Proč se v prvních letech velmi rád vracím na špičák 2023? Radkův sad

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 26 ноя 2024

Комментарии • 44

  • @janavlckova6437
    @janavlckova6437 7 месяцев назад +1

    Pane Radku, moc děkuji za ukázku s důsledným okomentováním. Moc nám pomáháte :)

    • @boturcz
      @boturcz  7 месяцев назад

      není zač Jani :-)

  • @miroslavkupka6366
    @miroslavkupka6366 Год назад +4

    Super ukážka, veľa mi to dalo, ďakujem.

    • @boturcz
      @boturcz  Год назад

      děkuji :-)

    • @annapadalikova6727
      @annapadalikova6727 Год назад

      Zajímalo by mě, jestli ty stromky nebudou křivé. Neměl se terminál vyrovnat? Neporostou pořád nakřivo?

    • @boturcz
      @boturcz  Год назад

      @@annapadalikova6727 ne nerostou to se srovná

  • @absurdumable
    @absurdumable Год назад +3

    Výborne video

  • @chillifarmer8402
    @chillifarmer8402 Год назад +1

    jen tak dál :)

  • @honzalinhart5708
    @honzalinhart5708 Год назад +3

    Ahoj Radku, zajímavé video, které jsem se zájmem shlédl. Nejsem žádný oborník, nicméně s takovýmto řezem souhlasím tak na 80%.
    Pokud jsou přírůstky malé, korunka je nesprávně zapěstovaná, nebo ve výšce, kde ji nechceme, zakrnělý, pokroucený či slabý terminál, je řez na špičák naprosto vhodný. Z videa mi ale přišlo, že zhruba ve 20ti% případů to u tvých stromků zas tak špatné nebylo. A pokud se jedná jen o to, že jsou kosterní větve nedostatečně silné, ale jinak dobře rozložené a srůst s terminálem je silný a kvalitní, volil bych raději razantní zakrácení třeba jen na 3 pupenyn než dávat pryč celou korunku. Květní pupeny pryč určitě, to je jasné. Důvodem je, že i když bude růst po tomto řezu jistě bujný, není jisté, že korunka naroste lépe rozložená. Navíc myslím, že po tomto řezu bude opravdu následovat velice bujný růst, který ovšem většinou přináší hlavně kolmé větve, které budeš muset Šittovým řezem opět hodně zakrátit a vyklonit. Také mě překvapuje, že na podnoži MM106 máš tahle slabé přírůstky 😲
    Myslím ale, že tvá ukázka bude pro mnoho lidí příliš drastická, takže to na svých stromech provedou např. jen z poloviny a to bude vlastně dobře. Protože kdybys ty ukázal ve videu jen poloviční řez, lidé zase říznou raději méně a to už by nedostatečné bylo 😀

    • @boturcz
      @boturcz  Год назад

      Honzo, souhlasil bych, kdyby to bylo daleko pevnější a daleko větší. V tomto případě z toho nebudu dělat "bonsaje" Korunka bude silná a v průběhu roku si ji budu tvarovat. O tom natočím pak v průběhu roku video, je to ten BIO sad co jedu :-) Ano je to na MM106, roste to pomalu, půda byla dokonale zpracovaná a přírůstky malé, tenké, jak chce a nemožu....
      Souhlasím s tím, že lidé se opravdu bojí řezat, jen to zkracují a pak se diví, že jsou na stejném místě třeba 10 let... Vidíte, zde je to 3 roky a taky jsem svým způsobem na začatku :-)

  • @frantiseknortik7346
    @frantiseknortik7346 10 месяцев назад

    Pán Radek, veľmi pekne Vám ďakujem za Vaše videá. Mne veľmi vyhovujú aj dlhšie videá s viacerými príkladmi! Pre mňa ako amatérskeho záhradkára je to veľmi cenný zdroj informácií. Mám načítane veľa dostupnej literatúry z tejto oblasti ale raz vidieť je lepšie ako 100x čítať. Pri Vašich radikálnych zásahoch do korunky mi naskakuje husia koža, ale chápem, že to má logiku. Doteraz som sa takýchto postupov obával a robil som to tak nejak napoly ale teraz ste ma presvedčil a posmelil a na jar idem na to. Prosím Vás môžem tento postup aplikovať v jarnom termíne aj na meruňke zasadenej túto jeseň? Srdečná vďaka, robíte pre záhradkárov veľmi potrebnú a záslužnú činnosť a robíte to dobre!

