Seria, w której będziemy obalać mity wystartowała. Tym razem: NVMe jest szybsze w grach? ➡️ Promocje na komponenty: xkom.me/PromocjePodzespoly ⬅️ ➡️ Subskrybuj nasz kanał: xkom.me/Subskrybuj ⬅️
Szkoda tylko, że mało kto dojdzie do wniosków, jak Twoje, bo większość ludzi nie potrafi interpretować wyników...Masz 100% rację, to jest granica błędu statystycznego i można problem kompletnie pominąć. Jedynie temat ma znaczenie, w momencie, gdy ktoś chce włożyć więcej dysków do płyty głównej. Wówczas M2 pozwala zaoszczędzić 1 port SATA. U mnie coś takiego właśnie ma miejsce.
Bardzo dobre rozumowanie ma kolega, ale fakt większość musi posiadać nowy dysk m2, bo szybszy, a nie do końca. Teraz jestem na fazie szukania dysku do nowego komputera i jak zacząłem pytać na różnych forach to mam taki mętlik w głowie, że... wybiorę jak zawsze SSD :)
Odpowiedź jest dosyć prosta, jeśli nie używasz więcej vramu niż karta posiada, nie będzie różnicy w rozgrywce, jeśli np mówimy o tej samej karcie z jedyną różnicą w ilości posiadanego ramu. (w domyśle, też na tej samej wielkości szyny pamięci) Niektóre gry nie kontrolują wybieranych opcji graficznych, przez co często można wybrać ustawienia przewyższające pamięć na karcie a wtedy zaczyna szarpać, bo musi częściej wymieniać dane, bo za mało miejsca na buforowanie. Wiele gier nawet nakłada zdecydowanie więcej niż potrzebuje, przez co niby zabiera 9 GB ramu, ale to tylko miejsce na bufor, a faktycznie używa np 4-5. Wiele gier odpali i będzie hulać nawet jak zawyżysz ustawienia, lecz jeśli pamięć przestanie nadążać to wtedy zaczną się spadki. Dla samych fpsów nie ma znaczenia vram, jeśli masz go tyle ile gra potrzebuje, nawet jak byś miał 200GB ramu w karcie oczywiście przy założeniu, że działa na tej samej szynie.
Nie zawsze ,ale warzone zabiera całe 16gb z mojej karty i to pomaga . Resident 3 remester zabiera 14gb z GPU . Tak więc lepiej mieć więcej tym bardziej ,że nowe gry wolą alokować na vram. 👍😉
Bardzo ciekawy materiał, gratuluję @Lipton. Proponuję zrobić jeszcze dogrywkę z uwzględnieniem dwóch elementów: 1. dodanie parametru czasu uruchamiania gry oraz co ciekawsze 2. zbadanie przy wykorzystaniu dwóch SSD S3 w konfiguracji RAID1 ze zrównolegleniem zapisu i odczytu. Mam znajomego z taką konfigurację ale nie mam punktu odniesienia co do jego wyników.
Jestem zaskoczony, nie spodziewałem się że dysk twardy może mieć wpływ na FPS, wiedziałem że na ładowanie poziomów czy doczytywanie tekstur czy modeli w grach.
Brak porównania w czasie ładowania gier oraz w szybkiej zmianie lokacji np. latając samolotem po mapie w GTA. Testowałeś za to fpsy w pojedynczych lokacjach, gdzie dysk nie ma już nic do gadania, a cała magia dzieje się dzięki pamięci RAM. Według mnie test mocno wybrakowany. Liczę na drugi odcinek uzupełniający w podane przeze mnie testy ;)
W testach zabrakło gry Microsoft Flight Simulator 2020, który dużo zyskuje na frametime kiedy bardzo duże pliki są na bieżąco doczytywane podczas rozgrywki
Pytanie czy to rzeczywiście wpływa na fps? Gdy grze brakuje plików (z winy dysku lub częściej internetu), to zastępuje ona model jakimś mniej szczegółowym i wyświetla go od razu.
@@mateuszw1995 Zwykle tekstury są segregowane przez silnik graficzny, ale w niektórych przypadkach są one narzucone na wyświetlane tło dopiero wtedy poddawane są selekcji. Za dobry przykład posłuży mi tutaj Horizon zero dawn z powodu błędów w optymalizacji zdarza się czasami, że zamiast postaci widać "zblurowaną papkę konturów", a można to naprawić tylko przez ponowne uruchomienie gry. Silnik gry nie wie tak naprawdę czy ta postać wczytała się poprawnie. Tylko odbiorca to wie, ponieważ patrzy na to. Gram z kumplem w WarZone i on ma grę na HDD, podczas gdy ja na M.2. Nawet nie wiesz ile razy grając wspólnie zamiast budynków widział po wylądowaniu na ziemi papkę, kiedy to ja wszystko poprawnie widziałem. Niedawno kupił sobie dysk M.2 taki sam jak mój i problem zniknął. Podobną sytuację widziałem w kilku innych grach, które na dysku zajmują grubo ponad 100 giga
Sata byłoby naprawdę ok tylko ono kosztuje tyle samo co m2 xd wiec nie ma sensu go brać o ile nie potrzebujemy dużo pamięci a sloty m2 się nam skończyły
Pomysł na taką serię zapodałem w konkursie u Liptona. Co prawda spodziewam się odrobinę więcej technikaliów oraz może nieco innych statystyk. Pierwsze koty za płoty. Pomysł na temat: Dual Rank RAM vs Single Rank RAM - warto spojrzeć na komentarz Mirsad Redzovic pod tym filmem ruclips.net/video/-UkGu6A-6sQ/видео.html na GN.
