Tök jó turbina tour videó lett! :) Engedelmeddel egy apró észrevétel: 11:25-től, a ~2000-es fordulatból a transzformátor nem transzformál árammá... ez így kicsit erős, - ha már műszaki adatokról van szó - a generátor, ami mechanikai energiából villamos energiát előállít. A transzformátor, ami a megtermelt villamos energiát feltranszformálja. (dióhéjban) De ezt előtte Péter el is mondja. :)
Hollandiába pont ilyen turbinákon dolgozom én is. Fantasztikus gépek és aki egyszer felmerészkedik a tetejére az örökké szeretni fogja! Innen üzenem a service teamnek, nem megy a lámpa a switch gear felett :D
A videó 13:30-nál téved. A szélkerék körül a zaj miatt is nem hasznosítható a terület alatta. Igenis a probléma az vele, hogy az alacsonyan teljesítménysűrűség miatt brutálisan sok helyet foglalnak el ezek.
Jók lennének az ilyen videók ha részletesebben ki volna beszélve az adott téma, pl. itt nem esett szó a felépítményben mekkora egy transzformátor a generátor mérete súlya, egy lapát súlya, mennyi acélból készül egy 100 méteres szélturbina, hogyan szabályozzák hogy ne pörögjön túl gyorsan erős vihar esetén, mekkora a minimum forgatónyomaték amitől elindul a generátor stb.
A lapátok állásszögének változtatásával szabályozzák hogy a generátor ideálishoz mindig közeli fordulatszámon pörögjön, vagy álljon le. A féket csak a rotor álló helyzetében használják többnyire, illetve vészleállításnál.
Engem érdekelt volna az elektro szmog is és mező ami keletkezik körülötte,hogy milyen hatást gyakorol a szervezetre...azért ahol 35e Volt szaladgál ott nyilván kell lennie valaminek...vagy ha nincs mivel oldjàk meg az árnyékolàst? Nyilván föld alatt viszik tovább az áramot ott milyen hatást gyakorol a környezetre...stb... Bőven lett volna kérdésem...szervizelès,költség,gyakoriság...bla bla..... Klassz videó,de nagyon felszínes infó... Megért volna még 5 percet....
A vasuti felső vezetékben 25kV ott nem gond? 100 méter magasan a semmi közepén nincs igazán valós probléma. A nagy 220 400kV felső vezetékek már érdekesebb kérdéseket vett fel amikor keresztül megy pár ház felett.
Joe Don te okos vagy bazzeg,csak nagyon rejtegeted...amióta a Telekom száján kiesett az 5G kifejezés azóta ezen ràgódsz,hogy mi az... A kérdésem teljesen logikus és helytálló ha csak böfögni akartàl akkor fussunk össze sörözni....ott is megteheted...
@@motorcityproject Pár méterre van egy 400KV-os vezeték (térkép szerint paksi atomerőműtől jön) alatta lévő kerítésen pl. lehet feszültséget mérni (néhány század V-ot) akkor ha magas a fű nem lehet csupasz bőrfelület mert csíp. Amikor megállok alatta a robogóval a kormányon lehet érezni "valamit" hasonlítani nem tudom semmihez, ugyanolyan mint amikor felső vezetékes vasúton megyek át csak ez erősebb.
Kritikus vagyok de ha egy videó jó azt elismerem.Ha minden igaz az utcánkban én fogok először tavasszal napelem kis erőművet telepíteni a tetőre.Remélem követnek majd páran ebben.Ideje cselekedni és nem mindig csak a kiadásokra gondolni.Hajrá Magyarok!:)
Szia! Annyira szuper ez a videó! 5éves kisfiam már szàzszor megnézte..Nagy rajongója a szélturbináknak! Tudsz esetleg olyan lehetöségröl, ahol vele is meg lehet nézni közelebbről az egészet Magyarország vagy esetleg Ausztria területén,vagy olyan valakit aki tudna ebben segíteni? Nagy örömet szeretnél neki! Előre is köszönöm a választ!
Hello! A túzokokról egy szót sem szóltál. :-) Anno amikor felmerült, hogy kellenének szélerőművek (ca 1990-95), minden média teleharsogta, hogy a túzokpopulációt kinyírjuk velük. Szabályosan megtanították velünk, annyiszor hallottam már. Ennek ellenére Ausztriában a határ mellett rengeteget telepítettek azután. Aztán hirtelen irányváltás történt: - a túzokokat nem zavarja, - kitelepítették a túzokokat, - elköltöztek a túzokok, - nincsenek is túzokok. Ezeket az indokokat mind hallottam a médiából. Aztán elkezdték telepíteni a szélkerekeket... Szóval, mi van a túzokokkal?:-))
Nekem is tetszett a riport, nagyon érdekes és szórakoztató is volt. Itt van egy film arról, hogyan készül a hatalmas beton alapozás és a torony összeszerelése az óriás darukkal. A lapátok, előre összeszerelt hengerek szállítása közúton is egy komoly tervezést igényel, hogy elfér-e egy-egy kanyarban? ruclips.net/video/QOUQcVbprm4/видео.html Most már csak az a kérdés, hogy ezeknek a méregdrágán épülő, hektikusan működő szélturbináknak milyen lehet a megtérülési költsége? Megéri-e egyáltalán?
