Co jsou to Omega 3 a 6 mastné kyseliny? - Vědecké kladivo AK 9

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 6 окт 2024
  • Vědecké Kladivo Adventní Kalendář je přinášený patreony!
    patreon na podporu vědeckého kladiva - / vedeckekladivo
    Tričko Vědecké Kladivo na - www.realgeek.cz...

Комментарии • 65

  • @vitsimara3478
    @vitsimara3478 4 года назад +4

    Tahle série videí je super! 👍
    Mně to příjde dost zajímavé a naučné. Takové pojmy člověk slyší denně a je super jim rozumět.

  • @Eliska_Premyslovna
    @Eliska_Premyslovna 4 года назад +5

    Super video :) Detail: naše buňky nemají buněčnou stěnu, ale cytoplazmatickou (nebo také buněčnou) membránu. Je v tom poměrně velký rozdíl, buněčnou stěnu mají např. buňky rostlin nebo bakterie.

    • @waltgrisly509
      @waltgrisly509 4 года назад +1

      ani vsetky bakterie nemaju bunecnu stenu, napriklad mykoplazmy ju nemaju.

    • @Eliska_Premyslovna
      @Eliska_Premyslovna 4 года назад +1

      @@waltgrisly509 To je pravda, nechtěla jsem zacházet do výjimek, jen jsem chtěla poukázat na to, že buněčná stěna je termín, který se nemá používat pro popis ohraničení živočišné buňky.

  • @waltgrisly509
    @waltgrisly509 4 года назад +34

    Mastna kyselina nie je tuk. Mastna kyselina je sucastou tuku. Taktiez mastna kyselina nie je názov jednej konkrétnej kyseliny ako napr. sírová, ale je to charakteristika skupiny. MK je akákolvek monokarboxylová kyselina zlozena z 4-26 uhlikov (je ich velke mnozstvo, zname a vyznamne su stearova, olejova, palmitova, linolova...). Rovnako ani omega 3 ci 6 mastná kyselina nie je jedna konkrétna kyselina, omega 3 je akakolvek mastna kyselina, ktorá má dvojnu vazbu medzi 3. a 4. uhlikom od nekarboxyloveho konca, napriklad eikosapentaenová a dokosahexaenová. U omega 6 plati to iste, a tie kecy o zanete sa tykali jednej z nich, arachidonovej, ktorej nektere metabolity su prozanetlive a nektere protizanetlive...
    Celkovo to video nema moc hlavu ani patu, cakal som ovela viac.

    • @VedeckeKladivo
      @VedeckeKladivo  4 года назад +14

      Zvýraznil jsem ten komentář pro doplnění, osobně největší selhání vidím v tom, že jsem to nazval tuky, ač Teda vím, že je to jen ta součást tuku, to že to vím je zjevné, když se člověk koukne na video o nasycených kyselinách. Rozhodně jsem to ale měl zmínit, to je selhání.
      Třeba jsem mohl i popsat, že v nákresu omega 6 je linolová kyselina, která v tomhle případě reprezentovala omega 6. Tady mi šlo spíš o to aby na tabuli bylo něco, protože jsem se chtěl zaměřit hlavně na to zda-li teda jsou dobré jako doplňky a nebo nejsou.
      V každém případě děkuji za doplnění, skvělá práce.

    • @lukashanicinec5542
      @lukashanicinec5542 4 года назад +3

      You must be fun at parties...

    • @warrax111
      @warrax111 4 года назад +3

      +Tren Bolone Tu si na vedeckom kanaly a okruhu ludi. Takisto, zamysli sa, ze bez takychto ludi by si ziadnu party nikdy nemal. Nebola by elektrika, nebol by vyskum, antibiotika, lieky, mrel by si niekde v stredoveku zavsiveny a smradlavy na zapal pluc, ako pracoval ako sedlak nevolnik 12 hodin na poli, spat by si isiel o 21:00 ked by sa zotmelo, lebo by si nemal na fakle a sviecky.

