Co byś zmienił budując drugi dom cz. 3. Dylematy budowlane #97
HTML-код
- Опубликовано: 6 фев 2025
- Stare przysłowie mówi: "Mądry Polak po szkodzie". I rzeczywiście wiele osób budujących swój pierwszy dom uważa, że budując drugi raz zrobiłoby coś inaczej. Dlaczego zatem nie skorzystać z tej wiedzy i nie być "mądrym przed szkodą"? W nowej mini-serii podcastów opowiadamy Wam o najczęstszych rzeczach, które można zrobić lepiej, na podstawie tysięcy komentarzy osób, które już swój dom wybudowały. Zapraszamy do słuchania!
Podcast prowadzą: inżynier budownictwa Krystian Lemkowski ("Budowa w praktyce") oraz doradca budowlany Sławomir Zając ("Jak się wybudować i nie zwariować")
Pozdrawiamy,
Krystian - krystian.lemkowski@quatro-domy.pl
Sławek - slawek@poradnik-budowlany.com
_______________
Przydatne linki:
👉 Zapisy na webinar:
lp.jaksiewybud...
👉 Darmowy cykl webinariów dla budujących dom:
lp.jaksiewybud...
👉 Budowa domów w Warszawie i okolicach:
quatro-domy.pl/
👉E-book "“Zaprojektuj samodzielnie system wentylacji mechanicznej”"
jaksiewybudowa...
👉 Możesz posłuchać naszych podcastów na Spotify: open.spotify.c...
👉 Darmowy mini-kurs dla budujących dom:
(zapisz się na newsletter, aby otrzymać dostęp do kursu)
blog.poradnik-...
👉 Darmowy mini-kurs dla szukających działek:
(zapisz się na newsletter, aby otrzymać dostęp do kursu)
blog.poradnik-...
👉 Najlepsze w Polsce kursy budowlane:
jaksiewybudowa...
👉 Konsultacje budowlane:
www.budowawpra...
👉 Wentylacja - praktyczny kurs montażu wentylacji:
jaksiewybudowa...
👉 Serwis Krystiana "Budowa w Praktyce"
Strona: www.budowawpra...
👉 Serwis Sławka "Jak się wybudować i nie zwariować":
Strona: blog.poradnik-...
👉 Projekty budowlane:
Strona: domymodelowe.pl/
#budowadomu #jaksięwybudować #ogrzewanie #fundamenty #dach #garaż #elewacja #ocieplenie #budowa #dylematybudowlane #krystianlemkowski #slawomirzajac,
Mój wspaniały projekt z ramami na poddaszu. Jakby coś to nie jest jedyny projekt HomeKoncept, gdzie są ramy.
Ramy same w sobie nie byłyby złym rozwiązaniem, gdyby nie to, że były ukryte w działówkach z g/k, a ja chcę mieć te ścianki murowane, co przy obecności tych metalowych elementów (w tym skośnych) jest dość problematyczne. Konstruktor już mi to przeliczył - na całym piętrze są już zaprojektowane murowane działówki plus kilka ścian nośnych zakończonych ramą żel-bet. Zostały tylko częściowo elementy stalowe podpierające jedną z dwóch płatwi, ale to wynika najpewniej z dużej rozpiętości między ścianami w jednym z pokojów, w którym nie chcę mieć podpory na środku pokoju.
Udało się to wszystko przeliczyć, bez pogrubiania stropu, jedynie jego zbrojenie się zmieniło, ale kosmetycznie - ok 130kg więcej zbrojenia wyjdzie.
Dlaczego zaprojektowano ramy stalowe? Nie mam pojęcia. Po ukryciu tych ram w działówkach z g/k mają one i tak grubość 15cm, więc tyle co murowana działówka 12cm z tynkiem - nie chodziło więc o grubość ścian. Może stawiają na poddaszu działówki jako prostsze do samodzielnego przestawienia, ale z drugiej strony te ramy tak czy inaczej trzeba ukryć więc i tak kilka działówek jest nie do ruszenia. Szczerze to nie wiem i chyba się nie dowiem :)
Bardzo przydatne odcinki, zawsze lepiej posłuchać o czyichś błędach nim popełni się swoje ;) A czy planujecie może jakąś serię odcinków (albo kurs) o tym jak wykończyć dom? Od stanu deweloperskiego do wprowadzenia się. Na co zwrócić uwagę dobierając ekipy, jakiego błędu nie popełnić itp.