Ez még előző generációs , a cég mostani neve BAETTR, régen ez volt a Vestas. Itt dolgozom,nagyon komoly mekkora alkatrészek vannak. Durva belegondolni ,hogy 16tonna csak egy darabja 😅
Érdekes videó! Engem még érdekelt volna, hogy a lapátok állása befolyásolja-e a megtermelt energia mennyiségét, illetve ha nagyon erős a szél, akkor ezzel tudják csökkenteni a szélturbinára ható erők számát. Amúgy tényleg erre kéne inkább költeni mint a Paks 2-re felvenni a csilliárd euró hitelt :)
A Paks 2 része a kommentnek téveszme. Egy zsinóráramot előállító erőművet nem lehet kiváltani egy intermittens termelővel. Sehogy. Soha. Ráadásul úgy, ha eleve drágábban termel áramot a szélerőmű életciklus költségen.
ismerősöm volt az egyik kivitelező az elektromos hálózat (egyes részeinek) kiépítésében, a videóban szereplő szélerőmű parkban. egyszer kimentem vele a területre mikor még csak az alapozás történt, akkor került szóba hogy egy szélerőmű alapjába közel 18 millió forintnyi beton került. persze ez "nem sok" egy ekkora beruházásnál, de ha belegondolunk mekkora tömegű beton került egy alapba, mindjárt más. csak éjjel lehetett önteni a betont mert a nagy tömeg+kötés miatt akkora hő szabadult fel, hogy úgymond elégett volna a beton ha még nappal a nap is melegítette volna.
@@joedon9758 nem, az ismerősömék csak a gyengeáramú hálózatot csinálták, az erősáramot meg földkábelezést más cégek csinálták. azt hogy a vill korr volt e fogalmam sincs.
Ha valaki vizuálisan is be akarja fogadni a készítés folyamatát: 3:30-tól lesz érdekes a betonvasazással. :-) Reális a 18 M Ft. ruclips.net/video/rI7GRfhcQbk/видео.html
A gondolát miért kell fent elhelyezni? A fötengely nyomatékát leig kellene vezetni és lent elhelyezni a gondolát. Akkor a szélturbina súlypontja lejjeb kerülne ami növelné az egéssz épitmény stabilitását.
@Gergő Gergő A viztoronynál kénytelen vagy magasan elhelyezni a viztartályt hiszen az a cél, hogy legyen potenciális energiája. A szélturbinánál inkább szajlákkal fesziteném ki mint pl. a rádió adó tornyok esetében. A nyomaték átvitelét lokális olajcirkulációs turbinával oldanám meg. Olajat áramoltatni le-fel menö csörendszerben ami átvinné a lapátok keltette eröt az alapoknál elhelyezett generátortengelyre. Az olaj könnyebb a fém tengelytöl és nem kopik :)
@Gergő Gergő értem. Csak arra voltamkiváncsi, miért és miben nincs igazam. Bár a gondolatüzet lent könnyebb lenne leoltani mint amikor fent gyullad ki :D
@Gergő Gergő Amúgy a gravitációs vagy mágneses tér ben elmozuló tárgyak mozgási energiája kicsatolható. pl. a gravitációnál 1:12 arányban. 1 egységnyi befektetett lenditö impulzusra a kimeneten 12 egységnyi mozgási energia jelenik meg. veljkomilkovic.com/Oscilacije.htm
Onnan tudom, hogy lehetséges, mert én saját magam is elvégeztem az alapkisérletet impulzus meghajtásos motor modellel ahol 1:4 hatásfokot mértem ki. Ezen a vonalon kellett volna elindulni még a foszilis üzemanyagok alkalmazása elött.
Hortobágyon jártam egy idős bácsival beszéltem mondta hogy Mátra felől állandóan fúj a szél mégsem engedélyezték a szélerőműveket a természetvédők tiltakozása miatt. Nem értem mijét tiltakoztak ellene? mátrai hőerőművet szénnel fűtik szerintem idővel le tudnák váltani megújuló források segítségével is.
Engem az érdekelne, hogy milyen módszerrel van megoldva ezeknék a generátoroknál, hogy folyamatosan hálózati szinkronon (ugyebár általában 50Hz) működjenek? A gázmotoroknál és turbináknál ismerem a megoldást, de ennél a módszernél még nem.
Majomszemgolyó okoskodik,tájékoztat.Életében nem látott villáskulcsot.A Kombinált fogót csak az űrlények használják,a felfogása szerint.Mi lenne,ha egy Mérnök,vagy egy karbantartó csinálná ezt a videót
Miért forog minden szélturbina az óramutató járásának megfelelően?? Miért nem fele így, fele úgy. Utánanéztem, de a Coriolis erő nem magyarázza. Két éve keresem a magyarázatot, de nem találtam. Ha valaki tudja, köszönöm.
