@@Pafko-dd2dg O nie, u mnie jest podłączony na zasilaniu za zaworem 4d i pompą obiegową i skryzowany do minimum zaworem kulowym (nie mam sterownia, dodatkowej pompy na bojler)
Super że robisz to sam 'gdyż ludzie z braku wiary we własne umiejętności boją się takich wyzwań.gdy będziesz chciał zamontować siłownik na ten zawór to instruktaż klarowny w necie.Pozdrawiam
Doradze Ci cos masz sterowanie piecem i oczywiscie z dmuchawa dokup sobie siłownik automatyczny do mieszacza i czujnik pogotowy i dorzuć dróga pompke na ładowanie bojlera żeby oczywiscie nie wychładzało Ci wody,ale przed tym przerób ładowanie bojlera.Dokup sterowanie na dwie pomy i bedzie dobrze smigało.Mieszacz sam sie bedzie ustawiał do ządanej temperatury grzania i oczywiscie do temperatury zewnętrznej.Ustawisz sobie go nawet tak ze przy temperaturze 80st zeby wody Ci nie gotował to on sie otworzy automatycznie.Jak coś to pisz a pomoge
marcin17maj O widzisz masz rację ;) Rozkminiałem już dokupienie automatyki do tego mieszacza , wtedy faktycznie można by jeszcze lepiej wykorzystać możliwości mieszacza . Kusi mnie to do dzisiaj , ale na razie sobie odpuściłem , aczkolwiek może kiedyś , mnie skusi ;) Owszem do bojlera przydałoby się osobne ładowanie . Idąc na pewien kompromis i żeby to jakoś hulało na jednej pompie , skryzowałem zawór kulowy na zasilaniu bojlera , tak na czuja jest otwarty powiedzmy tak na 1/4 no i jakoś to hula , grzeje wodę no i nie wali całego ładowania na bojler ale przy następnym przerabianiu może coś z tym zrobię;) Dzięki , pozdrawiam ;)
+Artur Cybart Dobry film jak i wyjaśnienia w filmie. Tylko z tym zaworem kulowym co na 1/4 jest ustawiony mogą być problemy. Po dłuższym czasie może ,,zastygnąć,, i nie będzie można go ruszyć, albo straci na szczelności. Tak przynajmniej słyszałem :)
Witaj! I faktycznie jest tak, że po jakimś czasie jest większy opór na zaworze, dobrze go zruszyć raz tam kiedyś ;) Zamiast tego zaworu, powinna być np; Dodatkowa pompa, która powinna się włączać w odpowiednim momencie i uruchamiając mały obieg przez bojler przepuszczać gorącą wodę. Bez pompy, woda wybierze drogę o najmniejszym oporze i tym samym wolniej nagrzewałby się duży obieg, czyli grzejniki. Pozdrawiam ;)
Mam zrobione mniej wiecej tak jak radzisz Arturowi, czyli zawór z siłownikiem, co wg Ciebie bedzie lepsze w tej instalacji: głowice termostatyczne czy sterowni pokojowy?
Te nowoczesne kotłownie zużywają masę prądu, kilka pomp, czujniki, sterowniki, siłowniki, dmuchawy, wyświetlacze etc... A efekt trochę wygody...co do ekologii przy prawidłowym paleniu dobrej klasy kopciucha i dobrym opalem w właściwy sposób mamy tanio i dobrze. Ekogroszek jest upierdliwy. Miał być zbawieniem wobec tradycji a okazał się niewypałem.
4-DROGÓWKA bardzo dobra sprawa jeśli pamięta się o kilku zasadach.Vadrus U22 stara sprawdzona i dobra konstrukcja (sam bardzo dużo ich zakładam) i sprawdzają się elegancko:) co do tej instalacji jeśli nie jesteś fachowcem i robiłeś to tylko poprzez doszukiwanie się info to zimne piwko dla Ciebie.
Tylko dzięki tobie i twój film ,wsadziłem u siebie ten zawór.Nie bardzo rozumiałem jak to działa,ale przecież wytłumaczyłeś i mam,wielkie dzięki.ps;siłownik ze sterownikiem wsadziłem,ma sens.
Zawór Kolega zastosował poprawnie. Bardzo dobrze, że dałeś termometr na powrocie do kotła. Zgodzisz się ze mną że połowa zaworu 4d od strony kotła pracuje na grawitacji, zaś druga połowa po stronie instalacji c.o w układzie z pompą. Zatem najlepszym rozwiązaniem jest zawsze zasilanie i powrót idące od kotła do zaworu dać jak największej średnicy, aby ułatwić grawitacje, oraz jak najmniej kolan zastosować (najlepiej łagodne łuki). Dla średnicy Twojego zaworu 1" zastosowałbym nawet rurę miedzianą fi 28. Poza tym zawór 4d daje możliwość zastosowania drugiej niezależnej pompy ładującej zasobnik c.w.u., gdyż obie pompy tłoczą wodę w dwa niezależne obiegi o dwóch różnych temperaturach. Aha taka informacja... Jeśli masz np. instalację w układzie otwartym, zawsze stosuj zawór mieszający mosiężny, zaś w przypadku inst. w ukł. zamkniętym ciśnieniowym możesz stosować albo mosiężny, albo żeliwny, np HONNEYWELL. Jeśli masz np. naczynie przeponowe to dajesz koniecznie zawór schładzający kocioł, mimo zaworu bezpieczeństwa, wtedy kocioł jest bezpieczny. Zaletą układu zamkniętego jest minimalna ilość powietrza dostającego się do inst., co skutkuje większą trwałością instalacji. Ostatnią ważną informacją jest dobór naczynia przeponowego i ciśnienia statycznego w nim (takiego ciśnienia które pompujemy do naczynia nie podłączonego do instalacji) Zatem wartość ciśnienia statycznego przyjmujemy jako wartość ciśnienia słupa wody z najwyższego pkt., zwiększonego dodatkowo o 10%. Wtedy naczynie jest miękkie. Jak rośnie temperatura, to nie rośnie ciśnienie znacząco w układzie. Naczynie najlepiej dobrać w oparciu o cały zład instalacji (litraż), dobieramy jego objętość równą 8% wartości zładu. Nie musimy dokładnie, lepiej czasem dać naddatek-nie zaszkodzi... Ja też stosuje konopie:) Brawa dla Kolegi!
I taka ciekawostka co do kotłów stalowych, ostatnio znajomym padł, rozszczelnił się gdzieś na spawie piec który mieli od nowości, od zaledwie 5 lat. Daje do myślenia... Dlatego ja również z racji na żywotność wybrałem kocioł żeliwny.
Funkcję "krótkiego obiegu" pełni zawór 3 drożny temperaturowy ATV 554. Zawór montuje się na powrocie obiegu do pieca, jest automatyczny regulowany temperaturą, nie wymaga sterownika.
To ja też zamontowałem a w praktyce ocenimy wszyscy po5 latach użytkowania każda nowość w praktyce wychodzi po jakimś czasie użytkowania to co hydraulicy po szkoleniach przekazują to znak zapytania czy się spełni .Zobaczymy po dwóch trzech sezonach co będzie.Ze swojego zawodu sprawdzalem lakiery do drzewa i różnie było po 5 latach.Poczekajmy czas pokarze co z praktyki wyjdzie teoria z praktyką nie zawsze się udaje.
Panie Arturze, długo nie pisałem... W końcu dorobiłem się własnej kotłowni. Mam kocioł na pellet. Ochronę powrotu (55st.) mam na zaworze 3d termostatycznym. Kocioł ładuje bufor. Bufor jest rozbierany przez podłogówkę i grzejniki. ruclips.net/video/RYTQW75uKi8/видео.html A co do Pana instalacji... Zawór na pewno przyniósł oszczędności w zużyciu paliwa. Pozdrawiam!
@@krzysiekandrzej7568 Pompa przerzuca wodę , zanim włączy się kocioł ponownie. Kocioł ma w sobie temperaturę rzędu 55 st.C, w chwili załączenia ponownego, więc ochrona powrotu jest.
imie nazwisko - Owszem ta otulina nie jest najlepsza...Na filmiku może nie widać ,ale za to daję podwójną izolację ;) Najpierw daję tę czerwoną , dobrze dopasowaną a na to jeszcze tę szarą , efekt jest dobry . Zwracam na to uwagę , po tym jak w nieogrzewanym pomieszczeniu zbliżyłem rękę do rur z jedną otuliną i .... poczułem ciepło :( Czyli ciepełko uciekało sobie tam gdzie nie trzeba , duże straty . Dlatego wszędzie dałem podwójnie , zrobiłem znowu teścik i jest dobrze ;) Może podasz jakiś link do lepszych otulin , może się przydać ;)
Przy czterodrogowcach polecam zdecydowanie siłownik i sterowanie do niego...bez tego to takie udawanie...jakbym miał bmw i znaczek m ale tylko znaczek. Szczerze polecam, fajna sprawa ten siłownik
Owszem, sterowanie jest uzupełnieniem, lecz z porównaniem trochę Cię poniosło ;) Nawet bez sterowania wykonuje większość swoich zadań, używam już kilka lat i bez sterowania na razie, więc mogę wyciągnąć wnioski.
Zawór bardzo użyteczny do regulacji temperatury grzejników, czy podłogówki. Ale ludzie, co wy macie z tą ochroną powrotu? 60 stopni na powrocie? W tym przypadku nie może być żadnych grzejników, które mogą za bardzo wystudzić wodę. Grzejnik ma za zadanie oddać ciepło, a tym samym schłodzić wodę powracającą do kotła. Dodam, że ojciec wymienił ostatnio kocioł pracujący w starej instalacji, bez pompek itp. gdzie czasem rozpalało się 2 razy dziennie( zimne powroty). Piec ogniwo Biecz rozszczelnił się dopiero po 22 latach. A więc mój Defro z zaworem 4-drogowym i ochroną powrotu włączoną na sterowniku wytrzyma 35 lat. Super!
Skoro tak piszesz, to raczej nie miałeś problemów z rozpalaniem, ale w dużej instalacji o wymuszonym obiegu... Tak na przykład - bez zaworu w tej instalacji trzeba było spędzić przynajmniej 20 min. Żeby zaczęło wszystko pracować - pompa potrafiła ze 3 razy się wyłączyć, bo zimna woda wracała z tak dużego obiegu a jak pompa to i wentylator... Drzwiczek nie zostawisz otwartych bo się znowu zagotuje. O kapiącej, skroplonej wodzie na powrocie przy kotle, nie będę się już rozpisywał. Teraz jedno rozpalenie i się wychodzi z kotłowni. A piszesz, że grzejniki mają chłodzić wodę?... Skąd taką bzdurę wziąłeś... Jeżeli grzejniki cały czas będą tak wychładzane, to znaczy że nie dają rady - po prostu instalacja ma za małą sprawność. Ma wracać ciepła woda, wtedy wiadomo, że jest jeszcze zapas mocy!!! To bardzo fajnie, że Twojemu ojcu piec tyle wytrzymał! A zmierzyłeś przy okazji, jaką miał grubość kamienia?.. Tego nie wziąłeś pod uwagę co?.. Zapomniałeś o kamieniu, który również powstaje przy nieprawidłowym eksploatowaniu... Każdy milimetr kamienia to już są straty dla kotła, wiesz ile procent stracił taki stary kocioł na swojej sprawności?... DUŻO!!! To, że z pieca nie leje się po kilku latach, to nie znaczy, że w środku nic złego się nie dzieje...
Chłopie, jaki kamień? Co Ty piszesz? Ilość wapnia i magnezu która była w wodzie zostaje osadzona i tyle. No chyba, że ktoś sobie codziennie wodę w instalacji wymienia. Co do kondensacji pary na zimnym powrocie to kompletnie nie rozumiem tematu. Ile wilgoci musi być w kotłowni? żeby aż kapało jak piszesz. Aha, jeszcze jedno, czym jest grzejnik? Nie jest przypadkiem wymiennikiem ciepła? Czyli, że jednak ma schładzać tą wodę, a ogrzewać powietrze. Tyle w temacie.
W kotłowni nie musi być żadnej wilgoci, wystarczy że powracająca woda jest tak chłodna, że ochłodzi rurę poniżej punktu rosy. Przykład na spłuczkach wc. A te grzejniki, to Ci się chyba mylą z pompami ciepła ;) Im bardziej grzejnik będzie ochładzany, tym większą pracę musi wykonać piec i wydasz więcej pieniędzy na opał, chyba logiczne, czy nie?..
Skoro u Ciebie grzejniki nie ochładzają się, to nie należy się przejmować zimnym powrotem. U mnie grzejniki grzeją tyle ile muszą do uzyskania właściwej temperatury, spalam tyle ile muszę i płacę za opał tyle ile muszę. Jeśli mogę zapytać, to ile KW masz piec i ile metrów do ogrzania?
