Czy rękopisy z Qumran, potwierdzają obecność imienia Bożego w Nowym Testamencie?

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 27 янв 2025

Комментарии • 40

  • @jolantaceynowa9520
    @jolantaceynowa9520 Месяц назад +21

    Dziękuję Marku za trud i pracę . Bardzo cenne informacje .Mój brat polecił mi twoją stronę . Opuściłam org ŚJ trzy miesiace temu. jestem przebudzona w Chrystusie.. Pomagam innym wyjść , bardzo jestem wdzięczna Panu , że postawił na mojej drodze takich wspaniałych ludzi, Pozdrawiam

    • @marekklimas1622
      @marekklimas1622  Месяц назад +2

      Szczerze gratuluję otwarcia umysłu na samodzielne myślenie, pozdrawiam!

  • @Tekla6522
    @Tekla6522 Месяц назад +9

    Dziękuję Panu za cenne i pouczające zrozumienia
    Nowych świateł dla wielu 😊

  • @marians.4359
    @marians.4359 Месяц назад +6

    Witaj. Chcę tobie podziękować za twoją pracę. Prawda zawsze się obroni mam na myśli Pismo Święte. Zauważyłem że jest to dla ciebie bardzo ważne dla mnie też bo byłem w tej organizacji. Teraz jestem wolnym człowiekiem w Panu Jezusie Chrystusie. Pozdrawiam serdecznie wszystkich wybudzonych ❤

  • @Zbyszek.Gieron__JEZUS-wraca
    @Zbyszek.Gieron__JEZUS-wraca Месяц назад +9

    Sprawdziłem, co czat-gpt mi odpowie na tytułowe pytanie z nagrania; oto rezultat (wyróżnienia w tekście pochodzą od czatbota):
    ----------
    Nie, *rękopisy z Qumran* (znane również jako Zwoje znad Morza Martwego) *nie potwierdzają obecności imienia Bożego (JHWH) w Nowym Testamencie,* ponieważ są to rękopisy *Starego Testamentu (Tanachu),* apokryfów i tekstów religijnych z okresu Drugiej Świątyni. Rękopisy te nie zawierają tekstów Nowego Testamentu, które powstały kilkadziesiąt lat po sporządzeniu większości zwojów znalezionych w Qumran.
    ---
    ### *1. Czym są rękopisy z Qumran?*
    - Rękopisy z Qumran to zbiory tekstów odnalezione w grotach w pobliżu Morza Martwego, datowane na III wiek p.n.e. - I wiek n.e.
    - Zawierają:
    - Fragmenty ksiąg Starego Testamentu (np. Księgi Izajasza, Psalmów, Pięcioksięgu).
    - Teksty apokryficzne (np. Księga Henocha, Jubileusze).
    - Pisma sekty qumrańskiej (np. Reguła Zrzeszenia, Dokument Damasceński).
    - Nie zawierają żadnych tekstów Nowego Testamentu, ponieważ te powstały później (ok. 50-100 n.e.).
    ---
    ### *2. Imię Boże w rękopisach z Qumran*
    - W tekstach hebrajskich (np. Księdze Izajasza) imię Boże, JHWH (יהוה), pojawia się zgodnie z tradycyjnym użyciem w Starym Testamencie.
    - W tekstach aramejskich i greckich:
    - W niektórych miejscach Tetragram może być zapisany w formie paleohebrajskiej lub transliteracji.
    - W greckich tekstach często stosowano zastępcze określenia, takie jak *Kyrios* (Pan).
    ---
    ### *3. Imię Boże w Nowym Testamencie*
    - Teksty Nowego Testamentu, spisane w języku greckim, używają słowa *Kyrios* (Pan) jako odniesienia do Boga lub Jezusa Chrystusa. Nie ma dowodów, że pierwotne rękopisy Nowego Testamentu zawierały Tetragram JHWH.
    - Tradycja żydowska już w czasach Jezusa powszechnie zastępowała Tetragram słowami *Adonai* (Pan) lub *Kyrios* w Septuagincie.
    ---
    ### *4. Twierdzenia o obecności Tetragramu w Nowym Testamencie*
    - Niektórzy badacze lub grupy religijne (np. Świadkowie Jehowy) sugerują, że pierwotnie Tetragram mógł występować w Nowym Testamencie, zwłaszcza w cytatach ze Starego Testamentu. Jednak brak na to dowodów tekstualnych.
    - Najstarsze znane manuskrypty Nowego Testamentu (np. P52, P46, Kodeks Synajski) nie zawierają JHWH - używają *Kyrios.*
    ---
    ### *5. Powiązanie Qumran z tradycją Nowego Testamentu*
    - Rękopisy z Qumran pokazują, że Tetragram był obecny w tekstach Starego Testamentu w różnych formach, ale *nie mają bezpośredniego związku z tekstami Nowego Testamentu*.
    - Mogą jednak pomóc zrozumieć, jak imię Boga było traktowane w czasach Jezusa:
    - W judaizmie okresu Drugiej Świątyni istniała praktyka unikania wymawiania imienia JHWH.
    - Grecka Septuaginta, używana przez pierwszych chrześcijan, stosowała *Kyrios* jako zamiennik Tetragramu.
    ---
    ### *6. Podsumowanie*
    Rękopisy z Qumran *nie potwierdzają obecności imienia Bożego (JHWH) w Nowym Testamencie,* ponieważ:
    1. Nie zawierają tekstów Nowego Testamentu.
    2. Wskazują, że w tekstach żydowskich z tamtego okresu stosowano zastępcze formy dla Tetragramu, co odpowiada praktykom używanym w Nowym Testamencie.
    Wszystkie dostępne manuskrypty Nowego Testamentu, zarówno wczesne jak i późniejsze, konsekwentnie stosują greckie *Kyrios* (Pan) zamiast JHWH.
    ---------
    Tyle cytatu.

