Pełen szacun dla Ciebie i dla tych, ktorym sie udało z taką studnią. Ja zachęcony Twoimi filmami też sam spróbowałem, poprzedziwszy swoje próby zasiegnieciem info u tych, którzy się wierceniem fachowo zajmują (czy sie da, orientacyjna skala trudności, itd.) - pierwszy raz w zeszłym roku, drugi raz w tym. Niestety efekt żaden... Widać taki teren, choć nie wykluczam, że zrobiłem coś źle. Osobiście mam drobną przestrogę dla tych, którzy sie do takiej studni przymierzają - trzeba mieć świadomość, że nie wszędzie się ją da wywiercić. Ja próbowałem u siebie na działce (Podbeskidzie), 2x doszedlem za każdym razem do ok. 6m (pod wierzchnią warstwą ziemi glina i glina i glina i jeszcze raz glina) i... chyba łupek,l jakiś, bo za cholerę nie idzie dalej. Trudno, tak bywa... Może jeszcze podejmę trzecią próbę, zobaczymy (wiertnice mam swoje, więc się nie muszę o wypożyczanie martwić). Niemniej jednak, osobiście dziękuję za Twoje filmy, dobrze się je ogląda. A dla zachęconych filmami - próbujcie, moze Wam się uda. Pozdrawiam.
I takie podejście mi się podoba. Dziękuję za miłe słowa. Tak ma Pan rację że niecwszedzie się da. Niestety teren może się zmieniać nawet w odległości kilkuset metrów. Równie dobrze może być też tak że w jednym miejscu pan nie wykopie studni a na drugim końcu podwórka już tak bo może się okazać że jest zupełnie inaczej. To nie jest tak że jak u pana się nie da to na przykład kilka domów dalej sąsiad nie da rady zrobić. Może się okazać że ma zupełnie inny teren. Dobrym przykładem jest też fakt że na przykład mam zrobione na jednej działce cztery studnie i w jednej mam wodę bardzo zażelezioną a dosłownie 30 m dalej już tego żelaza nie ma i woda jest bardzo czysta. Niektórzy się poddają właśnie też z powodu żelaza i wody śmierdzącej a czasami wystarczy przesunąć studnię na drugi koniec z działki i okazuje się że woda jest okej.
Genialnie to zrobiłeś! Dzięki temu, że dzielisz się wiedzą i doświadczeniem w profesjonalny sposób takim amatorom jak ja łatwiej będzie uniknąć kardynalnych błędów. Bardzo, bardzo dziękuję 👍Wielki szacunek 🙂 Ja dopiero szykuję się do kopania, a w zasadzie do pogłębiania mojej studni kręgowej z wodą gruntową. Kupiłem rury 160mm i szlamówkę płuczącą. Teraz widzę, że rury z atestem do wody byłyby lepsze, a zwykła szlamówka nie będzie taka agresywna i pozwoli lepiej kontrolować wybieranie poluzowanego urobku. Pozdrawiam serdecznie 👋 Kawał dobrej, profesjonalnej roboty.
Dziękuję.. bardzo mi miło.. Do podlewania do kręgowej też bym wybrał 160ke. A atest to tylko do pitnej. Chociaż osobiście uważam że każdą wodę warto uzdatnić z jakiekolwiek rury by nie pochodziła, nawet z dużych głębokości. Szlamówki automatycznej można używać też jak zwykłej tylko bez węża :) Planuję współpracę z firmą EcoPerla i będzie temat uzdatniania takiej wody płytkiej poruszony. :) potrzebuję jedynie trochę czasu ale będzie się działo. 🦊
Dzięki za odpowiedź. Uspokoiłeś mnie 🙂 Wody gruntowe mam ekstremalnie twarde. Kupiłem zmiękczacz z filtrami ale jeszcze nie podłączyłem, bo pojawił się problem znikającej wody gruntowej wraz z początkiem lata. Stąd pomysł pogłębiania studni kręgowej rurą 160. Poczekam na film z uzdatniania wody i będę wiedział co robić dalej. Dzięki wielkie za Twoją prace 👏👍
@@foxgarden mowisz,ze jak filtr zly to piasek sie dostaje do rury i robi sie krater a rura sie zapada. a przeciez........ rurana dnie jest niezaslepiona-czy tamtedy piasek z okolic rury sie nie wtlacza?
Dzięki szefie za filmik z poradami. Rozważ zmianę podkładu muzycznego, ten jest już wysłużony i powoli zaczyna irytować, ale może to tylko moje odczucie. Pozdrawiam
@@shaqr5376 ten podkład ma za zadanie właśnie wbić się w głowę i kojarzyć się od razu z kanałem. Dlatego jest taki a nie inny. Ale miło mi że tylko i wyłącznie podkład cię irytuje sama moja postać i to jak mówię więc w sumie jest to jakiś dla mnie komplement. 😁
Brawo! Cała Polska wierci tanie studnie i ma zdrową wodę bez trucizn za darmo. W Polsce woda jest bardzo droga około 800% podatku, to są zdziercy i oszuści, mają monopol! Każda osoba powinna mieć możliwość sprzedawania wody. Woda byłaby po 1 zł za m3!!!
Super że tak szybko woda, u nas raczej nie realne, obawiam się nastu metrów. Wiertnicę sobie zrobiliśmy, na razie taką do zrobienia fundamentów pod słupy, do studni się przymierzamy, tylko te odległości od budynków... raczej max 5-6 metrów bo jak nie nasz dom to sąsiadów
Studnia nie wymaga zezwolenia jeśli jest do 30 metrów głębokości i wydajności do 5 m2. Ponadto 5 metrów od granicy działki, 7.5m od rowu przydrożnego, 15 m od zbiorników na nieczystości i parę innych warunków. Generalnie dużo osób ma to w dupie i robi sobie krater pod swoim fundamentem lub sąsiada.
@@patrykmakowski2449 a czy ja pisałam o jakimś zezwoleniu? Tylko o uwarunkowaniach! Wiem że nie jest potrzebne zezwolenie do 30 m głębokości z poborem do 5m3 na dobę. Dziś oglądałam studnię u sąsiadów, jakieś 30-40 metrów od nas; woda (lustro ) jest na głębokości około 3 metrów od poziomu gruntu o ile kręgi mają 1 metr.
Proponuję filmik o wierceniu studni i montażu zwykłej abisynki lub motylkowej pompy ręcznej - nigdzie na yt nie ma takiego filmu, wykręcanie studni ok ale potem montaż do tego ręcznej pompy to jest temat ciekawy i jednak trudny dla amatora
Powiem Ci w tajemnicy że będzie taki film. :) będzie też o tradycyjnej szpilce wbijanej i o zabudowie studziennej oraz przylacz studni do domu na złączu szwedzkim. Mam w planie takie realizacje.. :) potrzebuję tylko trochę czasu. Ale tak.. będą takie filmy. :)
@@KummmmBucza jak tylko wrócę do zdrowia. Jestem po operacji. :) miałem przeszczep nerwu z łydki do łokcia. Ale wcześniej jadę do panów z Studzienne.pl robić filmik o studni wbijanej i studni płukanej. :) oni będą robić a ja będę relacjonował żeby oszczędzać rękę i zrobić coś nowego. :)
Pokazana "technika" wiercenia może i dobra, ale tylko na dość proste i specyficzne warunki tzn. piaski od powierzchni. W sytuacji występowania glin zwałowych (z domieszką kamieni), co jest częste w dużej części Polski, ta metoda może w ogóle się nie sprawdzić. Otóż ma ona dwie zasadnicze wady. Po pierwsze wierci się "filtrem", którego część robocza (siatka) pozrywa się podczas wiercenia, jeśli po drodze z boku otworu będą kamyki. Po drugie, nie ma jak obsypać filtra obsypką filtracyjną. Profesjonalnie otwory pod studnie wierci się w rurach osłonowych, a pózniej w nich osadza się filtr, który się obsypuje obsypką, a następnie usuwa się rury okładzinowe. Do domowego poboru wody, pokazany sposób może się czasem sprawdzić. Natomiast jestem ciekaw na czym miałby polegać ten "atest"? 😉
Ależ oczywiście! Masz sto procent racji! W mojej okolicy, po przejściu przez humus, zaczynają się gliny, później lessy - takiej konsystencji, że czasem koparka ma problem z przebiciem się te warstwy. Często niżej spotykane są kurzawy. Dlatego wszystko co napisałeś ma bezwzględnie sens!
@@foxgarden to nie studnia nie jest dla wszystkich warunków, ale sposób / technika jej wiercenia. Ten sposób jest dla większości warunków występujących w Polsce co najmniej mako przydatny.
Jest to sposób bardzo przydatny o czym świadczy tysiące wykonanych studni w całej Polsce i nie tylko. Mam na bieżąco relację od widzów i telefony od osób które wykopali nawet powyżej 25metrów głębokości.. 😉
Ja dzis zaczalem wiercic 110 na dzialce w glinie, ile i łupku. Zrobilem prawie 3 m. Ubrobek mam juz dosc mokry jednak trzyma sie swidra. Dramatem sa kamienie i łupkowy urobek. Najwazniejsze ze dalej mam chęć wiercic ;D
@@foxgarden mam wyciagacz kamieni, podziubie nim, pozniej uderzam czubem wiertla, wrzucam slimaka i kamienie jak zloto nabiera. Mam juz dosc mokro ale ze slimaka nie spada takze oram dalej ;D
@@foxgarden dzis zszedlem tylko pol metra. Wyciagnalem kamien wielkosci piesci i 3 wielkosci polowy piesci. Robi mi sie breja z szarej gliny i łupku. Ciezko to wyciagnac swidrem, szlamowka idzie jak krew z nosa, jakies sugestie?
@@lapus16witam. Czytam i mam pytanie jak zakończyłeś wiercenie, czy z pozytywnym skutkiem. Pytam bo też zamierzam wiercić, a też mam ił. Przebić szpilki od bednarek było ciężko.
Dwa pytania kierowniku. 1 Czy można dać dwa filtry tzn. 4 m filtra ? 2 Jak głeboko szlamować w rurze osłonowej bez otworów ( 160 bez otworów i wewnątrz 110 z filtrem ) patrzeć na lustro wody ? A woda przeciśnie się ,,dołem ,, do osłonówki ?
Można dać dwa. A po co ci oslonówka ? Ja nie używam.. zbędny koszt. Oslonówki się używa jak wiesz że masz dużo kurzawki glinę.. jakieś przeszkody czy głęboko kopiesz. A tak ? Niema sensu.
Ciekawe. Ja zamiast obciążania pustakami zawieszam worki do których nasypuję ziemię. Jest o wiele bezpieczniej i łatwiej. Pompę 3TI20 używam od trzech lat w swojej 11m studni.
@FOX GARDEN - dzięki za super poradnik. Mnie najabardziej nurtuje pytanie jak wyczuć moment końca kopania - tzn kiedy uznać że studnia jest już odpowiednio głęboka? możesz podpowiedzieć? Trzeba co jakiś czas pompować wodę i na podstawie ilości decydować? Możesz polecić jakąś pompę która posłuży zarówno do oczyszczenia kopanej studni z piasku/kurzawki jak i później do zasadniczego pompowania wody (będzie nią zasilane układ podlewania trawnika). Z góry dziękuję, pozdrawm
Cześć, Mam pytanie. Mozna uzyc pompy ruskiej do wstepnego oczyszczenia studni? I Czy ta pompa ibo 3ti20 bedzie sie nadawala do ok 8 metrowej studni wykonanej na rurze fi 110 gdzie poziom wody latem wynosi ok.4 -5 m ?Wolalbym taka pompe niz hydroforowa...
Pompa Ruska się nie nadaję robiłem już o tym film Co najczęściej popełnianych błędach. Ibo 3 T i 20 to pompa głębinowa która nawet dużo większej głębokości morze pompować. Hydrofor mało ograniczenia bo nie da rady pompować wody z głębokości większej niż 7 m. Żaden Hydrofor nie da rady. Jeżeli poziom wody jest wyżej to jak najbardziej można użyć hydroforu.
Cześć, dzięki za świetny instruktarz. Mam pytanie. Jak już wybiorę kurzawkę, to jak głęboko mam jeszcze wybierać warstwę wodonośną ? Filtr zrobiłem na trzy metry. Pozdrawiam.
Witaj serdecznie , mam na działce studnię kręgową z betonów o średnicy ok. 100 cm , lustro wody jest na ok 6 m, dno studni jest na 7,7. Czyli wody jest ok 1,7mb wysokości . Ale tej wody mam trochę za mało, po wypompowaniu 1000 l muszę odczekać z godzinę aby napłynęła. Zastanawiam się na spróbowaniem zagłębić rurę 160mm z filtrem za pomocą szlamówki na głębokość ok 3-4 mb .. takie rozwiązanie zapewne by zwiększyło ilość wody napływającej do studni. Rurę 160 mm to raczej musiał bym obciążyć za pomocą dyb i bloczków betonowych w samej studni w miarę blisko dna , wcześniej oczywiście wypompowując wodę. Trochę będzie zabawy z wchodzeniem do studni i podnoszeniem dyb z obciążeniem . Samą rurę wyprowadzić nad powierzchnię betonów aby wygodniej było opróżniać szlamówkę. Może ktoś ma jakieś sugestie co do sensu czy sposobu modernizacji tejże studni? Czy może to niema większego sensu i prościej będzie zacząć wiercić nowy otwór 160 mm w innym miejscu?