W tej chwili piec jest zmniejszony do 4 członów, czyli ma 23.3 KW i ogrzewa 2 mieszkania - jakieś 85m2. (ściany domu nie są ocieplone) (czasami dochodzi kolejne mieszkanie 50 m2) Natomiast w przyszłości, jeżeli zostanie dołożony kolejny metraż, dołożę człon lub nawet 2 - W zależności od zapotrzebowania. Grzejniki zawsze się ochładzają, chodzi tylko o ich sprawność, żeby szybko mogły ogrzać mieszkanie i miały moc w zapasie. Odkąd jest zawór, nie ma problemu z zimnym powrotem.
n o witam tez mam taki zawor od ponad roku ale od 2 tyg mam problem amianowicie gdy pompa cwu sie wylaczy temperatrura na co nie wzrasta rura na wyjsciu jest niezbyt goraca dopiero po przekreceniu zaworu 4d rura na wyjsciu z pieca robi sie gorąca i temp na wyjsciu na grzejniki rosnie , zepsuty zawor ? zapowietrzony piec ?
+Sawik 71 Witaj, Hmn... tak się zastanawiam, bo w tym zaworze nie ma co się za bardzo zepsuć, jedynie ulega zabrudzeniu i to jeśli masz do niego automatykę podłączoną to się raczej nie zastoi. Ja nie mam, więc co jakiś czas muszę pokręcić trochę nim żeby się rozruszał i zgubił trochę osadu (na włączonym obiegu) A na jakim zakresie, podziałce go przeważnie używasz?
Bardzo fajny filmik - szacunek za robotę - dopiero dzisiaj odkryłem co to są te mieszacze i cholera mnie bierze, że o tym nie wiedziałem wcześniej.... Artur, jeśli możesz napisać, czy montaż mieszacza dał Ci oszczędności w opale i jakie to byłbym wdzięczny. Pozdrawiam
franklyn77 Wiesz, ja zawsze się pocieszam, że lepiej późno niż wcale ;) Dzięki :) Natomiast co do oszczędności to niestety na swoim przykładzie nie jestem w stanie prowadzić porównania w spalaniu ponieważ u mnie w tym czasie zmieniała się powierzchnia ogrzewana i pewnie jeszcze się zmieni jak przyłączę kolejne mieszkanie ale wiem, że nie powoduje strat bo jakieś przepały bym zauważył ;) Pozdrawiam ;)
Zawory mieszające nie słuzą do zmniejszania lub ograniczania ilości paliwa, chodzi tu raczej o regulację temperatury na instalacji, i przu okazji pozwalają na ochronę kotła przed zbyt wystudzonym powrotem.
marcin17maj Właśnie czytałem o tej izolacji , pozytywnie , dobre parametry . Wiadomo , droższa ale na tym nie warto oszczędzać bo się to szybko zwróci ;)
Jak instalacja jest zabezpieczona przed zagotowaniem wody w układzie ?. Konkluzja jest taka, że jeśli nie jestem specjalistą w danej dziedzinie nie staram się na siłę kogoś uczyć, a ten filmik ktoś źle zinterpretuje i będzie miał w domu następne barachło. Straty ciepła stratami, jednak nie należy ich szukać tak dogłębnie, tam gdzie ich znaczenie jest niewielkie, ważna jest jakość wykonania zgodnie z wiedzą techniczną. Podsumowując będzie spełniało poniekąd swoją funkcję, jednak nie należy traktować tego jak instruktażu a znając życie dla wielu będzie "natchnieniem" :). Jednak brawa za chęci i umiejętność szukania i analizowania informacji i zdrowe myślenie :)
Rafal Wod-kan-co Instalacja jest układem otwartym, a więc zabezpieczeniem jest dla niej zbiornik wyrównawczy, a dodatkowo mam jeszcze zawór bezpieczeństwa na kotle, tak na wszelki wypadek. Powiem tak, gdy spodobał mi się ten wynalazek, sprawdziłem i obejrzałem masę wiadomości na ten temat. Nie wystarczyła mi jedna opinia, trzeba szukać potwierdzenia z różnych źródeł, wówczas można mieć jakiś obraz tego. Nawet jeśli dla kogoś będzie to "natchnieniem" to myślę, że na jednym filmiku się nie skończy ;) Każdy przypadek jest inny, różne wymagania i oczekiwania, nie wszystko dla wszystkich jest dobre ;) Trzeba wyciągnąć wszystkie za i przeciw, uwzględnić własne oczekiwania a następnie ocenić czy jest nam to potrzebne. W filmiku próbowałem przekazać mój pozytywny stosunek do tego urządzenia, ponieważ informacje i materiały na ten temat, oraz moje oczekiwania spełniły się ;) Dzięki za komentarz, pozdrawiam ;)
Utrzymuję na piecu i na zasilaniu 60 stopni. Temperaturę wody powrotnej podbija mi skrót zrobiony przez bojler CWU. Który zakręcam tylko przy wygaszaniu pieca.
No to jest jakieś wyjście, no nie będzie działało przy rozpalaniu i wygaszaniu, ale w pewnym sensie może działać jak zawór czterodrogowy. Tyle, że nie masz już wtedy możliwości zmniejszenia temperatury wody płynącej na same grzejniki, a zaworem można coś eksperymentować jeszcze.
To prawda, zawór 4D daje dużą elastyczność nastaw. Ja mam zrobione "na sztywno" i za rok poprzerabiam trochę instalację (musze przestawić piec i przenieść bojler do pomieszczenia obok - kotłownia jest w piwnicy). Ile mniej więcej kosztuje taki zawór, firmowy wkładałeś? Aha, możesz dołożyć do tego zaworu siłownik i czujniki temperatury na rurach czy kaloryferach - sterownik będzie kręcił zaworem w zależności od potrzeb.
Jak rozumiem obieg kotłowy jest bez pompki, na zaworze 4D 1" i miedzi 28mm? I działa to grawitacyjnie dobrze? Pytam bo też chce montować mieszacz ale mam obawy czy to będzie działać na grawitacji przy tak małych średnicach.
wszystko fajnie i temperatura powrotu jest b ważna,ale zachodzi pytanie,czy w instalacji grawitacyjnej,gdzie nie mamy wymuszonego obiegu wody zachodzi słynne pocenie kotła i korozja niskotemperaturowa kotla? Zawór czterodrożny - bardzo mi sie podoba jego działanie,ale nie założyłem go bo nie może on działać bez pompy c.o,a może się mylę? Nadmienie,że ostatnio wywaliłem kocioł stalowy 20 letni,bez żadnych oznak korozji i wstawiłem DS też stalowy na grawitacji. Poprzedni był nieekonomiczny,niewygodny w używaniu i nieekologiczny. Bałem się,że popracuje kolejne 20 lat ;). Moje pytanie dotyczy użytkowników którzy po kilku latach wywalili kotły ze względu na korozję i przeciekanie,czy instalacja była na pompce? PS. w kotle DS smoła w komorze jest jak najbardziej normalna, nie wystepuje na wymienniku i w kominie i tak ma być.
Witaj! Oczywiście, że zachodzi pocenie i korozja. Ten kocioł jest żeliwny, ale mimo wszystko, jak zobaczyłem, że przyłącze powrotu, wraz ze śrubami dosłownie obrosła rdzą i wszystko mokre od rosy, to w te pędy pobiegłem po ten zawór. Oczywiście, to nie tylko jeden pozytyw. A to też dlatego w jednych instalacjach widać to bardziej a w innych mniej, ponieważ zależy to również od jej wielkości ( i temperatury w obiegu) Gdy ktoś ma ze 4 grzejniki na instalację, ta woda pewnie wraca jeszcze ciepła. Natomiast w dużych instalacjach (jak w moim przypadku) Gdzie jest kilka poziomów - Co z tego, że ja sobie trzymałem wyższą temperaturę na piecu, jak po obiegu tylu grzejników, powrót był ledwo letni a najbardziej to widać przy rozpalaniu - Porażka... To prawda - ten zawór potrzebuje pompy, żeby prawidłowo działać! Co do żywotności, to mam przykład znajomych - Kocioł stalowy, który przeważnie chociaż wytrzymuje te 10 lat, u nich padł po kilku... Fachowiec nawet nie polecał tego spawać, w instalacji była pompa. Oczywiście sposób użytkowania kotła, ma bardzo wielki wpływ na w.w. Problemy! Dodam jeszcze, że nawet na kocioł żeliwny, jak na filmiku - Producent zaleca wysoką temperaturę powrotu a w niektórych stalowych, taki zawór, jest już warunkiem gwarancji. Pozdrawiam!
I jeszcze zapomniałem dodać - Kotły stalowe rdzewieją, natomiast w kotłach żeliwnych, odkłada się kamień, każdy milimetr takiego kamienia w środku, to pewnie kilka procent straty na sprawności kotła
Artur Cybart tak,od nowoczesnosci nie uciekniemy :) ja mam układ grawitacyjny,grube rury,żeliwne kaloryfery plus bojler 140 L, z kotłem węglowym robi to za niezły bufor. Bezwładność układu jest duża,ale ja palę ciągle na 60-65 *C. Namawiam posiadaczy takich instalacji,aby ich nie zmieniali ,chyba,że b dobrze docieplili dom i zmieniają kocioł na gazowy,albo pellet,wtedy mało wody w układzie to plus. W starszych domach o dużej kubaturze,nawet ocieplonych,jest dużo mostków termicznych,praktycznie nie do likwidacji, i stara instalacja z dobrym kotłem DS to błogosławienstwo. PS z tego co zaobserwowałem u siebie i u innych,grawitacja chroni kocioł stalowy przed korozją,chyba,że sam kocioł był robiony w piątek lub przed świętami ;) czyli puszcza na spawach itp
Oczywiście, porządne ocieplenie domu to podstawa, a dopiero później można dopasować sobie typ i moc instalacji ;) No możliwe, że coś jest na rzeczy z tymi różnicami korozji między grawitacją a wymuszonym obiegiem.
kazdy robi jak uwaza ja u siebie mam prostą instalacje bez niczego zwykly kociol bez osprzetu dziala na grawitacji ogrzewam ponad 200m2 wszystko dziala ok. jezeli chodzi o dzisiejsze kotły to wiadomo tak jak ze wszystkim 10 lat góra i wymiana własnie tyle wtrzymał ostatni ktory mialem ,przy zakupie nowego chcialem sie dogadac z producentem zeby mi zrobili według mojego projektu ale... jest to mozliwe tylko nie oplacalne dlamnie pozdr.
Instalacja grawitacyjna ma wiele plusów, ale nie wszędzie może prawidłowo działać. Nie lepiej opłacałoby Ci się kupienie kotła żeliwnego na dłuższą metę? Taki żeliwniak jak na filmiku, może mieć żywotności ze 20 albo i 30 lat. U moich znajomych, stalowy nawet do 10 lat nie wytrzymał.
Witaj! Jeśli tak, to sprawdziłbym to w ten sposób - Zawór ma pokrętło/regulację, na środku podziałki załóżmy, że jest na 0. W tym położeniu zawór pracuje 50/50. Można przekręcić pokrętło do oporu, tak żeby był pełny przepływ na grzejniki. W tym położeniu, zawór jest jakby wyłączony i jeśli nadal się gotuje, to jest jakiś błąd w instalacji. Natomiast jeżeli zacznie normalnie funkcjonować, to znaczy, że to kwestia ustawienia - trzeba wtedy po jednej podziałce przekręcać w kierunku środka, aby złapać odpowiednie ustawienie dla Twojej instalacji, bo są różne i zawory nie będą tak samo pracować we wszystkich. Napisz, czy coś się zmieniło - Pozdrawiam!
Witam, świetny filmik. Z pewnością przyda się każdemu instalatorowi. Firma AFRISO, której zawór prezentowany jest na filmiku, przygotowała film poradnikowy, w którym pokazujemy zastosowanie, budowę, ustawienie oraz montaż obrotowych zaworów mieszających, zarówno tych 3 i 4 drogowych. Zapraszamy do oglądania na stronie ruclips.net/video/O6I_ohCMkPE/видео.html
A co z zaworem bezpieczenstwa w takim ukladzie. Eksperymentuj dalej - gozej jak inni wezma z ciebie przyklad I bedzie wielkie BOOM. pomysl o gym geniszu
W jakim układzie?... Ty nawet nie wiesz co komentujesz... Po pierwsze układ otwarty nie potrzebuje dodatkowego zabezpieczenia, prócz zbiornika wyrównawczego. Ale tak się się składa, że na kotle też dodatkowe zabezpieczenie jest. Jeszcze masz jakiś kretyński komentarz?... Jak piszesz taki komentarz, to Ty w głowie musiałeś mieć jakieś bumm...
Ten przed pompą jest tylko wstępny ma za zadanie zatrzymać grubsze zanieczyszczenia, piasek, natomiast filter za pompą jest już bardziej dokładny i wkład zatrzymuje drobniejsze zanieczyszczenia, które przepuścił filtr wstępny.
