PIĄTKA ZE SZTUKĄ - Grażyna Bastek

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 8 сен 2024
  • Grażyna Bastek: Historyczka sztuki i publicystka. Pracuje w Muzeum Narodowym w Warszawie, jest również wykładowczynią w Instytucie Historii Sztuki i na Podyplomowych Studiach Muzealniczych UW oraz w Akademii Teatralnej w Warszawie. Specjalizuje się w historii nowożytnego malarstwa europejskiego i w technikach dawnych mistrzów. Jest autorką książki „Warsztaty weneckie w drugiej połowie XV i w XVI wieku. Bellini, Giorgione, Tycjan, Tintoretto”, Warszawa 2010.
    Zajmuje się popularyzacją sztuki, jej eseje o malarstwie ukazywały się w: „Newsweek Historia”, „Vogue Polska”, „Przekroju” i „Dwutygodniku.pl”. W II programie Polskiego Radia współtworzy audycję „Jest taki obraz”. W 2020 roku wydała dwa tomy esejów o malarstwie „Rozmowy obrazów”, w których dzieła mistrzów dawnych i nowoczesnych połączone są za sprawą podejmowanych tematów lub środków artystycznych. Książki te nagrane są również w postaci audiobooka, a czyta je autorka.
    Prowadzi stronę www: Grażyna Bastek. Galeria Osobliwości oraz podcast „Po co sztuka?”

Комментарии • 1

  • @orab9492
    @orab9492 Месяц назад

    Bardzo cenię, to co Pani Bastek mówi i robi, ale z jednym sformułowaniem, które tutaj pada się nie zgadzam, a mianowicie, że artysta jest przedmiotem poddanym działaniu strony aktywnej - historyka sztuki. Takie podejście rzeczywistym twórcą czyniłoby historyka sztuki, samego zaś artystę sprowadzało do roli niemej marionetki. W czasach kompetentnych historyków sztuki i niekompetentnych artystów takie podejście dominuje. Sama prof. Poprzęcka stwierdziła kiedyś na jakimś wykładzie, że nie ważne co tam artysta sobie wymyśli, ważne to co my historycy sztuki powiemy. Jest to tak naprawdę zawłaszczenie, czy wręcz zniszczenie sztuki przez krytykę. Zastanawia mnie co tu jest w tych relacjach podmiotem i tak ad hoc przychodzi mi do głowy górnolotne określenie "misterium sztuki" - to coś nieuchwytnego, trudnego do opisania - tajemnica, zagadka, coś.co czyni sztukę sztuką. Krytycy próbują to przeniknąć słowami, artyści działaniem.