Nagyon komoly ! Mondjuk engem érdekelt volna milyen alapja van a föld alatt egy ilyennek,illetve milyen falvastagsága van. Mikor lekapcsoltátok, nálunk le is állt a mikrohullámú sütő :)
Jól tudom, hogy Mo.-on főleg a tájépítészeti és természetvédelmi szempontok akadályozzák a szélturbinák telepítését egyébként jóval többet lehetne építeni, mint amivel épp rendelkezünk? Korábban tanulmányban olvastam, amit azóta sem találok. :( Jó lenne ezeken a szabályokon puhítani. Csak addig nem esztétikus, amig nem szokja meg a szemünk. Én sokat mozogtam Dániában és azt kell hogy mondjam, hogy mindenfelé láttam és egyáltalán nem mondanám csúnyának. És egy idő után annyira megszokom, hogy fel sem tűnik. Mikor elkezdtem tudatosan számolni őket utazás közben, akkor döbbentem le, hogy jé, itt ennyi van? Pl. mikor Billundnál a repülő a felhők alá ért, attól a ponttól a leszállásig eltelt pár perc alatt (kb. 5) 140db-t(!!!) számoltam.
Nem. A szélsebesség az ország nagy részén nevetségesen alacsony. A legszelesebb Kisalföldön is a mértékadó magasságban alig 7 m/s az átlag. A 2000-es évek közepén a nagyvilágban olyan helyekre telepítették le az ilyeneket, ahol 9-11 m/s szélsebesség volt. A szélsebesség kb. .harmadik hatványával arányos a levehető teljesítmény. A nagyon kevés szelesebb hely itthon hegytető és természetvédelmi terület. A többi hely nagyrészt zaj, védőtáv és más miatt esik ki. A Kisalföldön a load factor is hiába jó (0,23-0,25 tája) tehát viszonylag állandó a szél, ha az gyenge.
2016-ban hoztak egy miniszteri rendeletet, miszerint új szélerőmű lakott településtől minimum 12 km-re létesülhet. Ha megnézzük Mo. térképét gyakorlatilag minden hely kiesik..
@@zoltanszabo3789 hát azért én találnék ilyen területet de értem , lakott terület közelében nem lehet nehogy az egyszerü ember is kihasználhassa ezt az energia forrást.
nem azért tiszta energia, mert kifogyhatatlan, hanem azért, mert nincs mellékterméke előállítás során,megújuló energiának hívják azt, ami "kifogyhatatlan"
Azért a szélnek van még egy nagy hátránya; A madarakkal szemben nem túl kíméletesek. Bár folyamatosan próbálnak megoldást találni erre, de azért még mindig sok madár pusztul el a szélturbinák miatt.
@@swengsx3025 Köszi a választ! Miért számít a lapátok súlya, nem mindegy mekkora tömeg forog körbe? Szerintem talán azért, hogy a ritkán előforduló vihar miatt ne kelljen túl nagy erőkre méretezni a tornyot. Mérnök vagy?
RIP Magyarországi szélturbinaépités 20XX-2016: "Kezdjük inkább az elején, az országos településrendezési és építési követelményekről szóló 253/1997. (XII. 20.) Korm. rendelet módosításának 1. §-val: „(4) Beépítésre szánt területen és beépítésre szánt terület határától számított 12 000 méteren belül - a háztartási méretű kiserőműnek számító szélerőmű kivételével - szélerőmű, szélerőmű park nem helyezhető el.” Ez magyarul és kissé leegyszerűsítve azt jelenti, hogy a települések 12 km-es környezetében nem lehetséges szélturbinát elhelyezni. Erre geográfus kollégánknak rögtön összeszaladt a szemöldöke... Felkerestük az ELTE TTK Földrajztudományi Központjának egy munkatársát, aki nevét nem vállalva, kérésünkre szívességből elkészítette geoinformatikai szoftver segítségével azt a térképet, amely megmutatja, hogy a fenti kitétellel (tehát települési belterületektől 12 km-nél távolabb) hol lehet majd Magyarországon szélturbinát telepíteni. Íme a térkép, amelyen fehérrel láthatjuk a szélturbinák telepítésére alkalmas területeket: Látja, hogy nem látja? Arra gondoltunk, írunk még a rendeletekben megfogalmazott többi feltétel teljesíthetetlenségéről is (vannak ugyanis), de ennyi talán éppen elég. Valaki nagyon nem akarja, hogy Magyarországon működőképes szélerőművek létesüljenek. Nagyon-nagyon nem." energiabox.blog.hu/2016/09/16/szabad_csak_nem_lehet_733
Imádom a szélturbinákat! Írtam is róluk egy zenét. Csaba, ha ezt előre tudom, bedobhattad volna a videó alá. :) ruclips.net/video/ncl5hilANw4/видео.html
Tök jó turbina tour videó lett! :)
Engedelmeddel egy apró észrevétel: 11:25-től, a ~2000-es fordulatból a transzformátor nem transzformál árammá... ez így kicsit erős, - ha már műszaki adatokról van szó - a generátor, ami mechanikai energiából villamos energiát előállít. A transzformátor, ami a megtermelt villamos energiát feltranszformálja. (dióhéjban)
De ezt előtte Péter el is mondja. :)
Nagyon jó, h foglalkozol ilyen témákkal is, mert egyszerre érdekesekek és érthetőek a videóid. ez pedig nagyon fontos téma! köszi!
10/10! Tátott szájjal néztem, gratulálok. És egy picit irigyellek is:)
Ez zseniális :) köszönjük! Az egyik legjobb videó. Mindig is érdekelt hogy hogyan működik! Ezek mellett pedig nagyon cukik szerintem :)
Mármint kicsodak?