Mam pytanie, mam taki sam zawór z siłownikiem i reguluję sobie temperaturę na grzejniki nim np 39 stopni i tak mi grzeje przy otwartych wszystkich grzejnikach to jak bym puścił np 50 stopni to bym się pogotował w domu. Pan termostatami kontroluje temperaturę w pomieszczeniu?? Czy przy takiej wyciąganej temperaturze z pieca nie pali panu więcej??
Tak oczywiście, temperaturę w pomieszczeniach kontrolują termostaty na grzejnikach, dzięki czemu można utrzymać pożądany komfort w każdym pomieszczeniu osobno, bez względu na wahania temperatury w grzejnikach. Temperatury w pomieszczeniach, nie reguluje się za pomocą temperatury w grzejnikach. Odpowiednią temperaturę w instalacji reguluje się w innych celach. Z pewnością jakieś różnice są, ale nie wiem jakie i w którą stronę, ponieważ nie zauważyłem różnic w spalaniu węgla, tym bardziej, że było wprowadzonych wiele zmian i nie tylko w instalacji, ale również w kierunku uszczelnienia budynku, więc tym bardziej nie mam porównania.
A ty co... udzielasz porad na telefon?? Komentarze tu są publiczne i dla wszystkich. Wiesz co jest nie tak to nie cwaniakuj tylko jasno napisz, przyda się innym.
Napisałem, że zmienna ilość ogrzewanych pomieszczeń... Napiszę Ci inaczej: W tym domu jest kilka mieszkań i i czasami są ogrzewane 2 a czasami 3 i tak dalej. Więc nie ma sensu robić statystyk, które by wprowadzały w błąd... Teraz rozumiesz? Czy nadal nie?
Znośnej i opadowej?.. Ciekawe określenie... Chyba chodzi Ci u rurę bezpieczeństwa. Takie fajne, sprytne rozwiązania stosuje się obecnie w nowych instalacjach. I podpowiem Ci, że w starszych instalacjach rurą bezpieczeństwa jest przedłużenie jednego z pionów do zbiornika wyrównawczego w układzie otwartym i zawór bezpieczeństwa w instalacji zamkniętej. Słyszałeś o takim rozwiązaniu, czy jesteś zdziwiony?..
+Piotr F Witaj, to jest akurat VIADRUS HERCULES U22 - Są sprowadzane z Czech, tutaj przykładowy dystrybutor na Polskę www.klimosz.pl/oferta/kotly-komorowe-stalowe-i-zeliwne/viadrus-hercules-u22---zeliwny-kociol-na-wegiel--koks--mial-weglowy--drewno-
@@arturcybart zawór ogranicza temperaturę na pionie z kaloryferami. Chyba nic nie szkodzi by zbiornik z ciepłą wodą był na pionie z pominięciem tego zaworu? Na kotle jest dużo większą temperatura.
@@PiotrHo4 Witaj! Może być taka sytuacja że jeśli tym zbiornikiem pominiesz ten zawór w układzie, to wydaje mi się że może to osłabić pracę tego zaworu. Dlatego, że taki zbiornik jednak ma sporą pojemność zimnej wody do ogrzania i zwłaszcza przy rozpalaniu bez kontroli jego przepływu, może dodatkowo wychładzać piec, a w tym momencie zwłaszcza nie jest to pożądane. Tak mi się wydaje, ale oczywiście na to się składa kilka czynników: pojemność takiego zbiornika, sposób kryzowania takiego zbiornika, oczywiście od tego jak jest wpięty w układ i pewnie jeszcze inne czynniki. Wydaje mi się, że lepiej jak również jest kontrolowany. Pozdrawiam!
nic ci ta rura nie da na zasilaniu bo powrot masz zle poskladany i samoczynnie grawitacja w tym systemie nie zadziala a spalanie powinienes miec mniejsze
Więc tak , co do tej rury na zasilaniu z zaworem różnicowym to - ma służyć jako zabezpieczenie , ujście nagłego przyrostu ciśnienia w kotle w przypadku zatrzymania pompy i ominięcie jej oraz mieszacza bo stawiają przecież jakiś opór . Dodatkowo jeszcze zamontowałem na kotle zawór bezpieczeństwa ( wcześniej nie było ) więc ta rura była ratunkiem dla kotła w razie czego . Natomiast co do grawitacji to działa ale niezbyt skutecznie , rury mają mały przekrój na grawitację a budynek ma więcej niż jedną kondygnację gdzie przy układzie moich pionów i tak grzałoby tylko górę ;) Ale to nie ma większego znaczenia dla mnie ponieważ układ chodzi tylko z pompą . Kolejny temat - jeśli chodzi o spalanie to teraz już mogę coś porównać i faktycznie albo jest takie samo a może nawet czasami mniej ;) Myślałem, że będzie gorzej ;) Muszę tu dodać , że kocioł gdy ma już stabilną temperaturę to mogę ręką dotknąć rury do komina a komin jest chłodny ;) To dobrze bo jak najmniej ciepła powinno uciekać w komin ale nie zawsze tak miałem , musiałem się nauczyć palić w tym piecu , chodzi tu o wentylator - tylko na małych obrotach , najniższy bieg umożliwiający prawidłową pracę kotła . I tu mam pytanie do Ciebie , napisałeś ,że powrót mam źle poskładany... możesz to rozwinąć ?
***** chodzi o to aby do poprawnej grawitacji doszlo zawsze ustawiamy powrot ze spadem do kotla dlatego slabo dziala u ciebie bo masz chopke a nie przez to ze masz za cienkie rury . . a pompa stawia opor ale w przeplywie a nie cisnieniu . testowalem juz grawitacje przez pompe omijajac zawor roznicowy i tez dziala tyle ze szybcie mozna przegotowac kociol
Ten zawór to najlepsze rozwiązanie dla układów centralnego ogrzewania, ale kolega popełnił trochę błędów, zawór powinien być większej średnicy, przewód zasilania z pieca do zaworu i z zaworu powrót do pieca powinien być większej średnicy i oczywiście bez tego załamania nad wylotem spalin tak jak jest to pokazane nie wiem po co? Wtedy uzyskujemy naprawdę o wiele lepszą temperaturą powrotu i stabilniejszą na na cały układ. Ja teraz wymieniłem na większy takiej średnicy jak wychodzi zasilanie z pieca, sterowany elektrycznie, większego spalania na pewno nie będzie wręcz odwrotnie. Kto zrozumie działanie zaworu powinien sobie taki zamontować ja sam przy wymianie kotła musiałem się dopominać u fachowca by mi taki zawór zamontował zamontował ale za mały. Nie wiem czemu ale mało który fachowiec taki zawór poleca.
dadar2903 x Witaj, może zacznę od tego w czym jesteśmy zgodni ;) Masz rację, kto sprawdził ten wie, że to dobry wynalazek ale rzeczywiście wciąż jakoś mało znany i stosowany. No starszym fachowcom nie dziwię się bo po prostu nie znają tego, ale u młodszego pokolenia też chyba szału nie ma. Być może jeszcze jest wciąż mało sprawdzonych informacji na ten temat ;)Owszem, mieszacz nie może być za mały żeby nie stawiał niepotrzebnego oporu pompie. Na filmiku może tego nie widać ale mój mieszacz jest trochę większy niż przewiduje tabela dla moich rur. Natomiast co do większej średnicy rury zasilania zaworu i powrotu do pieca, hmm... nie wiem czy coś by to zmieniło ponieważ pozostałe średnice pozostałyby bez zmian więc i tak będą miały taką samą wydajność... jakoś tego nie widzę... To załamanie musiało być, czy w tym czy w innym miejscu, więc niech sobie już idzie koło ciepłej rury wylotu spalin. Układ był mocno przerabiany, więc piękniej już nie będzie ;)Dzięki za komentarz, pozdrawiam!
Czy próbowałeś kiedyś rozpalić w piecu dużej, 3 poziomowej instalacji bez takiego zaworu? Z Twojego komentarza wnioskuję, że nie, ponieważ nie napisałbyś go wtedy...
Panowie ,jeśli ktoś z was nie zna zasad działania ,zaworu czterodrogowego ,to lepiej go nie montować .Dlatego gdyż kocioł wymaga dodatkowego zabezpieczenia zaworem bezpieczeństwa.Czy kocioł pracuje w układzie otwartym czy zamkniętym ,zawór ma pozycje całkowitego zamknięcia na CO i można zrobić wielkie bumm.Lepiej pracuje z siłownikiem elektrycznym i czujkami wewnętrznymi i zewnętrznymi.Za modernizacje kotłowni powinien zabrac się gość z uprawnieniami .
Wiesz co... Tak czytam drugi raz Twój komentarz... I się zastanawiam, czy to pomyłka w tekście, czy też naprawę tak myślisz. Chyba musisz dokładniej przyjrzeć się budowie, oraz działaniu tegoż zaworu. Otóż, w układzie zamkniętym musi być oczywiście zabezpieczenie, natomiast w układzie otwartym, zabezpieczeniem jest zbiornik wyrównawczy, i dodatkowo można założyć sobie zawór bezpieczeństwa na kocioł - W przypadku gdy istnieje możliwość zamarznięcia zbiornika wyrównawczego gdzieś na nieocieplonym poddaszu. Natomiast zawór czterodrogowy, nie potrzebuje dodatkowego zabezpieczenia, ponieważ nie ma możliwości całkowitego zamknięcia zaworu! Jak by nie ustawił, tak zawsze będzie taki sam przepływ, tyle że w innych kierunkach - Na tym polega ten wynalazek. A nawet gdyby ktoś sobie zakręcił zawory kulowe przy tym czterodrogowym, to po to jest obejście pompowe, na którym zamontowany jest zawór różnicowy, który też jest zabezpieczeniem, i musi zareagować w razie zatrzymania pompy np. Więc zawór czterodrogowy, nie może mieć tutaj wpływu na jakieś "bumm" Jak piszesz. Polecam zobaczyć pierwszy, lepszy obrazek z działaniem, a najlepiej to widać na samym zaworze przed zamontowaniem. Co do siłownika i czujników zewnętrznych, to tutaj oczywiście się z Tobą zgadzam, ponieważ te dodatkowe akcesoria, pozwalają na pełne wykorzystanie możliwości tego zaworu. Jeżeli chodzi o montaż, to jeżeli amator taki jak ja, poradził sobie z montażem, i działa jak należy, to raczej nie jest to specjalnie trudne. Pozdrawiam!
Witam.Kolego nie mam do ciebie żadnych aluzji ,co do twoich umiejętności .A zawór 4d ma pozycje całkowitego zamknięcia na instalacje CO ,pracuje w krótkim obiegu .Uwierz mi ludzie mają różne pomysły , zależy jak jak go zamontujemy .Byłem w kotłowni gdzie było bumm ,drzwi z oknami wyleciały ,a kocioł wyglądał jak puszka po piwie.Gość wyjechał i zostawil kobicie kotłownie ,zawory mieli na zasilaniu i powrocie zamknęła wszystkie .Wiele jest takich instalacji z błędami.pozdrawiam
Owszem, zawór można ustawić całkowicie na mały obieg, ale to nie powoduje całkowitego zamknięcia obiegu. A jedynie szybkie zagrzanie wody, a wówczas w razie zagotowania, musi zareagować zawór różnicowy, który rozładuje ewentualne zwiększenie objętości zagotowanej wody. Natomiast to co piszesz, o tym przypadku, to przynajmniej mi wygląda na ewidentny błąd, ponieważ piszesz, że były zakręcone zawory na zasilaniu, i na powrocie... co przecież jest jakimś poważnym błędem, wręcz niedopuszczalnym, gdyż na powrocie nie można montować żadnych zaworów. Tak jak na odcinku kocioł - zbiornik wyrównawczy. Ktoś popełnił niebezpieczny w skutkach błąd. Natomiast w prawidłowych sytuacjach, zawór nie powoduje jakiegoś niebezpieczeństwa. Pozdrawiam!
Witam! Mając zawór czterodrożny nawet w układzie otwartym, kocioł zabezpieczamy i naczyniem i zaworem bezpieczeństwa. Obydwa zabezpieczenia montujemy m.dzy kotłem, a zaworem 4d. KONIECZNIE tak, a nie inaczej! Zawór 4d nie jest 100% szczelny, gdy jest w pełni odcięte CO, ale nie pozwoli na odprowadzenie nadmiaru ciepła. Poprawiałem kotłownię, w której dopełnianie zładu grzewczego, wpięte było za zaworem 4d. Zacząłem uzupełniać, w momencie, gdy zawór był w pozycji 100% zasilania kotła, na powrót kotła. Nie szło prawie nic, no jak długo poczekało by się, to tak. Powiem tak... Para nie czeka, jest nieobliczalna. Ma Pan absolutną rację, bo zawór faktycznie uniemożliwi działanie naczynia i zaworu bezpieczeństwa, jeśli one będą za nim.
