Zdravím Vás, super video! Určitě pomůže řidičům, kteří mají v domě silnější spotřebiče, případně FVE. Pozitivně hodnotím také: 1) Odvahu ukázat, jak jste vše sám napasoval do krabic :) 2) Zdůvodnění, proč se do load sharingu dvou wallboxů vlastně pouštíte. 3) Vysvětlení, že dynamické nabíjení EV z přebytků FVE udělat lze, ale má to určitá úskalí. 4) Upřímnost, že některé věci jste následně předělal a proč. Mimochodem, co se týče Tesla Wall Connectoru, ten umí load sharing také, až pro 4 boxy, ale to určitě víte. Budete-li o Tesla Wallboxu točit někdy příště, možná byste mohl zmínit důvody, proč jste ve Vašem případě použil pro druhé stání raději jednotku Olife. Případně srovnat možnosti obou wallboxů v nějaké složitější instalaci, například firemní parkoviště, nabíjení referentských vozidel atd. Díky!
silový kabel a komunikační kabel by neměl procházet jednou průchodkou neměl by být v jedné chráničce ale odděleně.Jinak palec nahoru Vaše videa jsou super.
Neměl by dle normy, která ale není pro něj závazná, když si to dělá pro sebe. V tomto případě bych si to vedl úplně stejně, protože zde absolutně nehrozí žádný problém. Souběh kabelu a komunikační rychlosti jsou malé a UTP kabel svou konstrukcí je velice odolný proti účinkům elektromagnetickému pole. Z praxe jsem nezaznamenal problém ani při souběhu desítky metrů vedle silových kabelů, které vedli k velkým 3f motorům.
@Josef Trnka souhlas. Komunikační kabel procházi shodnou půchodkou do wallboxu (který je z festovního plechu a nechtěl jsem do něj vrtat extra otvor). Po zbytku trasy k Wattmetru už společné chráničky ani průchodky se silovým kabelem nesdílí.
4 года назад+1
@@ElectroDad Celý dům mám natahaný většinou v souběhu s datovými kabely STP, cat.5, Gbit síť a nikdy jsem nezaznamenal problém. To, že se datové a silové kabely nemají tahat v souběhu je mýtus. A revizně to také není problém. Akorát ajťáci bez oprávnění (vyhl 50, min §6) nesmí vstupovat do silových rozváděčů.
@ Jenže on nepoužil STP, ale UTP. A výkony přenášené k vozidlu nebudou malé. Jestli Vy máte kategorii 5, tak po ní nemůžete tahat 1Gbit/s, je až od kategorie 5e. Takže zřejmě máte 5éčko. Jo a to že jste nezaznamenal nikdy problém neznamená, že tam ty problémy nejsou. Jen o nich nevíte. Respektive se ztráty paketů se vyrovnají protokoly vyšších vrstev, takže je ani nezaznamenáte.
V garáži dva elektromobily, dva wallboxy, chytré řízení nabíjení. Už chybí v garáži jen powerwall. 👍 Opět dobré video. Vysvětlení pro neznalé, že to půjde celkem snadno.
@Miroslav Plíhal děkuji za komentář. "Powerbox" 19,2 kWh je v domě, ale nabíjet z něj elektromobily je nemoudré - ten je primárně na uskladnění energie pro dům na noc, resp. na vyrovnání výkyvů energie ze slunce, když je během dne kdy nabíjíme elektromobily střídavě oblačno.
@@ElectroDad zajímalo by mě, proč to není moudré? Kvůli velkým ztrátám? A když máte tak velkou baterii a nevyuzivate ji na nabíjení auta, využijete její kapacitu když jsou delší dny? Děkuji
@@tomasbarta861 Zdravím Vás pane Bárto. Koukám, že ElectroDad už Vám neodpověděl, tak to nadrzo zkusím já... Ano, 19,2kWh je na domácí FVE v ČR velmi nadprůměrná hodnota, ale pokud by večer dorazily do garáže Leaf i Model 3, oba vybité na třeba 50%, tak ani kdyby se do nich "přepustila" celá domácí baterka (využitelných v lithiu bude tak 16kWh), tak by to jejich dojezdu moc nepomohlo. Naopak dům, by přes noc jel už jen z EONu. A pokud by jedno auto dorazilo vybité na 20% SOC, nebo úplně, tak už by nějakých 16kWh dobití nedávalo smysl vůbec. Navíc, přeléváním energie z domácí baterie do auta vznikají jak ty Vámi zmíněné ztráty, tak i naskakují zbytečné cykly na domácí baterce. Od jara do podzimu je tedy lepší nabíjet auta z FVE jen přes den, tak aby nabíjecí výkon šel přímo z panelů. Pokud přijde mrak, nebo je chvíli zataženo, baterie se využije k překlenutí této doby, aby se nemusel spotřebovávat proud z EONu, který je v té době ve vysokém tarifu. Nejlevnější je, když se nastaví časovač, aby se večer po příjezdu auto nenabíjelo vůbec a jeho nabíjení začalo až 6 ráno. To již v létě slunce svítí na plné pecky a za 3 hodiny (6-9h) se tak do auta může nacpat klidně i 20kWh přímo z panelů, s tím že baterka tomu také trochu vypomáhá, ale nijak netrpí. (Nabíjení auta přes den si samozřejmě může dovolit jen takový člověk, který má vlastní firmu, dva elektromobily v rodině, nebo často pracuje na homeoffice. Rozhodně to tedy není řešení vhodné pro každého.) Samozřejmě, pokud člověk večer přijede úplně vybitý a ví, že druhý den ráno musí hned vyrazit na další služební cestu, tak prostě auto nechá nabíjet i přes noc. Levnějším nočním proudem. Tohle přepínání garáže, kdy přes den jede z FVE, zatímco v noci jede z EONu na levnější tarif, ElectroDad má. Ukazoval to tuším v jednom starším videu. Samozřejmě, přes zimu se z FVE moc nabíjet nedá. Tam je lepší to prostě nechat na EONu a nabíjet jen tím nočním proudem. Pokud jde o využití takto velké domácí baterie, ze vlastních zkušeností tipuji, že od jara do podzimu se každý den cykluje někde mezi 90 až 50% SOC. Tím se prodlužuje životnost, neboť výrobci LFP baterií často povolují cyklování v rozsahu 90-10% (případně 100-20%) a u tohoto používání garantují životnost 10 let. Méně intenzivním vybíjením se životnost významně prodlouží. V zimě to asi bude horší, tam věřím, že jsou týdny škaredeného počasí, kdy se i těch 19,2kWh LFP podaří vybít na 10% a musí se pak elektřina dokupovat z EONu.
@@obajer děkuji za vyčerpávající reakci :). Spousta těch věcí mi už jasná byla. Sami máme FVE od loňského podzimu. Nyní právě řeším možnost využití přebytků k dobíjení auta. Zároveň mám pocit, že jsme to původně neodhadli a elektrárna je poddimenzovaná včetně chybějící baterie.
@@tomasbarta861 Jestli se tomu chcete pověnovat do hloubky, pak Vám doporučuji jako výchozí bod české diskusní forum mypower.cz. Když tam popíšete Vaši současnou situaci s FVE a čeho chcete dosáhnout, určitě Vám poradí některý z tamních uživatelů-expertů. Nabíjení z přebytků FVE umí například Wallboxy MyEnergi Zappi nebo EmonEVSE. S Wallboxem Olife jsem dynamické nabíjení z přebytků osobně chodit neviděl, ale podle komponent použitých v tomto videu to Olife určitě umí také. Na druhou stranu, Olife je spíše Firemní/Fleetový Wallbox, čemuž odpovídá například možnost aktivovat na něm autentizaci, zpoplatněné nabíjení atd. PS: FVE se dá určitě vylepšit či poladit. Jen doufám, že nemáte 1-fázovou FVE v kombinaci s 3-fázovou AC palubní nabíječkou auta. Tato sestava by totiž byla ekonomicky hodně špatná.
Ahojte mame objednanu konu electric. Do buducnosti planujem teslu. Mozem si ku kone kupit tesla wallbox? Na stranke si tesla dala medzi podporovane vozidla len tesly. Ak to bude fungovat, budu neake obmedzenia?
wallboxy jsou všechny kompatibilní se všemy (typ 2) elektromobily, takže si klidně kupte wallbox přes Hyundai a pak s ním budete nabíjet Teslu, nebo Tesla wallconnector, se kterým nabijete Konu, je to jedno
No některé věci tam dost tahají za uši. Třeba jako spojení "teče tam VÝKON x amper" atd. Je vidět že se autor laik chvílemi v pojmech ztrácí. To samé pak výrazy jako "proudové transformátory",, nebo "měřící transformátory". Transformátor transformuje napětí, nikoliv proud. Transformátor má taky obvykle alespoň dvě vinutí, nebo může mít i jen jedno vinutí (autotransformátor), ale alespoň tři vývody. Transformátor má také jádro. To co se dává na ty fáze aby se měřil protékající proud jsou samozřejmě cívky. Stolní počítač má sice zdroj zpravidla v sobě (jsou výjímky) a nejklasičtější zdroj ATX má dokonce hned několik výstupních napětí, ale zrovna 20V jak tvrdí autor se tam nevyskytuje vůbec. Počin hezký, ale radši se nepouštějte do vysvětlování věcí kde nevíte. Po účel videa to myslím není nutné a děsně to pak tahá za uši.
Ano bezdrátové a komunikující se solární elektrárnou, tak aby to využívalo maximum ze soláru a pak v noci zbytek baterie dobíjel za levnou elektřinu ze sítě v tarifu D27D.
@@martinkrupka8934 Já osobně bezdrátovou komunikaci mezi Wallboxem a FVE mám a přesně jak píšete - dá se pak naskriptovat jakákoliv logika dle potřeby. Na druhou stranu, právě ta bezdrátová část (u mne wifi) má svoje mouchy a kdyby to šlo, tak bych dnes volil RS485 nebo metalický ethernet.
Zdravím, pěkné video o nabíjení elektromobilu doma, ale mně ještě víc zaujalo, kdy plánujete udělat i recenzi na Opel Ampera E, která mě osobně nejvíc zajímá.
Nedejbože přímotopy - velice neekologická forma topení? To je jako hláška, že má elektromobil výfuk v elektrárně. Samozřejmě záleží jak vzniká spotřebovávaná energie a jak je celkově systém účinný. Já osobně považuji za velmi neekologické třeba vaření na plynu, kdy podstatná část spalováním vzniklého tepla bez užitku obtéká hrnec a končí místo hrnce v místnosti. Naprosto nesrovnatelné s indukční deskou. Co se týče účinnosti je lepší plynem topit. Ale i tak vzniká 50% emisí CO2, jako by se topilo uhlím. Také uhlovodíky, oxidy dusíků, které nám tak moc vadí u dieselů a další emise. Pro kondenzační kotle se musí stavět vysoké komíny, které zabírají místo pro FV panely, nebo na ně hází stín. Vyžadují pravidelné revize spalinových cest, vedení i spotřebičů. Obrovskou výhodou přímotopů je velmi efektivní nezávislá regulace každé místnosti zvlášť, odpadají také ztráty na vedení a oběhových čerpadlech. V dnešní době se staví pasivní domy, kde dokonce přímotopy, především ve formě podlahového vytápění nahrazují tepelná čerpadla, která by z pohledu investice byla nenávratná. Je potřeba také vzít v úvahu druhotní emise plynu, kdy se spotřebovává další energie v kompresorových stanicích za kterými jsou hned chladící stanice, které chladí kompresí ohřátý plyn. Tyto stanice jsou cca 120 km od sebe a jen na území Slovenska mají výkon 1GW!
