Możesz wesprzeć moją twórczość donatami pod linkiem. Będę bardzo wdzięczna za wsparcie www.donationalerts.com/r/olga_glagoleva Rosjanka o podróżach, życiu w Polsce i Rosji i trochę o polityce (bez niej teraz niemożliwe). Subskrybuj kanał www.youtube.com/@Olga_Glagoleva_PL/videos Mój drugi kanał w języku rosyjskim www.youtube.com/@OlgaGlagolevaRUS • Instagram instagram.com/ladygla99/ • Wszystko o podróżach kamperem z Polski tutaj - ruclips.net/p/PL5X4uaJVtBvKpDdHTYaO-iEQ0jNY65vtW • O życiu w Polsce i niuansach emigracji ruclips.net/p/PL5X4uaJVtBvLU9JZspFfjngoJO63nm190 ROSJANKA PO RAZ PIERWSZY W MUZEUM POWSTANIA WIELKOPOLSKIEGO 1918-1919 0:00 W tym filmie 0:51 Wkradli się do muzeum za darmo 02:20 Rosjanie po raz pierwszy w Muzeum Powstania Wielkopolskiego 07:54 Rosjanie próbują odpowiedzieć na quiz o Historii Polski 08:57 Znalazłam w skrytkach coś, czego się nie spodziewałam 10:36 Rosjanka zszokowana nowym projektem Muzeum #życiewPolsce #RosjaniewPolsce #OlgaGlagoleva
Nie każdy jest w stanie zrozumieć dramat Polków ,podczas zaborów. Ja miałam dwóch dziadków, jeden ojciec mamy a drugi ojciec taty, obaj przeżyli dwie wojny światowe a brali udział jako żołnierze w pierwszej wojnie światowej. Jeden dziadek był w wojsku austriackim a drugi w wojsku ruskim. Były takie historie że, Polacy wcieleni siłą do wojska zaborców, często musieli stawać do bitwy przeciw swoim rodakom, którzy byli w wojsku u przeciwnika.Tego sobie nawet nie można wyobrazić🤦♀Obaj dziadkowie dożyli wieku ,kiedy ja byłam już prawie dorosła ,więc pamiętam ich wspominki i opowieści. Kiedyś w rozmowie okazało się że brali udział w tej samej bitwie ,tylko po przeciwnych stronach. Dla mnie to straszne.
Ale tak, to prawda. Podczas zaborów ,zakazany był język polski. W szkołach nawet na przerwach dzieci musiały mówić po niemiecku,inaczej były bite a rodzina ukarana. Często wpadały kontrole do domów, w domach też nie wolno było mówić w języku polskim, nie wolno było mieć książek, czy innych pism drukowanych w języku polskim , nawet książeczki do nabożeństwa , czy biblia w naszym języku były konfiskowane i niszczone a rodzina ukarana.Pomimo to ,Polacy ryzykowali i uczyli dzieci czytać i pisać w ojczystym języku, nawet po domach organizowali tajne szkoły. Za prowadzenie takiej szkoły ,w najlepszym wypadku trafiało się do więzienia ale było wiele przypadków że, jeśli ktoś tam trafił już żywy nie wracał a jego rodzina i bliscy byli wyrzucani z pracy ,mieszkania byli prześladowani i skazani na poniewierkę i nędzę.Pomimo tak wielkich restrykcji i nacisku, ludzie i tak ryzykowali aby język ojczysty nie zaginął.Zaborcom nie udało się złamać ducha polskości a i język ocalał i ma się całkiem dobrze.Jesteśmy wdzięczni ,naszym przodkom za ich niezłomność, wytrwałość i niejednokrotnie poświęcenie , które w końcu pozwoliło Polakom poczuć smak wolności. Nigdy się nie poddaliśmy i nie pozwoliliśmy zmienić naszej mowy i obyczajów i oby tak zostało. Pewnie dlatego Polacy są tacy wyczuleni na jakiekolwiek ograniczanie wolności bo długo musieliśmy walczyć aby ją mieć, więc bardzo wolność cenimy. 😄😄❤❤ Moja teściowa pochodziła z okolic Poznania, tam się urodziła i tam mieszkali jej rodzice ,dziadkowie i pradziadkowie. Kiedy w latach osiemdziesiątych ,robiono remont starego domu i znaleziono w piwnicy ,sprytnie zrobioną skrytkę a tam ,zabezpieczone stare polskie książki ,bajki i biblię,. To wszystko rodzina przekazała do muzeum, być może jest w tym które teraz zwiedziłaś😄
Powstania były zbrojne - kościuszkowskie (1794), listopadowe (1830-1831) i styczniowe (1863-1864) . Były również powstania lokalne : wielkopolskie (1806, 1848, 1918-1919), krakowskie (1846), śląskie (1919, 1920, 1921) i sejneńskie (1919) W drugiej wojnie światowej było powstanie warszawskie . W 1956 ,1970 ,1976,1980 do 1989 to były strajki i stan wojenny .