Witaj! Widziałem Twoje filmiki, owszem sporo masz racji, co do samego palenia. Natomiast nie bardzo mogę tego sobie porównać z moim filmikiem, to trochę inny temat. Nie widać u Ciebie żadnych szczegółów i nie mogę tego porównać z działaniem zaworu czterodrogowego. Piszesz, że nie masz problemów z temperaturą, to jest też tak, że jak palisz cały czas, dom czy też mieszkanie jest nagrzane, nie ma dużych mrozów i oczywiście zależy dużo od instalacji, to możesz tego nie zauważać. Na te problemy może składać się wiele czynników. Ale powiem Ci tak - Jeżeli rozpalasz od nowa, masz do ogrzania spory metraż, mieszkanie już się wyziębiło, jest mróz - wtedy kontroluj sobie temperaturę na powrocie przy piecu, najlepiej odpowiednim termometrem i wtedy zobaczysz w czym problem, jak długo potrafi chłodna woda wracać do pieca... Pozdrawiam!
powiedz mi po co komplikować sobie życie mam normalny obieg grawitacyjny rury 2 calowe calowe 3/4 żadnych zaworów nawet nie uzywam termostatów bo nie nie ma sensu grzeje aby było ciepło jak obejrzałeś filmik to wiesz że ogrzewam 200m2 ciagle bo piec trzyma do 15 godzin i zużywam tylko 3 tony a temp min to 24 stopnie przeważnie powyżej 24 to mam rano po 12 godzinach a jak temperatury są dodatnie a mam ciepło to tylko przepalam z 3 łopaty a gdybym nawet musiał rozpalić a temperatury są minusowe to kwestia 30 min i mam grzejniki gorące i to nie ma znaczenia bo nawet przy twojej instalacji nawet jakbyś miał wszystko w miedzi małe średnice rurek mało wody w obiegu to i tak szybciej nie nagrzejesz mieszkania a problem w oszczędnym i ekonomicznym paleniu aby nie wychładzać mieszkania
A nie no oczywiście, w Twoim przypadku, jeżeli nie zamierzasz modernizować swojej instalacji, to takie dodatki nie mają sensu. No faktycznie mam porównanie z takim metrażem, to jeżeli chodzi o spalanie to masz niezły wynik. Ja myślę, że jeśli chodzi o samo spalanie, to grawitacyjna instalacja nie wypada źle, tylko problem w tym, że bez wymuszonego obiegu, nie zamontujesz niektórych bardziej nowoczesnych urządzeń w instalacji, ale jeżeli na tym komuś nie zależy, grawitacyjna instalacja jest oszczędniejsza choćby pod względem zużycia energii elektrycznej ;) No ten zawór czterodrogowy tez musi mieć pompę, która wymusza obieg. Pozdrawiam!
nie neguję modernizacji tylko powstaje pytanie po co komplikować sobie życie utrudniać stosować kosmiczne rozwiązania jak niczego nie wnoszą nie obniżają koszty a wręcz zwiększają .same firmy montujące instalacje tworzą niepotrzebne podłączenia aby zawyżyć cenę nie chce sie rozpisywać bo ma to uzasadnienie przy pewnych instalacjach jak ogrzewanie podłogowe ale to też trzeba nie dać sie wmanipulować niepotrzebne pompy ,przepony zawory a przeciętny użytkownik nie ma pojęcia o ustawieniach .Pozdrawiam
Wiesz, jest takie powiedzenie - Że o gustach się nie dyskutuje" Jednemu wystarczy prosta, grawitacyjna instalacja a inny potrzebuje czegoś więcej ;) Oczywiście zgodzę się z Tobą, że ta nowoczesność ma swoje minusy i ciemne strony. Pozdrawiam!
Montaż tego zaworu mieszającego bez automatyki jest bez sensu,gdyż ustawienia działają jedynie na zadanej temperaturze kotła.Co stanowi dosyć spory problem przy spalaniu paliw stałych.Ale po za tym rozsądne podejście do zagadnienia ;)
Po kilku miesiącach używania tego mieszacza mogę stwierdzić , że owszem automatyka przydałaby się , aczkolwiek nie jest konieczna . Jeżeli komuś nie chce się tego regulować , wystarczy ustawić na środek ( ...na 5 ) i tak zostawić ;) Mieszacz i tak będzie spełniał większość swych zadań , jestem z tego zadowolony , nawet bez automatyki a może i na nią się kiedyś skuszę ;)
Od razu widac ze facet nie jest profesjonalista.Odradzam takich domoroslych racjonalizatorow.Popatrzcie na przekroje rur oraz ocieplenie , i na to co on mowi.Niektorzy chca za wszelka cene byc celebrytami.Zenada.
Nigdy nie robiłem z siebie profesjonalisty - To przede wszystkim! Za to Ty, rzucasz jadem na odległość - Żałosne... życie musiało Cię mocno skrzywdzić...
Szczerze, to masz racje że od razu widać że nie jest profesjonalistą, a raczej słychać (NA SAMYM POCZĄTKU BO SAM O TYM MÓWI). Kolejna sprawa czyli zwracasz uwagę na coś o czym on nie mówi. Po Chuj ? i ostatnia sprawa: co Ty tutaj robisz skoro wiesz jak sie montuje i jak to działa to po co to oglądasz ?
Zenujace jest to , ze aby pokazac sie w internecie ludzie zabieraja sie za rzeczy na ktorych do konca sie nie znaja.Parcie na szklo jest obezwladniajace.
Tom Kleps ahh no tak bo ludzie po studiach i fachowcy, nie popelniaja nigdy błędów. Powiem Ci że jak mam problem to szybciej w internecie mi ktos doradzi albo znajde odp niz w sklepie, a patrzac na fachowców to zastanawiam sie czy w ogole wiedza co robią. Ten Pan bo go nie znam. Nagral filmik i nie widze w tym nic złego.
Jeżeli jeszcze na to nie wpadłeś... RUclips, jest potężną bazą wiedzy! Kiedyś były pomocne Blogi, dziś Vlogi - znacznie lepiej ogląda się filmiki (pamięć wzrokowa) Sam korzystam z filmików na tematy z którymi dopiero mam zamiar się zmierzyć, żeby się przygotować. Natomiast wstawiam filmiki z moich doświadczeń, mogą się przydać innym... Tak to działa, natomiast jeżeli dla Cibie to jest tylko "parcie na szkło" to cóż... Mogę jedynie przesłać Ci wyrazy współczucia...
Piszesz ,że "barachła"...hmm. Z tego co wiem zaworem trójdrożnym (czy też na jego zasadzie ), można regulować temperaturę na grzejnikach lub temperaturę powrotu, natomiast w zaworze czterodrożnym możesz korzystać z tych funkcji jednocześnie !!! Poza tym różnice w cenie nie są powalające .
jak chcesz sie wypowiadać jak twój poziom intelektualny i wiedza jest równa zeru gościu jak kupuję więgiel po 550 i 600zł cana kopalniana to średnio 650 zakładam 700 z przywozem czyli 2100 -czegoś nie kumasz nie POjmujesz.... moje odpowiedź na twoje wyPOciny jest prosta ogrzewanie kosztuje mnie 2100 przy tem. pomioeszczeń 24 stopnie ( ludzie płacą za palenie gazem Po 300-500 zł na miesiąc ale w domy mają 21-22 stopnie a w okresie silnych mrozów nawet 600 zł) czegoś nie rozumiesz-nie POjmujesz .. dlatego pytam PO uj zmienieć piec system ogrzewania jak nie daje mi żadnych korzyści.... przeraziła cię moja propozycja żebyś musiał dopłacać mi do ogrzewania PO co sie wogóle produkujesz jak nie masz argumentów..... a co do weryfikacji a każdej chwili jak pisałem a czytałeś -zapraszam możesz siedzieć całą zimę w piwnicy i pilnować węgla i mierzyć temperaturę gdybym baranie nie miał takich osiągów to szukałbym innych rozwiazań ale na dzień dzisiejszy nie ma jeżeli jest to czekam na propozycje -ale jak PISzę jeżeli koszt ogrzewania przekroczy moje koszty to dopłacasz do twojego rozwiązania jeżeli ktoś zaproponuje mi ogrzewanie gazowe gdzie koszt wzrośnie o 400 zł czyli wyniesie 2500tyś przy zachowaniu temperatury min 24 stopnie w 6 miesięcznym sezonie grzewczym też to kupuję- a ty montuj sobie i 8 drożne zawory jak masz taka ochotę 5 pomp ciepła danfos na każdy grzejnik,,twój cyrk twoje małpy to się baw
i to kolejny film z d...py. producent kotła mówi o zabezpieczeniu temperatury powrotu. temperatura powrotu powinna mieć powyżej 55 stopni. Tylko dlatego by nie powstawał efekt kondensacji w kotle w jego niższych strefach. ten zawór tego nie realizuje .nich mi ktoś powie jak jest temperatura powrotu gdy rozpalamy w piecu? tylko zawór trójdrogowy przełączający z wyniesiony czujnikiem przylgowym jest w stanie to zrobić. zawór czterodrogowy pozwala nam na obniżenie temperatury instalacji czyli wychłodzenia powrotu .
Cieszy mnie to ,że porady są proste dla osoby nie będącej fachowcem. Wiele zyskałem oglądając ten filmik. Dzięki. Andrzej S.
Taki komentarz zachęca do dalszego działania ;) Dziękuję i pozdrawiam ;)
Witam bardzo dobry Filmik Pozdrawiam
Jestes mistrzem świata. Ogladam te zawory 3 godziny i nareszcie ktos powiedzial jak to dziala
Fajnie, że Ci się przydało 😀👍 Dzięki 👋
@@arturcybart a bojler na wodę to podłączamy na powrocie do pieca z zaworu 4d?
@@Pafko-dd2dg O nie, u mnie jest podłączony na zasilaniu za zaworem 4d i pompą obiegową i skryzowany do minimum zaworem kulowym (nie mam sterownia, dodatkowej pompy na bojler)
Super że robisz to sam 'gdyż ludzie z braku wiary we własne umiejętności boją się takich wyzwań.gdy będziesz chciał zamontować siłownik na ten zawór to instruktaż klarowny w necie.Pozdrawiam
Dzięki ;) Pozdrawiam!
Doradze Ci cos masz sterowanie piecem i oczywiscie z dmuchawa dokup sobie siłownik automatyczny do mieszacza i czujnik pogotowy i dorzuć dróga pompke na ładowanie bojlera żeby oczywiscie nie wychładzało Ci wody,ale przed tym przerób ładowanie bojlera.Dokup sterowanie na dwie pomy i bedzie dobrze smigało.Mieszacz sam sie bedzie ustawiał do ządanej temperatury grzania i oczywiscie do temperatury zewnętrznej.Ustawisz sobie go nawet tak ze przy temperaturze 80st zeby wody Ci nie gotował to on sie otworzy automatycznie.Jak coś to pisz a pomoge
marcin17maj O widzisz masz rację ;) Rozkminiałem już dokupienie automatyki do tego mieszacza , wtedy faktycznie można by jeszcze lepiej wykorzystać możliwości mieszacza . Kusi mnie to do dzisiaj , ale na razie sobie odpuściłem , aczkolwiek może kiedyś , mnie skusi ;) Owszem do bojlera przydałoby się osobne ładowanie . Idąc na pewien kompromis i żeby to jakoś hulało na jednej pompie , skryzowałem zawór kulowy na zasilaniu bojlera , tak na czuja jest otwarty powiedzmy tak na 1/4 no i jakoś to hula , grzeje wodę no i nie wali całego ładowania na bojler ale przy następnym przerabianiu może coś z tym zrobię;) Dzięki , pozdrawiam ;)
+Artur Cybart Dobry film jak i wyjaśnienia w filmie. Tylko z tym zaworem kulowym co na 1/4 jest ustawiony mogą być problemy. Po dłuższym czasie może ,,zastygnąć,, i nie będzie można go ruszyć, albo straci na szczelności. Tak przynajmniej słyszałem :)
Witaj! I faktycznie jest tak, że po jakimś czasie jest większy opór na zaworze, dobrze go zruszyć raz tam kiedyś ;) Zamiast tego zaworu, powinna być np; Dodatkowa pompa, która powinna się włączać w odpowiednim momencie i uruchamiając mały obieg przez bojler przepuszczać gorącą wodę. Bez pompy, woda wybierze drogę o najmniejszym oporze i tym samym wolniej nagrzewałby się duży obieg, czyli grzejniki. Pozdrawiam ;)
Mam zrobione mniej wiecej tak jak radzisz Arturowi, czyli zawór z siłownikiem, co wg Ciebie bedzie lepsze w tej instalacji: głowice termostatyczne czy sterowni pokojowy?
Te nowoczesne kotłownie zużywają masę prądu, kilka pomp, czujniki, sterowniki, siłowniki, dmuchawy, wyświetlacze etc... A efekt trochę wygody...co do ekologii przy prawidłowym paleniu dobrej klasy kopciucha i dobrym opalem w właściwy sposób mamy tanio i dobrze. Ekogroszek jest upierdliwy. Miał być zbawieniem wobec tradycji a okazał się niewypałem.