Dobrze, że masz RTSa w testach. Jeśli wyrzucisz Anno, podmień go może jakimś w miarę nowym Total Warem. Brakuje mi tego typu gier w testach u praktycznie wszystkich testerów sprzętu. Nie każdy łupie w strzelanki, a już na pewno wiele osób lubi pograć w gry różnego typu. Pozdro
Tu niema nawet o czym gadać bo wiadomo że wynik będzie marginalny, tekstury małe, lokacje są umieszczone w ramie. Różnica w grach drogi Liptonie jak by już tak pokazać może dotyczyć przykładowo Arma 2 ,Arma 3 - gdzie wszystko jest czytane w czasie rzeczywistym, im szybciej leci, jedzie pojazd to tym więcej mieli dysk - oczywiście ustawiamy odległość rysowania na 12000km :). W Armie swego czasu miałem takie mapki z hires że robiłem testy na ramdisk. Stary teścik ale fajnie by było zrobić taki w tych czasach z Arma 3 i draw distance 20km ruclips.net/video/tnwUf-6J5Ic/видео.html
Ale co ma przepustowość łącza do dysku XDD Chociaż myślę, że to może być bardzo ciekawy test. Ale nawet, że masz gigabitowe złaczę nie znaczy, że gry będą się pobierały z taką prędkością, zależy to też od launchera; taki upośledzony, chiński EPIC GAMES nawet podczas zwykłego działania w tle obciąża niepotrzebnie system jakimiś procesami z dupy, a serwery są tak tragicznej jakości, że nie ważne, czy masz 150Mb/s, 300GMb/s, czy nawet 1Gb/s to i tak będziesz miał podobne wyniki, pod tym względem STEAM jest dziełem sztuki programistycznej XDD
@@diabelgrogaty1963 Chodzi o sprawdzenie sytuacji, gdzie dysk będzie za wolny, żeby zapisywać pobierane dane z internetu. No ale raczej każdy SSD, nawet na sata będzie miał zapas prędkości, więc nie ma co sprawdzać. Jedynie gorszy HDD mógłby nie wyrabiać. Masz rację, że równie ważna jest prędkość serwera, żeby wykorzystać łącze, a co do Epica i Steama to ja mam odwrotne doświadczenie - Epic zwykle śmiga szybko, a Steam znacznie wolniej. Bawiłem się w zmianę lokalizacji serwera do pobierania, ale tylko trochę pomogło. Najlepszym benchmarkiem jest dysk googla, on śmiga że hej :)
Odpowiedz na to pytanie jest bardziej skomplikowana, to zalezy od gry, od ustawien. Wkrotce gry beda optymalizowane do ladowania duzej ilosci danych w krotkim czasie, a bedzie tak dzieki szybkim SSD w konsolach.
Według mnie ten odcinek nie nadaje się publikacji. Bo zrobić dwa testy i powiedzieć że za mało testów i nic nie znaczy, jak się za coś łapiesz to zrób to porządnie. Jedyne na plus to porównanie protokołów i złącz.
Posiadam dysk m.2 nvme od adaty, a dokładnie Adata XPG GAMMIX S11 Pro 512 GB i powiem tyle.... REWELACJA!!! Przesiadłem się z 10 letniego HDD 128 GB i różnica jest ogromna. W wieśku podczas ładowania mapy, nawet nie zdąże przeczytać przypisów, a Windows 10 włącza się w zaledwie 15 sekund. Wcześniej zdążyłem pójść do toalety.
Moze cos na temat podkrecania? W sensie takim ze nie zawsze ma sens zylowanie procesora o kazde 100 mhz bo w ktoryms momencie wydajnosc przestaje rosnac, to samo GPU gdzie przy zegarze X dochodzimy do sciany mozliwosci i nawet jesli jeszcze podkrecimy i bedzie stabilnie to mozemy zobaczyc zerowy wzrost mocy za to bedzie cieplej i glosniej
Spoko materiał, ale brakło mi tu 2 rzeczy: czasu uruchamiania się gry/poziomu na konkretnym dysku oraz porównania z HDD, które przekonałoby do przesiadki na ssd zatwardziałych sceptyków. Czyli reasumując na chwilę obecną biorąc też czynnik finansowy pod uwagę, najkorzystniej byłoby złożyć zestaw z ssd nvme np 500 GB na system + programy i do tego np 1tb ssd m2 na gry + 1 Tb HDD jako bank danych tak?
Brakuje mi wspomnienia o tym co będzie w przyszłości, czy warto teraz kupić m2 i dołożyć w sumie niewiele pieniędzy, bo fakt, że konsole mają mega szybie ssd może jakoś wpłynąć na twórców gier a co za tym idzie na gry, które będą portowane na PC.
Czasami zdarzają się jeszcze dziwniejsze rzeczy niż przy porównaniu Wiedźmina na Sata i NVME, w Sunset Overdrive zainstalowanie gry na dysku SSD, obojętnie, czy SATA, czy NVMe mamy paskudny stutter. Znika on, gdy zainstalujemy grę na HDD.
Czy mógłbym porosić, aby przy testach SSD robić też testy z wyłączonym write cache'em? Wtedy między dyskami potrafi być całkowicie inna różnica niż normalnie, a takie testy bardzo przydałyby się osobom, które chcą postawić na dysku bazy SQL. Więcej tutaj: www.percona.com/blog/2018/07/18/why-consumer-ssd-reviews-are-useless-for-database-performance-use-case/
Ja znam taką legendę, może nawet mit że karty graficzne ponoć można było od ręki dostać i tak było że nawet na 2 dzień były już w domu!!! Dziadek mi opowiadał.
Moim zdaniem żeby test wyszedł rzetelnie trzeba by było zablokować taktowanie CPU na stałym poziomie, widać że podczas rozgrywki występuje jednak duża fluktuacja taktowań.
Zapewne obsługa NVMe gwarantuje wyższe transfery ale to niestety kosztuje nieco czasu procesora (głównie ze względu na wspomniane przerwania). Stąd można wnioskować że dla gier stale doczytujących (chyba nexgenowe gry właśnie tak będą tworzone) nieco lepsze okaże się NVMe, natomiast dla gier które niezbyt często doczytują obsługa NVMe kosztuje nieco więcej, a wyższy transfer nie kompensuje bardziej złożonego protokołu, bo gra z niego w zasadzie nie korzysta.
