Cześć ludziska! Teraz działam trochę szybciej niż na początku. Chcielibyście żebym publikował filmy raz w tygodniu lub raz na półtora tygodnia tak jak dotychczas czy wolicie częściej? Pozdrawiam i trzymacie kciuki za naszą budowę! :)
Cześć Bardzo dokładnie i starannie wykonujesz burty. Ja u siebie musiałem robić nieco szybciej (EPS Aqua 15cm frezowane) i poziom mi wyszedł ok, ale płyty w jakiś dziwny sposób układały się pochylone dołem na zewnątrz, może dlatego, że u mnie wykop pod burty był płytki ok. 10cm. Ale to nie problem, ważne, że wewn. górna krawędź jest równa. Aby wzmocnić płyty i zabezpieczyć pokryłem je z zewnątrz siatką z klejem. Nie wiem czy Ty tak zrobiłeś, ale myślę, że warto.
Cześć Antoni! Dzięki za komentarz. Ja nie pokrywałem niczym tych burt, ponieważ to XPS więc nic temu nie powinno być. Z tego co się orientowałem to nikt nie zaciąga klejem i siatką XPS-a. Prawdopodobnie będę tylko kładł klej i siatkę na cokół i z 10-15 cm poniżej cokołu żeby to później ładnie wykończyć na gotowo. Pozdrawiam!
Z bólem pleców poczekaj na wiązanie zbrojenia ;) ale tak jak mówisz, organizm się adaptuje, wzmocnisz mięśnie, więzadła i na zimę przed kompa będzie jak znalazł :) Piękna okolica, działka, zazdraszczam i życzę wytrwałości.
Dzięki Obywatelu! Śmiejemy się czytając ten komentarz :) Nam okolica również bardzo przypadła do gustu :) Trochę wiejskiego klimatu w okolicy miasta, jest fajnie :)
Hej Tomek. Pytanie… ile centymetrów miałeś pomiędzy górą burty a zagęszczonym piaskiem? Miałeś gdzieś pokazaną różnicę na rysunku czy geodeta to wytyczył? Pozdrawiam
Cześć Tomku, brawo! Dobra robota! Pozwolę sobie zadać kilka pytań. Pamiętam jak kilka filmów wstecz, montowałeś urządzenie do cięcia styropianu. W jaki sposób używałeś go na budowie bez prądu? Poziom już osadzonego styropianu wyrównujesz papierem ściernym, brzeszczotem czy jakimś innym sprzętem? Skąd wiesz ile styropian ma wystawać nad poziom podbudowy? W poprzednim filmie pokazywałeś dwa poziomy na słupkach, poziom płyty fundamentowej i poziom dna wykopu, jak rozumiem wyznaczał je geodeta?
Cześć i dzięki! Odpowiadam po kolei: 1) To prawda, robiłem gilotynę do cięcia styropianu, ale ostatecznie z niej nie skorzystałem ponieważ wtedy nie miałem dostępu do prądu... oraz świetnie tnie się styrodur piłą do drewna - zresztą chyba widać na filmach. Podczas cięcia odpadają "wiórki" a nie kulki. Jak już przeciąłem pierwszą płytę to nawet nie myślałem o podłączaniu gilotyny bo tnie się ekspresowo ręcznie. 2) Styrodur starałem się osadzać na docelowym poziomie względem poziomu zero wyznaczonego przez geodetę oraz podniesionego przeze mnie o kilka centymetrów - dlatego też miałem dwa poziomy na słupku. U mnie gotowa podłoga to: wykończenie ok. 2 cm, wylewka 8 cm i styropian EPS 10 cm - jakoś tak. Zatem od mojego poziomu zero ze słupka odjąłem 20 cm i to jest góra styroduru, który układałem na burcie płyty fundamentowej. Jeśli po pomiarze wyszło mi gdzieś za wysoko o ten cm to po prostu starłem tarką/pacą do styropianu choć równie dobrze można by to obciąć nożem gdybym pomylił się na dużym odcinku. 3) Geodeta wyznaczał jedynie poziom gotowej podłogi w domu - czyli to co ja podniosłem o 5 cm. Poziom dna wykopu wyszedł po zebraniu humusu. Humus został zebrany tyle ile potrzeba i od tamtego poziomu musiałem trochę piachu dosypać by uzyskać właściwy poziom dna wykopu czyli głębokość posadowienia płyty fundamentowej.
Endrju, sznurek byłby trochę niżej, to prawda, ale koparka przesunęła mi jedną ławę narożną i już nie chciałem tego poprawiać i na niej polegać. Ogólnie do tego sznurka całkiem dobrze się mierzyło. Dziś robiliśmy pomiary tego co wykonałem i wyszło bardzo dobrze. Nie ma się do czego przyczepić ostatecznie prócz wysokości płyty w jednym miejscu, ale to jutro będziemy przycierać tam gdzie trzeba :)
Hej @ProgramistaNaBudowie jakiego lasera krzyżowego/poziomicy laserowej używasz? Właśnie chce kupić coś w miarę dobrego ale niestety zgubiłem miejsce gdzie o tym pisałeś :(
Cześć Marcin! Takie ładne działki to bliżej Miedwia trzeba szukać :) Dom do wykończenia planujemy tak gdzieś za 2,5 roku, aczkolwiek teraz to wróżenie trochę bo prace mam rozpisane i zaplanowane tylko na wykonanie płyty fundamentowej do końca października. Później będę się martwił dalej :) Pozdrawiam!
