Duševní poruchy: Je chyba v genech nebo v prostředí? | Prof. MUDr. Cyril Höschl, DrSc., FRCPsych.

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 7 окт 2024

Комментарии • 46

  • @prejdak
    @prejdak 5 лет назад +20

    Výborná přednáška srozumitelná i nám, co s medicínou aktivně nemáme nic společného, přesně to bych uvítal i u běžných přednášejících na VŠ - rozhled, humor a srozumitelnost :)) Děkuji Vám za sdílení. T.

  • @jaroslavamakalova733
    @jaroslavamakalova733 8 месяцев назад

    Děkuji moc. Velmi zajímavá přednáška / pro ty kteří mají v rodině osobu s duševním onemocněním.

  • @libertas662
    @libertas662 4 года назад +8

    Skvělá přednáška. Prof.Höschl je příkladný pedagog - ač nejsem z oboru, dokázal mě plně zaujmout.

  • @ivanhornak4547
    @ivanhornak4547 5 лет назад +7

    Vtipna a nazorna prednaska... WELL DONE MR PROFESSOR!

  •  5 лет назад +13

    Skvělá přednáška, vlastně všechny :), ani na jedné jsem osobně nebyla (což je mi líto), ale všechny, co jsou od tohoto vzdělaného a velmi chytrého člověka, stojí za to shlédnout. Divím se, že je u těchto videí malá sledovanost, řekla bych totiž, že tohle téma nadčasové a zasahuje většinu naší populace. Skoro všichni mí známí se mě alespoň jednou zeptali o pomoc v nějaké své krizové situaci, buďto o radu s psychickými problémy nebo ke komu se mají pro radu obrátit (psychoterapeut, psychiatr, krizová linka apod.). Snad každý člověk někoho takového již potkal a byl tázán.
    Přitom se vážně stačí podívat na některé z těchto přednášek a pořádně si ujasnit dané kritéria a zorientovat se v těchto tématech. Mohou pomoct každému z nás.
    Tohle je také můj cíl ročníkové práce, aby si každý poradil, pokud se dostane do blízkosti s nějakou z duševních poruch, popřípadě dokázal poradit a pomoci někomu ze svých blízkých s léčbou apod.
    Za video moc děkuji ♥, tyto skvělé názory mi pomohly k vypracování RPPP a dokonce lituji, že jsem se nevydala studovat touto cestou. :) Skvělé

  • @skaiqyk.9752
    @skaiqyk.9752 5 лет назад +18

    Skvela prednaska, pan profesor dokaze maximalne zaujat a potvrdzuje, ze prednaska nemusi byt nudna a monotonna :) Skvele a smekam klobouk pane profesore ! :)

  • @evasamanova6903
    @evasamanova6903 3 года назад +4

    Děkuji moc za skvělou přednášku :-)

  • @tatianakalicova9739
    @tatianakalicova9739 Год назад +1

    Výborné. Prednáška dobre vysvetlena, zaujímavá, s humorom čo sa veľmi cení. Žiadna nuda. Počúvala by som kľudne aj ďalšiu hodinu 😉🙂👌✌️

  • @TrueBeleiverInMostHighGod
    @TrueBeleiverInMostHighGod 6 лет назад +23

    Pana profesora mam v oblibě, vynikající přednášky :-)

    • @LUrzidil-rn7nd
      @LUrzidil-rn7nd 3 года назад

      lidi často milujou největší čuráky a cpou si je místo sebe, jejich blbost že ...

  • @pavelfuka5914
    @pavelfuka5914 3 года назад +5

    pan profesor je geniální, za takového člověka se stydět nemusíme (narozdíl od prezidenta)

  • @LucieKanizaj
    @LucieKanizaj 11 месяцев назад

    Skvele❤

  • @jansaman1362
    @jansaman1362 6 лет назад +10

    Ňam !! Skvělé !

  • @achab4107
    @achab4107 6 лет назад +11

    pan prof. je borec....

  • @Neurazitelny
    @Neurazitelny 6 лет назад +16

    Další skvělá přednáška pana profesora Höschla - jedna z nejzábavnějších a nejzajímavějších - a také příležitost zjistit, kde všude nás vlastní hlava klame a na co by si i vědci měli dávat pozor, je ke zhlédnutí zde: ruclips.net/video/GczkFbi4ezM/видео.html
    Přejeme příjemné sledování! :-)

  • @nonnettaa3764
    @nonnettaa3764 3 года назад +2

    Lidem,kteří nejsou psychicky vyrovnaní zřejmě chyběla láskyplná výchova a jejich vzdělání postrádá studium psychologie...

  • @PavolFilek
    @PavolFilek 5 лет назад +2

    Ešte keby mal prednášku o interakciách liekov ako sú SSRI, MAO, atypical antipsychotics, quetiapin, risperidon, valproaát sodný etc.