Pytanie jak szybko gry sie wczytuja i uruchamiaja, bo klatki nie powinny sie moccno zmieniac chyba ze cos z dysku musi sie doczytywac przy np. zmianach lokacji. 9:50 - Ty qrwa jestes od testowania a nie my - co to ma byc? robisz test po ktorym nie chcesz wyciagac wnioskow - amator
Różnica w grach po OC CPU. Ile klatek daje przyrost 1 GHz na rdzeniach/rdzeniu względem STOCK. Np: Ryzen albo Intel 4.0GHz vs 5.0GHz. Tak samo z pamięciami ram DDR4 czy jest sens spędzać czasem kilka godzin żeby podkręcić pamięci np: z 3200mhz gdzie działają na profilu XMP na 3600mhz+?
Cześć!!! Bardzo fajne omówienie na wstepie różnic technologi jak i testów. Ale do pełni szczęścia zabrakło mi tu 3 dysku a mowa o podcziwym HDD może to śmieszne ale sporo osób ma w swoich komputerach dyski HDD i po obejrzeniu tego materiału w ich ujeciu porównania do dysków sdd przekonała by się iż wymiana dysku może dać drugie życie swojemu komputerowi i nie konieczne trzeba o razu zmieniać procesor czy karte graficzna aby płynniej np. pograć. Pozdrawiam ;-).
@@stark_2991 Dzięki za komentarz ;-). Chodziło mi tu głównie o takie przypomnienie dla osób które posiadają taki dysk HDD jeszcze aby przypomnieć że mogą jeszcze przedłużyć "życie" swojego komputera nie inwestując sporo pieniążków na nowy procesor czy karte graficzną po instalacji dysku SDD w swoim komputerze ;-))). Pozdrawiam ;-).
W sumie niedawno się zastanawiałem dlaczego ludzie kupują SSD na SATA, kiedy w nieco wyższej ale nadal zbliżonej cenie mają malutki, wiele szybszy NVME, ale przypomniałem sobie, że porty SATA są z nami już od bardzo dawna, więc nawet w starym laptopie , czy PC można wymienić stary HDD na SSD, zato osługa i porty na dyski NVME zaczeły pojawiać się dość niedawno
NVME wisi na procesorze (jego kontrolerze i jego jednostkach kopiujących do pamięci - SATA je omija), a SATA na osobnym kontrolerze i dlatego w niektórych sytuacjach może SATA nawet coś zyskać. Ale to świadczy o tym, że walluje ci procek. Szczególnie kontroler pamięci i jednostki zajmujące się odczytem/zapisem do pamięci, a właściwie cały podsystem pamięci w procesorze ;P
Przede wszystkim to już NIE SĄ DYSKI. To są pamięci SSD, nie dyski. Nazwa dysk zdezaktualizowała się wraz z upowszechnieniem pamięci półprzewodnikowych.
Mam pytanie bo średnio ograniam, przy płycie głównej jest slot na dysk m.2 a dysk który chce kupić ma m.2 Pcie nvme 3.0 x4, czy będzie to pasować. Jeżeli tak czy są jakieś konsekwencje tego.
Z intel optane przy pierwszym uruchomieniu gry jest różnica, w sensie że po każdym restarcie systemu gry z optane odpalają się szybko, ale bez optane gra którą włączałem ponownie po jakimś czasie bez restartu systemu odpalała się podobnie, oczywiście pierwsze uruchomienie z dysku HDD to masakra ale kolejne to już różnica niewielka, wgrywanie poziomów było szybsze nie jakoś wow
Proszę o analizę mitu, że rzekomo karty AMD Radeon mają problem ze ścinkami w DX11 a w DX12 już nie. Jest to zarzut wobec AMD podniesiony przez jednego z redaktorów polskiego portalu internetowego (~wiedzą, co się kręci) .
Super test, natomiast bardzo chętnie zobaczyłbym drugą cześć testu w popularnych grach z modami, gdzie róznica powinna być już zauważalna. Ode mnie gry do testu to ETS 2 + Wiedzmin 3 myślę, że w komentarzach ktoś jeszcze dodałby ciekawe propozycje.
@@erisium6988 niestety tak, z serii CX200 od Goodrama, co ciekawe systemowy serii CX100 na którym na starym PC mam postawiony system działa bezproblemowa do tej pory.
Zrobiłeś duży błąd w tym teście. A mianowicie, jeśli chcesz faktycznie wykazać duże różnice w wydajności nośników, to najlepiej użyć komputera o niskiej wydajności. Zainstaluj tylko 4GB ramu i wtedy różnica w szybkości nośników, będzie od razu widoczna. Wtedy to NVMe wykaże swoją przewagę, choćby z tego powodu, że plik stronicowania który zapisywany jest na tym nośniku, jest szybciej odczytywany przez system.
sprawdzenie czy 1 karata daje więcej fps niż w sli i bez sli czyli 3 konfiguracje pierwszy 1 karta. drugi 2 karty bez sli. trzeci 2 karty w sli . drugi test czy więcej ramu daje fps .
Mam pytanie czy ssd pcie 4.0 bedzie dziala na z490 czyli pcie 3.0 czy beda tylko nizsze wartosci czy wgl nie bedzie odpalal plz powiedzcie bo mam z490 unify a chcialbym kupic genialnego ssd od aours z miedzianym radiatorem bo podobno jest prze chlodny
Wszystko byłoby ok żeby przez 11 min nie tylko o fps bo to można by zamknąć w 5min ale ważna rzecz temperatury :-) sata i m2 nvme wtedy może już to tak kolorowo nie wyglądać :-) 95% abo i więcej nie ma pojęcia co to pcie nvme i gdzie te prędkości się wykorzystuje ale naogląda się że to jest prędkie :-) prędsze od tych na sata i kupuje gdzie nigdy nie wykorzysta tych prędkości :-) za to porządnie może podgrzać skrzynkę we środku :-)
Ciekawy test, z Dudy. Prędkość dysku raczej niewiele ma wspólnego z generowaniem obrazu przez kartę graficzną. No chyba, że gra używa tekstur o wielkości kilku gigabajtów. xD
W wiedźminie różnica wynika z taktowania procesora, a dokładniej temperatura procesora jest o 10 stopni wyższa przy dysku NVMe przez co też boostuje niżej. Żadna magia ssd na sata. Widać bardzo szczegółowa analiza xd
Jak wyleczyć syndrom Liptona? Zamiast zagrac w grę i dobrze się bawić to odpalam menu ustawiam grafikę i sprawdzam jak chodzi... Wyłączam i zapominam o tytule a hajsy poszły ;) i na grę i na pc
Seria, w której będziemy obalać mity wystartowała. Tym razem: NVMe jest szybsze w grach?
