Dodam jeszcze jeden komentarz. Jestem już chyba średnio zaawansowanym amatorem, tak mi się wydaje. Niby nazewnictwo znam, ale jakby mnie ktoś zapytał o definicję ekspozycji to chyba miałbym problem. Fajnie, że Pan podaje podstawowe definicje, bo to jest bardzo ważne. Teoretycznie niby wiem wszystko, co jest w tym filmie, a jednak nie wiem. Pięknie to Pan ujął w słowa i wyjaśnił. Rzadko kto tak potrafi. Gratuluję!
4 года назад+1
Dziękuję, takie komentarze motywują do tworzenia kolejnych filmów 😀👍
Super wskazówki Łopato logicznie przedstawione dla początkującego laika amatora po oglądnięciu filmu staram się wcielić w życie porady i powiem szczerze że już jestem zadowolony z efektów zdjęcia już mi się podobają w porównaniu z wcześniejszymi . Niby pierdola a jak zmienia zdjęcie. Dziękuję .
w końcu zrozumiałam.. nigdy nie byłam z tych dziewczyn co robi bilion selfie i nie miałam pojęcia dopóki nie dostałam zajęć z fotografii na uczelni i nijak nie potrafiłam zrozumieć wytłumaczenia prowadzącego! Dzięki wielkie! fantastycznie wytłumaczone
5 лет назад
Super, bardzo się cieszę, że mój film był przydatny. Dzięki za oglądanie i za komentarz 😀👍
Przy robieniu zdjęć z ręki nie bójcie się ISO 400-800. Osobiście jestem w stanie utrzymać do 1/60s i to nie zawsze. Fotografując w RAW zawsze można zmienić ekspozycję - warunek - zdjęcie nie może być poruszone. Paradoksalnie najniższe ISO nie zawsze oznacza lepsze zdjęcia, niektóre matryce mają większą rozpiętość tonalną przy nieco wyższym ISO. Polecam tryb manualny bo poszerza świadomość procesu powstawania fotografii i daje nad nim kontrolę. Uczymy się całe życie... a "kosz" najlepszym przyjacielem fotografa
Dokładnie. Nie zawsze najniższe ISO to dobry wybór. W fotografii sportowej specjalnie podwyższa się ISO, aby uzyskać krótszy czas naświetlania. fotovideorynek.pl
Mam jeszcze do pana pytanie odnośnie innych trybów do czego służy tryb A S P
5 лет назад+1
Tryb S - ustawiamy czas migawki a przysłona ustawiania jest automatycznie, trym A odwrotnie ustawiamy przysłone a czas otwarcia migawki ustawiamy jest automatycznie, i tryb P jest to tryb automatyczny, czyli i przysłona i czas otwarcia migawki ustawiamy jest automatycznie.
Twoje rady bardzo mi się przydadzą,zamieniłem kamere na aparat i jestem zielony w tym temacie.Kanał na yt zaczyna sie rozwijać więc i ja ide z postępem.Pozdrawiam zostawiam suba.
4 года назад+1
Dzięki za suba i cieszę się, że moje filmy Ci pomogły 🙂Jak tylko skończę przeprowadzkę to pojawią się nowe filmy 👍🙂
Prawie dobrze. Szkoda tylko, że nie ma nawiązania do powiązania między "Trójkątem Ekspozycji". Czyli że zmiana przysłony o jedną działkę przy niezmiennych warunkach światła wpływa na zmianę czasu naświetlania również o jedną działkę. Czyli przy przysłonie f2,8 i czasie naświetlania 1/60 sek zrobimy takie samo zdjęcie jak przy przysłonie f3,5 i czasie 1/30 sek. Zmianie ulegnie ekspozycja (głębia ostrości). Do tego trzeba jeszcze dołożyć trzeci parametr czyli ISO. Potem przy czasie naświetlania i zdjęciach z ręki (bez statywu) o którym wspomniałeś, dodałbym iż aby zdjęcie wyszło nieporuszone to czas otwarcia migawki powinien być krótszy niż ogniskowa obiektywu. Przy obiektywie 105 mm (bez statywu) zdjęcie powinno być nieporuszone już przy czasie 1/125 sek. Można by jeszcze wiele pisać.