4-DROGÓWKA bardzo dobra sprawa jeśli pamięta się o kilku zasadach.Vadrus U22 stara sprawdzona i dobra konstrukcja (sam bardzo dużo ich zakładam) i sprawdzają się elegancko:) co do tej instalacji jeśli nie jesteś fachowcem i robiłeś to tylko poprzez doszukiwanie się info to zimne piwko dla Ciebie.
Ale O Co Chodzi?? No to zdrowie ;) A drugie za właśnie wygrany mecz ;)
Tylko dzięki tobie i twój film ,wsadziłem u siebie ten zawór.Nie bardzo rozumiałem jak to działa,ale przecież wytłumaczyłeś i mam,wielkie dzięki.ps;siłownik ze sterownikiem wsadziłem,ma sens.
Cieszę się, że filmik się przydał ;) Tak, sterownik jest jakby uzupełnieniem wszystkich możliwości zaworu. Dziękuję za komentarz ;) Pozdrawiam!
Zawór Kolega zastosował poprawnie. Bardzo dobrze, że dałeś termometr na powrocie do kotła. Zgodzisz się ze mną że połowa zaworu 4d od strony kotła pracuje na grawitacji, zaś druga połowa po stronie instalacji c.o w układzie z pompą. Zatem najlepszym rozwiązaniem jest zawsze zasilanie i powrót idące od kotła do zaworu dać jak największej średnicy, aby ułatwić grawitacje, oraz jak najmniej kolan zastosować (najlepiej łagodne łuki). Dla średnicy Twojego zaworu 1" zastosowałbym nawet rurę miedzianą fi 28. Poza tym zawór 4d daje możliwość zastosowania drugiej niezależnej pompy ładującej zasobnik c.w.u., gdyż obie pompy tłoczą wodę w dwa niezależne obiegi o dwóch różnych temperaturach. Aha taka informacja... Jeśli masz np. instalację w układzie otwartym, zawsze stosuj zawór mieszający mosiężny, zaś w przypadku inst. w ukł. zamkniętym ciśnieniowym możesz stosować albo mosiężny, albo żeliwny, np HONNEYWELL. Jeśli masz np. naczynie przeponowe to dajesz koniecznie zawór schładzający kocioł, mimo zaworu bezpieczeństwa, wtedy kocioł jest bezpieczny. Zaletą układu zamkniętego jest minimalna ilość powietrza dostającego się do inst., co skutkuje większą trwałością instalacji. Ostatnią ważną informacją jest dobór naczynia przeponowego i ciśnienia statycznego w nim (takiego ciśnienia które pompujemy do naczynia nie podłączonego do instalacji) Zatem wartość ciśnienia statycznego przyjmujemy jako wartość ciśnienia słupa wody z najwyższego pkt., zwiększonego dodatkowo o 10%. Wtedy naczynie jest miękkie. Jak rośnie temperatura, to nie rośnie ciśnienie znacząco w układzie. Naczynie najlepiej dobrać w oparciu o cały zład instalacji (litraż), dobieramy jego objętość równą 8% wartości zładu. Nie musimy dokładnie, lepiej czasem dać naddatek-nie zaszkodzi... Ja też stosuje konopie:) Brawa dla Kolegi!
jarosław szulczewski Łał !!! Dzięki Kolego za komentarz ;) Czytając Twój tekst widać, że znasz się na rzeczy ;) Pozdrawiam !!!
już super , że próbujesz , tak trzymaj
Dzięki ;)
Podoba mi się montaż tego zaworu zwrotnego w przypadku braku prądu woda płynie grawitacyjnie omijając zawór 4 drogowy
Tak, awaryjne wyjście musi być ;)
Mam taki sam zawór i jak daję na 10, grawitacja działa nawet gdy pompa nie pracuje. Nie mam obejścia.
I taka ciekawostka co do kotłów stalowych, ostatnio znajomym padł, rozszczelnił się gdzieś na spawie piec który mieli od nowości, od zaledwie 5 lat. Daje do myślenia... Dlatego ja również z racji na żywotność wybrałem kocioł żeliwny.
Funkcję "krótkiego obiegu" pełni zawór 3 drożny temperaturowy ATV 554. Zawór montuje się na powrocie obiegu do pieca, jest automatyczny regulowany temperaturą, nie wymaga sterownika.
Owszem, ale zawór o którym piszesz ma mniejsze możliwości, zależy co kto potrzebuje.
jest to dobra sprawa. ja ten problem rozwiązałem tzw bajpasem z zaworem, ręcznie ustawiam ilość ciepłej wody powracającej na piec
No tak, zasada działania będzie podobna ;)
1969OLEK czyli przy kotle rura z zasilania w dół na powrót ze zwykłym zaworem? regulacja temp powrotu jest możliwa w zależności od położenia pokrętła?
Sjan XXL tak
To ja też zamontowałem a w praktyce ocenimy wszyscy po5 latach użytkowania każda nowość w praktyce wychodzi po jakimś czasie użytkowania to co hydraulicy po szkoleniach przekazują to znak zapytania czy się spełni .Zobaczymy po dwóch trzech sezonach co będzie.Ze swojego zawodu sprawdzalem lakiery do drzewa i różnie było po 5 latach.Poczekajmy czas pokarze co z praktyki wyjdzie teoria z praktyką nie zawsze się udaje.
Tak, dobrze jest wyciągnąć wnioski po jakimś czasie :) Dziękuję za komentarz i pozdrawiam!
taka myśl mnie ogarnęła założenie buforu do magazynowania ciepła
kolejność piec > bufor > mieszacz
Bufor dobra sprawa 👍
Panie Arturze, długo nie pisałem... W końcu dorobiłem się własnej kotłowni. Mam kocioł na pellet. Ochronę powrotu (55st.) mam na zaworze 3d termostatycznym. Kocioł ładuje bufor. Bufor jest rozbierany przez podłogówkę i grzejniki.
ruclips.net/video/RYTQW75uKi8/видео.html
A co do Pana instalacji... Zawór na pewno przyniósł oszczędności w zużyciu paliwa.
Pozdrawiam!
Widziałem :) Kawał dobrej roboty ;) Pozdrawiam i dziękuję za komentarz!!!
a do czego co ochrona powrotu przy tym piecu jak piec na pelet i tak wygasa ,po co ludzie walicie niepotrzebnie kase
@@krzysiekandrzej7568 Pompa przerzuca wodę , zanim włączy się kocioł ponownie. Kocioł ma w sobie temperaturę rzędu 55 st.C, w chwili załączenia ponownego, więc ochrona powrotu jest.
@@krzysiekandrzej7568 Jest rok 2020... a zawór został zamontowany w 2013 roku czyli przez 7 lat wykonywał swoje zadania.
imie nazwisko - Owszem ta otulina nie jest najlepsza...Na filmiku może nie widać ,ale za to daję podwójną izolację ;) Najpierw daję tę czerwoną , dobrze dopasowaną a na to jeszcze tę szarą , efekt jest dobry . Zwracam na to uwagę , po tym jak w nieogrzewanym pomieszczeniu zbliżyłem rękę do rur z jedną otuliną i .... poczułem ciepło :( Czyli ciepełko uciekało sobie tam gdzie nie trzeba , duże straty . Dlatego wszędzie dałem podwójnie , zrobiłem znowu teścik i jest dobrze ;) Może podasz jakiś link do lepszych otulin , może się przydać ;)
Przy czterodrogowcach polecam zdecydowanie siłownik i sterowanie do niego...bez tego to takie udawanie...jakbym miał bmw i znaczek m ale tylko znaczek. Szczerze polecam, fajna sprawa ten siłownik
Owszem, sterowanie jest uzupełnieniem, lecz z porównaniem trochę Cię poniosło ;) Nawet bez sterowania wykonuje większość swoich zadań, używam już kilka lat i bez sterowania na razie, więc mogę wyciągnąć wnioski.
Dobrze by bylo gdyby byl zamontowany na śrubunkach. W razie potrzeby ( wymiany lub innej awarii) nie trzeba rozkręcać pół instalacji. Pozdrawiam
A tam nie ma śrubunków?... ;) Pozdrawiam!
Zawór bardzo użyteczny do regulacji temperatury grzejników, czy podłogówki. Ale ludzie, co wy macie z tą ochroną powrotu? 60 stopni na powrocie? W tym przypadku nie może być żadnych grzejników, które mogą za bardzo wystudzić wodę. Grzejnik ma za zadanie oddać ciepło, a tym samym schłodzić wodę powracającą do kotła. Dodam, że ojciec wymienił ostatnio kocioł pracujący w starej instalacji, bez pompek itp. gdzie czasem rozpalało się 2 razy dziennie( zimne powroty). Piec ogniwo Biecz rozszczelnił się dopiero po 22 latach.
A więc mój Defro z zaworem 4-drogowym i ochroną powrotu włączoną na sterowniku wytrzyma 35 lat. Super!
Skoro tak piszesz, to raczej nie miałeś problemów z rozpalaniem, ale w dużej instalacji o wymuszonym obiegu... Tak na przykład - bez zaworu w tej instalacji trzeba było spędzić przynajmniej 20 min. Żeby zaczęło wszystko pracować - pompa potrafiła ze 3 razy się wyłączyć, bo zimna woda wracała z tak dużego obiegu a jak pompa to i wentylator... Drzwiczek nie zostawisz otwartych bo się znowu zagotuje. O kapiącej, skroplonej wodzie na powrocie przy kotle, nie będę się już rozpisywał. Teraz jedno rozpalenie i się wychodzi z kotłowni. A piszesz, że grzejniki mają chłodzić wodę?... Skąd taką bzdurę wziąłeś... Jeżeli grzejniki cały czas będą tak wychładzane, to znaczy że nie dają rady - po prostu instalacja ma za małą sprawność. Ma wracać ciepła woda, wtedy wiadomo, że jest jeszcze zapas mocy!!! To bardzo fajnie, że Twojemu ojcu piec tyle wytrzymał! A zmierzyłeś przy okazji, jaką miał grubość kamienia?.. Tego nie wziąłeś pod uwagę co?.. Zapomniałeś o kamieniu, który również powstaje przy nieprawidłowym eksploatowaniu... Każdy milimetr kamienia to już są straty dla kotła, wiesz ile procent stracił taki stary kocioł na swojej sprawności?... DUŻO!!! To, że z pieca nie leje się po kilku latach, to nie znaczy, że w środku nic złego się nie dzieje...
Chłopie, jaki kamień? Co Ty piszesz? Ilość wapnia i magnezu która była w wodzie zostaje osadzona i tyle. No chyba, że ktoś sobie codziennie wodę w instalacji wymienia. Co do kondensacji pary na zimnym powrocie to kompletnie nie rozumiem tematu. Ile wilgoci musi być w kotłowni? żeby aż kapało jak piszesz. Aha, jeszcze jedno, czym jest grzejnik? Nie jest przypadkiem wymiennikiem ciepła? Czyli, że jednak ma schładzać tą wodę, a ogrzewać powietrze. Tyle w temacie.
W kotłowni nie musi być żadnej wilgoci, wystarczy że powracająca woda jest tak chłodna, że ochłodzi rurę poniżej punktu rosy. Przykład na spłuczkach wc. A te grzejniki, to Ci się chyba mylą z pompami ciepła ;) Im bardziej grzejnik będzie ochładzany, tym większą pracę musi wykonać piec i wydasz więcej pieniędzy na opał, chyba logiczne, czy nie?..
Skoro u Ciebie grzejniki nie ochładzają się, to nie należy się przejmować zimnym powrotem. U mnie grzejniki grzeją tyle ile muszą do uzyskania właściwej temperatury, spalam tyle ile muszę i płacę za opał tyle ile muszę.
Jeśli mogę zapytać, to ile KW masz piec i ile metrów do ogrzania?
W tej chwili piec jest zmniejszony do 4 członów, czyli ma 23.3 KW i ogrzewa 2 mieszkania - jakieś 85m2. (ściany domu nie są ocieplone) (czasami dochodzi kolejne mieszkanie 50 m2) Natomiast w przyszłości, jeżeli zostanie dołożony kolejny metraż, dołożę człon lub nawet 2 - W zależności od zapotrzebowania. Grzejniki zawsze się ochładzają, chodzi tylko o ich sprawność, żeby szybko mogły ogrzać mieszkanie i miały moc w zapasie. Odkąd jest zawór, nie ma problemu z zimnym powrotem.
W stosunku do tej samej temperatury na kotle to spalanie jest mniejsze Tym bardziej jesienią i wiosną
Witam, brak pompy kotłowej (krótki obieg, pompa CO, itp.) na powrocie powinna być pompa
Witam, brak pompy do ciepłej wody i tu zgoda chociaż też tak działa bo jest na to sposób 😉 Natomiast co do pompy na powrocie to się nie zgodzę 😉
Gó.no prawda. Wcale nie musi być pompy na powrocie.