6:10 " Észak-Magyarországon vagyunk, itt a legnagyobb település : Győr .... " ... basszus, hogy én ezt nem tudtam ...üdvözlet Miskolcról ! :)
:)
Na jó,de településről volt szó ,nem Mordorról:)
Dániában a Vestas gyár mellett dolgoztam 😁 Dúrva volt mikor egyben szálították a lapátokat 🙂
A szél a levegőnek az a része amelyik siet :D nagyon klassz videó.
Nagyon érdekes volt.
Szívesen néznék a napelemparkok/erőművekről is egy videót.
Hollandiába pont ilyen turbinákon dolgozom én is. Fantasztikus gépek és aki egyszer felmerészkedik a tetejére az örökké szeretni fogja!
Innen üzenem a service teamnek, nem megy a lámpa a switch gear felett :D
A videó 13:30-nál téved. A szélkerék körül a zaj miatt is nem hasznosítható a terület alatta. Igenis a probléma az vele, hogy az alacsonyan teljesítménysűrűség miatt brutálisan sok helyet foglalnak el ezek.
❤️❤️❤️❤️❤️
Imádom a szélerőműveket 😍😍😍😍😍
külön köszönet a tési szélmalmokért!✲
Szép munka! Jó a szöveg, a látvány, az infó, vágás stb, köszönjük!
Nagy Király vagy Csabi!!! Így tovább! Annyira jól nyomod, hogy 5 èv ès az Nemzetközi Űrállomásról nezzünk hogy wc-zel! :D sok sikert
Hát ez kurva nagy! :) Top komment! ;)
:D :D :D
Mindig is érdekelt ez a téma. Köszönjük az igényes bemutatást!
Jók lennének az ilyen videók ha részletesebben ki volna beszélve az adott téma,
pl. itt nem esett szó a felépítményben mekkora egy transzformátor a generátor mérete súlya,
egy lapát súlya, mennyi acélból készül egy 100 méteres szélturbina, hogyan szabályozzák hogy ne pörögjön túl gyorsan erős vihar esetén, mekkora a minimum forgatónyomaték amitől elindul a generátor stb.
Csak próbálok értelmesen ki nézni a fejemből!! Perfekt munka!
A lapátok forgását fékezik is, nehogy "túlpörögjenek" és szétszakítsák magukat és a tornyot is... Köszi a videót, szuper, nagy élméyn lehetett!!!
Gondolom a generátort kell állítani, mint az elektromos autóknál is állítható a visszatöltés, így a fékerő mennyisége.
A lapátok állásszögének változtatásával szabályozzák hogy a generátor ideálishoz mindig közeli fordulatszámon pörögjön, vagy álljon le. A féket csak a rotor álló helyzetében használják többnyire, illetve vészleállításnál.
@@DanaLKovacs Köszi, akkor rosszul tudtam. ...mármint a féket... a szétszakadást jól... van is olyan videó a neten... mindjárt megkeresem!
ruclips.net/video/No1Qzx1sQyc/видео.html
Engem érdekelt volna az elektro szmog is és mező ami keletkezik körülötte,hogy milyen hatást gyakorol a szervezetre...azért ahol 35e Volt szaladgál ott nyilván kell lennie valaminek...vagy ha nincs mivel oldjàk meg az árnyékolàst? Nyilván föld alatt viszik tovább az áramot ott milyen hatást gyakorol a környezetre...stb... Bőven lett volna kérdésem...szervizelès,költség,gyakoriság...bla bla..... Klassz videó,de nagyon felszínes infó... Megért volna még 5 percet....
A vasuti felső vezetékben 25kV ott nem gond? 100 méter magasan a semmi közepén nincs igazán valós probléma. A nagy 220 400kV felső vezetékek már érdekesebb kérdéseket vett fel amikor keresztül megy pár ház felett.
Solar Mr. Nyilván nincs óriási baj a háttérben különben nem lenne népszerű...ettől függetlenül a kérdéseim továbbra is fennàllnak..
az 5G frekvencia kiégeti az agyadat ha még maradt valamennyi, én attól tartanék inkább. Akár mikrosütőben is élhetnél ezzel az erővel.
Joe Don te okos vagy bazzeg,csak nagyon rejtegeted...amióta a Telekom száján kiesett az 5G kifejezés azóta ezen ràgódsz,hogy mi az... A kérdésem teljesen logikus és helytálló ha csak böfögni akartàl akkor fussunk össze sörözni....ott is megteheted...
@@motorcityproject Pár méterre van egy 400KV-os vezeték (térkép szerint paksi atomerőműtől jön) alatta lévő kerítésen pl. lehet feszültséget mérni (néhány század V-ot) akkor ha magas a fű nem lehet csupasz bőrfelület mert csíp. Amikor megállok alatta a robogóval a kormányon lehet érezni "valamit" hasonlítani nem tudom semmihez, ugyanolyan mint amikor felső vezetékes vasúton megyek át csak ez erősebb.
Gratula az operatőrnek. Elég merész volt, hogy kimászott a tetején :)
Én arra gondoltam hogy az drónfelvétel.