6 лет назад+3
Zgadzam się, można by jeszcze wiele pisać i dużo mówić... a film trwał by kilkadziesiąt minut ;) W tym odcinku chciałem poruszyć temat podstawowych parametrów ekspozycji. Nie zagłębiałem się w tematy poboczne jak ogniskowe obiektywów, wielkości matryc, sposoby na nieporuszone i ostre zdjęcia itd. Chce jednak zrobić kolejny odcinek, w którym poruszę kolejne kwestie związane z fotografia oraz filmowaniem, o których nie wspomniałem w tym odcinku. Dzięki temu każdy będzie mógł wybrać to, co go najbardziej interesuje i nie będzie musiał jednorazowo poświęcić dużej ilości czasu, aby to obejrzeć. Dzięki wielkie za oglądanie i za komentarz. Dzięki takim właśnie uwagom mam już pomysł na kolejne odcinki.👍😀
Pięknie, bardzo dużo się dowiedzialem, zwłaszcza o filmowaniu, bo nigdy mi to nie wychodziło. Tylko jedna mała uwaga: jeśli to jest film w języku polskim to niepotrzebnie używa Pan wstawek angielskich (protip). Trochę to dziwnie brzmi. Pozdrawiam serdecznie.
Wiele osób fotografuje lustrzankami lub bezlusterkowcami z tanimi kitowymi obiektywami. Kitowe obiektywy mają jasność od 3,5 do 7,1. Małą głębią ostrości można bawić z jasnymi obiektywami. Nie zawsze mała głębia ostrości nie zawsze jest zaletą. W fotografii krajobrazowej czy architektury duża głębia ostrości do ogromna zaleta. Pozdrawiam fotovideorynek.pl
4 года назад
Oczywiście w pełni się z tobą zgadzam. Wszystko zależy od tego co fotografujesz lub filmujesz i jaki efekt chcesz osiągnąć. Czasami mała głębia ostrości jest zaletą, a czasami potrzebna jest duża głębia ostrości.
głębia ostrości zależy od trzech czynników. otwór przysłony jest tylko jednym z nich. mając obiektyw o maksymalnym otworze względnym 5,6 też możemy totalnie rozmyć tło, używając dwóch pozostałych czynników: długiej ogniskowej (skraca głębię ostrości) albo małej odległości między aparatem a fotografowanym obiektem (to też skraca głębię ostrości). Dopiero pełna wiedza o tych trzech czynnikach pozwala nam skutecznie manipulować głębią ostrości. Dodatkowym czynnikiem jest to, czy rozmycie tła jest "ładne" i nastrojowe. To już zależy od właściwości optycznych obiektywu, od liczby listków przysłony, ale to obszerny temat. przy tych samych parametrach jeden obiektyw będzie miał "magię", a inny nie...
2 года назад
Zgadzam się, jednak w tym filmie omawiałem trójkąt ekspozycji, więc nie zagłębiałem się tak bardzo w temat głębi ostrości.
Dzięki za wytłumaczenie tego wszystkiego. Może jakiś dedykowany film do ustawień do nagrywania aparatem? Pozdrawiam
6 лет назад
Dzięki za oglądanie. Fajnie, że mogłem pomóc. Trochę o ustawieniach do nagrywania jest w tym odcinku. Ale nie wykluczone, że za jakiś czas pojawi się poradnik tylko na ten temat 😊
W 2:11 jest błąd z podpisem wartości przysłony do zdjęcia.
6 лет назад+2
Dzięki za informacje, faktycznie wkradł się błąd zła wartość przysłony i odwrotnie podpisane filmy. 😬 Musiałem być już mocno zmęczony, kiedy montowałem ten kawałek 😅
Dodatkowo w takim przypadku warto wspomnieć o DoF czyli głębi ostrości zależnej od ogniskowej obiektywu jak i wielkości matrycy / filmu. To ma kolosalne znaczenie w rozmyciu obrazu i gdzie się on rozmywa.
6 лет назад+12
Tak "walnęło " mi się w tym miejscu oznaczenie. Przyznaje się do błędu. Na szczęście przed tym momentem pokazuje pojedynczo każdy efekt i tam podpisy są prawidłowo. Co do głębi ostrości spowodowane ogniskowa aparatu oraz wielkością matrycy to nie wspomniałem o tym z prostego powodu. Omawiamy w tym odcinku podstawowe parametry, czyli przysłonę, czas otwarcia migawki i ISO, a nie rodzaje obiektywów oraz aparaty i wielkości matryc. Taki film może powstanie w przyszłości. Gdybym chciał wszystko to ująć w jednym odcinku to film trwałby o wiele za długo. Dzięki za zwrócenie uwagi na błąd i za oglądanie filmu.