To jest sposób bardzo dobry aczkolwiek ja bym wody nie wypompowywał i nie wchodził do środka. Woda będzie ci potrzebna do szlamowania więc po co ją wypompowywać? Wkładasz rurę tak żeby wystawała ponad studnie betonową obciążasz ładnie warto by było czymś usztywnić jakimiś kantówkami drewnianymi żeby ci się to nie bujało na boki w trakcie szlamowania jazda w dół ze szlamówką. Nie robiłem jeszcze takiego czegoś ale mam zamiar nakręcić o ten odcinek. W każdym bądź razie jak najbardziej da się to zrobić i powinno to działać całkiem sprawnie.
@@foxgarden ale to dobrze trzeba usztywnić rury aby się na boki nie wyginały. Ja się trochę obawiam że jak na górze obciążę to rury nie będą miały wystarczającej sztywności aby utrzymać to obciążenie nad studnią. Bo to ponad 6 - 7 m rury od dna studni do końca betonów.
@@piotrgorny328Cześć, dałeś radę czy poległeś z pomysłem? Moja studnia całkowicie się zaszlamiła i przez kurzawkę nie ma szans na pogłębienie. Bardzo jestem ciekaw efektów takiego wiercenia. Pozdrawiam
My na działce z kolega wywiercilismy na 17m ale zrezygnowalismy sam piasek,zero wody.Az głupio było na tylu metrach konczyc ale sie sprzet skonczył i nie było co dokladac.
A no.. rekordziści Z tego co wiem to nawet 25 m dali radę wykopać. Ale to jest męczarnia. Może Mieszkacie na jakimś lekkim wzniesieniu i woda po prostu sobie w dół ucieka Dlatego u was sucho
Cześć. Wspaniała robota. Chcę u siebie wykopać studnię i mam kilka pytań: Jeszcze info: sąsiad czerpie z 14-15m bo jesteśmy na górce. Podskórna jest na 6m (podobno). Teren to sam piach do 2 m na bank. Jakie problemy techniczne moge napotkać przy takiej głębokości (nie chodzi o przeszkody typu kamienie albo kilometr gliny tylko techniczne - czego pilnować? Czy wiercić do pojawienia się wody podskórnej a resztę szlamowac czy wiercić ile wlezie?
Wszystko jest zawarte w innych moich filmach. To jest temat dość rozległy aby opisać to w jednym komentarzu. Swoją drogą Jeżeli pokaże się panu woda to zacznie się wszystko obrywać więc nie będzie się dało wiercić głębiej przy pomocy wiertła No chyba że włoży pan rurę i będzie wiercił wewnątrz rury ale wtedy trzeba założyć że będzie to studnia minimum 160 mm średnicy bo inaczej nie włoży pan innego wiertła do środka
@@foxgarden dzięki za odpowiedz. I proponuję przejście „na Ty” - będzie łatwiej i swobodniej. Filmy przejrzałem ale takich głębokości nie widziałem. Rozumiem, ze mam uważać na te rzeczy, o których wspominasz i jak nie trafie na przeszkodę typu głaz albo gruba warstwa gliny to powinno się udać. A czym się sugerujesz dobierając średnice?
@@piotr_sagala generalnie średnica rury Im większa tym kopanie teoretycznie mniej problematyczne ale wymaga więcej siły i więcej pracy. Można też dzięki większej średnicy rury zastosować sporo więcej różnych trików na problemy które ewentualnie mogą się pojawić jak chociażby kamień który wiadomo że łatwiej jest wyciągnąć z szerszej rury
@@foxgarden generalnie to pokazałeś sposoby na picie kawki przy kopaniu studni stosując szlamowke płuczącą wiec trudność zależy od podejścia. Ja raczej leniwy jestem wiec kompresor wjedzie. Fajnie jak byś nagrał jakiś odcinek gdzie opowiadasz właśnie o trudnych przypadkach i jak udało się z nich wybrnąć - niekoniecznie swoich. Mega ciekawy temat. Dopiero się wgryzam.
@@foxgarden No i jeszcze ja mam taką fantazję, że chce tą studnię wbudować w zbocze i zabudować ziemianką partyzancką. I tu obawa o krater, jednak w przystępny sposób wyjaśniłeś jakie są objawy tworzenia się banki pod ziemią. Ale generalnie jakaś bańka tam tak czy inaczej jest prawda?
Czy tym sposobem jest szansa na wodę w Sosnowcu? Piasek jest od 20-30cm. Dookoła kopalnie ale wiele już nieczynnych. Przy okazji odwiertów geotechnicznych do 4m nie stwierdzono lustra wody :)
Witam, mam takie pytanie. A mianowicie mam stara studnie kręgową (lekko zamulona i słaba wydajność) i tak sie zastanawiam czy mogę w środku tej studni kręgowej zrobić studnię wierconą dla pogłębienia?
@Lepski007 a kto powiedział że musisz zdążyć. Kwestia szlsmowki, rury i obciążenia. W studni te 3..4metry jak pogłębisz to będzie lux 😀 A jak by się udało więcej to by było genialnie.. PS.. polecam filtr z siatką bo w studni na 100% zamulila ci kurzawka więcej pewnie będziesz kopał w czystej kurzawie. 😀
Jak już robisz to rób zgodnie ze sztuką, rura oslonowa którą wyciągasz, obsybka żwirowa, filtr zaślepiony, wodę wyciągasz od dołu zamula, nie wprowadzaj ludzi w błąd. Pozdrawiam
Czy pierwsze pompowanie musi być za pomocą pompy elektrycznej? Mam problem z dostępem do prądu na RODosie i gdyby można to zrobić ręczną, to by było super.
Tez tak robiłem, lepiej sprawdzało się sprężone powietrze z racji 8bar których na wodzie nie udało się uzyskać. Zszedłem na 7m i rura fi 160 (lita, nie spieniana) stanęła na otoczkach. Przy próbie dociążenia dybów (8 pustaków plus moje 80kg) rozpruła się jedna z rur na łączniu nitem.
Krótkie pytanie amatora, który przymierza się do wiercenia: Jeśli jakieś zalążki wody pojawią się np. na 9m, to jak wyciągasz i demontujesz profile z wiertłem? 9m profili do góry nie wyciągniesz bo poleci np. na ulicę, rozpinając kilka m jest ryzyko ze profil wyślizgnie się z ręki i wpadnie do dziury. Jakieś dodatkowe blokady czy póki co masz zawsze szczęście i szlamówka wchodzi do akcji już po 3-4m?
Witam, super filmik, ale mam pytanie. Czy aby użyć tej gotowej rurky z siatką nie trzeba użyć rury osłonowej o większej średnicy z nawierconymi otworami? Czy ta siatka, która jest na rurze pod wpływem tarcia z ziemią nie zniszczy się, zanim zejdzie na te 8-10m? Pozdrawiam
Mam na działce starą studnie. Jakiego przewodu można użyć do poboru wody tak aby nie opadał pod ciężarem wody? Myślałem żeby zastosować przewód zbrojony 40mm, podwieszony na li ce stalowej przymocowanej tak co 70 cm do przewodu 40
O ile trudniej /dłużej byłoby zwykłą szlamówką bez kompresora czy tez wody? I czy nie byłoby to bezpieczniejsze nawypadek zapadniecia sie gruntu? Pytam ponieważ zamierzam wywiercić taką studnie w piwnicy domku letniskowego. Ile metrów się zagłębiać jak pojawi się lustro wody? Pozdro
Witam.Mam takie pytanie.Jeśli do wiercę się do wody to kiedy tak naprawdę powinienem zakończyć wiercenie. Albo po czym poznać że już głębiej nie muszę. Bo albo tego nie usłyszałem w żadnym z filmów albo przegapiłem za co przepraszam z góry. I czy można przewiercić za głęboko i stracić wodę.pozdrawiam
Robię studnie na rurze 160 na blisko 2 metrach już woda była teraz szlamuje mam szlamowke płucząca niestety jedyne co mogę wykorzystać to mauzer z wodą. Teraz jestem na około 260 cm planuje dowiercić do 5-6 metrów. Ile mauzerow wody mogę potrzebować do szlamowania? Kolejne pytanie, ile minimum powinienem się odsunąć od budynku aby było bezpiecznie?
Czy przy etapie wsuwania rury przy pomocy dybów nie uszkodzi się ten filtr, pytam ponieważ wydaje mi się że będzie tarciei może się potargać ta siatka.
Sprawdziłem kilka filtrów Panów że studzienne.pl.. Nic złego się nie dzieje bo są dobrze wykonane. Zawsze można zrobić 160 osłonową i włożyć w środek 125 :)
Witam, zacząłem wiercić i na 2m pojawiła sie woda taki drobny piasek ,rura pod obciażeniem nie chciała schodzić a szlamówka pełna piachu. Przyczyną były otwory wrobione w filtrze wiercone 1,5 wiertłem przez te otwory dostawał się piach do środka. Po nałożeniu siatki studmiarskiej zrobienia filtra jak należy jest git. Jestem obecnie na 3m. Pytanie ile w tym piachu mam zejść w dół? To juz jest to czego szukam?😊
@@foxgardenhej, jutro wbijam 5m rury, mam 1m filtra ze studzienne, lustro wody od 1,80, Obok mnie żwirownie, od 3,30 wyciągalem szlam ze zwirem idzie ładnie więc dokładam 5 bo już się miałem poddawać, Ruska pompka z poziomu niecałych 3 metrów bez przerw działała i lustro nie spadło, ale ale kupiłem pompę głębinowa 550w ale 2400l/h (bo była najtaniej na allegro za 200pln ) i myślę czy to nie będzie za dużo, jak myślisz
Da się wypożyczyć. Jest tego pełno na olx a po drugie nie prawda z tym kosztem zakupu. Zadzwoń i zapytaj ile cię skasują za wywiwrcenie studni. Wiertnicę zawsze możesz sprzedać lub też wypożyczać i jeszcze zarobić.
Witam . Przymierzam się do wykonania takiej studni . Czy od strony prawnej tj zgloszenie , pozwolenie na wykonanie takiej studni wystepuje ?? Są jakies wytyczne jesli chodzi i umiejscowienie takiej studni ?? Czy mily sasiad może sie przyczepic do takiej studni ?? Dziekuje za informacje . Pozdrawiam
Do 30 m głębokości oraz 5 m³ poboru wody dziennie nie musisz mieć pozwolenia. Co do odległości od budynków oraz ogrodzenia lub drogi bez problemu znajdziesz mapkę w internecie na podstawie której wszystko będzie dla ciebie jasne. To tak ze strony prawnej A rzeczywistość jak wiesz bywa różna ja bym się nie przejmował tylko kopał byleby nie za blisko domu i nie za blisko ogrodzenia No chyba że sąsiad wyrazi zgodę to jak najbardziej.
Super robota. A ja muszę wiercić studnię blisko fundamentu tj. 1m - 1.5 m. Co zrobić z tym fantem? Mam obawy, że może ziemia usiąść i fundament domu do naprawy. Ale widziałem domy ze studnią w piwnicy nawet więc chyba jest to możliwe. Pzdr .
Witam mam pytanie poniewa mam studnię na rurze fi 40 i hydrofor 100 l z pompą omigena 1300 na 28 metrach w ziemi no i przez ostatnie 3 lata woda caly czas ma duzo żelaza 😢 czy jak zrobie drugą studnie ale głębsza jest nadzieja ze bedzie bez żelaza a moze ta jest za głęboko wykopana ? ?
Wróżeniez fusów. Równie dobrze płytsza studnia może być lepsza. Poprostu się ktoś wbił w złoże rudy żelaza. Ja bym wykopał w innym miejscu i płycej. Tylko oddalić sporo. U mnie na 8 metrach mam 2 atudnie w odkegliwci od siebie może z 40m. W jednej jest żelazo w drugiej niema.
Przymierzam się do wywiercenia takiej studni. Mam wytypowane miejsca gdzie woda jest na głębokości około 4, 5m. Pytanie czy mogę kopać gdzie indziej czy raczej tam gdzie magik z kawałkiem patyczka mi wskazał.
A to zależy do czego masz lepszy dostęp. Kompresor dobrze żeby był spory. Musisz osobiście to ocenić bo jedna i druga opcja ma zalety. Uważaj żeby ci nie zostało za głęboko szlamówki bo nie wyciągniesz
Hej, mam pytanko studnia 8mb fi 160 filtrem 3mb. Po 5 metrach gliny gdzie piasek zaczął spadać wiertła, włozyłem rury i szlamowa doszedłem do 8 metró. Problem podczas pompowania wody studnia się zatapia,czyli wchodzi wgłąb gruntu i zamula dół do wysokości pompy. Nie wiem co źle zrobiłem lub robię
Robię studnie 110, woda pojawiła się na 3m, więc dalej szlamowka. Niestety dobiłem do 5m (słup wody 1.5-2m) i dalej mogę wyciągać w nieskończoność(1/5 szlamowki to gruby pisaek z kamyczkami drobnymi), a rura nie idzie dalej. Był moment, że dno miałem poniżej rury i to samo. Na dnie jest coś przypominającego plasteline- to jakaś glina, il czy co? Da się wyczuć jak szlamowka o to uderza. Nie wiem czy walczyć 3 ci dzień, czy próbować pompowac, albo po prostu odpuścić i zakopać? Pierwszego dnia, wczoraj, 5m zrobiłem, dziś podobny czas i 15cm tylko zszedłem:(
trzeba uwazac zeby nie przesadzic z dobijaniem rury jak nie idzie. Ja niestety zrobilem dzis kaszane i pekla mi rura z samego dna. Teraz szlamowka 90 przy spuszczaniu opiera sie na uszkodzonej rurze i trzeba pokrecic zeby zjechala do dna pompa 3" wejdzie skoro szlamowka 90 jakos daje sie wmanewrowac, ale rura uszkodzona i nie do wyciagiecia
Witam serdecznie.Obejrzałam wszystkie Pana filmiki na temat studni i ponieważ u siebie w ROD nie mam wody a sama takiej studni nie wykonam,w związku z czym mam następujące pytanie a mianowicie: czy byłby Pan skłonny wykonać taką usługę (dolnośląskie). Pozdrawiam serdecznie udanych odwiertów😉
@@RozsądnaPV chodzi mi o taka studnie zeby zrobic z niebieskich rur typowo dedykowanych do wody, jaki rozmiar rury zeby studnia zasilala dom w wode i byla wydajna poprostu
Na to niema jednoznaczniej odpowiedzi. Jest zbyt wiele zmiennych które mogą mieć wpływ. Przede wszystkim jakie jest zapotrzebowanie danego domu, liczba mieszkańców, czy wykonanie jest prawidłowe, czy grunt jest dobrze przepuszczalny i czy jest dobrze nasycony wodą.. zależy od wykonania filtra, wykonania studni, wysokości słupa wody.. wiele jest takich czynników.
