@@Antrek-World Szerintetek neki 10e Ft a villanyszámlája az autótöltéssel, elektromos fűtéssel, elektromos bojlerrel, légkondival (most nincs, de valószínűleg lesz)? (Nálad gondolom gázfűtés és gázbojler van, légkondi és elektromos autód pedig nincs. Máshogy nem tudom, hogy lehetne ilyen kevés a számlád.)
Szia András ! Nekem egy olyan kérdésem lenne hogy elektromos lakóbusz vagy lakóautó lessz-e a jövőben vagy már szerinted valamelyik cég gondolkodik rajta?
@@technotronic1054 Hogy ne termelné vissza az árát, ha minden évben sikerül kinullázni a saját fogyasztást? (Esetleg valamennyi többlettermelés is lehet, de az nem jól fizet.) Innentől idő kérdése, egy a saját fogyasztáshoz igazított rendszer ára 8-10 év alatt jön vissza. (Nyilván kivéve, ha minden gázról megy és alig van áramfogyasztás, mert akkor a nem arányos költségek, mint pl. az inverter ára határozzák meg a dolgokat.)
Köszönöm! Végre nem kell majd magyarázkodnom, hogy hogyan is működik! Ezt a videót fogom megmutatni, mindenkinek, aki azt hiszi, hogy a hőszivattyúm csak a napelemről működik! Mindig magyarázkodnom kellett.
Régota követem a videóidat, nagyon jó látni, ahogy haladsz előre! Néha lehetnél kevésbé pesszimista, de ahogy te is mondtad, te pesszimista személyiség vagy. Csak így tovább, szép munka! Gratulálok a házhoz. 😊 Best of solar panel.
Kedves András! Nagyon örülök a videódnak. Főleg, mert hangsúlyozod a komplett energiaellátást! Sajnos a legtöbb napelemes cég csak a meglévő villanyszámlára tesz javaslatot, holott a települések károsanyag kibocsájtásának nagy része lakossági tüzelőberendezésekből származik! Ezért fontos az elektromos fűtésre áttérni. Ezt, ha vegyes tüzelésről van szó és van puffer, legolcsóbban/leggyorsabban a pufferbe tekert fűtőbetéttel lehet megoldani. Ha nincsn puffer, akkor viszont a kazán elé a visszatérő ágba egy csőfűtő elemet kell beépíteni, ezzel rásegíteni a rendszerre. Ez alkalmazható a gázkazánok esetében is, főleg, ha padlófűtés van. Aki gázzal fűt, az éves elszámoló számlán található összes hőmennyiséget, ami XX GigaJoul, úgy tujda átszámítani kWh-ra, hogy elosztva a mérőszámot 3,6-tal és megszorozza ezerrel, annyi kilowattórának felel meg, vagyis váltható ki, ha nem hőszivattyús a fűtés (pl. az iménti fűtőbetét, csőfűtés vagy elektromos kazán). Az autózás esetében én inkább 20kwh/100 km-rel számolnék, ez évi 20000 km esetén 4000 kwh. Aki vegyes kazánnal fűt, ott nehéz számolni, ha van hasonló lakás az ismerősei között, akin gázzal fűt, ott lehet kérdezősködni, energetikus viszont pontosan ki tudja számolni a fűtésherz szükséges energiaigényt, csak az hosszabb idő és nem olcsó.
Na így lesz drágább az áram! Ugyanis pontosan ugyanannyi hagyományos erőművet kell fenntartani. A csórók fizetik ismét a gazdagok villanyautókázását. Az meg nettó hazugság, hogy a nyáron megtermelt napelemes áramot fogyasztja télen.
József Tomkó Igy van fenn kell tartani mert ejjel az ejjeli fogyasztas valhogy biztositaninkell ... Plusz nappal csak az tudja az autojat otthon tolteni aki otthon van. Aki reggel elmegy dolgozni es 18-19 kor er haza az kenytelen ejjel az eromüben megtermelt arammal tolteni az autot es azert lassuk be meg mindig ez a nagyobbik hanyada az embereknek
@@silverlions Igen, Németországban a nagy zöld "forradalom" hatására ugrott duplájára az elektromos áram ára, mert ott kötelező átvételi ár van ami jóval magasabb mint az erőművi zsinóráram ára vagy az éppen aktuális piaci ár az áramtőzsdén. A túltermelés az áramtőzsdén időszakos negatív áramárat okoz amit a hálózat üzemeltető nyel be duplán. Egyrészt fizeti a kötelező átvételi árat, másrészt fizet azért hogy valaki megvegye junk áramot. Nálunk nincs kötelező átvételi ár a háztáji termelők esetében. Kvóta van. A feltöltött mennyiséget az elszámolási évben ingyen kiveheted azaz kvázi akkunak használod a hálózatot. Nagytermelőkre az ún METÁR rendszer vonatkozik, amikor is garantált felvásárlási ár van, de negyed órás előrejelzés szerint kell termelni, ha nem így tesz kötbért kell fizetni mind a túl mind a hiányos termelésért. A kvóta rendszer viszont 2035ben az EU rendelet szerint kötelezően megszűnik, a házi erőművek vagy piaci alapon tudják majd eladni az áramukat vagy METÁR rendszerben. Egyik rosszabb lehetőség mint a másik, ami házi erőműveket illeti.
Kis pontosítás, a napelemek termelését 25C hőmérsékleten adják meg, de ez nem azt jelenti hogy ez optimális lenne. Minél hidegebb van a cellák annál többet termelnek azonos besugárzásra. 25 helyett -25fokban például úgy 22%-kal többet.
Tiszteletem Horváth András, nagyon tetszett a videó és most komolyan gondolkodok rajta, hogy napelemet kellene felszerelni otthon, nagy álmom, hogy egyszer legyen egy ilyen rendszerem. Jelenleg 30-35 ezer villanyszámlát fizetek és bőven lenne hely a napelemeknek. Mikor így szembesítik az embert a száraz tényekkel az a leghatásosabb szerintem!
Köszi a videót! Szerintem is nagyon fontos, h minél többet legyen ez a téma a köztudatban. Fontos lenne, h ahol csak lehet, legyen napelem és dínó dzsússzal már csak az legyen megtermelve, amit már másképp végképp nem lehet.
@@mier419 EU -s szabályozás miatt 2024 -ig megszűnik a szaldo elszámolás. Aki addig belép az benne marad , de a többieknek valószínűleg gazdaságilag rosszabb modell lesz , mint a mostani.
Jah, németeknél is nagyon bejött a dolog.. Kiépítették ugyan akkora kapacitást megujolobol energiából , a világ összes pénzét rakoltottek , és kb 0 -val csökkent a CO2 emisszio ..
Szia András! Most volt az éves elszámolásom, az első. 17761 Ft ot fizettem. 35 tábla napelem vann fenn D-K és D-Ny irányban. 8.5 -as inverterrel. Minden elektromos : 14Kw-os Daikin hőszivvattyús fűtés hűtés, indukciós főzőlap sütő rendszeresen használva, 2x 100l es Arisoton wellis evo bojler, Intex Jakuzzi Mosógép szárítógép 2 kis fagyasztószekrény és néha egy Nissan Leaf a főfogyasztók. Télen nyáron 23-24 C fok a lakásban...
A termelést ne a megtérülés függvényében nézd mert egy állandó értéknövelő a házadon amit ha eladnál 1-5-10 év múlva a szomszéd házához képest a drágábban tudod eladni mint amin nincs panel... Tehát inkább úgy kellene gondolkodni mintha lenne 3-4 milliód (egy ilyen rendszer ára) amit ha beteszel a bankba kb 2%ot kamatozik évente ami 60-80 ezer... ezzel szemben termel neked 10-12Megawatt energiát aminek az ára 4-500eHuf. Ezt az összeget nem kell kifizetni. Ami a 3-4 milliós befekterésnek 10-15%-a. Ezek az értékek kivitelezőtől és szolgáltatótól időjárástól helytől függenek. De nagyjából ebben a rangeben mozognak.
Az okosságot, amit András a tableten mutatott szerintem az inverter tudja, Nem pedig a villanyóra. Csak gondoltam megjegyzem... Nekem is ugyanilyen simkártyás villanyóra van, de az Elmű felületén nem jelenik meg a fogyasztás automatikusan, csak ha jön a leolvasó :)
@@regosakos Még annyi kiegészítésként, hogy más inverterek is tudnak hasonlót, sőt van ahol még demo-t is meg tudsz nézni, hogy milyen a webes felület. Nem reklámozni akarom, de ha össze-vissza tetőd van, vagy ha valami beárnyékolhat majd a napelemeknek , akkor érdemes a SolarEdge panelenkénti optimalizált megoldása felé menni. Ennek lényege, hogy míg a hagyományos rendszer esetén a leggyengébben teljesítő panel szintjén termel az összes arra az ágra felfűzött panel, addig a panelenként optimalizált esetben csak az az egy panel esik ki, a többi a lehető legnagyobb teljesítményt adja.Továbbá panelenként megfigyelheted a termelést, aminek egyik előnye pl. hogy idővel ha véletlenül valamelyik panel meghibásodna, akkor megkönnyíti a hibakeresést, valamint különböző panelekkel is bővíthetsz a későbbiekben. Nyilván kicsit drágábbak ezek a rendszerek, mivel minden panelhez kell egy optimalizáló modul is... HAndrás házán - mivel semmi sem árnyékol - és 2 síkban vannak a panelek, így a sima inverter (2 munkapontos) ideális, költséghatékony választás volt.
Ez nagyon jó hír. Nekem hónapokkal ezelőtt felszerelték és hosszas kutakodás, nyomozás után most sikerült elérni ,hogy az ELMŰ- NÉL RENDELT rendszerhez valaki kijöjjön érintés védelmi felülvizsgálatra. Talán további pár hónap múlva elkezdhet termelni a rendszer ,amikor már csak napi órát látjuk a napot. éljen a tiszta energia és a gyors megtérülés
Nagyon szuper videó András! Nekem is a Tiszta Energiák telepitett egy 3KW os rendszert Márciusban, tényleg rendkívül korrekt cég. Pár szót érdemes lett volna ejteni az első évi leolvasás csapdájáról. Pl ha neked véletlen Szeptemberben van az éves leolvasásod akkor az addigi betáplálást "megveszik" tőled és nem viheted át a télre.
Töröm a fejem, hogy ezen mit lehet dislike-olni. Nem jövök rá. Hátha valaki felvilágosít . 😊 Nagyon örülök, hogy itt tart a technológia, és energetikailag önállósítani lehet egy házat. Már csak az árak kéne a "háztetőről" kissé alább szálljanak, hogy mindenkinek megérje felszerelni.
Simán. Ha így menne tovább a napelem rendszerek építése akkor az elektromos áram ára emelkedne. Nyáron nappal a naperőművek túl termelhetnek és ugyan aznap este semmit, tehát erre az időszakra újra kell indítani a hagyományos erőműveket, ami nagyobb energia, mint az egyenletes termelés. Nekem 4 éve van napelem rendszerem és nem hozza be 10 év alatt az árát. Szerinted?
@@laszloenzsol466 Nekem sajnos nincs napelem, így a mások véleményére kell hagyatkoznom. Egyébként mi az akadálya annak, hogy a papírforma, azaz a 8-10 évnyi megtérülési idő, megvalósuljon? Az éjszakai energiaellátást biztosíthatná egy napközben napelemről feltöltött villanyautó, vagy annak leselejtezett aksija. De hogy ez széles körben elterjedjen, még nagyon messze van, így a hagyományos erőművek leállásáért aggódni, még túl korai. Vsz. egyre "zöldebbek" lesznek, de aligha fogjuk tudni nélkülözni őket a belátható jövőben.
@@zb1065 Pl: Rendszeres időközönként takarítani kell a panelok felületét. Olyan koszos a levegő, ha ezt nem teszed meg, akkor akár a fele is lehet a teljesítmény vesztés. Ha magad teszed meg akkor a saját munkaidődet teszed bele, ha mást bízol meg akkor az egyéb költség, akár annyi is lehet, mint a havi villanyszámla. Egyébként idővel amúgy is romlik a napelemek teljesítménye. Nálam egyértelműen mutatja a statisztika. Csak akkor érdemes ezt használni, ha más energia ellátásod nincs, vagy elromlott. Egyébként ugyan úgy ahogy az elektromos autó üzemanyag megtakarítás és az ugyan olyan benzines autó ára arányát össze hasonlítod akkor legalább 10 év alatt használsz el annyi benzint mint a két autó árának különbsége.
@@technotronic1054 havi 10k km futashoz mennyit is tankolnal ICE motoros autoba.... ~3-400k...? mar azt arrol toltod is mar megeri plusz mennyi a klima-futes, huto- mosogep stb egyebek rezsikoltsege gazrol, villanyrol egyebkent napelemek nelkul, amit napelem nelkul mind halozatrol elhasznalva fizetnel? eleve egy gazcirko vagy kazan meg egy arra epulo futes rendszer mennyiert epul ki? elekromos radiatort meg max bedugod a konnektorba, mert ahhoz nem kell csovezes sem konnkentor meg minden helysegban van, egy eggyel vastagabb keresztmetszetu elektromos kabelt behuzatni a villanyaszerelovel meg nem tart semmbol, amikor epul vagy felujitodik a kegli tul oldschool modon gondolkodsz...