Co jak co, ale tak podstawowy błąd należałoby poprawić i na nowo wstawić filmik. Już chciałem polecić ten film koledze, który zaczyna swoją przygodę z fotografią. Sorry, ale nie polecę :/
4 года назад+1
Tak jest błąd, przyznaję się, ale jak już wspomniałem wyżej, kilka sekund przed błędnym ujęciem pokazuje pojedynczo każdy efekt przysłony i tam są podpisy poprawnie. Nie jest to więc aż tak duży błąd. Jest mi przykro, że pozostałe informacje zawarte w tym filmie nie przekonały Cie, do polecenia go innym, ale dziękuję, że chociaż ty go obejrzałeś. Pozdrawiam.
Jako początkujący nawet z powodu tak "drobnego" błędu miałbym mętlik w głowie. Dla nowicjuszy kwestia przysłony jest na tyle skomplikowana, że należy ją omawiać ze szczególną uwagą. Dziwię się, że to nie zostało poprawione. Wystarczyłaby etykieta - podejrzewam, że to parę kliknięć myszką. Nie trzeba w sumie zamieszczać filmu na nowo - dopiero teraz przyszło mi to do głowy.
Masz Kolego kolejnego subskrybenta ! Widać ,że siedzisz w tym na 100 %. ;-) A propo's nagrywania z jasnego dworu do ciemniejszego pomieszczenia to w trakcie nagrywania da się zmienić parametry ? Chodzi mi o naganie aparatem.Pozdrawiam
5 лет назад+1
Dzięki wielkie za suba i za miłe słowa. Tak, da się zmienić parametry w czasie filmowania ale musisz być w trybie manualnym. 👍😀
Świetny materiał! A przy okazji, jaki aparat i obiektyw mógłbyś polecić do działań ślubno - eventowych? Czy za około 5 tys. można coś sensownego znaleźć?
4 года назад+1
Dziękuję bardzo 👍 możesz zobaczyć coś z aparatów sony a6500 lub A6400 to fajne aparaty z bardzo dobrymi funkcjami filmowymi, sprawdzą się też w fotografii a ich cena nie zwala z nóg 😉
Brakowało mi abyś podał jak8e zależności są między tymi parametrami i co możemy uzyskać w przykładowych ustawieniach tych parametrów. Łatwiej byliby zrozumieć jak je wykorzystać.
4 года назад+1
Dzięki za uwagę. Niedługo będę robił kolejny film o pozostałych parametrach potrzebnych w fotografii, więc postaram się trochę inaczej to wytłumaczyć.
A co nam daje większa ilość wpuszczanego światła w trakcie wydłużonego czasu migawki, bo rozmycie i efekt zamrożenia jest jasny.
4 года назад
Większa ilość wpadanego światła powoduje, że zdjęcie jest jaśniejsze. Przykładowo, kiedy chcesz zrobić zdjęcie z dużą głębią ostrości (ostrość od pierwszego planu aż do ostatniego) ustawiasz dużą wartość przysłony np. F22. To powoduje, że do matrycy dostaje się mniej światła i zdjęcie może być za ciemne. Wtedy możesz wydłużyć czas otwarcia migawki i dzięki temu twoje zdjęcie będzie jaśniejsze.
Film swietny 👌 ale ja wciąż mam mały problem , nigdzie w filmach nie mogę znaleźć metody jak szybko obliczyć te parametry. Bo jeśli np. ustawie migawkę na dany parametr to jest jakaś matematyczna reguła szybkiego obliczenia o ile podnieść przesłonę i ISO? Z góry wielkie dzięki jeśli ktoś może udzielić odpowiedzi!
4 года назад
Cześć, jesli chodzi o jednostki czyli EV to polecam sprawdzić w wikipedii wpisując - "EV (fotografia). Tam znajdziesz tabelkę pokazującą przy jakiej przyslonie trzeba ustawić odpowiednią wartość czasu otwarcia migawki. Nie będę tego tu kopiował bo tam myślę znajdziesz to czego szukasz. Jeśli jeszcze będziesz miał jakieś pytania to pisz.
Nie żebym się czepiał bo jestem amatorem ale w porównaniu przysłony jest chyba błąd bo F1.8 nie ma rozmazanego tła a f14 ma. Według mnie powinno być na odwrót.