Myślimy na ten temat, ale jeszcze za wcześnie żeby coś więcej powiedzieć.
Heh, moj kierownik budowy bedzie mnie kosztowal ok 20 tys za dom ok 300m2 powierzchni calkowitej po podlodze. Ciagle slysze zeby go pogonic bo drogo, natomiast to co slysze od ludzi jak wyglada ich wspolpraca z kierownikiem ajak widze moja, to mysle ze to bedzie jedno z lepiej wydanych 20 tys.
Bardzo lubimy was słuchać. Z waszymi poradami postanowiliśmy też się budowac😊 MAM małe pytanie... w waszych programach zawsze mówicie żeby w szacunkach kosztu domu brać ok 4000- 5000tys.zl za metr kwadratowy. Ale jeśli dom jest parterowy i w podstawie ma 150m2 to czy musze jeszcze doliczyć drugie 150m2 na poddaszu czyli razem 300m2 x 4000tys zł?😢
Jeśli na strychu nic nie ma, to nie trzeba tego doliczać.
Moze nowy odcinek z informacjami o tynkach jaki wybbrac jaki najlepszy
Cemonrowo wapienne, gliniane albo płyty GK itd.
Myślę, że ten temat omawiamy wyczerpująco w kursie "Zarządzanie budową.."
Cz to dobry pomysł na ścianę szczytową z OSB robiony przez producenta który będzie wykonywał wiązary. Poddasze nieużytkowe, czy jednak zdecydowanie lepiej wykonać z bloczka komórkowego jak wszystkie inne ściany? Jednym słowem, czy warto tu szukać oszczedności?
Tak, to dobre miejsce na szukanie oszczędności
Czy warto zaangażować projektanta jako kierownika budowy czy lepiej znaleźć kogoś z zewnątrz?
Lepiej kogoś z zewnątrz
O ile procentowo zwiększa sie koszt budowy wykonanej przez generalnego wykonawce w porównaniu do wykonania budowy w systemie zleconym?
Trudno to jednoznacznie określić, bo nigdy nie wiadomo za ile uda się wybudować systemem gospodarczym i jaki VAT będzie do zapłaty (częściowo 8, a częściowo 23%). Bardzo ogólnie można powiedzieć, że będzie drożej o kilkanaście procent.
Macie jakiś sprawdzony wzór umowy ?
Mamy: jaksiewybudowac.pl/produkt/wzory-umow/
Mam zaprojektowany fundament tradycyjny, gdzie ściana fundamentowa jest na wysokości poziomu zero. Chudziak jest obniżony względem poziomu zero i ściany fundamentowej o wysokosc wylewki i ocieplenia podłogi. Mam ból głowy przez to. Czy to jest normalne rozwiązanie? Argument architekta taki że gazobeton pije wodę i lepiej by do 30 cm nad poziomem gruntu była sciana fundamentowa i dzieki temu moze byc mniej schodkow do domu. Gdzie nie patrzę to wszyscy mają sciany na rowno z chudziakiem, co wiecej gazobeton muruja tuz by poziomie gruntu. Dodam że sciany fundamentowe są lokalnie obniżone przy drzwiach i oknach które są do ziemi więc podwaliny można dać ale widzę kilka innych trudności związanych z izolacja wodna ścian fundamentowych. Proszę o jakieś dobre słowo 😢
Powinno się zrobić ścianę fundamentową na równi z chudziakiem, a gazobeton jeśli znajdzie się pod poziomem terenu to zaizolować z zewnątrz.
@krystianlemkowski gazobeton obecnie zaprojektowany 30 cm nad poziomem terenu (teren jest równy, brak problemu z wodą) i tak samo 30 cm nad ziemią stan zero, dziękuję za odpowiedź i doceniam Pana wiedzę prezentowaną w podcastach, a jednocześnie dziwię się bo widziałem już kilka projektów gdzie był obniżony chudziak względem sciany fundamentowej (i finalnie robili niezgodnie z projektem). Niestety projekt był na zbyt zaawansowanym etapie i klepnąłem te rozwiązanie.