podwójne opodatkowanie - MLI i UPO a rezydencja podatkowa w UK
HTML-код
- Опубликовано: 9 фев 2025
- Inne video:
1. PODATKI OD KRYPTOWALUT • Podatki od kryptowalut...
2. TESLA ZA DARMO - CZY TO MOŻLIWE??!! • Tesla za darmo - czy t...
3. VAT PO BREXICIE - • VAT po Brexicie cz. 1 ...
Zrób ROZLICZENIE PODATKOWE self-assessment SAMEMU - Krok po kroku: • Jak zrobić rozliczenie...
Jedna praca jeden podatek koniec kropka
Ludzie jakie komplikacje i jakie rozkminy... Ani złotówki się nie należy krajowi, w którym się nie pracowało, tyle w temacie i najlepiej się wymeldować z takiego syfu i narazie a nie się zastanawiać nad tłumaczeniem. Kropka.
A co jeśli ktoś kto mieszka za granicą od dobrych 10 lat postanawia wrócić... Żona i dziecko zjadą rok wcześniej...żeby dziecko moglo już zacząć przedszkole w Polsce, co wtedy z moimi zarobkami w UK w którym jeszcze zostaje...mieszka tam więcej niż 183 dni..mam swój dom.Praca ponad 40g/t .zagraniczne konto..generalnie tu jest mój ośrodek życia..tylko rodzina już zjedzie wcześniej o jeden rok...co wtedy ?? Czy wtedy kochany Rząd tak mi pomoże wrócić do PL że na początek zerżnie mnie z 32% z rocznych zarobków w UK na dzień dobry.? A to będzie kwota nie mała..w sumie nie do uzbierania..bo przeciez tu w UK też place podatek...potem odjąć Ratę za dom..auto..motor..rachunki..nie ma opcji odłożyć na ich wymyślone 32% , jakiś kretyn wymyślił ten podatek... Ludzie porzuca idee powrotu..pozamykają za sobą ślady w PL i już nie wrócą jak taki start ma ich czekać...
Witam, a ja mam pytanie odnosnie Irlandii, jezeli w roku 2021 bylem 253 dni w Irlandii i pracowalem na caly eteat, mam tu dziewczyne wynajmuje mieszkanie i wlascieciel napisze mi zaswiadczenie ze wynajmowalem u niego dom bylem tu tez na praktykach w 2021, ale w Polsce na poczatku 2021 roku robilem kurs za ktory dostalem 800 zl kurs trwal tylko 7 dni to nie byla umowa o prace to byl kurs na dofinansowanie dla biznesu ale gdy zorientowalem sie ze po otrzymaniu dofinansowania bede musial mieszkac w Polsce zrezygnowalem z niego wiec tylko dostalem 800 zl za kurs i mam tez dzialke w Polsce nie mam mieszkania, ogolnie w 2021 roku bylem krocej w Irlandii 253 dni z powodu pandemi loty byly odwolywanie jestem w Irlandii od 6 lat i zwykle jestem ponad 340 dni w roku. Dziekuje, Pana materialy sa bardzo pomocne.
Trudna sprawa, a może nie? Mieszkam na stale z rodzina w UK od kilkunastu lat (maż, zona, dziecko), wraz z żona mamy stałą prace, dziecko chodzi do szkoły w UK, wszyscy mamy podwójne obywatelstwa PL i UK. Planujemy powrót do Polski we wrześniu 2021 i od razu zaczynamy prace (mamy już oferty). W Polsce mamy dom w budowie i żadnych innych interesów, własności, itp. Zatem jesteśmy na 100% rezydentami podatkowymi tylko w UK (dzisiaj). Co się dzieje z moja rezydencja podatkowa, jeśli wszyscy się przeprowadzimy do Polski we wrześniu, zaczniemy prace, a dziecko pójdzie do szkoły w Polsce? Z tego co rozumiem stajemy się rezydentami podatkowymi w Polsce, bo nasz ośrodek życia przenosi się właśnie tam? W konsekwencji, jak wyglądają podatki? Czy musze zapłacić podatek w Polsce od zarobków z UK od 1 stycznia 2021 do 31 sierpnia 2021? Jeśli tak, to szacuje ze będę musiał dopłacić w Polsce dziesiątki tysięcy złotych (w sumie z żoną), jako różnice wynikająca z różnych progów podatkowych i kwoty wolnej od podatku jaka jest w UK?