  • @irenasielewicz6061
    @irenasielewicz6061 Месяц назад +5

    Zręczne żaglowanie faktem pomaga im utrwalić fałsz, poletko uprawiają od lat znanym sobie sposobem. Gdzie światło a źródłem jest słońce roślinka jest zielona!!! Dziękuję

  • @kociołorga
    @kociołorga Месяц назад +7

    Dziękuję również, kolejny dobry materiał obalający tą korporacje
    Łapka w górę. Pozdrawiam serdecznie

  • @mała.Mi1509
    @mała.Mi1509 13 дней назад

    Dziękuję za twoją pracę
    Pozdrawiam serdecznie

  • @izabelablicharska4458
    @izabelablicharska4458 Месяц назад +2

    Witam ..Słyszałeś może o Kościele Boga Wszechmogącego???. Jeśli coś słyszałeś to proszę o odpowiedź....

    • @marekklimas1622
      @marekklimas1622  Месяц назад +4

      To chyba jakaś sekta. Nie wiem zbyt wiele.

    • @ewak.1068
      @ewak.1068 Месяц назад +4

      Mieszkam we Francji. Tutaj jest calkime sporo czlonkow Kosciola Boga Wszechmogacego. Chodzili reguarnie do na msze do mojej parafii i po mszy zagadywali ludzi. Sa troche jak swiadkowie, zawsze po dwie osoby. Pare razy poszlysmy z kolezanla z nimi na kawe. W naszym przypadku to bylu dwie kobiety, jedna mowila lamanym francuskim a druga tylko po chinsku. Rozmowa cakiem interesujaca na poczatek, bo opowiadali o przesladowaniu chrzescijan w Chinach, zreszta sami sie przedstawiaja jako chrzescijanie. Potem mowily o Biblii i o ponownym przyjsciu Jezusa na ziemie. A nastepnie to juz szlo w takie rzeczy, ze swiadkowie jehowy to rozsadni sie wydaja. Dziewczyny zaczely opowiadan, ze Jezus juz przyszedl na ponownie na ziemie i wcielil sie w Chinke. Ta Chinka napisala ksiazkie (Ksiega zycia czy cos takiego) i w zasadzie wszystkio powinno byc oparte na tej wlasnie ksiazce. Te kobiety toche sie na nas zawiodly bo i moja kolezanka i ja czytamy regularnie Biblie i trudniej nam jest cos wcisnac, a poza tym ksiadz, ktory pomagal u nas w parafii zna bardzo dobrze chinski i po drugim spotkaniu jak nam juz cos zaczynalo nie pasowac to zabieralysmy go na spotkania. W sumie wszystkich spotkan bylo 5 i dziewczyny same zrezygnowaly. Poza tym nasz ksiadz ostrzegl wszystkie wspolnoty chrzescijanskie i nie tylko, ze w naszej okolicy, ze osoby z Kosciola Boga Wszechmogacego glosza swoja doktryne. Metode maja troche jak u swiadkow.