Mondd még egyszer, hogy nem szabad :)
karbi közben fent feküdni
ja és persze négyen
egyre jobb vagy, Csaba! csak így tovább, sok sikert!
Abszolút remek videó. A hangon még van mit gyúrni, de összességében 10/10! Csak így tovább! ;)
Kritikus vagyok de ha egy videó jó azt elismerem.Ha minden igaz az utcánkban én fogok először tavasszal napelem kis erőművet telepíteni a tetőre.Remélem követnek majd páran ebben.Ideje cselekedni és nem mindig csak a kiadásokra gondolni.Hajrá Magyarok!:)
Eddigi legjobb rész lett! 🙏 Sok tetszett, de ez most mindent vitt!
Fu de vártam. És nagyon fasza volt nézni :)
csudi jó volt nagyon érdekes még én se láttam közeröl
Szia! Annyira szuper ez a videó! 5éves kisfiam már szàzszor megnézte..Nagy rajongója a szélturbináknak!
Tudsz esetleg olyan lehetöségröl, ahol vele is meg lehet nézni közelebbről az egészet Magyarország vagy esetleg Ausztria területén,vagy olyan valakit aki tudna ebben segíteni? Nagy örömet szeretnél neki! Előre is köszönöm a választ!
szia, esetleg a filmben szereplő szervezetet érdemes talán megkeresni, lehet hogy szerveznek nyílt napot.
14:08-kor állítsd meg! Optikai csalódást fogsz látni a rácspontokban.
itt nem volt mit megkóstolni? :))
Ez érdekes volt, köszi 😊
Ez de jó rész volt! Köszi
Érdekes volt, köszöjük a bemutatót! 👍
Erős szél esetén (70-90 km/h) leállitják az erőművet, vagy fékezik?
Szoftver állítja le
Ha jól tudom 120 km/h-nál automatikusan elfordulnak a lapátok es igy megáll.
Hello! A túzokokról egy szót sem szóltál. :-)
Anno amikor felmerült, hogy kellenének szélerőművek (ca 1990-95), minden média teleharsogta, hogy a túzokpopulációt kinyírjuk velük. Szabályosan megtanították velünk, annyiszor hallottam már. Ennek ellenére Ausztriában a határ mellett rengeteget telepítettek azután.
Aztán hirtelen irányváltás történt:
- a túzokokat nem zavarja,
- kitelepítették a túzokokat,
- elköltöztek a túzokok,
- nincsenek is túzokok.
Ezeket az indokokat mind hallottam a médiából. Aztán elkezdték telepíteni a szélkerekeket...
Szóval, mi van a túzokokkal?:-))
Oh te jó ég! Fantasztikus de egyben félelmetes is!
Személy szerint örök hálám hogy megmutattad nekünk
Nekem is tetszett a riport, nagyon érdekes és szórakoztató is volt. Itt van egy film arról, hogyan készül a hatalmas beton alapozás és a torony összeszerelése az óriás darukkal. A lapátok, előre összeszerelt hengerek szállítása közúton is egy komoly tervezést igényel, hogy elfér-e egy-egy kanyarban?
ruclips.net/video/QOUQcVbprm4/видео.html
Most már csak az a kérdés, hogy ezeknek a méregdrágán épülő, hektikusan működő szélturbináknak milyen lehet a megtérülési költsége? Megéri-e egyáltalán?
Ez még előző generációs , a cég mostani neve BAETTR, régen ez volt a Vestas. Itt dolgozom,nagyon komoly mekkora alkatrészek vannak. Durva belegondolni ,hogy 16tonna csak egy darabja 😅
11:46 oda hogy került ki a kamera? erre nagyon kiváncsi lennék
Valaki bátor volt és kimászot XD
Érdekes videó! Engem még érdekelt volna, hogy a lapátok állása befolyásolja-e a megtermelt energia mennyiségét, illetve ha nagyon erős a szél, akkor ezzel tudják csökkenteni a szélturbinára ható erők számát. Amúgy tényleg erre kéne inkább költeni mint a Paks 2-re felvenni a csilliárd euró hitelt :)
A lapátok állásszögének változtatásával szabályozzák hogy a generátor ideálishoz mindig közeli fordulatszámon pörögjön, vagy álljon le.
A Paks 2 része a kommentnek téveszme. Egy zsinóráramot előállító erőművet nem lehet kiváltani egy intermittens termelővel. Sehogy. Soha. Ráadásul úgy, ha eleve drágábban termel áramot a szélerőmű életciklus költségen.
11:33 kimászni nem lehet --a kamera hogy ment ki ???
3,6 -al kell szorozni ami nem jó, de nem is tragikus! :D
Élsz még??
Szerintem kifejeztten szépek, de nekem akkor is szélmalmok❤️
Fantasztikus!
ismerősöm volt az egyik kivitelező az elektromos hálózat (egyes részeinek) kiépítésében, a videóban szereplő szélerőmű parkban.
egyszer kimentem vele a területre mikor még csak az alapozás történt, akkor került szóba hogy egy szélerőmű alapjába közel 18 millió forintnyi beton került.
persze ez "nem sok" egy ekkora beruházásnál, de ha belegondolunk mekkora tömegű beton került egy alapba, mindjárt más.
csak éjjel lehetett önteni a betont mert a nagy tömeg+kötés miatt akkora hő szabadult fel, hogy úgymond elégett volna a beton ha még nappal a nap is melegítette volna.
melyik cég volt az? vill korr?
