DONATE ME! Wesprzyj moją pracę już od 4,99zł - to naprawdę bardzo motywuje do tworzenia kolejnych video :) ruclips.net/channel/UCKo9R210NA5D8nm0TOzlLswjoin
Hello We were on vacation this summer in Poland, and we visited Krakow. Your video has made me remember the places where we walked and recognize some of the sites. A beautiful city and a charming country. I think that Poland has improved a lot in recent years, it is my third trip to your country and I have to say that I have found it very changed and improved compared to barely ten years ago. Good people and exciting history. Congratulations for sharing your knowledge. A greeting from Spain
3:07 Dzisiaj, dwójka nadal jeździ do Cmentarza Rakowickiego (z wyjątkiem lat 1952-1959, gdzie ona kończyła na dzisiejszym Rondzie Mogilskim), ale nie z Bronowic, tylko z Salwatora.
…The Polish People were ever compensated $$ by the crimes conmmited by the Germans during WWll?? Any remuneration for the victims of Nazi Genocide??…🇵🇱
Bardzo ciekawy film! Świetnie opowiadasz, fajne archiwalne zdjęcia. Oglądam z wielkim zainteresowaniem i zaraz mam ochotę się tam wybrać i szukać śladów szyn :)
I dzisiaj nadal istnieje przystanek przy Placu Bohaterów Getta (posiada obecnie najstarszą wiatę przystankową w Krakowie, i, co ciekawe, w tej wiacie, nie ma ławek, tylko pojedyncze krzesła (które są symbolem męki i cierpienia żydów)). Ten sam przystanek był również pętlą autobusową, która była jedyną w Podgórzu i tam kończyła linia 127.
Very interesting video! Amazing how the Nazis felt they had a right to invade a country, attempt to destroy the entire culture of Poland and it’s people, then start to rearrange the entire transport system to suit them. The utter arrogance and hubris of the Nazis never ceases to amaze me. I’m visiting Poland (and Krakow) for the first time next year and I will remember this video every time I see the tram rails! Very interesting perspective on the city’s history. Thank you.
Na początku tego filmu ma Pan pod nogami tor wąski dawnej linii 1. W roku 1950, gdy byłem z Ojcem w Krakowie - "jedynka" jechała sprzed Dworca Głównego, obok Barbakanu, pod Bramą Floriańską do Rynku i dalej w rejon Wawelu. Ale to inny temat.○◘○ poprawiłem dwie literówki.
"obok Barbakanu, pod Bramą Floriańską do Rynku" - ok, ale tory z początku filmu to Szewska (jak przeczytałem w innych komentarzach ponoć i tak nieprawdziwe}.
Jeśli chodzi o tematy. Jest ich wiele, np.: etymologia nazw dzielnic: Krowodrza, Grzegórzki, Piasek, Prokocim. Forty, a mamy ich mnóstwo. Z obecnych: rozwój SKA. Skontaktuj się z KBF, wyślij kilka produkcji, myślę, że Cię wesprą, serio. Rzuć im, że nagrywasz w ramach "bądź turystą w swoim mieście".
Я била в Кракове в жовтні, але всигла тільки познайомитися з Казіміжем. Дуже красиве, зелене, заквітчене місто. Ваша прогулка дуже цікава. Бажаю всім Миру і здоровья. З Харкова.
Filmik mega ciekawy, tylko mam jedną uwagę. 8:30: Zrozumiałem to tak, że Niemcy przy okazji przeniesienia tramwaju na Królewską przedłużyli linię, do Bronowic. Tymczasem tory przedłużone z Łobzowa (pętla przy Podchorążych) do Bronowic są widoczne już na (polskim) planie z '39. Na planie z '30 tramwaj dojeżdza tylko do Łobzowa. Bardziej szczegółowo napisałem o tym w komentarzu na fb, przy okazji pytania o trasę linii "2".
Znam doskonale te historie bo urodziłem się tu. W materiale to tylko pigułeczka historii. Na ulicy Karmelickiej biegła przez krótki czas jednocześnie linia wąsko (do Placu Inwalidów)/ i szerokotorowa (do Łobzowa, a dziś do Bronowic) linia tramwajowa. Pozdrawiam.