Hej! Jestem przed samodzielnym wykonaniem płyty fundamentowej. Powiedz proszę, te sznurki wyznaczają zewnątrzną krawędź płyty? To jest jednocześnie obrys budynku? Do obrysu nie wlicza się ten XPS zewnętrzny? Dziękuję za odpowiedź i filmy!
Cześć! W moim przypadku, i pewnie tak jest zazwyczaj, ale nie jestem pewny, ławice wyznaczone przez geodetów wskazują zewnętrzną krawędź gołej ściany zewnętrznej. Ilość ocieplenia zawsze można zmienić i wyznaczanie osi budynku z uwzględnieniem ocieplenia mogłoby być problematyczne przy późniejszej pracy. Najlepiej zapytać geodety co wyznacza, dla pewności. Jak potrzebujesz wyznaczyć miejsce wejścia mediów do domu, to też ci przy okazji wyznaczą względem projektu. Pozdrawiam!
Może będzie to głupie pytanie ale czy zawsze wykonuje się burty z styropianu takiego jak ty użyłeś ? Czy budowlańcy często wykorzystują do burt deski a później to izolują jakimś czarnym np dysperbitem ?
Cześć! Nie zawsze. Tutaj masz płytę fundamentową i ją wykonuje się inaczej. Robi się burty ze styroduru (XPS), który pełni tutaj rolę hydroizolacji, a samej ściany fundamentowej nie ma jak pomalować jakimkolwiek mazidłem bo taka ściana nie istnieje na tym etapie :) Później gdy masz wlany beton w tą wannę z XPS, to też już tego nie ma jak izolować, a też nie ma potrzeby. Tradycyjny fundament to inna bajka i tam trzeba zabezpieczać ścianę fundamentową. Pozdrawiam!
Wszystko rozumiem tylko właśnie mam wrażenie że sąsiad który buduje się poniżej mojej działki ma właśnie burty zrobione z desek , i chyba później ten beton z boku będzie jakimś styropianem obkładał nie wiem tak głośno myślę . Bo płytę to raczej ma na 99% bo mamy terenu szkód górniczych
@@nikodemdyzma581 A może po prostu ma burty podtrzymane deskami od boku? A też może być, że nie ma z boku styroduru. Mój sąsiad tak miał na początkowym etapie, tylko nie pamiętam już dlaczego w ten sposób robili.
Cześć! Jakoś specjalnie nie zwracałem na to uwagi. Przód domu jest niżej niż tył o jakieś 30 cm. Wszystko było robione względem wyznaczonego wcześniej poziomu przez geodetę, który podniosłem jeszcze o 5 cm ostatecznie. Ogólnie działka jest dosyć płaska z tym, że przód jest tak o 30 cm niżej niż środek domu. Od boku domu trawa jest prawie na równo z poziomem gotowej podłogi, ale tam będziemy mieli na całym boku taras, więc nie ma to znaczenia.
@@ProgramistaNaBudowie u mnie jest podobnie roznica terenu wzgledem tyłu domu i przodu to około 50 cm, dodatkowo dama płyta musi byc wyniesiona 15 cm wyzej. Kierownik mi kreci nosem ze bedzie duzo piachu i moze warto rozwazyc inny typ fundamentu. Tyle ze ja nie chce się bawić z ławami :) jak to widzisz ze swojego doswiadczenia?
@@Kr-xg7lcnie jestem kierownikiem i nie mam doświadczenia, ale jeśli nie przeszkadza ci większy koszt wykonania podsypki i później podrównania terenu to nie widzę tutaj innych problemów. Ostatecznie kierownik bierze odpowiedzialność.
Cześć! Im dłuższa tym lepsza. Ogólnie warto mieć kilka poziomic, przydadzą się na całej budowie. Łata 2,5-3 m przydaje się przy płycie. Z taką ogarniesz ten etap. Ale warto też mieć krótsze typu 1,2 czy 0,8 do krótszych powierzchni niż bok płyty.
@@ProgramistaNaBudowie masz racje ale mam juz taka 2m i jak sie obracam czasami potrafie cos walnąć. Chce kupic 1,2 m moze mniej uszkodzen spowoduje i będzie mi pozniej łatwiej w pomieszczeniach, nie wszedzie bede miał 2m szerokosci :) Zastanawiałem sie jak zdecydowac czy 1, 1.2 czy inna długosc, od czego to zalezy?
