TANCUJ, TANCUJ, AKO SA TVORILO PREDSTAVENIE
HTML-код
- Опубликовано: 25 янв 2025
- Bol to famózny úspech! SĽUK vyzval do tanca skupinku členov Nadácie ADELI a standing ovation nemalo konca-kraja! Pozrite si, ako vznikalo výnimočné tanečno-hudobné predstavenie „Tancuj, tancuj, neseď v kúte“.
Vo videu sa predstavia účastníci projektu, členovia Nadácie ADELI Janka Mošťková, Timea Hečková, Marek Kujan, sestry Lenka a Mária Ščepánkové, Boris Pršo, Karolína Šimuneková, Lenka Jobbová, Nikolka Čapkovičová a Saskia Holubová.
Pár slov bude patriť aj autorke projektu Radke Šulovskej, tanečníkovi a vedúcemu dynamickej pohybovej terapie Jánovi Jamrichovi, umeleckému vedúcemu SĽUKu Stanislavovi Marišlerovi a šéfovi tanečnej zložky SĽUKU, choreografovi Marekovi Gregovi.
29. októbra 2024 sa Dom umenia v Piešťanoch stal dejiskom nezabudnuteľného a významného večera.
Myšlienka na predstavenie „Tancuj, tancuj, neseď v kúte“ vznikla v ADELI a v spolupráci so Slovenským ľudovým umeleckým kolektívom (SĽUK) ju Nadácia ADELI realizovala od augusta 2024.
Komplikované logistické a organizačné kroky nemohli byť prekážkou spojiť profesionálnych folkloristov s tanečníkmi s pohybovým znevýhodnením.
Snahou bolo dokázať, že umenie nepozná bariéry. Premiéra získala veľkú podporu a uznanie, pričom sa jej zúčastnil aj prezident Slovenskej republiky Peter Pellegrini.
Pod záštitou autorky projektu Radky Šulovskej, umeleckého vedúceho SĽUK-u Stanislava Marišlera a vedúceho tanečnej zložky SĽUK-u Mareka Gregu, vznikol na javisku unikátny priestor, kde sa prelínala tradičná slovenská ľudová kultúra s osobnými príbehmi odvahy a túžby prekonať limity.
„Tanec je pre nás jazyk, ktorým môžeme vyjadriť svoje sny, pocity a túžby. Sme veľmi hrdí na všetkých účastníkov, ktorí dokázali, že tanec nie je o obmedzeniach, ale o vášni, sile a radosti z pohybu,“ uviedla počas premiéry výkonná riaditeľka, správkyňa Nadácie ADELI a zároveň autorka projektu Radka Šulovská.
„Takéto projekty pomáhajú ostatným pochopiť svet ľudí s handicapom a nám poskytujú nové príležitosti. Je to výborný spôsob, ako sa vrátiť k činnosti, ktorú máme radi, a ukázať, že inklúzia je možná,“ hovorí Janka Mošťková, ktorá prekonáva Guillain-Barrého syndróm.
Okrem prezidenta Slovenskej republiky Petra Pellegriniho podporili predstavenie svojou účasťou trnavský župan Jozef Viskupič a viceprimátor mesta Piešťany Ján Krupa.
SĽUK, ktorý je známy po celom svete pre svoje precízne a energické folklórne choreografie, sa v projekte uviedol ako priekopník v oblasti inklúzie.
Tanec môže byť cestou k vzájomnému porozumeniu a podpore, napriek obmedzovaniu, ktoré často neurčuje ochorenie, ale okolie.