Jók ezek a megtérülési számítások, de 2024-ben megszűnik a szaldós elszámolás (alapvetően csak új létesítésekre, de pl inverter csere már számít), jelenleg a rendszerhasználati díj 0 Ft, de bármikor megváltoztathatják, stb....ilyen bizonytalan jogi környezetben én nem nyilatkoznék ilyen magabiztosan a megtérülésekről. Persze, aki ezzel fűt, hűt, tankol, stb. annak minden nap ajándék, de aki előrelátóan egy jövőbeni nagy fogyasztás emelkedésre gondolva fektet be, az könnyen pofára eshet...
@@suttyotolvajfideszbanda5983 A saját napelemeket támogatását szerintem előbb-utóbb midnenhol vissza fogják csökkenteni, mert ha már támogatnak valamit, akkor azt érdemesebb összehangoltan a teljes energiahálozattal tervezni és építeni, nagyobb mennyiségben előállítani. Most ez a napelemezés igazából nem szól másról, minthogy mások fizetik helyetted a villamos energiaszolgáltatás egy jelentős jórészét (adók vagy drágább áram formájában), mivel amit a szolgáltatónak fizetnél, annak csak nagyon kis része a felhasznált energiaforrás. Nálunk a villamos energia nagy része atomenergiából jön és egyre több a megújuló is, sok helyen lehet, hogy teljesen értelmetlen is napelemeket telepíteni, mert nem lesz kevesebb a kibocsátás. Ha pont éjszaka a követő- vagy csúcserőműveket kell nagyobb mennyiségben alkalmazni, és nem a nagyobb teljesítményű, arányában kisebb kibocsátással járó erőműveket, akkor szintén lehet, hogy csak többet ártana a sok napelem.
Nekem is ugyanilyen rendszer lett felszerelve, de sajna nem a fekete panelokkal.😌 Már megbarátkoztam a ténnyel. Szerintem is jó választás a maxim panel + Sajinverter kombo, bár az én rendszerem kevesebbet termelt, gondolom a tájolás sokat számít, habár neked is két tájolású a rendszer. Egy szó mint száz Ajánlom! Szívesen néznék smart EV videókat, városi cirkálónak sztem jó lehet. Csak így tovább!
Szia! Lehet tudni mennyibe fájt cakkpakk? Nagyon sok ajánlat, akció van szerte a neten, de több ismerőstől is hallottam, hogy ilyen felmérési díj, olyan 60 napja várnak egy cégre de nem intéz semmit.. szóval a mennyi az annyi rész és milyen fennakadások voltak?
@@tamasbarna4522 Segítek. Nekem az EON most küldte meg az ajánlatot 10,5 kW-os rendszerre. Mindennel együtt 4.5 millió. Egy másik cég 6kW-osra 2.7 milliót adott.
@@craftsmanbrumicraftsmanbru1984 na de gondolj bele. Nekem pont a 6kW-os kell, ami 2.7M. Beletolok 320 ezret zsebből, a többi FHB hitel, fix kamatozású, ami nekem havi 10.600 ft-ra jön ki. Télen 35 körül van a villanyszámlám, nyáron 15-17k. Akkor?
@@craftsmanbrumicraftsmanbru1984 Havi 7500-ból megvan a fűtésed, főzésed, vízmelegítésed, hűtésed, mosásod, világításod és minden egyéb háztartási készülék működtetése? Ügyi vagy! Egy 20 éves használtautó nem egészen ugyanaz, mint egy vadi új... bármilyen. Sok egyéb szempont mellett pl. sokkal szennyezőbb. Oké, ez neked cseppet sem számít. De az új elektromosból is lesz egyszer használt. Illetve, most is van, ha nem is 200 ezerért.
@@juliatavi2355 24 panel most a bővítés után, a panelek 1,5*1 m-esek kb. A bővítés 1,1 mFt volt. Fundamenta lakáskassza számlából csináltuk. Az eredeti telepítés EU-s pályázatból volt, 2016-os áron 1,7mFt volt. Ma már jóval olcsóbb lenne.
Ennek egy baja van, hogy én a házamat gyorsan növő fákkal árnyékoltam le és nagyon sokat jelent nyáron. Napelemes háznál ezt nem lehet megcsinálni, hanem a tűző napon kell legyen egész nap és nyilván majd légkondit fogsz berakatni, ha még nincs.
Szia András!! Kíváncsi lennék a mostani termelésedre, jó lenne egy ilyen videó is ha lenne, a Tiszta energiás srácokat nagyon ajánlom, ma hívtak árajánlat ügyében, olyan kedves volt az ügyintéző, hogy csak na. Vincze köszönöm az árajánlatot, ha itt vagy Andris csatornáján, szuper a csapat. Andris én meg gratulálok neked, és aki állandóan szapul, csinálja utánad, én vágok videókat, és tudom nem egyszerű dolog ilyen videókat készíteni. (maximális respect neked, mindenért)
Szia András! Szép vidi. Ha esetleg nem túl nagy kérés inkább januárban kéne egy decemberi visszanézést csinálni, hogy akkor mit mutat az egyenleg (tényleg kiváncsi vagyok rá.).
Mivel éves szaldóelszámolás van, nincsen jelentősége a termelés éven belüli megoszlásának. Durva becsléssel a naperőmű kW-ban megadott teljesítményét 1200-al szorozva becsülhető az éves megtermelt kWh, tehát egy 8 kW-os rendszer kb. 9600 kWh-t termel egy év alatt.
Köszönjük szépen nagyon kedves vagy hogy megosztottad és nagyon jól nyomod ezt a blúzt!👌 Ez a szint egy nagyon kellemes nyugodt hosszútávú élethez elég például Ausztriában minden állampolgár élvezheti az átlag! Ez az életszínvonal sajnos Nálunk még nem tört be de ezen vagyunk mi magyarok is! Nagyon dolgozunk rajta! 😎 Nekünk 34 000 Ft a havi átlag villanyszámla. Úgy sejtem hogy négy év alatt megtérül és abból még egy két három éves elektromos autót is luxus kategóriába meg tudok venni. Te milyen márkát javasolnál nekünk ehhez a projekthez? 2-3 gyerekhez es húsosabb utakhoz?😄 Plug in hibrid csapatból? Mert egy Fluence Z.E. 🙃 www.autoscout24.com/offers/renault-fluence-z-e-dynamique-electric-white-13990da9-3886-b626-e053-0100007fa31d? 🤔 Már tervben van! Nem ez de vlmi hasonló! Köszönöm előre is a választ. További kellemes napot kívánok neked és családodnak. Baráti üdvözlettel János🙋♂️ Béke és nyugalom legyen a napi👍 programod a továbbiakban is!🙏
Nekem tetszik, hogy igyekszel helyben elfogyasztani és egyátalán nem mindegy. Ami közvetlenül, helyben hasznosul, azon minimális a veszteség. Ausztráliában volt, amikor váratlanul ment negatívba az áram ára, mert a rengeteg rootfop napelemrendszerrel úgy számolt a szolgáltató, mintha a saját erőművében lett volna extra kapacitás, csakhogy az irodaházakon, gyárcsarnokokon, áruházakon telepített áramtermelés zöme helyben, élőben hasznosult, ezért nem jelentkezett az a nagyon jelentős szállítási/transzformálási veszteség, ami az erőművi termelésnél megjelenik. Az a tuti, ha a felhasználás helyben, azonnal, élőben történik minél nagyobb részben.
Ez annyira felkeltette az érdeklődésemet, hogy elgondolkoztam azon, hogyan lehetne Itthon egy kisebb naperőmű farmot létesiteni, jövedelem kiegészitésnek. Erre van valamilyen mód András? Erről tudnál nekünk videót késziteni? Szerintem sokunkat érdekeléné a dolog.
A napelem magában nem is rossz, azonban ott van az inverter amire ált. 2 év garanciát adnak, és kb 3-4 év után cserélheted...ami több 100 ezres tétel..ez itt a gond csak...
Nekem 6 éve működik a rendszerem. Azóta még nem kellett invertert javítani/cserélni. Az inverterre 5 év jótállást adtak, ami pár ezer forintért kibővíthető 10 évre.
Sajnos én az utóbbi 1,5hónapban 5x kerestem a tisztaenergiákat(email,telefon,árajánlat),de azóta is hívnak vissza sajnos.lehet keresnem kell másik céget.köszi a napelem infót.Sok + dolgot megtudtam.
@@Handras András! A videó ismét szuper volt, lehetnének sűrűbben, és hosszabban is! És még egy kérés, ilyet nem szoktam. Megtudnád mondani annak a számnak a címét ami a videó legvégén van? Nagyon tetszik. Előre is köszönöm szépen!
...Zoét 1 fázisról tölteni... Iszonyat a veszteség.... Pontosan mért ? Akkor ez más egyéb elektromos kocsi töltésre is igaz ha 1 fázisról töltik hogy veszteséges ?
@@leventedavid7400 A legtöbb elektromos autó (BMW, Nissan, Kia stb.) egyfázisú válóáramú töltővel rendelkezik csak, így durván 7.5 kW teljesítménnyel tölthetők. Cserébe ezt tűrhető hatásfokkal teszik. A Renault egy spéci háromfázisú töltési rendszert használ, amivel 22 kW töltési teljesítmény érhető el, de ha egy fázisról töltöd, akkor nemcsak a teljesítmény lesz kevés de a veszteség is nagy. Zoe tulajdonosok, tényleg meg kell oldanotok a háromfázisú csatlakozást, akkor viszont lényeges előnyök vannak a a piacon kapható többi legtöbb típushoz képest a töltés gyorsaságában. Tudtommal a Mercedes és a Peugeot 208e használ még hasonlót.
@@fusimisi5426 1 fázisú váltóáramú töltésnél pontosan miből adódik a veszteség ? Én korábban valami olyasmit olvastam minél nagyobb árammal töltik annál nagyobb a veszteség. pl 50 KW töltésnél. (melegedés) stb.
Szia András. Ugyanez a maxim rendszerem van, csak 4Kw-os. (Tisztaenergiák) Tavaly óta használom és nagyon bevált. Csak azt a fránya applikációt nem sikerül működésre bírnom, mert mindenre nulla vagy fals értéket ír. Ha esetleg ebben tudnál segíteni. megköstönném.
Köszi az infókat és a megosztott tapasztalatokat. Viszont nekem még maradtak "fekete, szürke, honályos pontok" a rendszerrel kapcsolatban. pl. az 52.378 Ft összegnyi megtermelt energia ez már az elmű/eon "felvásárlási" árával van számolva vagy a szolgáltatott áram jelenlegi Ft/kW ára? Mikor van belőle pénz? Éves elszámolásnál? Mikor termel túl a rendszer? Ha a pillanatnyi fogyasztás meghaladja a termelt energiát vagy ha egyáltalán nincs fogyasztás a házban? Jó lett volna tudni hogy egy olyan rendszer mnt a tied mennyibe kb. kerül, mert nem egy elhanyagolható tényező. Kár hogy rövid a videó. Abban igazad van hogy kell sok ilyen videó. Merj hosszú "unalmas" videót is csinálni a témáról sok adattal és számokkal, mert akit tényleg érdekel a dolog, végig fogja nézni. Jó a hang ezzel a mikroporttal.
@@edmade3654 Évente vonnak mérleget az éves fogyasztás és a termelés tekintetében, kWh (energiamennyiség) alapon. Ha többlettermelés van, azt fizetik ki, 15 Ft/kWh körüli áron.
Szia András, sok videóddal nem értettem egyet de ez Bull'seye... Azt elárulod, hogy alfától- omegáig jobban mondva a villanyóra bekapcsolásáig mennyi töltény volt a mutatvány? Én 12-15ös rendszerben gondolkodtam de gondolom ha nem akarok Paksnak kölcsönözni akkor az túlzás. Ui. :a 4.7es Mercim nem árammal megy😂
@@Handras Akurva :O Mi most szereltünk 24 napelemet Huawei inverterrel, az 1,6 volt összesen. Igaz a munkadíj 0 volt mert mi csináltuk, meg nem is ilyen dizájnos full-black, hanem ezüstös/fehéres a keret fekete cellákkal (egyébként az sem néz ki szarul).
Nekünk is kb. Akkora rendszerünk van mint neked... 2024-ben miért akarják eltörölni a szaldó elszámolást...? Annak mi értelme...? Nem inkább arra kéne törekedni hogy minél többen napelemezzenek...? Arról hallottam hogy akinek már meg van addig a rendszer azoknak elvileg meg marad... De 2024 után miért kell másképp számolni....?
