Pozdravujem Marcel. Rozmýšľam o tom, ako správne uvádzať percentá, aká silná je tinktúra. Každý výroca má svoju receptúru - iný pomer, iný typ "zálievky" - niekto používa domácu 52% pálenku, niekto lieh 60%, iný zase 80% a pod. Koľko percentná je tá tvoja, ktorú vyrábaš v tomto videu? Spomínaš pol litra tinktúry, čiže si navážiš 100-120g propolisu na pol litra alkoholu. Predpokladám, že pokladáš túto tinktúru za 20%-nú... tak je? Ak je to tak, mne to tak trochu matematicky nevychádza. Podľa mňa vznikne 20%-ná tinktúra tak, že z 1000g celkovej hmotnosti tvorí 80% lieh/alkohol a 20% propolis. Uvažujem/počítam správne? Myslím si, že ak chcem: - 20%-nú tinktúru, tak rozpúšťam 200g propolisu v 800g (=800ml) liehu - 25%-nú tinktúru, tak rozpúšťam 250g propolisu v 750g (=750ml) liehu - 30%-nú tinktúru, tak rozpúšťam 300g propolisu v 700g (=700ml) liehu skrátka súčet je vždy 1000g naloženej "zmesi". Mimochodom, z viacerých zdrojov som sa dopočul, že ideálne je použiť 70% lieh - údajne sa pri vyšších koncentráciách znehodnotia niektoré látky obsiahnuté v propolise. Prikláňam sa k tomu, aj keď neviem stopercentne zaručiť pravdivosť tohto tvrdenia. To je ale trochu mimo tému, zaujíma ma hlavne, ako správne uvádzať percentuálnu "silu" tinktúry.
Kvoli comu by sa nemala takato tinktura pit ale pouzivat len na vonkajsie pouzitie? Je to neprijemne na chut? Alebo az skodlive keby sa propolis pije, alebo je to len skoda vypit ? :D Lebo na druhej strane pouzili ste tu len 100g a vela vam este zostalo, keby sa vsetko vyluhuje tak je toho zopar litrov tinktury, to sa zase natieranim ani za ludsky zivot snad neda minut + keby takuto tinkturu robime kazdy rok tak uz duplom. Ci zle uvazujem? Vdaka :)
Myslím, že v nejakých 70-tych rokoch sa používal a bol veľmi žiadaný a účinný na žalúdočné vredy. Teda používal sa vnútorne - pár kvapiek do vlažnej vody. Vredy prestali bolieť, postupne sa vysušili. Ja si pripravujem propolisový med 50 ml propolisu zamiešam do 1 kg 🍯. Ale stačilo by aj menej. Myslím, že je to výborný prostriedok na podporu imunity.
Zdravim.. Chcem sa opýtať či ten propolis nieje veľmi silný keď že som našiel viac receptov kde dávajú od 20 až 40 gramov na pol litra a vy ste dali 100 :) Nemám sa báť nepokazim tým nič ak dám 100 ? 🙂
Dakujem za krasne video !
Nemáte začo
🍾 má to grády...
Tak to má
Pozdravujem Marcel.
Rozmýšľam o tom, ako správne uvádzať percentá, aká silná je tinktúra. Každý výroca má svoju receptúru - iný pomer, iný typ "zálievky" - niekto používa domácu 52% pálenku, niekto lieh 60%, iný zase 80% a pod.
Koľko percentná je tá tvoja, ktorú vyrábaš v tomto videu?
Spomínaš pol litra tinktúry, čiže si navážiš 100-120g propolisu na pol litra alkoholu. Predpokladám, že pokladáš túto tinktúru za 20%-nú... tak je?
Ak je to tak, mne to tak trochu matematicky nevychádza.
Podľa mňa vznikne 20%-ná tinktúra tak, že z 1000g celkovej hmotnosti tvorí 80% lieh/alkohol a 20% propolis.
Uvažujem/počítam správne?
Myslím si, že ak chcem:
- 20%-nú tinktúru, tak rozpúšťam 200g propolisu v 800g (=800ml) liehu
- 25%-nú tinktúru, tak rozpúšťam 250g propolisu v 750g (=750ml) liehu
- 30%-nú tinktúru, tak rozpúšťam 300g propolisu v 700g (=700ml) liehu
skrátka súčet je vždy 1000g naloženej "zmesi".
Mimochodom, z viacerých zdrojov som sa dopočul, že ideálne je použiť 70% lieh - údajne sa pri vyšších koncentráciách znehodnotia niektoré látky obsiahnuté v propolise. Prikláňam sa k tomu, aj keď neviem stopercentne zaručiť pravdivosť tohto tvrdenia. To je ale trochu mimo tému, zaujíma ma hlavne, ako správne uvádzať percentuálnu "silu" tinktúry.
Môže byt ale ja som mal iba 52 % alkohol.
@@marcelpolicka-vcelarstvo6255 ďakujem - skôr ma ale zaujímajú tie percentá, ako sa to správne počíta - kedy je 20%-ná, kedy 30%-ná tinktúra...
Jedna z možností výroby tynktúry. Niekto používa koncentrovanejší alkohol.
Nám sa osvedčil jemný lieh ten má asi 80 voltov.
@@1bazisko2 kolega spomínal že používa domácu ale 70%
Precedeny zvysok propolisu sa vyhadzuje? Nieje moznost ho este nejako vyuzit?
Ono to už take vyluhovane “blato” áno vyhodil som to
Môžte tým natrieť úle zvnútra. Budú dobre voňať. Alebo niečo iné zo dreva - je to dobrá a najmä ekologická impregnácia.
Kvoli comu by sa nemala takato tinktura pit ale pouzivat len na vonkajsie pouzitie? Je to neprijemne na chut? Alebo az skodlive keby sa propolis pije, alebo je to len skoda vypit ? :D Lebo na druhej strane pouzili ste tu len 100g a vela vam este zostalo, keby sa vsetko vyluhuje tak je toho zopar litrov tinktury, to sa zase natieranim ani za ludsky zivot snad neda minut + keby takuto tinkturu robime kazdy rok tak uz duplom. Ci zle uvazujem? Vdaka :)
Tak propolis obsahuje aj vosk a keby ste veľa pili tak to môže spôsobiť tráviace ťažkosti.
Ale z viečkovice žalúdočné ťažkosti nie sú. A tiež sa luhuje vosk. Či ?
Myslím, že v nejakých 70-tych rokoch sa používal a bol veľmi žiadaný a účinný na žalúdočné vredy.
Teda používal sa vnútorne - pár kvapiek do vlažnej vody. Vredy prestali bolieť, postupne sa vysušili. Ja si pripravujem propolisový med 50 ml propolisu zamiešam do 1 kg 🍯. Ale stačilo by aj menej. Myslím, že je to výborný prostriedok na podporu imunity.
Známy si strieka vodný roztok propolisovej tinktúry do hrdla ako podporný liek pri jeho zápale.
nic sa ti nestane pekne sa opijes a pak aj pozvracas 😄
Zdravim..
Chcem sa opýtať či ten propolis nieje veľmi silný keď že som našiel viac receptov kde dávajú od 20 až 40 gramov na pol litra a vy ste dali 100 :)
Nemám sa báť nepokazim tým nič ak dám 100 ? 🙂
Keď robíme tinkturu chceme aby účinná a obsahovala to čo obsahovať ma. Nič nepokazíte