Ниса из села Славник

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 8 сен 2024
  • Станислав Стојичић Ниса је цео свој живот провео радећи са стоком. Обилазио је камионом подручје Радан планине, откупљивао телад и другу стоку и препродавао. На свом газдинству у селу Славник се бавио пољопривредом а ово му је била додатна делатност од које се у ствари добро живело. Било некад кад је у селима било много више људи и када су гајили говеда било због телади и млека било да су товили бикове. Како Ниса каже сада да обиђеш целу Радан планину нећеш напунити један камио стоком.
    У послу му помаже син али због недостатка радне снаге сав посао морају да ураде сами. "Да раднику понудиш 5000 дневницу, два оброка и пиво па опет неће да дође, неће обавезу." прича Ниса и додаје да је раније чувао овце али њих мора да истера на пашу па не може да ради друге послове а њиве треба обрађивати да би се поред осталог припремила сточна храна за зиму. Зато су Ниса и син одлучили да продају овце и купе говеда. Купили су јунице Сименталске расе које имају врло квалитетно пуномасно млеко. Тренутно имају 12 крава, 3 јунца, 2 телета и једну јуницу. Само је једна крава Холштајн расе а остале су сименталке. Краве држи на јаслама, не изводи их на пашу већ су ту у штали стално. Воду и појилице за краве има од кад је почео са радом а од пре неколико година има и две осочне јаме за течни стајњак па од тада нема велике обавезе око изђубравања. Краве држи у две штале и у свакој има по музилицу што му много олакшава посао. За чување млека користи лактофриз тако да код њега за млеко долазе свака два три дана. Млеко предаје сво, не прави сир јер то код њих нема ко да ради. Није задовољан ценом млека али каже да је Милк хоус из Ниша са ким сарађује бар тачан у исплати два пута месечно а ако датум падне у нерадни дан и дан раније плате. Бар нешто за похвалу, рече Ниса.
    Посао око стоке је организовао тако да што лакше и брже уради. Углавном највећи посао је храњење и мужа па мало времена проводи у штали. Време користи да се бави пољопривредом има све потребне машине, тракторе, плугове, комбајн за силажу и други за сенажу док је онај за жито продао. Има и цистерну са миксером који користи да празни осочне јаме и тим течним стајњаком ђубри њиве, ливаде и воћњаке. Због тога детелину коси 4-5 пута годишње осим ове године која је због суше преполовила све приносе.
    Кравама је давао 1 балу детелине ујутру, једну увече и силажу а ове године даје 1 балу детелине и једном силажу па док има а после ће стока морати да преживљава на обичном сену. Радо би купио детелину али нема од кога. Овакав начин исхране крава одражава се на количину млека које дају али година је таква. У Славнику нема водовода и нема могућности за наводњавање парцела а ове године је био период од скоро три месеца без капи кише. Недостатак хране за стоку, висок број година живота и мањак воде и радне снаге су разлози што ће остати на 12 крава а телад и јуницу продати као и јунце. Телад ће продати већ ових дана, продаје их кад напуне 15-20 дана и појави се купац. За теле тако добије око 300е али каже да је дуже чување као новац у банци, узећете више на гомилу али зарада у ствари није већа.
    Поред њега говедарством се бави још само један пољопривредник у Славнику и има око 30 грла стоке, музних крава, бикова, јуница, телади док у суседном селу Речица има можда 5-6 крава у целом селу, прича Ниса.
    Који су све фактори који утичу на број грла крупне стоке, музних крава и бикова, исплативост ове производње, како одржати ову људима неопходну производњу, само замислите живот без млека и меса и схватићете чему ова питања.

Комментарии • 1