Łapcie linki z odcinka :) Mapa z zanieczyszczeniem świetlnym: www.lightpollutionmap.info Tajna Grupa Fotograficzna: bit.ly/tajnagrupafoto Instagram z Waszymi najlepszymi zdjęciami: bit.ly/fotoblyski Film jaki STATYW FOTOGRAFICZNY wybrać: ruclips.net/video/nh45w5FMiB0/видео.html
Wiadomo, że Ziemia jest płaska więc to nie to ruch obrotowy ziemia tylko Nasa hakuje nasz aparat i zmienia dane, żeby gwiazdy wyglądały na poruszone żebyśmy myśleli, że Ziemia się poruszyła proste jak budowa makiety apollo 13
@@7piotrek3 Jasne, że naprawdę. Chyba nie wierzysz w tę propagandę rządów, że niby gdzieś tam sobie jakieś okrągłe planety krążą. Wiadomo, że to hologram jest.
Jestem z dala od jakichkolwiek miast na Islandii, gdzie zatrucie światłem jest na prawdę znikome. Właśnie dorwałem swój pierwszy aparat. Dzięki za film, będę próbował coś ustrzelić:)
Każda wiedza od ciebie się przydaje za co wielki szacun. Nie znalazłem wcześniej żadnego poradnika oprócz wpisu na blogu o fotografowaniu wnętrz. Sugeruję zrobienie poradnika też i w tą stronę naszego hobby :) Gratuluję i Pozdrawiam serdecznie
Mój poziom ambicji jest gdzieś pomiędzy tym filmem a stackowaniem (inna sprawa czy kiedyś starczy mi mądrości na tę umiejętność), ale coś udało mi się dowiedzieć: ten czas naświetlania dzielony od 600, już obił mi się o uszy, ale nie, że tu trzeba stosować ogniskową z pełnej klatki! Mapa zanieczyszczenia świetlnego też się przyda.
Poradnik ciekawy. Dopiero zaczynam moją przygodę z fotografią nocnego nieba. Chociaż lustrzanki jak na razie to nie moja bajka. Obecnie fotografuję aparatem Nikon Coolpix P1000 i zastanawiam się jak przełożyć zaprezentowaną wiedzę właśnie na ten aparat. Wiadomo nauka to próby i błędy aż do idealnej fotografii. Ale warto naukę przyspieszyć dzięki radom specjalisty.
Włącz tryb manualny, zastosuj zbliżone parametry i zobacz efekty. Jeżeli efekty nie będą zadowalające to modyfikuj aż dojdziesz do idealnego ustawienia w danej nocnej scenie, którą fotografujesz
heh ..ja Trafłem na Twój kanał szukając poradnika LR od obróbki drogi mlecznej, chyba jeden z pierwszych Twoich filmów... poślę pozniej opcje co mi sie udało sfocić... ;P pozdrawiam!
dlatego proponuję do tej porcji wiedzy jaki mamy na filmie dokupić filtr Hoya Starscape i mamy komplet do robienia astrofotografii ,jeśli ktoś jest zainteresowany częściej robieniem takich zdjęć oczywiście to polecam.
Świetny materiał. Podstawy podane na tacy. Prócz jednego ważnego elementu: jak ostrzyć? Rzadko który obiektyw cyfrowej lustrzanki ma jakąś skalę. Teoria mówi żeby ostrzyć trochę przed nieskończoność. A jak to wykonać w praktyce?
Fajny tutek choć uzupełniłbym o 4 rzeczy: 1. Zasada 500 jest bardziej wiarygodna niż 600. 2. Dla początkujących dobrze byłoby podać jak ustawić ostrość na niebo. 3. Dobrze zablokować balans bieli, np. na 3900K. 4. Warto wspomnieć o stackowaniu choć kilku klatek bo drastycznie wzrasta jakość zdjęcia. Pozdrawiam :)
JAKUB4x, tryb manualny na obiektywie, potem liveview i powiększenie 5x a potem 10x na gwiazdę. Kręcąc w lewo w prawo ustawisz perfect :) Jeżeli nie masz liveview to można w dzień ustawić na nieskończoność i zaznaczyć np. naklejką choć zmina temp może rozogniskować nieco. Podobnie oznaczenie nieskończoności jeżeli jest skala na obiektywie. Pozdro!
JAKUB4x, nie ma sprawy :) Wyceluj w miejsce gdzie jest dużo gwiazd bądź jakaś o dużej jasności. Na liveview może być duże słabe rozogniskowane kółko. To właśnie gwiazda, pokręcisz pierścieniem to nabierze ostrości i jasności. Ustawiaj aż będzie punkt! Powodzenia :)
Również polecam wyłączyć stabilizację w obiektywie. Jak masz problem ustawić ostrość to weź latarkę ze sobą naświetl jaknajdlaszy punkt na planerze, np jakieś drzewo, ustaw manualnie ostrość, tylko później nie włącz na obiektywie czasem znów na AF 😉
Bardzo fajny odcinek, ale zastanawiam sie jak to wyglada przy fotografowaniu obiektow mglawicowych, robiles kiedys takie zdjecia moze masz jakies cenne rady?? Czy moze raczej znaczaco to wybiega poza twoje preferencje?