@@Kr-xg7lc Wszystko zależy od tego gdzie używasz. Przeważnie pewnie 1,2 m będzie dobra, ale znajdzie się kawałek murku, gdzie będzie za długa i wtedy lepiej może być 1,0 m lub 0,8 m :) Bierz jakieś zwykłe poziomnice Pro czy podobne z internetów i dokupuj z czasem jak uznasz, że ci się przyda inna. Ja do wykończeniówki dojechałem z: łatą 2,5 m; poziomnicą 2,0 m; 1,2 m; 0,6 m; 0,4 m i przy wykończeniówce kupiłem 10 cm oraz 23 cm, ostatnia na magnes :)
@@Kr-xg7lc Poziomice przydają się na każdej robocie w wykończeniówce i później przy ogrodzie, płocie, jakieś budynki gospodarcze, chodniki, podjazdy. Kiedyś będzie trzeba montować półki, cokolwiek. Nie jest tego wiele, można schować na strychu sprzęt i niech leży.
Cześć Krzysztof, jaki tam pan ze mnie :) Garmin Fenix 5. Mam go już ze 3 lata, używałem głównie do biegania jak jeszcze miałem czas by biegać, a teraz używam na budowie :)
Cześć! Mój tata kiedyś pracował na budowie, ale to było dawno temu i nie posiada wiedzy na temat nowych technologii budowy i nowych rozwiązań, ale czasami coś konsultuję. On też zbudował nasz rodzinny dom samodzielnie. Głównie wiedzę czerpię z internetu, z innych kanałów na RUclips, z forum muratora z dzienników budowy innych ludzi. Czasem rozmawiam z sąsiadami, którzy też budowali samodzielnie. Czytam, oglądam, myślę etap po etapie. Tak łatwiej niż myśleć od razu na całej budowie.
Też jestem programistą ale całe zycie mieszkalem w bloku wiec wiedzy jako takiej nie mam a chcialbym w przyszlosci miec dom. Niestety chyba bez kredytu sie nie obedzie.
Pod koniec filmu pokazujesz burty, czy dobrze widze ze gora Twojej płyty wyszła mocno ponad poziom gruntu? Jak to wyjdzie u Ciebie ostatecznie, bedziesz nawoził ziemie zeby wyrównać/rownał swoim humusem? Zastanawiam sie jak wysoko powinna byc górna cześć płyty zeby pozniej wody opadowe na nią nie wpływały. ew jesli płyta jest ponizej to jak zaizolować pierwsze warstwy sciany. Miałęs podobne problemy?
Cześć! Pierwszy bloczek będzie do połowy w gruncie. XPS jest hydroizolacją jednocześnie, natomiast do 3 warstw bloczka będzie przesmarowana dysperbitem jako izolacja przeciwwilgociowa.
Z przodu budynku będzie ponad gruntem, ale reszta to właśnie tak trochę zakryte będą te bloczki. Od strony okien będzie taras drewniany na słupach, więc tam bloczki nie będą przysypane w ogóle prawdopodobnie. Zawsze można jeszcze czymś to przesmarować konkretniejszym. Ogólnie zaleca się izolować przeciwwilgociowo do 2 bloczków ponad cokół.
@@ProgramistaNaBudowie jesli płyta bedzie nad gruntem/lub lekko na poziomie nie pojawi sie problem z przemarsaniem, nie trzeba opaski przeciwwysadzinowej robic?
@@Kr-xg7lc Płyta jest cała obłożona XPS-em dlatego nie powstaje problem z przemarzaniem i można ją wysoko posadowić. Co do opaski, to zależy od gruntu, ale to bardziej chodzi o to z tego co zrozumiałem, żeby nie uszkodzić płyty zamarzającym wokół gruntem, który może zwiększyć swoją objętość bo trzyma dużo wody. U mnie jest opaska wokół domu. Mam z tego zrobiony odcinek. Najlepiej robić tak jak jest w projekcie, który uwzględnia informacje o zastanym gruncie w miejscu budowy domu. Niektórzy opaski nie mają, niektórzy mają tylko narożniki zabezpieczone, a niektórzy tak jak ja całą płytę w okół. Dno płyty mam gdzieś na -40 cm jeśli dobrze pamiętam.
Cześć Tomasz! Płyta ma tam 60x125 jak dobrze pamiętam + frezy 2 cm. Grubość 10 cm pod płytą. Pospółki jest tam ze 20 cm maks. Więcej nie musiałem dawać. Pozdrawiam!
@@ProgramistaNaBudowie dzięki za szybką odpowiedź. Będę miał 15 cm wkopaną w pospółce i zastanawiam się czy sama ziemia do wyparcia wystarczy. Widziałem, że nie dawałeś żadnych wypór w postaci desek. Samą ziemią zaparłeś?
@@tomasz6757 U mnie burta jest wkopana na 25cm w gruntu, bo płyta 25 betonu + 10 XPS na dole i to obsypałem piachem dookoła i nic nie wypchało przy zalewaniu. Jak solidnie obsypiesz dookoła to raczej nie wysadzi.