A szaldós elszámolás egy hatalmas támogatási forma, ami nem fenntartható, ha túl sok lesz a "hektikus" energia . Valószínűsíthetően a helyi trafók lesznek visszaszabályozva, vagyis hiába a napos idő, nem tudsz rátermelni a hálózatra csak részben ill. ha sok a körzetedben a napelem rendszer, akkor adódhat hogy sehogy se . A szaldó megszűnése után a helyben "fogyasztott" kWh ( kb 30%) aránya miatt a megtérülés is a 3 szorosára ugrik , tán illett volna ezt is közölni az érdeklődőkkel....ill. hogy semmi sem tudható a 2024-es változásokról ( mi lép a szaldó helyébe) , vajh mennyi lesz az 5kWh feletti rendszerek adója, lesz-e napi sávos elszámolás,ami ugye a szaldó után szintén szívás stb. stb.
Nálunk áprilisban volt az első teljes év lezárása. 900Kw pluszunk lett, amire az NKM visszafizetett egy 38Ft/3/KW összeget, de így is több a semminél. Hosszú távon gondolkodva jó lesz ez! Ja, 90%-ban mi is nappal töltjük a Zoenkat.
KTS A lenyeg a tervezesben van! Se ne legyen kicsi es ne legyen tul nagy a rendszer a valos fogyasztashoz kepest. Ha kicsi piaci aron veszel aramot ergo reszben kidobott penz a befeltetes illetve joval kesobb terul meg, ha tul nagy akkor az aramazolgaltato csak fel vagy harmad aron veszi meg toled a tobbletet. A kalkulaciok pedig mindig a 38Ft os kWh val vannak elkeszitve mintha minden optimalis lenne. A valo eletben persze nincs ilyen....
@@kts9117 biztos az a 38 HUF/kWh? Kizárólag az "Egyetemes szolgáltatási ár (energia)" díjat kapod vissza, ami idén 13,66 HUF/kWh, tavaly pedig 15,1 HUF/kWh volt.
Valahol az internet mélyén olvastam egy olyan ötletet, hogy az elektromos autók - pontosabban a hatalmas akkumulátoraik - működhetnének pufferként az ínségesebb időkre, amikor a napelemek nem termelnek. (nyilván nem nyár-tél viszonylatban, hanem inkább nappal-éjszaka) Ez lehetséges, tehát képesek az elektromos autók a töltőcsatlakozójukon kiadni áramot, visszatáplálva így azt a házba?
Ez nagyon megéri. Sokkal jobb mint gáz vagy bármi más számlát fizetni. Azt nem tudom hogy a napkollektor vagy a geotermikus rendszer bekötés hogy működik
a videó elején beszél arról, hogy most többletet termel, de nem gond, mert azt majd télen kiveszi a rendszerből, amikor nem tud annyit termelni. majd 7:30-nál említi, hogy ne jöjjenek neki a trollok, hogy szénnel tölti a villanyautót, mert az napelemről megy. de gondolom télen már nem napelemről fog menni, akkor gondolom télen majd nem is tölti a villanyautóját, nehogy szénből legyen töltve.
Nekem is villanyautóm van, amit napelemről töltök. Gondoltam keresek valami szép matricát, amivel ezt büszkén tudatom a világ felé, de nem találtam igazán jót, ezért rajzoltam egyet. :-) drive.google.com/file/d/1fKOgOa-4ubTzZS_9YfmqQNueszjM8YHj/view?usp=sharing A felirat lehetne "TISZTÁN NAPFÉNNYEL" v. "SOLAR POWERED" is. Kérlek nyomjatok 1 like-ot a kommentemre, ha szívesen tennétek ilyen matricát az autótokra. A rajzot nem másoltam sehonnan és "for free" felkínálom további hasznosításra, remélve hogy egyszer majd tudok valahol ilyen matricát vásárolni /kapni.
Handras, tok őszintén, elmagyarázod hogy jön ki a matek? 10ezer forint/ho, az 120ezer forint per év. A 8-10evvel 1.2millo. Gondolom a rendszer nem ennyibe kerül. Hogy termeli ki magát akkor ennyi idő alatt a rendszer? Biztosan én nem értek valamit. :)
Andras Horvath koszi a valaszt, ezt értem. Gondoltam hogy ennyi elektromos cuccal otthon nálad több mint egy 10-es havonta. Ami megtévesztő volt kicsit számomra az az, hogy közvetlen az után hogy azt mondod a videóban: havi 10ezres villanyszamlatol érdemes a rendszert megfontolni, mert így 8-10ev a megterules.
Andras Horvath és azt hogy a rendszer nem 1.2be kerül nem a te rendszeredre mondtam hanem arra ami kiszolgál egy olyan háztartást ahol 10.000 körüli villanyszámla van :)
Bojka Jocó nem vagyok tisztában az árakkal abszolút, ezért kerdeztem és nem állítottam semmit. Koszi az infót! Így már érthető. Megmondom őszintén hogy az volt a laikus megérzésem hogy ennél drágább azért a rendszer. 🙂
3kW rendszerem van, eleinte neztem h mennyit hasznalok el magam: 30% feletti hasznosult itt helyben! fantasztikus jo erzes! a nagyobb rendszer addig oke, amig a kornyeken nincs minden hazon (tehat meg jo sokaig ;) )
@@balazsszeles819 es a szomszed utcaban? ;) itt nalunk egy trafo ala eleg sok utca tartozik.... (trafohiba volt es eleg nagy teruleten nem volt aram, innen tudom)
Helló Nem negatív szeretnék lenni, de arról a költségről amibe kerül arról soha nem esik szó. Szerintem úgy lenne tisztességes, hogy azt is elmondanák. Nem azért nincs mindenkinek, mert nem jó, hanem mert 10éves villanyszámládat kifizeted előre a telepítésnél, és a 10.év után térül meg, ha nem kell rá költeni. Olyan pedig nincs. A spórolás a gazdagok kiváltsága😁
elmondtam pontosan. minden napelemes videoban elhangzik. 120k 1,2m, 300k 3m, es igy tovabb. fugg a tajolastol is, de mar eleg sokszor elmondtam hogyan lehet kiszamolni.
Igen, ez nekem is hiányzik, így az ember csak arra tud gondolni, hogy nem jön ki a matek. Az is lehet András már elmondta egyszer, így nem akar újra kitérni a részletekre. Ingyen hitelre lehet pályázni, fedezet sem kell csak 10% önrész, a futamidő 20év lehet. Ilyen ajánlat mellett meg kell hogy térüljön az önrész 1-2 év alatt, innentől pedig kevesebb a részlet, mint a villanyszámla, ha csak be nem üt az olcsó paksi áram :D (ettől nem kell félni a következő 20-30 évben) Ha az ember mellé pakol egy hőszivattyús hűtő-fűtő rendszert, akkor arra is kérheti a hitelt, így már a gázszámla helyére is mehet a hitel.
Én is bővíteni szeretnék 3 KW-ról 6 KW-ra. Inverter is cserélve lesz sajnos. 2 éves 3,2 KW-os, garanciális Fronius Primo inverter eladóvá válik. A kérdésem az lenne, hogy milyen adó vonzata lesz a 4 KW-os feletti rendszereknek? Pl. H András esetében a 8 KW teljesítményre vonatkozó adó nem lesz túl magas?
nem akarok beleronditani ebbe a informativ videoba , de ugy eszembe jutott , hogy ismerven a magyar politikai rendszert , ha ez a cucc elterjed , meg elofordulhat az is hogy bevezetik a napfenyadot
@@telegdipeter Pedig a jövő akkor az kellene hogy legyen, hogy "IP, MAC" címet kell a lámpákba, hűtőkbe fejleszteni... És egy Elmű oldalra szerelt kütyűvel beléptetni ezeket az eszközöket áramkimaradás esetére ... hogy alapfunciók működhessenek a házban napelemről...
@@Handras akkor ezen el kellene gondolkodni, hogy alap funkciókat, pl hűtőt hogyan lehetne működtetni "sziget üzemben" amíg Elmű tétlenkedik az áramszolgáltatással :)
Ez teljesen korrekt. Úgy kell számolni M.o.-on, hogy 1 kW beépített teljesítmény kb. 1100 -1300 kWh energiát képes egy évben termelni, tekintettel a napsütéses időszakokra. Tehát 5275 (kWh) x 38 (Ft/kWh) = 200.450 Ft -ba került volna. A kb. 4 kW-os rendszer , gondolom belekerült 2,5 - 3 m Ft-ba. Ha így vesszük a "megtérülés" 10 év felett, ha csak a bekerülést tekintem. Ha a karbantartást, üzemeltetést, javítást (egyszer-kétszer inverter csere) akkor 15 év. Sajnos ennyi idő alatt elavul, nemcsak műszakilag, hanem erkölcsileg is. Tehát 15 évre előre kifizettem a villanyszámlámat, és abban az illúzióban ringatom magam, hogy "ingyen van". Miért jó ez? (Bocsánat a késői hsz. miatt)
@@lukacs8446 Nálam 18 hónapja üzemel a rendszer, ez alatt 8690kwh-t termelt. Ez jelenlegi áron 323.000 Ft (37,20Ft az átlag). 2,2Mft volt a rendszer kamatmentes EU-s hitel felhasználásával. Havonta 8.800Ft a törlesztés és 17.944Ft-nyi áramot váltok ki vele, tehát 9144Ft a nettó havi megtakarítás. Tehát a megtérülés így figyelmen kívül hagyható, a havi pluszokból kell kijönnie a jövőbeni javítási költségeknek. Az inverterre 5 év a garancia addigra kb 550.000 pluszt halmozok fel. Amúgy a döntés nemcsak pénzügyi megfontolásból történt hiszen nyilvánvalóan jó előre nem lehet kiszámítani a dolgokat, bármi közbejöhet. Egyrészt unatkoztam, valamit akartam csinálni, msrészt fix 20Ft/kwh áron megvettem a jövőbeli áramomat, lesz ami lesz. Fel lehet készülni egyéb kormányzati vagy szolgáltatói szivatásokra is, ezt se tudni előre. De 10 éves távlatban lehet tervezni azt is, hogy az akku technológia sokat fejlődik és akkor át lehet állni teljes szigetüzemre is, és akkor mindenki bekaphatja :)
Megértettem és elfogadom. Minden ellenérvem ellenére foglalkoztatt a téma. Az ember törekszik a legjobb megoldásra, de nem biztos, hogy mindig meg is találja. Figyelni fogom, ha lenne egy olyan támogatási forma ami, mondjuk, 90 %-ot fizet, akkor gondolkodás nélkúl belevágnék. (De még az 50 %-ba is). Használd egészséggel !
Nem akarok olyat hallani hogy nem éri meg telepíteni.(napelemet) Egy gázkonvektort mennyire éri meg telepíteni? Mikor hozz vissza az árát? Egy napelem legalább visszahozza
Annó megérte, mert olcsóbb, tisztább és kevesebb munka volt vele, mint más fűtési móddal... az, hogy mostanában rezsicsökkentés van a gázra mégse olcsó az más kérdés.
Szép napot!Őszinte leszek. Sajnos nem igazán élek jól. Csak álom számomra hogy napelem legyen. Számomra egy álom. Pláne ahhoz teljes tető csere is kéne. Nem is mondom az elektromos hálózatot. Igazi katasztrófa a vezetékezés! Na nem is mondom elektromos autó stb... Van egy török gagyi elektromos robogóm. De szerintem is ez a jövő. Csak a gond igen szűk réteg engedheti meg magának! Pedig a széles tömegek bírnak változást hozni. Kár nincsen lehetőség a szegények is csökkentsék számlájukat stb. De miért van így? Még soha nem láttam egy Teslát se nem is mondom ülni benne. De itt a kicsi falunkba végre láttam egy Zoét!
Én 2018-ban csináltattam a napelemes rendszeremet, akkor volt MFB-s (kamatmentes) hitel. 10%-os önerőt kellett beletennem (pár 100 eFt). Szóval nem feltétlen kellenek milliók a kiépítéshez!
Nálam ilyen szép diagram soha sincs. Az eon gondoskodik róla hogy mindig legyen üzemzavar. Persze akkor az inverter biztonsági protokoll lekapcsolja a rendszert. És mikor, a déli órákban mikor jó lenne a termelés :(
@@dezz00002 az üzemzavar forrás maga a szolgáltató. 😂 Az inverter biztonsági protokollja úgy működik, hogy ha ingadozást èszlel, automatikusan lekapcsol. Hiszen nem tudhatja, hogy az ingadozás szerelès, vagy áramszünet miatt van. Hiszen ha tovább termel a hálózatra, akár a szerelőket 3rheti áramütés. Hiába kapcsolták le a feszültsèget. Ez èrthető. Csak hogy èn nem a főváros mellett lakom, hanem egy pici Tiszántúli faluban. Ahol a szolgáltató csúnyán visszaèl hatalmával. Ma eddigi termelès, 9.1 kw. Jelzem a rendszer 9kw tud. Egèsz nap verőfényes napsütés volt. Most is AC oldali feszültség problèmát jelez a rendszer. Szóval nem annyit termelek amennyit tudok, hanem majd azt ők meghatározzák. Ez ma a vidèki Magyarország. Tudnèk mèg szolgáltatói visszaèlèseket.