@@KasiaNowak-j2y Nie zgodzę się z Tobą. W XVIII i na początku XIX wieku świadomość narodowa w uboższych warstwach społeczeństwa była inna niż jest teraz. Nie można mierzyć wydarzeń z historii dzisiejszymi normami. To szlachta była nośnikiem świadomości narodowej.
Nie każdy może osobiście zwiedzać muzea , wystawy , miasta ..itd w Polsce . Dzięki pani Oldze i innych youtuberów mogę widzieć i zwiedzać jak kraj nasz wypiękniał , jak się żyje !!!!
@@barbarakazieczko9388 byś się wstydziła , każdy może sobie stronę muzeum znaleźć , a nie czekać na Olgę jak coś powie , podbechta i ciebie duma rozpiera .
@@jn1205 Staram się, ale wszystkiego się nie da zwiedzić. A w naszym kraju jest co zwiedzać, jest tyle ciekawych i pięknych rzeczy i tak wiele pięknych zakątków i pięknej przyrody.Ostatnio, bardziej lubię plener, piękne miejsca przyrodnicze i ciągle jestem zachwycona. Pozdrawiam wszystkich.😃😃
To nie my walczyliśmy ale nasi przodkowie. Naturalnie żart,wiem co Pani miała na myśli mówiąc,że walczyliśmy o swoją wolność. A na serio już nie chcemy walczyć ale gdy trzeba będzie to pewnie znów będziemy jej bronić. Oby nie. C.K. Dezerterzy i Powstanie Wielkopolskie to faktycznie ten sam czas ale inne zabory akcja filmu rozgrywa się w zaborze austriackim a powstanie było w zaborze pruskim.
Polecam Pani obejrzeć serial "Najdłuższa wojna nowoczesnej Europy". Przedstawiono w nich całe dzieje wielkopolski od początku zaboru pruskiego aż do powstania wielkopolskiego. Film świetnie pokazuje przez co przeszli Polacy w tamtym okresie. Serial można obejrzeć na platformie Dailymotion. Pozdrawiam.
Jeszcze udane było ślaskie i we wszystkie zrywach był zaangażowany Korfanty, również w listopadzie 1918 w Warszawie. Za swoje poświęcenie skończyl w Berezie kartuskiej ✌️
Pani Olgo więcej o Powstaniu Wielkopolskim dowie się pani z filmu " Najnowsza wojna nowoczesnej Europy " w ostatnim odcinku jest właśnie scena zdobycia Twierdzy Poznań ,a jeśli chodzi o film " CK dezerterzy " to całkiem inna historia
Rzeczywiście pomyliłem się chodziło mi o film " Najdłuższa wojna nowoczesnej Europy " i centuś sle pozdrowienia do krainy podziemnej pomarańczy ( i chyba już wiem kto krakusom zajumal drut aluminiowy)
@@PiotrJanPluta Kiedyś Krakus i Poznaniak znaleźli równocześnie 1 grosz, i tak powstał drut aluminiowy. Tak przynajmniej twierdzą Warszawiaki. Pozdrawiam Krakusów z Krainy Kwitnącego Ziemniaka.