2 года назад
Tak, wiem, dzięki za informację. Dodałem już jakiś czas temu informacje w opisie filmu, że taki błąd występuje.
@ Tak chodzi o robienie zdjęć w ruchu żeby nie buło szumu.
5 лет назад
Najlepsze do fotografii w nocy będą aparaty pełnoklatkowe. Nie wiem ile chcesz wydać na nowy aparat ale dobrym wyborem byłyby bezlusterkowce Sony np Sony A6400 .
Skupiłeś się na filmie, i te porady nic nie dają dla zwykłej fotografii. Nie wyjaśniasz praktycznego ustawiania tej ekspozycji. Dzięki wskaźnikom na ekraniku lub w wizjerze można to ustawić perfekcyjnie. Więc twój film nadaje się psu do budy. Pozdrawiam
Wiele cennych rad z dobrym przekazem, super👏👏
Dzięki, miło mi, że film się podobał i się przydał 😀
Dodam jeszcze jeden komentarz. Jestem już chyba średnio zaawansowanym amatorem, tak mi się wydaje. Niby nazewnictwo znam, ale jakby mnie ktoś zapytał o definicję ekspozycji to chyba miałbym problem. Fajnie, że Pan podaje podstawowe definicje, bo to jest bardzo ważne. Teoretycznie niby wiem wszystko, co jest w tym filmie, a jednak nie wiem. Pięknie to Pan ujął w słowa i wyjaśnił. Rzadko kto tak potrafi. Gratuluję!
Dziękuję, takie komentarze motywują do tworzenia kolejnych filmów 😀👍
Czytelnie ,prosto i z temperamentem...Świetny film. Bardzo dziękuję.
W końcu ktoś kto oprócz wiedzy posiada też niezłą dykcję😊
Mam nadzieję, że się że mnie nie nabijasz 😉 Dzięki za miłe słowa i za oglądanie.
Siemanko. Najprostsze tłumaczenie ważnych ustawień w lustrzance, super 👌 tak trzymaj, idziesz w dobrym kierunku 👌, Pozdro.
Dziękuje i cieszę się, że przekaz jest czytelny. Dzięki za oglądanie i komentarz 😀
Dzięki. O nakręcaniu filmów w ten sposób to nie wiedziałem.
Dzięki za podpowiedź.
Proszę bardzo 😀
Chyba najlepsze wyjaśnienie "trójkąta" na polskim youtube :) rzeczowo,profesjonalnie.. żeś odwalił.. gratulacje
Dzięki, naprawdę miło się czyta takie komentarze. Cieszę się też, że film się przydał 😀👍
Super wskazówki Łopato logicznie przedstawione dla początkującego laika amatora po oglądnięciu filmu staram się wcielić w życie porady i powiem szczerze że już jestem zadowolony z efektów zdjęcia już mi się podobają w porównaniu z wcześniejszymi .
Niby pierdola a jak zmienia zdjęcie.
Dziękuję .
Dziękuję za cenne rady, przekazane w sposób czytelny, zrozumiały i przyjemny dla oka i ucha! Z przyjemnością subskrybuję kanał!
Mega poradnik. Tzw "z polskiego na nasze"😊 dziękuję.
Super, potrzebowałem takiego przypomnienia informacji. Dzięki ;)
Super, fajnie, że film się przydał 👍😀
Zaczynam zabawę z fotografią i dla mnie to rady bezcenne :) Wielki dzięki , będę odwiedzał.
Bardzo mnie to cieszy, powodzenia w fotografowaniu i zapraszam do odwiedzin 😀👍
w końcu zrozumiałam.. nigdy nie byłam z tych dziewczyn co robi bilion selfie i nie miałam pojęcia dopóki nie dostałam zajęć z fotografii na uczelni i nijak nie potrafiłam zrozumieć wytłumaczenia prowadzącego! Dzięki wielkie! fantastycznie wytłumaczone
Super, bardzo się cieszę, że mój film był przydatny. Dzięki za oglądanie i za komentarz 😀👍
Przy robieniu zdjęć z ręki nie bójcie się ISO 400-800. Osobiście jestem w stanie utrzymać do 1/60s i to nie zawsze. Fotografując w RAW zawsze można zmienić ekspozycję - warunek - zdjęcie nie może być poruszone. Paradoksalnie najniższe ISO nie zawsze oznacza lepsze zdjęcia, niektóre matryce mają większą rozpiętość tonalną przy nieco wyższym ISO. Polecam tryb manualny bo poszerza świadomość procesu powstawania fotografii i daje nad nim kontrolę. Uczymy się całe życie... a "kosz" najlepszym przyjacielem fotografa
Dobrze powiedziane (a nawet napisane) 👍😉
Dokładnie. Nie zawsze najniższe ISO to dobry wybór. W fotografii sportowej specjalnie podwyższa się ISO, aby uzyskać krótszy czas naświetlania.