10:42 neměl by být zelený vodič delší, jak všechny ostatní? Když by došlo k vytržení kabelu z w.boxu, aby se zelený vodič vytrhl až jako poslední? Díky.
Dobrý den, když je problém nízký nabíjecí výkon, umí ten wallbox teda i omezení, při nabíjení z přebytků fve, tzv. od spodu?🙂 (minimální výkon, při kterém přebytky začne využívat)
@Tomáš Bárta obecně wallboxy nepustí do elektromobilu méně než 6 A na fázi. V případě třífázové palubní nabíječky je to podle mne již pro většinu elektromobilů relativně "zdravých" 4,1 kW, v případě jednofázové nabíječky je těch 1,38 kW již hodně malý výkon. Zda-li jde nastavit minimální proud wallboxu nad 6 A už musí odpovědět povolanější.
@Strážská Atomová & Digital radio czech určitě ano a bude to pěkně vidět v návazném videu. V případě naší instalace by šlo nastavit na Tesla wallboxu max. 10A a tím pádem by měl Olife wallbox k dispozici vždy 10 až 20 A.
Ale tim si zbytecne omezis Teslackej wallbox, i kdyz na Olife nic nebude. 😜 Nebo ho budes muset opet "postelovat" na plnych 20A.
4 года назад
@@ElectroDad To není ideální řešení. Myslím, že myšlenka @Strážská Atomová & Digital radio czech byla spíš tak, že wallboxy budou komunikovat mezi sebou, každý samostatně bude mít k dispozici max. výkon a při připojení druhého (libovolného) auta se pak výkon rovnoměrně rozloží... Pak je systém max. efektivní.
No a nebo počkat, až nějakého výrobce napadne udělat a)1F wallbox se dvěma zásuvkami a dotykovým displayem, na kterém se nastaví priority nabíjení, rozdělení výkonů, případně i čas a doba nabíjení. Taky by mohl aktuální i nastavené hodnoty zobrazovat, aby řidič nemusel dokola obíhat auta :D. Možná by to bylo jednodušší i spolehlivější než propojovat wallboxy, věšet do prostoru měřící trafa a shánět revizáka :). b) 3F wallbox se třemi nezávislými zásuvkami :) + jmenované příslušenství
Proč jste nepoužil druhý Tesla WallBox v režimu Master-Slave? 3. generace komunikuje už přes wifi. Pro Leaf by byla potřeba redukce www.evexpert.cz/p/343/adapter-z-typ-2-na-typ-1-32a-0-5-m.
@Michal Tesla protože mi jednak byl druhý wallbox věnován a protože umožňuje nastavit dynamicky nabíjecí proud na 6 či 20 A - a těch 6 A potřebuji když třífázově nabíjím ze sluníčka - to by druhý Tesla wallbox neřešil. Garáž je navíc ve svahu, cca 30 m od domu, není v ní wifi signál.
Dnes se mi to líbilo. Je jen škoda, že mohla být krabice rozvaděče větší. Místa je na zdi dost. Ale to nikdo netušil. Neberte to jako výtku, to v žádném případě, prosím.
@Jarda Fik to souhlas, můj elektrikář mohl zvážit pořízení o "číslo" větší krabice pro rozvaděč v garáži. Byl limitován výškou, tak je možné že něměl moc na výběr co do šířky. To moje namačkání silových i komunikačních vodičů v rozvaděči byl jeden z důvodů, proč jsem měřící proudová trafa pak raději přenesl do druhé krabice a vodiče vedl mimo krabici rozvaděče.
@@ElectroDad Ta nová verze vypadá také mnohem lépe. Také nejsem přítel namačkaných technologií, špatně se v tom pak hledá závada. Jen ty ceny všeho pro EV mne připadají přehnané dle hesla máš-li na EV tak jistě máš i na drahé ostatní příslušenství. Díky za odpověď.
Jarda Fik mě právě přišla cena 13tis za wallbox od Tesly hoooodně nízká, když kdekdo prodává wallboxy kolem 30tis (například i škodovka).. Jinak souhlas, většina se chce “svézt” na vlně popoularity EV, bohužel.
Tohle si dam spis na vstup do baraku, abych vedel podle vytizeni domu muzu odebrat pri nabijeni. V budoucnu 2 domacnosti nabijeci auto a 3x32A. 😁 Energetik rikal, ze by to slo jeste zvednout na 3x50A ale to uz bych si pripadal jako fabrika 😂
@Honza souhlasím s @romanfiser1 pokud to RD fakt nepotřebuje, tak je vhodné mít sice dostatečně dimenzovanou kabeláž, ale jistič mít ten co nejmenší kvůli zbytečnému placení stálých poplatků (které bezpečně do budoucna porostou). Osobně přemýšlím, jestli by nám domů nestačilo 3 x 20A.
@@ElectroDad Směrem k elektrárně by měl být jistič vždy s vyšší hodnotou než předchozí, takže bych míň než 3 x 25A hlavní nedával. Nebo mít v garázi jenom 16A.
@@radeksrb To s tím řazením jističů je pravda. Nicméně, pokud je v domě 3f FVE a wallbox s aktivním řízením, tak vlastně není problém mít v garáži jistič třeba 3x32A a na patě domu jen 3x20A s tím, že rozdíl výkonu buď dodá FVE nebo zafunguje to aktivní řízení. ElectroDadův hrad už by prostě potřeboval vlastního energetika, tak jako leckterá fabrika - však on sám v tomto videu zmínil "čtvrthodinová maxima" :)
@@ElectroDad ja tomu rozumim. Nicmene dve domacnosti. 2x mycka, pracka, indukcni deska, trouba. Casem i klimatizace. Sauna. Nemyslim si ze je to pre dimenzovane moc. FVE je kvuli male strese jen doplnek primarne to musi odtahat eon 😁
Zajimala by me situace, kdy na Olife frci nabijeni plnyma 3x 20A a do toho vlitne Tesla WallBox s dalsima 3x 20A. Nez zareaguje Olife, nez da vedet autu, ze ma upravit proud a nez auto zareaguje a upravi nabijeni, tak ti tam leze 40A pres 20A jistic. 🤷♂️
@Martin Kolaci to wattmetr dobře zvládá. Podle mne reaguje wallbox na základě pokynů / dat z Wattmetr, elektromobil si pak musí vystačit s tím co wallbox posílá za proudy. Vámi popisované situace budou vidět v návazném videu, na pár vteřin tam je kombinované zatížení vyšší než 20 A, ale na to jsou jističe stavěné, mají krátkodobou toleranci.
Tuhle situaci by určitě bylo fajn vyzkoušet v praxi. Teoreticky by to problém být neměl, protože použité měření proudovými transformátory a AD převodníky je tak rychlé, že umí zareagovat i uvnitř jedné periody AC 50Hz. Nabíječka v elektromobilu se zase řídí PWM signálem of frekvenci 1kHz dle normy J1772, tudíž i ta by měla zaregovat rychleji, než se vůbec stihne dokončit jedna perioda AC. Nejen tedy, že by neměl vyletět jistič, ale dokonce ani domovní elektroměr by neměl zaregistrovat žádnou příkonovou špičku. Každopádně i já se přimlouvám za praktické ověření a protože jednotlivé řídící jednotky budou mít určitě naschvál nastaveno nějaké zpoždění nebo integrační interval, který do teorie hodí vidle. Těším se tedy na to druhé, zmíněné video :)
Ono to prave neni tak, ze wallbox posila proudy. Wallbox jen sepne rele a propoji faze do kabelu. Zalezi to na nabijecce v aute, co si cucne. Wallbox jen rika po CP vodici autu (1kHz PWM signal), kolik si muze vzit. Otazka je, jak rychle bude reagovat nabijecka v aute na pokyn z wallboxu a za jakou dobu stahne prikon... 😉
@@1kolaCZek ano. Pokud běží 1 na plno a pripoji se 2 zarizeni si pokecaj a auto pomalu zacne zvedat svuj příkon. U me auto nabyha cca 5-10s a to mam max jen 3,6kW.
9:10 Na to používám vymoženost jménem vysavač. 10:10 Na to maturita nestačí, na to je vyhláška č. 50/1978 Sb. a zkoušky z ní, které se dělají minimálně každé tři roky.
Rozdělení odborné způsobilosti: a) pracovníci bez odborného elektrotechnického vzdělání ... ... § 4 Pracovník poučený - pracovník bez elektrotechnického vzdělání, který je organizací seznámen s předpisy pro činnost na elektrických zařízeních s ohledem na charakter a rozsah činnosti, kterou mají pracovníci vykonávat, upozorněn na možné ohrožení a s poskytováním první pomoci při úrazech elektrickým proudem. b) Pracovníci s odborným elektrotechnickým vzděláním § 5 Pracovníci znalí - pracovníci s elektrotechnickou kvalifikací, kteří mají ukončené odborné vzdělání a složily zkoušku z předpisů k zajištění bezpečnosti, místních bezpečnostních předpisů a znalostí o poskytování první pomoci. Pracovníci jsou přezkušováni nejméně jednou za tři roky. ... Taky nechápu tuto seberealizaci, když pro pána nemůže být problém zaplatit pár tisícovek za kompletodbornou elektroinstalaci řemeslníkovi ElektroRevizákovi ( stejně to musel po něm při revizy opravit - viz video). :-)
S maturitou z elektrotechnickeho oboru jste dokonce osoba znala, dle par. 5, a ne jen osoba poucena dle par.4, vyhl. 50/78 Sb. 😉 (Pravidelne overovani znalosti, tedy prezkusovani, nyní ponechme stranou) To nic nemeni na tom, ze plati to, co jste spravne uvedl ve videu, ze zapojení, ktere jste provedl ve vypnutém stavu elektroinstalace, musi pred uvedením do provozu zkontrolovat revizni technik. Dekuji za Vase videa. Jsou velmi poucna, prakticka a hlavne srozumitelna. Presne takhle ma vypadat popularizace.
@@TomH519 tak muze, ale kdyz to pak nekoho zabije, nebo zpusobi skodu, tak si pujde do vezeni sednout (nebo zaplati nahradu skody) prave on, pripadne majitel objektu.
@@prochora Obecná odpovědnost za škodu či usmrcení z nedbalosti, platí pro všechny lidské činnosti. Stejně jako když si dám na okno velký květináč,nedostatečně ho zajistím a malér je na světě. Mám otázku? Proč by měl zapojení tohoto spotřebiče kontrolovat revizák.Po odborné stránce je to určitě přínos, ale myslím tím, jaký zákon mi přikazuje volat revizáka?
Ještě dotaz k Olife a nabíjení z přebytků FVE - nemohl by u něj výrobce nastavit například tuto logiku? - Měřit na přípojce z EONu - Celkový proud ať Olife limituje dle hodnoty hlavního jističe - Připojené EV ať nabíjí vždy alespoň výkonem 3kW - Je-li k dispozici přebytek z FVE, ať Olife zvýší nabíjecí výkon na 3kW + přebytek z FVE Dává to smysl?
