Kombinacje z transformatorem toroidalnym 1000VA - bez soft startu

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 5 ноя 2023
  • Trafił w moje ręce transformator "bijący" przedlicznikowe C16, taka niemała zabawka wymaga czasem układu miękkiego rozruchu, natomiast zamontowany w układzie jako zamiennik starego powodował wyskakiwanie zabezpieczeń. Wiele razy biegałem do szafki licznikowej zanim wpadłem na pomysł poprawy uzwojeń. Wszyscy wiemy, że ilość zwojów po stronie pierwotnej musi być odpowiednio dobrana aby transformator nie powodował zwarcia a był w stanie wygenerować odpowiedni strumień magnetyczny w rdzeniu. Do takich obliczeń brakowało mi wiedzy o przekroju rdzenia i ilości nawiniętych już uzwojeń po stronie pierwotnej. Dołożenie 27-28 uzwojeń po stornie pierwotnej ( w odpowiednią stronę - zgodnie z nawiniętymi wcześniej zwojami - jeśli nie widać w którą stronę są nawinięte zobaczy to na filmie.)
    Nie obyło się bez wtopy,, która zmęczyła mi B16 po niej z kolej poprawiony Trafo też wybił B16, ale po kilku uruchomieniach go raz po razie zawsze wywalał.
    Bardzo proszę o komentarz:
    1. co można było zrobić lepiej.
    2. Kable czy przewody? wg mnie przewód
    00:05 Przedstawienie bohatera odcinka
    01:35 Pomiar rezystancji na uzwojeniu pierwotnym
    02:40 Sprawdzam wartość napięcia w sieci
    03:20 Plan działania
    04:14 Dokładam uzwojenie
    05:15 Rozważania o kierunku nawijania
    06:32 Dokładamy transformator 230/110 do testu
    09:30 Załączamy napięcie do układu
    09:55 Skutki podłączenia odwrotnie
    13:34 Mała wtopa wyjaśniona
    16:50 Zabiegi upiększające
    17:50 Żebro-lajki i żebro-komentarze z zapowiedzią przyszłych odcinków
  • НаукаНаука

Комментарии • 82

  • @tadekrafa4121
    @tadekrafa4121 8 месяцев назад +4

    Dla toroida powyżej powiedzmy 300VA , musi być softstart . To ,że czasem nie wywali zabezpieczeń , to tylko zależy od naszego szczęścia . Dokładniej mówiąc, to jak po odłączeniu trafa ustawią się domeny magnetyczne w rdzeniu i w jakim waśnie momencie fazy napięcia przemiennego zostanie włączone trafo . Ja mam trafo 1.5 kVA i czasem się udało włączyć bez niespodzianki ,ale przeważnie wywalało zabezpieczenia , bez softstartu nie ma co podchodzić .

    • @ArturKulikowski
      @ArturKulikowski  8 месяцев назад +1

      Dzięki za uwagę, już właśnie takie sugestie dostałem mam nawet przygotowane taki prowizoryczny miękkii start żarówka i przełącznik, odwinę tą kombinację i zobaczymy jak ruszy. Pozdrawiam

  • @KrzysztofKrysa-yw5iw
    @KrzysztofKrysa-yw5iw 8 месяцев назад +4

    Po obejrzeniu tego filmiku jest potrzeba aby coś zasugerować . 1 Trafa toroidy dużej mocy zawsze należy uruchamiać z miękkim startem .2 Jesli mamy podejrzenie że jest zwarte , to zawsze należy mierzyć indukcyjność i porównać ją z trafem sprawnym .3. Jesli nie mamy z czym porównać to zapinamy na stronę wtórna trafo o napieciu 24v i sprawdzamy ile się wyindukuje na pierwotnym ( sprawdzając spadek nap.na stronie wtornej , tej zasilanej czy trafo dawca nie jest za slaby .4 Jesli na takim filmiku pokazuje Pan , że ktoś na załączonej wtyczce do gniazka ( przedłużacz z wylacznikiem JEDNOSEKCYJNYM może sobie tak odłączać zasilanie sieciowe i dotykać odizolowanych przewodow po stronie sieciowej , to Ja proponuję aby Pan zweryfikowal takie postępowanie , bo jeszcze ktoś inny zrobi to samo i będzie miał pecha , że pojedynczy przełącznik na listwie odlaczy zero zamiast fazy i będzie duży kłopot .Pozdrawiam i powodzenia .