@@joedon9758 nem, az ismerősömék csak a gyengeáramú hálózatot csinálták, az erősáramot meg földkábelezést más cégek csinálták. azt hogy a vill korr volt e fogalmam sincs.
Ha valaki vizuálisan is be akarja fogadni a készítés folyamatát: 3:30-tól lesz érdekes a betonvasazással. :-) Reális a 18 M Ft.
ruclips.net/video/rI7GRfhcQbk/видео.html
Figyi, Csaba, most, hogy már elmúltál 18, az introból kiszerkeszthetnéd azt a tükör szelfis képet 😉
Nagyon nem olasz már régóta, nem szóltak?!
Húú, nagyon szuper!! ...de én soha de soha nem mennék fel! :D
1 lapát súlya 6500kg😀😀😀
Infó:Koppenhága😀😀😀
Miből készül, hogy ilyen nehéz?
Infó nem súly hanem tömeg
Miért csak 170 van belőlük? Miért nem tesznek le még 2000-et mondjuk? Ezt kellett volna megkérdezni. Jó videó.
Politikai okokból.
12:16 hol áll már a kamera/kamerás?:O
Elhangzott, hogy két kibúvó nyílás van, így az operatőr a másikon kukucskált ki.
3:31 ...ezt légyszi vedd fel... - Mert ha leesnél onnan, akkor a sisak megvéd 😀
Mert ha felülről valami leesik, esetleg nem áll bele a fejébe... de látom a lényeg csak a nagyot mondás volt.
Irónia gyerekek
@@lampy_ gyenge mentés....
@@drRolandHorvath 😂😂😂
Ha 100m magasról akár egy 10-es anya le is esik, teljesen mindegy, hogy van rajtad sisak vagy nincs
Lehet tudni, hogy a szél kialakulásáért milyen mértékben felel a hőmérséklet különbség és a bolygó forgó mozgása?
Fasza vidi, milyen kamerát (kamerákat) használsz?
12:05 -nél az operatőr egy másik nyíláson volt? vagy felmászott a tetejére :D
A generátor fölött van még egy ablak
Mi is voltunk már szélturbina tetején 😬😬😂
Én minden nap ott vagyok :D
Melyik parkban?
A gondolát miért kell fent elhelyezni? A fötengely nyomatékát leig kellene vezetni és lent elhelyezni a gondolát. Akkor a szélturbina súlypontja lejjeb kerülne ami növelné az egéssz épitmény stabilitását.
@Gergő Gergő A viztoronynál kénytelen vagy magasan elhelyezni a viztartályt hiszen az a cél, hogy legyen potenciális energiája. A szélturbinánál inkább szajlákkal fesziteném ki mint pl. a rádió adó tornyok esetében. A nyomaték átvitelét lokális olajcirkulációs turbinával oldanám meg. Olajat áramoltatni le-fel menö csörendszerben ami átvinné a lapátok keltette eröt az alapoknál elhelyezett generátortengelyre. Az olaj könnyebb a fém tengelytöl és nem kopik :)
@Gergő Gergő értem. Csak arra voltamkiváncsi, miért és miben nincs igazam. Bár a gondolatüzet lent könnyebb lenne leoltani mint amikor fent gyullad ki :D
@Gergő Gergő Amúgy a gravitációs vagy mágneses tér ben elmozuló tárgyak mozgási energiája kicsatolható. pl. a gravitációnál 1:12 arányban. 1 egységnyi befektetett lenditö impulzusra a kimeneten 12 egységnyi mozgási energia jelenik meg.
veljkomilkovic.com/Oscilacije.htm
Onnan tudom, hogy lehetséges, mert én saját magam is elvégeztem az alapkisérletet impulzus meghajtásos motor modellel ahol 1:4 hatásfokot mértem ki. Ezen a vonalon kellett volna elindulni még a foszilis üzemanyagok alkalmazása elött.
@@karvakferenc1009 és nem is környezetbarát
Ha már helyből szűkösen vagyunk, akkor pl. 1000 megawatt szélenergiához 360szor, napelemhez 75ször nagyobb terület szükséges az atomenergiához képest.
az intróban a "hogyan készül" felirat milyen betű típus?
Ilyenből kellene több!
Hogy lehet leállítani a szélturbinát ha a szél fújja?
@Peter Hidi Köszi!
Kézifék.😊🕊
Valahogy fel lehet menni egy turbina tetejébe, ahogy te is tetted? Vannak ilyen "nyílt napok" vagy vmi?
Nem tudsz, és hivatalosan ők sem mehettek volna fel. Külön vizsga kell hozzá, és az adott cég alkalmazásában kell legyél.
Rendesen féltem🌞 amúgy hárman voltatok fönt vagy drón , vagy hogyan készült a kitekintős rész a tetején?
10:23 van kettő tetőablak.
@@Nepper88 Köszönöm a választ.
Hortobágyon jártam egy idős bácsival beszéltem mondta hogy Mátra felől állandóan fúj a szél mégsem engedélyezték a szélerőműveket a természetvédők tiltakozása miatt.