@Ondřej Bajer smysl to rozhodně dává a domnívám se, že to určitě realizovat lze. Odpověď jak přenechám na povolanější. Proč takové řešení nevolím: garáž máme zakopanou ve svahu cca 30 m od domu. Stavěli jsme ji, rovněž svépomocí, 8 let po dokončení RD a tehdy mě nenapadlo propojit dům s garáží také síťovým kabelem, a domácí wifi do garáže nedosáhne. Čtění přebytků z fotovoltaiky v domě by bylo třeba nějak datově posílat do wallboxu. A to by znamenalo další sofistikovanější zařízení na obou stranách, v průběhu let náchylná na poruchy a morální zastarávání - "smart home" je fajn, ale časem sloužíte díky časté údržbě vy jemu, než aby on sloužil vám.
@@ElectroDad Tak tuto situaci úplně chápu - pokud hlavní přípojka z EONu není v dosahu několika metrů, nebo přímo v garáži, tak by taková integrace do FVE byla opravdu komplikovaná. A rozkopávat svažitý pozemek kvůli jedné kabelové chráničcce bych taky nechtěl. Jasně, ethernet mezi RD a garáží by se dal místo UTP natáhnout přes "powerline modemy", ale přesně jak píšete - spolehlivost celku by byla diskutabilní a chytrých krabiček by tam bylo jak v atomové elektrárně :) Díky za osvětlení, přeji ať Vám zařízení dobře slouží!
@Denis Prachaticky videa s Konou samozřejmě budou a přemýšlím jak je uchopit / koncipovat. To auto je úžasné a v modelovém roce 2020 fakt vychytané. Protože mám Model 3 (snad už brzy) a Konu dlouhodobě k dispozici, tak udělám časem video kde tyto dva, podle mě nejlepší dosud dostupné elektromobily porovnám mezi sebou.
4 года назад+2
Rád bych všem obecně zopakoval a připomenul, že stejně, jako nikdo *nesmí* řídit automobil *bez příslušného platného oprávnění* (řidičského průkazu příslušné skupiny) *nesmí* nikdo *bez příslušného platného oprávnění* (vyhl. 50, min §6) samostatně pracovat na el. zařízení. Tím myslím, že by zde diskuze na toto téma okolo kdo může tyto elektroinstalace provádět mohla být ukončena :-) Hezký den všem!
@Jiří Tichý pokud by tedy člověk s odborným elektrotechnickým středoškolským vzděláním, který je zároveň inženýrem VUT s 20 letouu praxí nesměl zapojit spotřebič pětižilovým kabelem, což si před uvedením do provozu nechá zkontrolovat revizním technikem, tak všichni muži co sledují tento kanál občas jednají v rozporu s absurdními předpisy.
4 года назад+2
@@ElectroDad Ano, je to přesně tak. Je to proti zákonu. A absurdní mi toto pravidlo nepřijde. A proč? Přirovnejme to k tomu řízení auta. Pokud mi přestane platit řidičák (z jakéhokoli důvodu) tak i přesto, že mám i 30ti letou praxi v řízení a miliony najetých km, tak přesto *bez něj nesmím autem jet* . Je to naprosto stejné, nemám-li platnou vyhl. 50. Elektrické normy se stále vyvíjí a mění a proto se musí dělat každé 3 roky (u §6, 7, 8) ověření znalostí s písemnou a ústní zkouškou. Mezi lidmi panuje falešné povědomí, že se práce na elektřině tak nějak toleruje. U nás je takovéto omezení na profese, jako je práce na el. zařízeních poměrně vyjímečné. Ale např. v Austrálii je stejné omezení např. na instalateřinu. V AUS si nesmíte sami udělat jakékoli instalatérské práce. Ono je to docela pochopitelné. Neodborně provedená instalateřina (stejně jako elektrikařina) může způsobit velké materiální škody. U elektřiny to mimo škod může být i ohrožení života.
A s tým vodičákom teda hodne opatrne, ten dostane skoro každý, aj ten kto nevie pomaly ani auto naštartovať. Ale má papier, to sa počíta... Sa čudujem že sa nerobia povinné preškolenia čo 5 rokov...
4 года назад+1
@@danielgago-sk Ano, přesně tak! Jako řidič referent procházím pravidelním přeškolením každý rok a zde je krásně vidět, jaké změny v zákonech probíhají. Nebýt těch školení, o nových pravidlech bych se nedozvěděl, ikdyž neznalost neomlouvá a každý by si měl informace vyhledávat aktivně sám. Ale to se pocopitelně v praxi neděje. Také bych třeba každých 5 let dal všem řidičům jako povinnost alespoň informativní školení! To co mezi lidmi lítá za nedorozumnění a jaký nesoulad v chápání pravidel je, je otřesné. Samozřejmě tomu napomáhá chaos a stále změny, ale tomu se prostě nedá zabránit. Evoluce je evoluce...
@@LP-fq9us veru, kde sú tie časy keď prax bola naozaj prax. Ja som dokázal v 15 tich vymienať zásuvky, vypínače a podobne, a fungujú doteraz... A to ani nemám na to školu. Mimochodom - učili sme sa základy toho v 14 tich na Praktickej príprave na základnej škole... Zapájanie obvodu a následná kontrola správnosti so 4,5V batériou pre istotu. (a inak ma to praxou naučil kamarát čo to mal ako koníčka) Veru, dakedy bola iná doba, to ľudia aj dačo prakticky vedeli, ake Electro Dad je presne z tej doby, takže aký problém, zvlášť keď je ešte tak seriózny že si to nechal skontrolovať revízákom...
Taketo zapojenie je vhodne ak oba elektromobily podporuju nabijanie z 3 faz. Pri pripojeni jednofazovej zataze wallbox zjavne limitoval vsetky 3 fazy a teda dve fazy boli prudovo nevyuzite. Inak to asi ani nejde, kedze riadenie prikonu cez komunikacny protokol je len spolocne (dva vodice v konektore typu 2). Tie nepodstatne domace spotrebice ako pracka, umyvacka riadu, varna konvica, zehlicka a podobne maju kazdy odber okolo 10A. Ak niesu stastnou nahodou vhodne rozlozene medzi fazami, a nebude prave svietit slnko, budu asi istice vypadavat castejsie.
@Henrich Raduška děkuji pěkně za komentář. Souhlasím s Vaší úvahou. Máme dobře rozdělené fáze v domě mezi kuchyň, prádelnu a garáž. V létě nabíjím malým příkonem do 10A na fázi přes den ze slunce a za ty dva roky ještě nikdy jističe nevypadly. A pokud budeme v zimě v noci po 22 hod nabíjet někdy 3 x 20A, tak to už v domě žádné spotřebiče kvuli tichu na spánek nepouštíme.
Další možnost by bylo nainstalovat druhý Tesla WB a propojit je mezi sebou obyčejnou kroucenou dvoulinkou - sériová komunikace. Nepokryl by se tím odběr z obyčejných zásuvek, zato by dělení výkonu probíhalo rovným dílem a instalace by byla daleko méně náročná. Je potřeba pamatovat na to, že minimálně tesla WB nemá integrovaný proudový chránič. Pro nabíjení elektromobilů to musí být chránič charakteristiky A-EV, pořizovací cena cca 3.500 kč.
je to proste nedokonale... pokud se nabiji z jedne faze na plno jiny elektromobil tak ostatni 2 faze vypne... coz je naprosto stupidni reseni... proc to proste ten druhy elemobil nenabiji jen z ostatnich 2 fazi ktere jsou volne to nechapu
Byla nám předvedena montáž zařízení. Ikdyž Vás to nezajímá, já Vám řeknu, co bych udělal jinak a nebo by mohl být problém. Podle mého máte krátké vruty díky přidaným podložkám a možná bych zvolil i silnější průměr 10 a hmoždinky alespoň zasádroval. Musíte počítat s tím, že vytahujete zástrčku, která tam až tak lehce nejde zastrčit. Fachman pokud to vidí, by nedal hmoždinky na konec cihly. Rezerva el. kabelu se dělá pouze dráty a ne celým kabelem - vypadá to strašně. Datový PC vodič ( na kabel nepatří konektor 8/8 - nemá se kam zaříznout), bych zkrátil na zvolenou délku a namontoval nový konektor. Vy to máte stočené, jak cívku a to by mohlo dělat problémy. O brčku jsem nevěděl. U nás se používal u lidí vysavač.
@oktipy může být, děkuji za komentář. Možná bych se mohl zbavit té smyčky datového kabelu jak píšete, pokud budu pozorovat chybovost. Vysavač vám z otvoru všechen prach nedostane, a už vůbec ne pokud je otvor svisle.
@@ElectroDad Jsem spojový mechanik a datové sítě byl náš chleba po revoluci. Uznávám, že nemusíte mít kleště na montáž nového konektoru. Ano vysavač nemusí vše vysát. Děkuji za odpověď.
@@vratislavblazek5954 Pokud by jste nechtěl slyšet názor někoho jiného, tak můžete vypnout komentáře. Já používám v slušných komentářích pouze to co vidím a slyším ve videu, případně můj postup. Kdo zcela a bezvýhradně souzní s jakýmkoliv autorem, může se oponent jevit jako zlý rejpal. To si ovšem musíte ten problém vyřešit vy sám a ne ho přenášet na někoho jiného..
Z cisto financneho hladiska sa investicia do wallboxu nevyplati, lebo jeho cena prevysuje cenu elektriny, ktora postacuje na niekolkorocne jazdenie elektromobilom.
@Henrich Raduška souhlas, proto jsem do doby kdy jsme měli pouze jeden elektromobil o wallboxu neuvažoval. S příchodem druhého elektromobilu je to pro moji ženu (a tím pádem i pro mě :) ) uživatelsky přívětivější mít dva wallboxy.
@@henrichraduska4261 Citace: "V com to zvysene pohodlie spociva?": Tak na tenhle příspěvek přesně sedí hláška z filmu Marečku podejte mi pero: "Ale o tom tady již dobrou čtvrthodinu hovoříme, Mlho!" O tom je přeci celé to video! :-)))))
4:40 Tvrdíte. že přímotop je vysoce neekologická forma topení (se svoji témeř 100% účinností?) Můžete to vysvětlit? Pokud by byla pravda co tvrdíte, tak elektroauto je úplně stejně vysoce neekologická forma ježdění autem. Mimochodem to co jste narval ( nenarval ) do chytrosti zásuvek, tak já jezdím zdarma 4 roky a pokud půjdou pohonné hmoty ještě níž, tak 8 let. V té době budete pomalu myslet na nové baterie..... Byl jsem šokovaný, že ač majitel nemalé fotovoltaiky nemáte ani el. bojler na teplou vodu a vaříte na plynu? Elektromobilismus first.