    • @Zbyszek.Gieron__JEZUS-wraca
      @Zbyszek.Gieron__JEZUS-wraca Месяц назад

      Zapytałem czatbotaGPT o KBW; oto odpowiedź:
      ------
      ### *Kościół Boga Wszechmogącego - Kim są?*
      *Kościół Boga Wszechmogącego (KBW),* znany także jako *Błyskawica Wschodu,* to kontrowersyjna organizacja religijna powstała w Chinach w latach 90. XX wieku. Jest to grupa chrześcijańska, która głosi nietradycyjną interpretację Biblii i twierdzi, że Jezus Chrystus powrócił na ziemię w postaci kobiety, która jest ich liderką i wcieleniem Boga Wszechmogącego.
      ---
      ### *1. Historia i założenia*
      - *Powstanie:* Kościół Boga Wszechmogącego został założony w Chinach około 1991 roku przez *Zhao Weishana,* który uważa się za „apostoła” i założyciela grupy.
      - *Wierzenia:* KBW wierzy, że ich przywódczyni, która jest kobietą, jest wcieleniem Jezusa Chrystusa, powracającym w czasach ostatecznych, aby dokończyć dzieło zbawienia. Kobieta ta jest nazywana ‘Bogiem Wszechmogącym’ i ‘Błyskawicą Wschodu’.
      - *Członkostwo:* Grupa twierdzi, że posiada miliony wyznawców, głównie w Chinach, ale działa również w innych krajach na całym świecie.
      ---
      ### *2. Kluczowe wierzenia*
      - *Bóg w nowej postaci:* Kościół naucza, że Jezus powrócił jako kobieta, która prowadzi ludzkość ku pełni prawdy i zbawienia.
      - *Czasy ostateczne:* Członkowie wierzą, że żyją w czasach ostatecznych, a Bóg Wszechmogący ujawnia nowe objawienia, które uzupełniają Biblię.
      - *Nowe dzieło zbawienia:* Według KBW Biblia jest częściowo przestarzała, a „Słowo ukazuje się w ciele” (ich księga) jest nowym objawieniem od Boga.
      ---
      ### *3. Działalność*
      - *Działalność w Chinach:* W Chinach grupa została zakazana przez rząd jako „sekta zła” *(xie jiao),* a jej członkowie są prześladowani. Chiński rząd oskarża ich o działalność wywrotową i promowanie niepokojów społecznych.
      - *Ekspansja międzynarodowa:* Po prześladowaniach w Chinach wielu członków uciekło za granicę, w tym do Europy, Ameryki Północnej i Australii, gdzie grupa aktywnie rekrutuje nowych wyznawców.
      - *Metody ewangelizacji:* Kościół jest oskarżany o stosowanie kontrowersyjnych metod rekrutacji, w tym manipulację i wykorzystywanie słabości emocjonalnych ludzi. W Chinach zarzuca im się infiltrację innych kościołów chrześcijańskich.
      ---
      ### *4. Kontrowersje*
      - *Prześladowania i represje:* Kościół Boga Wszechmogącego jest jedną z najbardziej prześladowanych grup religijnych w Chinach, ale także jedną z najbardziej krytykowanych przez tradycyjne kościoły chrześcijańskie na całym świecie.
      - *Oskarżenia o ekstremizm:* Rząd chiński oraz niektóre organizacje chrześcijańskie oskarżają grupę o ekstremistyczne nauki i działania, w tym o rodzinne rozłamy i pranie mózgów.
      - *Zarzut przemocy:* W 2014 roku członkowie KBW zostali oskarżeni o brutalne morderstwo w restauracji McDonald’s w Chinach, co wywołało szeroką krytykę. Kościół twierdzi jednak, że oskarżeni nie byli ich członkami.
      ---
      ### *5. Relacje z innymi grupami chrześcijańskimi*
      - *Potępienie ze strony chrześcijaństwa:* Tradycyjne kościoły chrześcijańskie, zarówno katolickie, jak i protestanckie, odrzucają nauki KBW jako heretyckie, wskazując na ich niezgodność z Biblią i chrześcijańską doktryną.
      - *Separacja od głównego nurtu:* Grupa funkcjonuje niezależnie i nie jest uznawana przez żadne większe denominacje chrześcijańskie.
      ---
      ### *6. Podsumowanie*
      Kościół Boga Wszechmogącego to kontrowersyjna grupa religijna o nietypowych wierzeniach, która uważa, że Jezus Chrystus powrócił w postaci kobiety. Organizacja spotyka się z ostrą krytyką zarówno ze strony rządów, jak i tradycyjnych wspólnot chrześcijańskich, które zarzucają jej odstępstwa od wiary oraz destrukcyjny wpływ na rodziny i społeczności. Mimo tego, grupa aktywnie działa na całym świecie, zdobywając nowych członków i głosząc swoje nauki jako „nowe objawienie”.
      --------
      Koniec cytatu. Wyróżnienia w tekście od czatka pochodzą.