@@corsiarz77 a pompe zamontujesz pionowo czy poziomo
n o witam tez mam taki zawor od ponad roku ale od 2 tyg mam problem amianowicie gdy pompa cwu sie wylaczy temperatrura na co nie wzrasta rura na wyjsciu jest niezbyt goraca dopiero po przekreceniu zaworu 4d rura na wyjsciu z pieca robi sie gorąca i temp na wyjsciu na grzejniki rosnie , zepsuty zawor ? zapowietrzony piec ?
+Sawik 71 Witaj, Hmn... tak się zastanawiam, bo w tym zaworze nie ma co się za bardzo zepsuć, jedynie ulega zabrudzeniu i to jeśli masz do niego automatykę podłączoną to się raczej nie zastoi. Ja nie mam, więc co jakiś czas muszę pokręcić trochę nim żeby się rozruszał i zgubił trochę osadu (na włączonym obiegu) A na jakim zakresie, podziałce go przeważnie używasz?
Bardzo fajny filmik - szacunek za robotę - dopiero dzisiaj odkryłem co to są te mieszacze i cholera mnie bierze, że o tym nie wiedziałem wcześniej.... Artur, jeśli możesz napisać, czy montaż mieszacza dał Ci oszczędności w opale i jakie to byłbym wdzięczny. Pozdrawiam
franklyn77 Wiesz, ja zawsze się pocieszam, że lepiej późno niż wcale ;) Dzięki :) Natomiast co do oszczędności to niestety na swoim przykładzie nie jestem w stanie prowadzić porównania w spalaniu ponieważ u mnie w tym czasie zmieniała się powierzchnia ogrzewana i pewnie jeszcze się zmieni jak przyłączę kolejne mieszkanie ale wiem, że nie powoduje strat bo jakieś przepały bym zauważył ;) Pozdrawiam ;)
Zawory mieszające nie słuzą do zmniejszania lub ograniczania ilości paliwa, chodzi tu raczej o regulację temperatury na instalacji, i przu okazji pozwalają na ochronę kotła przed zbyt wystudzonym powrotem.
a wracajac do izolacji to dobra izolacja to PUR tylo troszke kosztuje izolacja z pianki poliuretanowej ze scianka z tworzywa sztucznego
marcin17maj Właśnie czytałem o tej izolacji , pozytywnie , dobre parametry . Wiadomo , droższa ale na tym nie warto oszczędzać bo się to szybko zwróci ;)
Très intéressant
Jak instalacja jest zabezpieczona przed zagotowaniem wody w układzie ?. Konkluzja jest taka, że jeśli nie jestem specjalistą w danej dziedzinie nie staram się na siłę kogoś uczyć, a ten filmik ktoś źle zinterpretuje i będzie miał w domu następne barachło. Straty ciepła stratami, jednak nie należy ich szukać tak dogłębnie, tam gdzie ich znaczenie jest niewielkie, ważna jest jakość wykonania zgodnie z wiedzą techniczną. Podsumowując będzie spełniało poniekąd swoją funkcję, jednak nie należy traktować tego jak instruktażu a znając życie dla wielu będzie "natchnieniem" :). Jednak brawa za chęci i umiejętność szukania i analizowania informacji i zdrowe myślenie :)
Rafal Wod-kan-co Instalacja jest układem otwartym, a więc zabezpieczeniem jest dla niej zbiornik wyrównawczy, a dodatkowo mam jeszcze zawór bezpieczeństwa na kotle, tak na wszelki wypadek. Powiem tak, gdy spodobał mi się ten wynalazek, sprawdziłem i obejrzałem masę wiadomości na ten temat. Nie wystarczyła mi jedna opinia, trzeba szukać potwierdzenia z różnych źródeł, wówczas można mieć jakiś obraz tego. Nawet jeśli dla kogoś będzie to "natchnieniem" to myślę, że na jednym filmiku się nie skończy ;) Każdy przypadek jest inny, różne wymagania i oczekiwania, nie wszystko dla wszystkich jest dobre ;) Trzeba wyciągnąć wszystkie za i przeciw, uwzględnić własne oczekiwania a następnie ocenić czy jest nam to potrzebne. W filmiku próbowałem przekazać mój pozytywny stosunek do tego urządzenia, ponieważ informacje i materiały na ten temat, oraz moje oczekiwania spełniły się ;) Dzięki za komentarz, pozdrawiam ;)
Utrzymuję na piecu i na zasilaniu 60 stopni. Temperaturę wody powrotnej podbija mi skrót zrobiony przez bojler CWU. Który zakręcam tylko przy wygaszaniu pieca.
No to jest jakieś wyjście, no nie będzie działało przy rozpalaniu i wygaszaniu, ale w pewnym sensie może działać jak zawór czterodrogowy. Tyle, że nie masz już wtedy możliwości zmniejszenia temperatury wody płynącej na same grzejniki, a zaworem można coś eksperymentować jeszcze.
To prawda, zawór 4D daje dużą elastyczność nastaw. Ja mam zrobione "na sztywno" i za rok poprzerabiam trochę instalację (musze przestawić piec i przenieść bojler do pomieszczenia obok - kotłownia jest w piwnicy).
Ile mniej więcej kosztuje taki zawór, firmowy wkładałeś?
Aha, możesz dołożyć do tego zaworu siłownik i czujniki temperatury na rurach czy kaloryferach - sterownik będzie kręcił zaworem w zależności od potrzeb.
A ja gdzieś dałem z 200 parę złotych, a tak owszem, siłownik dobra sprawa, pewnie kiedyś założę ;)
Jak rozumiem obieg kotłowy jest bez pompki, na zaworze 4D 1" i miedzi 28mm? I działa to grawitacyjnie dobrze? Pytam bo też chce montować mieszacz ale mam obawy czy to będzie działać na grawitacji przy tak małych średnicach.
wszystko fajnie i temperatura powrotu jest b ważna,ale zachodzi pytanie,czy w instalacji grawitacyjnej,gdzie nie mamy wymuszonego obiegu wody zachodzi słynne pocenie kotła i korozja niskotemperaturowa kotla? Zawór czterodrożny - bardzo mi sie podoba jego działanie,ale nie założyłem go bo nie może on działać bez pompy c.o,a może się mylę? Nadmienie,że ostatnio wywaliłem kocioł stalowy 20 letni,bez żadnych oznak korozji i wstawiłem DS też stalowy na grawitacji. Poprzedni był nieekonomiczny,niewygodny w używaniu i nieekologiczny. Bałem się,że popracuje kolejne 20 lat ;).
Moje pytanie dotyczy użytkowników którzy po kilku latach wywalili kotły ze względu na korozję i przeciekanie,czy instalacja była na pompce?
PS. w kotle DS smoła w komorze jest jak najbardziej normalna, nie wystepuje na wymienniku i w kominie i tak ma być.
Witaj! Oczywiście, że zachodzi pocenie i korozja. Ten kocioł jest żeliwny, ale mimo wszystko, jak zobaczyłem, że przyłącze powrotu, wraz ze śrubami dosłownie obrosła rdzą i wszystko mokre od rosy, to w te pędy pobiegłem po ten zawór. Oczywiście, to nie tylko jeden pozytyw. A to też dlatego w jednych instalacjach widać to bardziej a w innych mniej, ponieważ zależy to również od jej wielkości ( i temperatury w obiegu) Gdy ktoś ma ze 4 grzejniki na instalację, ta woda pewnie wraca jeszcze ciepła. Natomiast w dużych instalacjach (jak w moim przypadku) Gdzie jest kilka poziomów - Co z tego, że ja sobie trzymałem wyższą temperaturę na piecu, jak po obiegu tylu grzejników, powrót był ledwo letni a najbardziej to widać przy rozpalaniu - Porażka... To prawda - ten zawór potrzebuje pompy, żeby prawidłowo działać! Co do żywotności, to mam przykład znajomych - Kocioł stalowy, który przeważnie chociaż wytrzymuje te 10 lat, u nich padł po kilku... Fachowiec nawet nie polecał tego spawać, w instalacji była pompa. Oczywiście sposób użytkowania kotła, ma bardzo wielki wpływ na w.w. Problemy! Dodam jeszcze, że nawet na kocioł żeliwny, jak na filmiku - Producent zaleca wysoką temperaturę powrotu a w niektórych stalowych, taki zawór, jest już warunkiem gwarancji. Pozdrawiam!
I jeszcze zapomniałem dodać - Kotły stalowe rdzewieją, natomiast w kotłach żeliwnych, odkłada się kamień, każdy milimetr takiego kamienia w środku, to pewnie kilka procent straty na sprawności kotła
Artur Cybart tak,od nowoczesnosci nie uciekniemy :) ja mam układ grawitacyjny,grube rury,żeliwne kaloryfery plus bojler 140 L, z kotłem węglowym robi to za niezły bufor. Bezwładność układu jest duża,ale ja palę ciągle na 60-65 *C. Namawiam posiadaczy takich instalacji,aby ich nie zmieniali ,chyba,że b dobrze docieplili dom i zmieniają kocioł na gazowy,albo pellet,wtedy mało wody w układzie to plus. W starszych domach o dużej kubaturze,nawet ocieplonych,jest dużo mostków termicznych,praktycznie nie do likwidacji, i stara instalacja z dobrym kotłem DS to błogosławienstwo. PS z tego co zaobserwowałem u siebie i u innych,grawitacja chroni kocioł stalowy przed korozją,chyba,że sam kocioł był robiony w piątek lub przed świętami ;) czyli puszcza na spawach itp
Oczywiście, porządne ocieplenie domu to podstawa, a dopiero później można dopasować sobie typ i moc instalacji ;) No możliwe, że coś jest na rzeczy z tymi różnicami korozji między grawitacją a wymuszonym obiegiem.
to dobrze kolego.Jak coś to pisz Pozdrawiam
Dzięki , pozdrawiam ;)
kazdy robi jak uwaza ja u siebie mam prostą instalacje bez niczego zwykly kociol bez osprzetu dziala na grawitacji ogrzewam ponad 200m2 wszystko dziala ok. jezeli chodzi o dzisiejsze kotły to wiadomo tak jak ze wszystkim 10 lat góra i wymiana własnie tyle wtrzymał ostatni ktory mialem ,przy zakupie nowego chcialem sie dogadac z producentem zeby mi zrobili według mojego projektu ale... jest to mozliwe tylko nie oplacalne dlamnie pozdr.
Instalacja grawitacyjna ma wiele plusów, ale nie wszędzie może prawidłowo działać. Nie lepiej opłacałoby Ci się kupienie kotła żeliwnego na dłuższą metę? Taki żeliwniak jak na filmiku, może mieć żywotności ze 20 albo i 30 lat. U moich znajomych, stalowy nawet do 10 lat nie wytrzymał.
Własnie zrobiłem jak ty masz i mi gotuje w piecu
Witaj! Jeśli tak, to sprawdziłbym to w ten sposób - Zawór ma pokrętło/regulację, na środku podziałki załóżmy, że jest na 0. W tym położeniu zawór pracuje 50/50. Można przekręcić pokrętło do oporu, tak żeby był pełny przepływ na grzejniki. W tym położeniu, zawór jest jakby wyłączony i jeśli nadal się gotuje, to jest jakiś błąd w instalacji. Natomiast jeżeli zacznie normalnie funkcjonować, to znaczy, że to kwestia ustawienia - trzeba wtedy po jednej podziałce przekręcać w kierunku środka, aby złapać odpowiednie ustawienie dla Twojej instalacji, bo są różne i zawory nie będą tak samo pracować we wszystkich. Napisz, czy coś się zmieniło - Pozdrawiam!
Na paliwa stale te zawory nie maja racji bytu z ekonomicznego puntu.Ochraniaja tylko piec,podnoszac koszty opalania
+Malgorzata Sagan Witaj, ale wiesz to z własnego doświadczenia?
+Artur Cybart
też mi się wydaje ze na paliwo stałe węgiel, drzewo to nie ma sensu. Może na ekogorszek. Jeżeli tylko dla ochrony pieca to bez sensu.
Nie tylko dla ochrony pieca, ma też inne zalety.
nie gwiazdorze ale mogly by byc rury 1 cal
a po co ta rura po prawej stronie na zasilaniu do czego ona ma sluzyc
Ta rura po prawej to zabezpieczenie z zaworem różnicowym , obejście zaworu mieszającego i pompy w razie zaniku napięcia . Pozdro .
Witam, świetny filmik. Z pewnością przyda się każdemu instalatorowi.
Firma AFRISO, której zawór prezentowany jest na filmiku, przygotowała film poradnikowy, w którym pokazujemy zastosowanie, budowę, ustawienie oraz montaż obrotowych zaworów mieszających, zarówno tych 3 i 4 drogowych. Zapraszamy do oglądania na stronie ruclips.net/video/O6I_ohCMkPE/видео.html
+AFRISOpl Dzięki, pozdrawiam!