@oktipy vytapeni.tzb-info.cz/provoz-a-udrzba-vytapeni/17112-emise-co2-a-jejich-dopad-na-hodnoceni-zdroju-v-budovach "Na Obr. 7 je patrná logicky vysoká související produkce emisí CO2 při použití elektrokotle a naopak nejnižší při užití kotle na biomasu vzhledem ke globálnímu hodnocení. Vzhledem k vysokému emisnímu faktoru CO2 pro elektrickou energii lze konstatovat, že elektřina je z globálního pohledu ekologicky výrazně nejhorší energonositel pro použití v budovách, přestože lokálně se jedná vlastně o bezemisní zdroj (bez místní produkce škodlivin)." Po instalaci FVE máme v domě hybridní 300 L zásobník na TUV, který se celý nahřívá přebytky elektřiny ze slunce, a pokud nesvítí tak plyn nahřeje pouze jeho horní třetinu - viz má videa o naší fotovoltaice: ruclips.net/video/vkQxJ-sB1L0/видео.html
Taky jsem tím byl překvapený, ale když se nad tím zamyslíte, tak je to skutečně tak:stojí to na nízké účinnosti přeměny tepla na EE, která je něco přes 30proc. Jde principiálně o Carnotův cyklus - najděte si jej ve vyhledávači. Dále se ta nízká 30proc. účinnost srazí o dalších asi 20proc. ztrát přenosem EE z elektrárny k přímotopu. Takže doma např. z toho spáleného plynu získáte jen něco pod 30proc tepla, kdežto doma spálením plynu získáte 100proc.tepla, které si ponížite jen o energii spotřebovanou na dopravení plynu do místa spotřeby.
@@ElectroDad Proč je tedy elektrika pro domácnost na vytápění neekologická a pro ježdění elektromobilem ekologická. Vždyť ty baterie dobiju neekologickou elektrikou- Berte to tak, že neberu Váš konkrétní případ, ale zrovna vy by jste mohl ekologicky i topit. Jen dotáhnout tepelné ztráty baráku.
S dovolením přidám svůj komentář. Je to dobrá otázka. Jde o to, že převod spálením benzínu/nafty na mech. energii(tragická účinnost kolem 30proc.) je podobný průšvih jako výroba EE v tepelných elektrárnách. Nicméně EE lze vyrobit i jinak než pálením paliva. Např. ze slunce. Tedy v případě ED podstatnou část může energii pro eauto nabíjet ekologickou EE ze solárů.
Nejenom, že se desktop čili stolní PC nenabíjí, ale není tam ani 24v a to by maturant mohl vědět a se svým testerem ( pro nás ostatní měřícím přístrojem ) si to změřit, že je tam 12v, 7v, 5v a to vím i já nepoučená osoba.
Electro Dad pokud se snazis to pouzivat jako elementarni srovnani a vysvetleni tak to zasadni je. Zapracuj na tom, budes pusobit verohodneji a videa budou mit kvalitni informativni vahu. Jinak no-hate ;)
Ba co víc, v PC je dokonce ještě DC napětí 3,3V a zapomněl jste i na -12 a -5V. Ve videu nešlo o konkrétní hodnoty, ale o vysvětlení principu pro lajky, kde se snese podstatné zjednodušení nebo zavádějící tvrzení.
Opravdu je potřeba rýpat stylem "to by maturant mohl vědět"? ED určitě ví, jaká DC napětí ATX zdroj typicky generuje, a že desktop se nenabíjí. Kdybych to vzal ad absurdum, tak těch 24V tam naměří maturant také, jelikož PC zdroj generuje jak +12V tak i -12V. Jenomže ono není vůbec lehké natáčet video s nějakou informační hodnotou, něco montovat a u toho ještě souvisle mluvit tak, aby se člověk občas nezamotal. Zkuste si něco natočit sám. Sestříhat to, dát na YT a pak uvidíte. A když už jsme u toho rýpání, tak přejmenováním žluté krabičky z "testeru" na "měřící přístroj" jste se moc neblýsknul. Téměř všech 1500 lidí, kteří doteď video viděli, jistě ví, že je to obyčejný multimetr. Přesto neměli potřebu se s tím vytahovat, protože jim je jasné, že ED to ví taky, jen si ve chvíli natáčení nemohl vzpomenout na to správné slovo. Videa od ElectroDad hodnotím jako jedna z nejpřínosnějších na české YT scéně. ED si nehraje na machra, ale vše polopaticky vysvětlí. Přizná, když něčemu nerozumí, nebojí se veřejně ukázat svou chybu a pak sdělit, jak ji napravil. Zároveň to není jen o tom, že by mluvil do kamery někde za stolem, ale prostříhává tam konkrétní živé záběry. Dokázal byste to také? Já tedy nikoliv. Takže já dávám LIKE a těším se příští zajímavé video s podobným obsahem :)
@@ElectroDad Pro Vás to nemusí být zásadní komentář, ale slušelo by se říci. Ano máte pravdu. Uvedl jsem chybné informace. Vemte si, že Vás sledují lidé, kteří o tom nic nevědí a potom se budou s někým přít a něco tvrdit a nenapadne je si ověřovat informace, jelikož to přeci řekl Electro Dad.
??? ... :-) :-) :-) ... Začíná mě ta elektromobilita rozesmívat. Kupte si elektromobil a ještě k tomu tohle a tamto a bžilión dalších věcí, aby vám to vůbec dobře fungovalo ;-) ... Jsem čím dál větší fanda do vodíku. Jako fakt. Je to jako benzíňák. Úplně bez blbostí a mnohem levnější! Prostě si ze slunce a dešťové vody vyrábět vodík, a když nebude dost, tak dokupovat na ... Jak se tomu nadává, když je to benzínka s vodíkem? Vodínka? ... Skladovat vodík mi přijde jednodušší, než mít baterky ...
@Dr. Zaius prosím, video začínám tím, že jsme wallbox pořídili 21 mesíců po té co jsme pořídili první elektromobil, tj. není to nutnost. Vodíkový elektromobil budu rovněž testovat a s odbrníkem relativně podrobně vysvětlovat princip jeho fungování, resp. fungování celého ekosystému. V osobní dopravě náš bateriový elektromobil, který nabíjím doma ze slunce, ten vodíkový elektromobil v mém vidění světa těžko někdy nahradí. Proč mezi ten zdroj čisté energie a elektrombil ještě vkládat složitý a velice ztrátový systém výroby, skladování, distribuce, a spotřeby těkavého vodíku mi zatím uniká.
Kdysi jsem měl podobný nápad. Vyrábět si doma pomocí solárů vodík a pak ho tlačit do auta je krásná idea, ale v praxi to nikdy neklapne - tlaková plnička je násobně složitější, dražší a náročnější na servis, než jakýkoliv wallbox. Dlouhodobé skladování vodíku je zase problém kvůli titěrné molekule H2, která se po čase protáhne každým závitem, těsněním, skulinou. Takže dlouhodobě skladovaný vodík se musí zkapalňovat a chladit, což je energeticky náročné. Vodík (nebo jeho umělé sloučeniny s uhlíkem) by mohl být řešením nákladní a lodní dopravy, v osobních autech se spíše neprosadí. Každá alternativa ke spalování dinosauřích fosilií je ale dobrá a stojí za vyzkoušení :) Ještě před pár lety by žádného motoristu nenapadlo, že může mít v garáži vlastní "ropný vrt a rafinérii", zatím co dnes už je kombinace FVE+EV úplně běžná. Tipuju, že tak za dvacet let bude tak trochu k smíchu ten, kdo bude ještě jezdit v ropákovi. Asi jako když by dnes člověk potkal auto na dřevoplyn...
Ondřeji je to a není pravda - myslím to skladování vodíku. Ionizovaný vodík by se dal skladovat a jeho náboj by ho držel uvnitř. Tady uznávám, že tento (nikoliv nový) nápad ještě není technicky dořešen (už desítky let), ale vývoj supravodičů schopných fungovat na pokojové teploty docela pokročil. Přiznejme si, že nemluvíme o řešení pro dnešek. Elektromobil je pro normálního člověka k ničemu. Ekonomicky se to vrátí po ujetí cca 400 000 km a třeba naše 12 let stará Octavia má najeto lehce nad 200 000! To auto zrezne dřív, než se to vrátí ... A kolik lidí má 250-500 000 navíc na baterky? ;-) ... Tady jde o to, jak vyrobit dostatečně levnou elektřinu na elektrolytickou výrobu vodíku. Tak snad větrné domácí minielektrárny, nebo tak. Uvidíme i vývoj fotovoltaiky a akumulátorů. Posledních 15 let vypadá slibně ... Udržet to tak ještě 10 let, tak můžeme jaderné elektrárny odpískat.
Já myslel normální vodíkový spalovací motor (resp. plynovou turbínu), ale chyba na mojí straně. Špatně jsem se vyjádřil, takže za koment vám dávám palec, že jste mě na to upozornil ;-) ... Vodíkový elektromobil je ekonomicky nesmysl, pokud mi stran toho tématu něco neuteklo. Baterie ale zatím také nejsou, co by mělo být, aby to bylo použitelné pro normálního člověka ...
Mě zas rozesmívají vykřiky o vodíku. Už asi 20 let... a pořád nic co? :) Uplně bez blbostí je právě EV. Systém palivových článků je tak složitý a neefektivní, že o tom nemá smysl ani uvažovat. Ze 100kWh někde vyrobené energie dostanete z vodíkoauta jenom asi 25kWh (ztráty z konverzí, elektrolýzy, komprese nebo zkapalnění, transport, samotný článek)! Kdežto z EV cca 70kWh (kde jsou ztráty prakticky pouze v síti 10% a při nabíjení 10%).
Zdravím Vás,
super video! Určitě pomůže řidičům, kteří mají v domě silnější spotřebiče, případně FVE. Pozitivně hodnotím také:
1) Odvahu ukázat, jak jste vše sám napasoval do krabic :)
2) Zdůvodnění, proč se do load sharingu dvou wallboxů vlastně pouštíte.
3) Vysvětlení, že dynamické nabíjení EV z přebytků FVE udělat lze, ale má to určitá úskalí.
4) Upřímnost, že některé věci jste následně předělal a proč.
Mimochodem, co se týče Tesla Wall Connectoru, ten umí load sharing také, až pro 4 boxy, ale to určitě víte. Budete-li o Tesla Wallboxu točit někdy příště, možná byste mohl zmínit důvody, proč jste ve Vašem případě použil pro druhé stání raději jednotku Olife. Případně srovnat možnosti obou wallboxů v nějaké složitější instalaci, například firemní parkoviště, nabíjení referentských vozidel atd.
Díky!
Proč použil pro druhé stání jednotku Olife ve videu zaznělo. Dostal ji zdarma od Olife.
@@tandrysek Ano, sponzoring byl určitě velká motivace. Říkám si ale, že tam třeba byl ještě jiný důvod či plán do budoucna :)
Nádhera, poučné, odborné přitom srozumitelné i střihy příjemné, včetně cen no prostě radost sledovat 👍
silový kabel a komunikační kabel by neměl procházet jednou průchodkou neměl by být v jedné chráničce ale odděleně.Jinak palec nahoru Vaše videa jsou super.
Neměl by dle normy, která ale není pro něj závazná, když si to dělá pro sebe. V tomto případě bych si to vedl úplně stejně, protože zde absolutně nehrozí žádný problém. Souběh kabelu a komunikační rychlosti jsou malé a UTP kabel svou konstrukcí je velice odolný proti účinkům elektromagnetickému pole. Z praxe jsem nezaznamenal problém ani při souběhu desítky metrů vedle silových kabelů, které vedli k velkým 3f motorům.