@@Damiano180391 Jakąkolwiek, byle pompa weszła. Ja mam rurę 90mm, w niej pompę 3" i wody ile chcę. Pompa 370W pompuje około 1000l/h przez 40m rurek i węża.
Pytanie czy jest tu ktoś kto wykonał taką studnie w okolicach Krosna na podkarpaciu. U mnie ziemia mocno iłowa. Zastanawiam się czy da radę taką studni zrobić? Od czego zacząć, różczkarz?
Czy mogę taką rurę wszlamować w dno studni murowanej? Studnia ma 7m głębokości, i chciałbym w jej dno wszlamować rurę żeby ją pogłębić. Szlamować chce z góry więc cały czas 7m rury będzię "nad ziemią" więc czy jest ryzyko że taka rura pęknie pod obciążeniem?
Tak. Można. Ryzyko zawsze jest. Zależy ile tego obciążenia. Ja bym proponował z 4 kantówek zrobić podporę.. Coś na kształt gry w kółko i krzyżyk i rura idzie środkiem. W tedy jest całość podparta i się nie wygina na boki.
Czyli zrobić prowadzenie do rury najlepiej. Myślę że to nie będzie problem. Zależy mi na wydajności 120L/min, mam nadzieję że uda się ją uzyskać. @@foxgarden
@@foxgarden Wiem. Chociaż szczerze zadowoli mnie każda wydajność. Zastanawiam się czy nie wezwać firmy i zlecić odwiert na 25m. Tylko to wyjdzie drogo.
Witam Wszystko dobrze wygląda tylko że te studnie wiercone na rury nie są praktycznie,ponieważ na głębokości 7m nie ma takiego ciśnienia wody i Pompę trzeba wyłączać i czekać aż znów napłynie woda
A nie prawda. U mnie zapinam 2 hydrofory na raz i pompuje 24 /7 wszystko zależy od tego czy studnia została wykonana prawidłowo i od odpowiedniej wysokości słupa wody czyli minimum 5 m słupa wody. Druga sprawa to wystarczająca przepuszczalność gruntu czyli piasek jak ktoś ma glinkę to niestety nie będzie miał dobrej wydajności. I jeszcze jedno to prawidłowo wykonany filtr który szybko wpuszcza wodę do studni.
@@foxgarden na filmiku miales 4x 1,5m (w tym 1,5m rury z filtrem) rury a tafla wody byla na glebokosci 3m. w takim razie rura wchodzi w 3m slupa wody, czy to jest wystarczajaco ? Ja prawdopodobnie tafle wody mam na glebokosci 2m, jak gleboko polecasz kopac, jesli bedzie dobra przepuszczalnosc gruntu ?
Mam pytanko. Po około 6 metrach rura stanęła. Dokopałem się do żwiru po jakiś 5 metrach gliny. Woda leci przez jakieś 30min i po około 5 płukaniach woda dalej leci brudna. Czy jest szansa że się jeszcze wyklaruje? Dodam że rura, w którymś miejscu pękła pod naciskiem. Z góry dzięki za odpowiedź.
Jeżeli rura pękła to niestety Cienko to widzę. Jeżeli było 5 m samej gliny to 6 m to trochę mało. Czy studnia jest w ogóle wydajna? Ile jest słupa wody licząc od dna do lustra wody? Na jakiej rurze było robione? 160? 125? 110? Zapraszam na grupę Fox Garden otwarta grupa dyskusyjna. Na Facebooku. Tam można wrzucić zdjęcia filmiki i ewentualnie Kononowicz pytanie Bo jest nas tam dużo więcej i pomagamy sobie wzajemnie
Lustro wody zaczyna się od około 2 m od powierzchni ziemi. A z rurą jest tak: rura 160 stanęła mi w glinie na około 5 metrach. Założyłem więc mnieszy świder i po paru centymetrach pojawił się żwir. Postanowiłem więc pojechać po rurę 110 i wsadzić rurę w rurę. Na początku szło bardzo fajnie, ale po około 1,5m rura praktycznie nie wchodziła. Zniecierpliwiony do obciążenia dodałem własny ciężar i wtedy rura pękła 😔
Hej. Mam pytanie o szlamowanie. Jestem na 9 metrze, mam ok 1.5 metra wody i szlamówka przestała wybierać urobek, sama woda i nic więcej. Co teraz robić ?
Witam. Czy i kiedy warto stosować rury osłonowe 160mm, w których jest osadzony filtr studzienny 125mm? W internecie można znaleźć projekty, w których autor proponuje skorzystać z dwóch rur osłonowych. Przykładowo 3 metry rury 200mm, w to rura 160mm do 3 metrów, a następnie na koniec rura 125mm do 4 metra (opcjonalnie gdy pojawi się kurzawka jeszcze dodatkowo rura 110 z filtrem studziennym). Co myśli Pan o takim podejściu?
Hej, mam problem ze studnią - rura stanęła na 8,5 m, woda jest od około szóstego metra, chcę ją wbić jeszcze pół metra, ale ciągle wybieram piasek, taki jakby z dna jeziora, bardzo drobny. Trochę wcześniej nawet był ze żwirkiem, pojawiały się drobne kamyczki, ale teraz jest już sam czysty piasek. Rura 110 mm nawiercona na długości 3 metrów wiertełkiem 1,5 oraz 1,6 mm. Sprawdziłem dno łapaczem kamieni - nic nie ma, nic nie blokuje rury, jest miękko. W środku rury jest około 10-15 cm piasku, którego nie mogę wybrać szlamówką, tzn. wybieram piasek, ale on ciągle tam jest, a rura prawie nie schodzi. Wybrałem już prawie taczkę piachu a rura zeszła dokładnie pół centymetra. Czy to możliwe, że przez nawiercone otworki piasek ciągle napływa z wodą do środka rury, i dlatego nie mogę go wybrać do końca? A może jest inna przyczyna? Jak sobie z tym poradzić? Bardzo proszę o porady.
Siatka się uszkodziła niestety... Pomimo że jest solidnie zamocowana - sam bym lepiej nie zrobił. Przy zagłębianiu w żwirze z kamykami dolna część została uszkodzona na wysokości około 50cm. Dziury wywiercone mają aż 20mm, więc ile bym nie wybierał to żwir cały czas wsypuje się dokładnie do tej wysokości. Pozostaje wyjąć rury, naprawić i zejść niżej rurą osłonową 160. Na konieć wrzucić filtr już do samej czystej wody. Także nie polecam w warunkach "żwir-kamyki" zagłębiać samych filtrów bez osłony.
Są tacy którzy próbowali i im się udało ale osobiście nie podjąłbym się ręcznego kopania tak głębokiego wykopu. Zależy też jaki masz grunt czy piasek czy trochę gliny Czy kamienie. Możesz po drodze spotkać wiele trudności. Zadaj sobie pytanie Tylko czy aby na pewno potrzebujesz aż tak głębokiej studni i czy wody nie masz płycej.
Dzień dobry ogladam wszystkie pana filmiki i proszę o szybką poradę, taka sytacja: Woda na 2m z kurzawką, od 3ciego metra zaczyna sie twarda szara glina, przy pomocy koparki i płuczki wywiercilem do 6m i porzuciłem temat ale chce zaczac od nowa z rurą osłonową 160 zeby zablokowac kurzawkę. I teraz pytanie, czy mogę rurą 160 zejsc aby na 3-4m do twardej gliny, zablokuje mi to kurzawkę czy taka oslona nic nie da? Dalej chce wiercić w rurze oslonowej i wkładać 110 rurę do kolejnej warstwy wodonośnej. Bardzo proszę Pana o odpowiedź.
@@krzysztof7077 Niestety na około 7 metrze ukręciło nam się wiertło i zostało w środku w twardej glinie, nie szło juz tego ruszyć niczym i odpuściłem temat.
A jak Pana doświadczenie (i innych też) z wykonanymi studniami. Konkretnie chodzi mi to jak funkcjonują po roku, dwóch. Wiadomo jak człowiek przymierza się do robienia czegoś obejrzy kupę materiałów, trafi też na takie które mówią że te sposoby z wierceniem, jedną rurą są po prostu do dupy i to działa teraz, za rok już nie...no a takie filtry z siatką się po prostu zapchają.
Jeżeli jest przytwierdzona właściwie na gorąco a najlepiej jeżeli filtr jest po prostu gotowy Zrobiony przez firmę to trzyma się bardzo dobrze i nie ma z tym problemu. Swojego czasu obawiałem się i nie stosowałem siatek Ale od kiedy panowie ze studzienne.pl przekazali mi takie filtry do przetestowania całkowicie zmieniłem zdanie na ich temat i uważam że są naprawdę świetnym rozwiązaniem Ile dodatkowo dość mocno zwiększają wydajność studni bo mają zdecydowanie większą powierzchnię przepływu co w efekcie zwiększa wydajność studni jednocześnie zabezpieczając przed napływem piasku od boków. Niejednokrotnie Niektórzy próbują samodzielnie robić filtry i jeżeli zrobią to nieumiejętnie to niestety Zdarzały się przypadki że albo rura im pękła albo się wszystko zsuwa rozdziera. Jeżeli ktoś jest na tyle sprytny żeby poradzić sobie samemu z takim filtrem to oczywiście polecam aczkolwiek jest to sporo pracy i myślę że jednak warto doinstalować do takiego filtra gotowego i mieć święty spokój
Czy zastanawiałeś się nad zamontowaniem do tej wiertnicy silnika z mechanizmem przekładni i sprzęgłem rozłączającym by nie połamać wiertnicy na ew. przeszkodach? Bo skoro robi się coś wiele razy to warto to zmechanizować. Wtedy raz włożona w to praca oszczędza mnóstwo czasu i wysiłku w przyszłości. To trick bogactwa - inwestycja.
@@foxgarden Nie mam 100% pewności, ale o tysiaka mókłbym się założyć, że dało by się też zautomatyzować wyciąganie ślimaka i wytrząchiwanie go. do tego w sposób prosty i tani tak, że za materiały i części w tym zmieściło by się (z silnikiem spalinowym, który w dobrym stanie pewnie z 30% tej kwoty wyniesie. Skoro nowy z Chin można dostać za 600 -taki od ciężkiej kosiarki, glebogryzarki, a być może starczył by silnik od motokrosy za 20 zł nowy, z większą przekładnią). Taka powtarzalna i skupiona na jednym obszarze praca, aż się prosi o jej zautomatyzowanie. Chociaż samo szukanie części, projekt, próby i błędy zajęły by z tydzień zanim doszło by się do idealnej perfekcyjnej wersji (przynajmniej ja takie preferuje). Może ktoś zrobił by to szybciej i kompromisowo. Przy budżecie tysiąc zł zakładam trwałość i brak wad. Czyli wyszła by z tego wiertnica, która sterowana przyciskami lub pół automatycznie (po zakodowaniu oporów na czujnikach) wierciła by i wysypywała urobek. Pierwsza myśl, to pierwsza wersja kręcąca ślimakiem i tylko pomagająca podnieść ślimak, na lince aby potem patrząc na to opracować następny krok. Nie wiem jak działa fabryczna wiertnica i to jest fajne, że można zrobić coś prawie od podstaw. Skoro studnie są drogie, to pewnie wiertnice też, a może to okaże się proste i tanie w produkcji dla siebie, gdzie ewentualnie powstałe w trakcie użytku wady można sobie skorygować. Automatyka przemysłowa mnie fascynuje i stąd ten pomysł, ale należę do osób nie pewnych do póki czegoś nie przetestują, bo nie mam za sobą doświadczenia budowy maszyn, a tylko obserwacji techniki i drobnych zabawek w warsztacie majsterkowicza. Tu zrodził się pomysł by zrobić najpierw mały model, a potem go przeskalować na użyteczne urządzenie po testach i ulepszeniach (co będzie tańsze i szybsze).