Nem értem mijét tiltakoztak ellene? mátrai hőerőművet szénnel fűtik szerintem idővel le tudnák váltani megújuló források segítségével is.
Borzalmas a videó képminősége, pedig a tartalom jó! Csak rossz nézni.. 😆
Sok sikert!
Pedig akkora kamerával vették fel, hogy alig bírták felvinni..
@@zoltanlukatsovics5845 na ott meg is lepődtem :D nem értem akkor, a telefonommal szebb képet veszek fel
nagyon jó videó lett nagyon faszák ezek a szélturbinák..........
@@garazsgeza5728 hosszú távon kifizetődöbb mint az atom!!
Nagyon jó videó! De, engem a zene is érdekelne, ami a háttérben megy. Nem tudja valaki?
Ezt kerested:
ruclips.net/video/bpnFfurane0/видео.html
Jó videó! Mi a németeknél a szélerőmű parkok földmunkáit végeztük ott is volt mit nézni .. meg csinálni :D
mi meg felépítettük :D
11:59 nem lehet a tetőre kimenni de azért onnan kamerázzák...
Hát igen.
Videóban elmondják hogy kettő nyílás van a tetőn, gondolom a kamerás a másikból veszi őket...
Engem az érdekelne, hogy milyen módszerrel van megoldva ezeknék a generátoroknál, hogy folyamatosan hálózati szinkronon (ugyebár általában 50Hz) működjenek? A gázmotoroknál és turbináknál ismerem a megoldást, de ennél a módszernél még nem.
AC-DC-AC converterrel
Egész eddig azt hittem hogy létrán lehet csak felmászni a tetejébe!
Mire felmennél meg kéne ebédelned, de tuti pihenni egy pár órát, fárasztó lenne az. Aztán le is kell jönni onnan. :D
Üresen, tehát szerszám nélkül csak harnessben 7 perc
Igaz utána negyed óra lihegés
érdekes
Majomszemgolyó okoskodik,tájékoztat.Életében nem látott villáskulcsot.A Kombinált fogót csak az űrlények használják,a felfogása szerint.Mi lenne,ha egy Mérnök,vagy egy karbantartó csinálná ezt a videót
Miért forog minden szélturbina az óramutató járásának megfelelően?? Miért nem fele így, fele úgy. Utánanéztem, de a Coriolis erő nem magyarázza. Két éve keresem a magyarázatot, de nem találtam. Ha valaki tudja, köszönöm.
Nagyon komoly ! Mondjuk engem érdekelt volna milyen alapja van a föld alatt egy ilyennek,illetve milyen falvastagsága van.
Mikor lekapcsoltátok, nálunk le is állt a mikrohullámú sütő :)
írtam pár szót az alapozásról a kommentek között megtalálod.
@@MrCarl-fq6nf köszi
kb 65mm vastag az alsó szekciónál az ajtó mellett
(csak ott tudtuk megmérni 😊😊
Miért nem lehet a vidéket hütteni ezekkel a ventilátorokkal akkor amikor nincs szél?
A mezőket?🤔🕊
@@mihalykun6715 Mindik akkor vannak bekapcsolva amikor szél van .
Jól tudom, hogy Mo.-on főleg a tájépítészeti és természetvédelmi szempontok akadályozzák a szélturbinák telepítését egyébként jóval többet lehetne építeni, mint amivel épp rendelkezünk? Korábban tanulmányban olvastam, amit azóta sem találok. :( Jó lenne ezeken a szabályokon puhítani. Csak addig nem esztétikus, amig nem szokja meg a szemünk. Én sokat mozogtam Dániában és azt kell hogy mondjam, hogy mindenfelé láttam és egyáltalán nem mondanám csúnyának. És egy idő után annyira megszokom, hogy fel sem tűnik. Mikor elkezdtem tudatosan számolni őket utazás közben, akkor döbbentem le, hogy jé, itt ennyi van? Pl. mikor Billundnál a repülő a felhők alá ért, attól a ponttól a leszállásig eltelt pár perc alatt (kb. 5) 140db-t(!!!) számoltam.
Nem. A szélsebesség az ország nagy részén nevetségesen alacsony. A legszelesebb Kisalföldön is a mértékadó magasságban alig 7 m/s az átlag. A 2000-es évek közepén a nagyvilágban olyan helyekre telepítették le az ilyeneket, ahol 9-11 m/s szélsebesség volt.
A szélsebesség kb. .harmadik hatványával arányos a levehető teljesítmény.
A nagyon kevés szelesebb hely itthon hegytető és természetvédelmi terület. A többi hely nagyrészt zaj, védőtáv és más miatt esik ki.
A Kisalföldön a load factor is hiába jó (0,23-0,25 tája) tehát viszonylag állandó a szél, ha az gyenge.
Német-osztrák-holland utak során sokszor találkoztam szélturbina alkatrészeket szállító kamion konvojokkal, nem gyenge méretek vannak... :))
szépek...
Ha megbeszéled a manussal, hogy kiberheljük belôle a rezet, befelezzük a gempát!