Hej. Laser to GeoFennel Geo6X SP Green. Laser spisuje się dobrze. Póki co nie mam uwag za dużych. Obecnie używamy go do weryfikowania poziomu przy wyrównywaniu podbudowy. Równamy pod łatę, ale weryfikujemy też laserem jak to wygląda i w tym się nam sprawdza. Wydaje mi się, że jest dokładny, aczkolwiek jak odbiornik jest daleko to wiązka jest grubsza i odbiornik już może się kopsnąć o 1-2 mm czy coś takiego lub przeskakiwać góra/poziom/dół w minimalnym stopniu i trzeba trochę na wyczucie lub przenieść urządzenie bliżej. Nie wiem jak to by było w przypadku niwelatora laserowego. Może też mieć wpływ to, że pracuję głównie w pełnym słońcu ostatnio. Nie mniej daję sobie z nim radę i ułatwia pracę w pojedynkę. Ja stawiam go na środku domu przeważnie i mi starcza do każdego rogu, a na tym mi zależało. Pozdrawiam!
Cześć! Na płytę zdecydowałem się bo warunki gruntowe za tym przemawiały... choć 4 bezpośrednich sąsiadów postawiło dom na fundamencie, a tylko jeden inny też na płycie. Przekonała mnie też łatwość wykonania tego rodzaju fundamentu choć kosztowo jest to dosyć droga impreza. Również budujemy dom energooszczędny więc decyzja o płycie była łatwiejsza do podjęcia :) Uczyłem się z internetu głównie (forum muratora i RUclips) oraz kilka razy przyjechałem podejrzeć jak ekipa robi płytę u sąsiada. Praca bardzo powtarzalna, trzeba mieć dużo cierpliwości :) Pozdrawiam!
@@ProgramistaNaBudowie u mnie projektant, burte zrównał z poziomem zero, wlasnie sie zastanawiam czy nie osadzic jej nizej jak u Ciebie i co to bedzie dla mnie oznaczalo :)
@@ProgramistaNaBudowie nie robie, xps10, płyta 25, pozniej eps 15, 6 wylewki i 2 na wykonczenie. gotowa podłoga. gorna czesc burty jest 15 cm nad plyta. tez sie zastanawiam jak bedzie z wylewka ale chyba dokupie jakis plastyfikator zeby sie ladnie samo wypoziomowało i moze nie bedzie tak zle :)
@Kr-xg7lc to wtedy nie ma to znaczenia. A jak wymurujesz pierwszy bloczek? Dasz zaprawę, wejdzie zaprawa w narożnik bok XPS i płyta i będziesz się wkurzał, że nie możesz łatwo murować. Ja bym zrobił na równo, a później doklejał ile trzeba.
Cześć ludziska! Teraz działam trochę szybciej niż na początku. Chcielibyście żebym publikował filmy raz w tygodniu lub raz na półtora tygodnia tak jak dotychczas czy wolicie częściej? Pozdrawiam i trzymacie kciuki za naszą budowę! :)
😉😉Pozdrawiam serdecznie. 😉😉
Witaj Tomasz.
Myślę że filmy raz w tygodniu na podsumowanie całego tygodnia było bye fajną opcją..
Bardzo dobra robota brawo 👏👏👏
Pozdrawiam 🙂🌞
Życie weryfikuje, że częściej się nie da :) Pozdrawiam!
Cześć Bardzo dokładnie i starannie wykonujesz burty. Ja u siebie musiałem robić nieco szybciej (EPS Aqua 15cm frezowane) i poziom mi wyszedł ok, ale płyty w jakiś dziwny sposób układały się pochylone dołem na zewnątrz, może dlatego, że u mnie wykop pod burty był płytki ok. 10cm. Ale to nie problem, ważne, że wewn. górna krawędź jest równa. Aby wzmocnić płyty i zabezpieczyć pokryłem je z zewnątrz siatką z klejem. Nie wiem czy Ty tak zrobiłeś, ale myślę, że warto.
Cześć Antoni! Dzięki za komentarz. Ja nie pokrywałem niczym tych burt, ponieważ to XPS więc nic temu nie powinno być. Z tego co się orientowałem to nikt nie zaciąga klejem i siatką XPS-a. Prawdopodobnie będę tylko kładł klej i siatkę na cokół i z 10-15 cm poniżej cokołu żeby to później ładnie wykończyć na gotowo. Pozdrawiam!
Z bólem pleców poczekaj na wiązanie zbrojenia ;) ale tak jak mówisz, organizm się adaptuje, wzmocnisz mięśnie, więzadła i na zimę przed kompa będzie jak znalazł :)
Piękna okolica, działka, zazdraszczam i życzę wytrwałości.
Dzięki Obywatelu! Śmiejemy się czytając ten komentarz :) Nam okolica również bardzo przypadła do gustu :) Trochę wiejskiego klimatu w okolicy miasta, jest fajnie :)
Hej Tomek. Pytanie… ile centymetrów miałeś pomiędzy górą burty a zagęszczonym piaskiem? Miałeś gdzieś pokazaną różnicę na rysunku czy geodeta to wytyczył? Pozdrawiam
Geodeta to wytycza, ja podniosłem jeszcze z 5 cm nad to co wytyczone. Musiało to być 25 cm + 10 cm XPS dna płyty czyli 35 cm względem góry burty.