1. Film "CK Dezerterzy" jedna z lepszych polskich komedii z 1986 roku, jeszcze z czasów komuny. 2. Polacy to dziwny naród, wolą świętować przegrane powstania, niż wygrane - tym bardziej jest to głupie, bo pokazuje draństwo i głupotę organizatorów tych przegranych powstań oraz jak bardzo byli pod wpływem państw trzecich (Anglia!). W Poznaniu wszystko było inaczej przede wszystkim dlatego, że nie pozwolono wtrącać się głupkowatej Warszawce i trzymano ich z daleka od powstańców i dlatego między innymi wszystko się udało, ale przede wszystkim też dlatego, że było bardzo dobrze przygotowane, nic na łapu-capu, nic na hurra! Było zrobione porządnie.
Praktycznie jedyne wygrane i najbardziej niedocenione, Powstanie Wielkopolskie, bardzo znaczące dla Wielkopolski i pamięć o nim jest tu pielęgnowana i trwała. Wielkopolska mimo, że dała Polsce dużo od Polski nie dostała nic. Kult kresów, i wschodu Polski zepchnął Wielkopolan na margines. Po powstaniu i Odrodzeniu Polski panował w Wielkopolsce ogromny zawód.
Powstanie Wielkopolskie jedyne udane zbrojne powstanie. Zbrojne tzn z użyciem broni, bitwy, walki uliczne itd. Natomiast Solidarność czy inne ruchy to była forma oporu czyli działania inne niż militarne np. strajki, kolportowanie niezależnej prasy, edukacja itd. Ps. Uwielbiam kiedy Pani mówi “nalejcie herbatki, weźcie ciasteczko”❤, cudowne to jest. Nalewam i oglądam❤
Zabory to był dramat dla Polski. Kraj był eksploatowany przez wszystkich zaborców. Rabunkowa polityka obowiązywała w zaborach rosyjskim i austiackim. Ekonomicznie najdrowsza sytuacja była w zaborze pruskim. Za to w zaborach rosyjskim i pruskim zaborcy prowadzili politykę wynarodowienia. W tym, w zaborze rosyjskim karano wywózkami na Syberię do łagrów. Nie wolno było mówić po polsku praktycznie. Najłagodniejsza sytuacja była w zaborze austiackim, gdzie była autonomia, szkolnictwo do średniego szczebla było polskie. Ale już wyższe uczelnie były tylko niemieckojęzyczne. Za to ekonomicznie Galicja była eksploatowana i traktowana jak rynek zbytu. Zaborcy specjalnie nie rozwijali połączeń kolejowych i drogowych między zaborami, aby uniemożliwić łatwy kontakt Polaków między zaborami.
Male sprostowanie: Film CK Dezerterzy wcale nie "oddaje dobrze atmosfery I Wojny Swiatowej" jak to Pani niefrasobliwie określila. Ten film to satyra i pastisz na monarchię austrowegierską i panujący w niej burdel, gdzie nikt nie umiera, wszyscy piją i robią sobie kawały. Pierwsza Wojna Światowa to miliony trupów i ludzkich tragedii i niewyobrażalne zniszczenia. To tak, jakby powiedzieć, że Film Jak rozpętałem Drugą Wojnę Światową świetnie pokazuje realia II WŚ. Przy braku świadomości i absolutnej niewiedzy w tym temacie chyba nie powinna nas Pani uczyć historii I WŚ. Tego rodzaju narracja jest po prostu szkodliwa i fałszuje obraz rzeczywistości. Ale I WŚ praktycznie nie istnieje w świadomości przeciętnego Rosjanina, wiec poniekąd jest to zrozumiałe. Tym sam ponawiam apel: proszę nie opowiadać Polakom o ich własnej historii. Proszę się skupić na kuchni, zabytkach i porownywaniu cen w obu krajach. Będę wdzięczny.