    • @lukashanicinec5542
      @lukashanicinec5542 4 года назад +2

      @@warrax111 Oh boy. That escalated quickly. :DDD

    • @standacze6265
      @standacze6265 4 года назад

      Konečně si vyplodil zajímavou a hlavně pravdivou věc.. naše minulá konverzace ohledně refluxu tomu moc nevypovídala.. každopádně,teď s tebou musím souhlasit

  • @danielbukovsky9517
    @danielbukovsky9517 4 года назад +5

    V rybách např. Losos který je chován a krmen kukuřicí bych omega 3 moc nehledal a proto bych zvážil suplementaci kvalitního omega 3 z drobných ryb které budou obsahovat nejméně těžkých kovů (rtuť atd.) :)

  • @werdylp
    @werdylp 4 года назад +39

    Nejlepší “pořad” na který se před spaním mohou dívat 13 letý haranti co se chtějí něco dozvědět (jako například já) a to zábavnou cestou

    • @warrax111
      @warrax111 4 года назад +1

      otazne je, ci dostane presne informacie, alebo nepresne.

    • @petrpernikovec6601
      @petrpernikovec6601 4 года назад

      @@warrax111 lepší vědět nepřesně než vůbec. 😄

    • @pavelgregr3568
      @pavelgregr3568 4 года назад

      O biochemii ví hovno stejně jako o fyzice, fyziologii, biologii a jediné čemu by měl rozumět jsou technologie ( když je programátor ) a na toto téma paradoxně má nejméně videí. Mimochodem i přesto že neznám jeho vzdělání tak programátor neznamená že studoval VŠ

  • @simonvyplel
    @simonvyplel 4 года назад +7

    Já tak strašně miluju tuhle sérii 😄

  • @martinsip4479
    @martinsip4479 4 года назад +1

    Diky za video na toto tema. Jako hlavni nedostatek vidim, ze nebylo zmineno, ze existuje vice typu omega-3 i omega-6 mastnych kyselin, ktere jsou pro stravy a zdravi zasadni, uvadim jen jejich zkratky. Omega-6: LA (typicky v rostlinnych olejich, jeji premira nejvetsi problem zapadni stravy, uvadi se jako esencialni), ARA (typicky zivocisna, z teto si telo vyrabi prevazne prozanetlive cytokiny, telo si ji muze vyrobit z LA), Omega-3: ALA (v nekterych rostlinnych olejich a oresich, uvadise jako esencialni, protoze telo z ni vyrabi EPA a DHA, ale v mizernem pomeru cca 1:10, takze jeji prijem v podstate nepomer 3:6 neresi, krome toho nema v tele zrejme zadnou pozitivni funkci ), EPA a DHA (velmi dulezite mastne kyseliny, vyrabi se z nich prevazne protizanetlive citokiny, v membranach bunek hraji nenahraditelnou roli, uvadi se, ze mozek tvori z 20% primo DHA samotna)... jinak obecne vsechny polynenasycene mastne kyseliny jsou nestabilni, lehce oxiduji, coz je velky problem pri jejich sirokem pouzivani pri vareni, nicmene i pokud jsou v tele ulozeny v nadmernem zastoupeni (ukladaji se zejmena v tukovych zasobach, ale velky nepomer, ktery nyni oplyva nase strava muze vest i ke zvysenemu zastoupeni LA a ARA v vuci EPA a DHA membranach bunek)... posledni vec je, ze zejmena pomer nenasycenych a nasycenych kyselin vede mj. k ruznym efektum ohledne apetitu a pribyvani na vaze, zjednodusene reseno nenasycene mastne kyseliny podporuji ukladani tuku a indukuji vetsi apetit, u saturovanych tuku je tomu naopak, na toto posledni tema zjednodusene viz treba fireinabottle.net/category/obesity/

  • @Weraptor
    @Weraptor 4 года назад +1

    Pěkně podáno. Škoda že to vychází až teď, když už nepotřebuju tenhle typ videjí. Pravděpodobně jsi ale myslel cytoplazmatickou membránu, když jsi mluvil o buněčné stěně :D

  • @KoaFidCZ
    @KoaFidCZ 4 года назад +5

    Proč vlastně nikde nejsou zdroje, na Vědeckym kladivu?

    • @STYGY25
      @STYGY25 4 года назад +2

      taky mi to trochu vadi protoze napriklad ve videu o antioxidantech řekl že nemaji v podstate v potrave zadne vyuziti pro nase zdravi ale to plati spis jen u doplnku stravy ne v ovoci.