@@foxgarden Przeczytałem jeszcze raz _"dwa obroty i trzeba ślimaka wyciągać"_ i wyobraziłem sobie nabicie w zaostrzoną rurę tej niewielkiej ilości urobku. By ją w prosty sposób wyciągnąć, bez ślimaczenia się z oczyszczaniem ślimaka z ewentualnej gliny. Wtedy przypomniało mi się charakterystyczne dla wiertnic stukanie (gdzieś to słyszałem z daleka). Domyślnie działa to tak, że nabija małą tuleję, w rurę warstwę urobku. Podnosi i wysypuje, by znów nabić kolejne niewiele (stąd pukanie) coś takiego wymagało by łożysk ślizgowych na drążkach, ale też jest tanie bo wszystko można dostać na złomie, nawet prawie nowe uszkodzone maszyny (oddając graty coś dobie kupiłem w ciemno kosiarkę do naprawy i tuningu:) za 90 zł ważącą 30 kg. Z datą produkcji 2 lata temu, bez rdzy i jeszcze z paliwem w baku. Silnik odpalił od razu (po dorobieniu rączki na sznur szarpaka) okazało się, że skrzywiony wł co jest podobno częstą usterką jak nóż w coś walnie. Prostowanie wału 150 zł, co można zrobić samemu. Wartość kosiarki 1500 zł. Gdyby nie pasja elektroniki to chyba zaglądał bym tam częściej (zainspirowany kanałem złomnik). Bo dla osób technicznych to jak skład zabawek do naprawy i przeróbki. Do kosiarki z silnika od wycieraczek na pasku klinowym dorabiam rozrusznik. Tylko muszę kupić żelowy mini aku. Ludzie w domu robią sobie czasem dziwi na budowę, a nawet windy do domu z podnośnika wózka widłowego. To na pewno gdyby zapodać taki koncept taniej wiertnicy na pewno zrobił by to ktoś kto spawa sam narzędzia i drobne maszyny. Znałem kiedyś 2 takich dziadków co sami robili np grubościówkę do drewna, dodatkowym silnikiem do prowadzenia materiału, kogoś kto też robił złożone duże maszyny. Znajomy znajomego z kolei robił wiertnice w średnim zakładzie, chyba same ślimaki. Bywając tam widywałem wysokie wielkie wiertła do ziemi (bez osprzętu). Gdyby tak chcieć zorganizować parę osób znających się to mogli by uruchomić małą produkcje czegoś czego być może nie ma na rynku. Potem to testowaniu rok u klientów i dopracowaniu do perfekcji, zlecić to do produkcji w Chinach i zarabiać krocie importując z czasem na cały świat. Jest powiedzenie że na wszystkim da się zarobić (dobrze) ale jak ma się za dużo alternatyw to nie podejmuje się odważnych pomysłów, nie ma się ochoty wychodzić ze strefy komfortu (Lenistwo). co innego eksperymentalny model dla zabawy. wpiszę sobie na listę realizacji:) wiertnica chyba też przydaje się do słupków i płytkiej geotermii (wymienników pomp ciepła) to może jak to się uda ktoś doceni takie pośrednie urządzenie, między profesjonalną za kilkadziesiąt tyś, a zupełnie manualną.
@@Artimaxei jak, zrobione? Jak nie to powodzenia w realizacji, ja tego nie widzę, nie widzę szans realizacji. Szybciej jakaś rura z odkurzaczem co by odbierała urobek, nie trzeba było by tracić energii na wyciąganie. Są na rynku wiertnice czy to do ogrodnictwa czy do wiercenia pod fundamenty ale to metr może dwa a nie tyle
Żeby "zabezpieczyć" wodę w filtrze, jak później wrzuci się do takiej rury pompę głębinowa albo smoka ssawnego i to zacznie pracować, wejdzie wszystko w delikatne wibracje to ten cały piasek od spodu będzie się mieszał z wodą
Dlatego nie wrzuca się tego na samo dno tylko zawiesza się pół metra nad dnem. Po drugie od tego jest proces czyszczenia żeby całą najdrobniejszą frakcję wypompować. Kiedy pozostanie nam tylko grubsza frakcja to ona się nie poderwie do góry. Można również sobie Sypnąć na dno woreczek żwiru akwarystycznego który dodatkowo jeszcze zabezpieczy przed takimi rzeczami. Ewentualnie wykopać sobie studnie na rurze 160 i włożyć w środek drugą rurę zadeklowaną. Można również wtedy taką rurę dookoła obsypać żwirem akwarystycznym. Niestety jest to opcja zdecydowanie droższa i wymagająca dużo więcej pracy. Ja pokazuję jak to zrobić w sposób względnie prosty i tani ale niestety nie możemy zadeklować dołu na pojedynczej róże bo nie będziemy mogli szlamować szlamówką i zagłębiać rury w dół.
Są ale ja się w tym nie orientowałem. Poziom wody bywa zmienny. Zapytaj na naszej glupie na Facebooku może ktoś coś wie. FOX GARDEN - OTWARTA GRUPA DUSKUSYJNA.
Nie bardzo rozumiem, wkladasz filtr a na dole jego jest otwor specjalnie zaklejony by woda przeplywala przez siatke do rury. Szlamujac w tej juz rurze nie przebijasz jego czasem?
@@suwarez22 Dokładnie tak. Najpierw około 3m gleby z gliną - suchej, twardej, dobrze się wierci. Potem cienka warstwa iłu i mokrej gliny, potem około 3m drobnego piasku z wodą i warstwa grubszych kamieni albo lita skała - nie dałem rady zejść głębiej niż 7m. Wody mam 2.5m, krystalicznie czysta na oko, ale zawiera sporo żelaza. Do podlewania będzie ok, ale domu chyba nie podłączę...
@@suwarez22 Wody jest ile chcę. Pompę mam 1.6m3/h. Przez około 40m rur i węża leci około 1200l/h. Nie ma żadnego problemu z brakiem wody :) Najdłuższe podlewanie to 5m3 jednym siurem - około 6h lania przez zraszacz na trawnik :)
Szykuje się do wykopania studni na działce ROD,z racji że nie ma tutaj wody całorocznej. Oczywiście nie sam tylko specjalistyczna firma ze sprzętem swoim,interesuje mnie jednak jak to wygląda ze strony prawnej,z tego co się naczytałem to do 30 m na użytek własny mogę kopać bez pozwolen i informowania,jednak mój zarząd twardo twierdzi że nie mogę,jak to jest ?
ROD to inna śpiewka niż prywatna działka. Nie wgryzałem się w temat więc nie chcę cię wprowadzać w błąd ale ponoć jest coś na rzeczy. A Jesteś właścicielem działki czy wynajmujesz?
Wyciągarka lub bloczek i w górę. Czasami stosowałem też dźwignie zrobione z stalowej rury opartej o pustaki. O ile połączenia zostały wykonane prawidłowo a rura jest grubościenna i wytrzyma. Niestety ale czasami się zdarza że rura się rozłączy i spory jej kawałek zostanie w ziemi na wieki wieków amen. I nic wtedy na to nie poradzisz. Ale jeżeli połączona jest dobrze to powinno dać się ją wyjąć
Pełen szacun dla Ciebie i dla tych, ktorym sie udało z taką studnią. Ja zachęcony Twoimi filmami też sam spróbowałem, poprzedziwszy swoje próby zasiegnieciem info u tych, którzy się wierceniem fachowo zajmują (czy sie da, orientacyjna skala trudności, itd.) - pierwszy raz w zeszłym roku, drugi raz w tym. Niestety efekt żaden... Widać taki teren, choć nie wykluczam, że zrobiłem coś źle.
Osobiście mam drobną przestrogę dla tych, którzy sie do takiej studni przymierzają - trzeba mieć świadomość, że nie wszędzie się ją da wywiercić.
Ja próbowałem u siebie na działce (Podbeskidzie), 2x doszedlem za każdym razem do ok. 6m (pod wierzchnią warstwą ziemi glina i glina i glina i jeszcze raz glina) i... chyba łupek,l jakiś, bo za cholerę nie idzie dalej.
Trudno, tak bywa... Może jeszcze podejmę trzecią próbę, zobaczymy (wiertnice mam swoje, więc się nie muszę o wypożyczanie martwić).
Niemniej jednak, osobiście dziękuję za Twoje filmy, dobrze się je ogląda.
A dla zachęconych filmami - próbujcie, moze Wam się uda.
Pozdrawiam.
I takie podejście mi się podoba. Dziękuję za miłe słowa. Tak ma Pan rację że niecwszedzie się da. Niestety teren może się zmieniać nawet w odległości kilkuset metrów. Równie dobrze może być też tak że w jednym miejscu pan nie wykopie studni a na drugim końcu podwórka już tak bo może się okazać że jest zupełnie inaczej. To nie jest tak że jak u pana się nie da to na przykład kilka domów dalej sąsiad nie da rady zrobić. Może się okazać że ma zupełnie inny teren. Dobrym przykładem jest też fakt że na przykład mam zrobione na jednej działce cztery studnie i w jednej mam wodę bardzo zażelezioną a dosłownie 30 m dalej już tego żelaza nie ma i woda jest bardzo czysta. Niektórzy się poddają właśnie też z powodu żelaza i wody śmierdzącej a czasami wystarczy przesunąć studnię na drugi koniec z działki i okazuje się że woda jest okej.
Genialnie to zrobiłeś! Dzięki temu, że dzielisz się wiedzą i doświadczeniem w profesjonalny sposób takim amatorom jak ja łatwiej będzie uniknąć kardynalnych błędów. Bardzo, bardzo dziękuję 👍Wielki szacunek 🙂 Ja dopiero szykuję się do kopania, a w zasadzie do pogłębiania mojej studni kręgowej z wodą gruntową. Kupiłem rury 160mm i szlamówkę płuczącą. Teraz widzę, że rury z atestem do wody byłyby lepsze, a zwykła szlamówka nie będzie taka agresywna i pozwoli lepiej kontrolować wybieranie poluzowanego urobku. Pozdrawiam serdecznie 👋 Kawał dobrej, profesjonalnej roboty.
Dziękuję.. bardzo mi miło.. Do podlewania do kręgowej też bym wybrał 160ke. A atest to tylko do pitnej. Chociaż osobiście uważam że każdą wodę warto uzdatnić z jakiekolwiek rury by nie pochodziła, nawet z dużych głębokości.
Szlamówki automatycznej można używać też jak zwykłej tylko bez węża :) Planuję współpracę z firmą EcoPerla i będzie temat uzdatniania takiej wody płytkiej poruszony. :) potrzebuję jedynie trochę czasu ale będzie się działo. 🦊
Dzięki za odpowiedź. Uspokoiłeś mnie 🙂 Wody gruntowe mam ekstremalnie twarde. Kupiłem zmiękczacz z filtrami ale jeszcze nie podłączyłem, bo pojawił się problem znikającej wody gruntowej wraz z początkiem lata. Stąd pomysł pogłębiania studni kręgowej rurą 160. Poczekam na film z uzdatniania wody i będę wiedział co robić dalej. Dzięki wielkie za Twoją prace 👏👍
@@foxgarden mowisz,ze jak filtr zly to piasek sie dostaje do rury i robi sie krater a rura sie zapada.
a przeciez........
rurana dnie jest niezaslepiona-czy tamtedy piasek z okolic rury sie nie wtlacza?
@@cathathonium grawitacja :)
Bardzo fajny poradnik :)
Materiał top.
Dzięki szefie za filmik z poradami. Rozważ zmianę podkładu muzycznego, ten jest już wysłużony i powoli zaczyna irytować, ale może to tylko moje odczucie.
Pozdrawiam
@@shaqr5376 ten podkład ma za zadanie właśnie wbić się w głowę i kojarzyć się od razu z kanałem. Dlatego jest taki a nie inny. Ale miło mi że tylko i wyłącznie podkład cię irytuje sama moja postać i to jak mówię więc w sumie jest to jakiś dla mnie komplement. 😁
So nice video... but I don't understand why I can't turn on the subtitles in order to translate it.
Thanks a lot for the video.
Piękna robota ciekaw czy każdy inny byłby w stanie wykonać taka studnie jaką ty wykonałeś. Pozdrawiam
Każdy nie. :) To nie jest praca dla tych którzy boją się ubrudzić a jedyny ich wysiłek ogranicza się do wstawania z łóżka.
Brawo! Cała Polska wierci tanie studnie i ma zdrową wodę bez trucizn za darmo. W Polsce woda jest bardzo droga około 800% podatku, to są zdziercy i oszuści, mają monopol! Każda osoba powinna mieć możliwość sprzedawania wody. Woda byłaby po 1 zł za m3!!!
Na głębokości kilku metrów nie będziesz mieć zdrowej wody🙈
Super że tak szybko woda, u nas raczej nie realne, obawiam się nastu metrów. Wiertnicę sobie zrobiliśmy, na razie taką do zrobienia fundamentów pod słupy, do studni się przymierzamy, tylko te odległości od budynków... raczej max 5-6 metrów bo jak nie nasz dom to sąsiadów
Studnia nie wymaga zezwolenia jeśli jest do 30 metrów głębokości i wydajności do 5 m2. Ponadto 5 metrów od granicy działki, 7.5m od rowu przydrożnego, 15 m od zbiorników na nieczystości i parę innych warunków. Generalnie dużo osób ma to w dupie i robi sobie krater pod swoim fundamentem lub sąsiada.
@@patrykmakowski2449 a czy ja pisałam o jakimś zezwoleniu? Tylko o uwarunkowaniach! Wiem że nie jest potrzebne zezwolenie do 30 m głębokości z poborem do 5m3 na dobę. Dziś oglądałam studnię u sąsiadów, jakieś 30-40 metrów od nas; woda (lustro ) jest na głębokości około 3 metrów od poziomu gruntu o ile kręgi mają 1 metr.
@@teresabukowska8326 Przepraszam, następnym razem proszę podać co już jest wiadome to na pewno nikt nie poda tego co już się wie.