Po co ta arogancja i nieprzyjemne formy komentowania, mowiac oglednie? Pani Olga odkrywajac rzeczy dla nas oczywiste odkrywa i sama siebie. A ma prawo do publikowania wlasnych mysli i wrazen na YT jak i kazdy inny.
@@jolapociepko7941czy odkrywanie wiedzy przez kogoś, kto nigdy wcześniej nie wiedział nic o naszej historii obraża Cię w jakiś sposób? Bo dla mnie jest to pozytywne doświadczenie, pani Olga właśnie stara się czegoś nowego dla siebie się dowiedzieć. A żeby mieć te wiedzę pełniejszą prosi ludzi o komentarze. Więc jeśli możesz coś uzupełnić, to to zrób a nie nadymaj się bogoojczyźnianym świętym oburzeniem
@@jaskier7046zgadzam się, że dobrze, że Pani Olga próbuje dowiedzieć się o naszej historii. Nie pretenduje do roli eksperta. Zawsze można Ją grzecznie sprostować w komentarzu.
@russetbulba3199 Podobnie jak ja mam prawo do komentowania wyrażanych przez nią myśli zakłamujacych rzeczywistość. Nie uważam, żeby to była arogancją, a jedynie wyprowadzenie z błędu oraz prośba.
Wiesz jaka jest różnica między Powstaniem Wielkopolskim, a Solidarnością? Powstańcy pokonali i przegnali okupanta, a Solidarność usiadła z nim do stołu i podzieliła się władzą dając gwarancje nietykalności.
Dla mnie bardzo te słowa krytyki, bądź ewentualnych pochwał są według mnie obrzydliwe, graniczą z tzw . plotkarstwem . Przyjeżdża taki ktoś do w miarę normalnego kraju i się wypowiada , sorry ale nie mam szacunku.
Możesz wesprzeć moją twórczość donatami pod linkiem. Będę bardzo wdzięczna za wsparcie www.donationalerts.com/r/olga_glagoleva
Rosjanka o podróżach, życiu w Polsce i Rosji i trochę o polityce (bez niej teraz niemożliwe). Subskrybuj kanał www.youtube.com/@Olga_Glagoleva_PL/videos
Mój drugi kanał w języku rosyjskim www.youtube.com/@OlgaGlagolevaRUS
• Instagram instagram.com/ladygla99/
• Wszystko o podróżach kamperem z Polski tutaj - ruclips.net/p/PL5X4uaJVtBvKpDdHTYaO-iEQ0jNY65vtW
• O życiu w Polsce i niuansach emigracji ruclips.net/p/PL5X4uaJVtBvLU9JZspFfjngoJO63nm190
ROSJANKA PO RAZ PIERWSZY W MUZEUM POWSTANIA WIELKOPOLSKIEGO 1918-1919
0:00 W tym filmie
0:51 Wkradli się do muzeum za darmo
02:20 Rosjanie po raz pierwszy w Muzeum Powstania Wielkopolskiego
07:54 Rosjanie próbują odpowiedzieć na quiz o Historii Polski
08:57 Znalazłam w skrytkach coś, czego się nie spodziewałam
10:36 Rosjanka zszokowana nowym projektem Muzeum
#życiewPolsce #RosjaniewPolsce #OlgaGlagoleva
Nie każdy jest w stanie zrozumieć dramat Polków ,podczas zaborów. Ja miałam dwóch dziadków, jeden ojciec mamy a drugi ojciec taty, obaj przeżyli dwie wojny światowe a brali udział jako żołnierze w pierwszej wojnie światowej. Jeden dziadek był w wojsku austriackim a drugi w wojsku ruskim. Były takie historie że, Polacy wcieleni siłą do wojska zaborców, często musieli stawać do bitwy przeciw swoim rodakom, którzy byli w wojsku u przeciwnika.Tego sobie nawet nie można wyobrazić🤦♀Obaj dziadkowie dożyli wieku ,kiedy ja byłam już prawie dorosła ,więc pamiętam ich wspominki i opowieści. Kiedyś w rozmowie okazało się że brali udział w tej samej bitwie ,tylko po przeciwnych stronach. Dla mnie to straszne.