A co z zaworem bezpieczenstwa w takim ukladzie. Eksperymentuj dalej - gozej jak inni wezma z ciebie przyklad I bedzie wielkie BOOM. pomysl o gym geniszu
W jakim układzie?... Ty nawet nie wiesz co komentujesz... Po pierwsze układ otwarty nie potrzebuje dodatkowego zabezpieczenia, prócz zbiornika wyrównawczego. Ale tak się się składa, że na kotle też dodatkowe zabezpieczenie jest. Jeszcze masz jakiś kretyński komentarz?... Jak piszesz taki komentarz, to Ty w głowie musiałeś mieć jakieś bumm...
Dlaczego filtr za i przed pompą?
Ten przed pompą jest tylko wstępny ma za zadanie zatrzymać grubsze zanieczyszczenia, piasek, natomiast filter za pompą jest już bardziej dokładny i wkład zatrzymuje drobniejsze zanieczyszczenia, które przepuścił filtr wstępny.
Ten zawór zamontowany jest przed pompą obiegową co czy za pompą.
Zawór zamontowany jest przed pompą .
Mam pytanie, mam taki sam zawór z siłownikiem i reguluję sobie temperaturę na grzejniki nim np 39 stopni i tak mi grzeje przy otwartych wszystkich grzejnikach to jak bym puścił np 50 stopni to bym się pogotował w domu. Pan termostatami kontroluje temperaturę w pomieszczeniu?? Czy przy takiej wyciąganej temperaturze z pieca nie pali panu więcej??
Tak oczywiście, temperaturę w pomieszczeniach kontrolują termostaty na grzejnikach, dzięki czemu można utrzymać pożądany komfort w każdym pomieszczeniu osobno, bez względu na wahania temperatury w grzejnikach. Temperatury w pomieszczeniach, nie reguluje się za pomocą temperatury w grzejnikach. Odpowiednią temperaturę w instalacji reguluje się w innych celach. Z pewnością jakieś różnice są, ale nie wiem jakie i w którą stronę, ponieważ nie zauważyłem różnic w spalaniu węgla, tym bardziej, że było wprowadzonych wiele zmian i nie tylko w instalacji, ale również w kierunku uszczelnienia budynku, więc tym bardziej nie mam porównania.
Испаритель для отработанных масел.Котлы и печи на отработанном масле.Вот как зто работает. Юрий.
Dobrze , tylko ten piec dobrze pracuje na wyższych temperaturach i dobrym węglu .
Ciekawe co się teraz z Panem dzieje ?
To zależy co masz na myśli? :)
Kolego popełniłeś 3 zasadnicze błędy w swojej instalacji jesli chcesz to zadzwon to ci wtlumacze
Dzięki Ci, wiem jakie są błędy 😉🖐
A ty co... udzielasz porad na telefon??
Komentarze tu są publiczne i dla wszystkich.
Wiesz co jest nie tak to nie cwaniakuj tylko jasno napisz, przyda się innym.
ile ci spala wegla na dobe ?
Nie robiłem dokładnego pomiaru. Nieocieplony dom, zmienna ilość ogrzewanych pomieszczeń. Wynik byłby mało dokładny.
Ale Michał Paluszczak nie pytał się czy masz ocieplony dom tylko ile spalasz na dobę opału. Niektórzy też mają taki dom ja Ty czyli JA.
Napisałem, że zmienna ilość ogrzewanych pomieszczeń... Napiszę Ci inaczej: W tym domu jest kilka mieszkań i i czasami są ogrzewane 2 a czasami 3 i tak dalej. Więc nie ma sensu robić statystyk, które by wprowadzały w błąd... Teraz rozumiesz? Czy nadal nie?
Artur Cybart nie. Prosze odpowiedziec na pytanie ile spalasz na dobe.
Widzę Kocioł na paliwo stałe i nie mogę się dopatrzeć rury w znośnej i opadowej , oj życie ci nie miłe.
Znośnej i opadowej?.. Ciekawe określenie... Chyba chodzi Ci u rurę bezpieczeństwa. Takie fajne, sprytne rozwiązania stosuje się obecnie w nowych instalacjach. I podpowiem Ci, że w starszych instalacjach rurą bezpieczeństwa jest przedłużenie jednego z pionów do zbiornika wyrównawczego w układzie otwartym i zawór bezpieczeństwa w instalacji zamkniętej. Słyszałeś o takim rozwiązaniu, czy jesteś zdziwiony?..
Jaki to kocioł i gdzie mozna takie kociołki ŻELIWNE oczywiscie kupić???
+Piotr F Witaj, to jest akurat VIADRUS HERCULES U22 - Są sprowadzane z Czech, tutaj przykładowy dystrybutor na Polskę www.klimosz.pl/oferta/kotly-komorowe-stalowe-i-zeliwne/viadrus-hercules-u22---zeliwny-kociol-na-wegiel--koks--mial-weglowy--drewno-
Ktoś kto utrzymuje 30 do 40 na kotle niech mi odpowie skąd weźmie ciepła wodę do kąpieli jak się ma 4 dzieci i zaczną się kąpać jedno po drugim
Jeżeli tak do mnie piszesz, to ja Ci odpowiem, że masz niedopasowany podgrzewacz do potrzeb rodziny... Szach i mat.
@@arturcybart zawór ogranicza temperaturę na pionie z kaloryferami. Chyba nic nie szkodzi by zbiornik z ciepłą wodą był na pionie z pominięciem tego zaworu? Na kotle jest dużo większą temperatura.
@@PiotrHo4 Witaj! Może być taka sytuacja że jeśli tym zbiornikiem pominiesz ten zawór w układzie, to wydaje mi się że może to osłabić pracę tego zaworu. Dlatego, że taki zbiornik jednak ma sporą pojemność zimnej wody do ogrzania i zwłaszcza przy rozpalaniu bez kontroli jego przepływu, może dodatkowo wychładzać piec, a w tym momencie zwłaszcza nie jest to pożądane. Tak mi się wydaje, ale oczywiście na to się składa kilka czynników: pojemność takiego zbiornika, sposób kryzowania takiego zbiornika, oczywiście od tego jak jest wpięty w układ i pewnie jeszcze inne czynniki. Wydaje mi się, że lepiej jak również jest kontrolowany. Pozdrawiam!
Niech się myją po kolei bez spuszczania wody
nic ci ta rura nie da na zasilaniu bo powrot masz zle poskladany i samoczynnie grawitacja w tym systemie nie zadziala a spalanie powinienes miec mniejsze
Więc tak , co do tej rury na zasilaniu z zaworem różnicowym to - ma służyć jako zabezpieczenie , ujście nagłego przyrostu ciśnienia w kotle w przypadku zatrzymania pompy i ominięcie jej oraz mieszacza bo stawiają przecież jakiś opór . Dodatkowo jeszcze zamontowałem na kotle zawór bezpieczeństwa ( wcześniej nie było ) więc ta rura była ratunkiem dla kotła w razie czego . Natomiast co do grawitacji to działa ale niezbyt skutecznie , rury mają mały przekrój na grawitację a budynek ma więcej niż jedną kondygnację gdzie przy układzie moich pionów i tak grzałoby tylko górę ;) Ale to nie ma większego znaczenia dla mnie ponieważ układ chodzi tylko z pompą . Kolejny temat - jeśli chodzi o spalanie to teraz już mogę coś porównać i faktycznie albo jest takie samo a może nawet czasami mniej ;) Myślałem, że będzie gorzej ;) Muszę tu dodać , że kocioł gdy ma już stabilną temperaturę to mogę ręką dotknąć rury do komina a komin jest chłodny ;) To dobrze bo jak najmniej ciepła powinno uciekać w komin ale nie zawsze tak miałem , musiałem się nauczyć palić w tym piecu , chodzi tu o wentylator - tylko na małych obrotach , najniższy bieg umożliwiający prawidłową pracę kotła . I tu mam pytanie do Ciebie , napisałeś ,że powrót mam źle poskładany... możesz to rozwinąć ?
***** chodzi o to aby do poprawnej grawitacji doszlo zawsze ustawiamy powrot ze spadem do kotla dlatego slabo dziala u ciebie bo masz chopke a nie przez to ze masz za cienkie rury . . a pompa stawia opor ale w przeplywie a nie cisnieniu . testowalem juz grawitacje przez pompe omijajac zawor roznicowy i tez dziala tyle ze szybcie mozna przegotowac kociol
Ten zawór to najlepsze rozwiązanie dla układów centralnego ogrzewania, ale kolega popełnił trochę błędów, zawór powinien być większej średnicy, przewód zasilania z pieca do zaworu i z zaworu powrót do pieca powinien być większej średnicy i oczywiście bez tego załamania nad wylotem spalin tak jak jest to pokazane nie wiem po co? Wtedy uzyskujemy naprawdę o wiele lepszą temperaturą powrotu i stabilniejszą na na cały układ. Ja teraz wymieniłem na większy takiej średnicy jak wychodzi zasilanie z pieca, sterowany elektrycznie, większego spalania na pewno nie będzie wręcz odwrotnie. Kto zrozumie działanie zaworu powinien sobie taki zamontować ja sam przy wymianie kotła musiałem się dopominać u fachowca by mi taki zawór zamontował zamontował ale za mały. Nie wiem czemu ale mało który fachowiec taki zawór poleca.
dadar2903 x Witaj, może zacznę od tego w czym jesteśmy zgodni ;) Masz rację, kto sprawdził ten wie, że to dobry wynalazek ale rzeczywiście wciąż jakoś mało znany i stosowany. No starszym fachowcom nie dziwię się bo po prostu nie znają tego, ale u młodszego pokolenia też chyba szału nie ma. Być może jeszcze jest wciąż mało sprawdzonych informacji na ten temat ;)Owszem, mieszacz nie może być za mały żeby nie stawiał niepotrzebnego oporu pompie. Na filmiku może tego nie widać ale mój mieszacz jest trochę większy niż przewiduje tabela dla moich rur. Natomiast co do większej średnicy rury zasilania zaworu i powrotu do pieca, hmm... nie wiem czy coś by to zmieniło ponieważ pozostałe średnice pozostałyby bez zmian więc i tak będą miały taką samą wydajność... jakoś tego nie widzę... To załamanie musiało być, czy w tym czy w innym miejscu, więc niech sobie już idzie koło ciepłej rury wylotu spalin. Układ był mocno przerabiany, więc piękniej już nie będzie ;)Dzięki za komentarz, pozdrawiam!
Po co mu ten zawór? Skoro utrzymuje temperaturę na instalacje powyżej 55 stopni ....
Czy próbowałeś kiedyś rozpalić w piecu dużej, 3 poziomowej instalacji
bez takiego zaworu? Z Twojego komentarza wnioskuję, że nie, ponieważ nie
napisałbyś go wtedy...
Panowie ,jeśli ktoś z was nie zna zasad działania ,zaworu czterodrogowego ,to lepiej go nie montować .Dlatego gdyż kocioł wymaga dodatkowego zabezpieczenia zaworem bezpieczeństwa.Czy kocioł pracuje w układzie otwartym czy zamkniętym ,zawór ma pozycje całkowitego zamknięcia na CO i można zrobić wielkie bumm.Lepiej pracuje z siłownikiem elektrycznym i czujkami wewnętrznymi i zewnętrznymi.Za modernizacje kotłowni powinien zabrac się gość z uprawnieniami .
Wiesz co... Tak czytam drugi raz Twój komentarz... I się zastanawiam, czy to pomyłka w tekście, czy też naprawę tak myślisz. Chyba musisz dokładniej przyjrzeć się budowie, oraz działaniu tegoż zaworu. Otóż, w układzie zamkniętym musi być oczywiście zabezpieczenie, natomiast w układzie otwartym, zabezpieczeniem jest zbiornik wyrównawczy, i dodatkowo można założyć sobie zawór bezpieczeństwa na kocioł - W przypadku gdy istnieje możliwość zamarznięcia zbiornika wyrównawczego gdzieś na nieocieplonym poddaszu. Natomiast zawór czterodrogowy, nie potrzebuje dodatkowego zabezpieczenia, ponieważ nie ma możliwości całkowitego zamknięcia zaworu! Jak by nie ustawił, tak zawsze będzie taki sam przepływ, tyle że w innych kierunkach - Na tym polega ten wynalazek. A nawet gdyby ktoś sobie zakręcił zawory kulowe przy tym czterodrogowym, to po to jest obejście pompowe, na którym zamontowany jest zawór różnicowy, który też jest zabezpieczeniem, i musi zareagować w razie zatrzymania pompy np. Więc zawór czterodrogowy, nie może mieć tutaj wpływu na jakieś "bumm" Jak piszesz. Polecam zobaczyć pierwszy, lepszy obrazek z działaniem, a najlepiej to widać na samym zaworze przed zamontowaniem. Co do siłownika i czujników zewnętrznych, to tutaj oczywiście się z Tobą zgadzam, ponieważ te dodatkowe akcesoria, pozwalają na pełne wykorzystanie możliwości tego zaworu. Jeżeli chodzi o montaż, to jeżeli amator taki jak ja, poradził sobie z montażem, i działa jak należy, to raczej nie jest to specjalnie trudne. Pozdrawiam!