➡️ Promocje na komponenty: xkom.me/PromocjePodzespoly ⬅️
➡️ Subskrybuj nasz kanał: xkom.me/Subskrybuj ⬅️
może kolejny mit na kolejny odcinek "RGB dodaje więcej FPS"
Suchar:
Przychodzi Klient do sklepu
K: Dzień dobry, są dyski SATA?
S: Niestety nie ma
K: To IDE
HEHEHE :D
:):):) dobre
Ziemniak wcześnieł opowiadał ten suchar
taki suchar, że wisisz mi puszkę coli
@@amloren Ziemniakowi opowiadałem ten suchar na "Chopina", on już wie o co chodzi.
konkluzja: w większości przypadków jest to granica błędu pomiarowego i wszystko inne niż HDD będzie dobre :)
Szkoda tylko, że mało kto dojdzie do wniosków, jak Twoje, bo większość ludzi nie potrafi interpretować wyników...Masz 100% rację, to jest granica błędu statystycznego i można problem kompletnie pominąć. Jedynie temat ma znaczenie, w momencie, gdy ktoś chce włożyć więcej dysków do płyty głównej. Wówczas M2 pozwala zaoszczędzić 1 port SATA. U mnie coś takiego właśnie ma miejsce.
SSHD tez nie jest zby dobre...
Może, z uwagi na cenę, do przechowywania danych, użycie HDD ma sens.
Bardzo dobre rozumowanie ma kolega, ale fakt większość musi posiadać nowy dysk m2, bo szybszy, a nie do końca. Teraz jestem na fazie szukania dysku do nowego komputera i jak zacząłem pytać na różnych forach to mam taki mętlik w głowie, że... wybiorę jak zawsze SSD :)
"RUclipsrzy go nienawidzą!
Podsumowuje ich filmy w jednym zdaniu!"
Pomysl na odcinek, czy wiecej vramu w karcie graficznej zawsze oznacza plynniejsza rozgrywke?
To bylby dibry pomyl jak wyjdzie rtx 3060 bo beedzie na ttch samych parametrach poza pamięcią
Odpowiedź jest dosyć prosta, jeśli nie używasz więcej vramu niż karta posiada, nie będzie różnicy w rozgrywce, jeśli np mówimy o tej samej karcie z jedyną różnicą w ilości posiadanego ramu. (w domyśle, też na tej samej wielkości szyny pamięci)
Niektóre gry nie kontrolują wybieranych opcji graficznych, przez co często można wybrać ustawienia przewyższające pamięć na karcie a wtedy zaczyna szarpać, bo musi częściej wymieniać dane, bo za mało miejsca na buforowanie. Wiele gier nawet nakłada zdecydowanie więcej niż potrzebuje, przez co niby zabiera 9 GB ramu, ale to tylko miejsce na bufor, a faktycznie używa np 4-5.
Wiele gier odpali i będzie hulać nawet jak zawyżysz ustawienia, lecz jeśli pamięć przestanie nadążać to wtedy zaczną się spadki.
Dla samych fpsów nie ma znaczenia vram, jeśli masz go tyle ile gra potrzebuje, nawet jak byś miał 200GB ramu w karcie oczywiście przy założeniu, że działa na tej samej szynie.
Wincyj, GDDR5X vs GDDR6
Nigdy nie musi tego oznaczać, ktoś przerobił rtx2060 na wersje z 16gb vramu i wzrost fps praktycznie nie było
Nie zawsze ,ale warzone zabiera całe 16gb z mojej karty i to pomaga . Resident 3 remester zabiera 14gb z GPU . Tak więc lepiej mieć więcej tym bardziej ,że nowe gry wolą alokować na vram. 👍😉
2:46 XD
"Wude" 😂
To niezły nośnik " WUDE BLACK" . Taki niestandardowych rozmiarów jak na dysk ;)
Świetny pomysł na odcinek!
Może następnym razem technologia synchronizacji wyświetlanego obrazu. NVidia G-Sync kontra
AMD FreeSync.
jest od huja takich porownan
@@zaba_rider chuja jak już
AMD ma otwarty dostęp, a NVIDIA zmusza do zakupu dodatkowego chipu producenta monitora, przez co jest droższy
KONIEC
"FUCK YOU NVIDIA" ~ Linus Torvalds
@@diabelgrogaty1963 nvidia dopuściła do używania innych monitorów, jeżeli monitor ma freesynca, to spora szansa, że zadziała ci z gtx/rtx
Przydałoby się jeszcze porówanie różnicy między instalacją gier na dysku systemowym, a osobnym.
A ja głupi myślałem, że różnica może być w czasach ładowania. Przy testach zasilaczy też będą tylko benchmarki z fps w grach?
niestety rożnic brak, najwyżej 1s ruclips.net/video/V3AMz-xZ2VM/видео.html
@@a.w9359 A że niby w fps są bardziej znaczące? 😂
Jaki sens miałby taki test skoro tego jest pełno i nie o tym jest odcinek
@@jakubwodarczyk2359 A jaki w ogóle jest sens tego filmu, skoro nie przedstawia żadnego mitu a tym bardziej go nie weryfikuje? 😄
@@MarcinTrybus żaden
dobra ta wóda blacka :D
Przywołałeś bardzo dobre przed-pandemiczne wspomnienia ;)
Hej, uważam, że brakuje testu z odpalenia każdej gry do momentu rozpoczęcia rozgrywki.
Bo właśnie tak ten test powinien wyglądać, że powinno liczyć się czas ładowania a nie ilość klatek bo dysk nie ma wpływu na klatkarz bezpośrednio.
dokładnie , porównanie szybkości ładowania leveli, gier etc pomiędzy tymi dyskami .. (chociaż w necie takie testy są i róznice podobno nieistotne)
takich testów jest pewnie z kilka tysięcy na youtube xd
@@stawiniakpol2891 to jest seria obalania mitów, a nie potwierdzania oczywistości :V
Nikt nie prosił każdy potrzebował! Super pomysł
Bardzo ciekawy materiał, gratuluję @Lipton. Proponuję zrobić jeszcze dogrywkę z uwzględnieniem dwóch elementów: 1. dodanie parametru czasu uruchamiania gry oraz co ciekawsze 2. zbadanie przy wykorzystaniu dwóch SSD S3 w konfiguracji RAID1 ze zrównolegleniem zapisu i odczytu. Mam znajomego z taką konfigurację ale nie mam punktu odniesienia co do jego wyników.
