TAJEMNICE KATEDRY W KWIDZYNIE |

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 21 сен 2024
  • Nadszedł wreszcie czas, żeby poważnie zabrać się za temat, który mamy na uwadze już od kilku miesięcy. Pisaliśmy kiedyś naszym sympatykom, że od czasu do czasu będą pojawiać się treści mające w niewielkim stopniu związek z urbexem. Taką właśnie kwestią jest nasz wspaniały, kwidzyński zespół katedralno-zamkowy diecezji pomezańskiej z XIV w. Nas w tym tygodniu szczególnie będzie intrygowała część katedralna, która zawiera miejsca niedostępne dla turystów i nieznane wielu mieszkańcom Kwidzyna.
    Naszej eksploracji przewodził doświadczony i wykwalifikowany pracownik kwidzyńskiego Tabularium, Tomasz Karcz.
    Musimy nieskromnie przyznać, że jesteśmy posiadaczami jednej z najokazalszych świątyń przynajmniej na północy Polski. Imponujące wnętrze gotyckiej katedry, zwanej również konkatedrą elektryzuje swoim ogromem jak i architekturą sakralną. Sam zaś kompleks katedry kwidzyńskiej połączonej z zamkiem kapituły pomezańskiej sięga okresu średniowiecza i powstał w latach 1343-1380.
    Łączna długość budowli (bez części zamkowej) wynosi 86 m i dzieli się na chór oraz trzynawowy korpus kościoła o charakterze pseudobazyliki. Nad nawą główną, której wysokość wynosi 18,2 m, znajduje się sklepienie gwiaździste w bogatej wersji ośmioramiennej.
    Architektoniczną perłę stanowi południowy portyk katedry, powstały z wapienia gotlandzkiego o formach wczesnogotyckich, który w architekturze średniowiecznych Prus był jedyną tego typu konstrukcją. Nad nim prezentuje się unikatowe dzieło sztuki - średniowieczna mozaika przedstawiająca św. Jana Ewangelistę, wykonana prawdopodobnie przez artystów z Wenecji. Takie mozaiki podziwiać możemy jedynie w Pradze i Rawennie.
    Historia i opis katedry powstały w oparciu o informacje ze strony kwidzyńskiego Tabularium: tabularium.ckj...
    SPONSOR KANAŁU:
    wrtransport.pl
    Zapraszamy na nasze media społecznościowe:
    / urbexteamkwi. .
    / urbexteamkw. .
    Pamiętaj, #UrbexToNieWandalizm

Комментарии • 151