Tökjók a videóid, a lelkibeteg kommentelőkkel meg ne foglalkozz!!!😉😉😉😉
Kamera nem adja át a nagysgáot
Na itt nem tudott semmit megkóstólni :D
GoPro👌
Miért nem hallunk szélenergia fejlesztésről?
@@garazsgeza5728 és mindig minden nap süt a nap , valami mást találj ki mert rz nem indok
2016-ban hoztak egy miniszteri rendeletet, miszerint új szélerőmű lakott településtől minimum 12 km-re létesülhet. Ha megnézzük Mo. térképét gyakorlatilag minden hely kiesik..
@@zoltanszabo3789 hát azért én találnék ilyen területet de értem , lakott terület közelében nem lehet nehogy az egyszerü ember is kihasználhassa ezt az energia forrást.
Nem mászhatunk ki csak kihajolunk- a kamerást azért kiküldték a másik végébe.
nem azért tiszta energia, mert kifogyhatatlan, hanem azért, mert nincs mellékterméke előállítás során,megújuló energiának hívják azt, ami "kifogyhatatlan"
Ilyeneket kéne építeni stadionok helyett!!!
És itt is politika...
Csak tudnád, hogy ehez kell szél is.. te oda rakhatod a groupama stadion helyére, ha nincs szél.... 😫😞😒
azt nem mondta el, hogy minden szélerőmű park mellé ugyan annyi MW teljesítményű gázturbina, tehát fosszilis erőmű kell!
Vestas ! .)
Ezt sajnos nem tudta megkóstolni a Csabi :D
Azért a szélnek van még egy nagy hátránya;
A madarakkal szemben nem túl kíméletesek. Bár folyamatosan próbálnak megoldást találni erre, de azért még mindig sok madár pusztul el a szélturbinák miatt.
@@joedon9758 Kétsegtelenül sok, de akkor egy másik problémaval már nem is szabad foglalkozni? Csak azzal, hogy a műanyagunkba is beledöglenek?
@@joedon9758 ruclips.net/video/M_5_8AiEvw8/видео.html
3 évet dolgoztam ezekkel a masinákkal, de egyetlen madártetemet sem láttam ( ja tudom elvitte a róka 🤣)
Miért ilyen keskenyek a lapátok? Egy szélesebb nem tudna több szélenergiát hasznosítani?
Mert annál nehezebb a súlya a lapátnak, így kevesebb fordulat/percet tud teljesíteni.
@@swengsx3025 Köszi a választ! Miért számít a lapátok súlya, nem mindegy mekkora tömeg forog körbe? Szerintem talán azért, hogy a ritkán előforduló vihar miatt ne kelljen túl nagy erőkre méretezni a tornyot. Mérnök vagy?
RIP Magyarországi szélturbinaépités 20XX-2016:
"Kezdjük inkább az elején, az országos településrendezési és építési követelményekről szóló 253/1997. (XII. 20.) Korm. rendelet módosításának 1. §-val:
„(4) Beépítésre szánt területen és beépítésre szánt terület határától számított 12 000 méteren belül - a háztartási méretű kiserőműnek számító szélerőmű kivételével - szélerőmű, szélerőmű park nem helyezhető el.”
Ez magyarul és kissé leegyszerűsítve azt jelenti, hogy a települések 12 km-es környezetében nem lehetséges szélturbinát elhelyezni. Erre geográfus kollégánknak rögtön összeszaladt a szemöldöke... Felkerestük az ELTE TTK Földrajztudományi Központjának egy munkatársát, aki nevét nem vállalva, kérésünkre szívességből elkészítette geoinformatikai szoftver segítségével azt a térképet, amely megmutatja, hogy a fenti kitétellel (tehát települési belterületektől 12 km-nél távolabb) hol lehet majd Magyarországon szélturbinát telepíteni.
Íme a térkép, amelyen fehérrel láthatjuk a szélturbinák telepítésére alkalmas területeket:
Látja, hogy nem látja?
Arra gondoltunk, írunk még a rendeletekben megfogalmazott többi feltétel teljesíthetetlenségéről is (vannak ugyanis), de ennyi talán éppen elég. Valaki nagyon nem akarja, hogy Magyarországon működőképes szélerőművek létesüljenek. Nagyon-nagyon nem."
energiabox.blog.hu/2016/09/16/szabad_csak_nem_lehet_733
Hatalmasak, és szerintem baromi jól néznek ki. 😀
Híradó: Ledarált egy embert a szélturbina.
Mért van ennyi hirdetés így nem élvezhető a videó?
Egy kicsit kiszellőztetted a fejedet :)
Persze ,hogy kéne sok ilyen, ennek apropóján arra miért nem került szó, hogy Magyarországon törvény szerint nem lehet létesíteni szélerőművet?
@@garazsgeza5728 A közvetlen közelében surrog, házak távolságában kizárt dolog, hogy bármit hallanál belőle.
Erre bicóztunk múltkor. Ez Bábolnán van (Bábolna és Ács között)
Ez hol van bőnyön én péri vagyok
Imádom a szélturbinákat! Írtam is róluk egy zenét. Csaba, ha ezt előre tudom, bedobhattad volna a videó alá. :)
ruclips.net/video/ncl5hilANw4/видео.html
A szélerömű mitől megújuló,talán magától nő.😊🕊