2:47 to gdzie ta wóda Blacka?
Idealnie trafiłeś właśnie zastanawiam się nad nowym dyskiem
Jestem zaskoczony, nie spodziewałem się że dysk twardy może mieć wpływ na FPS, wiedziałem że na ładowanie poziomów czy doczytywanie tekstur czy modeli w grach.
Brak porównania w czasie ładowania gier oraz w szybkiej zmianie lokacji np. latając samolotem po mapie w GTA. Testowałeś za to fpsy w pojedynczych lokacjach, gdzie dysk nie ma już nic do gadania, a cała magia dzieje się dzięki pamięci RAM. Według mnie test mocno wybrakowany. Liczę na drugi odcinek uzupełniający w podane przeze mnie testy ;)
No to jeszcze teraz byś zrobił Lipton serię z jakichś poradników u siebie na kanale i byłby sztosik
Ja siedzący dalej na hdd w grach xD
Ja też xd
Me2
Panowie nie róbcie popeliny, parę kebabów mniej i serio komfort korzystania z SSD jest nie do porównania 😉
@@czarny6484 nie jem kebabow od 2 lat zbieram na kompa za 3 koła bo teraz mam po 80 fps w cs np w gta 30-40 itp
@@muzzi7332 Rozumiem, to wytrwałości w odkładaniu!! 🤟🏻
W testach zabrakło gry Microsoft Flight Simulator 2020, który dużo zyskuje na frametime kiedy bardzo duże pliki są na bieżąco doczytywane podczas rozgrywki
Pytanie czy to rzeczywiście wpływa na fps? Gdy grze brakuje plików (z winy dysku lub częściej internetu), to zastępuje ona model jakimś mniej szczegółowym i wyświetla go od razu.
@@mateuszw1995 Zwykle tekstury są segregowane przez silnik graficzny, ale w niektórych przypadkach są one narzucone na wyświetlane tło dopiero wtedy poddawane są selekcji.
Za dobry przykład posłuży mi tutaj Horizon zero dawn z powodu błędów w optymalizacji zdarza się czasami, że zamiast postaci widać "zblurowaną papkę konturów", a można to naprawić tylko przez ponowne uruchomienie gry. Silnik gry nie wie tak naprawdę czy ta postać wczytała się poprawnie. Tylko odbiorca to wie, ponieważ patrzy na to. Gram z kumplem w WarZone i on ma grę na HDD, podczas gdy ja na M.2. Nawet nie wiesz ile razy grając wspólnie zamiast budynków widział po wylądowaniu na ziemi papkę, kiedy to ja wszystko poprawnie widziałem. Niedawno kupił sobie dysk M.2 taki sam jak mój i problem zniknął. Podobną sytuację widziałem w kilku innych grach, które na dysku zajmują grubo ponad 100 giga
@@mateuszw1995 Szkoda, że Procesor Lipton tego nie sprawdził, przy okazji obalając mit nowej technologii SAM od AMD
Sprawdzę to w wolnej chwili ;)
@@TechLipton głównie chodzi mi o sam fakt czy dysk ssd gen 4.0 będzie dawać jakieś profity dzięki tej technologii
Właśnie dziś zamontowałem u siebie Dysk SSD Patriot Viper VP4100
Ciekawy odcinek. Proponuję taki pomysł na odcinek Jak długo żyją dyski SSD NVME? I czy prawdą jest że pamięci TLC, szybko padają?
Sata byłoby naprawdę ok tylko ono kosztuje tyle samo co m2 xd wiec nie ma sensu go brać o ile nie potrzebujemy dużo pamięci a sloty m2 się nam skończyły
Może następny odcinek SSD NVMe vs 2xSSD NVMe połączone w raid 0?
Zawsze mnie to ciekawiło, chyba nie ma nic na polskim YT
Pomysł na taką serię zapodałem w konkursie u Liptona. Co prawda spodziewam się odrobinę więcej technikaliów oraz może nieco innych statystyk. Pierwsze koty za płoty.
Pomysł na temat: Dual Rank RAM vs Single Rank RAM - warto spojrzeć na komentarz Mirsad Redzovic pod tym filmem ruclips.net/video/-UkGu6A-6sQ/видео.html na GN.
2:46 haha piękne
Dobrze, że masz RTSa w testach. Jeśli wyrzucisz Anno, podmień go może jakimś w miarę nowym Total Warem. Brakuje mi tego typu gier w testach u praktycznie wszystkich testerów sprzętu. Nie każdy łupie w strzelanki, a już na pewno wiele osób lubi pograć w gry różnego typu. Pozdro
Ciekawa seria.
Panie, co pan? Daj mnie tu wyniki wczytywania leveli czy wczytanie zapisu gierki.
Dokładnie. Niewłaściwa metodologia testu. Dyski NVMe dają olbrzymi przyrost responsywności komputera... to nawet bez testów daje się odczuć.
@@cleriiic ale wszyscy wiedzą że gry ładują się szybciej i jest na to mnóstwo testów na yt.
A tu chodziło o obalenie mitu z ilością fps na sata i nvme
Ciekawe jak by test wypadł przy nowych tytułach gdzie już wymagane jest szybkie ssd np takim cyberpunku po patchu 2.0
Tu niema nawet o czym gadać bo wiadomo że wynik będzie marginalny, tekstury małe, lokacje są umieszczone w ramie.
Różnica w grach drogi Liptonie jak by już tak pokazać może dotyczyć przykładowo Arma 2 ,Arma 3 - gdzie wszystko jest czytane w czasie rzeczywistym, im szybciej leci, jedzie pojazd to tym więcej mieli dysk - oczywiście ustawiamy odległość rysowania na 12000km :).