Taky me to hned napadlo... Ale zivot zacina tam, kde konci norma. 😜
@Josef Trnka souhlas. Komunikační kabel procházi shodnou půchodkou do wallboxu (který je z festovního plechu a nechtěl jsem do něj vrtat extra otvor). Po zbytku trasy k Wattmetru už společné chráničky ani průchodky se silovým kabelem nesdílí.
@@ElectroDad Celý dům mám natahaný většinou v souběhu s datovými kabely STP, cat.5, Gbit síť a nikdy jsem nezaznamenal problém. To, že se datové a silové kabely nemají tahat v souběhu je mýtus. A revizně to také není problém. Akorát ajťáci bez oprávnění (vyhl 50, min §6) nesmí vstupovat do silových rozváděčů.
@ Jenže on nepoužil STP, ale UTP. A výkony přenášené k vozidlu nebudou malé. Jestli Vy máte kategorii 5, tak po ní nemůžete tahat 1Gbit/s, je až od kategorie 5e. Takže zřejmě máte 5éčko. Jo a to že jste nezaznamenal nikdy problém neznamená, že tam ty problémy nejsou. Jen o nich nevíte. Respektive se ztráty paketů se vyrovnají protokoly vyšších vrstev, takže je ani nezaznamenáte.
pekné video a možno rada do budúcna, na prach v dierach po vŕtaní je vhodné použiť vysávač 😉
a jste si jist, Miroslav, že prach z díry vysavačem dostanete?
V garáži dva elektromobily, dva wallboxy, chytré řízení nabíjení. Už chybí v garáži jen powerwall. 👍 Opět dobré video. Vysvětlení pro neznalé, že to půjde celkem snadno.
@Miroslav Plíhal děkuji za komentář. "Powerbox" 19,2 kWh je v domě, ale nabíjet z něj elektromobily je nemoudré - ten je primárně na uskladnění energie pro dům na noc, resp. na vyrovnání výkyvů energie ze slunce, když je během dne kdy nabíjíme elektromobily střídavě oblačno.
@@ElectroDad zajímalo by mě, proč to není moudré? Kvůli velkým ztrátám?
A když máte tak velkou baterii a nevyuzivate ji na nabíjení auta, využijete její kapacitu když jsou delší dny? Děkuji
@@tomasbarta861 Zdravím Vás pane Bárto. Koukám, že ElectroDad už Vám neodpověděl, tak to nadrzo zkusím já...
Ano, 19,2kWh je na domácí FVE v ČR velmi nadprůměrná hodnota, ale pokud by večer dorazily do garáže Leaf i Model 3, oba vybité na třeba 50%, tak ani kdyby se do nich "přepustila" celá domácí baterka (využitelných v lithiu bude tak 16kWh), tak by to jejich dojezdu moc nepomohlo. Naopak dům, by přes noc jel už jen z EONu. A pokud by jedno auto dorazilo vybité na 20% SOC, nebo úplně, tak už by nějakých 16kWh dobití nedávalo smysl vůbec. Navíc, přeléváním energie z domácí baterie do auta vznikají jak ty Vámi zmíněné ztráty, tak i naskakují zbytečné cykly na domácí baterce.
Od jara do podzimu je tedy lepší nabíjet auta z FVE jen přes den, tak aby nabíjecí výkon šel přímo z panelů. Pokud přijde mrak, nebo je chvíli zataženo, baterie se využije k překlenutí této doby, aby se nemusel spotřebovávat proud z EONu, který je v té době ve vysokém tarifu. Nejlevnější je, když se nastaví časovač, aby se večer po příjezdu auto nenabíjelo vůbec a jeho nabíjení začalo až 6 ráno. To již v létě slunce svítí na plné pecky a za 3 hodiny (6-9h) se tak do auta může nacpat klidně i 20kWh přímo z panelů, s tím že baterka tomu také trochu vypomáhá, ale nijak netrpí. (Nabíjení auta přes den si samozřejmě může dovolit jen takový člověk, který má vlastní firmu, dva elektromobily v rodině, nebo často pracuje na homeoffice. Rozhodně to tedy není řešení vhodné pro každého.)
Samozřejmě, pokud člověk večer přijede úplně vybitý a ví, že druhý den ráno musí hned vyrazit na další služební cestu, tak prostě auto nechá nabíjet i přes noc. Levnějším nočním proudem. Tohle přepínání garáže, kdy přes den jede z FVE, zatímco v noci jede z EONu na levnější tarif, ElectroDad má. Ukazoval to tuším v jednom starším videu.
Samozřejmě, přes zimu se z FVE moc nabíjet nedá. Tam je lepší to prostě nechat na EONu a nabíjet jen tím nočním proudem.
Pokud jde o využití takto velké domácí baterie, ze vlastních zkušeností tipuji, že od jara do podzimu se každý den cykluje někde mezi 90 až 50% SOC. Tím se prodlužuje životnost, neboť výrobci LFP baterií často povolují cyklování v rozsahu 90-10% (případně 100-20%) a u tohoto používání garantují životnost 10 let. Méně intenzivním vybíjením se životnost významně prodlouží. V zimě to asi bude horší, tam věřím, že jsou týdny škaredeného počasí, kdy se i těch 19,2kWh LFP podaří vybít na 10% a musí se pak elektřina dokupovat z EONu.
@@obajer děkuji za vyčerpávající reakci :). Spousta těch věcí mi už jasná byla. Sami máme FVE od loňského podzimu. Nyní právě řeším možnost využití přebytků k dobíjení auta. Zároveň mám pocit, že jsme to původně neodhadli a elektrárna je poddimenzovaná včetně chybějící baterie.
@@tomasbarta861 Jestli se tomu chcete pověnovat do hloubky, pak Vám doporučuji jako výchozí bod české diskusní forum mypower.cz. Když tam popíšete Vaši současnou situaci s FVE a čeho chcete dosáhnout, určitě Vám poradí některý z tamních uživatelů-expertů. Nabíjení z přebytků FVE umí například Wallboxy MyEnergi Zappi nebo EmonEVSE. S Wallboxem Olife jsem dynamické nabíjení z přebytků osobně chodit neviděl, ale podle komponent použitých v tomto videu to Olife určitě umí také. Na druhou stranu, Olife je spíše Firemní/Fleetový Wallbox, čemuž odpovídá například možnost aktivovat na něm autentizaci, zpoplatněné nabíjení atd.
PS: FVE se dá určitě vylepšit či poladit. Jen doufám, že nemáte 1-fázovou FVE v kombinaci s 3-fázovou AC palubní nabíječkou auta. Tato sestava by totiž byla ekonomicky hodně špatná.
Ahojte mame objednanu konu electric. Do buducnosti planujem teslu. Mozem si ku kone kupit tesla wallbox? Na stranke si tesla dala medzi podporovane vozidla len tesly. Ak to bude fungovat, budu neake obmedzenia?
wallboxy jsou všechny kompatibilní se všemy (typ 2) elektromobily, takže si klidně kupte wallbox přes Hyundai a pak s ním budete nabíjet Teslu, nebo Tesla wallconnector, se kterým nabijete Konu, je to jedno
No některé věci tam dost tahají za uši. Třeba jako spojení "teče tam VÝKON x amper" atd. Je vidět že se autor laik chvílemi v pojmech ztrácí. To samé pak výrazy jako "proudové transformátory",, nebo "měřící transformátory". Transformátor transformuje napětí, nikoliv proud. Transformátor má taky obvykle alespoň dvě vinutí, nebo může mít i jen jedno vinutí (autotransformátor), ale alespoň tři vývody. Transformátor má také jádro. To co se dává na ty fáze aby se měřil protékající proud jsou samozřejmě cívky. Stolní počítač má sice zdroj zpravidla v sobě (jsou výjímky) a nejklasičtější zdroj ATX má dokonce hned několik výstupních napětí, ale zrovna 20V jak tvrdí autor se tam nevyskytuje vůbec. Počin hezký, ale radši se nepouštějte do vysvětlování věcí kde nevíte. Po účel videa to myslím není nutné a děsně to pak tahá za uši.
Srdce eletrikáře zaplakalo nad těmi svorkami. A to není proti vám, ale proti výrobci toho wallboxu. 3 dráty do jedné svorky a ještě k tomu PE?
Krása jako vždy. Ještě by to mohlo být bezdrátové (ta komunikace).
Ano bezdrátové a komunikující se solární elektrárnou, tak aby to využívalo maximum ze soláru a pak v noci zbytek baterie dobíjel za levnou elektřinu ze sítě v tarifu D27D.
@@martinkrupka8934 Já osobně bezdrátovou komunikaci mezi Wallboxem a FVE mám a přesně jak píšete - dá se pak naskriptovat jakákoliv logika dle potřeby. Na druhou stranu, právě ta bezdrátová část (u mne wifi) má svoje mouchy a kdyby to šlo, tak bych dnes volil RS485 nebo metalický ethernet.
Zdravím,
pěkné video o nabíjení elektromobilu doma, ale mně ještě víc zaujalo, kdy plánujete udělat i recenzi na Opel Ampera E, která mě osobně nejvíc zajímá.
@Miroslav Vojtek recenze Ampery-e bude běhěm dvou týdnů.
Děkuji, už se těším.
velmi dobré video
děkuji pěkně
Nedejbože přímotopy - velice neekologická forma topení? To je jako hláška, že má elektromobil výfuk v elektrárně. Samozřejmě záleží jak vzniká spotřebovávaná energie a jak je celkově systém účinný. Já osobně považuji za velmi neekologické třeba vaření na plynu, kdy podstatná část spalováním vzniklého tepla bez užitku obtéká hrnec a končí místo hrnce v místnosti. Naprosto nesrovnatelné s indukční deskou. Co se týče účinnosti je lepší plynem topit. Ale i tak vzniká 50% emisí CO2, jako by se topilo uhlím. Také uhlovodíky, oxidy dusíků, které nám tak moc vadí u dieselů a další emise. Pro kondenzační kotle se musí stavět vysoké komíny, které zabírají místo pro FV panely, nebo na ně hází stín. Vyžadují pravidelné revize spalinových cest, vedení i spotřebičů. Obrovskou výhodou přímotopů je velmi efektivní nezávislá regulace každé místnosti zvlášť, odpadají také ztráty na vedení a oběhových čerpadlech. V dnešní době se staví pasivní domy, kde dokonce přímotopy, především ve formě podlahového vytápění nahrazují tepelná čerpadla, která by z pohledu investice byla nenávratná. Je potřeba také vzít v úvahu druhotní emise plynu, kdy se spotřebovává další energie v kompresorových stanicích za kterými jsou hned chladící stanice, které chladí kompresí ohřátý plyn. Tyto stanice jsou cca 120 km od sebe a jen na území Slovenska mají výkon 1GW!
Paráda ..... pekne spracované ako vždy
Děkuji, Fedor
10:42 neměl by být zelený vodič delší, jak všechny ostatní? Když by došlo k vytržení kabelu z w.boxu, aby se zelený vodič vytrhl až jako poslední? Díky.