Oczywiście! Zawsze podchodzę do tematu tak by zainteresować albo kiedyś rozwinąć. Na pewno kwestia tramwajów wąskotorowych powróci jeszcze, bo jest sporo więcej wątków. Pozdrawiam i zapraszam na inne filmy!
@@janekgada Doktora "Twardego", a właściwie doktora, profesora nauk medycznych w dziedzinie hematologii, Juliana Aleksandrowicza, przedwojennego lekarza żydowskiego pochodzenia, więzionego w getcie, który z tego getta spierniczył i walczył przeciwko Niemcom w szeregach AK.
Na przedwojennym zdjęciu "dwójki" tor wygląda mi na normalnej szerokości, a tor, który pokazujesz na początku, to ewentualnie szerokość pośrednią, zapewne 1000 mm. Zresztą sam pamiętam z Krakowa zachowane resztki torowiska pośredniej szerokości. I pytanie - kiedy w Krakowie nastąpiła zmiana szerokości torów tramwajowych?
@@janekgada Wg "Atlasu Sieci Tramwajowych Polski 2017" wcześniej w Krakowie istniał rozstaw 900 mm. Daty przekucia na tor 1435 mm to dla Starowiślnej, Sławkowskiej, Długiej, Zwierzynieckiej (na Salwator) 1913 rok, dla Wiślnej 1916 rok, Karmelicka, Kazimierza Wielkiego 1936 rok, Piłsudskiego 1953 rok.
Interessantes Video! Wo kann ich die Karte finden? Minute 9:00. Interesting Video! Where are can find the Map on Minute 9:00? Grüße aus Dresden. Greetings from Dresden.
Te tory tramwajowe, które pokazujesz to resztka wąskotorowej linii nr 2, która prowadziła z Rynku, Karmelicką przecinając Aleje, Pomorską i do Kazimierza Wielkiego. Mam zdjęcie takiej dwójki wąskotorowej na ul. Karmelickiej. Pozostała część Twojej opowieści zgodna z faktami. Nie do końca wyjaśniona jest sprawa ewentualnej trasy w okolice dzisiejszej stacji benzynowej jak i pętli na Placu Axentowicza. Brak jest zdjęć tych okolic z tego okresu tzn roku 1939-1940.
Jedyną wskazówkę jaką znalazłem to ta: "Garaże budowano na terenie Akademii Rolniczej przy al.Reymonta oraz później na ul. Konarskiego." i link prowadzący do artykułu: niemieckikrakowblog.wordpress.com/2020/04/05/niemiecka-motoryzacja-w-niemieckim-krakowie/
@@janekgada Dzięki za link. Faktycznie może coś być na rzeczy odnośnie tego miejsca. Same garaże wyglądają właśnie na jakąś powojenną adaptacje. Pozdr!
@@pawegadek1716 na razie przez najbliższe odcinki będę gonić po drugiej stronie Wisły ;) zapraszam serdecznie do pozostałych filmów i na profil Insta :)
Fajnie, jest Nowa Wieś, Królewska, moja dzielnia, ale komentarze czasem... no, takie. "Plac Inwalidów nazwa dziwna" - jak się dowiesz dlaczego taka nazwa, to nie będzie dziwna :) Możnaby też powiedzieć jaki to pomnik stał długo na placu, zaraz obok parku.
bez kitu... zbudować zajezdnie w okresie, gdzie wojna wisi w powietrzu i to jeszcze za Wisłą, z dala od centrum Krakowa i doprowadzić do niej tylko jedno torowisko - to tylko w Polsce możliwe!