@@patrykmakowski2449 😂
Proponuję filmik o wierceniu studni i montażu zwykłej abisynki lub motylkowej pompy ręcznej - nigdzie na yt nie ma takiego filmu, wykręcanie studni ok ale potem montaż do tego ręcznej pompy to jest temat ciekawy i jednak trudny dla amatora
Powiem Ci w tajemnicy że będzie taki film. :) będzie też o tradycyjnej szpilce wbijanej i o zabudowie studziennej oraz przylacz studni do domu na złączu szwedzkim. Mam w planie takie realizacje.. :) potrzebuję tylko trochę czasu. Ale tak.. będą takie filmy. :)
@@foxgarden ooo będę oczekiwał ;) a do tego czasu musze wykombinować sam jak to połączyć ;)
Kiedy się doczekamy? :) @@foxgarden
@@KummmmBucza jak tylko wrócę do zdrowia. Jestem po operacji. :) miałem przeszczep nerwu z łydki do łokcia. Ale wcześniej jadę do panów z Studzienne.pl robić filmik o studni wbijanej i studni płukanej. :) oni będą robić a ja będę relacjonował żeby oszczędzać rękę i zrobić coś nowego. :)
Nowy odcinek u foxa i od razu uśmiech pojawia się
Bardzo mi miło 😊
Gracias por enseñarme saludos maestro muchas felicidades
Pokazana "technika" wiercenia może i dobra, ale tylko na dość proste i specyficzne warunki tzn. piaski od powierzchni. W sytuacji występowania glin zwałowych (z domieszką kamieni), co jest częste w dużej części Polski, ta metoda może w ogóle się nie sprawdzić. Otóż ma ona dwie zasadnicze wady. Po pierwsze wierci się "filtrem", którego część robocza (siatka) pozrywa się podczas wiercenia, jeśli po drodze z boku otworu będą kamyki. Po drugie, nie ma jak obsypać filtra obsypką filtracyjną. Profesjonalnie otwory pod studnie wierci się w rurach osłonowych, a pózniej w nich osadza się filtr, który się obsypuje obsypką, a następnie usuwa się rury okładzinowe. Do domowego poboru wody, pokazany sposób może się czasem sprawdzić. Natomiast jestem ciekaw na czym miałby polegać ten "atest"? 😉
Rury były atestowane😊
Ależ oczywiście! Masz sto procent racji!
W mojej okolicy, po przejściu przez humus, zaczynają się gliny, później lessy - takiej konsystencji, że czasem koparka ma problem z przebiciem się te warstwy. Często niżej spotykane są kurzawy.
Dlatego wszystko co napisałeś ma bezwzględnie sens!
Wspominam o tym w filmie. Niestety nie dla każdego jest taka studnia
@@foxgarden to nie studnia nie jest dla wszystkich warunków, ale sposób / technika jej wiercenia. Ten sposób jest dla większości warunków występujących w Polsce co najmniej mako przydatny.
Jest to sposób bardzo przydatny o czym świadczy tysiące wykonanych studni w całej Polsce i nie tylko. Mam na bieżąco relację od widzów i telefony od osób które wykopali nawet powyżej 25metrów głębokości.. 😉
Super😊
gratuluję wykonanej pracy. Poprostu dobra robota.
Dziękuję 😊
Ja dzis zaczalem wiercic 110 na dzialce w glinie, ile i łupku. Zrobilem prawie 3 m. Ubrobek mam juz dosc mokry jednak trzyma sie swidra. Dramatem sa kamienie i łupkowy urobek. Najwazniejsze ze dalej mam chęć wiercic ;D
Do upartych świąt należy. Warto też modyfikować metody wiercenia i kombinować. Każdy grunt może być inny więc kreatywność jest zawsze na plus.
@@foxgarden mam wyciagacz kamieni, podziubie nim, pozniej uderzam czubem wiertla, wrzucam slimaka i kamienie jak zloto nabiera. Mam juz dosc mokro ale ze slimaka nie spada takze oram dalej ;D
Powodzenia w takim razie 😊
@@foxgarden dzis zszedlem tylko pol metra. Wyciagnalem kamien wielkosci piesci i 3 wielkosci polowy piesci. Robi mi sie breja z szarej gliny i łupku. Ciezko to wyciagnac swidrem, szlamowka idzie jak krew z nosa, jakies sugestie?
@@lapus16witam. Czytam i mam pytanie jak zakończyłeś wiercenie, czy z pozytywnym skutkiem. Pytam bo też zamierzam wiercić, a też mam ił. Przebić szpilki od bednarek było ciężko.
Dwa pytania kierowniku. 1 Czy można dać dwa filtry tzn. 4 m filtra ? 2 Jak głeboko szlamować w rurze osłonowej bez otworów ( 160 bez otworów i wewnątrz 110 z filtrem ) patrzeć na lustro wody ? A woda przeciśnie się ,,dołem ,, do osłonówki ?
Można dać dwa. A po co ci oslonówka ? Ja nie używam.. zbędny koszt. Oslonówki się używa jak wiesz że masz dużo kurzawki glinę.. jakieś przeszkody czy głęboko kopiesz. A tak ? Niema sensu.
@@foxgarden na pierwszych 2 m miałem wody opadowe + kurzawa. Wszystko zasypywało i zalewało
Ciekawe. Ja zamiast obciążania pustakami zawieszam worki do których nasypuję ziemię. Jest o wiele bezpieczniej i łatwiej. Pompę 3TI20 używam od trzech lat w swojej 11m studni.
Worki też są dobrym rozwiązaniem 😊
Dobry pomysl
Zostawiasz o spodu dziurę ?? To siatka jest bez sensu
rękawiczki by się przydały żeby odcisków nie było :) oglądam to o 3 w nocy, wciąga niesamowicie
Hehe. A ja odpowiadam na komentarze o 3 w nocy bo w dzień niema czasu 🤣
@FOX GARDEN - dzięki za super poradnik. Mnie najabardziej nurtuje pytanie jak wyczuć moment końca kopania - tzn kiedy uznać że studnia jest już odpowiednio głęboka? możesz podpowiedzieć? Trzeba co jakiś czas pompować wodę i na podstawie ilości decydować?
Możesz polecić jakąś pompę która posłuży zarówno do oczyszczenia kopanej studni z piasku/kurzawki jak i później do zasadniczego pompowania wody (będzie nią zasilane układ podlewania trawnika). Z góry dziękuję, pozdrawm
Minimum 5m słupa wody :) urobek jak jest gruby piach to jest spoko.
Czyli załóżmy że lustro wody zaczyna się 4m w głąb. W takim przypadku głębokość studni to 9m ? Dobrze zrozumiałem?
Cześć, Mam pytanie. Mozna uzyc pompy ruskiej do wstepnego oczyszczenia studni? I Czy ta pompa ibo 3ti20 bedzie sie nadawala do ok 8 metrowej studni wykonanej na rurze fi 110 gdzie poziom wody latem wynosi ok.4 -5 m ?Wolalbym taka pompe niz hydroforowa...
Pompa Ruska się nie nadaję robiłem już o tym film Co najczęściej popełnianych błędach. Ibo 3 T i 20 to pompa głębinowa która nawet dużo większej głębokości morze pompować. Hydrofor mało ograniczenia bo nie da rady pompować wody z głębokości większej niż 7 m. Żaden Hydrofor nie da rady. Jeżeli poziom wody jest wyżej to jak najbardziej można użyć hydroforu.
@@foxgarden Dzięki za szybką odpowiedź. Pozdrowienia👊
gratuluję
Możesz podać nazwę kleju, który używasz do klejenia rur? I powiedz mi czy mogę te rury śmiało połączyć na nity zamiast pchełek?
Cześć, dzięki za świetny instruktarz. Mam pytanie. Jak już wybiorę kurzawkę, to jak głęboko mam jeszcze wybierać warstwę wodonośną ? Filtr zrobiłem na trzy metry. Pozdrawiam.
Kop ile się uda. 4-5 metrów słupa wody żeby było.
30:18 Ołowianka 🙃 pozdrawiam Gdańszczan 🙋♂
Witaj serdecznie , mam na działce studnię kręgową z betonów o średnicy ok. 100 cm , lustro wody jest na ok 6 m, dno studni jest na 7,7. Czyli wody jest ok 1,7mb wysokości . Ale tej wody mam trochę za mało, po wypompowaniu 1000 l muszę odczekać z godzinę aby napłynęła. Zastanawiam się na spróbowaniem zagłębić rurę 160mm z filtrem za pomocą szlamówki na głębokość ok 3-4 mb .. takie rozwiązanie zapewne by zwiększyło ilość wody napływającej do studni. Rurę 160 mm to raczej musiał bym obciążyć za pomocą dyb i bloczków betonowych w samej studni w miarę blisko dna , wcześniej oczywiście wypompowując wodę. Trochę będzie zabawy z wchodzeniem do studni i podnoszeniem dyb z obciążeniem . Samą rurę wyprowadzić nad powierzchnię betonów aby wygodniej było opróżniać szlamówkę.
Może ktoś ma jakieś sugestie co do sensu czy sposobu modernizacji tejże studni?
Czy może to niema większego sensu i prościej będzie zacząć wiercić nowy otwór 160 mm w innym miejscu?
To jest sposób bardzo dobry aczkolwiek ja bym wody nie wypompowywał i nie wchodził do środka. Woda będzie ci potrzebna do szlamowania więc po co ją wypompowywać? Wkładasz rurę tak żeby wystawała ponad studnie betonową obciążasz ładnie warto by było czymś usztywnić jakimiś kantówkami drewnianymi żeby ci się to nie bujało na boki w trakcie szlamowania jazda w dół ze szlamówką. Nie robiłem jeszcze takiego czegoś ale mam zamiar nakręcić o ten odcinek. W każdym bądź razie jak najbardziej da się to zrobić i powinno to działać całkiem sprawnie.
@@foxgarden ale to dobrze trzeba usztywnić rury aby się na boki nie wyginały. Ja się trochę obawiam że jak na górze obciążę to rury nie będą miały wystarczającej sztywności aby utrzymać to obciążenie nad studnią. Bo to ponad 6 - 7 m rury od dna studni do końca betonów.
@@piotrgorny328Cześć, dałeś radę czy poległeś z pomysłem? Moja studnia całkowicie się zaszlamiła i przez kurzawkę nie ma szans na pogłębienie. Bardzo jestem ciekaw efektów takiego wiercenia. Pozdrawiam
My na działce z kolega wywiercilismy na 17m ale zrezygnowalismy sam piasek,zero wody.Az głupio było na tylu metrach konczyc ale sie sprzet skonczył i nie było co dokladac.
A no.. rekordziści Z tego co wiem to nawet 25 m dali radę wykopać. Ale to jest męczarnia. Może Mieszkacie na jakimś lekkim wzniesieniu i woda po prostu sobie w dół ucieka Dlatego u was sucho
Cześć. Wspaniała robota.
Chcę u siebie wykopać studnię i mam kilka pytań:
Jeszcze info: sąsiad czerpie z 14-15m bo jesteśmy na górce. Podskórna jest na 6m (podobno). Teren to sam piach do 2 m na bank.
Jakie problemy techniczne moge napotkać przy takiej głębokości (nie chodzi o przeszkody typu kamienie albo kilometr gliny tylko techniczne - czego pilnować?
Czy wiercić do pojawienia się wody podskórnej a resztę szlamowac czy wiercić ile wlezie?
Wszystko jest zawarte w innych moich filmach. To jest temat dość rozległy aby opisać to w jednym komentarzu. Swoją drogą Jeżeli pokaże się panu woda to zacznie się wszystko obrywać więc nie będzie się dało wiercić głębiej przy pomocy wiertła No chyba że włoży pan rurę i będzie wiercił wewnątrz rury ale wtedy trzeba założyć że będzie to studnia minimum 160 mm średnicy bo inaczej nie włoży pan innego wiertła do środka
@@foxgarden dzięki za odpowiedz. I proponuję przejście „na Ty” - będzie łatwiej i swobodniej.
Filmy przejrzałem ale takich głębokości nie widziałem.
Rozumiem, ze mam uważać na te rzeczy, o których wspominasz i jak nie trafie na przeszkodę typu głaz albo gruba warstwa gliny to powinno się udać.
A czym się sugerujesz dobierając średnice?
@@piotr_sagala generalnie średnica rury Im większa tym kopanie teoretycznie mniej problematyczne ale wymaga więcej siły i więcej pracy. Można też dzięki większej średnicy rury zastosować sporo więcej różnych trików na problemy które ewentualnie mogą się pojawić jak chociażby kamień który wiadomo że łatwiej jest wyciągnąć z szerszej rury
@@foxgarden generalnie to pokazałeś sposoby na picie kawki przy kopaniu studni stosując szlamowke płuczącą wiec trudność zależy od podejścia. Ja raczej leniwy jestem wiec kompresor wjedzie. Fajnie jak byś nagrał jakiś odcinek gdzie opowiadasz właśnie o trudnych przypadkach i jak udało się z nich wybrnąć - niekoniecznie swoich.
Mega ciekawy temat. Dopiero się wgryzam.
@@foxgarden No i jeszcze ja mam taką fantazję, że chce tą studnię wbudować w zbocze i zabudować ziemianką partyzancką. I tu obawa o krater, jednak w przystępny sposób wyjaśniłeś jakie są objawy tworzenia się banki pod ziemią.
Ale generalnie jakaś bańka tam tak czy inaczej jest prawda?
Czy tym sposobem jest szansa na wodę w Sosnowcu? Piasek jest od 20-30cm. Dookoła kopalnie ale wiele już nieczynnych. Przy okazji odwiertów geotechnicznych do 4m nie stwierdzono lustra wody :)
Nie wiem. Trzeba spróbować
Witam, mam takie pytanie. A mianowicie mam stara studnie kręgową (lekko zamulona i słaba wydajność) i tak sie zastanawiam czy mogę w środku tej studni kręgowej zrobić studnię wierconą dla pogłębienia?