Mo dziadek brał udział w Powstaniu Listopadowym...
Pani Olgo , jest Pani wspaniala kobieta ladnie Pani wszystko pokazuje , Sedecznie Pozdrawiam . Stefan .
Pozdrawiam z Poznania.
Już dawno nie byłem w tym muzeum.
Ale tak, to prawda. Podczas zaborów ,zakazany był język polski. W szkołach nawet na przerwach dzieci musiały mówić po niemiecku,inaczej były bite a rodzina ukarana. Często wpadały kontrole do domów, w domach też nie wolno było mówić w języku polskim, nie wolno było mieć książek, czy innych pism drukowanych w języku polskim , nawet książeczki do nabożeństwa , czy biblia w naszym języku były konfiskowane i niszczone a rodzina ukarana.Pomimo to ,Polacy ryzykowali i uczyli dzieci czytać i pisać w ojczystym języku, nawet po domach organizowali tajne szkoły. Za prowadzenie takiej szkoły ,w najlepszym wypadku trafiało się do więzienia ale było wiele przypadków że, jeśli ktoś tam trafił już żywy nie wracał a jego rodzina i bliscy byli wyrzucani z pracy ,mieszkania byli prześladowani i skazani na poniewierkę i nędzę.Pomimo tak wielkich restrykcji i nacisku, ludzie i tak ryzykowali aby język ojczysty nie zaginął.Zaborcom nie udało się złamać ducha polskości a i język ocalał i ma się całkiem dobrze.Jesteśmy wdzięczni ,naszym przodkom za ich niezłomność, wytrwałość i niejednokrotnie poświęcenie , które w końcu pozwoliło Polakom poczuć smak wolności. Nigdy się nie poddaliśmy i nie pozwoliliśmy zmienić naszej mowy i obyczajów i oby tak zostało. Pewnie dlatego Polacy są tacy wyczuleni na jakiekolwiek ograniczanie wolności bo długo musieliśmy walczyć aby ją mieć, więc bardzo wolność cenimy. 😄😄❤❤ Moja teściowa pochodziła z okolic Poznania, tam się urodziła i tam mieszkali jej rodzice ,dziadkowie i pradziadkowie. Kiedy w latach osiemdziesiątych ,robiono remont starego domu i znaleziono w piwnicy ,sprytnie zrobioną skrytkę a tam ,zabezpieczone stare polskie książki ,bajki i biblię,. To wszystko rodzina przekazała do muzeum, być może jest w tym które teraz zwiedziłaś😄
Polska też zakazywała języka np ukraińskiego ale raczej nie aż tak brutalnie jak niemiaszki.
@@imperatyw_kategoryczny Niestety taka prawda, ale rządzący Polską mieli tę samą mentalność bo i tu i tu rządziła zas/rana szlachta.
@@jozeffurman9343 dzisiaj Ukraińcy zakazują nauki węgierskiego i rumuńskiego na terenach zamieszkanych przez te mniejszości.
a jak ktoś nie umiał?
@@imperatyw_kategorycznytak? A kiedy?
Dziękuję Pani Olu
Powstania były zbrojne - kościuszkowskie (1794), listopadowe (1830-1831) i styczniowe (1863-1864) . Były również powstania lokalne : wielkopolskie (1806, 1848, 1918-1919), krakowskie (1846), śląskie (1919, 1920, 1921) i sejneńskie (1919) W drugiej wojnie światowej było powstanie warszawskie . W 1956 ,1970 ,1976,1980 do 1989 to były strajki i stan wojenny .