Tarnowerstrasse - dosłowne tłumaczenie niemieckiej mapy i wówczas wykorzystywana nazwa. Polecam zajrzeć na dział map na www.przypadkiadama.com - skan z 1941 roku www.przypadkiadama.com/mapy/1942a.png " Na planie możemy między innymi zobaczyć przemianowanie ulicy Prądnickiej na Robert Koch Strasse, Alei 29-Listopada na Kielcerstrasse, ulicy Lubicz na Bahnhofstrasse, ulicy Szlak na Prasidiumsstrasse, ulicy Potockiego na Ostrung, ulicy Dunajewskiego na Westring, ulicy Basztowej na Wehrmachtstrasse, ulicy Siemiradzkiego na Polizei Strasse, ulicy Kazimierza Wielkiego na Kattowitzerstrasse, Alei Mickiewicza na Aussenring, ulicy Kościuszki na Glatzerstrasse, ulicy Limanowskiego na Tarnowerstrasse, ulicy Kalwaryjskiej na Zakopanerstrasse i ulicy Ks. Józefa na Bielitzerstrasse."
To, przepraszam, nie wiedziałem. Człowiek się ucz przez całe życie. Ale jeżeli już to lepiej podawać nazwę oryginalnie po niemiecku bo chyba nikt poza Niemcami nie używał takich nazw. Poza tym filmik ok, dużo ciekawych wiadomości, czekam na następne.
DONATE ME! Wesprzyj moją pracę już od 4,99zł - to naprawdę bardzo motywuje do tworzenia kolejnych video :) ruclips.net/channel/UCKo9R210NA5D8nm0TOzlLswjoin
Hello
We were on vacation this summer in Poland, and we visited Krakow. Your video has made me remember the places where we walked and recognize some of the sites. A beautiful city and a charming country.
I think that Poland has improved a lot in recent years, it is my third trip to your country and I have to say that I have found it very changed and improved compared to barely ten years ago. Good people and exciting history. Congratulations for sharing your knowledge.
A greeting from Spain
3:07 Dzisiaj, dwójka nadal jeździ do Cmentarza Rakowickiego (z wyjątkiem lat 1952-1959, gdzie ona kończyła na dzisiejszym Rondzie Mogilskim), ale nie z Bronowic, tylko z Salwatora.
Bardzo ciekawy materiał, dla kogoś kto wychował się na Kazimierzu. Pozdrowienia z Nowego Jorku!
Trafiłem przez przypadek i się zaciekawiłem. Dobra robota!
Zapraszam do komentowania - najlepsze nagrodzę ❤
Bardzo ciekawy materiał. Zostało wszystko opowiedziane dokładnie i bezbłędnie.
Niestety YT coś obcina zasięg filmu, może przez tematykę. Jeśli Ci się podoba to proszę udostępnij dalej 🙂
poszło!
…The Polish People were ever compensated $$ by the crimes conmmited by the Germans during WWll?? Any remuneration for the victims of Nazi Genocide??…🇵🇱
Fajnie, że z Twoich filmów można dowiedzieć się ciekawostek o Krakowie :)
Staram się :D
to Ty byłeś w odcinku o Kocmyrzówce? :D
@@roody8158 tak 😉
Przyszedłem tutaj z kanału Hist_PL. Fajny film, gratuluję, fajnie się ogląda. Pozdrawiam i subskrypcja leci!
Dzięki wielkie. Pozdrawiam i zapraszam po więcej 🙂
Dzieciństwo spędziłem na ul. 18 Stycznia i Dekerta w Podgórzu. Bardzo dziękuję za ciekawe informacje. Pozdrawiam
Jak zawsze same niesamowite historie 😊 Super 😍
Uuu miło 😊
Niesamowite ? Dla kogo ? Chyba matolow jak ty
Super filmik! Polecam
Dzięki 😊
Na tym kanale znajdziecie pełen odcinek o schronie przy Alejach!
Bardzo Dziękuję,nie byłabym w stanie zejść do schronu,dzięki Panu zobaczyłam.
Big work. Hi from Spain .
