[#13] Wesoły Tutorial Autodesk Inventor 2023 - Konstrukcje blachowe
HTML-код
- Опубликовано: 8 фев 2025
- W tym odcinku przedstawiam wam jak zacząć pracę z konstrukcjami blachowymi!
Jeżeli film się podobał to sprawdź czy mnie subskrybujesz i daj łapkę ;)
Jeżeli masz pomysł na tematy nowych filmów to pisz śmiało w komentarzach!
Social media:
Strona FB: / wesolykonstruktor
Grupa FB: / weselikonstruktorzy
Instagram: @wesoly_konstruktor_youtube
Dziękuję
Przyzwyczaiłem się do SW - robię sporo konstrukcji blachowych. Inventor jest inny ale czy lepszy czy gorszy .. nadal sprawdzam :-)
Znam to bo ja z kolei już chyba z 8-9 lat używam Inventora a w pracy mam SW i jakoś mnie do niego nie ciągnie 😅 A że obecnie jestem programistą PLC, to projektuję coś w 3D co najwyżej prywatnie, no ale póki co drukarki 3D również na razie nie mam więc i nie ma co projektować 😢
Wybaczcie mi jakość przechwyconego obrazu z monitora, ale jakimś cudem omyłkowo wybrałem jakość 720p zamiast 1080p przy nagrywaniu, a zorientowałem się dopiero po zmontowaniu filmu... Mam nadzieję, że mimo tego w miarę czytelnie zobaczycie krok po kroku co tam było robione i nie wpłynie to tak znacząco na odbiór tutoriala 😉
***** Cię.
Dotyczy pierwszego zagięcia (pudełko). Przy rozwinięciu blachy powinny być (wcięcia dotyczy narożników) do początku zagięcia blachy, w przeciwnym razie nastąpi rozerwanie, lub pofalowanie blachy przy gięciu.
Nie twierdzę, że ten projekt był zrobiony zgodnie ze sztuką, nagrywałem to na gorąco i mogłem popełnić jakiś błąd choć tego odcinka już nie pamiętam 😅😅
Warto wspomnieć o współczynniku K. Oryginalnie jest 0.440 ja ustawiam na 0.273 i dokładność po gięciu jest lepsza. Oczywiście prasa krawędziowa musi być dokładna żeby to było widoczne.
Zgadza się, dzięki że o tym wspominasz 😉
Ten współczynnik K jest do każdej grubości blachy?
"Upewniamy się, że na pewno jest militer", no super porada, a jak są cale, to żadnej porady jak to zmienić. xD
Nie da się zmienić jednostek po otworzeniu nowej części. Żeby utworzyć nową część w innych jednostkach należy głównym ekranie Inventora wybrać "Nowy" po czym otworzy się nowe okno. Po lewej stronie w drzewku musimy wybrać Templates -> PL -> Metric i wtedy po prawej stronie wybrać Standard (mm).ipt.
Muszę przejść z Ironcad3D na Inventora 95%lkonstrukcje blaszane+kratownice, podpory. Da radę pociągnąć temat???
Kratownice raczej nie bo nie robiłem takich rzeczy i nie mam doświadczenia. A co konkretnie by cię interesowało z konstrukcji blachowych? Nie mam jakiegoś wielkiego doświadczenia, ale blaszane szafki czy pulpity na statki projektowałem.
mam pytanko :)
Przeniosłem wszystkie swoje pliki (pojedyncze części i wiele złożeń) na inny komputer z inventorem. Miałem tam dużo śrub, nakrętek itp dodanych z Control Center. Wszystko zniknęło. Da się to jakoś podczytać żeby nie wstawiać tego na nowo ?
Jaka wersja Inventora? Dzieje się tak dlatego że elementy z biblioteki nie zostały dodane do folderu projektu, a pracowałeś pewnie na default 😥 Nie chcę tego mówić, ale niestety będziesz musiał to dodać ręcznie. Może spróbuj utworzyć nowy projekt, wrzuć do folderu projektu wszystkie pliki i wtedy spróbuj dodawać komponenty. Jeżeli to się nie uda to zrobię film o tym jak temu zapobiec w przyszłości 😉
@@WesoyKonstruktor Dzięki. Już to ogarnąłem. BTW wersja 19. Okazuje się, że inwentor tworzy zbiór wszystkich komponentów w "dokumentach" na C:\. Wystarczyło pododawać tam pliki i wszystko podczytalo.
Dokładnie coś takiego :D Muszę sprawdzić czy w nowszych wersjach przypadkiem nie ma już tego problemu i zapisują się w folderze projektu.
w jakim temacie będzie kolejny odcinek?
Najszybciej chyba będzie postawienie serwera druku CUPS na Raspberry Pi Zero W bo to już mam nagrane i tylko komentarz muszę dograć i zmontować. Dalej będzie najprawdopodobniej budowa serwera do tysiąca zł na chińskiej płycie głównej 😁
Widzę że 🦆 się wytnie
Dwa rysunki po co? Technologicznie=warsztatowo to powinieneś zrobić rys dxf. po rozwinięciu z zaznaczonymi krawędziami gięcia. Współcześni operatorzy i maszyny tak robią takie elementy.
Pozdrawiam
Powiedzmy, że "co warsztat to obyczaj" 😅 Jak miałem najwięcej do czynienia z konstrukcjami blachowymi (projektowałem szafki elektryczne i pulpity na mostki okrętów) to zakład, który nam to robił oczekiwał rysunków płaskich i złożonej szafki. Z płaskich oczywiście dostawali też DXF do cięcia, ale chcieli też rysunki "zgięte" żeby po gięciu tak naciągnąć i spawać, żeby wymiary gotowej szafy się zgadzały.