Witam.Kolego nie mam do ciebie żadnych aluzji ,co do twoich umiejętności .A zawór 4d ma pozycje całkowitego zamknięcia na instalacje CO ,pracuje w krótkim obiegu .Uwierz mi ludzie mają różne pomysły , zależy jak jak go zamontujemy .Byłem w kotłowni gdzie było bumm ,drzwi z oknami wyleciały ,a kocioł wyglądał jak puszka po piwie.Gość wyjechał i zostawil kobicie kotłownie ,zawory mieli na zasilaniu i powrocie zamknęła wszystkie .Wiele jest takich instalacji z błędami.pozdrawiam
Owszem, zawór można ustawić całkowicie na mały obieg, ale to nie
powoduje całkowitego zamknięcia obiegu. A jedynie szybkie zagrzanie
wody, a wówczas w razie zagotowania, musi zareagować zawór różnicowy,
który rozładuje ewentualne zwiększenie objętości zagotowanej wody.
Natomiast to co piszesz, o tym przypadku, to przynajmniej mi wygląda na
ewidentny błąd, ponieważ piszesz, że były zakręcone zawory na
zasilaniu, i na powrocie... co przecież jest jakimś poważnym błędem,
wręcz niedopuszczalnym, gdyż na powrocie nie można montować żadnych
zaworów. Tak jak na odcinku kocioł - zbiornik wyrównawczy. Ktoś popełnił
niebezpieczny w skutkach błąd. Natomiast w prawidłowych sytuacjach,
zawór nie powoduje jakiegoś niebezpieczeństwa. Pozdrawiam!
Witam! Mając zawór czterodrożny nawet w układzie otwartym, kocioł zabezpieczamy i naczyniem i zaworem bezpieczeństwa. Obydwa zabezpieczenia montujemy m.dzy kotłem, a zaworem 4d. KONIECZNIE tak, a nie inaczej! Zawór 4d nie jest 100% szczelny, gdy jest w pełni odcięte CO, ale nie pozwoli na odprowadzenie nadmiaru ciepła. Poprawiałem kotłownię, w której dopełnianie zładu grzewczego, wpięte było za zaworem 4d. Zacząłem uzupełniać, w momencie, gdy zawór był w pozycji 100% zasilania kotła, na powrót kotła. Nie szło prawie nic, no jak długo poczekało by się, to tak. Powiem tak... Para nie czeka, jest nieobliczalna. Ma Pan absolutną rację, bo zawór faktycznie uniemożliwi działanie naczynia i zaworu bezpieczeństwa, jeśli one będą za nim.
Masz mały przekrój Róru powrotu co min. Fi 28
Tak masz rację, przekrój rur jest za mały. Pozdrawiam!
@@arturcybart Zmieniłeś średnicę a jeśli nie, to czy to w czymś przeszkadza?
@@IREKWWSL Nie zmieniłem, w obiegu wymuszonym z pompką chodzi dobrze.
polecam ci zobaczyć mój filmik/filmiki nic mi sie nie skrapla nie koroduje nie smołuje a pracuje na temp 30-40 ctopni
Witaj! Widziałem Twoje filmiki, owszem sporo masz racji, co do samego palenia. Natomiast nie bardzo mogę tego sobie porównać z moim filmikiem, to trochę inny temat. Nie widać u Ciebie żadnych szczegółów i nie mogę tego porównać z działaniem zaworu czterodrogowego. Piszesz, że nie masz problemów z temperaturą, to jest też tak, że jak palisz cały czas, dom czy też mieszkanie jest nagrzane, nie ma dużych mrozów i oczywiście zależy dużo od instalacji, to możesz tego nie zauważać. Na te problemy może składać się wiele czynników. Ale powiem Ci tak - Jeżeli rozpalasz od nowa, masz do ogrzania spory metraż, mieszkanie już się wyziębiło, jest mróz - wtedy kontroluj sobie temperaturę na powrocie przy piecu, najlepiej odpowiednim termometrem i wtedy zobaczysz w czym problem, jak długo potrafi chłodna woda wracać do pieca... Pozdrawiam!
powiedz mi po co komplikować sobie życie mam normalny obieg grawitacyjny rury 2 calowe calowe 3/4 żadnych zaworów nawet nie uzywam termostatów bo nie nie ma sensu grzeje aby było ciepło jak obejrzałeś filmik to wiesz że ogrzewam 200m2 ciagle bo piec trzyma do 15 godzin i zużywam tylko 3 tony a temp min to 24 stopnie przeważnie powyżej 24 to mam rano po 12 godzinach a jak temperatury są dodatnie a mam ciepło to tylko przepalam z 3 łopaty a gdybym nawet musiał rozpalić a temperatury są minusowe to kwestia 30 min i mam grzejniki gorące i to nie ma znaczenia bo nawet przy twojej instalacji nawet jakbyś miał wszystko w miedzi małe średnice rurek mało wody w obiegu to i tak szybciej nie nagrzejesz mieszkania a problem w oszczędnym i ekonomicznym paleniu aby nie wychładzać mieszkania
A nie no oczywiście, w Twoim przypadku, jeżeli nie zamierzasz modernizować swojej instalacji, to takie dodatki nie mają sensu. No faktycznie mam porównanie z takim metrażem, to jeżeli chodzi o spalanie to masz niezły wynik. Ja myślę, że jeśli chodzi o samo spalanie, to grawitacyjna instalacja nie wypada źle, tylko problem w tym, że bez wymuszonego obiegu, nie zamontujesz niektórych bardziej nowoczesnych urządzeń w instalacji, ale jeżeli na tym komuś nie zależy, grawitacyjna instalacja jest oszczędniejsza choćby pod względem zużycia energii elektrycznej ;) No ten zawór czterodrogowy tez musi mieć pompę, która wymusza obieg. Pozdrawiam!
nie neguję modernizacji tylko powstaje pytanie po co komplikować sobie życie utrudniać stosować kosmiczne rozwiązania jak niczego nie wnoszą nie obniżają koszty a wręcz zwiększają .same firmy montujące instalacje tworzą niepotrzebne podłączenia aby zawyżyć cenę nie chce sie rozpisywać bo ma to uzasadnienie przy pewnych instalacjach jak ogrzewanie podłogowe ale to też trzeba nie dać sie wmanipulować niepotrzebne pompy ,przepony zawory a przeciętny użytkownik nie ma pojęcia o ustawieniach .Pozdrawiam
Wiesz, jest takie powiedzenie - Że o gustach się nie dyskutuje" Jednemu wystarczy prosta, grawitacyjna instalacja a inny potrzebuje czegoś więcej ;) Oczywiście zgodzę się z Tobą, że ta nowoczesność ma swoje minusy i ciemne strony. Pozdrawiam!
to nie będzie działać tak jak powinno
W takim razie zdradź dlaczego ...??? Czy to może tajemnica...
jednemu 2 słowa a drugiemu referat nie starczy
Montaż tego zaworu mieszającego bez automatyki jest bez sensu,gdyż ustawienia działają jedynie na zadanej temperaturze kotła.Co stanowi dosyć spory problem przy spalaniu paliw stałych.Ale po za tym rozsądne podejście do zagadnienia ;)
Po kilku miesiącach używania tego mieszacza mogę stwierdzić , że owszem automatyka przydałaby się , aczkolwiek nie jest konieczna . Jeżeli komuś nie chce się tego regulować , wystarczy ustawić na środek ( ...na 5 ) i tak zostawić ;) Mieszacz i tak będzie spełniał większość swych zadań , jestem z tego zadowolony , nawet bez automatyki a może i na nią się kiedyś skuszę ;)
Od razu widac ze facet nie jest profesjonalista.Odradzam takich domoroslych racjonalizatorow.Popatrzcie na przekroje rur oraz ocieplenie , i na to co on mowi.Niektorzy chca za wszelka cene byc celebrytami.Zenada.
Nigdy nie robiłem z siebie profesjonalisty - To przede wszystkim! Za to Ty, rzucasz jadem na odległość - Żałosne... życie musiało Cię mocno skrzywdzić...
Szczerze, to masz racje że od razu widać że nie jest profesjonalistą, a raczej słychać (NA SAMYM POCZĄTKU BO SAM O TYM MÓWI).
Kolejna sprawa czyli zwracasz uwagę na coś o czym on nie mówi. Po Chuj ?
i ostatnia sprawa: co Ty tutaj robisz skoro wiesz jak sie montuje i jak to działa to po co to oglądasz ?
Zenujace jest to , ze aby pokazac sie w internecie ludzie zabieraja sie za rzeczy na ktorych do konca sie nie znaja.Parcie na szklo jest obezwladniajace.
Tom Kleps ahh no tak bo ludzie po studiach i fachowcy, nie popelniaja nigdy błędów. Powiem Ci że jak mam problem to szybciej w internecie mi ktos doradzi albo znajde odp niz w sklepie, a patrzac na fachowców to zastanawiam sie czy w ogole wiedza co robią. Ten Pan bo go nie znam. Nagral filmik i nie widze w tym nic złego.
Jeżeli jeszcze na to nie wpadłeś... RUclips, jest potężną bazą wiedzy! Kiedyś były pomocne Blogi, dziś Vlogi - znacznie lepiej ogląda się filmiki (pamięć wzrokowa) Sam korzystam z filmików na tematy z którymi dopiero mam zamiar się zmierzyć, żeby się przygotować. Natomiast wstawiam filmiki z moich doświadczeń, mogą się przydać innym... Tak to działa, natomiast jeżeli dla Cibie to jest tylko "parcie na szkło" to cóż... Mogę jedynie przesłać Ci wyrazy współczucia...
Szkoda kasy na te barachła mamy sprawdzony system by zabezpieczyć piec.Robimy to na zasadzie zaworu trujdrożnego
Piszesz ,że "barachła"...hmm. Z tego co wiem zaworem trójdrożnym (czy też na jego zasadzie ), można regulować temperaturę na grzejnikach lub temperaturę powrotu, natomiast w zaworze czterodrożnym możesz korzystać z tych funkcji jednocześnie !!! Poza tym różnice w cenie nie są powalające .
Jeśli chcesz zabezpieczyć tylko pięć sprubuj inaczej to rozwiązač
Piec nie pięć przepraszam:-)
Grzegorz Tomala Na razie działa , więc nie będę kombinował , chyba ,że pojawi się jakiś nowy pomysł ;)
Witam na czterodrogówkach tesz robimy instalacje zależy od zaleceń producenta pieca jakie stawia wymagania co do gwarancji
jak chcesz sie wypowiadać jak twój poziom intelektualny i wiedza jest równa zeru gościu jak kupuję więgiel po 550 i 600zł cana kopalniana to średnio 650 zakładam 700 z przywozem czyli 2100 -czegoś nie kumasz nie POjmujesz.... moje odpowiedź na twoje wyPOciny jest prosta ogrzewanie kosztuje mnie 2100 przy tem. pomioeszczeń 24 stopnie ( ludzie płacą za palenie gazem Po 300-500 zł na miesiąc ale w domy mają 21-22 stopnie a w okresie silnych mrozów nawet 600 zł) czegoś nie rozumiesz-nie POjmujesz .. dlatego pytam PO uj zmienieć piec system ogrzewania jak nie daje mi żadnych korzyści.... przeraziła cię moja propozycja żebyś musiał dopłacać mi do ogrzewania PO co sie wogóle produkujesz jak nie masz argumentów..... a co do weryfikacji a każdej chwili jak pisałem a czytałeś -zapraszam możesz siedzieć całą zimę w piwnicy i pilnować węgla i mierzyć temperaturę gdybym baranie nie miał takich osiągów to szukałbym innych rozwiazań ale na dzień dzisiejszy nie ma jeżeli jest to czekam na propozycje -ale jak PISzę jeżeli koszt ogrzewania przekroczy moje koszty to dopłacasz do twojego rozwiązania jeżeli ktoś zaproponuje mi ogrzewanie gazowe gdzie koszt wzrośnie o 400 zł czyli wyniesie 2500tyś przy zachowaniu temperatury min 24 stopnie w 6 miesięcznym sezonie grzewczym też to kupuję- a ty montuj sobie i 8 drożne zawory jak masz taka ochotę 5 pomp ciepła danfos na każdy grzejnik,,twój cyrk twoje małpy to się baw
Po co zamiszczasz film jak nic nie wnosisz do tematu.
Co Ty powiesz... A poza tym potrafisz coś dodać?..
i to kolejny film z d...py. producent kotła mówi o zabezpieczeniu temperatury powrotu. temperatura powrotu powinna mieć powyżej 55 stopni. Tylko dlatego by nie powstawał efekt kondensacji w kotle w jego niższych strefach. ten zawór tego nie realizuje .nich mi ktoś powie jak jest temperatura powrotu gdy rozpalamy w piecu? tylko zawór trójdrogowy przełączający z wyniesiony czujnikiem przylgowym jest w stanie to zrobić. zawór czterodrogowy pozwala nam na obniżenie temperatury instalacji czyli wychłodzenia powrotu .
Brednie do bólu...