Witkacy, czyli "WARIAT Z KRUPÓWEK"...

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 9 июн 2024
  • Witkacy, czyli Stanisław Ignacy Witkiewicz. Malarz, rysownik, fotografik, dramaturg, powieściopisarz, filozof, teoretyk i krytyk sztuki. Twórca teorii czystej formy oraz słynnych portretów, wizjoner wyprzedzający epokę, prześmiewca, muszkieter polskiej awangardy, pierwszy polski twórca piszący o zażywaniu narkotyków, członek zakopiańskiej bohemy, jeden z najoryginalniejszych polskich twórców, jeden z niewielu polskich twórców, których znaczenie w historii sztuki światowej wciąż trwa i nie słabnie.
    Witkacy urodził się 24 lutego 1885 w Warszawie, zmarł śmiercią samobójczą - na wieść o zbrojnej napaści Armii Czerwonej na Polskę - 18 września 1939 we wsi Jeziory na Polesiu (dziś Ukraina). Ale to Zakopane było niewątpliwie najważniejszym miejscem jego życia i twórczości (tu założył Teatr Niezależny, w którym objął kierownictwo artystyczne, tu założył swoją słynną Firmę Portretową, poza tym sam siebie nazywał „wariatem z Krupówek”).
    W latach 80. XX wieku po tym, jak UNESCO ogłosiło 1985 rokiem Witkacego (z okazji 100. rocznicy urodzin Witkacego), władze PRL postanowiły przewieźć trumnę artysty do kraju i urządzić mu państwowy pogrzeb w Zakopanem. W 1988 roku sprowadzono z Ukrainy szczątki, które pochowano w grobie na cmentarzu na Pęksowym Brzyzku. Jednak z powodu braku konsultacji z rodziną, i co za tym idzie błędnego oznaczenia miejsca pochówku na Polesiu, w 1994 roku okazało się, że do Polski sprowadzono szczątki młodej, niezidentyfikowanej ukraińskiej kobiety... Ot, cały Witkacy 😊
    W tym odcinku odwiedzamy wspomniany Cmentarz na Pęksowym Brzyzku, salę Witkacego w Willi Oksza (filii Muzeum Tatrzańskiego), Ławeczkę Witkacego, a także Teatr im. S.I. Witkiewicza w Zakopanem. Moim wymarzonym Witkacym został fantastyczny, jedyny i niepowtarzalny aktor tegoż teatru - Andrzej „Benek” Bienias. Zapamiętajcie - Witkiewiczów (tak jak Bieniasów😉 było dwóch!
    Zapraszamy do zaczarowanego Zakopanego. Świata, w którym zamiast bacówki i oscypków, rządziły raczej: harem metafizyczny i seanse narkotyczne…
    Mają Państwo jakieś ulubione NEOLOGIZMY stworzone przez Witkacego?
    W finale coraz bardziej AKTUALNE fragmenty „Szewców” - dramatu, który Witkacy napisał pod wpływem rewolucji w Rosji, jak i w poczuciu nadchodzącej katastrofy - nazizmu.
    Mam nadzieję, że odkryjecie Tę niezwykłą POSTAĆ i TWÓRCZOŚĆ na nowo. Może Was zabuja, może odbuja…

Комментарии •