A może Fastron - konstrukcja zrobiona i zaprojektowana przez Janusza Wilanda lub inny astro-koziołek bądź inny montaż paralaktyczny najlepiej z napędem to umożliwi prowadzenie aparatu za gwiazdami które wyjdą jako kropeczki a nie punkty
@@JACKSPARROW-cx8ll Dzięki za odpowiedź ;) Jeśli miałbyś jakieś propozycje dot. lustrzanek do 2500 zł, które będą najlepiej pasować do zdjęć nocnych (w tym nocnego nieba) możesz napisać :)
przepraszam, jeśli mam APSC, chyba , że się mylę (Nikon D5200), to jak mam obliczyć to do pełnej klatki, mam coś podzielić, czy też pomnożyć, jeśli tak to jakie wartości ?
Przepraszam, ze to napiszę ale we wszystkich podobnych blogach jest wiele mowy a malo przykladow albo w ogóle. Jak na wprowadzenie do fotografii nieba to ok. Moim zdaniem w takiej prezentacji oczekuje ustawienia sparatu, ustawienia jego parametrow zdjecia / prób/ , pokazanie probnych zdjec az do efektu koncowego w plenerze.
Hej, mega przydatny odcinek! Mam pytanie odnośnie oświetlenia, dlaczego masz je zamocowane do statywu, czy jest ono niezbędne lub co ma na celu 😊 Czy pomiar ekspozycji ustawiamy w jakiś konkretny sposób?
To tylko oświetlenie do filmu :) Jak tłumaczę jakiś sposób/metodę to nie pomijam takich kwestii przy omawianiu tematu. Odnośnie ekspozycji, zaczynamy od czasu dobranego do ogniskowej (sposób z filmu), następnie dobieramy przysłonę, żeby uzyskać większą głębię, np. f5.6 a na końcu dobieramy ISO, żeby uzyskać pożądaną ekspozycję (robiąc kilka zdjęć w celu odnalezienia idealnej ekspozycji)
@@fotoblyskcom tak też myślałam ale wolałam zapytać 😉 Odnośnie ekspozycji to bardzo dziękuję - dopiero zaczynam więc łatwo się w tym wszystkim pogubić. Ale teraz wszystko wydaje się prostsze 😊 Dzięki 😁 Twój kanał to prawdziwa skarbnica wiedzy
Witaj, zdjęcia petarda, powiedz mi jesli to nie tajemnica czym nagrałeś takiego time lapse ? Wędkuje i szukam jakiegos Aparatu ktory da mi fajne możliwości tego typu. Nie znam się niestety i zastanawiam czy potrzebuje okrasc bank czy kwota okolo 3000zl da mi zadowalajace efekty Pozdtawiam
Szkoda, że nie wspomniałeś o zdjęciach z długimi ogniskowymi np. 200mm i więcej, do obiektów tzw. głębokiego nieba, ale tu już trzeba używać głowic astrofotograficznych np. SWSA (Sky Watcher Star Adventure - około 1500zł) przy jej pomocy można robić nawet kilku godzinne naświetlania bez obaw, że gwiazdy wyjdą rozmyte. Wtedy można uzyskać niebywale zagwieżdżone niebo.
Temat niestety jest dość ciężki jeśli chodzi o sprzęt, bo różnica w sprzęcie jest zauważalna. Trzeba też mieć jasny obiektyw, bo na kitowych niewiele wychodzi. Starsze aparaty dość mocno szumią przy wyższych ISO, przez co nie uda się tak łatwo zrobić zdjęcia. Sam się z tym borykam. Materiał za to dość mocno wyczerpuje wszystkie aspekty fotografii nocnego nieba, zwłaszcza temat ruchu obrotowego, za co duży plus (wiele osób o tym nadal zapomina).
Tak to prawda. Zdjęcia nocą mają w sobie magię i odrobinę tajemniczości. Chyba że inni skuszą się na Twój sprzęt albo zniszczą miejscówkę. ruclips.net/video/OGWqHkap8nc/видео.html Pozdrawiam serdecznie Rafał Pajestka z kanału Aparat przyroda i inne zjawiska👍
Potrzebuje HELP!!! Mam nikona i nie moge do niego znalesc obiektywu poniewaz ma wejscie o srednicy 55mm a chcialabym kupic sb nowy obiektyw i porobic troche zdj noca i gwiazdki. Nie wiem co robic. Z gory dzieki za pomoc. P.S. mam ten podstawowy obiektyw ktory ma 16-55mm.
Cześć, posiadam bezlusterkowca APSC, i w tych tanich obiektywach pierścień ostrości kręci się bez końca, kiedy bede wiedział że jest wyostrzone na nieskończoność? A gdy próbuje wyostrzyć patrząc przez wizjer/ekran to widać efekt "siania" jak na starym TV, i zakłóca on podgląd na gwiazdy :( proszę o radę jak uporać sie z tymi dwoma problemami. Z góry dziękuję za motywację :D
Sprawdź na obiektywie czy wpisany na skali jest ten symbol "∞" , nastaw na to i ciut z powrotem, wtedy będzie ostrość ustawione na gwiazdy/niebo. PS. W drogich obejktywach pierścień ostrości się również kręci bez końca 😜😉
@@fotoblyskcom Rozumiem że 3s to czas naświetlania a ile wynosił interwał? Chyba że pozostawiłeś to w trybie auto. Podczas "sklejania" podawałeś ilość klatek na sekundę czy zdałeś się na oprogramowanie w aparacie?
