Sörényes farkas a Szegedi Vadasparkban 🦊 Maned Wolf in the Szeged Zoo

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 8 июн 2024
  • A sörényes farkas, vagy más néven: guara, Dél-Amerikában, Brazília, Bolívia, Paraguay és Argentína területén honos. Uruguayban valószínűleg már kihalt. A füves, bokros pusztaságok, erdőszélek, és a mocsárvidéki partszakaszok lakója.
    Testhossza 120-130 centiméter hosszú, a farka 30-40 centiméter. A marmagassága 74-78 centiméter, súlya 20-23 kilogramm. Megjelenése miatt élőhelyén hosszú lábú rókának is nevezik. Vörös szőre, hosszúkás orra, és nagy fülei vannak. Hosszú lábaival nagy távolságokat képes megtenni élénk iramban.
    Érdekessége, hogy - a medvékhez, tevékhez, zsiráfokhoz hasonlóan - az azonos oldalon lévő lábait emeli egyszerre, meglehetősen szögletes mozgással, ezért járása a többi kutyaféléhez képest furcsának tűnik. Érdekessége még, hogy nem a lábaival ás, hanem a fogaival; nem úgy, mint ahogyan az a kutyafélékre általában jellemző.
    Többnyire magányos, éjszakai vadász, esetleg párjával birtokolja 20-30 négyzetkilométeres territóriumát.
    Kis termetű emlősökre, madarakra, hüllőkre, és rovarokra vadászik, de sok gyümölcsöt, húsos gyökeret, hagymát is fogyaszt. Zsákmányát gyakran úgy kapja el, hogy amennyire lehet, lopakodva megközelíti, majd nagyot szökkenve ráugrik.
    A nőstény általában kettő kölyköt hoz világra, de előfordulhat ennél több utód születése is. A kölykök 3-4 hónapos korukig csak anyatejen élnek, és a lábaik is csak egy idő után nyúlnak meg.
    A természetben átlagosan 12-15 évig él.
    Egy 2005-ben végzett kutatás szerint nagyjából 23 600 sörényes farkas él vadon, a legtöbb Brazíliában, azonban a faj jelenlegi helyzetéről kevés az ismeretünk. A régmúltban elsősorban azért irtották őket az állattartók, mert nagysága miatt azt hitték, hogy veszélyesek a háziállataikra. Jelenleg az élőhely csökkenése, az utakon történő gázolások, valamint a kóbor kutyák jelentik a legnagyobb veszélyt. Az utóbbiak nemcsak megtámadják és megölik a sörényes farkasokat, hanem betegségeket is terjesztenek.
    A fajmegmentési program sörényes farkas állománya megközelítőleg 160 egyedből áll, amelyet 70-80 állatkertben tartanak, többnyire párban. Az állatkerti populáció helyzete stabilnak mondható, sőt a szaporítást a program korlátozza egyes vérvonalak esetében. Ennek oka az, hogy a szaporulatnak jelenleg nehéz új helyet (állatkertet) biztosítani.
    Magyarországon a Szegedi Vadasparkban él két példánya. Szegedre 1995-ben érkezett az első sörényes farkas a Stuttgarti Állatkertből. Azóta több pár is élt ott, sőt szaporulat is volt. A tartásuknál a kutyaféléktől eltérő takarmányozásukra (több gyümölcs) kell odafigyelni, valamint arra, hogy az európai kutyaféléknél jóval érzékenyebbek a kullancs által terjesztett babéziára, amely végzetes lehet számukra. Ezért hetente permeteznek a kifutójukban. Legutoljára csak 2001-ben örülhettünk kis farkasok felcseperedésének. Hosszú szünet után 2016.02.06-án születtek újra kis sörényes farkasok.
    2011-ben egy elgázolt nőstény sörényes farkast őssejtkezeléssel gyógyítottak meg a Brasília Állatkertben. Ez az első feljegyzett eset, amikor őssejteket használtak vadállat sérüléseinek gyógyítására.
    🦊
    The maned wolf (Chrysocyon brachyurus) is a large canine of South America. It is found in Argentina, Brazil, Bolivia, Peru, and Paraguay, and is almost extinct in Uruguay. Its markings resemble those of foxes, but it is neither a fox nor a wolf. It is the only species in the genus Chrysocyon.
    It is the largest canine in South America, weighing 20-30 kg (44-66 lb) and up to 100 cm (39 in) at the withers. Its long, thin legs and dense reddish coat give it an unmistakable appearance. The maned wolf is a crepuscular and omnivorous animal adapted to the open environments of the South American savanna, with an important role in the seed dispersal of fruits, especially the wolf apple (Solanum lycocarpum). The maned wolf is a solitary animal. It communicates primarily by scent marking, but also gives a loud call known as "roar-barking".
    This mammal lives in open and semi-open habitats, especially grasslands with scattered bushes and trees. The International Union for Conservation of Nature lists it as near threatened, while it is considered a vulnerable species by the Brazilian Institute of Environment and Renewable Natural Resources.
    In 2011, a female maned wolf, run over by a truck, underwent stem cell treatment at the Zoo Brasília, this being the first recorded case of the use of stem cells to heal injuries in a wild animal.
    #allatvilag #manedwolf #zoo
    00:00 Leírás - Description
    01:08 Videó - Video
    04:04 Ajánló - Recommender
  • ЖивотныеЖивотные

Комментарии • 3

  • @margoolah1554
    @margoolah1554 11 месяцев назад +2

    Köszönöm szépen! Egy újabb ok a látogatásra a vadasparkba 🐫🦊🦝🐒🦛🦓🐆🐅🐾🐾🐾🐾🦜🦡

    • @Bonca_cica
      @Bonca_cica  11 месяцев назад +7

      Nagyon szívesen! 🥰 De azt tudni kell, hogy a sörényes farkasok csak estefelé jönnek elő; és akkortájt sem szeretik a nagy nyüzsgést. 🐾🐾

    • @margoolah1554
      @margoolah1554 11 месяцев назад +1

      @@Bonca_cica Köszönöm a tájékoztatót 🌚