fotovideorynek.pl
Nie mogłam sobie poradzić z trybem M ale teraz po tym filmie juz mi lepiej idzie polecam
Dzięki za słowa uznania 😀👍
Mam jeszcze do pana pytanie odnośnie innych trybów do czego służy tryb A S P
Tryb S - ustawiamy czas migawki a przysłona ustawiania jest automatycznie, trym A odwrotnie ustawiamy przysłone a czas otwarcia migawki ustawiamy jest automatycznie, i tryb P jest to tryb automatyczny, czyli i przysłona i czas otwarcia migawki ustawiamy jest automatycznie.
@ bardzo dziękuje za pomoc
Niby wszystko to wiedziałem, ale świetnie się oglądało i słuchało.
Miło mi, że film się podobał 😀 Dzięki za oglądanie i za komentarz 👍😀
Dobry temat pokazany w dobrym wydaniu
@@TeofilNikiforak dzięki 👍😀
Twoje rady bardzo mi się przydadzą,zamieniłem kamere na aparat i jestem zielony w tym temacie.Kanał na yt zaczyna sie rozwijać więc i ja ide z postępem.Pozdrawiam zostawiam suba.
Dzięki za suba i cieszę się, że moje filmy Ci pomogły 🙂Jak tylko skończę przeprowadzkę to pojawią się nowe filmy 👍🙂
Super material dla poczatkujacych!💥😸
Dzięki, bardzo się cieszę 😀👍
w końcu trafiłem BARDZO ZROZUMIAŁY PORADNIK - Dziękuję ci pięknie kolego. Pozdrawiam
Ja również dziękuję za oglądanie 😀 👍
Bardzo fajnie mówi dostałem aparat w prezecie leży 12 lat .miałem zajawkę na fotografie nie znam się nic na tych funkcja na po pokrętle
Prawie dobrze.
Szkoda tylko, że nie ma nawiązania do powiązania między "Trójkątem Ekspozycji". Czyli że zmiana przysłony o jedną działkę przy niezmiennych warunkach światła wpływa na zmianę czasu naświetlania również o jedną działkę. Czyli przy przysłonie f2,8 i czasie naświetlania 1/60 sek zrobimy takie samo zdjęcie jak przy przysłonie f3,5 i czasie 1/30 sek. Zmianie ulegnie ekspozycja (głębia ostrości). Do tego trzeba jeszcze dołożyć trzeci parametr czyli ISO. Potem przy czasie naświetlania i zdjęciach z ręki (bez statywu) o którym wspomniałeś, dodałbym iż aby zdjęcie wyszło nieporuszone to czas otwarcia migawki powinien być krótszy niż ogniskowa obiektywu. Przy obiektywie 105 mm (bez statywu) zdjęcie powinno być nieporuszone już przy czasie 1/125 sek.
Można by jeszcze wiele pisać.
Zgadzam się, można by jeszcze wiele pisać i dużo mówić... a film trwał by kilkadziesiąt minut ;) W tym odcinku chciałem poruszyć temat podstawowych parametrów ekspozycji. Nie zagłębiałem się w tematy poboczne jak ogniskowe obiektywów, wielkości matryc, sposoby na nieporuszone i ostre zdjęcia itd. Chce jednak zrobić kolejny odcinek, w którym poruszę kolejne kwestie związane z fotografia oraz filmowaniem, o których nie wspomniałem w tym odcinku. Dzięki temu każdy będzie mógł wybrać to, co go najbardziej interesuje i nie będzie musiał jednorazowo poświęcić dużej ilości czasu, aby to obejrzeć. Dzięki wielkie za oglądanie i za komentarz. Dzięki takim właśnie uwagom mam już pomysł na kolejne odcinki.👍😀
"Prawie dobrze. Siadaj, 2 na szynach" ;)
Dzięki, poprawię się 😉👍
Bardzo cenny poradnik!
