Tokarka CNC dwuosiowa, z napędzanymi narzędziami czy z osią Y? Jak wybrać?
HTML-код
- Опубликовано: 7 фев 2025
- Chcesz pomóc mi, kanałowi, podziękować lub po prostu dostać gadgety CNC - Krok po Kroku? Sprawdź taką możliwość na patronite!
www.patronite.s... Tokarki już dawno przestały być tylko zwykłymi silnikami połączonymi z dwoma prowadnicami pod kątem prostym na których ręcznie za pomocą korb przesuwaliśmy narzędzie - w dzisiejszych czasach to potwory które nie dość że toczą, frezują czy dłutują to jeszcze potrafią mieć i 8 sterowanych osi.
Dzisiaj spróbujmy omówić sobie różnice między tokarkami z dwoma osiami, trzema (napędzane narzędzia i oś C) oraz czterema (oś Y) żeby wybrać model pasujący do naszej produkcji
Ciekawy odcinek, z tokarek jestem cienki takze dobrze miec takie zrodełko informacji 😉 Porownanie frezarek - suuper temat. A ja czekam jeszcze na odcinek na temat porownania rodzajow stozkow wrzecion : sk, hsk i co tam jeszcze jest innego ;)
Pierwszy raz będę oglądał (bardziej słuchał) w drodze do pracy a nie w pracy 🤭
Mam w swojej oś C, ale często brakuje tego Y-greka
zajebista koszulka :D
Dawno nikt nie zwrócił na moje koszulki uwagi - dzięki! staram się zawsze coś śmiesznego znaleźć ;]
Należy pamiętać że kazda kolejna oś zmniejsza sztywność tokarki. Więc zależy jakie detale bedziemy robic jesli małe i bardziej skomplikowane napewno taka tokarka z Y będzie lepsza natomiast jesli większe tokarka dwuosiowa będzie sztywniejsza i bedziemy mogli zwiększyć parametry toczenia co za tym idzie zaoszczędzić czas. Też należy zwrócić uwagę na zużycie tokarki , napewno Y jest bardziej delikatny i zawsze toczyłem na mniejszych mocach. Podsumowując każde rozwiązanie ma swoje plusy i minusy. Pozdro
Prawda, tokarki z osią Y zwłaszcza z półki budżetowej często mają gorsza sztywność niż te bez Y. Przy dużych warstwach (rzędu ap4/8 średnicowo) zaczyna mieć to znaczenie
Hej, można cie prosić o kontakt?
@@tomaszsmigielski8357 dodałem email w opisie na koncie
@@strzaas7303poszlo
Poproszę odcinek o frezarkach :).
Czy mógł byś przedstawic zalety frezarek poziomych wzgledem frezarek pionowych z 4 osią?
Dobry pomysł na odcinek, tyle, że musiałby być czysto teoretyczny, bo nie mam dostępu do żadnej poziomej ani typowej pionowej z czwartą osią ;]. Pomyślę, zobaczę co się uda ukleić
@@Jszyndlar-CNC_Krok_po_Kroku Jak dla mnie teoria wystarczy.
Przez 13 lat pracowałem w branży CNC i spotkałem się z frezarkami pionowymi Harford, moro seiki, haas, Harding. I wydaje mi się że to jest najbardziej uniwersalna budowa czyli stół poziomy który się przemieszcza prawo lewo przód tył, i wrzeciono pionowe które się przemieszcza góra dół. I taka obrabiarka można większość rzeczy obrabiać płyty, krostki itp. a jak się zalozy 4 oś (czyli podzielnice CNC czy jak kto tam nazywa) to możemy frezować koła zębate itp. Ale spotkałem się też z frezarka mori seiki nh4000. Była to frezarka z poziomym wrzecionem z systemem dwupaletowym. Była to frezarka 4 osiowa paleta mogła się obracać co 15 stopni czyli tak na prawne nie pełne 4 osi. I jeżeli obrabiany był element na jednej palecie to druga paleta była wolna i można było w tym czasie mocować element. I wrzeciono było w poziomie i paleta też czyli płyty już nie obroniłeś.
O w końcu widzę dlaczego z Y jest dużo lepsza
Bardzo lubię twoje filmy. Jednak zapomniałeś dodać że spłaszczenie zrobione oprawką osiową wykorzystując oś C nigdy nie będzie tak dokładne jak zdobione osią Y.Zazwyczaj zostaje sie ślad na środku spłaszczenia.
To trochę zależy od technologii - jeżeli programujemy z g112 (czy też g12.2), ładnie bez luzów mamy ustawiona os C I weźmiemy równa ładna warstwę to spokojnie bez śladu w większości materiałów powinno się udać.
Ale fakt, z Y jest dużo prosciej
Mógłbyś wspomnieć, że nie wszystkie (nie wiem jak haasy) tokarki mogą oprawką osiową zjechać do osi Z i czasami zrobienie otworów blisko osi Z jest niemożliwe.
Oprawka osiowa zawsze powinna zejść przynajmniej do osi detalu, chyba, że do standardu bmt ktoś wybrał zwyczajnie zbyt krótka oprawkę.
Albo któryś producent dał ciała z projektem i na to pozwolił ;)
@@Jszyndlar-CNC_Krok_po_Kroku kovosvit mas sp430 y1100 - oprawka osiowa zjeżdża tylko do średnicy 40,000 mm 🤷🏻♂️
@@Michal_Sobierajski jaki tam jest system narzędzi? Bmt czy vdi?
Os Y to jak średnica X tylko chodzi prostopadle do Średnicy góra dół
Jak nie ma osi Y to może mieć os C czyli spindle może się zatrzymać w każdej pozycji
Ja to uważam że tokarka to tylko dobra dwu osiową ciężka stabilna plus ciężka frezarka trzy osiową i se stół dokupić by mieć pięcio osiowke
Z tym, że oś Y zwykle programowana jest promieniowo.
Co do dwuosiowej tokarki - na obróbkę jednostkową można przekładać na frezarkę, ale co jeżeli mamy wysoką serię? wtedy tokarka z napędzanymi lub z osią Y okazuje się znacznie bardziej wydajna
Tak wcześnie? 😁
Nikt nie spodziewa się hiszpańskiej inkwizycji!
Niby człowiek wie, ale jakby ktos mnie zapytal co daje posiadanie igreka w tokarce to mocno bym sie upocił i namachał rękoma przy okazji.