@@peterszincsak5759 Nálatok valószínűleg alapból is alacsonyabb a feszültség a szokásosnál. És ha még egy kicsit lejjebb megy, letilt az inverter. Nem lehet (szakember által) állíttatni rajta? (Alacsonyabb min. feszültség.)
@@dezz00002 nos ez jó kèrdès. Felhasználókènt, normál eszközöknél nem lehet ingadozást èszrevenni. Lehet hogy az inverter nagyon èrzèkeny. Viszont borult napokon semmi problèma nincs. Èrdekes módon. 🤔 Szóval erős a gyanúm hogy szándèkos. De nem lehet vele mit kezdeni. Az állam ellen semmi esèly.
@@peterszincsak5759 Egyelőre azért ez még csak feltételezés (hogy szándékos). Meg kellene nézetni egy szakemberrel (aki látott már invertert), lehet-e rajta állítani.
Gondolom sokan tudják de akik mégsem azoknak írom, hogy lehet úgy bővíteni hogy nem cserélsz invertert. Ha csak déli irányban van tájolva a panel, akkor ha teszel keleti és nyugati irányba is, az inverter nem lesz túlterhelve, viszont reggeltől estig több lesz a termelés. Nekem 3kw os rendszerem van déli irányban, de tesznek kelet nyugat irányban is. Így kihozható 3x akkora termelés is. Mivel az inverterünk képes 3 fázist kezelni, és a 3kw os inverter terhelhető 4 kw ig. Csak déli tájolásnál a reggeli napsugarak kevés energiát adnak de délben csúcson járnak, este pedig megint kevés áram termelődik. A plusz kelet és nyugat hozzáadásával már reggel is nagy az energiatermelés és este is. Persze ezt én a földön állványon oldottam meg. Mivel bővíthetőre kértük a rendszert ezért 10db 285w os panellel kezdtünk és mindig hozzá plusszolunk, hol 2db ot, hol 4 et. mikor mennyi pénzünk van rá. Így lesz a végére 32 db panel. 12 db déli tájolásban, 10 db nyugati, és 10 db keleti. Viszont nem esünk bele a 4kw feletti adósávba, ami most még persze 0 ft. A keleti és nyugati tájolás hátránya hogy csak 85% os a termelés. Ezért lehet kicsivel több panel is arrafelé.
Szia András! Nem terveztél be akku pakkot? Ínséges időkre, olyat ami mondjuk autóddal együtt, kb. 1-3 napra jó? Vagy akár pluszban meleg vizes tárolót?
Kértem én is árajánlatot a tisztaenergiatol, de megállapítottuk közösen, hogy havi 5000 Ft-os villanyszámlánál nem éri meg, ezért le is mondtam róla. Kitalálhatnának egy olyan rendszert, olyan áron, ami, nekem, nekünk is megtérülne 8-10 év alatt. Nyilván ehhez 5-600ezer Ft-ból kellene prezentálni a rendszert!
Sajnos, a napelem egy soha meg nem térülő beruházás. :-( Számolni kell 8-12 évente inverter cserével is. A rendszer felszerelésekor kifizetjük kb.15 évnyi áramszámlánkat - előre... Ja, és az életük végén a napelemek újrahasznosítása nem megoldott. Abba most nem akarok belemenni, hogy a beruházási költséget okosan befektetve kb. kitermelhető az éves áramszámla. Kb. uaz, mint a led lámpatestek - előre ki kell fizetni a megspórolt áram költségét, az élettartamuk meg messze nem annyi, mint ígérnek. Ennek ellenére én is ezeket használom, mert tetszik a fényük. De, pénzügyileg nem megtérülők, sajnos. Ingyen ebéd nincs.
Üdv ! Tudnál nekem annyiban segíteni , hogy mennyibe kerül egy napelem rendszer cakkumpakk 1 kw onkènt? Nem tudom mennyire sikerült feltennem érthetően a kérdést :D
Anyókám az. Em elektróda hanem ujfajta tányéros tv! Ezzel már a zinternetet is fogod, és ha jó sokat rakol fel akko elkerülnek a migráncsok meg a korona virus is!
Szia András! Kérdésem lenne ha lesz időd ránézni (bár segítő szándékú választ bárkitől örömmel fogadok, a kötekedőket el sem olvasom). Első gondolat: tiszta K-NY tájolású a tetőnk, a legegyszerűbb sátortetős forma. Domboldal, árnyékot nem kap semmikor, sehonnan. Szerintem ideális lehetne napelemnek. A fűtésrendszer nem villany, de minden más igen ami egy mai modern családi házban bent van (redőny + kapu mozgatás, világítás, szennyvíz átemelő szivattyú, stb.). Számolnom kellene majdani finn szauna kályha, elektromos tűzhely és sütő fogyasztással, és majd egyszer elektromos autó töltéssel is. Az EON bekötött rendszere 3 x 32 -es. Mekkora napelem rendszert lenne érdemes rátenni a tetőre? Mindkét oldalra vajon? Második: kb. decemberre lesz készen a ház. Érdemes lehet feltetetni akár télen is napelemet, vagy inkább csak tavasszal - nyáron van értelme indítani? (Az anyagi paraméterek is fontosak nyilván a rendszer telepítéskor, de azt most nem keverem ide, másfajta változó. ) Köszönöm ha megosztod a véleményed, tapasztalatod! További sok sikert! 🙂
Azt hiszem, erre nem nagyon tud mit írni András, azért nem válaszol, hiszen nem napelemtelepítési szakember. A telepítőcégek honlapján található kalkulátorokkal lehet kísérletezni. Vagy árajánlatot lehet kérni.
Az előző rész a telepítésről itt: ruclips.net/video/sWt73cZiqho/видео.html
Rmz-275. Peterdy utca. 🤗🤗. Élőben szebb a teslád. Nagyon gyönyörű ahogy elsuhan huhhh éltreszóló élmeny csak látni is😁😁
És a performance turbina felnik. Szóhoz se jutok🤗🤗🤗🤗😁😁😁
@@Antrek-World Szerintetek neki 10e Ft a villanyszámlája az autótöltéssel, elektromos fűtéssel, elektromos bojlerrel, légkondival (most nincs, de valószínűleg lesz)?
(Nálad gondolom gázfűtés és gázbojler van, légkondi és elektromos autód pedig nincs. Máshogy nem tudom, hogy lehetne ilyen kevés a számlád.)
Szia András ! Nekem egy olyan kérdésem lenne hogy elektromos lakóbusz vagy lakóautó lessz-e a jövőben vagy már szerinted valamelyik cég gondolkodik rajta?
@@technotronic1054 Hogy ne termelné vissza az árát, ha minden évben sikerül kinullázni a saját fogyasztást? (Esetleg valamennyi többlettermelés is lehet, de az nem jól fizet.) Innentől idő kérdése, egy a saját fogyasztáshoz igazított rendszer ára 8-10 év alatt jön vissza. (Nyilván kivéve, ha minden gázról megy és alig van áramfogyasztás, mert akkor a nem arányos költségek, mint pl. az inverter ára határozzák meg a dolgokat.)
Köszönöm! Végre nem kell majd magyarázkodnom, hogy hogyan is működik! Ezt a videót fogom megmutatni, mindenkinek, aki azt hiszi, hogy a hőszivattyúm csak a napelemről működik! Mindig magyarázkodnom kellett.
Nagyon jó kis videó lett. Így már nagyjából el tudom képzelni, hogy hogy működik ez a visszatáplálósdi.
Köszönöm. :)
Nekünk is a Tiszta Energiák tette fel a napelem rendszerünket, szuper munkát végeztek.
Nekünk is ők fogják, csak még az MFB bírálatra várok. Már alig várom, 6kW-os cucc lesz, cellasor optimalizált panelekkel.
Korrekt összegzés. Köszi! Az külön jó, hogy kiemelted, hogy nappal töltöd az autót.
Az egyértelmű előnyökön felül András őszinte lelkesedése a legjobb videóban. Ha lesz egyszer ház, lesz napelem nekünk is.
Qq
Ok. az anyag jó volt megnézni.
Régota követem a videóidat, nagyon jó látni, ahogy haladsz előre! Néha lehetnél kevésbé pesszimista, de ahogy te is mondtad, te pesszimista személyiség vagy.
Csak így tovább, szép munka!
Gratulálok a házhoz. 😊
Best of solar panel.
Nagyón jó videó lett horváth andrás így tovább várom sok videót 😀😀😀
Kedves András! Nagyon örülök a videódnak. Főleg, mert hangsúlyozod a komplett energiaellátást! Sajnos a legtöbb napelemes cég csak a meglévő villanyszámlára tesz javaslatot, holott a települések károsanyag kibocsájtásának nagy része lakossági tüzelőberendezésekből származik! Ezért fontos az elektromos fűtésre áttérni. Ezt, ha vegyes tüzelésről van szó és van puffer, legolcsóbban/leggyorsabban a pufferbe tekert fűtőbetéttel lehet megoldani. Ha nincsn puffer, akkor viszont a kazán elé a visszatérő ágba egy csőfűtő elemet kell beépíteni, ezzel rásegíteni a rendszerre. Ez alkalmazható a gázkazánok esetében is, főleg, ha padlófűtés van. Aki gázzal fűt, az éves elszámoló számlán található összes hőmennyiséget, ami XX GigaJoul, úgy tujda átszámítani kWh-ra, hogy elosztva a mérőszámot 3,6-tal és megszorozza ezerrel, annyi kilowattórának felel meg, vagyis váltható ki, ha nem hőszivattyús a fűtés (pl. az iménti fűtőbetét, csőfűtés vagy elektromos kazán). Az autózás esetében én inkább 20kwh/100 km-rel számolnék, ez évi 20000 km esetén 4000 kwh. Aki vegyes kazánnal fűt, ott nehéz számolni, ha van hasonló lakás az ismerősei között, akin gázzal fűt, ott lehet kérdezősködni, energetikus viszont pontosan ki tudja számolni a fűtésherz szükséges energiaigényt, csak az hosszabb idő és nem olcsó.
Nagyon jó a videód! Örömmel veszem az ilyen tapasztalatokat. Mert alig beszélnek a valós értékekről és felhasználásról. Köszönöm szépen.
Nekem 4 éve van napelem rendszerem és nem hozza be az árát 10 év alatt. Csak akkor használd ha nincs más megoldás, mert egy szemfényvesztés az egész.
Köszönöm, nagyon hasznos videó (1.8.0 és 2.8.0)!
Szuper jó! Bárcsak mindenki rendelkezne ilyen rendszerekkel. Erre kellene költeni és nem a focistákra.
Bekerült a matka is, helyes! :-)
Na így lesz drágább az áram! Ugyanis pontosan ugyanannyi hagyományos erőművet kell fenntartani. A csórók fizetik ismét a gazdagok villanyautókázását. Az meg nettó hazugság, hogy a nyáron megtermelt napelemes áramot fogyasztja télen.
József Tomkó
Igy van fenn kell tartani mert ejjel az ejjeli fogyasztas valhogy biztositaninkell ...
Plusz nappal csak az tudja az autojat otthon tolteni aki otthon van.
Aki reggel elmegy dolgozni es 18-19 kor er haza az kenytelen ejjel az eromüben megtermelt arammal tolteni az autot es azert lassuk be meg mindig ez a nagyobbik hanyada az embereknek
@@silverlions Igen, Németországban a nagy zöld "forradalom" hatására ugrott duplájára az elektromos áram ára, mert ott kötelező átvételi ár van ami jóval magasabb mint az erőművi zsinóráram ára vagy az éppen aktuális piaci ár az áramtőzsdén. A túltermelés az áramtőzsdén időszakos negatív áramárat okoz amit a hálózat üzemeltető nyel be duplán. Egyrészt fizeti a kötelező átvételi árat, másrészt fizet azért hogy valaki megvegye junk áramot. Nálunk nincs kötelező átvételi ár a háztáji termelők esetében. Kvóta van. A feltöltött mennyiséget az elszámolási évben ingyen kiveheted azaz kvázi akkunak használod a hálózatot. Nagytermelőkre az ún METÁR rendszer vonatkozik, amikor is garantált felvásárlási ár van, de negyed órás előrejelzés szerint kell termelni, ha nem így tesz kötbért kell fizetni mind a túl mind a hiányos termelésért. A kvóta rendszer viszont 2035ben az EU rendelet szerint kötelezően megszűnik, a házi erőművek vagy piaci alapon tudják majd eladni az áramukat vagy METÁR rendszerben. Egyik rosszabb lehetőség mint a másik, ami házi erőműveket illeti.
@@Pitbull-Mzda es akkor mi lesz?nem teljesen ertem mi ennek a következmenye 2035 utan
@@silverlions Világszerte tervezés, jópár helyen kiépítés alatt állnak és néhány helyen már működnek is ipari méretű energiatároló rendszerek.