Dzięki 👍😀
W końcu to pojąłem . Dzięki . Zaczynam nagrywać
Nie ma za co 😀👍
Świetnie wytłumaczone..pozdrawiam
Dzięki, cieszę się że mocno nie przynudzam 😉
Jest ok..naprawdę
W takim razie jeszcze bardziej mnie to cieszy 😀
Bardzo mi się podoba sposób tłumaczenia :)
Cieszę się, że informacje się przydały 😃
Świetny poradnik. W końcu zrozumiałem 😉
Dzięki za oglądanie 👍 😀
Proste i praktyczne. Dzięki ;)
Dzięki za słowa uznania 😀👍
swietnie wytlumaczoone
Pięknie, bardzo dużo się dowiedzialem, zwłaszcza o filmowaniu, bo nigdy mi to nie wychodziło. Tylko jedna mała uwaga: jeśli to jest film w języku polskim to niepotrzebnie używa Pan wstawek angielskich (protip). Trochę to dziwnie brzmi. Pozdrawiam serdecznie.
Dzięki za oglądanie i za uwagi 👍😀
@ jeszcze raz dziękuję bardzo!
Fajnie pan to przedstawił .
Dzięki, i nie pan, tu wszyscy jesteśmy na Ty 😉👍
Super robota! czekam na kolejne filmy :)
Dziękuję bardzo, kolejne odcinki wkrótce 😊
No to czekamy razem ;)
Daje subika cenne rady.
Wiele osób fotografuje lustrzankami lub bezlusterkowcami z tanimi kitowymi obiektywami. Kitowe obiektywy mają jasność od 3,5 do 7,1. Małą głębią ostrości można bawić z jasnymi obiektywami. Nie zawsze mała głębia ostrości nie zawsze jest zaletą. W fotografii krajobrazowej czy architektury duża głębia ostrości do ogromna zaleta. Pozdrawiam
fotovideorynek.pl
Oczywiście w pełni się z tobą zgadzam. Wszystko zależy od tego co fotografujesz lub filmujesz i jaki efekt chcesz osiągnąć. Czasami mała głębia ostrości jest zaletą, a czasami potrzebna jest duża głębia ostrości.
głębia ostrości zależy od trzech czynników. otwór przysłony jest tylko jednym z nich. mając obiektyw o maksymalnym otworze względnym 5,6 też możemy totalnie rozmyć tło, używając dwóch pozostałych czynników: długiej ogniskowej (skraca głębię ostrości) albo małej odległości między aparatem a fotografowanym obiektem (to też skraca głębię ostrości). Dopiero pełna wiedza o tych trzech czynnikach pozwala nam skutecznie manipulować głębią ostrości. Dodatkowym czynnikiem jest to, czy rozmycie tła jest "ładne" i nastrojowe. To już zależy od właściwości optycznych obiektywu, od liczby listków przysłony, ale to obszerny temat. przy tych samych parametrach jeden obiektyw będzie miał "magię", a inny nie...
Zgadzam się, jednak w tym filmie omawiałem trójkąt ekspozycji, więc nie zagłębiałem się tak bardzo w temat głębi ostrości.
Bardzo pouczający materiał dla zielonych jak ja ;)
Dzięki, cieszę się że film się przydał 👍😀
Bardzo przydatne, dzięki!!
Dziękuję bardzo 👍😀
Super kanał Polecam
Dzięki 😀 👍
Prosto konkretnie
Cieszę się 🙂
Witam,bardzo przystępnie dla nowicjuszy wyjasniasz te zagadnienie🙂.Czy aparat który w filmie jest wykorzystany to canon 6d MK1?Pozdrawiam🤗
ŚWIETNY MATERIAŁ
Dzięki 😀👍
Dzięki 👊
Nie ma sprawy. Dzięki za oglądanie 👍
Fajne i przydatne. :)
Dzięki za wytłumaczenie tego wszystkiego. Może jakiś dedykowany film do ustawień do nagrywania aparatem? Pozdrawiam
Dzięki za oglądanie. Fajnie, że mogłem pomóc. Trochę o ustawieniach do nagrywania jest w tym odcinku. Ale nie wykluczone, że za jakiś czas pojawi się poradnik tylko na ten temat 😊
Osobiście bardzo liczę na taki. Chętnie coś się dowiem ciekawego.
Fajny filmik pozdrawiam
Dzięki 😀👍
2,8K ciekawe, dzięki
W 2:11 jest błąd z podpisem wartości przysłony do zdjęcia.
