Jak powstają klapy przeciwpożarowe - Fabryki w Polsce

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 15 окт 2023
  • Klapy przeciwpożarowe stanowią kluczowy element w systemie wentylacji każdego budynku. [Zobacz jak działa Polska Strefa Inwestycji: www.kpt.krakow.pl/polska-stre...] #ciekawostka #jakpowstaje #dokumentalny #produkcja #fabryka
    Ich głównym zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa jego mieszkańcom, chroniąc przed rozprzestrzenianiem się ognia, dymu czy gorących gazów. Ale jak dokładnie powstaje taki produkt, który staje się barierą dla ognia?
    W naszym najnowszym odcinku zabieramy Was w podróż do serca Małopolski, dokładniej do miejscowości Podłęże, gdzie firma Smay od ponad trzech dekad specjalizuje się w produkcji nowoczesnych systemów wentylacyjnych, w tym klap przeciwpożarowych.
    Założona z pasji do innowacji, firma Smay stawia na najwyższą jakość i precyzję. Każda klapa przeciwpożarowa zaczyna swój proces produkcji od blachy ocynkowanej, która po dostarczeniu trafia do magazynu suwnicowego. Materiał ten jest przechowywany na specjalnych stalowych kasetach i może być pobrany zarówno w trybie automatycznym, jak i ręcznym. Zaawansowane systemy magazynowe gwarantują, że każdy element jest dokładnie tam, gdzie powinien być, kiedy jest potrzebny.
    Następnym etapem jest precyzyjne wykrawanie. Dzięki stemplom i matrycom o określonym kształcie, maszyny wycinają dokładnie taki kształt, jakiego potrzebuje dany produkt. Operatorzy z ogromnym doświadczeniem nadzorują ten proces, upewniając się, że każdy kawałek blachy jest idealny.
    Po wycinaniu przegród, one trafiają na kolejne stanowisko. Za pomocą specjalnych chwytaków podciśnieniowych, arkusze ognioodpornego materiału są przemieszczane i poddawane dalszym obróbkom, takim jak odwiercanie, frezowanie czy wycinanie potrzebnych elementów.
    Zwijanie jest kolejnym etapem, gdzie pracownik nadaje wyciętemu fragmentowi blachy odpowiedni kształt korpusu. Po tej operacji, blacha jest gotowa do spawania, co odbywa się za pomocą nowoczesnych maszyn spawalniczych.
    Kolejne kroki to montaż końcowy, poczynając od zakładania uszczelek, montowania korpusu, osi i przegrody. Każdy element jest dokładnie sprawdzany, a specjalne metalowe obejmy na oś zapewniają długoletnią wytrzymałość produktu. Ostatnią czynnością przed finalnym sprawdzeniem jest etykietowanie.
    Kontrola jakości odgrywa kluczową rolę w procesie produkcyjnym Smay. Każda klapa przeciwpożarowa jest dokładnie sprawdzana, by upewnić się, że jest wykonana zgodnie z najwyższymi standardami. Gotowe produkty trafiają do magazynu, skąd ruszają do klientów w 34 krajach świata, chroniąc życie i mienie.
    • Polska Strefa Inwestyc...
    Dzięki wsparciu z Polskiej Strefy Inwestycji, Smay mógł rozszerzyć swoją działalność, budując nową halę produkcyjną i inwestując w najnowsze technologie.
    Jeśli jesteś ciekawy, jak działa wsparcie w ramach Polskiej Strefy Inwestycji lub chcesz dowiedzieć się więcej o inwestycjach w firmie Smay, zapraszamy do obejrzenia naszego filmu oraz odwiedzenia linku w komentarzu pod filmem.
  • КиноКино

Комментарии • 15

  • @fabryki
    @fabryki  8 месяцев назад +5

    Zobacz jak działa *Polska Strefa Inwestycji:* www.kpt.krakow.pl/polska-strefa-inwestycji/informacje-podstawowe

  • @mac0pod
    @mac0pod 8 месяцев назад +17

    Jeden ze słabszych odcinków, bardziej reklama niż jak to jest zrobione - brak nawet informacji jak działa taka klapa.