Hej
Przypadkowo wpadłem na Twój film i tak się zastanawiałem że Ciebie gdzieś widziałem.
Pomagałem Ci dzisaj zmierzyć przekątną . Pozdrawiam :)
Cześć Łukasz! No to niezły przypadek, że trafiłeś na mnie w internetach :) Pozdrawiam! :)
Cześć Tomku, brawo! Dobra robota! Pozwolę sobie zadać kilka pytań. Pamiętam jak kilka filmów wstecz, montowałeś urządzenie do cięcia styropianu. W jaki sposób używałeś go na budowie bez prądu? Poziom już osadzonego styropianu wyrównujesz papierem ściernym, brzeszczotem czy jakimś innym sprzętem? Skąd wiesz ile styropian ma wystawać nad poziom podbudowy? W poprzednim filmie pokazywałeś dwa poziomy na słupkach, poziom płyty fundamentowej i poziom dna wykopu, jak rozumiem wyznaczał je geodeta?
Cześć i dzięki! Odpowiadam po kolei:
1) To prawda, robiłem gilotynę do cięcia styropianu, ale ostatecznie z niej nie skorzystałem ponieważ wtedy nie miałem dostępu do prądu... oraz świetnie tnie się styrodur piłą do drewna - zresztą chyba widać na filmach. Podczas cięcia odpadają "wiórki" a nie kulki. Jak już przeciąłem pierwszą płytę to nawet nie myślałem o podłączaniu gilotyny bo tnie się ekspresowo ręcznie.
2) Styrodur starałem się osadzać na docelowym poziomie względem poziomu zero wyznaczonego przez geodetę oraz podniesionego przeze mnie o kilka centymetrów - dlatego też miałem dwa poziomy na słupku. U mnie gotowa podłoga to: wykończenie ok. 2 cm, wylewka 8 cm i styropian EPS 10 cm - jakoś tak. Zatem od mojego poziomu zero ze słupka odjąłem 20 cm i to jest góra styroduru, który układałem na burcie płyty fundamentowej. Jeśli po pomiarze wyszło mi gdzieś za wysoko o ten cm to po prostu starłem tarką/pacą do styropianu choć równie dobrze można by to obciąć nożem gdybym pomylił się na dużym odcinku.
3) Geodeta wyznaczał jedynie poziom gotowej podłogi w domu - czyli to co ja podniosłem o 5 cm. Poziom dna wykopu wyszedł po zebraniu humusu. Humus został zebrany tyle ile potrzeba i od tamtego poziomu musiałem trochę piachu dosypać by uzyskać właściwy poziom dna wykopu czyli głębokość posadowienia płyty fundamentowej.
Koligen wiem że już po wszystkim ale wydaje mi się że łatwiej by było gdybyś sznurki przeniósł na ławy drutowe które miałeś na poziomie plyt 😉
Endrju, sznurek byłby trochę niżej, to prawda, ale koparka przesunęła mi jedną ławę narożną i już nie chciałem tego poprawiać i na niej polegać. Ogólnie do tego sznurka całkiem dobrze się mierzyło. Dziś robiliśmy pomiary tego co wykonałem i wyszło bardzo dobrze. Nie ma się do czego przyczepić ostatecznie prócz wysokości płyty w jednym miejscu, ale to jutro będziemy przycierać tam gdzie trzeba :)
@@ProgramistaNaBudowie no i gitara najważniejsze że wyszlo😉💪 i pamiętaj że jak to mówią mm nie kilometr😉
👍👍
Hej @ProgramistaNaBudowie jakiego lasera krzyżowego/poziomicy laserowej używasz? Właśnie chce kupić coś w miarę dobrego ale niestety zgubiłem miejsce gdzie o tym pisałeś :(
Cześć! GeoFennel 6X SP Green.
👍😁
jakiej szerokosci robiles opaske z podsypki od miejsca w ktorym stoja XPSy?
Cześć! Jakoś metr szerzej.
@@ProgramistaNaBudowie nie mam metrowki w oczach ale w ogole tego nie widac, mam to samo w projekcie wrazenie jest zupelnie inne :)
Hej, gdzie takie ładne działki pod Szczecinem? Na kiedy planowane mvp domu? ;)
Cześć Marcin! Takie ładne działki to bliżej Miedwia trzeba szukać :) Dom do wykończenia planujemy tak gdzieś za 2,5 roku, aczkolwiek teraz to wróżenie trochę bo prace mam rozpisane i zaplanowane tylko na wykonanie płyty fundamentowej do końca października. Później będę się martwił dalej :) Pozdrawiam!
gdzie znalazłes XPS 15 cm, mam z tym problem, z germani chca mi sciagac :)
Cześć! Kupuj gdzie taniej. W hurtowniach internetowych też nie mają?
@@ProgramistaNaBudowie chciałem lokalnie, ale chyba tak zrobie.
Hej! Jestem przed samodzielnym wykonaniem płyty fundamentowej. Powiedz proszę, te sznurki wyznaczają zewnątrzną krawędź płyty? To jest jednocześnie obrys budynku? Do obrysu nie wlicza się ten XPS zewnętrzny? Dziękuję za odpowiedź i filmy!