    • @EmiLia-ut9px
      @EmiLia-ut9px Месяц назад

      To bardzo niebezpieczna sekta. A jak niewiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze, władzę i takie tam.​@@ewak.1068

    • @jestemok
      @jestemok Месяц назад +3

      W telewizji jakiś czas temu był program o tym kościele. To ugrupowanie działa na terenie Chin, jest ścigane z mocy prawa, spotykają się w domach, a wierzenia i styl działania mają jakby kropka w kropkę że śj, ale z naciskiem na kobiety, ...

  • @wiesawjankowski6525
    @wiesawjankowski6525 Месяц назад +3

    witam

  • @MariuszDaniel-lj2vl
    @MariuszDaniel-lj2vl 7 дней назад

    ...cóż za zbiegi okoliczności,..czeski film normalnie z tymi pismami 🙈

  • @esterawoz9
    @esterawoz9 Месяц назад

    🫶🏻👏🏻

  • @ElaStCzaj
    @ElaStCzaj Месяц назад +3

    Przykro słuchać takiej manipulacji 😢. 4Q120 z pierwszego wieku BC posiada zapis tetragramu w formie IAO w dwóch miejscach. To są jedynie znikome skrawki septuaginty z księgi Kapłańskiej i najprawdopodobniej nie stanowią źródła cytatu w NT. Jednak to znalezisko w Qumran stanowi precedens, który uprawnia badacza, by założyć, że w pozostałych miejscach tejże septuaginty (gdyby takowe się zachowały) IAO również występowałoby w miejscu imienia Bożego, a skoro tak, to mogło zostać przeniesione do cytowanych fragmentów NT.
    Nie wspomina Pan o tym, że we fragmentarycznych tekstach greckich, które stanowią naprawdę niewielki procent znalezisk w Qumran, tetragram również się znajduje także jako IAO lub PIPI. Zręcznie Pan dodaje, że chodzi Panu jedynie o te fragmenty, które stanowią źródła cytatu dla NT...😂 A przecież cała Septuaginta jest natchniona według Pana, skąd raptem ta niekonsekwencja? 😮