Tak. Polecam na 160tce. Przymierzam się do filmu z takim sposobem.
@@foxgarden dziękuję za odpowiedź. Z chęcią zobaczę taki film przed pracą. Pewnie wezmę się za to na wiosnę bo teraz mogę już nie zdążyć.
@Lepski007 a kto powiedział że musisz zdążyć. Kwestia szlsmowki, rury i obciążenia. W studni te 3..4metry jak pogłębisz to będzie lux 😀 A jak by się udało więcej to by było genialnie.. PS.. polecam filtr z siatką bo w studni na 100% zamulila ci kurzawka więcej pewnie będziesz kopał w czystej kurzawie. 😀
Wszystko fajnie tylko jak zaslepisz rurę na dole? Będzie zamulać
Nie zamula i niema potrzeby zaślepiać. Grawitacja trzymama całość na dole.
Jak już robisz to rób zgodnie ze sztuką, rura oslonowa którą wyciągasz, obsybka żwirowa, filtr zaślepiony, wodę wyciągasz od dołu zamula, nie wprowadzaj ludzi w błąd. Pozdrawiam
@@foxgarden zamuli na 100% i szkoda jego męczarni
Chłopie jak Ty to robisz, że jesteś taki czysty przy tej robocie? Gdy ja kopałem to wyglądałem jakbym właśnie wylazł z bagna
A no.. kwestia wprawy. Choć nie zawsze tak jest.. szczególnie jak trafię glinę 😁
Przecież to pokazówka, robię 40 takich studni i szpilek w sezonie
@@MrCedrik112 pogratulować.
@@MrCedrik112сколько стоит ваша работа?
@@MrCedrik112zrobić w Gdańsku
Czy pierwsze pompowanie musi być za pomocą pompy elektrycznej? Mam problem z dostępem do prądu na RODosie i gdyby można to zrobić ręczną, to by było super.
Można.
@@foxgarden tylko jak?
Tez tak robiłem, lepiej sprawdzało się sprężone powietrze z racji 8bar których na wodzie nie udało się uzyskać. Zszedłem na 7m i rura fi 160 (lita, nie spieniana) stanęła na otoczkach. Przy próbie dociążenia dybów (8 pustaków plus moje 80kg) rozpruła się jedna z rur na łączniu nitem.
to trzeba z 10 nitów na rurę 160 + taśma dla wzmocnienia :D
@@PaweAleksiejuk nitów po obwodzie było 8
@@swdfan szyja obcięta, ta z gumą?
@@PaweAleksiejuk tak, do tego silikon i nity chyba 12mm, takie żeby trzymały dobrze ale nie wystawały wewnątrz i nie haczyły o szlamówkę 140mm
Natomiast nie obciąłem skosów na początku rury ( te by uszczelek nie uszkadzało) i to pewnie był błąd. Na drugi raz zetnę na płask
Krótkie pytanie amatora, który przymierza się do wiercenia:
Jeśli jakieś zalążki wody pojawią się np. na 9m, to jak wyciągasz i demontujesz profile z wiertłem? 9m profili do góry nie wyciągniesz bo poleci np. na ulicę, rozpinając kilka m jest ryzyko ze profil wyślizgnie się z ręki i wpadnie do dziury. Jakieś dodatkowe blokady czy póki co masz zawsze szczęście i szlamówka wchodzi do akcji już po 3-4m?
Witam, super filmik, ale mam pytanie. Czy aby użyć tej gotowej rurky z siatką nie trzeba użyć rury osłonowej o większej średnicy z nawierconymi otworami? Czy ta siatka, która jest na rurze pod wpływem tarcia z ziemią nie zniszczy się, zanim zejdzie na te 8-10m? Pozdrawiam
Dobrze wykonany filtr się nie zsuwa. Dlatego polecam kupić gotowy na studzienne.pl
@@foxgarden dzięki za super szybką odpowiedż. Mam jeszcze jedno pytanie, pod rurę 125, jakim wiertłem wiercić?
Mam na działce starą studnie. Jakiego przewodu można użyć do poboru wody tak aby nie opadał pod ciężarem wody?
Myślałem żeby zastosować przewód zbrojony 40mm, podwieszony na li ce stalowej przymocowanej tak co 70 cm do przewodu 40
34:20 czy taka woda jak leci do taczki, nadawałaby sie do podlewania warzyw bądź trawnika?
Jak postoi w beczce i syf opadnie na dno to tak. Inaczej osad obklei liście.
Okej, dzięki
O ile trudniej /dłużej byłoby zwykłą szlamówką bez kompresora czy tez wody? I czy nie byłoby to bezpieczniejsze nawypadek zapadniecia sie gruntu? Pytam ponieważ zamierzam wywiercić taką studnie w piwnicy domku letniskowego.
Ile metrów się zagłębiać jak pojawi się lustro wody? Pozdro
Witam.Mam takie pytanie.Jeśli do wiercę się do wody to kiedy tak naprawdę powinienem zakończyć wiercenie. Albo po czym poznać że już głębiej nie muszę. Bo albo tego nie usłyszałem w żadnym z filmów albo przegapiłem za co przepraszam z góry. I czy można przewiercić za głęboko i stracić wodę.pozdrawiam
Kiedy już masz błoto wkładasz rurę i szlamujesz. Możesz na pierwsze szlamowanie z wiaderko wody wlać tak żeby Ci było łatwiej.
great video ! i have question , how deep a well would I need if I need water to flow 1m3/hour?
Robię studnie na rurze 160 na blisko 2 metrach już woda była teraz szlamuje mam szlamowke płucząca niestety jedyne co mogę wykorzystać to mauzer z wodą. Teraz jestem na około 260 cm planuje dowiercić do 5-6 metrów. Ile mauzerow wody mogę potrzebować do szlamowania? Kolejne pytanie, ile minimum powinienem się odsunąć od budynku aby było bezpiecznie?
Jak najdalej to możliwe. Chociaż 10- 15m
@@foxgarden moje możliwości to max 4 metry.
No fajnie, a co zrobić jak ktoś nie ma dostępu do wody żeby zrobić to szlamowanie? tak samo skąd to wg wytrzasnąć?
To wtedy można komoresorem albo zwykłą szlamówką. Kupisz na studzienne.pl lub wypożyczysz na olx u innych.
Czy przy etapie wsuwania rury przy pomocy dybów nie uszkodzi się ten filtr, pytam ponieważ wydaje mi się że będzie tarciei może się potargać ta siatka.
Sprawdziłem kilka filtrów Panów że studzienne.pl.. Nic złego się nie dzieje bo są dobrze wykonane. Zawsze można zrobić 160 osłonową i włożyć w środek 125 :)
Zrobisz badania tej wody? Czy to tylko do podlewania trawnika?
Taki jest plan aczkolwiek brakuje mi na to czasu. Na pewno prędzej czy później będą
Witam, zacząłem wiercić i na 2m pojawiła sie woda taki drobny piasek ,rura pod obciażeniem nie chciała schodzić a szlamówka pełna piachu. Przyczyną były otwory wrobione w filtrze wiercone 1,5 wiertłem przez te otwory dostawał się piach do środka. Po nałożeniu siatki studmiarskiej zrobienia filtra jak należy jest git. Jestem obecnie na 3m. Pytanie ile w tym piachu mam zejść w dół? To juz jest to czego szukam?😊
Ile się da :) 5m słupa wody chociaż żeby było
@@foxgardenhej, jutro wbijam 5m rury, mam 1m filtra ze studzienne, lustro wody od 1,80,
Obok mnie żwirownie, od 3,30 wyciągalem szlam ze zwirem idzie ładnie więc dokładam 5 bo już się miałem poddawać,
Ruska pompka z poziomu niecałych 3 metrów bez przerw działała i lustro nie spadło, ale ale kupiłem pompę głębinowa 550w ale 2400l/h (bo była najtaniej na allegro za 200pln ) i myślę czy to nie będzie za dużo, jak myślisz
Tylko taki zestaw do wiercenia to praktycznie cały koszt wykonania przez firmę. Co innego jakby dało się to gdzieś wypożyczyć.
Da się wypożyczyć. Jest tego pełno na olx a po drugie nie prawda z tym kosztem zakupu. Zadzwoń i zapytaj ile cię skasują za wywiwrcenie studni. Wiertnicę zawsze możesz sprzedać lub też wypożyczać i jeszcze zarobić.
Witam . Przymierzam się do wykonania takiej studni . Czy od strony prawnej tj zgloszenie , pozwolenie na wykonanie takiej studni wystepuje ?? Są jakies wytyczne jesli chodzi i umiejscowienie takiej studni ?? Czy mily sasiad może sie przyczepic do takiej studni ?? Dziekuje za informacje . Pozdrawiam
Do 30 m głębokości oraz 5 m³ poboru wody dziennie nie musisz mieć pozwolenia. Co do odległości od budynków oraz ogrodzenia lub drogi bez problemu znajdziesz mapkę w internecie na podstawie której wszystko będzie dla ciebie jasne. To tak ze strony prawnej A rzeczywistość jak wiesz bywa różna ja bym się nie przejmował tylko kopał byleby nie za blisko domu i nie za blisko ogrodzenia No chyba że sąsiad wyrazi zgodę to jak najbardziej.
Super robota. A ja muszę wiercić studnię blisko fundamentu tj. 1m - 1.5 m. Co zrobić z tym fantem? Mam obawy, że może ziemia usiąść i fundament domu do naprawy. Ale widziałem domy ze studnią w piwnicy nawet więc chyba jest to możliwe. Pzdr .
Bo wpierw studnie zrobili
Witam mam pytanie poniewa mam studnię na rurze fi 40 i hydrofor 100 l z pompą omigena 1300 na 28 metrach w ziemi no i przez ostatnie 3 lata woda caly czas ma duzo żelaza 😢 czy jak zrobie drugą studnie ale głębsza jest nadzieja ze bedzie bez żelaza a moze ta jest za głęboko wykopana ? ?
Kto to wie😅
Wróżeniez fusów. Równie dobrze płytsza studnia może być lepsza. Poprostu się ktoś wbił w złoże rudy żelaza. Ja bym wykopał w innym miejscu i płycej. Tylko oddalić sporo. U mnie na 8 metrach mam 2 atudnie w odkegliwci od siebie może z 40m. W jednej jest żelazo w drugiej niema.
Przymierzam się do wywiercenia takiej studni. Mam wytypowane miejsca gdzie woda jest na głębokości około 4, 5m. Pytanie czy mogę kopać gdzie indziej czy raczej tam gdzie magik z kawałkiem patyczka mi wskazał.
Proszę obejrzeć inne moje filmy i tam wszystko jest powiedziane co sądzę o takich magikach oraz odpowiedzi na bardzo wiele pańskich pytań
Co bardziej polecasz podłączyć do szlamowki automatycznej, wode czy kompresor?
A to zależy do czego masz lepszy dostęp. Kompresor dobrze żeby był spory. Musisz osobiście to ocenić bo jedna i druga opcja ma zalety. Uważaj żeby ci nie zostało za głęboko szlamówki bo nie wyciągniesz
Mi zassało ponad metr pod rurą , tylko rugcug pomógł. Bardzo powolne i mozolne wyciąganie, hak się wyprostował i musiałem kupić grubszy .
Hej, mam pytanko studnia 8mb fi 160 filtrem 3mb. Po 5 metrach gliny gdzie piasek zaczął spadać wiertła, włozyłem rury i szlamowa doszedłem do 8 metró. Problem podczas pompowania wody studnia się zatapia,czyli wchodzi wgłąb gruntu i zamula dół do wysokości pompy. Nie wiem co źle zrobiłem lub robię
Nie zamnkalem od dołu rury filtrowej
Robię studnie 110, woda pojawiła się na 3m, więc dalej szlamowka. Niestety dobiłem do 5m (słup wody 1.5-2m) i dalej mogę wyciągać w nieskończoność(1/5 szlamowki to gruby pisaek z kamyczkami drobnymi), a rura nie idzie dalej. Był moment, że dno miałem poniżej rury i to samo. Na dnie jest coś przypominającego plasteline- to jakaś glina, il czy co? Da się wyczuć jak szlamowka o to uderza. Nie wiem czy walczyć 3 ci dzień, czy próbować pompowac, albo po prostu odpuścić i zakopać? Pierwszego dnia, wczoraj, 5m zrobiłem, dziś podobny czas i 15cm tylko zszedłem:(
trzeba uwazac zeby nie przesadzic z dobijaniem rury jak nie idzie. Ja niestety zrobilem dzis kaszane i pekla mi rura z samego dna. Teraz szlamowka 90 przy spuszczaniu opiera sie na uszkodzonej rurze i trzeba pokrecic zeby zjechala do dna
pompa 3" wejdzie skoro szlamowka 90 jakos daje sie wmanewrowac, ale rura uszkodzona i nie do wyciagiecia
Witam serdecznie.Obejrzałam wszystkie Pana filmiki na temat studni i ponieważ u siebie w ROD nie mam wody a sama takiej studni nie wykonam,w związku z czym mam następujące pytanie a mianowicie: czy byłby Pan skłonny wykonać taką usługę (dolnośląskie). Pozdrawiam serdecznie udanych odwiertów😉
Specjalistów od wiercenia studni należy szukać w swojej okolicy a to dlatego, że będą znali panujące pod ziemią warunki...