Bardzo ciekawy materiał 👌 I jak zwykle chyba u Ciebie - dużo konkretów 👍 BRAWO TY n 👏😁
Bardzo ciekawy film! Świetnie opowiadasz, fajne archiwalne zdjęcia. Oglądam z wielkim zainteresowaniem i zaraz mam ochotę się tam wybrać i szukać śladów szyn :)
Dzięki wielkie, zapraszam na inne filmy i pewnie już wkrótce dodam coś nowego 😉
Ciekawe! Poszedł SUB!!! :D
I dzisiaj nadal istnieje przystanek przy Placu Bohaterów Getta (posiada obecnie najstarszą wiatę przystankową w Krakowie, i, co ciekawe, w tej wiacie, nie ma ławek, tylko pojedyncze krzesła (które są symbolem męki i cierpienia żydów)). Ten sam przystanek był również pętlą autobusową, która była jedyną w Podgórzu i tam kończyła linia 127.
Janku super Video czekam z niecierpliwością na następny materiał.
Dzięki 😊
Thank you for the English subtitles.
Jak zwykle - super ciekawy odcinek, ciekawie opowiadasz...
Dzięki!
Very interesting video! Amazing how the Nazis felt they had a right to invade a country, attempt to destroy the entire culture of Poland and it’s people, then start to rearrange the entire transport system to suit them. The utter arrogance and hubris of the Nazis never ceases to amaze me. I’m visiting Poland (and Krakow) for the first time next year and I will remember this video every time I see the tram rails! Very interesting perspective on the city’s history. Thank you.
Thank you :)
Za ten odcinek masz u mnie suba! Więcej takich ciekawostek. Pozdrawiam!
Dzięki 🙂
Gratulacje. Bardzo ciekawy i odkrywczy odcinek.
Dzięki i zapraszam po więcej!
Smutna historia, ale WARTA POZNANIA!!!
to prawda!
Chyba Krakowa
Na początku tego filmu ma Pan pod nogami tor wąski dawnej linii 1. W roku 1950, gdy byłem z Ojcem w Krakowie - "jedynka" jechała sprzed Dworca Głównego, obok Barbakanu, pod Bramą Floriańską do Rynku i dalej w rejon Wawelu. Ale to inny temat.○◘○ poprawiłem dwie literówki.
Dzięki za informację, zresztą chce kiedyś o tym film zrobić
"obok Barbakanu, pod Bramą Floriańską do Rynku" - ok, ale tory z początku filmu to Szewska (jak przeczytałem w innych komentarzach ponoć i tak nieprawdziwe}.
Jeśli chodzi o tematy.
Jest ich wiele, np.: etymologia nazw dzielnic: Krowodrza, Grzegórzki, Piasek, Prokocim.
Forty, a mamy ich mnóstwo.
Z obecnych: rozwój SKA.
Skontaktuj się z KBF, wyślij kilka produkcji, myślę, że Cię wesprą, serio.
Rzuć im, że nagrywasz w ramach "bądź turystą w swoim mieście".
Po tym co promują często (mizeria) to słabo to widzę by zainteresowali się czymś ciekawym jak robi Janek :(
@@robertpierzu8633 Nie do końca się z Tobą zgodzę, vide: ruclips.net/video/HiBxCwWRNSI/видео.html
@@shargye obyś miał rację :)
Ja jeszcze pamiętam jazdę tramwajem przez ul. Lwowską i ten mur zbudowany w formie macewy. Byłam mała. Mówię oczywiście o okresie powojennym.
Super materiał.....cudowny
dzięki
Bardzo mi się podobało dziękuję 👍👏
Dziękuję i zapraszam po więcej. Wkrótce będą nowości, tylko pogoda... ;)
Za dużo "mniej więcej" ;)
Super kanał, super tematyka 👍
Staram się by było dokładniej, ale mniej więcej tak to wychodzi 😁 Bardzo mi miło i zapraszam po więcej 😉
@@janekgada
Zawsze będę klikał w Twoje produkcje. Są wyjątkowo ciekawe. 😊😊😊
@@ttrrrttt6414 dzięki! Nowy film już na kanale 😎
w końcu coś ciekawego - leci lajk :D
a dziękuję :)
Plac Inwalidow masz tez w Paryżu w Warszawie☺
Chodzi Tobie o Pałać Inwalidów w Paryżu? Pozdrawiam i zapraszam na nowy odcinek!