Tak tak.. detail a detaily dělaj kvalitu :)
Dobrý den, když je problém nízký nabíjecí výkon, umí ten wallbox teda i omezení, při nabíjení z přebytků fve, tzv. od spodu?🙂 (minimální výkon, při kterém přebytky začne využívat)
@Tomáš Bárta obecně wallboxy nepustí do elektromobilu méně než 6 A na fázi. V případě třífázové palubní nabíječky je to podle mne již pro většinu elektromobilů relativně "zdravých" 4,1 kW, v případě jednofázové nabíječky je těch 1,38 kW již hodně malý výkon.
Zda-li jde nastavit minimální proud wallboxu nad 6 A už musí odpovědět povolanější.
@@ElectroDad dobry den, je teda pravda, ze nabijanie elektromobilu z klasickej 230v zasuvky "škodí " baterke?
nešlo by udelat aby pokud se nabíjí 2 auta z wallboxů, by si ty wallboxy podelili ten výkon? namisto aby ten teslackej sebral všechen vykon?
@Strážská Atomová & Digital radio czech určitě ano a bude to pěkně vidět v návazném videu. V případě naší instalace by šlo nastavit na Tesla wallboxu max. 10A a tím pádem by měl Olife wallbox k dispozici vždy 10 až 20 A.
Ale tim si zbytecne omezis Teslackej wallbox, i kdyz na Olife nic nebude. 😜 Nebo ho budes muset opet "postelovat" na plnych 20A.
@@ElectroDad To není ideální řešení. Myslím, že myšlenka @Strážská Atomová & Digital radio czech
byla spíš tak, že wallboxy budou komunikovat mezi sebou, každý samostatně bude mít k dispozici max. výkon a při připojení druhého (libovolného) auta se pak výkon rovnoměrně rozloží... Pak je systém max. efektivní.
@ tak jsem to myslel.
No a nebo počkat, až nějakého výrobce napadne udělat
a)1F wallbox se dvěma zásuvkami a dotykovým displayem, na kterém se nastaví priority nabíjení, rozdělení výkonů, případně i čas a doba nabíjení. Taky by mohl aktuální i nastavené hodnoty zobrazovat, aby řidič nemusel dokola obíhat auta :D. Možná by to bylo jednodušší i spolehlivější než propojovat wallboxy, věšet do prostoru měřící trafa a shánět revizáka :).
b) 3F wallbox se třemi nezávislými zásuvkami :) + jmenované příslušenství
Proč jste nepoužil druhý Tesla WallBox v režimu Master-Slave? 3. generace komunikuje už přes wifi. Pro Leaf by byla potřeba redukce www.evexpert.cz/p/343/adapter-z-typ-2-na-typ-1-32a-0-5-m.
@Michal Tesla protože mi jednak byl druhý wallbox věnován a protože umožňuje nastavit dynamicky nabíjecí proud na 6 či 20 A - a těch 6 A potřebuji když třífázově nabíjím ze sluníčka - to by druhý Tesla wallbox neřešil.
Garáž je navíc ve svahu, cca 30 m od domu, není v ní wifi signál.
Dnes se mi to líbilo. Je jen škoda, že mohla být krabice rozvaděče větší. Místa je na zdi dost. Ale to nikdo netušil. Neberte to jako výtku, to v žádném případě, prosím.
@Jarda Fik to souhlas, můj elektrikář mohl zvážit pořízení o "číslo" větší krabice pro rozvaděč v garáži. Byl limitován výškou, tak je možné že něměl moc na výběr co do šířky.
To moje namačkání silových i komunikačních vodičů v rozvaděči byl jeden z důvodů, proč jsem měřící proudová trafa pak raději přenesl do druhé krabice a vodiče vedl mimo krabici rozvaděče.
@@ElectroDad Ta nová verze vypadá také mnohem lépe. Také nejsem přítel namačkaných technologií, špatně se v tom pak hledá závada. Jen ty ceny všeho pro EV mne připadají přehnané dle hesla máš-li na EV tak jistě máš i na drahé ostatní příslušenství. Díky za odpověď.
Jarda Fik mě právě přišla cena 13tis za wallbox od Tesly hoooodně nízká, když kdekdo prodává wallboxy kolem 30tis (například i škodovka).. Jinak souhlas, většina se chce “svézt” na vlně popoularity EV, bohužel.
Tohle si dam spis na vstup do baraku, abych vedel podle vytizeni domu muzu odebrat pri nabijeni. V budoucnu 2 domacnosti nabijeci auto a 3x32A. 😁 Energetik rikal, ze by to slo jeste zvednout na 3x50A ale to uz bych si pripadal jako fabrika 😂
No jo ale co ty poplatky za jistič? 3x32A to dáš.
@Honza souhlasím s @romanfiser1 pokud to RD fakt nepotřebuje, tak je vhodné mít sice dostatečně dimenzovanou kabeláž, ale jistič mít ten co nejmenší kvůli zbytečnému placení stálých poplatků (které bezpečně do budoucna porostou). Osobně přemýšlím, jestli by nám domů nestačilo 3 x 20A.
@@ElectroDad Směrem k elektrárně by měl být jistič vždy s vyšší hodnotou než předchozí, takže bych míň než 3 x 25A hlavní nedával. Nebo mít v garázi jenom 16A.
@@radeksrb To s tím řazením jističů je pravda. Nicméně, pokud je v domě 3f FVE a wallbox s aktivním řízením, tak vlastně není problém mít v garáži jistič třeba 3x32A a na patě domu jen 3x20A s tím, že rozdíl výkonu buď dodá FVE nebo zafunguje to aktivní řízení. ElectroDadův hrad už by prostě potřeboval vlastního energetika, tak jako leckterá fabrika - však on sám v tomto videu zmínil "čtvrthodinová maxima" :)
@@ElectroDad ja tomu rozumim. Nicmene dve domacnosti. 2x mycka, pracka, indukcni deska, trouba. Casem i klimatizace. Sauna. Nemyslim si ze je to pre dimenzovane moc. FVE je kvuli male strese jen doplnek primarne to musi odtahat eon 😁
Zajimala by me situace, kdy na Olife frci nabijeni plnyma 3x 20A a do toho vlitne Tesla WallBox s dalsima 3x 20A. Nez zareaguje Olife, nez da vedet autu, ze ma upravit proud a nez auto zareaguje a upravi nabijeni, tak ti tam leze 40A pres 20A jistic. 🤷♂️
@Martin Kolaci to wattmetr dobře zvládá. Podle mne reaguje wallbox na základě pokynů / dat z Wattmetr, elektromobil si pak musí vystačit s tím co wallbox posílá za proudy.
Vámi popisované situace budou vidět v návazném videu, na pár vteřin tam je kombinované zatížení vyšší než 20 A, ale na to jsou jističe stavěné, mají krátkodobou toleranci.
Tuhle situaci by určitě bylo fajn vyzkoušet v praxi.
Teoreticky by to problém být neměl, protože použité měření proudovými transformátory a AD převodníky je tak rychlé, že umí zareagovat i uvnitř jedné periody AC 50Hz. Nabíječka v elektromobilu se zase řídí PWM signálem of frekvenci 1kHz dle normy J1772, tudíž i ta by měla zaregovat rychleji, než se vůbec stihne dokončit jedna perioda AC. Nejen tedy, že by neměl vyletět jistič, ale dokonce ani domovní elektroměr by neměl zaregistrovat žádnou příkonovou špičku. Každopádně i já se přimlouvám za praktické ověření a protože jednotlivé řídící jednotky budou mít určitě naschvál nastaveno nějaké zpoždění nebo integrační interval, který do teorie hodí vidle. Těším se tedy na to druhé, zmíněné video :)
Nabíječ v autě vždy nabíhá pomalu takže není problém z reakční dobou ostatních zařízení.
Ono to prave neni tak, ze wallbox posila proudy. Wallbox jen sepne rele a propoji faze do kabelu. Zalezi to na nabijecce v aute, co si cucne. Wallbox jen rika po CP vodici autu (1kHz PWM signal), kolik si muze vzit. Otazka je, jak rychle bude reagovat nabijecka v aute na pokyn z wallboxu a za jakou dobu stahne prikon... 😉
@@1kolaCZek ano. Pokud běží 1 na plno a pripoji se 2 zarizeni si pokecaj a auto pomalu zacne zvedat svuj příkon. U me auto nabyha cca 5-10s a to mam max jen 3,6kW.
9:10 Na to používám vymoženost jménem vysavač.
10:10 Na to maturita nestačí, na to je vyhláška č. 50/1978 Sb. a zkoušky z ní, které se dělají minimálně každé tři roky.
Vyhlášku 50 potřebuje pouze člověk, který toto provádí dodavatelským způsobem. Doma si to pro sebe může připojit třeba zedník se základní školou.
Rozdělení odborné způsobilosti:
a) pracovníci bez odborného elektrotechnického vzdělání ...
...
§ 4 Pracovník poučený - pracovník bez elektrotechnického vzdělání, který je organizací seznámen s předpisy pro činnost na elektrických zařízeních s ohledem na charakter a rozsah činnosti, kterou mají pracovníci vykonávat, upozorněn na možné ohrožení a s poskytováním první pomoci při úrazech elektrickým proudem.
b) Pracovníci s odborným elektrotechnickým vzděláním
§ 5 Pracovníci znalí - pracovníci s elektrotechnickou kvalifikací, kteří mají ukončené odborné vzdělání a složily zkoušku z předpisů k zajištění bezpečnosti, místních bezpečnostních předpisů a znalostí o poskytování první pomoci. Pracovníci jsou přezkušováni nejméně jednou za tři roky.
...
Taky nechápu tuto seberealizaci, když pro pána nemůže být problém zaplatit pár tisícovek za kompletodbornou elektroinstalaci řemeslníkovi ElektroRevizákovi ( stejně to musel po něm při revizy opravit - viz video). :-)
S maturitou z elektrotechnickeho oboru jste dokonce osoba znala, dle par. 5, a ne jen osoba poucena dle par.4, vyhl. 50/78 Sb. 😉 (Pravidelne overovani znalosti, tedy prezkusovani, nyní ponechme stranou) To nic nemeni na tom, ze plati to, co jste spravne uvedl ve videu, ze zapojení, ktere jste provedl ve vypnutém stavu elektroinstalace, musi pred uvedením do provozu zkontrolovat revizni technik.
Dekuji za Vase videa. Jsou velmi poucna, prakticka a hlavne srozumitelna. Presne takhle ma vypadat popularizace.
@@TomH519 tak muze, ale kdyz to pak nekoho zabije, nebo zpusobi skodu, tak si pujde do vezeni sednout (nebo zaplati nahradu skody) prave on, pripadne majitel objektu.
@@prochora Obecná odpovědnost za škodu či usmrcení z nedbalosti, platí pro všechny lidské činnosti. Stejně jako když si dám na okno velký květináč,nedostatečně ho zajistím a malér je na světě.
Mám otázku? Proč by měl zapojení tohoto spotřebiče kontrolovat revizák.Po odborné stránce je to určitě přínos, ale myslím tím, jaký zákon mi přikazuje volat revizáka?
Ještě dotaz k Olife a nabíjení z přebytků FVE - nemohl by u něj výrobce nastavit například tuto logiku?