    • @boturcz
      @boturcz  10 месяцев назад

      Dobrý den pane Františku, ano pokud máte na jeseň nasazenou meruňku budeme vycházet opět se špičáku (hrotiaku). Letos jsem si pro Vás zapálené sadaře připravil novinku, aneb uvidíte mě přímo pod ruce jak to dělám já. Tedy krok za krokem, jako ve škole.

  • @marekhomolka2064
    @marekhomolka2064 Год назад +2

    Dobrý den, Radku, prvně chci poděkovat za toto video. Sleduju všechny Vaše videa ale na tohle jsem se hodně těšil. Mít možnost na stejných stromech sledovat po dobu prvních 3 let jejich vývoj v závislosti na střihu a celkové péči, je prostě úžasné, poučné a názorné. Vaše názory, rady a doporučení beru a myslím, že chápu logiku. Přesto mě napadá hned několik otázek. Proč stromek za 3 zimy a 2 léta (2,5 roky) není schopen vytvořit korunu / nadzemní část, se kterou byste byl spokojen, lépe řečeno byla dostatečná pro budoucí plnohodnotný růst stromu? Znamená to, že kořenový systém stále není dostatečný? Nechybí mu něco? Myslím, že jste to zmiňoval nebo obecně se má zato, že poměr kořenové soustavy a nadzemní části jsou 1:1. Tak jak se může vytvořit bujný kořenový systém, když v nadzemní části mu stále ubíráme? Má kořenový systém důvod ještě růst, když na vyživení nadzemní části je předimenzován? Možná jsou to hloupé otázky, přesto budu rád, když poskytnete vysvětlení. Nejen pro mě ale i další. Moc děkuji a těším se na další videa.
    Marek

    • @boturcz
      @boturcz  Год назад +2

      Ne vždy máte optimální, podmínky, zejména hrušně často krpatí. Ano dalo by se z toho co vyrostlo již tvarovat korunka, ale já to chci mít pořádně!!! :-)
      Nikdy není když uberete z horní časti ve prospěch spodní špatně. Špatně je to právě naopak - velký vrch a malý spodek :-)
      ano kořenový systém není stale dostatečný... Může za to vláha? Ne, vedle je řeka Velička, může za to špatně připravená půda? Ne, půda byla dokonale vyhnojena, x-krát orba, rotavátor atd. Může za to hnojení? Ne, vše bylo řádně provedeno. Může za to rok? Ano, to je jedna z variant, což neovlivníme.
      Tedy co z toho plyne? že tyto stromy mají tzv. ideální podmínky.
      Proto:
      je nutné provést (pro někoho drastický) řez, abych motivoval, urychlil, zefektivnil daný stromek k aktivitě.
      I za cenu, že jsem "opět" obětoval nadzemní část stromu ve prospěch podzemního království :-)

    • @marekhomolka2064
      @marekhomolka2064 Год назад +1

      @@boturcz díky

    • @boturcz
      @boturcz  Год назад

      Není zac

    • @honzalinhart5708
      @honzalinhart5708 Год назад +1

      Kořeny dorůstají hlavně koncem léta a na podzim. Na jaře jsou tedy narostlé tak, jak jim koruna loni dovolila. Proto když na jaře prostříháte korunu, narušíte tu rovnováhu 1:1, kořeny začnou dodávat živiny a koruna rychle doroste zpět ;-) Proto se dělá jarní řez - na podporu růstu.

  • @frantisek_heca
    @frantisek_heca Год назад

    Super video, dekuju. Mohu postupovat stejne u nove vysazene jabloně, ihned po vysazeni takhle na špičak?
    A postupovat stejně i u slivoně?
    Děkuji

  • @kraljan
    @kraljan Год назад

    Zajímavý tip, letos budu vysazovat, tak to zkusím napřesrok aplikovat. Zeptal bych se na něco jiného a asi hloupě. Nebude pak korunka vykloněná do strany, nebo si s tím stromek časem poradí? :) Vlastně nejspodnější kosterní větve se vytvoří z pupenů už pod tímto řezem, nebo na té ponechané boční? Děkuji. Jíinak video nenudilo vůbec, naopak, budu si ho muset 3x přehrát, abych to správně pochopil :)

    • @boturcz
      @boturcz  Год назад +1

      Ne nebude vše se krásné srovná. Můžete na té boční větví nebo na kmeni. Je to jedno. Co bude dobre růst a pasovat v rámci rozdělení a tvaru koruny. Super 😀👍

  • @ivanacapkova5345
    @ivanacapkova5345 Год назад

    Dobrý den, pane Radku, děkuji za Vaše videa, jsou velmi názorná a inspirativní. Chtěla bych se zeptat, je možné udělat ze zákrsku čtvrtkmen metodou vracení se k špičáku? Nebo jinou metodou? Koupila jsem si meruňku Harogem na podnoži ryngle zelená. Je ale zastřižená jako zákrsek a já bych měla vyšší kmen.

