Дерева України потрібно терміново рятувати від Омели!

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 3 окт 2024
  • Доброго здоров'я моїм читачам, слухачам та глядачам!
    Хочу розповісти та привернути увагу громади до проблеми нашої України!
    Проблемою є агресивна рослина Оме́ла (Viscum) - рід напівпаразитичних кущів або трав родини санталових (Loranthaceae).
    Вічнозелені рослини. Паразитують на багатьох видах дерев: тополях, кленах, соснах, вербах, березах, акаціях та на деяких плодових деревах.
    Проростає на вершині дерева чи на його гілках, розростається зеленим, часто густим кущем. Має вигляд кулеподібного ущільнення в кроні дерева.
    Омелу вважають напівпаразитом, оскільки в більшості випадків може самостійно здійснювати фотосинтез.
    Плоди - неїстівні для людини ягоди. Кущ розвивається до 1 м в діаметрі, легко ламається та падає на землю під час сильних поривів вітру, особливо коли кущ має ягоди.
    Існує велика кількість видів роду Омела. Різні види зростають на певних видах дерев. Більшість здатна рости на декількох видах дерева-хазяїна. Омела отримує воду, мінеральні та поживні речовини із рослини-хазяїна. Вагомий внесок у вивчення взаємин омели та її рослин-хазяїв зробив І. Г. Бейлін.
    Проростає через камбій у деревину з утворенням центрального ризоїда-присоски, поступово віддаючи бокові паростки всередині камбію, які, зі свого боку, теж утворюють вторинні ризоїди-присоски для вбирання вологи та мінеральних речовин.
    Розгалужені ризоїди всередині камбію можуть давати ріст інших кущів назовні у вигляді листків, які з часом стають округлим кущем у діаметрі від 15 см до 100 см, поступово заселяючи здебільшого верхівкову частину дерева.
    Частину поживних речовин омела створює самостійно шляхом фотосинтезу. Волога, яку вбирає омела з дерева, стає дефіцитною для гілок, тому дерево з часом втрачає естетичний природний вигляд, крона розріджується, ріст дерева сповільнюється.
    З незначною інсемінацією дерева живуть дуже довго, тоді як ширше розростання омели спричиняє верхівкове всихання, а згодом і всихання всього дерева.
    Боротьба шляхом обламування гілок куща малоефективна, оскільки з ризоїдів починають розвиватись декілька інших, бокових, кущів.
    Ризоїди мають довжину інколи понад 100 см в окремих випадках до 3 м[1], тому гарантованими заходами може бути санітарна обрізка вражених гілок до їх розвилок, на великих відстанях від куща (за умови, що кількість вражених гілок сягає до 30 %[2]).
    Якщо кількість вражених гілок значна, може бути використане омолоджувальне обрізання дерева (топінг).
    У великих містах заходи з обрізання гілок, вражених омелою, є типовими в боротьбі з цим паразитом.

Комментарии • 16