W Armie swego czasu miałem takie mapki z hires że robiłem testy na ramdisk.
Stary teścik ale fajnie by było zrobić taki w tych czasach z Arma 3 i draw distance 20km
ruclips.net/video/tnwUf-6J5Ic/видео.html
Granie to nie wszystko, szkoda, że nie pokazałeś jak wygląda pobieranie gier na gigabitowym internecie.
Gigabit to tylko 125MB/s, więc gdzie tu wyzwanie dla dysku sata3?
Ale co ma przepustowość łącza do dysku XDD
Chociaż myślę, że to może być bardzo ciekawy test.
Ale nawet, że masz gigabitowe złaczę nie znaczy, że gry będą się pobierały z taką prędkością, zależy to też od launchera; taki upośledzony, chiński EPIC GAMES nawet podczas zwykłego działania w tle obciąża niepotrzebnie system jakimiś procesami z dupy, a serwery są tak tragicznej jakości, że nie ważne, czy masz 150Mb/s, 300GMb/s, czy nawet 1Gb/s to i tak będziesz miał podobne wyniki, pod tym względem STEAM jest dziełem sztuki programistycznej XDD
@@diabelgrogaty1963 xD
@@diabelgrogaty1963 steam jest dziełem? Jak on gorzej od epica pobiera.
@@diabelgrogaty1963 Chodzi o sprawdzenie sytuacji, gdzie dysk będzie za wolny, żeby zapisywać pobierane dane z internetu. No ale raczej każdy SSD, nawet na sata będzie miał zapas prędkości, więc nie ma co sprawdzać. Jedynie gorszy HDD mógłby nie wyrabiać.
Masz rację, że równie ważna jest prędkość serwera, żeby wykorzystać łącze, a co do Epica i Steama to ja mam odwrotne doświadczenie - Epic zwykle śmiga szybko, a Steam znacznie wolniej. Bawiłem się w zmianę lokalizacji serwera do pobierania, ale tylko trochę pomogło.
Najlepszym benchmarkiem jest dysk googla, on śmiga że hej :)
Odpowiedz na to pytanie jest bardziej skomplikowana, to zalezy od gry, od ustawien. Wkrotce gry beda optymalizowane do ladowania duzej ilosci danych w krotkim czasie, a bedzie tak dzieki szybkim SSD w konsolach.
Mogłeś zacząć od samego porównania startu Windy a później gier czy jest różnica w szybkości ładowania.
Według mnie ten odcinek nie nadaje się publikacji. Bo zrobić dwa testy i powiedzieć że za mało testów i nic nie znaczy, jak się za coś łapiesz to zrób to porządnie. Jedyne na plus to porównanie protokołów i złącz.
Posiadam dysk m.2 nvme od adaty, a dokładnie Adata XPG GAMMIX S11 Pro 512 GB i powiem tyle....
REWELACJA!!! Przesiadłem się z 10 letniego HDD 128 GB i różnica jest ogromna. W wieśku podczas ładowania mapy, nawet nie zdąże przeczytać przypisów, a Windows 10 włącza się w zaledwie 15 sekund. Wcześniej zdążyłem pójść do toalety.
Większość ludzi ma to już dawno za sobą, ale lepiej późno niż wcale ;)
Mocny start filmu
Test zupełnie bez sensu, powinien być test czasu ładowania gry oraz na przykład wygoda używania przy programach do montowania filmów
No chyba, że miało to tylko obalić mit na temat FPS w grach ale taki film był 2 lata temu pod tytułem "czy ssd da ci więcej fps w grach"
@@bytastralny akurat szybsze ładowanie gry na NVMe to żaden mit :)
Tu nie trzeba nic udowadniać.
@@bytastralny Filmów o różnicach w ładowaniu gier między SATA a NVMe tez była już cała masa 🙂
Moze cos na temat podkrecania? W sensie takim ze nie zawsze ma sens zylowanie procesora o kazde 100 mhz bo w ktoryms momencie wydajnosc przestaje rosnac, to samo GPU gdzie przy zegarze X dochodzimy do sciany mozliwosci i nawet jesli jeszcze podkrecimy i bedzie stabilnie to mozemy zobaczyc zerowy wzrost mocy za to bedzie cieplej i glosniej
Brawo x-kom pobija rekord czasu realizacji zamówienia już 4 miesiąc czekam na realizację zamówienia. Czekam dalej ciekawe jak długo ?
Spoko materiał, ale brakło mi tu 2 rzeczy: czasu uruchamiania się gry/poziomu na konkretnym dysku oraz porównania z HDD, które przekonałoby do przesiadki na ssd zatwardziałych sceptyków. Czyli reasumując na chwilę obecną biorąc też czynnik finansowy pod uwagę, najkorzystniej byłoby złożyć zestaw z ssd nvme np 500 GB na system + programy i do tego np 1tb ssd m2 na gry + 1 Tb HDD jako bank danych tak?
I jeszcze coś w chmurze😭
Potrzebowałem właśnie takiego filmu
Sorry za lamerskie pytanie, ale jak sie nazywa ten program do pokazywania klatkarzu, predkosci procka, temp, itd. prosze o podpowiedź.
Brakuje mi wspomnienia o tym co będzie w przyszłości, czy warto teraz kupić m2 i dołożyć w sumie niewiele pieniędzy, bo fakt, że konsole mają mega szybie ssd może jakoś wpłynąć na twórców gier a co za tym idzie na gry, które będą portowane na PC.
Tak będzie, ale jeszcze nie teraz
@@stark_2991 wiem że nie teraz, ale mimo wszystko mi tego zabrakło
Ooo widzę fajna seria się szykuje. Chwytam za wirtualny popcorn i fhój drogą Cole i oglądam 🙂
Czasami zdarzają się jeszcze dziwniejsze rzeczy niż przy porównaniu Wiedźmina na Sata i NVME, w Sunset Overdrive zainstalowanie gry na dysku SSD, obojętnie, czy SATA, czy NVMe mamy paskudny stutter. Znika on, gdy zainstalujemy grę na HDD.