Jeśli chodzi o Astrofotografie, to ciekawy bajer mają Pentaxy. Wykorzystują GPS i ruchomą matrycę normalnie używaną do stabilizacji drgań, i niweluje ruch obrotowy ziemi ruchem matrycy. To pozwala podobno kilkukrotnie wydłużyć czas naświetlania zdjęcia. Niestety w najtańszych modelach trzeba dokupić zewnętrzne urzadzenie, który jest dość drogi jak na GPS, ale niektóre modele maja go wbudowanego.
Fajny odcinek! Co do mojego zdjęcia, jest to Droga Mleczna. Astrofotografię można powiedzieć, że rzuciłem z tego względu, że jest jeszcze bardziej kosztowne hobby od fotografii. Możemy wykorzystać SWSA, głowicę prowadzącą + aparat + obiektyw co z nowych rzeczy jest to z 10k (SWSA + 135mm f2l + 6d) np. takim zestawem możemy fotografować jakieś głębokie obiekty np. mgławice lub gromady gwiazd. Można też użyć zamiast takiego teleobiektywu coś szerokiego, np. 14mm f2.8 od samyanga do DM będzie idealny. Możemy też fotografować teleskopem, czyli montaż kupujemy np. heq5 nowy 3k, tubę jakąś np. 150/750 za 800 zł, prowadzenie za 500, kolimator za 300, korektor komy za 500. To oczywiście ceny nowych części, z używanych taniej wyjdzie i to o wiele, a własnie próbuję fotografować przyrodę i póki co w tym celu zmierzam, może kiedyś przyjdzie czas na astrofotografię. Do sedna, jest do fotografia Drogi Mlecznej, wykonana za pomocą aparatu APS-C EOS 600D podpiętego z... kit 18-55mm, exif: f3.5, 23mm, iso 3200 i 30 lightów, 30 darków, 30 biasów, 30 flatów (metoda stackowania zdjęć) połączony i obrobiony efekt daje takie zdjęcie. Link: instagram.com/p/ByM6JKJJg3f/ (nie bij za reklamę, hah :D) (dla ciekawski czemu przyrodnicza? lubię zwierzęta i bardzo fascynują mnie inne fotografie, póki co, jako, że nie mam 18 lat i nie zarabiam to zbieram na 300m f4l is usm + telekonwenter 1.4, a korzystam obecenie z 600d + 70-300mm f4-f5.6 is usm przymykanego do f8 :/)
Mam pytanie gdy fotografuje niebo z kawałkiem np lasu na zdjęciu jest pełno czerwonych kropek (mam nadzieję że zrozumiecie o co mi chodzi) wie ktoś jak temu zapobiec?
@@fotoblyskcom Może się mylę, ale lustrzanki cyfrowej nie da się ustawić na nieskończoność. Ponawiam pytanie Szymona: W jaki sposób ustawić ostrość na nieskończoność? Uprzedzam, że ustawiłem obiektyw na manual, pierścień na nieskończoność i wyszło mydło.
@@fotoblyskcom wiec co gra wieksza role? Iso zbyt wysokie to znow szumy duze a jak sie nie doswietli wyzszym iso to znow za ciemne wyjdzie.. Czyli jakby obiektyw powinien byc jasniejszy no ale nie wiem moze poprostu czas ekspozycji jest wazny;)
Ustawiamy trochę wyższą przysłonę, np. f/4. Następnie ustawiamy czas naświetlania wyliczany według wzoru z filmu, następnie do tych parametrów dobieramy czułość ISO, żeby poprawnie naświetlić fotografię
@@fotoblyskcom mam aparat z jasnością od f2.9 w górę no i z tego co czytalem o astrofoto to niby im jasniejszy obiektyw tym lepiej no ale mowisz ze to nie w tym rzecz.. Szczerze mowiac sprawdze to co mowisz ale pewnie ciemniejsze wyjdzie akurat ciemno jest teraz to zaraz cykne fot;)
@@fotoblyskcom roznie wychodzi ale np z telefonu jak robie to na f1.8 czas 30 iso 800 to cacy wychodzi.. Moge gdzies Ci przeslac fotke oriona z telefonu...