Dodałbym...konfederację barską, powstanie orląt lwowskich...
@@gabrielnovicki6257 i Kostki Napierskiego
Powstania lokalne, też były zbrojne, tak jak ogólnokrajowe.
Te wszystkie powstania nie były o Polskę tylko o interesy szlachty.
@@KasiaNowak-j2y Nie zgodzę się z Tobą. W XVIII i na początku XIX wieku świadomość narodowa w uboższych warstwach społeczeństwa była inna niż jest teraz. Nie można mierzyć wydarzeń z historii dzisiejszymi normami. To szlachta była nośnikiem świadomości narodowej.
Podoba mi się jak mówisz : w naszym Poznaniu. Bez Ciebie już Poznań nie był by taki jak jest. To jest najważniejsze. 😊
"Solidarność ", to inna forma walki z okupantem, nie można tego nazwać wzrost "powstanie".Pozdrawiam Ciebie Olgo serdecznie ❤
Pisało powstanie Solidarności, Olga zrozumiała dosłownie - Powstanie
Tak pani Olgo dla nas "Poznaniaków" jak za darmo to się liczy😂
Witaj.Ola dzięki Tobie i ja mam okazję zwiedzić różne muzea. Dziękuję.
sama się wybierz
Nie każdy może osobiście zwiedzać muzea , wystawy , miasta ..itd w Polsce . Dzięki pani Oldze i innych youtuberów mogę widzieć i zwiedzać jak kraj nasz wypiękniał , jak się żyje !!!!
@@barbarakazieczko9388 byś się wstydziła , każdy może sobie stronę muzeum znaleźć , a nie czekać na Olgę jak coś powie , podbechta i ciebie duma rozpiera .
@@jn1205 Staram się, ale wszystkiego się nie da zwiedzić. A w naszym kraju jest co zwiedzać, jest tyle ciekawych i pięknych rzeczy i tak wiele pięknych zakątków i pięknej przyrody.Ostatnio, bardziej lubię plener, piękne miejsca przyrodnicze i ciągle jestem zachwycona. Pozdrawiam wszystkich.😃😃
Zjedz gęś i rogala poznańskiego na deser. To zestaw OBOWIĄZKOWY dzisiaj na swieta
Powstanie to czyn zbrojny, dlatego to co robiła Solodarność się nie zalicza.
Fort "Winiary" to jest właśnie cytadela.
Tej firmy od rosołków?
@@jn1205 coś w tym jest. Winiary zdaje się należą do Knorr, Knorr jest niemiecki, a fort Winiary był pruski.
@@xot80 Winiary , stara polska firma , maliniaku.
A great video and commentary.
Solidarność nie była powstaniem zbrojnym. To był pokojowy ruch protestu
To nie my walczyliśmy ale nasi przodkowie. Naturalnie żart,wiem co Pani miała na myśli mówiąc,że walczyliśmy o swoją wolność. A na serio już nie chcemy walczyć ale gdy trzeba będzie to pewnie znów będziemy jej bronić. Oby nie. C.K. Dezerterzy i Powstanie Wielkopolskie to faktycznie ten sam czas ale inne zabory akcja filmu rozgrywa się w zaborze austriackim a powstanie było w zaborze pruskim.
nudy
Polecam Pani obejrzeć serial "Najdłuższa wojna nowoczesnej Europy". Przedstawiono w nich całe dzieje wielkopolski od początku zaboru pruskiego aż do powstania wielkopolskiego. Film świetnie pokazuje przez co przeszli Polacy w tamtym okresie. Serial można obejrzeć na platformie Dailymotion. Pozdrawiam.
Olga nie ma tego , moher.
@ Bardzo ładne imię „moher” i do tego bardzo obeznana osoba, która wie czego Olga nie ma. Brawo.
Jeszcze udane było ślaskie i we wszystkie zrywach był zaangażowany Korfanty, również w listopadzie 1918 w Warszawie. Za swoje poświęcenie skończyl w Berezie kartuskiej ✌️
a Piłsudski?