Dzięki za informacje, faktycznie wkradł się błąd zła wartość przysłony i odwrotnie podpisane filmy. 😬 Musiałem być już mocno zmęczony, kiedy montowałem ten kawałek 😅
Chyba walnęło Ci się w temacie F
Pokazujesz że przy 1,8 tło jest nie rozmyte a w 18 jest błąd.
Dodatkowo w takim przypadku warto wspomnieć o DoF czyli głębi ostrości zależnej od ogniskowej obiektywu jak i wielkości matrycy / filmu. To ma kolosalne znaczenie w rozmyciu obrazu i gdzie się on rozmywa.
Tak "walnęło " mi się w tym miejscu oznaczenie. Przyznaje się do błędu. Na szczęście przed tym momentem pokazuje pojedynczo każdy efekt i tam podpisy są prawidłowo. Co do głębi ostrości spowodowane ogniskowa aparatu oraz wielkością matrycy to nie wspomniałem o tym z prostego powodu. Omawiamy w tym odcinku podstawowe parametry, czyli przysłonę, czas otwarcia migawki i ISO, a nie rodzaje obiektywów oraz aparaty i wielkości matryc. Taki film może powstanie w przyszłości. Gdybym chciał wszystko to ująć w jednym odcinku to film trwałby o wiele za długo. Dzięki za zwrócenie uwagi na błąd i za oglądanie filmu.
Co jak co, ale tak podstawowy błąd należałoby poprawić i na nowo wstawić filmik. Już chciałem polecić ten film koledze, który zaczyna swoją przygodę z fotografią. Sorry, ale nie polecę :/
Tak jest błąd, przyznaję się, ale jak już wspomniałem wyżej, kilka sekund przed błędnym ujęciem pokazuje pojedynczo każdy efekt przysłony i tam są podpisy poprawnie. Nie jest to więc aż tak duży błąd. Jest mi przykro, że pozostałe informacje zawarte w tym filmie nie przekonały Cie, do polecenia go innym, ale dziękuję, że chociaż ty go obejrzałeś. Pozdrawiam.
Jako początkujący nawet z powodu tak "drobnego" błędu miałbym mętlik w głowie. Dla nowicjuszy kwestia przysłony jest na tyle skomplikowana, że należy ją omawiać ze szczególną uwagą. Dziwię się, że to nie zostało poprawione. Wystarczyłaby etykieta - podejrzewam, że to parę kliknięć myszką. Nie trzeba w sumie zamieszczać filmu na nowo - dopiero teraz przyszło mi to do głowy.
Super
Super że Ci się podoba 😀👍
Masz Kolego kolejnego subskrybenta ! Widać ,że siedzisz w tym na 100 %. ;-) A propo's nagrywania z jasnego dworu do ciemniejszego pomieszczenia to w trakcie nagrywania da się zmienić parametry ? Chodzi mi o naganie aparatem.Pozdrawiam
Dzięki wielkie za suba i za miłe słowa. Tak, da się zmienić parametry w czasie filmowania ale musisz być w trybie manualnym. 👍😀
@ dziękuje za info. Czekam na kolejne odcinki.Pozdrawiam!
Świetny materiał! A przy okazji, jaki aparat i obiektyw mógłbyś polecić do działań ślubno - eventowych? Czy za około 5 tys. można coś sensownego znaleźć?
Dziękuję bardzo 👍 możesz zobaczyć coś z aparatów sony a6500 lub A6400 to fajne aparaty z bardzo dobrymi funkcjami filmowymi, sprawdzą się też w fotografii a ich cena nie zwala z nóg 😉
@ Dzięki wielkie za odpis!
Brakowało mi abyś podał jak8e zależności są między tymi parametrami i co możemy uzyskać w przykładowych ustawieniach tych parametrów. Łatwiej byliby zrozumieć jak je wykorzystać.
Dzięki za uwagę. Niedługo będę robił kolejny film o pozostałych parametrach potrzebnych w fotografii, więc postaram się trochę inaczej to wytłumaczyć.
dzięki pomogłeś !
Bardzo się cieszę, dzięki za odwiedziny na moim kanale 👍😀
2:13 pod zdjęciami jest źle zapisana przysłona - powinno być odwrotnie.
Tak wiem, sorki za błąd i dzięki za oglądanie.
Jest ok.
Dzięki 😀👍
A co nam daje większa ilość wpuszczanego światła w trakcie wydłużonego czasu migawki, bo rozmycie i efekt zamrożenia jest jasny.