Czy mógłbym porosić, aby przy testach SSD robić też testy z wyłączonym write cache'em? Wtedy między dyskami potrafi być całkowicie inna różnica niż normalnie, a takie testy bardzo przydałyby się osobom, które chcą postawić na dysku bazy SQL. Więcej tutaj: www.percona.com/blog/2018/07/18/why-consumer-ssd-reviews-are-useless-for-database-performance-use-case/
WD Black'a hahaha padłem Lipton za tą wstawkę z Jarkiem :D
Ja znam taką legendę, może nawet mit że karty graficzne ponoć można było od ręki dostać i tak było że nawet na 2 dzień były już w domu!!! Dziadek mi opowiadał.
Moim zdaniem żeby test wyszedł rzetelnie trzeba by było zablokować taktowanie CPU na stałym poziomie, widać że podczas rozgrywki występuje jednak duża fluktuacja taktowań.
Jak to czytasz to życzę ci miłego dnia
Miłego dnia :)
A plik stronicowania/swap był włączony, wyłączony? Możliwe, że gdyby był wyłączony, to nawet za bardzo różnic marginalnych by nie było.
Za Blacka poleciała łapka w górę bo mi się buźka od razu uśmiechnęła. :D
Zapewne obsługa NVMe gwarantuje wyższe transfery ale to niestety kosztuje nieco czasu procesora (głównie ze względu na wspomniane przerwania). Stąd można wnioskować że dla gier stale doczytujących (chyba nexgenowe gry właśnie tak będą tworzone) nieco lepsze okaże się NVMe, natomiast dla gier które niezbyt często doczytują obsługa NVMe kosztuje nieco więcej, a wyższy transfer nie kompensuje bardziej złożonego protokołu, bo gra z niego w zasadzie nie korzysta.
Tak szczerze mówiąc mówimy tu o różnicy w granicach błędu pomiarowego.
Więc mit obalony :)
@@xkompl O czymś te filmy trzeba robić 👍
Świetny pomysł na odcinek jak wasze zamówienia przedpremierowe na ps5 xD nie no serio spoko odcinek
Pytanie jak szybko gry sie wczytuja i uruchamiaja, bo klatki nie powinny sie moccno zmieniac chyba ze cos z dysku musi sie doczytywac przy np. zmianach lokacji. 9:50 - Ty qrwa jestes od testowania a nie my - co to ma byc? robisz test po ktorym nie chcesz wyciagac wnioskow - amator
Różnica w grach po OC CPU. Ile klatek daje przyrost 1 GHz na rdzeniach/rdzeniu względem STOCK. Np: Ryzen albo Intel 4.0GHz vs 5.0GHz. Tak samo z pamięciami ram DDR4 czy jest sens spędzać czasem kilka godzin żeby podkręcić pamięci np: z 3200mhz gdzie działają na profilu XMP na 3600mhz+?
Lubię tego typu materiały ;)
klatencje? nvmemiarz? Oj liptonku... XD
Z przymrużeniem oka ;)
Cześć!!! Bardzo fajne omówienie na wstepie różnic technologi jak i testów. Ale do pełni szczęścia zabrakło mi tu 3 dysku a mowa o podcziwym HDD może to śmieszne ale sporo osób ma w swoich komputerach dyski HDD i po obejrzeniu tego materiału w ich ujeciu porównania do dysków sdd przekonała by się iż wymiana dysku może dać drugie życie swojemu komputerowi i nie konieczne trzeba o razu zmieniać procesor czy karte graficzna aby płynniej np. pograć. Pozdrawiam ;-).
Ale takie testy były już lata temu, i tutaj nic nie trzeba udowadniać :)
@@stark_2991 Dzięki za komentarz ;-). Chodziło mi tu głównie o takie przypomnienie dla osób które posiadają taki dysk HDD jeszcze aby przypomnieć że mogą jeszcze przedłużyć "życie" swojego komputera nie inwestując sporo pieniążków na nowy procesor czy karte graficzną po instalacji dysku SDD w swoim komputerze ;-))). Pozdrawiam ;-).
Witam. Ja bym chętnie zobaczył odcinek czysty Windows vs Windows zapchany programami aplikacjami itp.
W sumie niedawno się zastanawiałem dlaczego ludzie kupują SSD na SATA, kiedy w nieco wyższej ale nadal zbliżonej cenie mają malutki, wiele szybszy NVME, ale przypomniałem sobie, że porty SATA są z nami już od bardzo dawna, więc nawet w starym laptopie , czy PC można wymienić stary HDD na SSD, zato osługa i porty na dyski NVME zaczeły pojawiać się dość niedawno
NVME wisi na procesorze (jego kontrolerze i jego jednostkach kopiujących do pamięci - SATA je omija), a SATA na osobnym kontrolerze i dlatego w niektórych sytuacjach może SATA nawet coś zyskać. Ale to świadczy o tym, że walluje ci procek. Szczególnie kontroler pamięci i jednostki zajmujące się odczytem/zapisem do pamięci, a właściwie cały podsystem pamięci w procesorze ;P
Przede wszystkim to już NIE SĄ DYSKI. To są pamięci SSD, nie dyski. Nazwa dysk zdezaktualizowała się wraz z upowszechnieniem pamięci półprzewodnikowych.
Skoro 2,5 cala SSD taki szybki to czemu nie może dobić do magicznej prędkości 6 Gb/s w obie strony. Zapis / odczyt. Tylko oscyluje ok 5 Gb/s ?
Bo świat nie jest idealny :)
Mam pytanie bo średnio ograniam, przy płycie głównej jest slot na dysk m.2 a dysk który chce kupić ma m.2 Pcie nvme 3.0 x4, czy będzie to pasować. Jeżeli tak czy są jakieś konsekwencje tego.
Podaj model płyty głównej to Ci powiem czy będzie pasował.
@@stark_2991 ASUS TUF GAMING A520M-PLUS
@@wyindywidualizowany8425 Będzie pasował.
@@stark_2991 dzięki za pomoc
Z intel optane przy pierwszym uruchomieniu gry jest różnica, w sensie że po każdym restarcie systemu gry z optane odpalają się szybko, ale bez optane gra którą włączałem ponownie po jakimś czasie bez restartu systemu odpalała się podobnie, oczywiście pierwsze uruchomienie z dysku HDD to masakra ale kolejne to już różnica niewielka, wgrywanie poziomów było szybsze nie jakoś wow
Proszę o analizę mitu, że rzekomo karty AMD Radeon mają problem ze ścinkami w DX11 a w DX12 już nie. Jest to zarzut wobec AMD podniesiony przez jednego z redaktorów polskiego portalu internetowego (~wiedzą, co się kręci) .