Gratulálok es köszi a lényegretörő minőségi tartalmat. Csak így tovább András!
Szuper, nagyon jó! Gratulálok, sok örömöt hozzá!
soha nem térül meg 7 év és kiég az ezüst utÁNA NEMTERMEL ÁRAMOT MENYI IDÖ MIRE MEGTÉRÜL KB 25 ÉV AKKOR EZ MOST JO NEKI !GRATULÁLOK
@@peterbaumgartner5765 "kiég az ezüst..." :DDDDDDD nem! Én égtem ki! :DDDDD
Le a kalappal. Ez tényleg jó volt. (Nem kell mondani, hogy így tovább, mert ez alap, nagyon jó minden) :)
Kis pontosítás, a napelemek termelését 25C hőmérsékleten adják meg, de ez nem azt jelenti hogy ez optimális lenne. Minél hidegebb van a cellák annál többet termelnek azonos besugárzásra. 25 helyett -25fokban például úgy 22%-kal többet.
Tiszteletem Horváth András, nagyon tetszett a videó és most komolyan gondolkodok rajta, hogy napelemet kellene felszerelni otthon, nagy álmom, hogy egyszer legyen egy ilyen rendszerem. Jelenleg 30-35 ezer villanyszámlát fizetek és bőven lenne hely a napelemeknek. Mikor így szembesítik az embert a száraz tényekkel az a leghatásosabb szerintem!
Nekem 4 éve van ilyen rendszerem. Csak akkor telepíts ilyen rendszert ha nincs más megoldás. 10 év alatt nem hozza be az árát. Ez egyszerű matek
hogy tud összejönni ekkora villanyszámla ? érdekelne ,mert nekem 6000 és kertes ház van :)
Nagyon jó videó volt! Nekem is van 2 db 5-5 KW-os rendszerem és életem legjobb befektetése volt.
Na ennek hír értéke van ! Köszi a videót ! Sok ilyet még !
Köszi a videót! Szerintem is nagyon fontos, h minél többet legyen ez a téma a köztudatban. Fontos lenne, h ahol csak lehet, legyen napelem és dínó dzsússzal már csak az legyen megtermelve, amit már másképp végképp nem lehet.
Ész nélkül nem lehet ezt sem csinálni. Nem véletlen, lesz ez a módi beszüntetve. (ahol még nincs)
@@somav2415 Uram ezt fejtse ki kérem.
@@mier419 Andras beszelt rola korabban. Nem fogok eloadast tartani. Ha erdekli nezzen utana.
@@mier419 EU -s szabályozás miatt 2024 -ig megszűnik a szaldo elszámolás. Aki addig belép az benne marad , de a többieknek valószínűleg gazdaságilag rosszabb modell lesz , mint a mostani.
Jah, németeknél is nagyon bejött a dolog.. Kiépítették ugyan akkora kapacitást megujolobol energiából , a világ összes pénzét rakoltottek , és kb 0 -val csökkent a CO2 emisszio ..
Nagyon szép amit összehoztál! Csak gratulálni tudok.
Én irigykedem a házadra! 😬
Így tovább András! 👌
Szia András! Most volt az éves elszámolásom, az első. 17761 Ft ot fizettem. 35 tábla napelem vann fenn D-K és D-Ny irányban. 8.5 -as inverterrel. Minden elektromos : 14Kw-os Daikin hőszivvattyús fűtés hűtés, indukciós főzőlap sütő rendszeresen használva, 2x 100l es Arisoton wellis evo bojler, Intex Jakuzzi Mosógép szárítógép 2 kis fagyasztószekrény és néha egy Nissan Leaf a főfogyasztók. Télen nyáron 23-24 C fok a lakásban...
A termelést ne a megtérülés függvényében nézd mert egy állandó értéknövelő a házadon amit ha eladnál 1-5-10 év múlva a szomszéd házához képest a drágábban tudod eladni mint amin nincs panel... Tehát inkább úgy kellene gondolkodni mintha lenne 3-4 milliód (egy ilyen rendszer ára) amit ha beteszel a bankba kb 2%ot kamatozik évente ami 60-80 ezer... ezzel szemben termel neked 10-12Megawatt energiát aminek az ára 4-500eHuf. Ezt az összeget nem kell kifizetni. Ami a 3-4 milliós befekterésnek 10-15%-a. Ezek az értékek kivitelezőtől és szolgáltatótól időjárástól helytől függenek. De nagyjából ebben a rangeben mozognak.
Gratula András, nagyon pöpec! Nekem Szentendrén készül jelenleg a hasonló napelemes házikóm, már nagyon várom..kérni fogom az ugyan ilyen villanyórát.
Az okosságot, amit András a tableten mutatott szerintem az inverter tudja, Nem pedig a villanyóra. Csak gondoltam megjegyzem... Nekem is ugyanilyen simkártyás villanyóra van, de az Elmű felületén nem jelenik meg a fogyasztás automatikusan, csak ha jön a leolvasó :)
Igen, azt a SAJ inverter tudja, ha kérsz hozzá wifi modult.
@@peteronthefarm8430 Köszi az infót!
@@regosakos Még annyi kiegészítésként, hogy más inverterek is tudnak hasonlót, sőt van ahol még demo-t is meg tudsz nézni, hogy milyen a webes felület.
Nem reklámozni akarom, de ha össze-vissza tetőd van, vagy ha valami beárnyékolhat majd a napelemeknek , akkor érdemes a SolarEdge panelenkénti optimalizált megoldása felé menni. Ennek lényege, hogy míg a hagyományos rendszer esetén a leggyengébben teljesítő panel szintjén termel az összes arra az ágra felfűzött panel, addig a panelenként optimalizált esetben csak az az egy panel esik ki, a többi a lehető legnagyobb teljesítményt adja.Továbbá panelenként megfigyelheted a termelést, aminek egyik előnye pl. hogy idővel ha véletlenül valamelyik panel meghibásodna, akkor megkönnyíti a hibakeresést, valamint különböző panelekkel is bővíthetsz a későbbiekben. Nyilván kicsit drágábbak ezek a rendszerek, mivel minden panelhez kell egy optimalizáló modul is...
HAndrás házán - mivel semmi sem árnyékol - és 2 síkban vannak a panelek, így a sima inverter (2 munkapontos) ideális, költséghatékony választás volt.
@@fredonorth1788 Köszi szépen, akkor utána nézek, hogy milyet lenne érdemes beszerezni, és melyik mit tud.
köszönöm szépen, végre megértettem az egészet.
Gyönyörű hely,ház minden!
Burkolót mikorra várod? Mert bizony azt a videót is nagyon várom.
@@commenthu Érdekelne hogy mi a helyzet a lakókkal meg szociális hálóval, ami miatt a hely élhetetlen.
@@imrekiss9534 *Google... Ismered¿ írd be Csobánka... 99% dakota olvass... Rajossz 🤡*
Ez nagyon jó hír. Nekem hónapokkal ezelőtt felszerelték és hosszas kutakodás, nyomozás után most sikerült elérni ,hogy az ELMŰ- NÉL RENDELT rendszerhez valaki kijöjjön érintés védelmi felülvizsgálatra. Talán további pár hónap múlva elkezdhet termelni a rendszer ,amikor már csak napi órát látjuk a napot. éljen a tiszta energia és a gyors megtérülés
Ezért kell a Tisztaenergiáknál rendelni :)
Nagyon szuper videó András! Nekem is a Tiszta Energiák telepitett egy 3KW os rendszert Márciusban, tényleg rendkívül korrekt cég. Pár szót érdemes lett volna ejteni az első évi leolvasás csapdájáról. Pl ha neked véletlen Szeptemberben van az éves leolvasásod akkor az addigi betáplálást "megveszik" tőled és nem viheted át a télre.
Ennek csak az első évben van jelentősége de az ismerősöm is ezt nehezményezte, de a szolgáltatóval kötött szerződésben ez le van írva.
Töröm a fejem, hogy ezen mit lehet dislike-olni. Nem jövök rá. Hátha valaki felvilágosít . 😊
Nagyon örülök, hogy itt tart a technológia, és energetikailag önállósítani lehet egy házat. Már csak az árak kéne a "háztetőről" kissé alább szálljanak, hogy mindenkinek megérje felszerelni.
Simán. Ha így menne tovább a napelem rendszerek építése akkor az elektromos áram ára emelkedne. Nyáron nappal a naperőművek túl termelhetnek és ugyan aznap este semmit, tehát erre az időszakra újra kell indítani a hagyományos erőműveket, ami nagyobb energia, mint az egyenletes termelés. Nekem 4 éve van napelem rendszerem és nem hozza be 10 év alatt az árát. Szerinted?
@@laszloenzsol466
Nekem sajnos nincs napelem, így a mások véleményére kell hagyatkoznom.
Egyébként mi az akadálya annak, hogy a papírforma, azaz a 8-10 évnyi megtérülési idő, megvalósuljon?
Az éjszakai energiaellátást biztosíthatná egy napközben napelemről feltöltött villanyautó, vagy annak leselejtezett aksija. De hogy ez széles körben elterjedjen, még nagyon messze van, így a hagyományos erőművek leállásáért aggódni, még túl korai. Vsz. egyre "zöldebbek" lesznek, de aligha fogjuk tudni nélkülözni őket a belátható jövőben.
@@zb1065 Pl: Rendszeres időközönként takarítani kell a panelok felületét. Olyan koszos a levegő, ha ezt nem teszed meg, akkor akár a fele is lehet a teljesítmény vesztés. Ha magad teszed meg akkor a saját munkaidődet teszed bele, ha mást bízol meg akkor az egyéb költség, akár annyi is lehet, mint a havi villanyszámla. Egyébként idővel amúgy is romlik a napelemek teljesítménye. Nálam egyértelműen mutatja a statisztika. Csak akkor érdemes ezt használni, ha más energia ellátásod nincs, vagy elromlott. Egyébként ugyan úgy ahogy az elektromos autó üzemanyag megtakarítás és az ugyan olyan benzines autó ára arányát össze hasonlítod akkor legalább 10 év alatt használsz el annyi benzint mint a két autó árának különbsége.
@@laszloenzsol466
Úgy tudom, hogy jelentős minőségi eltérések vannak a különböző márkájú napelemek között. Lehet, hogy rosszul fogtad ki?
Vegre valaki normalisan elmagyarazta, hogy mi a lenyege az egesznek es hogy mukodik :) Koszi.
@@technotronic1054 xd
@@technotronic1054 Jelentkezz a topkomment díjra. A pokolban. :-(
@@technotronic1054 Okos vagy, tiéd a világ!!
@@technotronic1054 Te már túl sokat tudsz, örülj, hogy életben hagytak :DDD
@@technotronic1054 havi 10k km futashoz mennyit is tankolnal ICE motoros autoba.... ~3-400k...?
mar azt arrol toltod is mar megeri
plusz mennyi a klima-futes, huto- mosogep stb egyebek rezsikoltsege gazrol, villanyrol egyebkent napelemek nelkul, amit napelem nelkul mind halozatrol elhasznalva fizetnel?
eleve egy gazcirko vagy kazan meg egy arra epulo futes rendszer mennyiert epul ki? elekromos radiatort meg max bedugod a konnektorba, mert ahhoz nem kell csovezes sem
konnkentor meg minden helysegban van, egy eggyel vastagabb keresztmetszetu elektromos kabelt behuzatni a villanyaszerelovel meg nem tart semmbol, amikor epul vagy felujitodik a kegli
tul oldschool modon gondolkodsz...
Köszi, épp jókor jött az infó, most készülök egy ilyen telepítésre!
Jók ezek a megtérülési számítások, de 2024-ben megszűnik a szaldós elszámolás (alapvetően csak új létesítésekre, de pl inverter csere már számít), jelenleg a rendszerhasználati díj 0 Ft, de bármikor megváltoztathatják, stb....ilyen bizonytalan jogi környezetben én nem nyilatkoznék ilyen magabiztosan a megtérülésekről. Persze, aki ezzel fűt, hűt, tankol, stb. annak minden nap ajándék, de aki előrelátóan egy jövőbeni nagy fogyasztás emelkedésre gondolva fektet be, az könnyen pofára eshet...
Foleg a fidesz bandanal nem lehet tudni mi lesz holnap
@@suttyotolvajfideszbanda5983 A saját napelemeket támogatását szerintem előbb-utóbb midnenhol vissza fogják csökkenteni, mert ha már támogatnak valamit, akkor azt érdemesebb összehangoltan a teljes energiahálozattal tervezni és építeni, nagyobb mennyiségben előállítani. Most ez a napelemezés igazából nem szól másról, minthogy mások fizetik helyetted a villamos energiaszolgáltatás egy jelentős jórészét (adók vagy drágább áram formájában), mivel amit a szolgáltatónak fizetnél, annak csak nagyon kis része a felhasznált energiaforrás.