  • @waltgrisly509
    @waltgrisly509 4 года назад +8

    Viem, ze sem celkom casto pisem nespokojne komentare, ale bohuzial tato seria zatial nijak prilis neoslnila, kvalita sla oproti starsim videam hodne dole. Pleties pojmy, nevysvetlis pojmy spravne (nejde o to, ze to je zjednodusene, ale ze to je zjednodusene spatne), pripadne nevysvetlis vobec a z kontextu znie, ze im ani nerozumies. Ja chapem, ze musi byt narocne tie videa vytvarat a pobrat vsetky tie informacie tak, aby si o nich mal prehlad, ale nic ti nebrani pred natacanim ich konzultovat s niekym, kto sa v danej teme vyzna. Mam pocit, ze si skor technicky typ a videa tykajuce sa akymkolvek sposobom biologie ti hlavne v poslednej dobe prilis nejdu.

    • @Zizalaonfire
      @Zizalaonfire 4 года назад

      Ale to není biologie, to je organická chemie :) hele, upřímně - tohle je pořád pro lidi, kteří tohle ještě nebrali ve škole. My už jsme to brali a zajímalo mě čisté Martonovo vyjádření k doplňkům. Pokud tě zajímá chemie či biologie, doporučuji to buď začít studovat a nebo pokračovat ve studiu a nezabijet čas věcmi, které pak stejně shledaš jako zbytečné

    • @waltgrisly509
      @waltgrisly509 4 года назад +1

      @@Zizalaonfire organicka chemie su tie kecy co som k tomu napisal ja... ked sa uz zacnes bavit o tom, co to robi so zivym organizmom, je to uz biologie (ci uz sa tvarime, ze to je dietetika, farmakologia alebo cokolvek ine). Mimochodom, ja uz mam vystudovane. Kazdopadne podavanie nespravnych informaci nie je dobre, hlavne ked zvazime ze decka ktore to pozeraju este chodia do skoly a naucia sa to hned od zaciatku zle.

  • @emperor4448
    @emperor4448 4 года назад +2

    Mohl bys natočit video o neutrinových hvězdách 😄😃😄

    • @Krasnoye_Plamya
      @Krasnoye_Plamya 4 года назад +1

      *neutronových

    • @warrax111
      @warrax111 4 года назад

      +Kpachoe Btw, kedze neutrino ma tiez hmotnost, teoreticky sa riesilo, ci moze neutrinova hviezda vzniknut.
      physics.stackexchange.com/questions/80390/are-neutrino-stars-theoretically-possible
      Ale javi sa, ze kedze neutrino ma prilis malu hmotnost a prilis velku rychlost ked vznikne, bolo by to nerealne aby taky objekt vznikol.
      Vacsinou teda lietaju vesmirom len samotne.
      I tak je to vsak subjekt na zamyslenie.

  • @pepalukes2395
    @pepalukes2395 4 года назад +3

    Otázka co znamená v chemii ostrov stability.

  • @localhostechoEro
    @localhostechoEro 4 года назад +1

    Jsem na výsost zmaten. Mohu tedy dále pokračovat v konzumaci dvou plechovek drceného tuňáka v olivovém oleji denně, aniž bych jednoho dne umřel?

  • @pavlaolsarova5532
    @pavlaolsarova5532 4 года назад +1

    Zajímal by mě názor Vědeckého kladiva na testování poměru Omega 6 a 3 a názor na Omegu s polyfenoly a D vitamínem. Po tomhle oleji se poměr mění k doporučovanému a do 1 roku se lidé většinou dostanou k poměru 3:1 . Poměr v současné době už je od 15:1 až ke 40:1 a to už člověk hodně pozná na svém zdravotním stavu.

    • @janvojtechovsky84
      @janvojtechovsky84 2 года назад +1

      Neřekl spoustu důležitých věcí, na to co se ptáš ty, je to, že nerozumí způsobu, jak omega 3 uchovat tak, aby byla funkční pro vstřebávání. Proto 90% omega 3 na trhu jsou primárně nefunkční a tudíž, ani v testech, nevyjdou tak jako konzumace ryb. Zároveň řekl, že je to vhodné pro lidi co mají problémy s kardiovaskulárním zdravím a mentálními problémy - Pokud je to ovšem pro ně vhodné, tak je to vhodné pro každého, jelikož tyto části systému zdraví máme každý, jen někdo více zdravé někdo méně. Nedodal, ani B - a to proč je to pro ně vhodné. V 5 minutách nemůžeš tohle téma obsáhnout. Nakonec to shrne tak, že by byl radši, kdyby tohle téma neznal. To mi přijdu úplně Vědecké :D Stejně jako nezmínil vůbec propojení ADHD s nedostatečným poměrem zásadním MK ad :)

  • @tobiaskolar1349
    @tobiaskolar1349 4 года назад +4

    Toto mně nutí máma žrát

  • @petrerben311
    @petrerben311 4 года назад

    Vysvětlil bys prosím vodíkové můstky?