  • @danahiclova2710
    @danahiclova2710 5 лет назад +4

    Jedině porozuměním sami sobě, svému archetypálnímu nastavení může člověk předejít či postupně uvolnit své problémy, nemoci či psychické potíže. Napoví i toto video - ruclips.net/video/spLZhINGR18/видео.html

    • @anabelkasalova2626
      @anabelkasalova2626 4 года назад +1

      Není to pravda. Vaše odpověď je zjednodušená a zavádějící.

  • @kajdaned6327
    @kajdaned6327 5 лет назад +2

    ... 🤔👏

  • @michaeledgarhorsky1139
    @michaeledgarhorsky1139 2 года назад +1

    💓❤️💓 20 💓🐯💓 22 💓❤️💓

  • @viazankova
    @viazankova 5 лет назад +4

    Super prednáška, len nechápem tich ľudí prečo sa smejú? Veď nič tam smiešne nebolo, naopak veľmi zaujímavé.

    • @MrBlackMarvel
      @MrBlackMarvel 4 года назад +4

      tomu se říká humor a přednáška byla koncipována jako humorná. ( v jedne části se usmáli, protože jsou mladí a nezralí.... naprosto přirozené a netřeba cokoli patologizovat )

    • @evakurtova9209
      @evakurtova9209 2 года назад

      🤣😂🤣mne zasa príde veľmi vtipná

    • @tebris444ubilo6
      @tebris444ubilo6 Год назад

      ​@@evakurtova9209 Nezralost a omezenost 😌😌😂

  • @kareljanyska7197
    @kareljanyska7197 4 года назад +1

    CO JE TO LIDSKÁ MYSL ? JEN TAKOVÉ MYSLÍTKO ? NE !
    Pro platnou odpověď na tuhle kardinální, ale také možná nejsložitější, otázku lidstva vůbec, musíme do kompozitivní teorie. Tedy ke vždy nejvyššímu, vědou, a jen vědou, permanentně aktualizovanému a stále prokazovanému, vědění o lidském světě, a to jen a jen bez pověr a mýtů. Je to tedy suma vědeckých, a jen přísně vědeckých, informací, vzájemně provázaných a neodporujících si, získaná kompozitivní, tedy skladnou, metodou společenských věd. Viz slavná Kontrarevoluce vědy od A.F.Hayeka.
    Co tedy přináší toto přísně vědecké pojednání z hlediska nalézání odpovědi na předmětné téma ? Samozřejmě, že vše podstatné, co s lidskou myslí souvisí, tedy jejím vznikem, funkcí a důsledky z její existence. Popisuje, jak vznikla a vyvíjela se a co pro život člověka znamená dnes a bude znamenat navždy. Vždyť její existence je neodělitelná od existence biologického lidského těla a je jedinou možností pro jeho adaptaci na svět, tedy na situaci, prostředí a budoucí neznámé tak, aby přežil.
    Náš prapředek, mějme na mysli toho, který žil v tlupách a genetickou stavbou byl už podoben nám, byl řízen instinkty stejně, jako jiné druhy zvířat. Ostatně v jejich říši tak tomu je dodnes. Jen člověku se podařilo z důvodů, které nejsou předmětem této úvahy, dostat se ve vývoji dál a souběžně s ním se také zvyšovala jeho schopnost se přizpůsobovat všemu, co ho obklopovalo. A nezůstalo to bez následků. Jako odezva na tento neosobní spontánní vývoj se mu v mozku, tedy organizačním zařízení těla, vyvinutém genetickou evolucí, vyvíjela evolucí kulturní i schopnost reagovat více a více na události v jeho okolí a přenosem minulých zkušeností v čase a jejich nápodobou i schopnost je používat. Vyvinula se nejsložitější entita vesmíru, lidská mysl. Pozvolna a v dloudé době tak narůstala schopnost našeho prapředka myslet.
    Co to však myšlení je ? Je to schopnost lidské mysli, která sídlí v mozku, produkovat závěry, které jsou platné a na základě kterých se člověk dokáže efektivně adaptovat na spontánní řád světa a na spontánní řád lidského světa, které jsou zdrojem úplně všeho vzniklého na Zemi, tedy i samotné lidské mysli. Takže i ona vznikla jako reakce na ně, přesněji řečeno, jako vnitřní adaptační uzel spontánního řádu lidského světa. Jak to však dělá, že myslí ?
    Prostřednictvím abstrakce, coby spontánně vyvinutým nástrojem lidské mysli k uchopení nekonečného množství konkrétního, tedy její nejsložitější a nejdůležitější součástí, ze které vybíráme informace pro další adaptační potřeby, aniž bychom to samozřejmě věděli. Je to výběr iniciovaný vnějšími impulsy přiváděnými smysly nebo také vnitřním uvažovacím mechanismem. Kdykoliv myslíme, abstrakce, tedy tato obří a složitá databanka, ale také vnitřní supersložitý spontánní řád informací, je přítomna. Rozum je pak pouhou kázní, se kterou k tomuto stroji ve stroji přistupujeme a jakobychom ho žádali o řešení pro naše uvažovací potřeby.
    Lidská mysl není tedy primárně sídlem emocí a nálad a lásky a nenávisti atd, ale má úkol primárně "přežívací", který ji zadává vnější prostředí a ona ho umí zpracovat a vygenerovat řešení k přežití člověka. Je vnitřní součástí a uzlem spontánního řádu lidského světa, ba co víc, jeho základem. Souběžný vývoj člověka a jeho světa s lidskou myslí všechno spojil vjedno. Z toho vyplývá zásadní poznání. Nedá ses tím hnout. Nahradit tzv. pravidla správného chování, která jsou obsahem lidských myslí je nemožné. Jen evolučním vývojem a jen v vnitřními impulsy, které reagují na sebezáchovné, seberegulační a sebepořádací účinky spontánního řádů lidského světa, který je lidské mysli ředitelem... Dzp.