    • @ArturKulikowski
      @ArturKulikowski  8 месяцев назад +2

      Dzięki za cenne uwagi

    • @amixo1
      @amixo1 8 месяцев назад +2

      Problem jest że producenci dla oszczędności chca z gówna sznurek ukręcić i obliczają ilość zwojenia tak że tuz przed nasyceniem rdzenia wychodzi Jak dojdzie z sieci trochę harmonicznych i śmieci czy składowej stalej to takie są potem efekty możliwe że rdzeń jest zawilgocony i zardzewiały i to samo będzie

    • @ArturKulikowski
      @ArturKulikowski  8 месяцев назад +1

      @@amixo1 pobawię się prawdopodobnie w najbliższy weekend od winę to co nakombinowałem

    • @KrzysztofKrysa-yw5iw
      @KrzysztofKrysa-yw5iw 8 месяцев назад +2

      Do najprostrzego miekkiego startu proszę użyć opornika 20Wat o wartosci 10 omow .Dalej potrzebne są 1n4007 2szt przekaźnik 24v styki minimum 16A elektrolit 100uf 50v i opornik minimum 3 Waty o wartosci od 6k8 do 10k wartość zależy od pradu cewki przekaznika .Po stronie sieciowej z uzw. pierwotnym szeregowo podlaczamy 10om 20W i ten opornik jest zwierany stykami przekaznika w pozycji załączony .Zasilanie przekaźnika to jest opornik 6k8do10k szeregowo dioda anoda na opornik katoda na cewke pk i na plus 100uf masa 100uf i cewka jest podlaczona do drugiego przewodu trafa po stronie pierwotnej i cewka przek. jest zabezpieczona diodą 1n4007 z anoda na minusie elektrolita i katoda na plusie el. Co do wartosci opornika w zasilaniu cewki przekaźnika to można wartość obliczyć , lub zapiac 10k i miec podlaczony voltomierz do cewki pk. by na szybko sprawdzic jaka jest wart. napiecia .Wartosc tego opirnika proszę dobrac tak , aby na cewce bylo okolo 24v ( + - 2V ) .Po poprawnym wykonaniu takiego prostego soft startu całość przestanie wybijac bezpiecznik.To co napisalem prosze sobie narysowac na kartce , by latwiej to ogarnąć , lub znaleźć takowy ukad w necie .To trafo bez obciążenia ma po stronie wtornej mieć napięcie wieksze od 24v , a to wynika z tego iż oczywisty spadek pojawi się dopiero przy obciążeniu prądem znamionowym .

    • @ArturKulikowski
      @ArturKulikowski  8 месяцев назад

      @@KrzysztofKrysa-yw5iw czy zamiast kombinować własnoręcznie z otwartym mogę użyć takiego z allegro deklarują do 2.5kva koszt niewiele większy niż własnoręczne składanie a oszczędzam czas

  • @m44g5
    @m44g5 8 месяцев назад +4

    Najłatwiejszy miękki start jak możesz zrobić to włączyć szeregowo żarówkę 230V taką 100-200W rozbłyśnie żarówka pełną mocą przygaśnie potem musisz dołączyć włącznik omijający żarówkę. Wystarczy mniej niż sekunda Najprostszy miękki start jaki możesz szybko wykonać.

    • @ArturKulikowski
      @ArturKulikowski  8 месяцев назад +2

      Dziękuję, właśnie szukałem tego w Google.

  • @m44g5
    @m44g5 8 месяцев назад +4

    Napięcie podawane przez producenta jest napięciem jakie wystąpi na zaciskach uzwojenia wtórnego przy prądzie nominalnym w czasie zasilania napięciem nominalnym uzwojenia pierwotnego. Mierzenie napięcia jałowego i porównywanie go do napięcia na tablice znamionowej nie ma sensu. Tak poza tym toroidy powyżej 400VA powinny mieć miękki start zapewniony , nie mówiąc już o 1000VA jak w tym przypadku.

    • @ArturKulikowski
      @ArturKulikowski  8 месяцев назад +1

      Zgadzam się z tobą, co prawda jest to garażowa zabawa i nie wiedziałem że te napięcie ma być przy maksymalnym obciążeniu niemniej zależało mi na możliwości uruchomienia i go z gniazdka. Teoretycznie dokładając 28 uzwojeń na pierwotnym i trzy na wtórnym powinniśmy zachować ten sam stosunek napięcia wejściowego do wyjściowego Aby łatwiej go uruchomić się z sieci bez sofstartu.... Czy to również błędne założenie? Absolutnie nie mówię, że to dobrze i wiem o tym że do dużych toroidów jest potrzebny softstart którego akurat ja nie posiadam. Jednak człowiek od którego go mam upierał się że sofstart jest 100% sprawny i transformator robi mu zwarcie stąd też takie rozważania jak go ruszyć skoro przy soft starcie też leci, dzięki za komentarz i porcję informacji