  • @alesmasarik4578
    @alesmasarik4578 4 года назад +1

    3:30

  • @skilito6109
    @skilito6109 4 года назад

    jak funguje lednice nebo klimatizace? námět na video celkem by mě to zajimalo

    • @localhostechoEro
      @localhostechoEro 4 года назад

      Stačí se naučit používat základní techniky Google-fu.

  • @iZzyslaW
    @iZzyslaW 4 года назад

    Jojo, běž si dát lososa ze sádek a benefit z omega 3 bude jedna z posledních věcí co tě bude zajímat :D Udělej video na řízený chov lososu, čím je krmí a co všechno obsahuje jejich maso a kůže :)

  • @Peter-x29
    @Peter-x29 4 года назад +1

    Na to že sa tak oháňaš článkami, tak ti chýbajú zdroje...

    • @Vorgonful
      @Vorgonful 4 года назад +1

      myslím, že to je tím, že spoustu věcí prostě ví z hlavy ale při četnosti videí nemá čas hledat, kde to před deseti lety čet. Ale je pravda, že na vědeckém kanále by to neměla být omluva. I tak je to ale jeden z nejlepších kanálů na YT a člověk, který se o téma zajímá si nepřesnosti brzy opraví sám.

  • @simonak.353
    @simonak.353 4 года назад +1

    Teď trochu hnidopiším, ale živočišná buňka nemá buněčnou stěnu... :/

  • @TheHarihaka
    @TheHarihaka 4 года назад

    Martine diky, kalendar je bezva, clovek lecco vi, ale stejne se tu vzdycky dozvi nove veci.

  • @jakubkoukal3625
    @jakubkoukal3625 4 года назад

    Co jsou to ospalky?

  • @michaeledgarhorsky1139
    @michaeledgarhorsky1139 2 года назад

    💓❤️💓 20 💓🐯💓 22 💓❤️💓❤️

  • @dadosto1234
    @dadosto1234 4 года назад +1

    Až teraz som si uvedomil ze to AK neznamená zbraň ale adventný kalendár😂😂

  • @igi123
    @igi123 3 года назад

    Makrela kralovska a ine tucne je toxicka,maximalne 30 kg rocne.mozem jest makrelu obecnu 400g denne?ponuka tesco.kolko studii je potrebnych na pravdu na jednu temu? 20,200,alebo 2000?

  • @evafrydrychova2743
    @evafrydrychova2743 4 года назад

    Že prý jsou omega 3 v kapslích neúčinné.

  • @igi123
    @igi123 4 года назад

    Ja som cital ,ze s tymi srdecnymi chorobami boli ucinky omega 3 zaznamenane na 1 z 1000 subjektov.Tiez tam bolo ako hovoris Ty,ze pravdepodobne nejde o omega 3 ale o ryby

  • @pohoda222
    @pohoda222 4 года назад

    Vtipné, ta studie s prostatou byla záměrně zkreslena. Dokonce v časopise, kde tenkrát vyšla, tak následně vyšla omluva za zveřejnění. cituji odborníka na tuto problematiku..

  • @phyriguildwars2109
    @phyriguildwars2109 4 года назад

    Kousek ode mě leží krabička s tabletkami, ve kterých je omega 3, protože je prý dobrý to doplňovat při cvičení. Hmm, okey, nejspíš jsem naletěl a vyhodil zbytečně peníze, když jsem myslel, že mi to pomůže při méně častém pojídání ryb :D

    • @VedeckeKladivo
      @VedeckeKladivo  4 года назад +2

      Ale to je to, nevypadá, že by to bylo špatné a zároveň to zlepšuje trochu ten poměr, ač se zdá že ty ryby by byly lepší

    • @martinspacil7092
      @martinspacil7092 Год назад

      tak je to ale u vseho :) zalezi jakou mas beznou stravu ,kdyz treba nejis pravidelne ovoce a zeleninu ? tak je dobre brat vitaminy a podobne je to i u omega 3

  • @Vena8493
    @Vena8493 4 года назад

    To skoro vypadá, že nemáš šanci žít zdravě pokud nejsi člověk, co rozumí statistice a dalším matematickým disciplínám, aby mohl číst studie o tomto.

