Bryndza podhalańska, oscypek, redykołka, jagnięcina podhalańska

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 23 авг 2024
  • Tradycyjny wyrób serów nadal odbywa się w charakterystycznych dla krajobrazu Podhala bacówkach. Produkuje się tam m.in. redykołkę. Wyjątkowy ser, którego nazwa pochodzi od redyku, tj. powrotu owiec z hal do domu. Tradycja głosi, że okres ten przed laty łączył się z degustacją tego sera, stąd - redykołka. Kolejny znany i wyjątkowy w smaku, i wyglądzie podhalański ser to oscypek. Ten ma kształt dwustronnego stożka i wytwarzany jest od maja do września. Chętnie jemy go w połączeniu z żurawinową konfiturą. W smaku jednak nie ustępuje mu niczym kolejny ser - bryndza podhalańska. To miękki ser podpuszczkowy, charakteryzujący się pikantnym, słonym, czasem nawet lekko ostrym lub kwaśnym smakiem.
    Bryndza podhalańska, oscypek i redykołka to produkty rozpoznawalne w Europie, gdyż posiadają unijne oznaczenie Chroniona Nazwa Pochodzenia.
    Smaki podhalańskie to nie tylko sery, to też jagnięcina podhalańska, również z certyfikatem unijnym - Chronione Oznaczenie Geograficzne. Pożądana nie tylko w Polsce podhalańska jagnięcina, cechuje się wyjątkową soczystością. Wpływ na to ma sposób żywienia jagniąt, który oparty jest głównie na mleku matek oraz pokarmie pochodzącym ze ściśle określonego regionu.

Комментарии • 2

  • @DominikKawulok
    @DominikKawulok 3 месяца назад

    Ma Pan jakąś maszynkę do redykołek ???

  • @rafallorek8251
    @rafallorek8251 2 года назад

    Pan (nie prowadzący ) trochę mu z czoła nakapało do serwatki :)