    • @marekklimas1622
      @marekklimas1622  Месяц назад +3

      Jeśli manipulacją jest stwierdzenie, że ŻADEN dostępny rękopis Septuaginty (LXX) z Qumran, który JEST cytatem z ST w NT, NIE ZAWIERA imienia Bożego tylko Kyrios względnie puste miejsce, to wg jakich kryteriów jestem manipulantem? Czy mówię jakąś nieprawdę? Przecież właśnie o cytaty ST w NT nam chodzi, czyż nie?
      Chciałbym zauważyć, że w rękopisach z Qumran, naprawdę w wielu miejscach imię Boże jest przedstawiane jako:
      - „El” „Bóg”- Wszechmocny (na przykład 1QS 1,2.7.8; 1QpHab 1.11; 2,3,4,8.9; 4QTestim [4Q175] 10; oraz inne)
      - także w postaci zwrotu: „Eli” Mój Boże ( na przykład 1 QS 11.15, 1 QH 2,34;5,11.14.18; 11,3.15)
      - Może być także przedstawione jako El elyon (Bóg Najwyższy) 1QH 4,31;6,33)
      - Bóg bogów El elim na przykład (1QM 14,16)
      - El, Yisira’el Bóg Izraela np. (1QS 3,24)
      - El hadde’ot Bóg Wiedzy np. (1QS 3,15; 1QH 1,26)
      - El yeszu’ot Bóg Zbawienia (1 QS 1,19)
      - El qanna Bóg zazdrosny (11QTemple 2:12)
      Mamy także:
      - Szadday, Wszechmocny [4QTestim [4Q175] 11- jak w Lb. 24:16]
      - w Hymnach najczęściej jest adonay Pan (1 Qh 2,20.31; 3,19.37; 4,5; 5,5.20; 7,6.28,34 i inne)
      - rzadziej prosta forma adon (1 QH 10.18)
      - Adonay pojawia się także w zastępstwie tetragamu na przykład w 1 QH 7,28; gdzie naśladowany jest Wj 15:11, a obydwa imiona Adon oraz Adonay stanowią częste substytuty w 1QIsa (np. 3;20-25 odpowiadający Iz 3:15-18)
      - Miejscami mamy zapis 4 kropek ( 1 QS 8,14 cytat z Iz. 40,3) i to nawet o zgrozo w zwoju Izajasza z groty 1 (33,7 w dodatku powyżej linii Iz 40,7; ponadto 4 QSamc 1,3 odpowiednik Sm 25,31; 4QSamc 3,7- odpowiednik 2 Sm 15;8; 4QTestim [4Q175] 1,19- odpowiednik Wyj 20,21b w odmianie samarytańskiej i Pwt. 33:11
      - Mamy także określenie qadosz ‘adonai umelek hakkabod’ Święty, Pan i Król Chwały (1QM 12,7)
      Mamy zatem do czynienia z dużą różnorodnością określeń Boga (imion), już w czasach bytności sekty z Qumran. Ci sami Qumrańczycy, którzy zapisywali w hebrajskich rękopisach tetragram (oczywiście nie wszędzie gdzie by chcieli Świadkowie Jehowy), zapisywali imię Boga w różnoraki sposób.
      To właśnie ugrupowanie religijne Świadkowie Jehowy, przekonuje nas, że jedynym właściwym i najstarszym określeniem Boga jest tetragram. Jest to gruba nieuczciwość, gdyż trzeba mieć oczy zamknięte na twarde dowody zapisywania w Qumran w tekstach hebrajskich imienia Boga w inny sposób. Wychodzi na to, że jedne z najstarszych rękopisów, też są sfałszowane przez Qumrańczyków (Jak dobrze, że jeszcze wtedy nie było KK, bo można by zwalić na nich fałszerstwo!)

    • @ElaStCzaj
      @ElaStCzaj Месяц назад +3

      @marekklimas1622 Najistotniejsze imię własne Boga to jednak JHWH gdyż swego syna nazwał Jehoszua, czyli Jahwe (a nie El) jest zbawieniem i choćby Pan na głowie stanął, jest to fakt niezaprzeczalny 😁.

    • @marekklimas1622
      @marekklimas1622  Месяц назад +3

      @@ElaStCzajCo nie zmienia Faktu, że już w Qumran nazywano Boga w wieloraki sposób to raz, jak również nie ma tam takiego źródła LXX, które zawiera imię Boże w cytacie ST do NT. Wydaje się, że właśnie od rękopisów w Qumran powinniśmy wymagać dokładności i maksymalnej bliskości z autografami. Okazuje się jednak, że nazywanie Boga, nawet tam, nigdy nie było jednowymiarowe, jak wmawiają nam ŚJ.

    • @birmit12
      @birmit12 Месяц назад

      Ile razy należy ci napisać że kłamiesz?
      Jesteś zwykłym manipulantem i pospolitym kłamcą, tylko z chęci dowalenia innym. Żałosne.

    • @mała.Mi1509
      @mała.Mi1509 29 дней назад +1

      @@ElaStCzajProszę sobie odnaleźć profesora Marcina Majewskiego który porusza temat Biblijny z tego że jest Teologiem oraz Biblistą i znawcą języków starożytnych
      Świetnie objaśnia czy Biblia zawiera imię JHWH a także porusza inne zagadnienia w tym temacie