Nie za to skończył w Berezie, ale za politykierstwo i sypanie piachu w tryby.
Solidarność nie zorganizowała powstania tylko strajk, który objąl cały kraj. Powstanie to walka zbrojna.
Pani Olgo więcej o Powstaniu Wielkopolskim dowie się pani z filmu " Najnowsza wojna nowoczesnej Europy " w ostatnim odcinku jest właśnie scena zdobycia Twierdzy Poznań ,a jeśli chodzi o film " CK dezerterzy " to całkiem inna historia
Raczej "Najdłuższa wojna nowoczesnej Europy". Pozdrawiam z Kórnika.
Rzeczywiście pomyliłem się chodziło mi o film " Najdłuższa wojna nowoczesnej Europy " i centuś sle pozdrowienia do krainy podziemnej pomarańczy ( i chyba już wiem kto krakusom zajumal drut aluminiowy)
@@PiotrJanPluta Kiedyś Krakus i Poznaniak znaleźli równocześnie 1 grosz, i tak powstał drut aluminiowy. Tak przynajmniej twierdzą Warszawiaki. Pozdrawiam Krakusów z Krainy Kwitnącego Ziemniaka.
i Bóg zapłać za dobre slowo
@@PiotrJanPluta Byle w dolarach :-)
1. Film "CK Dezerterzy" jedna z lepszych polskich komedii z 1986 roku, jeszcze z czasów komuny.
2. Polacy to dziwny naród, wolą świętować przegrane powstania, niż wygrane - tym bardziej jest to głupie, bo pokazuje draństwo i głupotę organizatorów tych przegranych powstań oraz jak bardzo byli pod wpływem państw trzecich (Anglia!). W Poznaniu wszystko było inaczej przede wszystkim dlatego, że nie pozwolono wtrącać się głupkowatej Warszawce i trzymano ich z daleka od powstańców i dlatego między innymi wszystko się udało, ale przede wszystkim też dlatego, że było bardzo dobrze przygotowane, nic na łapu-capu, nic na hurra! Było zrobione porządnie.
👍
Praktycznie jedyne wygrane i najbardziej niedocenione, Powstanie Wielkopolskie, bardzo znaczące dla Wielkopolski i pamięć o nim jest tu pielęgnowana i trwała. Wielkopolska mimo, że dała Polsce dużo od Polski nie dostała nic. Kult kresów, i wschodu Polski zepchnął Wielkopolan na margines. Po powstaniu i Odrodzeniu Polski panował w Wielkopolsce ogromny zawód.
Powstanie Wielkopolskie jedyne udane zbrojne powstanie. Zbrojne tzn z użyciem broni, bitwy, walki uliczne itd.
Natomiast Solidarność czy inne ruchy to była forma oporu czyli działania inne niż militarne np. strajki, kolportowanie niezależnej prasy, edukacja itd.
Ps. Uwielbiam kiedy Pani mówi “nalejcie herbatki, weźcie ciasteczko”❤, cudowne to jest. Nalewam i oglądam❤
Trzecie śląskie także zakończone sukcesem, więc nie gadaj bzdur.
Zabory to był dramat dla Polski. Kraj był eksploatowany przez wszystkich zaborców. Rabunkowa polityka obowiązywała w zaborach rosyjskim i austiackim. Ekonomicznie najdrowsza sytuacja była w zaborze pruskim. Za to w zaborach rosyjskim i pruskim zaborcy prowadzili politykę wynarodowienia. W tym, w zaborze rosyjskim karano wywózkami na Syberię do łagrów. Nie wolno było mówić po polsku praktycznie. Najłagodniejsza sytuacja była w zaborze austiackim, gdzie była autonomia, szkolnictwo do średniego szczebla było polskie. Ale już wyższe uczelnie były tylko niemieckojęzyczne. Za to ekonomicznie Galicja była eksploatowana i traktowana jak rynek zbytu. Zaborcy specjalnie nie rozwijali połączeń kolejowych i drogowych między zaborami, aby uniemożliwić łatwy kontakt Polaków między zaborami.