Czemu te Twoje filmy przynajmniej niektóre są w takim mrocznym otoczeniu robione. Zapewne lubisz ciemność ale na filmach nic nie widać np o statywach. Ale nie tylko
Łapcie linki z odcinka :)
Mapa z zanieczyszczeniem świetlnym: www.lightpollutionmap.info
Tajna Grupa Fotograficzna: bit.ly/tajnagrupafoto
Instagram z Waszymi najlepszymi zdjęciami: bit.ly/fotoblyski
Film jaki STATYW FOTOGRAFICZNY wybrać: ruclips.net/video/nh45w5FMiB0/видео.html
Jakbym mial glowice atomowe i chcial ich uzyc to skorzystalbym z tej mapy 😂
Wiadomo, że Ziemia jest płaska więc to nie to ruch obrotowy ziemia tylko Nasa hakuje nasz aparat i zmienia dane, żeby gwiazdy wyglądały na poruszone żebyśmy myśleli, że Ziemia się poruszyła
proste jak budowa makiety apollo 13
Oczywiście! Ale nie chciałem tego w filmie mówić :D
Flooondra
Ty tak naprawdę, czy robisz sobie żarty.
A dysk nie wiruje? ;P
@@7piotrek3 Jasne, że naprawdę. Chyba nie wierzysz w tę propagandę rządów, że niby gdzieś tam sobie jakieś okrągłe planety krążą. Wiadomo, że to hologram jest.
@@spiderous dokładnie i żyjemy w symulacji!!!!!!
aż sobie przypomniałem jak kiedyś u wujka na wsi było widać fenomenalnie widoczną drogę mleczną
Jestem z dala od jakichkolwiek miast na Islandii, gdzie zatrucie światłem jest na prawdę znikome. Właśnie dorwałem swój pierwszy aparat. Dzięki za film, będę próbował coś ustrzelić:)
Każda wiedza od ciebie się przydaje za co wielki szacun. Nie znalazłem wcześniej żadnego poradnika oprócz wpisu na blogu o fotografowaniu wnętrz. Sugeruję zrobienie poradnika też i w tą stronę naszego hobby :) Gratuluję i Pozdrawiam serdecznie
Mój poziom ambicji jest gdzieś pomiędzy tym filmem a stackowaniem (inna sprawa czy kiedyś starczy mi mądrości na tę umiejętność), ale coś udało mi się dowiedzieć: ten czas naświetlania dzielony od 600, już obił mi się o uszy, ale nie, że tu trzeba stosować ogniskową z pełnej klatki! Mapa zanieczyszczenia świetlnego też się przyda.
Dziękuję za nowy zastrzyk wiedzy 🙂Teraz tylko czekam na film z obróbki 👍👌🙂
Już za tydzień :)
Bardzo użyteczny poradnik. Wszystko klarownie wyjaśnione.
Dziękuję :)
Jej, znowu bardzo pomocny film😂 Ja właśnie kupiłam canon 100d i ten poradnik mi się przyda 😘📸
Powodzenia! :)
Poradnik ciekawy. Dopiero zaczynam moją przygodę z fotografią nocnego nieba. Chociaż lustrzanki jak na razie to nie moja bajka. Obecnie fotografuję aparatem Nikon Coolpix P1000 i zastanawiam się jak przełożyć zaprezentowaną wiedzę właśnie na ten aparat. Wiadomo nauka to próby i błędy aż do idealnej fotografii. Ale warto naukę przyspieszyć dzięki radom specjalisty.
Włącz tryb manualny, zastosuj zbliżone parametry i zobacz efekty. Jeżeli efekty nie będą zadowalające to modyfikuj aż dojdziesz do idealnego ustawienia w danej nocnej scenie, którą fotografujesz
Super by było jakbyś w poradniku pokazał też przelicznik dla nie pełnej klatki:)
heh ..ja Trafłem na Twój kanał szukając poradnika LR od obróbki drogi mlecznej, chyba jeden z pierwszych Twoich filmów... poślę pozniej opcje co mi sie udało sfocić... ;P pozdrawiam!
Dzięki Ci 🙏
Dziękuję, pięknego dnia
Wzajemnie! :)
dlatego proponuję do tej porcji wiedzy jaki mamy na filmie dokupić filtr Hoya Starscape i mamy komplet do robienia astrofotografii ,jeśli ktoś jest zainteresowany częściej robieniem takich zdjęć oczywiście to polecam.
Fajnie wszystko przekazane.
Pytanie poza konkursem.
Jak dobrać statyw, na co zwrócić uwagę, co jest bardzie istotne a co mniej?
już znalazłem interesujący mnie odcinek
Hej 😁 mam Nikona coolpix p950 jakąś rada czy da się zrobić taki efekt u mnie mam na myśli zdjęcie 🤓 pozdrawiam
Super materiał. Dziękuję.
Cieszę się, że mogłem pomóc :)
Świetny film i uniwersalne porady :) Zapomniałeś tylko dodać, jakie światło miał Twój obiektyw (1.4/1.8 ...?) Pozdrawiam serdecznie
F/2.8
Ja do zdalnego sterowania używam smartfona i apki od Nikona. Na + ustawianie ostrości dotykiem na ekranie smartfona. Dzięki za filmik
Zawsze o tym zapominam i korzystam z "analogowych" sposobów :D
łapa za kolejny wartościowy materiał
Świetny materiał. Podstawy podane na tacy. Prócz jednego ważnego elementu: jak ostrzyć? Rzadko który obiektyw cyfrowej lustrzanki ma jakąś skalę. Teoria mówi żeby ostrzyć trochę przed nieskończoność. A jak to wykonać w praktyce?