@@RozsądnaPV Dziękuję pięknie-słuszna uwaga.Pozdrawiam serdecznie
Witam.Czy możecie napisać do kiedy powinno się wiercić kiedy jest ten znak że już wystarczy że to jest właściwa woda?
Kopać ile się da.. Im głębiej tym lepiej.
@@foxgarden rozumiem ale pierwszą oznaką że jesteśmy już na właściwej głębokości to?
Ciężko to określić. Idealnie jest jeżeli od dna do lustra wody jest minimum 5m
@@foxgarden a jak najlepiej w najprostszy sposób sprawdzić na jakiej głębokości będzie woda?sasiedzi mapy czy jak?
Najłatwiej u sąsiada zobaczyć. A jak niema to trzeba wiercić i sprawdzić.
Jaką studnie bys polecal z dobrymi rurami do zasilania domu w taka wode pitną ?
Chodzi Ci o studnie ze sklepu że studniami? :)
@@RozsądnaPV chodzi mi o taka studnie zeby zrobic z niebieskich rur typowo dedykowanych do wody, jaki rozmiar rury zeby studnia zasilala dom w wode i byla wydajna poprostu
Na to niema jednoznaczniej odpowiedzi. Jest zbyt wiele zmiennych które mogą mieć wpływ. Przede wszystkim jakie jest zapotrzebowanie danego domu, liczba mieszkańców, czy wykonanie jest prawidłowe, czy grunt jest dobrze przepuszczalny i czy jest dobrze nasycony wodą.. zależy od wykonania filtra, wykonania studni, wysokości słupa wody.. wiele jest takich czynników.
@@Damiano180391 Jakąkolwiek, byle pompa weszła. Ja mam rurę 90mm, w niej pompę 3" i wody ile chcę. Pompa 370W pompuje około 1000l/h przez 40m rurek i węża.
Witam, pytanko, na ile matrów można takim sposobem wykopać studnie, mam do kopania na 21 metrów ale nie stać mnie na firme ??
Jeżeli nie masz gliny to myślę że da się taką głębokość przebić Tym bardziej że z tego co mi wiadomo to byli tacy co nawet 25 kopali
Pytanie czy jest tu ktoś kto wykonał taką studnie w okolicach Krosna na podkarpaciu. U mnie ziemia mocno iłowa. Zastanawiam się czy da radę taką studni zrobić?
Od czego zacząć, różczkarz?
Osobiście nie wierzę w magików. Jak jest dużo gliny to lepiej odpuścić wiercenie. Jak metr czy dwa to można kopać.
A co powiesz kiedy po metrze torfu zaczyna się glina z kamyczkami i jestem na 4 metrze i już więcej nie da rady wiercić
Czy mogę taką rurę wszlamować w dno studni murowanej? Studnia ma 7m głębokości, i chciałbym w jej dno wszlamować rurę żeby ją pogłębić. Szlamować chce z góry więc cały czas 7m rury będzię "nad ziemią" więc czy jest ryzyko że taka rura pęknie pod obciążeniem?
Tak. Można. Ryzyko zawsze jest. Zależy ile tego obciążenia. Ja bym proponował z 4 kantówek zrobić podporę.. Coś na kształt gry w kółko i krzyżyk i rura idzie środkiem. W tedy jest całość podparta i się nie wygina na boki.
Czyli zrobić prowadzenie do rury najlepiej. Myślę że to nie będzie problem. Zależy mi na wydajności 120L/min, mam nadzieję że uda się ją uzyskać. @@foxgarden
@MafiaMatiego1 to trudne.. ale jest szansa
@@foxgarden
Wiem. Chociaż szczerze zadowoli mnie każda wydajność.
Zastanawiam się czy nie wezwać firmy i zlecić odwiert na 25m. Tylko to wyjdzie drogo.
Czy dałoby się zrobić to samo, bez szlamówki płuczącej?
Tak. Tylko więcej wysiłku potrzeba
Witam
Wszystko dobrze wygląda tylko że te studnie wiercone na rury nie są praktycznie,ponieważ na głębokości 7m nie ma takiego ciśnienia wody i Pompę trzeba wyłączać i czekać aż znów napłynie woda
Cisnienie masz taki jaka pompę zastosujesz. Możesz mieć i 10 bar jeśli sobie zyczysz...
A nie prawda. U mnie zapinam 2 hydrofory na raz i pompuje 24 /7 wszystko zależy od tego czy studnia została wykonana prawidłowo i od odpowiedniej wysokości słupa wody czyli minimum 5 m słupa wody. Druga sprawa to wystarczająca przepuszczalność gruntu czyli piasek jak ktoś ma glinkę to niestety nie będzie miał dobrej wydajności. I jeszcze jedno to prawidłowo wykonany filtr który szybko wpuszcza wodę do studni.
@@RozsądnaPV Nie o to mu chodziło 😂
@@foxgarden Ważna jest też długość filtra , bo paradoksalnie zbyt długi filtr będzie powodował wolniejsze napływanie wody niż krótszy .
@@foxgarden na filmiku miales 4x 1,5m (w tym 1,5m rury z filtrem) rury a tafla wody byla na glebokosci 3m. w takim razie rura wchodzi w 3m slupa wody, czy to jest wystarczajaco ?
Ja prawdopodobnie tafle wody mam na glebokosci 2m, jak gleboko polecasz kopac, jesli bedzie dobra przepuszczalnosc gruntu ?
Witam,jaka gęstość siatki jest na filtrze studziennym?
Mam pytanko. Po około 6 metrach rura stanęła. Dokopałem się do żwiru po jakiś 5 metrach gliny. Woda leci przez jakieś 30min i po około 5 płukaniach woda dalej leci brudna. Czy jest szansa że się jeszcze wyklaruje? Dodam że rura, w którymś miejscu pękła pod naciskiem.
Z góry dzięki za odpowiedź.
Jeżeli rura pękła to niestety Cienko to widzę. Jeżeli było 5 m samej gliny to 6 m to trochę mało. Czy studnia jest w ogóle wydajna? Ile jest słupa wody licząc od dna do lustra wody? Na jakiej rurze było robione? 160? 125? 110? Zapraszam na grupę Fox Garden otwarta grupa dyskusyjna. Na Facebooku. Tam można wrzucić zdjęcia filmiki i ewentualnie Kononowicz pytanie Bo jest nas tam dużo więcej i pomagamy sobie wzajemnie
Lustro wody zaczyna się od około 2 m od powierzchni ziemi. A z rurą jest tak:
rura 160 stanęła mi w glinie na około 5 metrach. Założyłem więc mnieszy świder i po paru centymetrach pojawił się żwir. Postanowiłem więc pojechać po rurę 110 i wsadzić rurę w rurę. Na początku szło bardzo fajnie, ale po około 1,5m rura praktycznie nie wchodziła. Zniecierpliwiony do obciążenia dodałem własny ciężar i wtedy rura pękła 😔
@@diabellec czyli to 110 pękła ?
Dokładnie
Przez chwilę woda prawie że czysta a po chwili znowu robi się mętna
Hej. Mam pytanie o szlamowanie. Jestem na 9 metrze, mam ok 1.5 metra wody i szlamówka przestała wybierać urobek, sama woda i nic więcej. Co teraz robić ?
Pić 😅
Jaka jest wydajność takiej studni? Czy wydajność pozwoli na zasilanie nawodnienia automatycznego dla trawnika?
Panie, a znasz przepisy dotyczące lokalizacji studni? Radzę się z nimi zapoznać.
Tak znam. Lepiej niż ci się wydaje.
Dotarłem do końca film i już teraz to kompletnie niewiem w jakim celu stosujesz rurę do wody pitnej skoro czerpiesz wodę z kilku metrów.
Witam. Czy i kiedy warto stosować rury osłonowe 160mm, w których jest osadzony filtr studzienny 125mm?
W internecie można znaleźć projekty, w których autor proponuje skorzystać z dwóch rur osłonowych. Przykładowo 3 metry rury 200mm, w to rura 160mm do 3 metrów, a następnie na koniec rura 125mm do 4 metra (opcjonalnie gdy pojawi się kurzawka jeszcze dodatkowo rura 110 z filtrem studziennym). Co myśli Pan o takim podejściu?
160mm z otworami, w to 110 z siatką i otworami a pomiędzy rury żwirek tyle wystarczy :D
Czy takie wiertlo mozna wypożyczyć . Zeby zrobic u Siebie.Samemu .
Tak. Na OLX
Hej, mam problem ze studnią - rura stanęła na 8,5 m, woda jest od około szóstego metra, chcę ją wbić jeszcze pół metra, ale ciągle wybieram piasek, taki jakby z dna jeziora, bardzo drobny. Trochę wcześniej nawet był ze żwirkiem, pojawiały się drobne kamyczki, ale teraz jest już sam czysty piasek. Rura 110 mm nawiercona na długości 3 metrów wiertełkiem 1,5 oraz 1,6 mm. Sprawdziłem dno łapaczem kamieni - nic nie ma, nic nie blokuje rury, jest miękko. W środku rury jest około 10-15 cm piasku, którego nie mogę wybrać szlamówką, tzn. wybieram piasek, ale on ciągle tam jest, a rura prawie nie schodzi. Wybrałem już prawie taczkę piachu a rura zeszła dokładnie pół centymetra. Czy to możliwe, że przez nawiercone otworki piasek ciągle napływa z wodą do środka rury, i dlatego nie mogę go wybrać do końca? A może jest inna przyczyna? Jak sobie z tym poradzić? Bardzo proszę o porady.
Obciazyć na maxa
Siatka się uszkodziła niestety... Pomimo że jest solidnie zamocowana - sam bym lepiej nie zrobił. Przy zagłębianiu w żwirze z kamykami dolna część została uszkodzona na wysokości około 50cm. Dziury wywiercone mają aż 20mm, więc ile bym nie wybierał to żwir cały czas wsypuje się dokładnie do tej wysokości.
Pozostaje wyjąć rury, naprawić i zejść niżej rurą osłonową 160. Na konieć wrzucić filtr już do samej czystej wody.
Także nie polecam w warunkach "żwir-kamyki" zagłębiać samych filtrów bez osłony.
@@mbomam89 Zgadza się jeżeli masz gruby żwir i kamienie które często są ostre to niestety ale siatka może się podrzeć
Skad wiadomo że studnia już jest skończona? ja juz jestem na 7 metrze mam cały czas piasek z kamyczkami małymi ? Pozdrawiam
Czy jestem w stanie wykopac studnie sam na głębokości okolo 25 metrach ?
Sasiad ma studnie.
Są tacy którzy próbowali i im się udało ale osobiście nie podjąłbym się ręcznego kopania tak głębokiego wykopu. Zależy też jaki masz grunt czy piasek czy trochę gliny Czy kamienie. Możesz po drodze spotkać wiele trudności. Zadaj sobie pytanie Tylko czy aby na pewno potrzebujesz aż tak głębokiej studni i czy wody nie masz płycej.
@@foxgarden jak kopałem studnie chłonna na 2 metry to od 40 cm zaczął się piasek. Trochę gliny jest też
Czy robiłeś już z rur miedzianych?
Studnię?! Z rur miedzianych?
Dzień dobry ogladam wszystkie pana filmiki i proszę o szybką poradę, taka sytacja: Woda na 2m z kurzawką, od 3ciego metra zaczyna sie twarda szara glina, przy pomocy koparki i płuczki wywiercilem do 6m i porzuciłem temat ale chce zaczac od nowa z rurą osłonową 160 zeby zablokowac kurzawkę. I teraz pytanie, czy mogę rurą 160 zejsc aby na 3-4m do twardej gliny, zablokuje mi to kurzawkę czy taka oslona nic nie da? Dalej chce wiercić w rurze oslonowej i wkładać 110 rurę do kolejnej warstwy wodonośnej. Bardzo proszę Pana o odpowiedź.
Witam. I jak udalo sie ogarnąć temat ? Mam podobny problem 😅
@@krzysztof7077 Niestety na około 7 metrze ukręciło nam się wiertło i zostało w środku w twardej glinie, nie szło juz tego ruszyć niczym i odpuściłem temat.
Dzień dobry, a gdzie magiczna różdżka i certyfikowany ISO2500 CE Magik? Pozdrawiam 😉
A jak Pana doświadczenie (i innych też) z wykonanymi studniami. Konkretnie chodzi mi to jak funkcjonują po roku, dwóch. Wiadomo jak człowiek przymierza się do robienia czegoś obejrzy kupę materiałów, trafi też na takie które mówią że te sposoby z wierceniem, jedną rurą są po prostu do dupy i to działa teraz, za rok już nie...no a takie filtry z siatką się po prostu zapchają.
jak wodę masz w warstwie z gliną to tak zapcha si. Dlatego trzeba trochę poczytać a nie tylko oglądać :D
U sąsiada jest studnia drenowa i lustro na około 7m czy to znaczy że na około 8m, 10m spokojnie będę miał wystarczająca ilość wody?
Witam , jaka wydajnosc ma taka studnia
Zależy od miejsca, słupa wody i wykonania. Ale dla zaatosiwań domowych wystarczająca.
Jaką ma temperature woda z takiej głębokości?
Ok 7°C
Czy ta siatka na rurze nie podwija sie przy szlamowaniu bo jednak ona bardzo ciasno wchodzi?