Німецька помста за це повстання у 1939-40 роках була страшною.
Male sprostowanie: Film CK Dezerterzy wcale nie "oddaje dobrze atmosfery I Wojny Swiatowej" jak to Pani niefrasobliwie określila. Ten film to satyra i pastisz na monarchię austrowegierską i panujący w niej burdel, gdzie nikt nie umiera, wszyscy piją i robią sobie kawały. Pierwsza Wojna Światowa to miliony trupów i ludzkich tragedii i niewyobrażalne zniszczenia. To tak, jakby powiedzieć, że Film Jak rozpętałem Drugą Wojnę Światową świetnie pokazuje realia II WŚ. Przy braku świadomości i absolutnej niewiedzy w tym temacie chyba nie powinna nas Pani uczyć historii I WŚ. Tego rodzaju narracja jest po prostu szkodliwa i fałszuje obraz rzeczywistości. Ale I WŚ praktycznie nie istnieje w świadomości przeciętnego Rosjanina, wiec poniekąd jest to zrozumiałe. Tym sam ponawiam apel: proszę nie opowiadać Polakom o ich własnej historii. Proszę się skupić na kuchni, zabytkach i porownywaniu cen w obu krajach. Będę wdzięczny.
Przyłączam się do tego apelu. Proszę nam ze swojej perspektywy nie opowiadać o wojnach, w których ginęli nasi przodkowie.
Po co ta arogancja i nieprzyjemne formy komentowania, mowiac oglednie? Pani Olga odkrywajac rzeczy dla nas oczywiste odkrywa i sama siebie. A ma prawo do publikowania wlasnych mysli i wrazen na YT jak i kazdy inny.
@@jolapociepko7941czy odkrywanie wiedzy przez kogoś, kto nigdy wcześniej nie wiedział nic o naszej historii obraża Cię w jakiś sposób? Bo dla mnie jest to pozytywne doświadczenie, pani Olga właśnie stara się czegoś nowego dla siebie się dowiedzieć. A żeby mieć te wiedzę pełniejszą prosi ludzi o komentarze. Więc jeśli możesz coś uzupełnić, to to zrób a nie nadymaj się bogoojczyźnianym świętym oburzeniem
@@jaskier7046zgadzam się, że dobrze, że Pani Olga próbuje dowiedzieć się o naszej historii. Nie pretenduje do roli eksperta. Zawsze można Ją grzecznie sprostować w komentarzu.
@russetbulba3199 Podobnie jak ja mam prawo do komentowania wyrażanych przez nią myśli zakłamujacych rzeczywistość. Nie uważam, żeby to była arogancją, a jedynie wyprowadzenie z błędu oraz prośba.
Wiesz jaka jest różnica między Powstaniem Wielkopolskim, a Solidarnością? Powstańcy pokonali i przegnali okupanta, a Solidarność usiadła z nim do stołu i podzieliła się władzą dając gwarancje nietykalności.
RUSKIE TEZ ZABRANIALI MOWY PO POLSKU I WYWOZILI ZA TO NA SYBERIE
oj postrzelałoby się do niemiaszków i bolszewików 😉
Dla mnie bardzo te słowa krytyki, bądź ewentualnych pochwał są według mnie obrzydliwe, graniczą z tzw . plotkarstwem . Przyjeżdża taki ktoś do w miarę normalnego kraju i się wypowiada , sorry ale nie mam szacunku.
@Konstancjo! Masz problem. Ale to Twój problem.
Rozumiem, pani. Założę zamek na usta i już nigdy nic więcej nie powiem 😂😂
Odkrywa Pani dla siebie, nieznaną dla Pani i Rosjan, historię Polski, którą zna każde polskie dziecko. No cóż, lepiej późno niż wcale...