POMPA CIEPŁA | TACA SKROPLIN

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 11 сен 2024
  • Dzisiaj taca skroplin w pompie ciepła. Przyznam, że nie jestem zwolennikiem robienia odpływu skroplin z pompy ciepła, ale gdy jednostka zewnętrzna stoi na chodniku to nie mam specjalnie wyjścia. Odprowadzenie skroplin robiłem na różne sposoby, ale ten przedstawiony w filmie sprawdza się najlepiej i w stosunkowo krótkim czasie można go wykonać. Obejrzyj film i powiedz czy Tobie mój pomysł na wykonanie tacy odpowiada.
    Taca skroplin to element zbierający wodę, która ścieka z pompy ciepła to przeprowadzeniu defrostu.
    Grzałka tacy skroplin to element zabezpieczający tacę przed gromadzeniem się lodu. Zbyt duże zalodzenie tacy może wpływać na pracę pompy.
    Poprawne odprowadzenie skroplin jest jednym z elementów poprawnego montażu.

Комментарии • 8

  • @mailboxprivmail5009
    @mailboxprivmail5009 6 месяцев назад

    To w moim przekonaniu akurat jeden z bardzo często powielanych błędów. Psuje estetykę, wprowadza niepotrzebne koszty, a oryginalna taca ociekowa, którą jest dolna płyta pompy ciepła i tak zamarza, co powoduje, że powłoka narastającego lodu sięga lamel, które mogą zostać uszkodzone. Uszkodzeniu mogą też ulec rury wymiennika zewnętrznego, co może prowadzić do rozszczelnienia tego elementu oraz zamarzają amortyzatory, co skutkuje uciążliwie głośną pracą. Woda leje się ze wszystkich stron, tylko nie otworem do odprowadzania kondensatu.
    W drugim zdaniu pisze Pan, że nie jest zwolennikiem robienia odpływu skroplin z pompy ciepła, a w ostatnim, że poprawne odprowadzenie skroplin jest jednym z elementów poprawnego montażu. Jak to mam rozumieć, że nie jest Pan zwolennikiem poprawnego montażu ? No chyba nie o to chodzi.
    Ja proponuję podgrzać tą oryginalną tacę ociekową przewodem grzejnym, samoregulującym 10W/m (16 zł/m), prowadząc go szczególnie pod wymiennikiem ciepła. Wystarczy 5 m (50 W), a resztę wprowadzić do rury odprowadzającej. Przewód grzejny można od spodu podkleić taśmą montażową, po czym ocieplić styropianem podłogowym lub styrodurem 2 cm. podklejając go pianoklejem "Grafen". Rurki do odprowadzenia skroplin mogą być nawet ⌀ 22, które można kupić na dziale elektrycznym i ocieplić je otuliną do rur. Powyższy przewód grzejny osiąga maksymalną temperaturę 55°C, ale kondensat wystarczy utrzymać w temperaturze 3÷5°C, bo przecież pompy ciepła mają być oszczędną formą ogrzewania, co można osiągnąć dzięki termostatowi elektronicznemu za 15 zł. Instalacja nie wymaga przekaźnika czasowego. Sterowanie z samego defrostu wystarcza, po wyłączeniu którego taca ma jeszcze przez jakiś czas dodatnią temperaturę.
    U mnie taka instalacja działa z odprowadzeniem w okolice drenażu i jest sprawdzona przy -15°C. Nie ma ani kropli wody pod jednostką zewnętrzną, a za razem jest estetyczna.
    Linki do kabla grzejnego i termostatu zamieszczam poniżej.
    allegro.pl/oferta/przewod-grzejny-230v-8mm-kabel-grzewczy-samoregulujacy-do-rur-rynien-10w-m-12547384701
    allegro.pl/oferta/termostat-elektroniczny-regulator-temperatury-230v-13095784580

    • @geisopompyciepa
      @geisopompyciepa  6 месяцев назад

      Dzień dobry, taca pojawia się w ściśle określonych warunkach i w odniesieniu do tych warunków należy rozumieć poprawność wykonania instalacji. Dziękuję za komentarz i pozdrawiam serdecznie.

  • @rafalf1358
    @rafalf1358 8 месяцев назад +1

    Jeżeli ktoś będzie szukał to zastosowano ZAMEL, Przekaźnik czasowy do sterowania, dopuszkowy 5A 230V AC PCP-06 Exta

    • @geisopompyciepa
      @geisopompyciepa  8 месяцев назад

      Zgadza się. Bardzo fajnie sprawdza się, jako sterowanie grzałki. Został zaprojektowany do innych zastosowań, ale tutaj robi robotę.

    • @romiki2697
      @romiki2697 8 месяцев назад

      Ale czy Toshiba przypadkiem nie ma wbudowanego sterowania grzałką zewnętrzną ?

    • @geisopompyciepa
      @geisopompyciepa  8 месяцев назад

      @@romiki2697 jednostki 8 kW I większe mają taką możliwość… ale czasem nie jest to dobre rozwiązanie.

    • @romiki2697
      @romiki2697 8 месяцев назад

      Zaciekawił mnie ten temat. Czy może Pan wyjaśnić kiedy to jest dobre rozwiązanie a kiedy nie. I jak to działa w takiej 8 KW .

    • @geisopompyciepa
      @geisopompyciepa  8 месяцев назад +1

      ​@@romiki2697 Dzień dobry, Toshiba produkuje 8 kW - i powyżej- w dwóch wersjach: HRW i HW...tak w skrócie. Wersja z "R" ma zabudowane grzałki, ale w tacy producent wykonuje otwory do odprowadzenia skroplin bez kołnierza, co powoduje, ze nie da się ich zaślepić. Skropliny wyciekają z tacy z każdej strony i jedynym sposobem ich zebrania jest dodatkowa taca. Jeżeli dodatkowa taca to i dodatkowa grzałka. Fabryczna grzałka włącza się chyba poniżej + 5 st C. Wersje HW (>=8kW) ma przygotowany styk grzałki. Jeżeli stawiam pompę np. na trawniku to daje HRW...i niech się leje z każdej strony. Jeżeli muszę odprowadzić skropliny to daje HW i dodaję jedną zewnętrzną grzałkę sterowną z sygnału defrostu.