Mamy alternatywę, ale nie wiem czy dobrze myślę? Pracodawcy z Polski (duże finansowe korporacje) zgodziły się na to, żebyśmy pracowali dla nich od września do grudnia 2021 z UK, a fizycznie przeniesienie do Polski wraz z rozpoczęciem szkoły przesunąć na styczeń 2022. Czy w tej sytuacji mieszkając w UK, mając swój ośrodek życia w UK, liczba dni pobytu w UK jest grubo ponad poł roku, ale pracujemy zdalnie z UK dla polskich firm (3 miesiące), czy zmienia nam się status rezydenta podatkowego z UK na PL? Co w 2021 jest dla nas bardzo niekorzystne. Z góry dziękuje za odpowiedz!
Dzień dobry,
Prosimy o kontakt przez formularz z naszej strony www.taxone.uk/kontakt
Pozdrawiamy, Zespół TaxOne
Do końca lipca 2021 roku przebywałem w uk . Mieszkanie wynajmowałem tam od 2019 roku do czerwca 2021r
W lipcu 2021 wróciłem do polski . Czy z tego co zarobiłem w uk w roku 2021muszę się teraz rozliczyć w Polsce czy w Uk ?
Pozdrawiam
Dzien Dobry, A co w sytuacji gdzie człowiek jest Polakiem, ale wyemigrował bedac dzieckiem. Teraz jako osoba dorosła pracuje np 3 miesiace w UK w danym roku (Styczen, Lutyn Marzec wiedząc ze rok finansowy różni sie od Angielskiego ) ale musi nagle wrócić do polski na stale i po 6 miesiącach dopiero firma najwczesniej zmiani kontrakt z angielskiego na polski ( praca zdalna czyli dalej by byla wykonywana, lecz z terytorium polski ). Czy w takim wypadku muszę płacić podwójny wypadek a raczej różnice podatku angielskiego w stosunku do polskiego z 9 miesięcy pracy na angielskim kontrakcie ?
Niestety nie posiadamy wszystkich danych, aby określić gdzie powinny być uiszczone podatki. Zapraszamy na naszego bloga na stronie taxone.uk, może tam znajdzie Pan więcej wskazówek dotyczących Pana zapytania. Pozdrawiam serdecznie ;)
Tak naprawdę i tak nic nie kumam z tego z tym podatkiem to jeżeli zacząłem się budować w pl tez muszę zapłacić ten podatek nie mam meldunku nic w pl od 10 lat jestem w uk wiec takie pytanie posiadając działkę i zacząłem
Się budować muszę płacić ten podatek ???
Nawet jak sie ma nieruchomosci w PL to nie oznacza ze sie jest od razu rezydentem ,trzeba sie postarac o certyfikat rezydencji I po sprawie,
Dziekuje za material. A co z osobami pracujacymi na stale w UK (umowa stala) i wynajmujaca pokoj w UK, jednak majaca rodzine w PL? Pytam, bo nawet Ministerstwo Finansow PL nie umie odpowiedzieć (chodzi o zmiany od 2021 czyli tzw. Koniec unikania podwojnego oopodatkowania). MF twierdzi ze taka osoba jest rezydentem w obu krajach UK (w UK bo tam praca, mieszkanie i przebywanie wiecej niz 180 dni w roku) i PL (gdyz w PL rodzina czyli Centrum interesow życiowych) jednak taka osobe nadal będzie obowiazywala ulga abolicyjna... Wiec ktos tu kreci...
Czy tak Ci powiedziano w Ministerstwie Finansów?
Ja mam wszystko w UK - mieszkam tu od 15 lat, mam obywatelstwo UK, stala prace, wynajmuje mieszaknie, przebywam ponad 10 miesiacy w roku (odliczam urlop od pelnego roku) z wyjatkiem sytuacji ze .....zona i corka (ale ona jest juz pelnoletnia ) sa w Polsce i co teraz?
Zrzekac sie obwatelstwa polskiego? - to nie jest wcale takie proste (zalezy w sumie od widzi mi sie Prezydenta), brac rozwod czy zabierac zone do UK ?