- Měřit na přípojce z EONu
- Celkový proud ať Olife limituje dle hodnoty hlavního jističe
- Připojené EV ať nabíjí vždy alespoň výkonem 3kW
- Je-li k dispozici přebytek z FVE, ať Olife zvýší nabíjecí výkon na 3kW + přebytek z FVE
Dává to smysl?
@Ondřej Bajer smysl to rozhodně dává a domnívám se, že to určitě realizovat lze.
Odpověď jak přenechám na povolanější.
Proč takové řešení nevolím: garáž máme zakopanou ve svahu cca 30 m od domu. Stavěli jsme ji, rovněž svépomocí, 8 let po dokončení RD a tehdy mě nenapadlo propojit dům s garáží také síťovým kabelem, a domácí wifi do garáže nedosáhne. Čtění přebytků z fotovoltaiky v domě by bylo třeba nějak datově posílat do wallboxu. A to by znamenalo další sofistikovanější zařízení na obou stranách, v průběhu let náchylná na poruchy a morální zastarávání - "smart home" je fajn, ale časem sloužíte díky časté údržbě vy jemu, než aby on sloužil vám.
@@ElectroDad Tak tuto situaci úplně chápu - pokud hlavní přípojka z EONu není v dosahu několika metrů, nebo přímo v garáži, tak by taková integrace do FVE byla opravdu komplikovaná. A rozkopávat svažitý pozemek kvůli jedné kabelové chráničcce bych taky nechtěl. Jasně, ethernet mezi RD a garáží by se dal místo UTP natáhnout přes "powerline modemy", ale přesně jak píšete - spolehlivost celku by byla diskutabilní a chytrých krabiček by tam bylo jak v atomové elektrárně :)
Díky za osvětlení, přeji ať Vám zařízení dobře slouží!
To, ze su tam konektory RJ45, este neznamena, ze tie krabice spolu komunikuju cez ethernet. Skor to bude RS485 a to cez powernet tak lahko nepojde.
Uz se tesim na recenzi Kona Electric :)
@Denis Prachaticky videa s Konou samozřejmě budou a přemýšlím jak je uchopit / koncipovat. To auto je úžasné a v modelovém roce 2020 fakt vychytané. Protože mám Model 3 (snad už brzy) a Konu dlouhodobě k dispozici, tak udělám časem video kde tyto dva, podle mě nejlepší dosud dostupné elektromobily porovnám mezi sebou.
Rád bych všem obecně zopakoval a připomenul, že stejně, jako nikdo *nesmí* řídit automobil *bez příslušného platného oprávnění* (řidičského průkazu příslušné skupiny) *nesmí* nikdo *bez příslušného platného oprávnění* (vyhl. 50, min §6) samostatně pracovat na el. zařízení. Tím myslím, že by zde diskuze na toto téma okolo kdo může tyto elektroinstalace provádět mohla být ukončena :-) Hezký den všem!
@Jiří Tichý pokud by tedy člověk s odborným elektrotechnickým středoškolským vzděláním, který je zároveň inženýrem VUT s 20 letouu praxí nesměl zapojit spotřebič pětižilovým kabelem, což si před uvedením do provozu nechá zkontrolovat revizním technikem, tak všichni muži co sledují tento kanál občas jednají v rozporu s absurdními předpisy.
@@ElectroDad Ano, je to přesně tak. Je to proti zákonu. A absurdní mi toto pravidlo nepřijde. A proč? Přirovnejme to k tomu řízení auta. Pokud mi přestane platit řidičák (z jakéhokoli důvodu) tak i přesto, že mám i 30ti letou praxi v řízení a miliony najetých km, tak přesto *bez něj nesmím autem jet* . Je to naprosto stejné, nemám-li platnou vyhl. 50. Elektrické normy se stále vyvíjí a mění a proto se musí dělat každé 3 roky (u §6, 7, 8) ověření znalostí s písemnou a ústní zkouškou.
Mezi lidmi panuje falešné povědomí, že se práce na elektřině tak nějak toleruje. U nás je takovéto omezení na profese, jako je práce na el. zařízeních poměrně vyjímečné. Ale např. v Austrálii je stejné omezení např. na instalateřinu. V AUS si nesmíte sami udělat jakékoli instalatérské práce. Ono je to docela pochopitelné. Neodborně provedená instalateřina (stejně jako elektrikařina) může způsobit velké materiální škody. U elektřiny to mimo škod může být i ohrožení života.
A s tým vodičákom teda hodne opatrne, ten dostane skoro každý, aj ten kto nevie pomaly ani auto naštartovať. Ale má papier, to sa počíta... Sa čudujem že sa nerobia povinné preškolenia čo 5 rokov...
@@danielgago-sk Ano, přesně tak! Jako řidič referent procházím pravidelním přeškolením každý rok a zde je krásně vidět, jaké změny v zákonech probíhají. Nebýt těch školení, o nových pravidlech bych se nedozvěděl, ikdyž neznalost neomlouvá a každý by si měl informace vyhledávat aktivně sám. Ale to se pocopitelně v praxi neděje. Také bych třeba každých 5 let dal všem řidičům jako povinnost alespoň informativní školení! To co mezi lidmi lítá za nedorozumnění a jaký nesoulad v chápání pravidel je, je otřesné. Samozřejmě tomu napomáhá chaos a stále změny, ale tomu se prostě nedá zabránit. Evoluce je evoluce...
@@LP-fq9us veru, kde sú tie časy keď prax bola naozaj prax. Ja som dokázal v 15 tich vymienať zásuvky, vypínače a podobne, a fungujú doteraz... A to ani nemám na to školu. Mimochodom - učili sme sa základy toho v 14 tich na Praktickej príprave na základnej škole... Zapájanie obvodu a následná kontrola správnosti so 4,5V batériou pre istotu. (a inak ma to praxou naučil kamarát čo to mal ako koníčka) Veru, dakedy bola iná doba, to ľudia aj dačo prakticky vedeli, ake Electro Dad je presne z tej doby, takže aký problém, zvlášť keď je ešte tak seriózny že si to nechal skontrolovať revízákom...
Na tesla wallboxu nemate cerny krytky na sroubky ktery jste mel v krabici.
@Miroslav Plíhal vida, může být, děkuji za upozornění.
Myslim si ze byste mel vic dbat na rozlisovani kW a kWh. Nekolikrat mluvite o kW a myslite kWh.
Proc si myslite ze primotopy jsou neekologicke?
Přímotop má nízkou efektivitu. Kvalitní čerpadlo dokáže že stejně energie udělat klidně 5x více tepla apod.
Ty náběhy výkonu dělá auto. Ostatní se řídí komunikací po CP vodiči.
@romanfiser1 děkuji za doplnění, Romane.
Taketo zapojenie je vhodne ak oba elektromobily podporuju nabijanie z 3 faz. Pri pripojeni jednofazovej zataze wallbox zjavne limitoval vsetky 3 fazy a teda dve fazy boli prudovo nevyuzite. Inak to asi ani nejde, kedze riadenie prikonu cez komunikacny protokol je len spolocne (dva vodice v konektore typu 2). Tie nepodstatne domace spotrebice ako pracka, umyvacka riadu, varna konvica, zehlicka a podobne maju kazdy odber okolo 10A. Ak niesu stastnou nahodou vhodne rozlozene medzi fazami, a nebude prave svietit slnko, budu asi istice vypadavat castejsie.
@Henrich Raduška děkuji pěkně za komentář. Souhlasím s Vaší úvahou.
Máme dobře rozdělené fáze v domě mezi kuchyň, prádelnu a garáž.
V létě nabíjím malým příkonem do 10A na fázi přes den ze slunce a za ty dva roky ještě nikdy jističe nevypadly. A pokud budeme v zimě v noci po 22 hod nabíjet někdy 3 x 20A, tak to už v domě žádné spotřebiče kvuli tichu na spánek nepouštíme.
Další možnost by bylo nainstalovat druhý Tesla WB a propojit je mezi sebou obyčejnou kroucenou dvoulinkou - sériová komunikace. Nepokryl by se tím odběr z obyčejných zásuvek, zato by dělení výkonu probíhalo rovným dílem a instalace by byla daleko méně náročná. Je potřeba pamatovat na to, že minimálně tesla WB nemá integrovaný proudový chránič. Pro nabíjení elektromobilů to musí být chránič charakteristiky A-EV, pořizovací cena cca 3.500 kč.
@Pavel Krajcir děkuji za doplňující komentář.
je to proste nedokonale... pokud se nabiji z jedne faze na plno jiny elektromobil tak ostatni 2 faze vypne... coz je naprosto stupidni reseni... proc to proste ten druhy elemobil nenabiji jen z ostatnich 2 fazi ktere jsou volne to nechapu
helle v PC neni 20V ale 12, 5 a 3,3V
jinak video super stejne ten WALL box je predrazenej
Byla nám předvedena montáž zařízení. Ikdyž Vás to nezajímá, já Vám řeknu, co bych udělal jinak a nebo by mohl být problém. Podle mého máte krátké vruty díky přidaným podložkám a možná bych zvolil i silnější průměr 10 a hmoždinky alespoň zasádroval. Musíte počítat s tím, že vytahujete zástrčku, která tam až tak lehce nejde zastrčit. Fachman pokud to vidí, by nedal hmoždinky na konec cihly. Rezerva el. kabelu se dělá pouze dráty a ne celým kabelem - vypadá to strašně. Datový PC vodič ( na kabel nepatří konektor 8/8 - nemá se kam zaříznout), bych zkrátil na zvolenou délku a namontoval nový konektor. Vy to máte stočené, jak cívku a to by mohlo dělat problémy. O brčku jsem nevěděl. U nás se používal u lidí vysavač.
@oktipy může být, děkuji za komentář.
Možná bych se mohl zbavit té smyčky datového kabelu jak píšete, pokud budu pozorovat chybovost.
Vysavač vám z otvoru všechen prach nedostane, a už vůbec ne pokud je otvor svisle.
@@ElectroDad Jsem spojový mechanik a datové sítě byl náš chleba po revoluci. Uznávám, že nemusíte mít kleště na montáž nového konektoru. Ano vysavač nemusí vše vysát. Děkuji za odpověď.
@@vratislavblazek5954 Pokud by jste nechtěl slyšet názor někoho jiného, tak můžete vypnout komentáře. Já používám v slušných komentářích pouze to co vidím a slyším ve videu, případně můj postup. Kdo zcela a bezvýhradně souzní s jakýmkoliv autorem, může se oponent jevit jako zlý rejpal. To si ovšem musíte ten problém vyřešit vy sám a ne ho přenášet na někoho jiného..
@@vratislavblazek5954 Ano máte pravdu. Budu se muset dovzdělat.
5:40 desktop se nenabijí :)
ok
Z cisto financneho hladiska sa investicia do wallboxu nevyplati, lebo jeho cena prevysuje cenu elektriny, ktora postacuje na niekolkorocne jazdenie elektromobilom.
wallbox je o pohodlí a za to se platí..
@Henrich Raduška souhlas, proto jsem do doby kdy jsme měli pouze jeden elektromobil o wallboxu neuvažoval.
S příchodem druhého elektromobilu je to pro moji ženu (a tím pádem i pro mě :) ) uživatelsky přívětivější mít dva wallboxy.