  • @lukastana5610
    @lukastana5610 4 года назад +2

    U zvířat stejně jako u lidí je pud nikoli samořízení ale nutkavý pocit. Není důvod proč by tvorové měli mechanismus odlišný od nás. Zvířata myslí a mají emoce zřejmě od nejnižších organismů v různé míře ale stejně jako lidé. Stejně tak nutkavá touha ovlivňuje i nás lidi a překonat ji je těžké ale ne nemožné - viz. naše sexuální preference, návykové látky, chuť k jídlu apod.

  • @zdenekzvonicek9495
    @zdenekzvonicek9495 11 месяцев назад

    Je smutný, jak ti studenti jen pochlebují a poslouchají. Zamyslet se ale nad tím, že ta genová předurčenost, jak se nám to tu snaží vnutit, je v mnoha případech jen nutkání, kterému se dá předejít pěstováním vnitřního ducha či světla poznání a stavění hodnotového systému nad pudy a choutky. Připadám si zde spíše, jak kdybych poslouchal rabína, který mluví o hříchu a boží poslušnosti. Jen krmení stvořitele krví. Vznešenost a kultivace ducha? Celá přednáška zní jako kdyby to byly pro tohoto pána neznámé pojmy. Připomíná mi to tu spíše organizaci Mladých Turků, co školila Thule zakládající nacistický řád. Typický pach židokřesťanského paradigmatu. Ještě jste nedokázali, že duch má hmotu a ani nedokážete, ale nikdo vám neodporuje, tak máte volnou cestu.

  • @michaeledgarhorsky1139
    @michaeledgarhorsky1139 4 года назад +2

    ❤️ 43 ❤️ 69 ❤️ 44 ❤️

  • @tereziebelakova5437
    @tereziebelakova5437 3 года назад +1

    Psychiatri bych zrusila.je to je obchod s leky a hodne vynasi

  • @enzojanzo1808
    @enzojanzo1808 3 года назад +2

    Dobra přenáška až na ten ubohý politicky korektní vtip o Putinovi, který není hoden vysokoškolského profesora.

  • @jirioto6089
    @jirioto6089 3 года назад +2

    zabývám se vlivy moderních technologií a architektur na neuroticismus, mou specialitou je audio neboť jsem na sobě neblaze pocítil právě vlivy z tohoto oboru (cca 20 let), kupodivu se mi nedaří najít žádné studie o psychoakustice, vím jen že jakési modely existují, ale nezabývají se manipulací v širších škálách, snad se do budoucna tohoto někdo chytne, a jestli ano tak mu přeji veliké štěstí

  • @helenamyfavourites3453
    @helenamyfavourites3453 4 года назад +1

    .

  • @klaudiekosova3403
    @klaudiekosova3403 2 года назад

    Je strašně nudnej.. a prázdnej.

  • @fuckpoliticalcorrectnessan594
    @fuckpoliticalcorrectnessan594 4 года назад +3

    duševním problémem je pouze to že někdo je zlý člověk ... jinak nic jako " duševní porucha " neexistuje. Existuje rozmanitá , pestrá škála různých typů vnímání , chápání a myšlení , metafyzická inteligence , život v jiných sférách a časovém pojetí atd.
    " Duševní porucha " je stigmatizující název pro něco co lidi nechápou a chtějí po " postižených " aby se přizpůsobily jejich vnímání reality. Považují to za velký duševní teror. Metody psychiatrie a jejich inkviziční , fanatická snaha vymítit a " znormalizovat " duši těch , kteří jsou jiný než většina je absurdní a nebezpečné.