Wieczór autorski Łukasza Lamży i promocja książki "Światy równoległe. Czego uczą nas....."

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 25 янв 2024
  • Fragmenty spotkania autorskiego Łukasza Lamży, Autora ksiązki "Światy równoległe. Czego uczą nas płaskoziemcy, homeopaci i różdżkarze". Wydarzenie zorganizowane przez Dział Nauki i Literatury Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy, w sali audiowizualnej (ul. Gdańska 4).
    Zdawałoby się, że dostęp do wiedzy jest dziś nieograniczony i łatwy. Jednak czasy, w których żyjemy, przynoszą więcej pytań niż odpowiedzi - z gąszczu komentarzy i linków trudno wyłuskać rzetelne informacje, samozwańczy eksperci prześcigają się w dobrych radach, a „najnowsze badania” stały się zaklęciem sankcjonującym każdą teorię. Czujemy, że wiedza coraz bardziej nas zawodzi, jednocześnie nie wiedząc, kiedy możemy zaufać naukowej prawdzie.
    Dziennikarz naukowy Łukasz Lamża brawurowo prowadzi nas przez krainę szarlatanerii, meandry pseudonauki i szczyty teorii spiskowych. Wiedza i dociekliwość autora oraz próba zrozumienia oponentów składają się na fascynujący alfabet pseudonauki, a zmierzenie się z najbardziej gorącymi zagadnieniami to świetny sposób na poznanie obiektywnej, naukowej prawdy.
    Antyszczepionkowcy - audiofilia ekstremalna - chemtraile - homeopatia - irydologia - kreacjonizm młodoziemski - płaska Ziemia - radiestezja - strukturyzacja - pamięć wody - powiększanie piersi w hipnozie - wysokie dawki witaminy C - zaprzeczanie globalnemu ociepleniu - żywa woda, surowa woda.
    Czekaliśmy na tę książkę. My, umęczeni twierdzeniami bez poparcia w badaniach, fantazjami bez podstaw naukowych. Autor broni rozumu, nie atakując i nie ośmieszając. Przytacza fakty zgodne ze współczesną wiedzą. Nie zakłada z góry złych intencji. Znajduje prawdziwe elementy zagubione w wielkiej sumie błędów. To szczególnie ważne, gdy chodzi o nowe terapie w nieuleczalnych chorobach. Cenię w tej książce, że nie jest agresywna. Że napisał ją ktoś, kto lubi naukę i lubi ludzi.
    prof. Magdalena Fikus
    Książka Lamży powinna mieć podtytuł „Krótki poradnik o tym, jak szybko i skutecznie obalać teorie spiskowe na forach internetowych”. Oczywiście są tacy, którzy dopłynęli do granic oceanu nonsensu i nie ma na nich innego argumentu niż popukanie się w czoło, jednak na wszystkie inne teorie dostajemy po kilka naukowych asów, które w odpowiedniej chwili możemy wyłożyć na stół, powiedzieć „sprawdzam” i obserwować, jak nasz rozmówca wije się w mękach obnażonego braku (dyplomatycznie rzecz biorąc) logiki. Uczy i bawi.
    Agnieszka Senga Walędziak, czytelniczka
    Funkcjonowaniu tego równoległego, pozanaukowego świata przygląda się w swojej książce Łukasz Lamża. I należą się mu podziękowania nie tylko za świetnie napisany reportaż, ale i zajrzenie w głąb doliny niesamowitości, do której zapuszczać się mają odwagę tylko nieliczni.
    17 stycznia 2020 „Dziennik Polski”, DZ./Nr 13 z dn. 17.01.20
    Pojawił się autor, który broniąc rozumu, nie odsądza bezrozumnych od czci i wiary, ale też ani myśli im pobłażać. To wielka sztuka - odpuścić sobie całkiem zasłużone wyśmianie bezmózgich (choć z mózgiem), a szarlatanów i kuglarzy nazwać po imieniu, lecz bez agresji. Książka do namysłu, pośmiania się, refleksji nad ułomnością gatunku ludzkiego. Ale z przesłaniem, by mimo wszystko lubić ludzi, bo nie ma w tym nic złego.
    10 lutego 2020 Maria Fredro-Boniecka, vogue.pl
    Książka napisana jest przystępnym językiem, choć nie brakuje w niej odniesień do specjalistycznych pojęć. Autor z równą erudycją powołuje się na źródła biologiczne, medyczne, technologiczne co humanistyczne czy przyrodnicze.
    12 lutego 2020 Martyna Ferenc, badania.net
    Łukasz Lamża, kolokwialnie mówiąc, odwalił kawał dobrej roboty. Kawał - bo musiał przekopać się przez naukowe i pseudonaukowe tomiszcza, a dobrej - bo naprawdę nieźle wytłumaczył, o co chodzi i o co nie chodzi.
    12 lutego 2020 Anna Snopkowska, nowyfolder.com
    Lamża (…) pokazuje, że sprzeczne z nauką teorie i rosnąca popularność medycyny alternatywnej nie są zjawiskiem, które da się wytłumaczyć jedynie w kategoriach niewiedzy czy ignorancji.
    12 lutego 2020 Olga Drenda, „Książki Magazyn Do Czytania”, DM./Nr 1 z dn. 01/02.20
    Łukasz Lamża (…) pisze przystępnie, z humorem, bez poczucia wyższości kogoś z dużą wiedzą naukową. Ważna, a przy tym porywająca książka.
    12 lutego 2020 „Uroda Życia”, M./Nr 3 z dn. 03.20
    Autor nie tylko opisuje kolejne mity i spiski, ale przede wszystkim ich kontekst.
    14 lutego 2020 „Przewodnik Katolicki”, T./Nr 7 z dn. 16.02.20
    Lamża zwraca uwagę, że kluczowe w rozpowszechnianiu „podejrzanych teorii” jest granie na emocjach i budowanie obrazów [często przerażających].
    20 lutego 2020 Szymon Zdziebłowski, naukawpolsce.pap.pl
    Kompendium wiedzy na temat ignorancji.
    25 lutego 2020 Magdalena Środa, „Gazeta Wyborcza”, DZ./Nr 46 z dn. 25.02.20
    Łukasz Lamża pisze o sprawach naukowych zrozumiale dla każdego i, co najważniejsze, rozprawia się z mitami, a nie z ludźmi, którzy w nie wierzą.

Комментарии •