    • @m44g5
      @m44g5 8 месяцев назад +1

      @@ArturKulikowski Użyj żarówki połączonej w szeregu z transformatorem na zasilaniu nie wystrzeli Tobie bezpiecznik tylko żarówka błyśnie całą mocą, musi to być mocna żarówka ja bym dał 200W można taką kupić bez problemu Dowijanie może pogorszyć sytuację Żarówka oczywiście żarowa z dołączanym włącznikiem równolegle do żarówki aby ją omijać po tym jak już przygaśnie Wiem że żarówka na dłuższą metę może być męczące i trzeba by zastosować miękki start można go bardzo łatwo zbudować nie są potrzebne żadne mikroprocesorowe układy Kilka rezystorów w tym jakiś porządny rezystor mocy kilka kondensatorów dioda zenera i przekaźnik www.elektroda.pl/rtvforum/topic3136961.html

    • @5Dale65
      @5Dale65 8 месяцев назад

      Przy takim kolosie napięcie bez obciążenia i z obciążeniem nie będzie różnić się drastycznie, jak w tych zabawkowych gówienkach od różnych urządzeń domowych.

  • @sawomirwszoek2813
    @sawomirwszoek2813 8 месяцев назад +2

    Zwarcie elektryczne, spięcie elektryczne - odc.2/2 eksperyment: ruclips.net/video/1ILJHQaZhmI/видео.html
    Jak Zabezpieczyć Transformator Toroidalny?
    Transformator Toroidalny 230V/12V w obwodzie elektrycznym oświetleniowym.
    W obwodach bardzo niskiego napięcia czyli tak jak tutaj mamy przy 12V prądu przemiennego pomijamy często
    kwestię zabezpieczeń tych obwodów. Traktujemy je lekceważąco używamy zbyt cienkich przewodów w
    instalacjach. A o dołożeniu zabezpieczenia nad-prądowego, czy bezpiecznika topikowego po stronie niskiego
    napięcia, czyli w obwodzie wtórnym transformatora w ogóle nie myślimy. Zmontujemy układ oświetleniowy
    oparty na transformatorze toroidalnym czyli o budowie pierścieniowej, po stronie pierwotnej zabezpieczymy go
    wyłącznikiem nad-prądowym o wartości 10A po czym zasymulujemy zawarcie w obwodzie wtórnym takiego
    transformatora transformator o mocy: 150VA czyli: 150 W do obwodu wtórnego przyłączona jest żarówka
    halogenowa o mocy: 35 Watów. W obwodzie wtórnym płynie prąd o wartości: 2,9A, a w obwodzie pierwotnym:
    230V tylko: 0,1A. Temperatura w normie: 16,5. Teraz zasymulujemy zwarcie, zewrzemy końce obwodu wtórnego
    transformatora przewodem o przekroju: 1,5 mm*2 Przypominam że bezpiecznik po stronie pierwotnej jest o
    wartości 10A. Jedynym zabezpieczeniem przed przeciążeniem i zwarciem jest zabezpieczenie termiczne tego
    transformatora. Po stronie wtórnej płynie bardzo duży prąd o wartości rzędu:100A. Po stronie pierwotnej prąd
    osiąga wartość nie przekraczającą 10A zabezpieczenie nad-prądowe o wartości 10A nie jest w stanie wyłączyć
    obwodu elektrycznego, obwód został wyłączony przez bezpiecznik termiczny przez termistor, który jest wpięty w
    obwód pierwotny transformatora ponieważ temperatura uzwojeń przekroczyła 105°C. Powtórzymy jeszcze raz
    taki układ, ale użyjemy do jego budowy złączek Wago oraz zwykłej kostki łączeniowej, śrubowej a także użyjemy
    przewodu o przekroju 0,75 mm*2. Zobaczymy co się stanie. Przepływający prąd przez uzwojenie wtórne
    ograniczony jest teraz przekrojem przewodu oraz maleje w raz ze wzrostem temperatury, ponieważ wraz ze
    wzrostem temperatury rośnie opór całego układu. W tym przypadku nie zadziałało żadne zabezpieczenie przewód
    został przepalony zanim cokolwiek wyłączyło obwód elektryczny. Te żółte przewody wychodzące z uzwojenia
    transformatora to końcówki bezpiecznika termicznego. Bezpiecznik termiczny włączony jest w obwód pierwotny
    transformatora. W następnym doświadczeniu podłączymy transformator do prądu a jedynym zabezpieczeniem