Nálunk a villamos energia nagy része atomenergiából jön és egyre több a megújuló is, sok helyen lehet, hogy teljesen értelmetlen is napelemeket telepíteni, mert nem lesz kevesebb a kibocsátás. Ha pont éjszaka a követő- vagy csúcserőműveket kell nagyobb mennyiségben alkalmazni, és nem a nagyobb teljesítményű, arányában kisebb kibocsátással járó erőműveket, akkor szintén lehet, hogy csak többet ártana a sok napelem.
Velencén egy kollégám 13000 forint rendszerhasználati díjat fizet havonta. Hol nem kell fizetni?
Rohadt jó videó lett! Köszi András!!! ✌🏻👍🏻👍🏻👍🏻
Profi video a Profitól
Nekem is ugyanilyen rendszer lett felszerelve, de sajna nem a fekete panelokkal.😌 Már megbarátkoztam a ténnyel. Szerintem is jó választás a maxim panel + Sajinverter kombo, bár az én rendszerem kevesebbet termelt, gondolom a tájolás sokat számít, habár neked is két tájolású a rendszer. Egy szó mint száz Ajánlom! Szívesen néznék smart EV videókat, városi cirkálónak sztem jó lehet. Csak így tovább!
Szia András
Nekem ma rakták fel a napelemeket. 10kw-os rendszer 33 napelem.
Biztos vagyok benne hogy megérte!
Szia! Lehet tudni mennyibe fájt cakkpakk? Nagyon sok ajánlat, akció van szerte a neten, de több ismerőstől is hallottam, hogy ilyen felmérési díj, olyan 60 napja várnak egy cégre de nem intéz semmit.. szóval a mennyi az annyi rész és milyen fennakadások voltak?
@@tamasbarna4522 Segítek. Nekem az EON most küldte meg az ajánlatot 10,5 kW-os rendszerre. Mindennel együtt 4.5 millió. Egy másik cég 6kW-osra 2.7 milliót adott.
@@craftsmanbrumicraftsmanbru1984 És meddig, ha a gázt is abból fizeted...?
@@craftsmanbrumicraftsmanbru1984 na de gondolj bele. Nekem pont a 6kW-os kell, ami 2.7M. Beletolok 320 ezret zsebből, a többi FHB hitel, fix kamatozású, ami nekem havi 10.600 ft-ra jön ki. Télen 35 körül van a villanyszámlám, nyáron 15-17k. Akkor?
@@craftsmanbrumicraftsmanbru1984 Havi 7500-ból megvan a fűtésed, főzésed, vízmelegítésed, hűtésed, mosásod, világításod és minden egyéb háztartási készülék működtetése? Ügyi vagy!
Egy 20 éves használtautó nem egészen ugyanaz, mint egy vadi új... bármilyen. Sok egyéb szempont mellett pl. sokkal szennyezőbb. Oké, ez neked cseppet sem számít. De az új elektromosból is lesz egyszer használt. Illetve, most is van, ha nem is 200 ezerért.
Jó lett a videó András! Big like! :)
3 éve megy, 3kW-os rendszer, nem ideális a tájolás, de így is termel évente 3600kWh-t. Most dupláztam meg a paneleket.
Akkor az invertert is cserélni kellet nagyobbra ?
@@leventedavid7400 Nem, eleve úgy lett tervezve 3 évvel ezelőtt, hogy később esetleg bővítve lesz, ezért nagyobb inverter tettem fel már 3 éve.
@@oreg1965 Logikus döntés volt....
Ez hány m2 /db ? , a bekerulés?
@@juliatavi2355 24 panel most a bővítés után, a panelek 1,5*1 m-esek kb. A bővítés 1,1 mFt volt. Fundamenta lakáskassza számlából csináltuk. Az eredeti telepítés EU-s pályázatból volt, 2016-os áron 1,7mFt volt. Ma már jóval olcsóbb lenne.
Ennek egy baja van, hogy én a házamat gyorsan növő fákkal árnyékoltam le és nagyon sokat jelent nyáron. Napelemes háznál ezt nem lehet megcsinálni, hanem a tűző napon kell legyen egész nap és nyilván majd légkondit fogsz berakatni, ha még nincs.
Nagyon jó és hasznos volt ez a video!Annyit kérdeznék hogy mennyibe került ez az egész rendszer?Állami támogatást igénybe lehet rá venni?
Szep, ügyes vagy ,gratulalok !!!!
Szia András, Csinálhatnál megint egy videót a téli fogyasztásról/termelésről/egyenlegről is
Sokszor túltolod ezt a legyünk zöldek témát, de ez egy korrekt videó volt.
Szia András!! Kíváncsi lennék a mostani termelésedre, jó lenne egy ilyen videó is ha lenne, a Tiszta energiás srácokat nagyon ajánlom, ma hívtak árajánlat ügyében, olyan kedves volt az ügyintéző, hogy csak na. Vincze köszönöm az árajánlatot, ha itt vagy Andris csatornáján, szuper a csapat. Andris én meg gratulálok neked, és aki állandóan szapul, csinálja utánad, én vágok videókat, és tudom nem egyszerű dolog ilyen videókat készíteni. (maximális respect neked, mindenért)
460 kWh volt az október
@@Handras az nagyon szép
Szia András!
Szép vidi.
Ha esetleg nem túl nagy kérés inkább januárban kéne egy decemberi visszanézést csinálni, hogy akkor mit mutat az egyenleg (tényleg kiváncsi vagyok rá.).
Mivel éves szaldóelszámolás van, nincsen jelentősége a termelés éven belüli megoszlásának. Durva becsléssel a naperőmű kW-ban megadott teljesítményét 1200-al szorozva becsülhető az éves megtermelt kWh, tehát egy 8 kW-os rendszer kb. 9600 kWh-t termel egy év alatt.
@@hunfalu Kedves György!
Engem igazán az érdekel, hogy decemberben amikor a legkevesebb fény van az applikáció szerint mennyi fény éri a napelemeket.
@@lewistrausz Kedves Levente! Drasztikus a csökkenés, kb. negyede a nyárinak.
@@lewistrausz Kb. negyede a nyári termelésnek, az enyém pl: 2019. 01. 150; 02. 311; 03. 445; 04. 505; 05. 464; 06. 684; 07. 654; 08.615; 09.433; 10. 383; 11. 148; 12. 135kW
Köszönjük szépen nagyon kedves vagy hogy megosztottad és nagyon jól nyomod ezt a blúzt!👌
Ez a szint egy nagyon kellemes nyugodt hosszútávú élethez elég például Ausztriában minden állampolgár élvezheti az átlag!
Ez az életszínvonal sajnos Nálunk még nem tört be de ezen vagyunk mi magyarok is!
Nagyon dolgozunk rajta!
😎
Nekünk 34 000 Ft a havi átlag villanyszámla.
Úgy sejtem hogy négy év alatt megtérül
és abból még egy két három éves elektromos autót is luxus kategóriába meg tudok venni.
Te milyen márkát javasolnál nekünk ehhez a projekthez?
2-3 gyerekhez es húsosabb utakhoz?😄
Plug in hibrid csapatból?
Mert egy Fluence Z.E.
🙃
www.autoscout24.com/offers/renault-fluence-z-e-dynamique-electric-white-13990da9-3886-b626-e053-0100007fa31d?
🤔
Már tervben van!
Nem ez de vlmi hasonló!
Köszönöm előre is a választ.
További kellemes napot kívánok neked és családodnak.
Baráti üdvözlettel János🙋♂️
Béke és nyugalom legyen a napi👍 programod a továbbiakban is!🙏
Hátulról figyel Szauron szeme
Nekem tetszik, hogy igyekszel helyben elfogyasztani és egyátalán nem mindegy. Ami közvetlenül, helyben hasznosul, azon minimális a veszteség. Ausztráliában volt, amikor váratlanul ment negatívba az áram ára, mert a rengeteg rootfop napelemrendszerrel úgy számolt a szolgáltató, mintha a saját erőművében lett volna extra kapacitás, csakhogy az irodaházakon, gyárcsarnokokon, áruházakon telepített áramtermelés zöme helyben, élőben hasznosult, ezért nem jelentkezett az a nagyon jelentős szállítási/transzformálási veszteség, ami az erőművi termelésnél megjelenik. Az a tuti, ha a felhasználás helyben, azonnal, élőben történik minél nagyobb részben.
Ez annyira felkeltette az érdeklődésemet, hogy elgondolkoztam azon, hogyan lehetne Itthon egy kisebb naperőmű farmot létesiteni, jövedelem kiegészitésnek.
Erre van valamilyen mód András? Erről tudnál nekünk videót késziteni? Szerintem sokunkat érdekeléné a dolog.
Feliratkozva, ahogy kérted, köszi az infókat! :)
A napelem magában nem is rossz, azonban ott van az inverter amire ált. 2 év garanciát adnak, és kb 3-4 év után cserélheted...ami több 100 ezres tétel..ez itt a gond csak...
Nekem 6 éve működik a rendszerem. Azóta még nem kellett invertert javítani/cserélni. Az inverterre 5 év jótállást adtak, ami pár ezer forintért kibővíthető 10 évre.
Sajnos én az utóbbi 1,5hónapban 5x kerestem a tisztaenergiákat(email,telefon,árajánlat),de azóta is hívnak vissza sajnos.lehet keresnem kell másik céget.köszi a napelem infót.Sok + dolgot megtudtam.
Csak hogy legyen mibe belekötni: Zoét 1 fázisról tölteni... Iszonyat a veszteség. Nyugtass meg, hogy hamarosan lesz rendes 3 fázisú fali töltőd!
Lesz majd.
@@Handras
András!
A videó ismét szuper volt, lehetnének sűrűbben, és hosszabban is!
És még egy kérés, ilyet nem szoktam.
Megtudnád mondani annak a számnak a címét ami a videó legvégén van?
Nagyon tetszik.
Előre is köszönöm szépen!
...Zoét 1 fázisról tölteni... Iszonyat a veszteség.... Pontosan mért ? Akkor ez más egyéb elektromos kocsi töltésre is igaz ha 1 fázisról töltik hogy veszteséges ?
@@leventedavid7400 A legtöbb elektromos autó (BMW, Nissan, Kia stb.) egyfázisú válóáramú töltővel rendelkezik csak, így durván 7.5 kW teljesítménnyel tölthetők. Cserébe ezt tűrhető hatásfokkal teszik. A Renault egy spéci háromfázisú töltési rendszert használ, amivel 22 kW töltési teljesítmény érhető el, de ha egy fázisról töltöd, akkor nemcsak a teljesítmény lesz kevés de a veszteség is nagy. Zoe tulajdonosok, tényleg meg kell oldanotok a háromfázisú csatlakozást, akkor viszont lényeges előnyök vannak a a piacon kapható többi legtöbb típushoz képest a töltés gyorsaságában. Tudtommal a Mercedes és a Peugeot 208e használ még hasonlót.
@@fusimisi5426 1 fázisú váltóáramú töltésnél pontosan miből adódik a veszteség ? Én korábban valami olyasmit olvastam minél nagyobb árammal töltik annál nagyobb a veszteség. pl 50 KW töltésnél. (melegedés) stb.
Szia András. Ugyanez a maxim rendszerem van, csak 4Kw-os. (Tisztaenergiák) Tavaly óta használom és nagyon bevált. Csak azt a fránya applikációt nem sikerül működésre bírnom, mert mindenre nulla vagy fals értéket ír. Ha esetleg ebben tudnál segíteni. megköstönném.
Nem tudom, hogy mennyire zavar de látszik a címed a videóban, fő a biztonság főnök😉
pár agyhalott zarándoknak az sem szab gátat, hogy enélkül az információ nélkül is megtalálja.
Én google térképen kerestem be, cím nélkül régebben. GPS koordinátákat leadtam Észak Koreában! Ha sz@r videó készül, megemelem a "piros telefont"! XD
Köszi az infókat és a megosztott tapasztalatokat. Viszont nekem még maradtak "fekete, szürke, honályos pontok" a rendszerrel kapcsolatban. pl. az 52.378 Ft összegnyi megtermelt energia ez már az elmű/eon "felvásárlási" árával van számolva vagy a szolgáltatott áram jelenlegi Ft/kW ára? Mikor van belőle pénz? Éves elszámolásnál? Mikor termel túl a rendszer? Ha a pillanatnyi fogyasztás meghaladja a termelt energiát vagy ha egyáltalán nincs fogyasztás a házban? Jó lett volna tudni hogy egy olyan rendszer mnt a tied mennyibe kb. kerül, mert nem egy elhanyagolható tényező.
Kár hogy rövid a videó. Abban igazad van hogy kell sok ilyen videó. Merj hosszú "unalmas" videót is csinálni a témáról sok adattal és számokkal, mert akit tényleg érdekel a dolog, végig fogja nézni.
Jó a hang ezzel a mikroporttal.
Pénz nem lesz belőle. 0-ra kell kihozni az évest.
@UCddFKMt6HPMSW5tIaYPG4Rg nekem is így jött le a dolog. De ha mégis van éves szinten túltermelés, azokkal a "felesleges" kilowattokkal mi lesz?