Live view i manualnie na jasną gwiazdę albo światło na horyzoncie kilkaset metrów dalej
Zasłużona łapka w górę i oczywiście sub z dzwoneczkiem ustawionym na maxa
Dzięki! :)
Fajnie jak by był jeszcze materiał z metodą ETTR :)
To podświetlenie z lewej strony 😍 mega przydatny filmik ☺️
Dzięki! :)
Super
Poprzedni poradnik nocnego nieba mam zapisany w ulubionych i często do niego wracam :) Także czekam ma film z obróbki tej sesji. Pozdrawiam
Rzetelne podejście do tematu, chętnie skorzystam z rad 😊
Powodzenia! :)
Fajny tutek choć uzupełniłbym o 4 rzeczy: 1. Zasada 500 jest bardziej wiarygodna niż 600. 2. Dla początkujących dobrze byłoby podać jak ustawić ostrość na niebo. 3. Dobrze zablokować balans bieli, np. na 3900K. 4. Warto wspomnieć o stackowaniu choć kilku klatek bo drastycznie wzrasta jakość zdjęcia. Pozdrawiam :)
Amadeoosh no właśnie. Jak ustawić ostrość na niebo ?
JAKUB4x, tryb manualny na obiektywie, potem liveview i powiększenie 5x a potem 10x na gwiazdę. Kręcąc w lewo w prawo ustawisz perfect :) Jeżeli nie masz liveview to można w dzień ustawić na nieskończoność i zaznaczyć np. naklejką choć zmina temp może rozogniskować nieco. Podobnie oznaczenie nieskończoności jeżeli jest skala na obiektywie. Pozdro!
Amadeoosh dzięki wielkie będę próbował !
JAKUB4x, nie ma sprawy :) Wyceluj w miejsce gdzie jest dużo gwiazd bądź jakaś o dużej jasności. Na liveview może być duże słabe rozogniskowane kółko. To właśnie gwiazda, pokręcisz pierścieniem to nabierze ostrości i jasności. Ustawiaj aż będzie punkt! Powodzenia :)
Również polecam wyłączyć stabilizację w obiektywie. Jak masz problem ustawić ostrość to weź latarkę ze sobą naświetl jaknajdlaszy punkt na planerze, np jakieś drzewo, ustaw manualnie ostrość, tylko później nie włącz na obiektywie czasem znów na AF 😉
Super odcinek inspirujesz i dzięki za cenne rady.
Dzięki i powodzenia! :)
Bardzo mi się podobał film leci SUB i Like.
Witaj na kanale! :)
Muszę spróbować F5 iso1600
Spoko pigułka nt. fotografowania nieba i ciekawy link z zanieczyszczeniami. Ale powiedz czy jakoś łapiesz ostrość czy po prostu strzelasz ot tak?
Ustawiam manaulanie :)
Bardzo fajny odcinek, ale zastanawiam sie jak to wyglada przy fotografowaniu obiektow mglawicowych, robiles kiedys takie zdjecia moze masz jakies cenne rady?? Czy moze raczej znaczaco to wybiega poza twoje preferencje?
Nie mam doświadczenia w tym temacie. Nie mniej chętnie kiedyś spróbuję i podzielę się tym, czego się nauczę :)
A może Fastron - konstrukcja zrobiona i zaprojektowana przez Janusza Wilanda lub inny astro-koziołek bądź inny montaż paralaktyczny najlepiej z napędem to umożliwi prowadzenie aparatu za gwiazdami które wyjdą jako kropeczki a nie punkty
Witam ,czy można kupić pilot do aparatu Canon Eos 4000d.
Bardzo ciekawy film. Mam pytanie. Czy Canon 2000D nada się do fotografowania nocnego nieba (czy będzie dobra jakość)? Pozdrawiam.
@@JACKSPARROW-cx8ll Dzięki za odpowiedź ;) Jeśli miałbyś jakieś propozycje dot. lustrzanek do 2500 zł, które będą najlepiej pasować do zdjęć nocnych (w tym nocnego nieba) możesz napisać :)
Samyang 16 mm f/2.0 ED AS UMC CS
Czy taki obiektyw do nocnych fotografii również się nada ❓
mam pomysł na kolejny odcinek
może przedstawisz nam jak się ogłosić i gdzie żeby znaleźć klientów
przepraszam, jeśli mam APSC, chyba , że się mylę (Nikon D5200), to jak mam obliczyć to do pełnej klatki, mam coś podzielić, czy też pomnożyć, jeśli tak to jakie wartości ?
Jaki polecasz aparat i obiektyw?
a jak jest obiektyw 16-55, canon 1000d?
Na to czekałem =D
Cieszę się, że trafiłem :)
Aż się zdziwiłem, że ktoś ma ten sam obiektyw o którym w Polsce mało się słyszy. Stare, ale fajne szkiełko
Tokina jest ze mną już parę lat i nie zawodzi :)
Ja wykorzystałem lustrzankę D5100 i obiektyw kitowy ustawiony na 18mm
Przepraszam, ze to napiszę ale we wszystkich podobnych blogach jest wiele mowy a malo przykladow albo w ogóle. Jak na wprowadzenie do fotografii nieba to ok. Moim zdaniem w takiej prezentacji oczekuje ustawienia sparatu, ustawienia jego parametrow zdjecia / prób/ , pokazanie probnych zdjec az do efektu koncowego w plenerze.