Większa ilość wpadanego światła powoduje, że zdjęcie jest jaśniejsze. Przykładowo, kiedy chcesz zrobić zdjęcie z dużą głębią ostrości (ostrość od pierwszego planu aż do ostatniego) ustawiasz dużą wartość przysłony np. F22. To powoduje, że do matrycy dostaje się mniej światła i zdjęcie może być za ciemne. Wtedy możesz wydłużyć czas otwarcia migawki i dzięki temu twoje zdjęcie będzie jaśniejsze.
jestem za
Ja też 😀👍
suepr! dzieki
Proszę bardzo 😀👍
No cóż, w filmie jest błąd związany z przesłoną ponieważ poglądowe zdjęcia są źle opisane.
Wiem, dzięki za informację i przepraszam za błąd.
Umieściłem informację o błędzie w opisie filmu oraz napisy które pojawiają się w momencie błędnego opisu.
Jaki canon do fotografii sportowej do 2000zl?
Film swietny 👌 ale ja wciąż mam mały problem , nigdzie w filmach nie mogę znaleźć metody jak szybko obliczyć te parametry. Bo jeśli np. ustawie migawkę na dany parametr to jest jakaś matematyczna reguła szybkiego obliczenia o ile podnieść przesłonę i ISO? Z góry wielkie dzięki jeśli ktoś może udzielić odpowiedzi!
Cześć, jesli chodzi o jednostki czyli EV to polecam sprawdzić w wikipedii wpisując - "EV (fotografia). Tam znajdziesz tabelkę pokazującą przy jakiej przyslonie trzeba ustawić odpowiednią wartość czasu otwarcia migawki. Nie będę tego tu kopiował bo tam myślę znajdziesz to czego szukasz. Jeśli jeszcze będziesz miał jakieś pytania to pisz.
2:12 Odwrotnie podpisałeś przysłony ;)
Tak wiem i sorki za błąd. W opisie filmu jest informacja o tym błędzie i po włączeniu napisów w filmie pojawia się poprawny opis 👍
@ To nic, a nie czytałem opisu, faktycznie jest tak jak piszesz. 🙃
Błąd w 2:12. Ujęcia powinny być podpisane odwrotnie.
Tak, niestety nie zauważyłem tego przed wrzuceniem na YT. Ale jak mawiają, błędów nie popełnia ten kto nic nie robi 😉👍
Skasować ten film! ;)
Nie żebym się czepiał bo jestem amatorem ale w porównaniu przysłony jest chyba błąd bo F1.8 nie ma rozmazanego tła a f14 ma. Według mnie powinno być na odwrót.
Tak, wiem, dzięki za informację. Dodałem już jakiś czas temu informacje w opisie filmu, że taki błąd występuje.
@ aa ok nie zauważyłem. Wszystkiego dobrego życzę. Pozdrawiam.
Jaki lustrzanka nadaje się do robienia zdjęć w ruchu po godż 20,mam Canon EOS 1200D i nie nadaje się.
Czy chodzi Ci o robienie zdjęć ruchomych obiektów tak aby ruch był rozmyty czy o coś innego? Jak możesz to napisz trochę dokładniej.
@ Tak chodzi o robienie zdjęć w ruchu żeby nie buło szumu.
Najlepsze do fotografii w nocy będą aparaty pełnoklatkowe. Nie wiem ile chcesz wydać na nowy aparat ale dobrym wyborem byłyby bezlusterkowce Sony np Sony A6400 .
spoko
Dzięki 😀
:)
Zajebis..... ;)
Dzięks 😉😀
...te ;)
:-)
👍
co tak mało subów ?
No właśnie nie wiem 😋🤔 Dzięki, że przyczyniłeś się do tego aby było ich więcej 😀👍
1:25 bo ci język ucieknie
film niby ok, chciałem go puścić żonie jako ten jeden ale nie jest kompletny,bo mowisz o przyslonie ale bez przykładów
Skupiłeś się na filmie, i te porady nic nie dają dla zwykłej fotografii. Nie wyjaśniasz praktycznego ustawiania tej ekspozycji. Dzięki wskaźnikom na ekraniku lub w wizjerze można to ustawić perfekcyjnie. Więc twój film nadaje się psu do budy. Pozdrawiam
Po co gadać o filmie... Zupełnie niepotrzebne w tym filmie. Przyszedłem posłuchać o zdjęciach.
Super
Dzięki 😀👍