    • @berakfilip
      @berakfilip 8 месяцев назад

      Więcej mało szegolow

  • @autre1234
    @autre1234 8 месяцев назад +1

    Podoba mi się wspomniana "Polska Strefa Inwestycji" - poczytałem i jest polega to na częściowym zmniejszeniu podatku dochodowego, a nie dotacji (zabieranie pod przymusem podmiotowi A, by dać B),. Jestem nawet zaskoczony (pozytywnie), że coś takiego uchwalono :)

  • @user-lc2zk9gj8t
    @user-lc2zk9gj8t 8 месяцев назад +3

    Te odcinki są super bardzo dużo można się z takiego odcinka dowiedzieć dziękuję za odcinek lajk dla zasiegu😮

    • @berakfilip
      @berakfilip 8 месяцев назад +2

      Ciekawe czego

    • @wilqths8061
      @wilqths8061 5 месяцев назад

      ​@@berakfilipniczego tak naprawdę, odwiedziłem ten kanał po dłuższym czasie i jestem niemile zaskoczony że właśnie nic przydatnego tak naprawdę się nie dowiaduję z tych filmów.

  • @Lukanio
    @Lukanio 8 месяцев назад

    Tam było znaczniej więcej maszyn..., fajnie by się oglądało nawet i 15min, 4min to zdecydowanie za mało :(

  • @Laskuna
    @Laskuna 8 месяцев назад +3

    Co robią te otwory w rurze, które później są zaklejane taśmą aluminiową?

    • @stanleynn2739
      @stanleynn2739 6 месяцев назад +2

      Perforacja korpusu klapy ma za zadanie zmniejszenie przenikania ciepła przez korpus klapy w warunkach pożarowych ze strony objętej pożarem na stronę przeciwną (bezpieczną). A zaklejana jest nie taśmą aluminiową a uszczelką pęczniejącą, czyli materiałem, który w warunkach pożarowych zwiększa swoją objętość, doszczelniajac klapę w ścianie i przegrodę wewnątrz klapy. Jest to rozwiązanie stosowane przez wielu (o ile nie przez wszystkich) producentów klap przeciwpożarowych.

    • @Laskuna
      @Laskuna 6 месяцев назад

      @@stanleynn2739 dzięki za szczegółową odpowiedź. Wesołych świąt

  • @berakfilip
    @berakfilip 8 месяцев назад

    A jak działają bez prądu ?

    • @krzysztof340
      @krzysztof340 8 месяцев назад

      instalacja projektowana jest w taki sposób ze prąd zawsze jest

    • @MaciejKobylinski-ov7xf
      @MaciejKobylinski-ov7xf 8 месяцев назад +1

      Bez prądu klapa ma przejść w pozycje bezpieczna - klapa na instalacji bytowej musi się zamknąć.

    • @stanleynn2739
      @stanleynn2739 6 месяцев назад

      ​@@MaciejKobylinski-ov7xfDokładnie tak!
      Siłownik klapy ppoż. do instalacji bytowej jest skonstruowany w taki sposób, aby zamknąć klapę:
      1. wskutek zadziałania wyzwalacza termoelektrycznego,
      2. na sygnał z systemu sterowania,
      3. przy awarii zasilania.
      Każda taka sytuacja jest traktowana jako potencjalnie niebezpieczna, więc klapa musi przejść do pozycji bezpiecznej = zamkniętej.
      W przypadku utraty zasilania, siłownik zamyka klapę wskutek działania sprężyny powrotnej, która została naprężona w czasie normalnej pracy siłownika. Po przywróceniu zasilania (o ile klapa/siłownik nie zostały uszkodzone przez ogień) silnik elektryczny siłownika otworzy klapę jednocześnie ponownie napinając sprężynę powrotną.