Cześć. Czy możesz zdradzić, gdzie znajdują się takie fajne wiatraki z tym czerwonym podświetlaniem?
Hej!
Kosina pod Łańcutem :)
Hej, mega przydatny odcinek!
Mam pytanie odnośnie oświetlenia, dlaczego masz je zamocowane do statywu, czy jest ono niezbędne lub co ma na celu 😊 Czy pomiar ekspozycji ustawiamy w jakiś konkretny sposób?
To tylko oświetlenie do filmu :)
Jak tłumaczę jakiś sposób/metodę to nie pomijam takich kwestii przy omawianiu tematu.
Odnośnie ekspozycji, zaczynamy od czasu dobranego do ogniskowej (sposób z filmu), następnie dobieramy przysłonę, żeby uzyskać większą głębię, np. f5.6 a na końcu dobieramy ISO, żeby uzyskać pożądaną ekspozycję (robiąc kilka zdjęć w celu odnalezienia idealnej ekspozycji)
@@fotoblyskcom tak też myślałam ale wolałam zapytać 😉 Odnośnie ekspozycji to bardzo dziękuję - dopiero zaczynam więc łatwo się w tym wszystkim pogubić. Ale teraz wszystko wydaje się prostsze 😊 Dzięki 😁 Twój kanał to prawdziwa skarbnica wiedzy
@@fotoblyskcom A na co ustawiać punkt ostrości?
Witaj, zdjęcia petarda, powiedz mi jesli to nie tajemnica czym nagrałeś takiego time lapse ?
Wędkuje i szukam jakiegos Aparatu ktory da mi fajne możliwości tego typu. Nie znam się niestety i zastanawiam czy potrzebuje okrasc bank czy kwota okolo 3000zl da mi zadowalajace efekty
Pozdtawiam
Canon 6D Mark II :)
Zapomniałeś by zakryć wizjer (jeśli chodzi o lustrzankę) 😉
Szkoda, że nie wspomniałeś o zdjęciach z długimi ogniskowymi np. 200mm i więcej, do obiektów tzw. głębokiego nieba, ale tu już trzeba używać głowic astrofotograficznych np. SWSA (Sky Watcher Star Adventure - około 1500zł) przy jej pomocy można robić nawet kilku godzinne naświetlania bez obaw, że gwiazdy wyjdą rozmyte. Wtedy można uzyskać niebywale zagwieżdżone niebo.
Pojedyncze zdjęcie kilkuminutowe tylko*
👍
A canon 800d i 50mm 1.8F to jaki czas?
600/(1,5*50)=8 s
Nieprawda, zasada 600 oraz 500 są przestarzałe, zrób metodą prób i błędów, na powiększeniu gwiazdy muszą być punktowe i tyle
Zrobisz także filmik jak zrobić ładne zdjęcia jak widać bąbelki?
O jakie konkretnie zdjęcia chodzi?
@@fotoblyskcom zdjęcia z bańkami mydlanymi 😃
Temat niestety jest dość ciężki jeśli chodzi o sprzęt, bo różnica w sprzęcie jest zauważalna. Trzeba też mieć jasny obiektyw, bo na kitowych niewiele wychodzi. Starsze aparaty dość mocno szumią przy wyższych ISO, przez co nie uda się tak łatwo zrobić zdjęcia. Sam się z tym borykam. Materiał za to dość mocno wyczerpuje wszystkie aspekty fotografii nocnego nieba, zwłaszcza temat ruchu obrotowego, za co duży plus (wiele osób o tym nadal zapomina).
Tak to prawda. Zdjęcia nocą mają w sobie magię i odrobinę tajemniczości. Chyba że inni skuszą się na Twój sprzęt albo zniszczą miejscówkę. ruclips.net/video/OGWqHkap8nc/видео.html Pozdrawiam serdecznie Rafał Pajestka z kanału Aparat przyroda i inne zjawiska👍
jak zrobic takiego timelapsa?
7:50 u mnie w telefonie już po 20 sekundach jest efekt obrotu ziemi i rozciągnięte gwiazdy
Zwiększ ISO zmniejsz czas
Mam pytanie. Czy Sony Rx10 IV nadaje się do robienia zdjęć nocnego nieba. Zastanawiam się nad zakupem.
Jeżeli ma funkcje, o których wspominałem w filmie to tak :)
@@fotoblyskcom Dziękuję
Potrzebuje HELP!!! Mam nikona i nie moge do niego znalesc obiektywu poniewaz ma wejscie o srednicy 55mm a chcialabym kupic sb nowy obiektyw i porobic troche zdj noca i gwiazdki. Nie wiem co robic.
Z gory dzieki za pomoc.
P.S. mam ten podstawowy obiektyw ktory ma 16-55mm.
Dołącz do jakiejś grupki na Facebooku związanej z fotografią. Myślę, że tam znajdziesz pomoc! :D
Szybkie pytanie.