@@Handras Értem. De vannak, akik 1.5-2szer nagyobb napelem rendszert telepítenek mint amennyi az éves fogyasztásuk. Ennek mi lehet az oka?
@@edmade3654 Évente vonnak mérleget az éves fogyasztás és a termelés tekintetében, kWh (energiamennyiség) alapon. Ha többlettermelés van, azt fizetik ki, 15 Ft/kWh körüli áron.
Szia András, sok videóddal nem értettem egyet de ez Bull'seye... Azt elárulod, hogy alfától- omegáig jobban mondva a villanyóra bekapcsolásáig mennyi töltény volt a mutatvány? Én 12-15ös rendszerben gondolkodtam de gondolom ha nem akarok Paksnak kölcsönözni akkor az túlzás. Ui. :a 4.7es Mercim nem árammal megy😂
3.5 4 milla körül vannak ekkora rendszerek
@@Handras Akurva :O Mi most szereltünk 24 napelemet Huawei inverterrel, az 1,6 volt összesen. Igaz a munkadíj 0 volt mert mi csináltuk, meg nem is ilyen dizájnos full-black, hanem ezüstös/fehéres a keret fekete cellákkal (egyébként az sem néz ki szarul).
@@Handras, és tényleg van valami támogatás rá vagy az káncsi... Mert egy soproni- eisenstadti Leafes barim azt mondja van rá okosság.
Grat. használd sokáig
Nekünk is kb. Akkora rendszerünk van mint neked... 2024-ben miért akarják eltörölni a szaldó elszámolást...? Annak mi értelme...? Nem inkább arra kéne törekedni hogy minél többen napelemezzenek...? Arról hallottam hogy akinek már meg van addig a rendszer azoknak elvileg meg marad... De 2024 után miért kell másképp számolni....?
A szaldós elszámolás egy hatalmas támogatási forma, ami nem fenntartható, ha túl sok lesz a "hektikus" energia . Valószínűsíthetően a helyi trafók lesznek visszaszabályozva, vagyis hiába a napos idő, nem tudsz rátermelni a hálózatra csak részben ill. ha sok a körzetedben a napelem rendszer, akkor adódhat hogy sehogy se . A szaldó megszűnése után a helyben "fogyasztott" kWh ( kb 30%) aránya miatt a megtérülés is a 3 szorosára ugrik , tán illett volna ezt is közölni az érdeklődőkkel....ill. hogy semmi sem tudható a 2024-es változásokról ( mi lép a szaldó helyébe) , vajh mennyi lesz az 5kWh feletti rendszerek adója, lesz-e napi sávos elszámolás,ami ugye a szaldó után szintén szívás stb. stb.
Jò úton haladsz csak ìgy tovább 😉
Na majd egy éves elszámolasra is kivancsi leszek!
Nálunk áprilisban volt az első teljes év lezárása. 900Kw pluszunk lett, amire az NKM visszafizetett egy 38Ft/3/KW összeget, de így is több a semminél. Hosszú távon gondolkodva jó lesz ez! Ja, 90%-ban mi is nappal töltjük a Zoenkat.
KTS
A lenyeg a tervezesben van!
Se ne legyen kicsi es ne legyen tul nagy a rendszer a valos fogyasztashoz kepest.
Ha kicsi piaci aron veszel aramot ergo reszben kidobott penz a befeltetes illetve joval kesobb terul meg, ha tul nagy akkor az aramazolgaltato csak fel vagy harmad aron veszi meg toled a tobbletet.
A kalkulaciok pedig mindig a 38Ft os kWh val vannak elkeszitve mintha minden optimalis lenne.
A valo eletben persze nincs ilyen....
@@kts9117 biztos az a 38 HUF/kWh? Kizárólag az "Egyetemes szolgáltatási ár (energia)" díjat kapod vissza, ami idén 13,66 HUF/kWh, tavaly pedig 15,1 HUF/kWh volt.
Nagyon jó videó hasznos érdekes videó
7:01 - Mi az a pók szerű valami a kerítésnél? Majd kiugrott a szívem, mikor megláttam... :D
Ja nekem is
Jaj még mozog is
Elektromos robotpók, a csigákat gyűjti, új magyar fejlesztés!😎
Komolyan nem ismertek fel egy bokrot felülnézetből, amit mozgat egy kis szellő?😁
@@dezz00002 Hát ezen sírok... :D Most, hogy mondod, tényleg egy bokor ... :D XD
Gondolom arra a sotet novenyzetre gondoltal lent.
Valahol az internet mélyén olvastam egy olyan ötletet, hogy az elektromos autók - pontosabban a hatalmas akkumulátoraik - működhetnének pufferként az ínségesebb időkre, amikor a napelemek nem termelnek. (nyilván nem nyár-tél viszonylatban, hanem inkább nappal-éjszaka)
Ez lehetséges, tehát képesek az elektromos autók a töltőcsatlakozójukon kiadni áramot, visszatáplálva így azt a házba?
A CHAdeMO-nál most is van ilyen opció, a CCS következő verziója is fogja elvileg tudni.
Szia András, porsche taycan videó mikor lesz?
Amint felvettem. :)
Ez nagyon megéri. Sokkal jobb mint gáz vagy bármi más számlát fizetni. Azt nem tudom hogy a napkollektor vagy a geotermikus rendszer bekötés hogy működik
7:18 de azt meg bekommentelhetik, hogy a napelem gyartasakor mekkora labnyomot hagytak maguk utan a panelek ;)
a videó elején beszél arról, hogy most többletet termel, de nem gond, mert azt majd télen kiveszi a rendszerből, amikor nem tud annyit termelni. majd 7:30-nál említi, hogy ne jöjjenek neki a trollok, hogy szénnel tölti a villanyautót, mert az napelemről megy. de gondolom télen már nem napelemről fog menni, akkor gondolom télen majd nem is tölti a villanyautóját, nehogy szénből legyen töltve.
Érdemes megnézni az ez előtti videót. ;) (Legfelső komment, amit H. András írt.)
Szia András ! Mi Monoron lakunk és a testvérem házán van 50 napelem....Üdv Németh Csaba
Az egyéb költségekről az inv.fontosságáról csinálhatnál folytatást
A vissza töltött energiát, máshol/Elmü/ töltőpontokon nem lehetne ki venni?
Van kártya, nyilvántartják, ésszerű lenne...
Jó lenne, de sajnos nem.
Hány négyzetméter a terasz?
27
Jó lett a videó.Lehetne majd hasonló videókat az őszi,és téli időszakban is?Kíváncsiságból,hogy azokban az időszakokban hogy szuperál a napelem.
Nekem is villanyautóm van, amit napelemről töltök. Gondoltam keresek valami szép matricát, amivel ezt büszkén tudatom a világ felé, de nem találtam igazán jót, ezért rajzoltam egyet. :-)
drive.google.com/file/d/1fKOgOa-4ubTzZS_9YfmqQNueszjM8YHj/view?usp=sharing
A felirat lehetne "TISZTÁN NAPFÉNNYEL" v. "SOLAR POWERED" is. Kérlek nyomjatok 1 like-ot a kommentemre, ha szívesen tennétek ilyen matricát az autótokra. A rajzot nem másoltam sehonnan és "for free" felkínálom további hasznosításra, remélve hogy egyszer majd tudok valahol ilyen matricát vásárolni /kapni.
privat a link
@@Handras Köszi, hogy szóltál. Lecseréltem drive.google.com/file/d/1fKOgOa-4ubTzZS_9YfmqQNueszjM8YHj/view?usp=sharing
Handras, tok őszintén, elmagyarázod hogy jön ki a matek? 10ezer forint/ho, az 120ezer forint per év. A 8-10evvel 1.2millo. Gondolom a rendszer nem ennyibe kerül. Hogy termeli ki magát akkor ennyi idő alatt a rendszer? Biztosan én nem értek valamit. :)
ugy hogy nekem nem 10k hanem havi 30 korul van a villanyszamlam, ennek megfeleloen vaan meretezve a rendszer.
Andras Horvath koszi a valaszt, ezt értem. Gondoltam hogy ennyi elektromos cuccal otthon nálad több mint egy 10-es havonta. Ami megtévesztő volt kicsit számomra az az, hogy közvetlen az után hogy azt mondod a videóban: havi 10ezres villanyszamlatol érdemes a rendszert megfontolni, mert így 8-10ev a megterules.
Andras Horvath és azt hogy a rendszer nem 1.2be kerül nem a te rendszeredre mondtam hanem arra ami kiszolgál egy olyan háztartást ahol 10.000 körüli villanyszámla van :)
Bojka Jocó nem vagyok tisztában az árakkal abszolút, ezért kerdeztem és nem állítottam semmit. Koszi az infót! Így már érthető. Megmondom őszintén hogy az volt a laikus megérzésem hogy ennél drágább azért a rendszer. 🙂
Szia András!
Ha többletet termelsz egy év alatt, akkor azt az ELMŰ kifizeti vagy az megy a közösbe ilyenkor?
Nem éri meg többletet termelni, úgy kell a rendszert méretezni, hogy kb 0-án legyél év végére.
Andras Horvath
Tehát nem fizeti ki...
Nem baj ha túl méretezed legalább tiszta energiát használ a szomszéd is 😀
@@tamastakacs1537 Kifizeti csak nyomott áron (15 ft-ra emlékszem) adózás után nem sok marad belőle.
@@tamasdenem7892 Nem fizeti ki a túltermelést. Egy átlagos háztartás 5-6 kW.os szettel megelégszik.
@@tamasdenem7892 Ez hol van leírva? András is elmondta, hogy nem fizeti ki a túltermelést. Sőt évente 4000 kW termelés felett adót kell fizetni.
Örülünk az örömödnek! (Y) Köszi, h. betetted a végére a cirmit is! (Y) :)
3kW rendszerem van, eleinte neztem h mennyit hasznalok el magam: 30% feletti hasznosult itt helyben! fantasztikus jo erzes! a nagyobb rendszer addig oke, amig a kornyeken nincs minden hazon (tehat meg jo sokaig ;) )
Hát, azért a "tehát jó sokáig" nem mindenhol garantált, a mi utcánkban nem sok ház van, amelyiken nincs.
@@balazsszeles819 es a szomszed utcaban? ;) itt nalunk egy trafo ala eleg sok utca tartozik.... (trafohiba volt es eleg nagy teruleten nem volt aram, innen tudom)
Szép a macska! Milyen cserép van a házon ? Köszi.
Helló
Nem negatív szeretnék lenni, de arról a költségről amibe kerül arról soha nem esik szó. Szerintem úgy lenne tisztességes, hogy azt is elmondanák.
Nem azért nincs mindenkinek, mert nem jó, hanem mert 10éves villanyszámládat kifizeted előre a telepítésnél, és a 10.év után térül meg, ha nem kell rá költeni. Olyan pedig nincs. A spórolás a gazdagok kiváltsága😁
elmondtam pontosan. minden napelemes videoban elhangzik. 120k 1,2m, 300k 3m, es igy tovabb. fugg a tajolastol is, de mar eleg sokszor elmondtam hogyan lehet kiszamolni.
Igen, ez nekem is hiányzik, így az ember csak arra tud gondolni, hogy nem jön ki a matek.
Az is lehet András már elmondta egyszer, így nem akar újra kitérni a részletekre.
Ingyen hitelre lehet pályázni, fedezet sem kell csak 10% önrész, a futamidő 20év lehet. Ilyen ajánlat mellett meg kell hogy térüljön az önrész 1-2 év alatt, innentől pedig kevesebb a részlet, mint a villanyszámla, ha csak be nem üt az olcsó paksi áram :D (ettől nem kell félni a következő 20-30 évben)
Ha az ember mellé pakol egy hőszivattyús hűtő-fűtő rendszert, akkor arra is kérheti a hitelt, így már a gázszámla helyére is mehet a hitel.
Én is bővíteni szeretnék 3 KW-ról 6 KW-ra. Inverter is cserélve lesz sajnos. 2 éves 3,2 KW-os, garanciális Fronius Primo inverter eladóvá válik. A kérdésem az lenne, hogy milyen adó vonzata lesz a 4 KW-os feletti rendszereknek? Pl. H András esetében a 8 KW teljesítményre vonatkozó adó nem lesz túl magas?
nem akarok beleronditani ebbe a informativ videoba , de ugy eszembe jutott , hogy ismerven a magyar politikai rendszert , ha ez a cucc elterjed , meg elofordulhat az is hogy bevezetik a napfenyadot
Már van napelem adó :) www.origo.hu/gazdasag/20170306-napelem-ado-haztartasok.html
Andras Horvath Ezek szerint te is fizetni fogod. Nem is értem ezeket...
Egy gyors kérdés:
Ha elmü oldalon áramszünet van, akkor neked otthon van áramod az inverterből?
nincs
Ha áramszünet van akkor neked sincs áramod és nem is termel a napelem,ezt biztonsagi okokból tervezik így meg,technikailag működhetne!
