Przechadzka uliczką w Sarbinowie - odkryj serce tego urokliwego nadmorskiego kurortu [4k]

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 16 июл 2024
  • Przechadzka uliczką w Sarbinowie - odkryj serce tego urokliwego nadmorskiego kurortu
    Sarbinowo to niewielka miejscowość turystyczna leżąca nad Bałtykiem między Ustroniem Morskim a Mielnem. Stanowi sprzyjającą lokalizację zarówno dla zwolenników aktywnego wypoczynku, jak i miłośników leniuchowania na plaży.
    Szeroka, dobrze zagospodarowana plaża i promenada wzdłuż niej zachęcają do relaksu i spacerów. W dzień i wieczorami miejscowość tętni życiem, pełna jest małych knajpek, sklepików i straganów, także z atrakcjami dla najmłodszych.
    Ciekawym miejscem wartym odwiedzenia jest neogotycki kościół z 1856 roku, który charakteryzuje się przepięknymi witrażami.
    Dodatkowo w niedalekiej odległości od Sarbinowa leży wieś Chłopy - godna polecenia, gdyż została wpisana do rejestru zabytków ze względu na swoją unikalną zabudowę. Ta malutka wieś, której centrum znajduje się praktycznie nad samym brzegiem morza, szczyci się pochodzącymi już z początku XIII wieku chatami rybackimi o typowej szachulcowej konstrukcji.
    Pierwsze wzmianki o istnieniu miejscowości. W dokumentach z 1306 i 1309 roku, Sarbinowo wymienione jest jako własność klasztoru Cystersów w Darguniu oraz jako przedmiot sporu granicznego z rodem Borków. Do 1945 nazywała się ona Sorenbohm i znajdowała się na terenie ówczesnych Niemiec (Prus, później III Rzeszy).
    W 1784 r. W Sorenbohm zamieszkiwało kilkadziesiąt osób, w tym burmistrz. Znajdowały się tu dwie tawerny i łącznie 32 gospodarstwa domowe. Parafią, która była protestancka od czasów Reformacji, opiekował się pastor.
    Wzniesiono neogotycki kościół ewangelicki z wysoką wieżą. Posiada on witraże w ostrołukowych oknach, natomiast na ścianach znajdują się stacje Drogi Krzyżowej, które namalował Jerzy Nowosielski.
    Przez długi czas miejscowość znajdowała się w odległości 1500m od wybrzeża. Jednakże na skutek erozji zaczęło jej grozić pochłonięcie przez morze. W 1910r. wzdłuż plaży postawiono zatem kamienno-betonowy mur oporowy długości 1km, który zapobiegł katastrofie.
    W XX wieku miejscowość zaczyna zyskiwać na znaczeniu jako mały nadmorski ośrodek turystyczny. Przykładowo, w 1923r. odnotowano przyjazd ok. 700 turystów. Z biegiem czasu liczba turystów zwiększa się.
    Okolice przejmują radzieccy żołnierze, a wkrótce po zakończeniu II wojny miejscowość zostaje przyłączona do Polski, zmieniając nazwę na Sarbinowo. Kościół, wcześniej ewangelicki, został w tym roku poświęcony i zmieniony na świątynię katolicką, a dotychczasowi mieszkańcy wysiedleni.
    00:00 Intro
    00:30 Sarbinowo
    #sarbinowo #lato #morze

Комментарии •