  • @warrax111
    @warrax111 4 года назад

    Tych enzymov mas urcite mnozstvo, cize spracuju sa VSETKY omega-3, aj ked su v zlom pomere. Ten pomer ma byt 1:1 - 1:4 kvoli niecomu inemu, nie kvoli tomuto.
    Plati, ze je lepsie jest len malo POLYnenasytenych mastnych kyselin, tym sa ten problem s nedostatkom enzymamov vyriesi.
    Dalsia vec, "ryba" nieje dobrym zdrojom omega-3. Musis specifikovat ktora ryba. Na to si neupozornil, ze sladkovodne ich nemavaju, ale morske ako losos.
    Dalsia vec, ze nedoporucujem jest kvoli tomu zvysene mnozstvo ryb, kvoli obsahu ortute v nich. A v dnesnej dobe, aj kopec ineho svinstva, kedze rybi tuk tieto veci v sebe hromadi.
    Ryba nema tak dobru vylucovaciu sustavu, ako cicavce, a vela toxickych veci sa jej hromadi v tuku a vnutornostiach.
    Cize nakoniec z toho vyplyva, ze tie omega-3 je predsalen len lepsie doplnat s precistenych doplnkov (teda nie nekvalitnych). Napr. Kvalitny rybi tuk, ktory je zbaveny vitaminu A - retinolu. Alebo cez ALA- teda lanovy olej/chia semienka.
    Takisto si nepovedal aky je rozdiel medzi ALA-DHA-EPA. Taketo amaterske mini-kratke videa su podla mna nanic (maximalne na tvoje views aby si nieco zarobil) ale ked uz tak, tak robit vec poriadne.
    K tym Omega-6, ze sa nedoplnaju, si nespomenul, ze niektore ano, ale nie kvoli samotnym omega-6, ale kvoli ich cennym vlastnsotiam, napriklad doplnky na GLA/Borage oil (ktory obsahuje 20% GLA), mas. To je omega-6, ktoru treba zaratat do celkoveho prijmu omega-6 (ked si strazis pomer)
    O tej ortuti v rybach odporucam Bukovskeho video (dajte vyhladavat Bukovsky ryby).
    Je to velmi dolezite, pochopit, ze v dnesnej dobe nieje ZDRAVE konzumovat zvysene mnozstvo ryb. Zdrave je to, co nema negativnu vlastnost, ako naco nieco doplnat, ked to obsahuje zase nieco, co telu skodi, a ortut netreba brat na lahku vahu. Staci si vyhladat pripady otravy ortutov a vidno, ze sranda to nieje. Ortute sa takisto tazko zbavuje, treba na to specialny detoxikacny program.
    Cize na omega-3 predsalen najlepsie vychadzaju doplnky, ALA-DHA-EPA, precisteny rybi olej, alebo lanove/chia semienka.

    • @localhostechoEro
      @localhostechoEro 4 года назад

      S čerpáním informací od Bukovského bych byl opatrný. Přece jen je biased. Ale pokud to má kvalitně ozdrojované a nevyvrací to hned první studie, které si člověk vygooglí, tak dejme tomu.

    • @filipsasarak7901
      @filipsasarak7901 4 года назад

      Ohľadom čerpania omega 3 mastných kyselín z tých rastlinných zdrojov (napr. Chia) : Rastlinné zdroje omega 3 obsahujú hlavně ALA. ALA nemá také zdravotné benefity ako EPA A DHA (ALA slúži pre telo skôr ako zdroj energie). Telo síce vie prekonvertovať ALA na EPA a DHA, no len v minimálnych množstvách (cca 5 %). Čiže zvyšovanie hladiny omega 3 pomocou rastlinných zdrojov je kontraproduktívne.
      Ďalšia vec: Aj sladkovodné ryby obsahujú omega 3, napr. pstruh(btw losos je aj sladkovodná aj morská ryba).
      A (ak máš peniaze) prijímania omega 3 z rýb sa báť nemusíš. No odporúčal by som skôr ryby zo severnejších morí, určite nie z tesca alebo tak.