Kozackie intro 💪
Może WOT? pod kątem grafiki i fps i wydajności procesora jak uzyskać najlepsze wyniki klatek.
Super test, natomiast bardzo chętnie zobaczyłbym drugą cześć testu w popularnych grach z modami, gdzie róznica powinna być już zauważalna. Ode mnie gry do testu to ETS 2 + Wiedzmin 3 myślę, że w komentarzach ktoś jeszcze dodałby ciekawe propozycje.
czy rgb na ramie daje więcej fps ?
daje
Daje +10 FPS w wiedźmin 3 w lokacjach procesorowych
Standard NVMe 1.2 jest z 2014 roku, standard NVM ExpressRevision 1.3 ma datę 1 maj 2017 i liczy 282 strony :D
To było wiadomo od początku, ale brakuje tu testów czasu ładowania się gier na obu typach nośników.
niestety rożnic brak, najwyżej 1s ruclips.net/video/V3AMz-xZ2VM/видео.html
To teraz może "przewaga" SSD nad HHD a awaryjność dysków i odzyskiwanie danych?
@@erisium6988 niestety tak, z serii CX200 od Goodrama, co ciekawe systemowy serii CX100 na którym na starym PC mam postawiony system działa bezproblemowa do tej pory.
Zrobiłeś duży błąd w tym teście. A mianowicie, jeśli chcesz faktycznie wykazać duże różnice w wydajności nośników, to najlepiej użyć komputera o niskiej wydajności. Zainstaluj tylko 4GB ramu i wtedy różnica w szybkości nośników, będzie od razu widoczna. Wtedy to NVMe wykaże swoją przewagę, choćby z tego powodu, że plik stronicowania który zapisywany jest na tym nośniku, jest szybciej odczytywany przez system.
Tylko kto w 2021 ma w komputerze 4GB RAM? Równie dobrze mógłbym wstawić tu 1060 3GB i przekonywać ile daje plik wymiany na NVMe względem HDD.
A co z szybkością ładowania gier/działania systemu :D
2:47 gdzie wóda Blacka?
Propozycja na nastepny temat: intel optane vs amd storemi
sprawdzenie czy 1 karata daje więcej fps niż w sli i bez sli czyli 3 konfiguracje pierwszy 1 karta. drugi 2 karty bez sli. trzeci 2 karty w sli .
drugi test czy więcej ramu daje fps .
A czas wczytywania gry?
Mam pytanie czy ssd pcie 4.0 bedzie dziala na z490 czyli pcie 3.0 czy beda tylko nizsze wartosci czy wgl nie bedzie odpalal plz powiedzcie bo mam z490 unify a chcialbym kupic genialnego ssd od aours z miedzianym radiatorem bo podobno jest prze chlodny
Będzie działał z prędkościami dysków PCI-e 3.0. Kupno tego dysku tylko po to, żeby był chłodny to czyste marnotrawstwo pieniędzy
stark2991 dzieki za odp
Panie Lipton... mogłeś wziąć M.2 PCIe NVMe 4.0 do testu, a nie 3.0.
Nie byłoby różnicy w fps raczej.
a teraz sprawdź jak duże różnice są przy ssd vs hdd
Poki NVME nie stanie się jedynym standardem, kod gier nie będzie pod nie optymalizowany pod jego protokol, dlatego różnice są niewielkie
Dobra, namówiłeś. Skasowałem Horizon Zero Dawn z SSDka i przeniosłem na NVME xD
jeśli faktycznie różnica to kilkanaście klatek to chyba warto wybrać... tańszy.
szkoda ze zabraklo tesow porownawczysz po zapelnieniu dysku prawie na maksa :P niektore dyski srogo zwalniaja.
Wszystko byłoby ok żeby przez 11 min nie tylko o fps bo to można by zamknąć w 5min ale ważna rzecz temperatury :-) sata i m2 nvme wtedy może już to tak kolorowo nie wyglądać :-) 95% abo i więcej nie ma pojęcia co to pcie nvme i gdzie te prędkości się wykorzystuje ale naogląda się że to jest prędkie :-) prędsze od tych na sata i kupuje gdzie nigdy nie wykorzysta tych prędkości :-) za to porządnie może podgrzać skrzynkę we środku :-)
Szkoda że nie dodano testu porównującego czas ładowania się gry lub poziomu.
Ciekawy test, z Dudy. Prędkość dysku raczej niewiele ma wspólnego z generowaniem obrazu przez kartę graficzną. No chyba, że gra używa tekstur o wielkości kilku gigabajtów. xD
Chodzi o doczytkę danych z dysku.
Najtańsze dyski nvme są dzisiaj tak tanie jak 2,5 cala więc wybór jest prostszy
może być też mit karta graficzna do slotu pci-e x16 czy to pci-e x8
W wiedźminie różnica wynika z taktowania procesora, a dokładniej temperatura procesora jest o 10 stopni wyższa przy dysku NVMe przez co też boostuje niżej. Żadna magia ssd na sata. Widać bardzo szczegółowa analiza xd
Przez to że dysk jest cieplejszy to procek wyżej boostuje? No nie bardzo :D
@@stark_2991 temperatura procka jest inna
Przecież średni jest ten sam. Boost masz identyczny.
Jak wyleczyć syndrom Liptona? Zamiast zagrac w grę i dobrze się bawić to odpalam menu ustawiam grafikę i sprawdzam jak chodzi... Wyłączam i zapominam o tytule a hajsy poszły ;) i na grę i na pc
WD Blacka i przekaz podprogowy :)
To teraz mit o tym że PC MASTER RACE konczy sie na b450, 2x8gb ramu, ryzen 3600, 1660, signum sg1.
Dlaczego teraz mierzy się P0,2% a nie 0,1% low fps ?
mówisz Wódę Blacka, ale nie widziałem tam Blacka z wódką :P