Super odcinki 😊
Pozdrawiam z Krakowa Norwegię
@@janekgada dzięki
Może nakręcisz serię typu "Szlakiem Oskara Schindlera"?
Я била в Кракове в жовтні, але всигла тільки познайомитися з Казіміжем. Дуже красиве, зелене, заквітчене місто. Ваша прогулка дуже цікава. Бажаю всім Миру і здоровья. З Харкова.
Filmik mega ciekawy, tylko mam jedną uwagę. 8:30: Zrozumiałem to tak, że Niemcy przy okazji przeniesienia tramwaju na Królewską przedłużyli linię, do Bronowic. Tymczasem tory przedłużone z Łobzowa (pętla przy Podchorążych) do Bronowic są widoczne już na (polskim) planie z '39. Na planie z '30 tramwaj dojeżdza tylko do Łobzowa. Bardziej szczegółowo napisałem o tym w komentarzu na fb, przy okazji pytania o trasę linii "2".
OK, może źle to przedstawiłem - tu masz rację, bo chodziło mi o "prostowanie" linii tramwajowej ;)
Znam doskonale te historie bo urodziłem się tu. W materiale to tylko pigułeczka historii. Na ulicy Karmelickiej biegła przez krótki czas jednocześnie linia wąsko (do Placu Inwalidów)/ i szerokotorowa (do Łobzowa, a dziś do Bronowic) linia tramwajowa. Pozdrawiam.
Oczywiście! Zawsze podchodzę do tematu tak by zainteresować albo kiedyś rozwinąć. Na pewno kwestia tramwajów wąskotorowych powróci jeszcze, bo jest sporo więcej wątków. Pozdrawiam i zapraszam na inne filmy!
Super świetny dokument jak dokóment to tylko o Krakowie
Ten schron pod Alejami był otwarty podczas Nocy Muzeów - byłem tam.,
I was staying in Jana Dlugosza, Podgorze a few weeks ago and it was interesting to see the bridges and the Jewish ghetto.
Mój rodzinny Kraków ❤ przez przypadek tu trafiłam, ale daje suba i zostaje. Świetna robota!
Dziękuję i zapraszam częściej :)
@@janekgada zabieram się za oglądanie kolejnych odcinków. Pozdrawiam serdecznie z pochmurnego Krakowa 😊
@@anetaska31 ja również z Krakowa pozdrawiam 🙂
Subik leci- Sam jestem krakusem i co tu dużo gadać temat ciekawy :)
dzięki, ja Ciebie nie subuje... bo już jakiś czas temu to zrobiłem :D
to może teraz coś ogólnie o Podgórzu???
dobry pomysł!
A Wybickiego nie jest gdzie indziej teraz? Super video!
Owszem, jest obok ulicy Twardego!
@@janekgada Doktora "Twardego", a właściwie doktora, profesora nauk medycznych w dziedzinie hematologii, Juliana Aleksandrowicza, przedwojennego lekarza żydowskiego pochodzenia, więzionego w getcie, który z tego getta spierniczył i walczył przeciwko Niemcom w szeregach AK.
@@antonipiechocki1269 jak zawsze na posterunku i podaje pełną historię!
@@Karlos-gq9kh Dziękuję za docenienie. Nieskromnie powiem "kiedy mam czas".
@@antonipiechocki1269 czekam na jakieś ciekawostki dotyczące nowego filmu na kanale Janka ;p
Na przedwojennym zdjęciu "dwójki" tor wygląda mi na normalnej szerokości, a tor, który pokazujesz na początku, to ewentualnie szerokość pośrednią, zapewne 1000 mm. Zresztą sam pamiętam z Krakowa zachowane resztki torowiska pośredniej szerokości. I pytanie - kiedy w Krakowie nastąpiła zmiana szerokości torów tramwajowych?
Dobre pytanie!