@@robertkrzywicki3642 a Twoja żona i dziecko mieszkają na stałe w PL?
@@Krakowskisplen Tak, na stałe mieszkają w PŁ, a ja na stałe w UK
@@robertkrzywicki3642 no to masz odpowiedź. Twoje centrum interesów zyciowych jest w PL bo tam masz żonę i dziecko...
A jesli jedyne co wiaze mnie z Polska to mieszkanie ,ktore rodzice wlasnie na mnie przepisali i w nim mieszkaja tylko oni.W Pl przebywam 42 dni w roku a zyje i pracuje w UK.
A drugie pytanie .Czy udzielacie porad online lub mailowo?
Prawdopodobnie zatem będziesz rezydentem podatkowym brytyjskim. Nie jestem w stanie określić jednoznacznie Twojej rezydentury na podstawie tak szczątkowych informacji, ale 42 dni pobytu na terenie PL może świadczyć o tym, że nie masz tam swojego centrum interesów życiowych?
Zainteresował mnie jednak wątek "przepisania" na Ciebie mieszkania i kwestie ewentualnych CGT do uregulowania w przyszłości. Ciekawi mnie powód przepisania przez rodziców mieszkania, jeśli to oni mają tam mieszkać. I kwestie tego, jak polski urząd skarbowy będzie to interpretował. Mamy ciekawe czasy i spotykam się z ciekawymi fanaberiami ze strony urzędów skarbowych.
Plus zmiany podatkowe opisane przez mnie w ostatnim artykule na Mamonie też mogą mieć wpływ: www.mamona.co.uk/blog/budzet-na-nowy-rok-podatkowy-2023-w-wielkiej-brytanii
Polecam zapisać się na newsletter na Mamonie, w którym wynajduję w każdym tygodniu najciekawsze według mnie wiadomości i dzielę się nimi z naszymi czytelnikami.
A co do konsultacji, to proszę kierować zapytanie przez formularz kontaktowy www.taxone.uk
Pozdrawiam. Dawid
Więcej na temat podwójnego opodatkowania napisałem w cyklu artykułów tego dotyczących: www.taxone.uk/kategoria/podwojne-opodatkowanie
Regułą kciuka jest, że rozliczamy się z dochodu oraz zysku kapitałowego w kraju w którym jesteśmy rezydentem podatkowym. Na temat sprzedaży mieszkania napisałem kilka artykułów na ten temat, plus jeden jest w trakcie pisania na temat zmian podatkowych w Polsce. 1. "Podwójne opodatkowanie": www.emito.net/poradniki/finanse/podatki/Podwójne_opodatkowanie 2. "Sprzedałem mieszkanie w Polsce, czy muszę płacić podatek w UK?": www.taxone.uk/post/podatek-od-sprzedazy-mieszkania Oraz na temat 3. "MLI w kontekście firm zagranicznych": www.taxone.uk/post/mli-konwencja-o-unikaniu-podwojnego-opodatkowania Podsumowując zatem - tak, płacimy podatek w kraju, w którym mieszkanie się znajduje - np 8.5% ryczałtem w Polsce i następnie wciąż rozliczamy się w UK z tego dochodu z możliwością odpisania wcześniej zapłąconego podatku w Polsce. Na temat wynajmu również był napisany artykuł: www.taxone.uk/post/podwojne-opodatkowanie Na temat podwójnego opodatkowania w najbliższym czasie będę umieszczał więcej materiału, zapraszam więc na zapisanie się na Newsletter www.taxone.uk/newsletter
Mieszkam w UK 9 lat. Skladalem zawsze pity, bo kupowalem dzialke i stawialem dom. od 2019 wrzesien nie bylem w Polsce ani nic tam nie robilem! A teraz zgarna ode mnie kilakdziesiat tysiecy podatku za 2021? WTF! Mam adres u mamy w PL i konta w PLN.
Mało prawdopodobne ze US w Polsce będzie ciebie ścigał za podatki, jeśli jesteś rezydentem podatkowym w uk i masz tu centrum interesów życiowych a z Polską niewiele Cię łączy
temat dla małej garstki petentów