Cześć! W moim przypadku, i pewnie tak jest zazwyczaj, ale nie jestem pewny, ławice wyznaczone przez geodetów wskazują zewnętrzną krawędź gołej ściany zewnętrznej. Ilość ocieplenia zawsze można zmienić i wyznaczanie osi budynku z uwzględnieniem ocieplenia mogłoby być problematyczne przy późniejszej pracy. Najlepiej zapytać geodety co wyznacza, dla pewności. Jak potrzebujesz wyznaczyć miejsce wejścia mediów do domu, to też ci przy okazji wyznaczą względem projektu. Pozdrawiam!
@@ProgramistaNaBudowie o widzisz. Super informacja, dziękuję.
Może będzie to głupie pytanie ale czy zawsze wykonuje się burty z styropianu takiego jak ty użyłeś ? Czy budowlańcy często wykorzystują do burt deski a później to izolują jakimś czarnym np dysperbitem ?
Cześć! Nie zawsze. Tutaj masz płytę fundamentową i ją wykonuje się inaczej. Robi się burty ze styroduru (XPS), który pełni tutaj rolę hydroizolacji, a samej ściany fundamentowej nie ma jak pomalować jakimkolwiek mazidłem bo taka ściana nie istnieje na tym etapie :) Później gdy masz wlany beton w tą wannę z XPS, to też już tego nie ma jak izolować, a też nie ma potrzeby. Tradycyjny fundament to inna bajka i tam trzeba zabezpieczać ścianę fundamentową. Pozdrawiam!
Wszystko rozumiem tylko właśnie mam wrażenie że sąsiad który buduje się poniżej mojej działki ma właśnie burty zrobione z desek , i chyba później ten beton z boku będzie jakimś styropianem obkładał nie wiem tak głośno myślę . Bo płytę to raczej ma na 99% bo mamy terenu szkód górniczych
@@nikodemdyzma581 A może po prostu ma burty podtrzymane deskami od boku? A też może być, że nie ma z boku styroduru. Mój sąsiad tak miał na początkowym etapie, tylko nie pamiętam już dlaczego w ten sposób robili.
Bardzo możliwe że deski tylko podtrzymują , dzięki za odpowiedź !
jesli chodzi o podsupke pod płyte, wyjściem z poziomem Zero to jak poradziłes sobie z różnica terenu?
Cześć! Jakoś specjalnie nie zwracałem na to uwagi. Przód domu jest niżej niż tył o jakieś 30 cm. Wszystko było robione względem wyznaczonego wcześniej poziomu przez geodetę, który podniosłem jeszcze o 5 cm ostatecznie. Ogólnie działka jest dosyć płaska z tym, że przód jest tak o 30 cm niżej niż środek domu. Od boku domu trawa jest prawie na równo z poziomem gotowej podłogi, ale tam będziemy mieli na całym boku taras, więc nie ma to znaczenia.
@@ProgramistaNaBudowie u mnie jest podobnie roznica terenu wzgledem tyłu domu i przodu to około 50 cm, dodatkowo dama płyta musi byc wyniesiona 15 cm wyzej. Kierownik mi kreci nosem ze bedzie duzo piachu i moze warto rozwazyc inny typ fundamentu. Tyle ze ja nie chce się bawić z ławami :) jak to widzisz ze swojego doswiadczenia?
@@Kr-xg7lcnie jestem kierownikiem i nie mam doświadczenia, ale jeśli nie przeszkadza ci większy koszt wykonania podsypki i później podrównania terenu to nie widzę tutaj innych problemów. Ostatecznie kierownik bierze odpowiedzialność.
z ktora poziomica pracowało Ci sie lepiej przy tych burtach?
Cześć! Im dłuższa tym lepsza. Ogólnie warto mieć kilka poziomic, przydadzą się na całej budowie. Łata 2,5-3 m przydaje się przy płycie. Z taką ogarniesz ten etap. Ale warto też mieć krótsze typu 1,2 czy 0,8 do krótszych powierzchni niż bok płyty.
@@ProgramistaNaBudowie masz racje ale mam juz taka 2m i jak sie obracam czasami potrafie cos walnąć. Chce kupic 1,2 m moze mniej uszkodzen spowoduje i będzie mi pozniej łatwiej w pomieszczeniach, nie wszedzie bede miał 2m szerokosci :) Zastanawiałem sie jak zdecydowac czy 1, 1.2 czy inna długosc, od czego to zalezy?
@@Kr-xg7lc Wszystko zależy od tego gdzie używasz. Przeważnie pewnie 1,2 m będzie dobra, ale znajdzie się kawałek murku, gdzie będzie za długa i wtedy lepiej może być 1,0 m lub 0,8 m :) Bierz jakieś zwykłe poziomnice Pro czy podobne z internetów i dokupuj z czasem jak uznasz, że ci się przyda inna. Ja do wykończeniówki dojechałem z: łatą 2,5 m; poziomnicą 2,0 m; 1,2 m; 0,6 m; 0,4 m i przy wykończeniówce kupiłem 10 cm oraz 23 cm, ostatnia na magnes :)
@@ProgramistaNaBudowie i co z tym pozniej zrobisz? :)
@@Kr-xg7lc Poziomice przydają się na każdej robocie w wykończeniówce i później przy ogrodzie, płocie, jakieś budynki gospodarcze, chodniki, podjazdy. Kiedyś będzie trzeba montować półki, cokolwiek. Nie jest tego wiele, można schować na strychu sprzęt i niech leży.