@@janekgada Wg "Atlasu Sieci Tramwajowych Polski 2017" wcześniej w Krakowie istniał rozstaw 900 mm. Daty przekucia na tor 1435 mm to dla Starowiślnej, Sławkowskiej, Długiej, Zwierzynieckiej (na Salwator) 1913 rok, dla Wiślnej 1916 rok, Karmelicka, Kazimierza Wielkiego 1936 rok, Piłsudskiego 1953 rok.
@@maciejlis5153 tak, jest film o tym (najstarszy tramwaj w Krakowie) i cała seria o wąskotorowych
fajna rozkminka, zwłaszcza jak się jedzie tramwajem teraz po Podgórzu...
Widzę, że bezsenne noce ;)
Super kanał :)
Dzięki 🙂
Wpadam od Kuleckiego :)
pozdrawiam i zapraszam do goszczenia się na moim kanale ;)
Interessantes Video!
Wo kann ich die Karte finden? Minute 9:00.
Interesting Video!
Where are can find the Map on Minute 9:00?
Grüße aus Dresden.
Greetings from Dresden.
dawnemapykrakowa.pl/map/1941-plan-der-stadt-krakau/#13/50.0734/19.9228/1941_Krakow-osm_podklad_czb
pętla tramwajowa dochodziła do obecnej Bronowice Małe czy Wielkie?
Bronowice Wielkie. Dzięki za komentarz 😎
@@janekgada A nie do Głowackiego?
@@antonipiechocki1269 z tego co czytałem to szła do Rydla, a było inaczej?
@@janekgada Faktycznie do Rydla. Pomyliłem ulicę Bartosza Głowackiego ze stadionem WKS "Wawel" z ulicą Lucjana Rydla. To jakiś jeden przystanek. 🙂
coś słyszałem o tramwajach na Kazimierza Wlk, ale teraz już znam szczegóły ;)
Te tory tramwajowe, które pokazujesz to resztka wąskotorowej linii nr 2, która prowadziła z Rynku, Karmelicką przecinając Aleje, Pomorską i do Kazimierza Wielkiego. Mam zdjęcie takiej dwójki wąskotorowej na ul. Karmelickiej. Pozostała część Twojej opowieści zgodna z faktami. Nie do końca wyjaśniona jest sprawa ewentualnej trasy w okolice dzisiejszej stacji benzynowej jak i pętli na Placu Axentowicza. Brak jest zdjęć tych okolic z tego okresu tzn roku 1939-1940.
i absolutnie musi być o tym odcinek, jak o reszcie linii wąskotorowych w Krakowie... ale spokojnie :)
Czy orientujesz się może, co znajdowało się w trakcie okupacji w miejscu dzisiejszych warsztatów naprawczych pojazdów policyjnych na ul. Konarskiego?
Jedyną wskazówkę jaką znalazłem to ta: "Garaże budowano na terenie Akademii Rolniczej przy al.Reymonta oraz później na ul. Konarskiego." i link prowadzący do artykułu: niemieckikrakowblog.wordpress.com/2020/04/05/niemiecka-motoryzacja-w-niemieckim-krakowie/
@@janekgada Dzięki za link. Faktycznie może coś być na rzeczy odnośnie tego miejsca. Same garaże wyglądają właśnie na jakąś powojenną adaptacje. Pozdr!
@@pawegadek1716 na razie przez najbliższe odcinki będę gonić po drugiej stronie Wisły ;) zapraszam serdecznie do pozostałych filmów i na profil Insta :)
@@janekgada Nadrabiam zaległosci :) Na profil trafiłem niedawno i bardzo przypadł mi do gustu.
@@pawegadek1716 miło mi 🙂
o wow! fajna historia!!!
cieszę się 😀
Fajnie, jest Nowa Wieś, Królewska, moja dzielnia, ale komentarze czasem... no, takie. "Plac Inwalidów nazwa dziwna" - jak się dowiesz dlaczego taka nazwa, to nie będzie dziwna :) Możnaby też powiedzieć jaki to pomnik stał długo na placu, zaraz obok parku.
Temat tamtej okolicy jest dłuższy, zwłaszcza Kino Wolność czy katownia obok...
super!