V com to zvysene pohodlie spociva?
@@henrichraduska4261 připojím a neřeším. Wallbox se o vše postará sám...
@@henrichraduska4261 Citace: "V com to zvysene pohodlie spociva?":
Tak na tenhle příspěvek přesně sedí hláška z filmu Marečku podejte mi pero:
"Ale o tom tady již dobrou čtvrthodinu hovoříme, Mlho!"
O tom je přeci celé to video! :-)))))
4:40 Tvrdíte. že přímotop je vysoce neekologická forma topení (se svoji témeř 100% účinností?) Můžete to vysvětlit? Pokud by byla pravda co tvrdíte, tak elektroauto je úplně stejně vysoce neekologická forma ježdění autem. Mimochodem to co jste narval ( nenarval ) do chytrosti zásuvek, tak já jezdím zdarma 4 roky a pokud půjdou pohonné hmoty ještě níž, tak 8 let. V té době budete pomalu myslet na nové baterie..... Byl jsem šokovaný, že ač majitel nemalé fotovoltaiky nemáte ani el. bojler na teplou vodu a vaříte na plynu? Elektromobilismus first.
@oktipy
vytapeni.tzb-info.cz/provoz-a-udrzba-vytapeni/17112-emise-co2-a-jejich-dopad-na-hodnoceni-zdroju-v-budovach
"Na Obr. 7 je patrná logicky vysoká související produkce emisí CO2 při použití elektrokotle a naopak nejnižší při užití kotle na biomasu vzhledem ke globálnímu hodnocení. Vzhledem k vysokému emisnímu faktoru CO2 pro elektrickou energii lze konstatovat, že elektřina je z globálního pohledu ekologicky výrazně nejhorší energonositel pro použití v budovách, přestože lokálně se jedná vlastně o bezemisní zdroj (bez místní produkce škodlivin)."
Po instalaci FVE máme v domě hybridní 300 L zásobník na TUV, který se celý nahřívá přebytky elektřiny ze slunce, a pokud nesvítí tak plyn nahřeje pouze jeho horní třetinu - viz má videa o naší fotovoltaice: ruclips.net/video/vkQxJ-sB1L0/видео.html
Taky jsem tím byl překvapený, ale když se nad tím zamyslíte, tak je to skutečně tak:stojí to na nízké účinnosti přeměny tepla na EE, která je něco přes 30proc. Jde principiálně o Carnotův cyklus - najděte si jej ve vyhledávači. Dále se ta nízká 30proc. účinnost srazí o dalších asi 20proc. ztrát přenosem EE z elektrárny k přímotopu. Takže doma např. z toho spáleného plynu získáte jen něco pod 30proc tepla, kdežto doma spálením plynu získáte 100proc.tepla, které si ponížite jen o energii spotřebovanou na dopravení plynu do místa spotřeby.
Jinak s ostatním souhlas, až na to, že pohonné hmoty nejspíš na těchto nízkých hodnotách nevydrží dlouho.
@@ElectroDad Proč je tedy elektrika pro domácnost na vytápění neekologická a pro ježdění elektromobilem ekologická. Vždyť ty baterie dobiju neekologickou elektrikou- Berte to tak, že neberu Váš konkrétní případ, ale zrovna vy by jste mohl ekologicky i topit. Jen dotáhnout tepelné ztráty baráku.
S dovolením přidám svůj komentář. Je to dobrá otázka. Jde o to, že převod spálením benzínu/nafty na mech. energii(tragická účinnost kolem 30proc.) je podobný průšvih jako výroba EE v tepelných elektrárnách. Nicméně EE lze vyrobit i jinak než pálením paliva. Např. ze slunce. Tedy v případě ED podstatnou část může energii pro eauto nabíjet ekologickou EE ze solárů.
Nejenom, že se desktop čili stolní PC nenabíjí, ale není tam ani 24v a to by maturant mohl vědět a se svým testerem ( pro nás ostatní měřícím přístrojem ) si to změřit, že je tam 12v, 7v, 5v a to vím i já nepoučená osoba.
@oktipy zásadní příspěvek, bavíme-li se o wallboxu.
Electro Dad pokud se snazis to pouzivat jako elementarni srovnani a vysvetleni tak to zasadni je. Zapracuj na tom, budes pusobit verohodneji a videa budou mit kvalitni informativni vahu. Jinak no-hate ;)
Ba co víc, v PC je dokonce ještě DC napětí 3,3V a zapomněl jste i na -12 a -5V. Ve videu nešlo o konkrétní hodnoty, ale o vysvětlení principu pro lajky, kde se snese podstatné zjednodušení nebo zavádějící tvrzení.
Opravdu je potřeba rýpat stylem "to by maturant mohl vědět"?
ED určitě ví, jaká DC napětí ATX zdroj typicky generuje, a že desktop se nenabíjí. Kdybych to vzal ad absurdum, tak těch 24V tam naměří maturant také, jelikož PC zdroj generuje jak +12V tak i -12V.
Jenomže ono není vůbec lehké natáčet video s nějakou informační hodnotou, něco montovat a u toho ještě souvisle mluvit tak, aby se člověk občas nezamotal. Zkuste si něco natočit sám. Sestříhat to, dát na YT a pak uvidíte.
A když už jsme u toho rýpání, tak přejmenováním žluté krabičky z "testeru" na "měřící přístroj" jste se moc neblýsknul. Téměř všech 1500 lidí, kteří doteď video viděli, jistě ví, že je to obyčejný multimetr. Přesto neměli potřebu se s tím vytahovat, protože jim je jasné, že ED to ví taky, jen si ve chvíli natáčení nemohl vzpomenout na to správné slovo.
Videa od ElectroDad hodnotím jako jedna z nejpřínosnějších na české YT scéně. ED si nehraje na machra, ale vše polopaticky vysvětlí. Přizná, když něčemu nerozumí, nebojí se veřejně ukázat svou chybu a pak sdělit, jak ji napravil. Zároveň to není jen o tom, že by mluvil do kamery někde za stolem, ale prostříhává tam konkrétní živé záběry. Dokázal byste to také? Já tedy nikoliv.
Takže já dávám LIKE a těším se příští zajímavé video s podobným obsahem :)
@@ElectroDad Pro Vás to nemusí být zásadní komentář, ale slušelo by se říci. Ano máte pravdu. Uvedl jsem chybné informace. Vemte si, že Vás sledují lidé, kteří o tom nic nevědí a potom se budou s někým přít a něco tvrdit a nenapadne je si ověřovat informace, jelikož to přeci řekl Electro Dad.
??? ... :-) :-) :-) ... Začíná mě ta elektromobilita rozesmívat. Kupte si elektromobil a ještě k tomu tohle a tamto a bžilión dalších věcí, aby vám to vůbec dobře fungovalo ;-) ... Jsem čím dál větší fanda do vodíku. Jako fakt. Je to jako benzíňák. Úplně bez blbostí a mnohem levnější! Prostě si ze slunce a dešťové vody vyrábět vodík, a když nebude dost, tak dokupovat na ... Jak se tomu nadává, když je to benzínka s vodíkem? Vodínka? ... Skladovat vodík mi přijde jednodušší, než mít baterky ...
@Dr. Zaius prosím, video začínám tím, že jsme wallbox pořídili 21 mesíců po té co jsme pořídili první elektromobil, tj. není to nutnost.
Vodíkový elektromobil budu rovněž testovat a s odbrníkem relativně podrobně vysvětlovat princip jeho fungování, resp. fungování celého ekosystému.
V osobní dopravě náš bateriový elektromobil, který nabíjím doma ze slunce, ten vodíkový elektromobil v mém vidění světa těžko někdy nahradí. Proč mezi ten zdroj čisté energie a elektrombil ještě vkládat složitý a velice ztrátový systém výroby, skladování, distribuce, a spotřeby těkavého vodíku mi zatím uniká.
Kdysi jsem měl podobný nápad. Vyrábět si doma pomocí solárů vodík a pak ho tlačit do auta je krásná idea, ale v praxi to nikdy neklapne - tlaková plnička je násobně složitější, dražší a náročnější na servis, než jakýkoliv wallbox. Dlouhodobé skladování vodíku je zase problém kvůli titěrné molekule H2, která se po čase protáhne každým závitem, těsněním, skulinou. Takže dlouhodobě skladovaný vodík se musí zkapalňovat a chladit, což je energeticky náročné. Vodík (nebo jeho umělé sloučeniny s uhlíkem) by mohl být řešením nákladní a lodní dopravy, v osobních autech se spíše neprosadí. Každá alternativa ke spalování dinosauřích fosilií je ale dobrá a stojí za vyzkoušení :)
Ještě před pár lety by žádného motoristu nenapadlo, že může mít v garáži vlastní "ropný vrt a rafinérii", zatím co dnes už je kombinace FVE+EV úplně běžná. Tipuju, že tak za dvacet let bude tak trochu k smíchu ten, kdo bude ještě jezdit v ropákovi. Asi jako když by dnes člověk potkal auto na dřevoplyn...
Ondřeji je to a není pravda - myslím to skladování vodíku. Ionizovaný vodík by se dal skladovat a jeho náboj by ho držel uvnitř. Tady uznávám, že tento (nikoliv nový) nápad ještě není technicky dořešen (už desítky let), ale vývoj supravodičů schopných fungovat na pokojové teploty docela pokročil. Přiznejme si, že nemluvíme o řešení pro dnešek. Elektromobil je pro normálního člověka k ničemu. Ekonomicky se to vrátí po ujetí cca 400 000 km a třeba naše 12 let stará Octavia má najeto lehce nad 200 000! To auto zrezne dřív, než se to vrátí ... A kolik lidí má 250-500 000 navíc na baterky? ;-) ... Tady jde o to, jak vyrobit dostatečně levnou elektřinu na elektrolytickou výrobu vodíku. Tak snad větrné domácí minielektrárny, nebo tak. Uvidíme i vývoj fotovoltaiky a akumulátorů. Posledních 15 let vypadá slibně ... Udržet to tak ještě 10 let, tak můžeme jaderné elektrárny odpískat.
Já myslel normální vodíkový spalovací motor (resp. plynovou turbínu), ale chyba na mojí straně. Špatně jsem se vyjádřil, takže za koment vám dávám palec, že jste mě na to upozornil ;-)
... Vodíkový elektromobil je ekonomicky nesmysl, pokud mi stran toho tématu něco neuteklo. Baterie ale zatím také nejsou, co by mělo být, aby to bylo použitelné pro normálního člověka ...
Mě zas rozesmívají vykřiky o vodíku. Už asi 20 let... a pořád nic co? :) Uplně bez blbostí je právě EV. Systém palivových článků je tak složitý a neefektivní, že o tom nemá smysl ani uvažovat. Ze 100kWh někde vyrobené energie dostanete z vodíkoauta jenom asi 25kWh (ztráty z konverzí, elektrolýzy, komprese nebo zkapalnění, transport, samotný článek)! Kdežto z EV cca 70kWh (kde jsou ztráty prakticky pouze v síti 10% a při nabíjení 10%).
Na doma nebo kamkoliv jinam musím doporučit Vadasiho přístroj www.elima.cz/obchod/sn-4-zkousecka-obvodu-110-400v-vadaska-sez-p-11992.html