@@telegdipeter Pedig a jövő akkor az kellene hogy legyen, hogy "IP, MAC" címet kell a lámpákba, hűtőkbe fejleszteni... És egy Elmű oldalra szerelt kütyűvel beléptetni ezeket az eszközöket áramkimaradás esetére ... hogy alapfunciók működhessenek a házban napelemről...
@@Handras akkor ezen el kellene gondolkodni, hogy alap funkciókat, pl hűtőt hogyan lehetne működtetni "sziget üzemben" amíg Elmű tétlenkedik az áramszolgáltatással :)
15x285w-os rendszer 5,275kwh-t termelt nekem 1 év alatt. Mondjuk délebbre vagyok jóval.
Mozambik?
@@napey :) csak Dél-Somogy.
Ez teljesen korrekt. Úgy kell számolni M.o.-on, hogy 1 kW beépített teljesítmény kb. 1100 -1300 kWh energiát képes egy évben termelni, tekintettel a napsütéses időszakokra. Tehát 5275 (kWh) x 38 (Ft/kWh) = 200.450 Ft -ba került volna. A kb. 4 kW-os rendszer , gondolom belekerült 2,5 - 3 m Ft-ba. Ha így vesszük a "megtérülés" 10 év felett, ha csak a bekerülést tekintem. Ha a karbantartást, üzemeltetést, javítást (egyszer-kétszer inverter csere) akkor 15 év. Sajnos ennyi idő alatt elavul, nemcsak műszakilag, hanem erkölcsileg is. Tehát 15 évre előre kifizettem a villanyszámlámat, és abban az illúzióban ringatom magam, hogy "ingyen van". Miért jó ez? (Bocsánat a késői hsz. miatt)
@@lukacs8446 Nálam 18 hónapja üzemel a rendszer, ez alatt 8690kwh-t termelt. Ez jelenlegi áron 323.000 Ft (37,20Ft az átlag). 2,2Mft volt a rendszer kamatmentes EU-s hitel felhasználásával. Havonta 8.800Ft a törlesztés és 17.944Ft-nyi áramot váltok ki vele, tehát 9144Ft a nettó havi megtakarítás. Tehát a megtérülés így figyelmen kívül hagyható, a havi pluszokból kell kijönnie a jövőbeni javítási költségeknek. Az inverterre 5 év a garancia addigra kb 550.000 pluszt halmozok fel. Amúgy a döntés nemcsak pénzügyi megfontolásból történt hiszen nyilvánvalóan jó előre nem lehet kiszámítani a dolgokat, bármi közbejöhet. Egyrészt unatkoztam, valamit akartam csinálni, msrészt fix 20Ft/kwh áron megvettem a jövőbeli áramomat, lesz ami lesz. Fel lehet készülni egyéb kormányzati vagy szolgáltatói szivatásokra is, ezt se tudni előre. De 10 éves távlatban lehet tervezni azt is, hogy az akku technológia sokat fejlődik és akkor át lehet állni teljes szigetüzemre is, és akkor mindenki bekaphatja :)
Megértettem és elfogadom. Minden ellenérvem ellenére foglalkoztatt a téma. Az ember törekszik a legjobb megoldásra, de nem biztos, hogy mindig meg is találja. Figyelni fogom, ha lenne egy olyan támogatási forma ami, mondjuk, 90 %-ot fizet, akkor gondolkodás nélkúl belevágnék. (De még az 50 %-ba is). Használd egészséggel !
Nem akarok olyat hallani hogy nem éri meg telepíteni.(napelemet)
Egy gázkonvektort mennyire éri meg telepíteni? Mikor hozz vissza az árát?
Egy napelem legalább visszahozza
total fogalom nelkul vagy trollkergeto
Annó megérte, mert olcsóbb, tisztább és kevesebb munka volt vele, mint más fűtési móddal... az, hogy mostanában rezsicsökkentés van a gázra mégse olcsó az más kérdés.
Harsányi Zoltán
Megérte mert a jancsikájhával hasonlítod össze amiben szénnel tüzeltek.
De ha a napelemmel hasonlítod össze?
Trollok miatt tolt nappal en beszarok
A trollok miatt mondja el.
Üdv András! Gratula a házhoz, egy ilyen álmot kergetek én is...
Az egy fekete lyuk az ablakban?
Igen. Az a hely ami korlátlan mennyiségben elnyeli a pénzt. :)
az lámpa
Vagy ventillátor? nem tudom
Tamàs Hegedüs Nagy lehet kigyulladt valami elektróda!☹️
Az Szauron szeme
Szép napot!Őszinte leszek. Sajnos nem igazán élek jól. Csak álom számomra hogy napelem legyen. Számomra egy álom. Pláne ahhoz teljes tető csere is kéne. Nem is mondom az elektromos hálózatot. Igazi katasztrófa a vezetékezés! Na nem is mondom elektromos autó stb... Van egy török gagyi elektromos robogóm. De szerintem is ez a jövő. Csak a gond igen szűk réteg engedheti meg magának! Pedig a széles tömegek bírnak változást hozni. Kár nincsen lehetőség a szegények is csökkentsék számlájukat stb. De miért van így? Még soha nem láttam egy Teslát se nem is mondom ülni benne. De itt a kicsi falunkba végre láttam egy Zoét!
Én 2018-ban csináltattam a napelemes rendszeremet, akkor volt MFB-s (kamatmentes) hitel. 10%-os önerőt kellett beletennem (pár 100 eFt). Szóval nem feltétlen kellenek milliók a kiépítéshez!
Ha meglessz a 150k,akkor kérünk egy bebaszós liveot😂😂😂
Nálam ilyen szép diagram soha sincs. Az eon gondoskodik róla hogy mindig legyen üzemzavar. Persze akkor az inverter biztonsági protokoll lekapcsolja a rendszert. És mikor, a déli órákban mikor jó lenne a termelés :(
Milyen üzemzavar, ha szabad kérdeznem? És minden nap? Az nagyon nem normális. Nincs valami bekötési gond?
@@dezz00002 az üzemzavar forrás maga a szolgáltató. 😂
Az inverter biztonsági protokollja úgy működik, hogy ha ingadozást èszlel, automatikusan lekapcsol. Hiszen nem tudhatja, hogy az ingadozás szerelès, vagy áramszünet miatt van. Hiszen ha tovább termel a hálózatra, akár a szerelőket 3rheti áramütés. Hiába kapcsolták le a feszültsèget. Ez èrthető. Csak hogy èn nem a főváros mellett lakom, hanem egy pici Tiszántúli faluban. Ahol a szolgáltató csúnyán visszaèl hatalmával. Ma eddigi termelès, 9.1 kw. Jelzem a rendszer 9kw tud. Egèsz nap verőfényes napsütés volt. Most is AC oldali feszültség problèmát jelez a rendszer.
Szóval nem annyit termelek amennyit tudok, hanem majd azt ők meghatározzák.
Ez ma a vidèki Magyarország. Tudnèk mèg szolgáltatói visszaèlèseket.
@@peterszincsak5759 Nálatok valószínűleg alapból is alacsonyabb a feszültség a szokásosnál. És ha még egy kicsit lejjebb megy, letilt az inverter. Nem lehet (szakember által) állíttatni rajta? (Alacsonyabb min. feszültség.)
@@dezz00002 nos ez jó kèrdès. Felhasználókènt, normál eszközöknél nem lehet ingadozást èszrevenni. Lehet hogy az inverter nagyon èrzèkeny. Viszont borult napokon semmi problèma nincs. Èrdekes módon. 🤔 Szóval erős a gyanúm hogy szándèkos. De nem lehet vele mit kezdeni. Az állam ellen semmi esèly.
@@peterszincsak5759 Egyelőre azért ez még csak feltételezés (hogy szándékos). Meg kellene nézetni egy szakemberrel (aki látott már invertert), lehet-e rajta állítani.
Bendő is napelemes, azt elfelejtetted mondani. 😹😹😹
Gondolom sokan tudják de akik mégsem azoknak írom, hogy lehet úgy bővíteni hogy nem cserélsz invertert. Ha csak déli irányban van tájolva a panel, akkor ha teszel keleti és nyugati irányba is, az inverter nem lesz túlterhelve, viszont reggeltől estig több lesz a termelés. Nekem 3kw os rendszerem van déli irányban, de tesznek kelet nyugat irányban is. Így kihozható 3x akkora termelés is. Mivel az inverterünk képes 3 fázist kezelni, és a 3kw os inverter terhelhető 4 kw ig. Csak déli tájolásnál a reggeli napsugarak kevés energiát adnak de délben csúcson járnak, este pedig megint kevés áram termelődik. A plusz kelet és nyugat hozzáadásával már reggel is nagy az energiatermelés és este is. Persze ezt én a földön állványon oldottam meg. Mivel bővíthetőre kértük a rendszert ezért 10db 285w os panellel kezdtünk és mindig hozzá plusszolunk, hol 2db ot, hol 4 et. mikor mennyi pénzünk van rá. Így lesz a végére 32 db panel. 12 db déli tájolásban, 10 db nyugati, és 10 db keleti. Viszont nem esünk bele a 4kw feletti adósávba, ami most még persze 0 ft. A keleti és nyugati tájolás hátránya hogy csak 85% os a termelés. Ezért lehet kicsivel több panel is arrafelé.
4:27 kicsit vicces ez a rész, villanyszersellő ként :D Ugye én értem hogy, hogyan is működik
Full hülyeséget mond :-)
A nép meg benyeli ...
@@vilmosnagy3514 akkor kérnénk a korrekciót! :)
Szia András! Nem terveztél be akku pakkot? Ínséges időkre, olyat ami mondjuk autóddal együtt, kb. 1-3 napra jó? Vagy akár pluszban meleg vizes tárolót?
Az igazi probléma akkor kezdődik, ha éjjel nem fúj a szél.
?
Kértem én is árajánlatot a tisztaenergiatol, de megállapítottuk közösen, hogy havi 5000 Ft-os villanyszámlánál nem éri meg, ezért le is mondtam róla. Kitalálhatnának egy olyan rendszert, olyan áron, ami, nekem, nekünk is megtérülne 8-10 év alatt. Nyilván ehhez 5-600ezer Ft-ból kellene prezentálni a rendszert!
Sajnos, a napelem egy soha meg nem térülő beruházás. :-( Számolni kell 8-12 évente inverter cserével is. A rendszer felszerelésekor kifizetjük kb.15 évnyi áramszámlánkat - előre... Ja, és az életük végén a napelemek újrahasznosítása nem megoldott. Abba most nem akarok belemenni, hogy a beruházási költséget okosan befektetve kb. kitermelhető az éves áramszámla. Kb. uaz, mint a led lámpatestek - előre ki kell fizetni a megspórolt áram költségét, az élettartamuk meg messze nem annyi, mint ígérnek. Ennek ellenére én is ezeket használom, mert tetszik a fényük. De, pénzügyileg nem megtérülők, sajnos. Ingyen ebéd nincs.
10 év a gari az inverterre. 10 év múlva ha meg is hal, jóval olcsóbb lesz, mint most.
Üdv ! Tudnál nekem annyiban segíteni , hogy mennyibe kerül egy napelem rendszer cakkumpakk 1 kw onkènt? Nem tudom mennyire sikerült feltennem érthetően a kérdést :D
Jajj Andriskám csak föl ne robbanjon az a sok elektróda vagy mi!!
Anyókám az. Em elektróda hanem ujfajta tányéros tv! Ezzel már a zinternetet is fogod, és ha jó sokat rakol fel akko elkerülnek a migráncsok meg a korona virus is!
Szia András!
Kérdésem lenne ha lesz időd ránézni (bár segítő szándékú választ bárkitől örömmel fogadok, a kötekedőket el sem olvasom).
Első gondolat: tiszta K-NY tájolású a tetőnk, a legegyszerűbb sátortetős forma. Domboldal, árnyékot nem kap semmikor, sehonnan. Szerintem ideális lehetne napelemnek. A fűtésrendszer nem villany, de minden más igen ami egy mai modern családi házban bent van (redőny + kapu mozgatás, világítás, szennyvíz átemelő szivattyú, stb.). Számolnom kellene majdani finn szauna kályha, elektromos tűzhely és sütő fogyasztással, és majd egyszer elektromos autó töltéssel is. Az EON bekötött rendszere 3 x 32 -es.
Mekkora napelem rendszert lenne érdemes rátenni a tetőre? Mindkét oldalra vajon?
Második: kb. decemberre lesz készen a ház. Érdemes lehet feltetetni akár télen is napelemet, vagy inkább csak tavasszal - nyáron van értelme indítani?
(Az anyagi paraméterek is fontosak nyilván a rendszer telepítéskor, de azt most nem keverem ide, másfajta változó. )
Köszönöm ha megosztod a véleményed, tapasztalatod! További sok sikert! 🙂
Azt hiszem, erre nem nagyon tud mit írni András, azért nem válaszol, hiszen nem napelemtelepítési szakember. A telepítőcégek honlapján található kalkulátorokkal lehet kísérletezni. Vagy árajánlatot lehet kérni.