Takie pytanie cóż to za zegarek na pańskiej ręce?
Cześć Krzysztof, jaki tam pan ze mnie :) Garmin Fenix 5. Mam go już ze 3 lata, używałem głównie do biegania jak jeszcze miałem czas by biegać, a teraz używam na budowie :)
Mam pytanko. Twój tata jest budowlańcem? Skąd czerpiesz wiedzę o tym jak wszystko budować?
Cześć! Mój tata kiedyś pracował na budowie, ale to było dawno temu i nie posiada wiedzy na temat nowych technologii budowy i nowych rozwiązań, ale czasami coś konsultuję. On też zbudował nasz rodzinny dom samodzielnie. Głównie wiedzę czerpię z internetu, z innych kanałów na RUclips, z forum muratora z dzienników budowy innych ludzi. Czasem rozmawiam z sąsiadami, którzy też budowali samodzielnie. Czytam, oglądam, myślę etap po etapie. Tak łatwiej niż myśleć od razu na całej budowie.
Też jestem programistą ale całe zycie mieszkalem w bloku wiec wiedzy jako takiej nie mam a chcialbym w przyszlosci miec dom. Niestety chyba bez kredytu sie nie obedzie.
Jeśli ktoś chce, ma chęci i czas, to się nauczy budować prosty dom. Tez nie miałem w ogóle wiedzy i narzędzi. Budowa wychodka była wyzwaniem życia :)
Hej, liczysz jakoś godziny? Planuję zrobić płytę sam i te 6 dni na burty wydaje mi się dużo, boję się, że mi miesiąca braknie😔
Cześć! Gdzieś było podsumowanie później w komentarzach albo na filmie. Wyszły chyba 2 miesiące pracy, Około 320 godzin pracy. Pozdrawiam!
@@ProgramistaNaBudowie u nas płyta 11x8 m to może tak 2/3 tego czasu wyjdzie. Chce zacząć 1 kwietnia by 1 czerwca ekipa zaczęła ściany
Myślę, że to realny plan.
Myślę, że to realny plan.
Pod koniec filmu pokazujesz burty, czy dobrze widze ze gora Twojej płyty wyszła mocno ponad poziom gruntu? Jak to wyjdzie u Ciebie ostatecznie, bedziesz nawoził ziemie zeby wyrównać/rownał swoim humusem? Zastanawiam sie jak wysoko powinna byc górna cześć płyty zeby pozniej wody opadowe na nią nie wpływały. ew jesli płyta jest ponizej to jak zaizolować pierwsze warstwy sciany. Miałęs podobne problemy?
Cześć! Pierwszy bloczek będzie do połowy w gruncie. XPS jest hydroizolacją jednocześnie, natomiast do 3 warstw bloczka będzie przesmarowana dysperbitem jako izolacja przeciwwilgociowa.
Z przodu budynku będzie ponad gruntem, ale reszta to właśnie tak trochę zakryte będą te bloczki. Od strony okien będzie taras drewniany na słupach, więc tam bloczki nie będą przysypane w ogóle prawdopodobnie. Zawsze można jeszcze czymś to przesmarować konkretniejszym. Ogólnie zaleca się izolować przeciwwilgociowo do 2 bloczków ponad cokół.
@@ProgramistaNaBudowie jesli płyta bedzie nad gruntem/lub lekko na poziomie nie pojawi sie problem z przemarsaniem, nie trzeba opaski przeciwwysadzinowej robic?
@@Kr-xg7lc Płyta jest cała obłożona XPS-em dlatego nie powstaje problem z przemarzaniem i można ją wysoko posadowić. Co do opaski, to zależy od gruntu, ale to bardziej chodzi o to z tego co zrozumiałem, żeby nie uszkodzić płyty zamarzającym wokół gruntem, który może zwiększyć swoją objętość bo trzyma dużo wody. U mnie jest opaska wokół domu. Mam z tego zrobiony odcinek. Najlepiej robić tak jak jest w projekcie, który uwzględnia informacje o zastanym gruncie w miejscu budowy domu. Niektórzy opaski nie mają, niektórzy mają tylko narożniki zabezpieczone, a niektórzy tak jak ja całą płytę w okół. Dno płyty mam gdzieś na -40 cm jeśli dobrze pamiętam.
Witaj Tomasz, jaki jest rozmiar płyt xps i ile jest w pospółce?
Cześć Tomasz! Płyta ma tam 60x125 jak dobrze pamiętam + frezy 2 cm. Grubość 10 cm pod płytą. Pospółki jest tam ze 20 cm maks. Więcej nie musiałem dawać. Pozdrawiam!