Czy Canonem M50 da rade fotografować nocne niebo.
Dzieki.
Tak
Zależy z jakim obiektywem - bo musisz ostrość ustawić ręcznie, autofokus nie da rady.
Dziękuję bardzo.
Da się zrobić na telefonie
A co ze stabilizacją? Wyłączyć czy zostawić? Szkoda że zabrakło o tym słowa w tym filmie
Wyłączyć. Aparat stoi na statywie więc nie ma ona większego sensu
Cześć, posiadam bezlusterkowca APSC, i w tych tanich obiektywach pierścień ostrości kręci się bez końca, kiedy bede wiedział że jest wyostrzone na nieskończoność? A gdy próbuje wyostrzyć patrząc przez wizjer/ekran to widać efekt "siania" jak na starym TV, i zakłóca on podgląd na gwiazdy :( proszę o radę jak uporać sie z tymi dwoma problemami. Z góry dziękuję za motywację :D
Polecam wziąść latarkę ze sobą i naswietlic najdalszy obiekt w plenerze, np drzewo...wtedy bez problemu nastawisz ręcznie ostrość.
Sprawdź na obiektywie czy wpisany na skali jest ten symbol "∞" , nastaw na to i ciut z powrotem, wtedy będzie ostrość ustawione na gwiazdy/niebo. PS. W drogich obejktywach pierścień ostrości się również kręci bez końca 😜😉
Mam pytanko. Jak został zrobiony filmik z niebem i wiatrakami? i na jakich parametrach?
To timelapsy z 300 zdjęć. Korzystałem z wbudowanej funkcji Canona 6D Mark II. Parametry przybliżone dla jednej klatki to: 3s, f/3.2, ISO: 3200
@@fotoblyskcom Rozumiem że 3s to czas naświetlania a ile wynosił interwał? Chyba że pozostawiłeś to w trybie auto. Podczas "sklejania" podawałeś ilość klatek na sekundę czy zdałeś się na oprogramowanie w aparacie?
@@Frument80 3s naświetlania, 3s interwał. Aparat sam skleja zdjęcia w film
Aparatem Canon Powerschot SX430 takich zdjęć nie zrobię??
Jeżeli ma tryb manualny to da się
Ale jeszcze migawka może spowodować sam ruch aparatu. I co wtedy?
Stosujemy blokadę lustra podniesionego :)
Zapomniałeś dodać ze liczba 600 jest dla canona. Dla Nikona i innych jest 500 i mnożnik to 1.5 dla cropa.
Z tego co jeszcze później się dowiedziałem to w tym momencie w większości przypadków stosowana jest liczba 500
500 to stanowczo za dużo, czasy muszą być krótsze a i zależy to też od miejsca na niebie (równik obraca się szybciej niż biegun)
Jeśli chodzi o Astrofotografie, to ciekawy bajer mają Pentaxy. Wykorzystują GPS i ruchomą matrycę normalnie używaną do stabilizacji drgań, i niweluje ruch obrotowy ziemi ruchem matrycy. To pozwala podobno kilkukrotnie wydłużyć czas naświetlania zdjęcia. Niestety w najtańszych modelach trzeba dokupić zewnętrzne urzadzenie, który jest dość drogi jak na GPS, ale niektóre modele maja go wbudowanego.
Bardzo ciekawa opcja!
Fajny odcinek! Co do mojego zdjęcia, jest to Droga Mleczna. Astrofotografię można powiedzieć, że rzuciłem z tego względu, że jest jeszcze bardziej kosztowne hobby od fotografii. Możemy wykorzystać SWSA, głowicę prowadzącą + aparat + obiektyw co z nowych rzeczy jest to z 10k (SWSA + 135mm f2l + 6d) np. takim zestawem możemy fotografować jakieś głębokie obiekty np. mgławice lub gromady gwiazd. Można też użyć zamiast takiego teleobiektywu coś szerokiego, np. 14mm f2.8 od samyanga do DM będzie idealny. Możemy też fotografować teleskopem, czyli montaż kupujemy np. heq5 nowy 3k, tubę jakąś np. 150/750 za 800 zł, prowadzenie za 500, kolimator za 300, korektor komy za 500. To oczywiście ceny nowych części, z używanych taniej wyjdzie i to o wiele, a własnie próbuję fotografować przyrodę i póki co w tym celu zmierzam, może kiedyś przyjdzie czas na astrofotografię. Do sedna, jest do fotografia Drogi Mlecznej, wykonana za pomocą aparatu APS-C EOS 600D podpiętego z... kit 18-55mm, exif: f3.5, 23mm, iso 3200 i 30 lightów, 30 darków, 30 biasów, 30 flatów (metoda stackowania zdjęć) połączony i obrobiony efekt daje takie zdjęcie. Link: instagram.com/p/ByM6JKJJg3f/ (nie bij za reklamę, hah :D) (dla ciekawski czemu przyrodnicza? lubię zwierzęta i bardzo fascynują mnie inne fotografie, póki co, jako, że nie mam 18 lat i nie zarabiam to zbieram na 300m f4l is usm + telekonwenter 1.4, a korzystam obecenie z 600d + 70-300mm f4-f5.6 is usm przymykanego do f8 :/)
Cześć, szukam kogoś zainteresowanego astrofotografią w podczerwieni z okolic trójmiasta, chcę poznać temat zanim zainwestuje w sprzęt :)
A jak zrobić zdjęcie samolotu w nocy? Bo samolot ma światła i one jak sie zrobi zdjęcie to sie robi taka smuga
Musisz zastosować krótszy czas naświetlania. Długie czasy powodują rozmycie ruchu
@@fotoblyskcom tylko jak zmieniam czas naświtlania to zmienia się jasność zdjęcia i robi się albo zajasne albo ciemne zrobiłbyś poradnik?