    • @boturcz
      @boturcz  Год назад

      samozřejmě je to nejlepší cesta jít na špičák!!! Doporučuji :-)

    • @ivanacapkova5345
      @ivanacapkova5345 Год назад

      Velmi děkuji za odpověď :) Jdu na to.

    • @boturcz
      @boturcz  Год назад

      Není zac

  • @alexiszorbas1283
    @alexiszorbas1283 9 месяцев назад

    3:24, Radek osobně zasahuje, málokdo, by zasáhl takto razantně, děkuji,.

    • @boturcz
      @boturcz  9 месяцев назад

      ano chce to důslednost

  • @terrordrome9764
    @terrordrome9764 Год назад

    7:30, pokiaľ mám/te tu vetvičku , ktorú ste ponechal, z ktorej budete zakladať korunku vo vertikalnejsej polohe, vyvazujete ju alebo je to dobré nechat aj v takej polohe?

    • @boturcz
      @boturcz  Год назад

      Nechám ji tak. Nic nevyvazuju. Vše se srovná na správnou stranu.

  • @pv608777
    @pv608777 Год назад +2

    Dopbrý den,
    nebojíte se, že takhle budete korunku vytvářet třeba 5 let?
    Osobně mám pocit, že ke tvorbě kořenové základny je zapotřebí, aby i v koruně bylo trochu více olistění. Nemůže stromek právě naopak, když nemá co vyživovat méně vytvářet kořeny? Nebo se pletu? Děkuji za objasnění.

    • @David-gy4fj
      @David-gy4fj Год назад +2

      Nevysvětlím vám to úplně erudovaně, ale právě tím, že mu seberete dřevo, investuje energii do kořenového systému, ten se vám pak odmění o to většími přírustky, takže snadno ty roky dožene

    • @boturcz
      @boturcz  Год назад +2

      nebojím, olistění stromku vyroste se záložních - spících pupenů, navíc o to více razantněji bude vytvářet listové přírůstk, tam kde potřebuji :-)

    • @boturcz
      @boturcz  Год назад +2

      sice to vypadá možná drasticky, ale touto cestou to velmi rychle doženu. Když to stříhám pomalu, dělám bonsaje, tak ten kořenový systém je nemotivovaný k výkonu a stromek má stále stejnou velikost, nedejbože!!! začne nasazovat plodový pupen, což nechci!!! :-) viz v teorii náš trojúhelník

  • @zdenekprochazka9683
    @zdenekprochazka9683 Год назад +1

    Bolí to...

    • @boturcz
      @boturcz  Год назад +1

      nebolí, stromkům to jednoznačně pomůže :-)

  • @terrordrome9764
    @terrordrome9764 Год назад +1

    Zdravim, o koľko cm narastie koreň, za rok od výsadby ?, hrubšia časť aj vlasocnice.

    • @boturcz
      @boturcz  Год назад

      Obecně to co mate na korunce to mate v zemi.

    • @marekhomolka2064
      @marekhomolka2064 Год назад

      @@boturcz Při této teorii by další kořeny neměly důvod růst. Protože po ostříhání koruny jich je víc a mohly by "čekat" až jejich objem dožene nadzemní část. Tuším, že v praxi to tak není a kořeny rostou stále dál. Tím vytvoří větší prostor pro bujný růst nadzemní části. Je to tak?

    • @boturcz
      @boturcz  Год назад

      je vždy třeba motivovat strom k výkonu, tedy je nutné, aby převaha kořenového systému byla pokud možno vždy. V opačném případě (velká úroda) se časem strom dostává do stresu a hrozí odumření, protože to dlouhodobě nezvládne... tak že raději a't je co stříhat, než když strom "stojí" a nic se neděje.

  • @KrmeleCZECH
    @KrmeleCZECH Год назад

    Jsem začátečník tak se omlouvám že kvalita tomu odpovídá ale jak mam poznat "typ" pupenu? Pán ve videu používá jablíčko, listový pupen apod.

    • @boturcz
      @boturcz  Год назад

      pokud můžete přijet na posledním videu jsem natočil pozvánku na kurz, kde vám to názorně ukážu. je to vždy nejlepší ukázka. (jinak na jednoleté větvičce jsou listové pupeny na dvou a víceleté větvičce jsou většinou květní)

    • @KrmeleCZECH
      @KrmeleCZECH Год назад

      @@boturcz To bych opravdu velmi rád, bohužel jsme přesně z opačného konce naší drahé vlasti😞