@@ProgramistaNaBudowie dzięki za szybką odpowiedź.
Będę miał 15 cm wkopaną w pospółce i zastanawiam się czy sama ziemia do wyparcia wystarczy. Widziałem, że nie dawałeś żadnych wypór w postaci desek.
Samą ziemią zaparłeś?
@@tomasz6757 U mnie burta jest wkopana na 25cm w gruntu, bo płyta 25 betonu + 10 XPS na dole i to obsypałem piachem dookoła i nic nie wypchało przy zalewaniu. Jak solidnie obsypiesz dookoła to raczej nie wysadzi.
@@ProgramistaNaBudowie Dzięki, śledzę i kibicuję 😉👌👍
Jaki model lasera?
Cześć! Laser to GeoFennel Geo6X SP Green.
Laser jakiej firmy i jak sie sprawuje?
Hej. Laser to GeoFennel Geo6X SP Green. Laser spisuje się dobrze. Póki co nie mam uwag za dużych. Obecnie używamy go do weryfikowania poziomu przy wyrównywaniu podbudowy. Równamy pod łatę, ale weryfikujemy też laserem jak to wygląda i w tym się nam sprawdza. Wydaje mi się, że jest dokładny, aczkolwiek jak odbiornik jest daleko to wiązka jest grubsza i odbiornik już może się kopsnąć o 1-2 mm czy coś takiego lub przeskakiwać góra/poziom/dół w minimalnym stopniu i trzeba trochę na wyczucie lub przenieść urządzenie bliżej. Nie wiem jak to by było w przypadku niwelatora laserowego. Może też mieć wpływ to, że pracuję głównie w pełnym słońcu ostatnio. Nie mniej daję sobie z nim radę i ułatwia pracę w pojedynkę. Ja stawiam go na środku domu przeważnie i mi starcza do każdego rogu, a na tym mi zależało. Pozdrawiam!
@@ProgramistaNaBudowie dzieki za odpowiedz.
Mogę widzieć jakiego producenta są te burty ?
Cześć Michael! Burty to jest po prostu styrodur Synthos Prime 300 15 cm. Pozdrawiam!
@@ProgramistaNaBudowie dziękuję za odpowiedz :-)
Dlaczego zdecydowałeś się płytę fundamentowa?Skąd czerpałeś wiedzę na temat wykonania tej pracy?
Cześć! Na płytę zdecydowałem się bo warunki gruntowe za tym przemawiały... choć 4 bezpośrednich sąsiadów postawiło dom na fundamencie, a tylko jeden inny też na płycie. Przekonała mnie też łatwość wykonania tego rodzaju fundamentu choć kosztowo jest to dosyć droga impreza. Również budujemy dom energooszczędny więc decyzja o płycie była łatwiejsza do podjęcia :) Uczyłem się z internetu głównie (forum muratora i RUclips) oraz kilka razy przyjechałem podejrzeć jak ekipa robi płytę u sąsiada. Praca bardzo powtarzalna, trzeba mieć dużo cierpliwości :) Pozdrawiam!
@@ProgramistaNaBudowie życzę powodzenia w dalszych etapach pracy pozdrawiam
@@mikejoop9838 Dzięki! Pozdrawiam! :)
czy to ze xps z burty wyszedl Ci na poziomie płyty to byłą swiadoma decyzja, czy moze tak wyszło?
Tak ma być właśnie. Później doklejasz cokół tyle ile potrzebujesz. Jest od czego zacierać i do czego równać.
@@ProgramistaNaBudowie u mnie projektant, burte zrównał z poziomem zero, wlasnie sie zastanawiam czy nie osadzic jej nizej jak u Ciebie i co to bedzie dla mnie oznaczalo :)
@Kr-xg7lc a to od razu wszystkie instalacje robisz w płycie?
@@ProgramistaNaBudowie nie robie, xps10, płyta 25, pozniej eps 15, 6 wylewki i 2 na wykonczenie. gotowa podłoga. gorna czesc burty jest 15 cm nad plyta. tez sie zastanawiam jak bedzie z wylewka ale chyba dokupie jakis plastyfikator zeby sie ladnie samo wypoziomowało i moze nie bedzie tak zle :)
@Kr-xg7lc to wtedy nie ma to znaczenia. A jak wymurujesz pierwszy bloczek? Dasz zaprawę, wejdzie zaprawa w narożnik bok XPS i płyta i będziesz się wkurzał, że nie możesz łatwo murować. Ja bym zrobił na równo, a później doklejał ile trzeba.
Jak grubość XPS na burty ?
Cześć M&M! Burty mają po 15 cm.
Cześć,
Mogę dopytać o pistolet do kleju? Czy taki zwykły do pianki wystarczy?
Dzięki i pozdrawiam,
Tomek
Cześć Tomasz! Tak, to zwykły pistolet do pianki za 40 złotych. Pozdrawiam!
kompilacja 0 1 płyta do kleju i Enter po woli i do przodu
Powoli do przodu :) Aby zdążyć przed zimą z płytą i będzie ogromny sukces :)