Mam pytanie gdy fotografuje niebo z kawałkiem np lasu na zdjęciu jest pełno czerwonych kropek (mam nadzieję że zrozumiecie o co mi chodzi) wie ktoś jak temu zapobiec?
To wypalone piksele na matrycy
W jaki sposób ustawić ostrość na nieskończoność?
Przełącz na tryb manualnego ostrzenia i przestaw na pierścieniu ostrości na nieskończoność :)
@@fotoblyskcom Może się mylę, ale lustrzanki cyfrowej nie da się ustawić na nieskończoność. Ponawiam pytanie Szymona: W jaki sposób ustawić ostrość na nieskończoność? Uprzedzam, że ustawiłem obiektyw na manual, pierścień na nieskończoność i wyszło mydło.
mam banalne pytanie co do ustawienia ostrości, ustawiamy do nieskończoności :) ale jak???
mam Nikkora 18-55
Przełączasz na tryb manualny i ustawiasz pierścień ostrości na nieskończoność :)
@@fotoblyskcom to zrozumiałem lecz na pierścieniu nie mam żadnej blokady a ciężko jest ostrzyć jak nie ma oświetlenia, nic trzeba popróbować w nocy:)
Nieskończoność jest skrajnym punktem na pierścieniu ostrości więc nie trzeba do tego blokady czy oświetlenia :)
nie dałeś linku do mapy ;d mogę prosić ?
Jasne, tutaj link: www.lightpollutionmap.info/
Da się to wykonać obiektywem 18-55mm??
Tak, zobacz mój komentarz ^^
Tak! :)
Wiatraki to te niedaleko Markowej? :D
Dokładnie :)
@@fotoblyskcom też muszę się tam kiedyś wybrać na nocne zdjęcia :D
Polecam :)
zastanawiam się czy dodawac swoje po nie wiem czy sa az takie dobre moje fotki z nocnego nieba.
Ważne jest działanie, ćwiczenie i próbowanie. Nasze Foto Wyzwania są dla każdego więc wrzucaj śmiało swoje zdjęcia na grupę :)
@@fotoblyskcom to jak się uda dzis pódje na fotkipracy akurat am 2zmiane:) mze cos fajnego uda mizrobic
A czy nie czasem obiektyw powinien byc jasny? Np 1.4?
Z większymi przysłonami chodzi o to, żeby płaszczyzna ostrości była trochę większa a cały obrazek ostrzejszy :)
@@fotoblyskcom wiec co gra wieksza role? Iso zbyt wysokie to znow szumy duze a jak sie nie doswietli wyzszym iso to znow za ciemne wyjdzie.. Czyli jakby obiektyw powinien byc jasniejszy no ale nie wiem moze poprostu czas ekspozycji jest wazny;)
Ustawiamy trochę wyższą przysłonę, np. f/4. Następnie ustawiamy czas naświetlania wyliczany według wzoru z filmu, następnie do tych parametrów dobieramy czułość ISO, żeby poprawnie naświetlić fotografię
@@fotoblyskcom mam aparat z jasnością od f2.9 w górę no i z tego co czytalem o astrofoto to niby im jasniejszy obiektyw tym lepiej no ale mowisz ze to nie w tym rzecz.. Szczerze mowiac sprawdze to co mowisz ale pewnie ciemniejsze wyjdzie akurat ciemno jest teraz to zaraz cykne fot;)
@@fotoblyskcom roznie wychodzi ale np z telefonu jak robie to na f1.8 czas 30 iso 800 to cacy wychodzi.. Moge gdzies Ci przeslac fotke oriona z telefonu...
Witam proszę o pomoc jak ustawić aparat canon r6 krok po kroku na nocne fotografowanie gwiazd bo nie ogarniam może ktoś zechce opisać proszę 😃
Dokładnie tak jak pokazuję i mówię w filmie :)
Poczytaj o poszczególnych parametrach ekspozycji :)
A czy któryś z filtrów może wspierać tego typu zdjęcia ??
Cześć, szukam kogoś zainteresowanego astrofotografią w podczerwieni z okolic trójmiasta :)
Czesc nie podałeś tej strony :P :P :P
Faktycznie :D
Łap link: www.lightpollutionmap.info/
Czemu te Twoje filmy przynajmniej niektóre są w takim mrocznym otoczeniu robione. Zapewne lubisz ciemność ale na filmach nic nie widać np o statywach. Ale nie tylko
Przecież to jest płatny program a jest jakiś zamiennik nie płatny lub podobny