Dzięki!
bez kitu... zbudować zajezdnie w okresie, gdzie wojna wisi w powietrzu i to jeszcze za Wisłą, z dala od centrum Krakowa i doprowadzić do niej tylko jedno torowisko - to tylko w Polsce możliwe!
Cóż, dla mnie to też dziwne...
Tramwaj jechał przez Kalwaryjska nie przez Tarnowską, skąd w ogóle taka ulica w Krakowie?
Tarnowerstrasse - dosłowne tłumaczenie niemieckiej mapy i wówczas wykorzystywana nazwa. Polecam zajrzeć na dział map na www.przypadkiadama.com - skan z 1941 roku www.przypadkiadama.com/mapy/1942a.png " Na planie możemy między innymi zobaczyć przemianowanie ulicy Prądnickiej na Robert Koch Strasse, Alei 29-Listopada na Kielcerstrasse, ulicy Lubicz na Bahnhofstrasse, ulicy Szlak na Prasidiumsstrasse, ulicy Potockiego na Ostrung, ulicy Dunajewskiego na Westring, ulicy Basztowej na Wehrmachtstrasse, ulicy Siemiradzkiego na Polizei Strasse, ulicy Kazimierza Wielkiego na Kattowitzerstrasse, Alei Mickiewicza na Aussenring, ulicy Kościuszki na Glatzerstrasse, ulicy Limanowskiego na Tarnowerstrasse, ulicy Kalwaryjskiej na Zakopanerstrasse i ulicy Ks. Józefa na Bielitzerstrasse."
To, przepraszam, nie wiedziałem. Człowiek się ucz przez całe życie. Ale jeżeli już to lepiej podawać nazwę oryginalnie po niemiecku bo chyba nikt poza Niemcami nie używał takich nazw.
Poza tym filmik ok, dużo ciekawych wiadomości, czekam na następne.
ruclips.net/video/fTdp9sxsDWc/видео.html
Nie ma już tego wielkiego ekranu na budynku Bagateli?
6.30 sugerujesz że tramwaj jeździł na jednej szynie?
o proszę proszę :)
Film ciekawy tylko uwaga - te szyny na Szewskiej to ściema ;)
właśnie się przed chwilą dowiedziałem - dzięki! człowiek się uczy całe życie ;)
Mógłbyś rozwinąć?
@@lnidecki ponoć jest to tylko imitacja dawnego przebiegu, a nie oryginalnie tam idące
witam i zapraszam na swój kanał
Pozdrawiam i w wolnej chwili spojrzę 😉
zamach na przypadkowych widzów ?!
tu się chyba nic nie zmienia - najlepiej wstrząsnąć zamachem na przypadkowych ludzi...
Notariaty taa głównie
hmm??
Skoro ma być merytorycznie: Nie mówi się "Nur fűr Deutsches" tylko "Nur fűr Deutsche".
Dzięki za poprawkę
Nie deutsches tylko Deutsche..
dzięki za poprawkę, pozdrawiam!
Czy w Krakowie jest durzo Żydów i dzielnica żydowska z restauracjami sklepami
Czy jest ich dużo? Raczej dużo turystów z Izraela. Co do drugiego - to oczywiście krakowski Kazimierz zawiera dużo takich miejsc. Pozdrawiam!
Ogól się i mniej jedz lub niech Ci operator robi zdjęcia z dalszej perspektywy.
Dzięki za porady, uwielbiam takie od nieznanych noname'ów, którzy dla mnie nic nie znaczą 😂😂😂
@@janekgada jeszcze najmądrzejszy jesteś i szerokie plecy, Pon Bucek stworzył cię dla hecy 😀
@@marcinborowski7625 próbuj dalej, może kiedyś się uda 😂😂😂
Kto to był hitlerowcy?
Ci co nie blokowali treści na YT, a każdy wie o kogo chodzi...
Learn how to pronounce German
Jacku, zawsze możesz napisać komentarz po polsku 😉
Sorry for me it's much easier to do it in English