    • @warrax111
      @warrax111 4 года назад

      +Filip Sasarak Este raz, vygoogli si Bukovskeho video s Rybami. Neda as prijat omega-3 z ryb tak, aby si sa neodpaloval niektorou s chemikalii, najma ortutov. Kontraproduktivne je doplnat jednu vec, tak ze si odpalujes telo druhou vecou. Vynimkou su precistene rybie oleje, samozrejme...
      Dalsia vec, spominane slabe konvertovanie ALA na EPA a DHA by som ta poprosil odkial to mas. Pretoze, studie, ktore to mali ako vysledok, su nehodnoverne, a ine studie to vyvratili, napriklad na veganoch, zenach a podobne. Zistili, ze u zien je vdaka estrogenom konverzia ALA na DHA EPA 2,5x efektivnejsia nez u muzov. Lanove semienka obsahuju lignany a fitoestrogeny, podobne tym zenskym, takze ked prijimas ALA spolu s tym, opat rastie konverzia.
      Poslednou vecou je, ze u veganov namerali tu konverziu vyssiu, u muzov aj u zien. Nesmeli vsak suplementovat DHA a EPA cez doplnky priamo (co vacsinou vegani nerobia). Zistilo sa teda, ze nizke konverzie namerane v studiach, boli byt len za urcitych okolnosti, dokonca to zavana tym, ze to spravili zamerne, aby zlepsili predaj doplnkov z DHA a EPA (je to teda manipulativna studia, ktora sa robi tak, aby vysli urcite vysledky a na tom sa potom stavia biznis).
      Odporucam ti prehladat vsetky studie ohladne tejto veci, nielen tie, ktore sa ti hodia a hodia sa predajcom rybieho oleja.
      Poslednou vecou je, ze omega-3 a omega-6 musia byt v urcitom pomere v krvi. Ked clovek nekonzumuje skoro ziadne omega-6, a ratio sa blizi k 1:1, meni sa sposob ich fungovania a efektivita metabolizmu. Inym sposobom, omega-6 v USA a podobne, je velmi zastupena v strave, a tak ich pomery casto presahuju 1:20, 1:25 a podobne. Pri tomto nevyhodnom pomere sa ALA konvertuje horsie. Uvedene studie teda stacilo vykonat na vzorke, ktora sa zle stravuje a je jasne, ze vysla v neprospech konverzie ALA na DHA a EPA. U veganov, ktori sa stravuju lepsie, a mavaju tieto pomery lepsie, to hned vyslo lepsie. A hlavne sa javi, ze ked nedoplnas DHA a EPA, a nejes ryby, telo si postupne zefektivni metabolizmus jeho premeny, robi to casto aj v inych veciach, ze sa vie prisposobit. Cize, tvoj komentar bohuzial neponuka pravdive tvrdenia, iba si to niekde nacital, a to co si nacital sa neopiera o objektivne studie, ale nekompletne, nepochopene, a polopravdy, na manipulaciu.

    • @localhostechoEro
      @localhostechoEro 4 года назад +1

      @@warrax111 Před tím, než budeš chtít zdroje od jiných, možná by stálo za to reagovat na můj komentář.
      Bukovsky, jakožto vegan a jediná osoba, je pro mne v otázkách živočišných produktů nedůvěryhodný.

    • @filipsasarak7901
      @filipsasarak7901 4 года назад

      @@warrax111 Čo sa týka Pána doktora Bukovského, tak pre mňa, on nie je dôveryhodný zdroj informácií. Jesť ryby každý deň je v pohode (až na určité druhy rýb) povedal napr. aj Eric Rimm(profesor výživy). Skôr to bude o tom aké ryby ješ, aký je ich pôvod, a tak pod.
      Ohľadom ALA, vygoogli si rozhovor Jirka Vácku s MUDr. Hrabákom - cholesterol (cca. desiata minúta, MUDr. Hrabák o tom hovorí). Áno máš pravdu, ženy majú vyššiu konverziu ALA, no len v reprodukčnom veku (cca od 15 až po 50 rokov). Nebavme sa o veganoch a vegetariánoch, ale o vsezravcoch (nič proti veganom nemám, no myslím, že väčšina populácie sme vsezravci). Čiže moje tvrdenie, u zvyšných ľudí by malo byť viac-menej pravdivé, že konverzia ALA je slabá.
      K tomu poměru omega 6 a omega3: Áno, ak je pomer vyrovnanější tak má ALA lepšiu konverziu, no povedzme si úprimne, že väčšina populácie (nielen v USA) tých omega 6 konzumuje v strave oveľa viac.
      Ak sa niekde mýlim, oprav ma, rád sa niečo priučím, ale pridaj aj štúdiu.😉

  • @nottodaybro4450
    @nottodaybro4450 4 года назад

    poslední chi chi

  • @kubisjozef5244
    @kubisjozef5244 Год назад

    Do tejto témy sa nemal púšťať,veľa nesprávnych informácií...