Jeżeli jest przytwierdzona właściwie na gorąco a najlepiej jeżeli filtr jest po prostu gotowy Zrobiony przez firmę to trzyma się bardzo dobrze i nie ma z tym problemu. Swojego czasu obawiałem się i nie stosowałem siatek Ale od kiedy panowie ze studzienne.pl przekazali mi takie filtry do przetestowania całkowicie zmieniłem zdanie na ich temat i uważam że są naprawdę świetnym rozwiązaniem Ile dodatkowo dość mocno zwiększają wydajność studni bo mają zdecydowanie większą powierzchnię przepływu co w efekcie zwiększa wydajność studni jednocześnie zabezpieczając przed napływem piasku od boków. Niejednokrotnie Niektórzy próbują samodzielnie robić filtry i jeżeli zrobią to nieumiejętnie to niestety Zdarzały się przypadki że albo rura im pękła albo się wszystko zsuwa rozdziera. Jeżeli ktoś jest na tyle sprytny żeby poradzić sobie samemu z takim filtrem to oczywiście polecam aczkolwiek jest to sporo pracy i myślę że jednak warto doinstalować do takiego filtra gotowego i mieć święty spokój
Witam super filmik, pytanie dlaczego nie moge wejsc do grupy dyskusyjnej??
Zaraz zatwierdzę. :)
Multum juz takich materiałów na pewno zaraz skłoni do wciśnięcia nosa między to przez jakiegoś ciekawskiego
Finalnie na jaką głębokość wyszła studnia?
W niedzielę można robić.
czy taka studnia nadaje sie pod podlewanie automatyczne ?
Tak
ile l wody można pozyskać z takiej studni jednorazowo
Nie ma czegoś takiego tutaj jak jednorazowo. Włączasz i pompujesz do bólu. Woda jest cały czas bez przerwy Możesz pompować 24/7
Co jeśli nie mam wody na działce do szlamowania? Cały czas wiercić?
Czy zastanawiałeś się nad zamontowaniem do tej wiertnicy silnika z mechanizmem przekładni i sprzęgłem rozłączającym by nie połamać wiertnicy na ew. przeszkodach?
Bo skoro robi się coś wiele razy to warto to zmechanizować. Wtedy raz włożona w to praca oszczędza mnóstwo czasu i wysiłku w przyszłości. To trick bogactwa - inwestycja.
Na takich głębokościach to niema sensu. Dwa obroty i trzeba ślimaka wyciągać
@@foxgarden Nie mam 100% pewności, ale o tysiaka mókłbym się założyć, że dało by się też zautomatyzować wyciąganie ślimaka i wytrząchiwanie go. do tego w sposób prosty i tani tak, że za materiały i części w tym zmieściło by się (z silnikiem spalinowym, który w dobrym stanie pewnie z 30% tej kwoty wyniesie. Skoro nowy z Chin można dostać za 600 -taki od ciężkiej kosiarki, glebogryzarki, a być może starczył by silnik od motokrosy za 20 zł nowy, z większą przekładnią). Taka powtarzalna i skupiona na jednym obszarze praca, aż się prosi o jej zautomatyzowanie. Chociaż samo szukanie części, projekt, próby i błędy zajęły by z tydzień zanim doszło by się do idealnej perfekcyjnej wersji (przynajmniej ja takie preferuje). Może ktoś zrobił by to szybciej i kompromisowo. Przy budżecie tysiąc zł zakładam trwałość i brak wad.
Czyli wyszła by z tego wiertnica, która sterowana przyciskami lub pół automatycznie (po zakodowaniu oporów na czujnikach) wierciła by i wysypywała urobek.
Pierwsza myśl, to pierwsza wersja kręcąca ślimakiem i tylko pomagająca podnieść ślimak, na lince aby potem patrząc na to opracować następny krok. Nie wiem jak działa fabryczna wiertnica i to jest fajne, że można zrobić coś prawie od podstaw.
Skoro studnie są drogie, to pewnie wiertnice też, a może to okaże się proste i tanie w produkcji dla siebie, gdzie ewentualnie powstałe w trakcie użytku wady można sobie skorygować.
Automatyka przemysłowa mnie fascynuje i stąd ten pomysł, ale należę do osób nie pewnych do póki czegoś nie przetestują, bo nie mam za sobą doświadczenia budowy maszyn, a tylko obserwacji techniki i drobnych zabawek w warsztacie majsterkowicza.
Tu zrodził się pomysł by zrobić najpierw mały model, a potem go przeskalować na użyteczne urządzenie po testach i ulepszeniach (co będzie tańsze i szybsze).
@@foxgarden Przeczytałem jeszcze raz _"dwa obroty i trzeba ślimaka wyciągać"_ i wyobraziłem sobie nabicie w zaostrzoną rurę tej niewielkiej ilości urobku. By ją w prosty sposób wyciągnąć, bez ślimaczenia się z oczyszczaniem ślimaka z ewentualnej gliny.
Wtedy przypomniało mi się charakterystyczne dla wiertnic stukanie (gdzieś to słyszałem z daleka). Domyślnie działa to tak, że nabija małą tuleję, w rurę warstwę urobku. Podnosi i wysypuje, by znów nabić kolejne niewiele (stąd pukanie)
coś takiego wymagało by łożysk ślizgowych na drążkach, ale też jest tanie bo wszystko można dostać na złomie, nawet prawie nowe uszkodzone maszyny (oddając graty coś dobie kupiłem w ciemno kosiarkę do naprawy i tuningu:) za 90 zł ważącą 30 kg. Z datą produkcji 2 lata temu, bez rdzy i jeszcze z paliwem w baku. Silnik odpalił od razu (po dorobieniu rączki na sznur szarpaka) okazało się, że skrzywiony wł co jest podobno częstą usterką jak nóż w coś walnie. Prostowanie wału 150 zł, co można zrobić samemu. Wartość kosiarki 1500 zł. Gdyby nie pasja elektroniki to chyba zaglądał bym tam częściej (zainspirowany kanałem złomnik). Bo dla osób technicznych to jak skład zabawek do naprawy i przeróbki. Do kosiarki z silnika od wycieraczek na pasku klinowym dorabiam rozrusznik. Tylko muszę kupić żelowy mini aku.
Ludzie w domu robią sobie czasem dziwi na budowę, a nawet windy do domu z podnośnika wózka widłowego. To na pewno gdyby zapodać taki koncept taniej wiertnicy na pewno zrobił by to ktoś kto spawa sam narzędzia i drobne maszyny.
Znałem kiedyś 2 takich dziadków co sami robili np grubościówkę do drewna, dodatkowym silnikiem do prowadzenia materiału, kogoś kto też robił złożone duże maszyny. Znajomy znajomego z kolei robił wiertnice w średnim zakładzie, chyba same ślimaki. Bywając tam widywałem wysokie wielkie wiertła do ziemi (bez osprzętu).
Gdyby tak chcieć zorganizować parę osób znających się to mogli by uruchomić małą produkcje czegoś czego być może nie ma na rynku. Potem to testowaniu rok u klientów i dopracowaniu do perfekcji, zlecić to do produkcji w Chinach i zarabiać krocie importując z czasem na cały świat.
Jest powiedzenie że na wszystkim da się zarobić (dobrze) ale jak ma się za dużo alternatyw to nie podejmuje się odważnych pomysłów, nie ma się ochoty wychodzić ze strefy komfortu (Lenistwo). co innego eksperymentalny model dla zabawy.
wpiszę sobie na listę realizacji:)
wiertnica chyba też przydaje się do słupków i płytkiej geotermii (wymienników pomp ciepła) to może jak to się uda ktoś doceni takie pośrednie urządzenie, między profesjonalną za kilkadziesiąt tyś, a zupełnie manualną.
@@Artimaxei jak, zrobione? Jak nie to powodzenia w realizacji, ja tego nie widzę, nie widzę szans realizacji. Szybciej jakaś rura z odkurzaczem co by odbierała urobek, nie trzeba było by tracić energii na wyciąganie. Są na rynku wiertnice czy to do ogrodnictwa czy do wiercenia pod fundamenty ale to metr może dwa a nie tyle
A czy filtr nie powinien byc zakonczony denkiem?
A w jakim celu :) proszę sobie wyobrazić szlamowanie z założoną zatyczką.
Żeby "zabezpieczyć" wodę w filtrze, jak później wrzuci się do takiej rury pompę głębinowa albo smoka ssawnego i to zacznie pracować, wejdzie wszystko w delikatne wibracje to ten cały piasek od spodu będzie się mieszał z wodą
Dlatego nie wrzuca się tego na samo dno tylko zawiesza się pół metra nad dnem. Po drugie od tego jest proces czyszczenia żeby całą najdrobniejszą frakcję wypompować. Kiedy pozostanie nam tylko grubsza frakcja to ona się nie poderwie do góry. Można również sobie Sypnąć na dno woreczek żwiru akwarystycznego który dodatkowo jeszcze zabezpieczy przed takimi rzeczami. Ewentualnie wykopać sobie studnie na rurze 160 i włożyć w środek drugą rurę zadeklowaną. Można również wtedy taką rurę dookoła obsypać żwirem akwarystycznym. Niestety jest to opcja zdecydowanie droższa i wymagająca dużo więcej pracy. Ja pokazuję jak to zrobić w sposób względnie prosty i tani ale niestety nie możemy zadeklować dołu na pojedynczej róże bo nie będziemy mogli szlamować szlamówką i zagłębiać rury w dół.
jak strawdzić na jakiej wysokosci jest woda pod ziemią?
Można zerknąć do sąsiada jeżeli ma studnię lub zrobić próbny odwiert. W odległości kilkuset metrów piwonno być podobnie.
@foxgarden a nie ma żadnej strony która by pokazywała głebokość wód?
@@foxgarden jest studna w okolicy która ma 40m głebokości i nie wiem czy w całej okolicy jest tak głeboko czy tylko tam gdzie ta studnia
Są ale ja się w tym nie orientowałem. Poziom wody bywa zmienny. Zapytaj na naszej glupie na Facebooku może ktoś coś wie. FOX GARDEN - OTWARTA GRUPA DUSKUSYJNA.
@@norbson2017 sprawdź jak wysoko lustro wody jest. Studnia niekoniecznie musi być taka głęboka
Nie bardzo rozumiem, wkladasz filtr a na dole jego jest otwor specjalnie zaklejony by woda przeplywala przez siatke do rury. Szlamujac w tej juz rurze nie przebijasz jego czasem?
Nie zaklejam żadnego otworu na dole bodno studni trzyma grawitacja. Piasek jest cięższy niż woda więc do góry nie poleci
U mnie glina i nic poza tym. Twarda glina. Patrzę z zazdrością jak idzie Ci kopanie ślimakiem
Twarda glina nie jest zła. Po wywierceniu otworu masz piękna sucha rurę :)
Robiłeś u siebie?
@@suwarez22 Dokładnie tak. Najpierw około 3m gleby z gliną - suchej, twardej, dobrze się wierci. Potem cienka warstwa iłu i mokrej gliny, potem około 3m drobnego piasku z wodą i warstwa grubszych kamieni albo lita skała - nie dałem rady zejść głębiej niż 7m. Wody mam 2.5m, krystalicznie czysta na oko, ale zawiera sporo żelaza. Do podlewania będzie ok, ale domu chyba nie podłączę...
@@RozsądnaPV a jak z wydajnością? Mierzyłeś może ile l/min, tzn czy stale napływa i pompa nie ma przerw?
@@suwarez22 Wody jest ile chcę. Pompę mam 1.6m3/h. Przez około 40m rur i węża leci około 1200l/h. Nie ma żadnego problemu z brakiem wody :) Najdłuższe podlewanie to 5m3 jednym siurem - około 6h lania przez zraszacz na trawnik :)
Witam
Dałbym radę wywiercić studnie na głębokość 25 metrów tym sposobem
Są tacy co dali radę. Napewno to trudne
Szykuje się do wykopania studni na działce ROD,z racji że nie ma tutaj wody całorocznej. Oczywiście nie sam tylko specjalistyczna firma ze sprzętem swoim,interesuje mnie jednak jak to wygląda ze strony prawnej,z tego co się naczytałem to do 30 m na użytek własny mogę kopać bez pozwolen i informowania,jednak mój zarząd twardo twierdzi że nie mogę,jak to jest ?
ROD to inna śpiewka niż prywatna działka. Nie wgryzałem się w temat więc nie chcę cię wprowadzać w błąd ale ponoć jest coś na rzeczy. A Jesteś właścicielem działki czy wynajmujesz?
@@foxgarden Działki ROD dzierżawisz,jest na mnie,ale dalej to nie jest "własnościowe"
A no właśnie.
Jak wygląda likwidacja takiej studni?
Wyciągarka lub bloczek i w górę. Czasami stosowałem też dźwignie zrobione z stalowej rury opartej o pustaki. O ile połączenia zostały wykonane prawidłowo a rura jest grubościenna i wytrzyma. Niestety ale czasami się zdarza że rura się rozłączy i spory jej kawałek zostanie w ziemi na wieki wieków amen. I nic wtedy na to nie poradzisz. Ale jeżeli połączona jest dobrze to powinno dać się ją wyjąć
@@foxgarden dzięki Szef!
Wsadzenie dwóch rur z filtrami był by błędem? W celu uzyskania lepszej wydajności. Ma to sens?
Nie rozumiem wizji.. możesz rozwinąć?
@@foxgarden no dwie ruru z nawierconymi otworami i siatką zamiast jednej
Miało by sens. Możesz tak zrobić jsk chcesz. Tylko filtry muszą być porządnie zrobione.
Mam wiercona studnie na 18 m ale woda jest okropna cały czas leci szara co zrobić
Możesz podać linki do stron gdzie mogę kupić taki swider, wiertło, szlamówke itp. Pozdrawiam
Bardzooooo dobrrraaaaa robotaaaa 😊
Kilkukrotnie w filmie podaje gdzie to kupić. studzienne.pl