    będzie bezpiecznik 10A Po stronie pierwotnej. Aby wyłączenie zasilania nastąpiło przy tym zwarciu wyłącznik
    nad-prądowy po stronie pierwotnej musiał by przyjąć wartość o koło 2A. Zabezpieczenia zwarciowe powinny być
    tak dobrane, aby wyłączenie zasilania czyli przerwanie prądu zwarciowego nastąpiło zanim wystąpi
    niebezpieczeństwo uszkodzeń cieplnych i mechanicznych w przewodach i urządzeniach. Gdyby w tym
    czerwonym punkcie zaznaczonym na filmie za instalowany byłby jaki kolwiek bezpiecznik nawet o bardzo dłużej
    wartości rzędu 20A to zadziałał by przy zwarciu i nic by się nie wydarzyło a tak to za chwilę transformator
    spłonie temperatura ciągle rośnie a że, nie ma zainstalowanego zabezpieczenia termicznego to nic tego obwodu
    nie jest w stanie wyłączyć. Prąd po stronie pierwotnej i wtórnej ustabilizował się. Po stronie pierwotnej o koło
    1,2A a po stronie wtórnej około 20A. Nastąpiło przepalenie uzwojeń i wystąpienie zwarcia w uzwojeniu
    pierwotnym prąd znacząco wzrósł i zabezpieczenie nad-prądowe zadziałało.
    A to zasady doboru zabezpieczeń.
    Zabezpieczenie przewodów instalacyjnych przed skutkami zwarć i przeciążeń.
    Urządzenia zabezpieczające powinny być tak dobrane, aby w przypadku przepływu prądów o wartości większej
    od długotrwałej obciążalności prądowej przewodów Iz, następowało ich zadziałanie zanim nastąpi nadmierny
    wzrost temperatury żył przewodów. Wymagania te używa się za spełnione, jeśli zachowane są następujące
    warunki:
    Ib ≤ In ≤ Iz
    12 ≤ 1,45 Iz
    gdzie:
    Ib- prąd obliczeniowy lub prąd znamieniowy odbiornika, jeżeli z danego obwodu jest zasilany tylko jeden
    odbiornik,
    Iz- obciążalność prądowa długotrwała przewodu,
    In- prąd znamieniowy lub prąd nastawienia urządzenia zabezpieczającego,
    12- prąd zadziałania urządzenia zabezpieczającego.
    Prąd zadziałania urządzenia 12 należy określać jako krotność prądu znamionowego In wyłącznika nad-prądowego
    lub bezpiecznika topikowego według zależności:
    12= k x In
    gdzie: k- współczynnik krotności prądu powodującego zadziałanie urządzenia zabezpieczającego przyjmowany
    jako równy:
    1,6 - 2,1 dla wkładek bezpiecznikowych oraz 1,45 dla wyłączników nad-prądowych o charakterystyce: B, C, D.
    Znamieniowy prąd urządzeń zabezpieczających przed skutkami zwarcia powinien być mniejszy od obciążalności
    prądowej długotrwałej przewodów.
    Dla przykładowego obciążenia 1500 Watów przy 230V należy dobrać Wyłącznik-Nadprądowy, o wartości: 10A.
    Obwód 230V.
    230V
    1500W
    Przykładowy obwód 1 - fazowy 230V.
    Moc odbiornika P =1500W
    Ib= P : (U x cos ɸ)
    Ib- prąd w obwodzie
    U- napięcie 230V
    cos ɸ - przyjmuje się 0,95
    P- moc zainstalowana
    Ib= 1500W: (230Vx 0,95) = 6,86A
    Dobór przewodu ze względu na obciążalność prądową
    WARUNEK Iz ≥ Ib
    Dobrano przewód: YDy 3x1,5mm², gdzie Iz dla przewodu ułożonego w izolowanym podłożu wynosi 13A
    13A ≥ 6,86A Warunek spełniony.
    Dobór zabezpieczenia przeciążeniowego
    WARUNEK
    Ib ≤ In ≤ Iz
    12≤ 1,45 x Iz
    Dobrano Wyłącznik-Nadprądowy B 10A
    6,86 ≤ 10 ≤ 13
    1,45 x 10 ≤ 1,45 x 13
    1,45 ≤ 18,85 Warunek spełniony
    A to obwód 12V.
    12V
    150W
    Przykładowy obwód 12V.
    Ib=P : (U x cos ɸ)
    Ib- prąd w obwodzie
    U- napięcie 12V
    cos ɸ - przyjmuje się 0,95
    P - moc zainstalowana
    Ib=1500W: (12x0,95) = 13,16A
    Dobór przewodu ze względu na obciążalność prądową
    WARUNEK Iz ≥ Ib
    Dobrano przewód typu YDy 3x2,5mm², gdzie Iz dla przewodu ułożonego w izolowanej ścianie wynosi 17,5A
    17,5A ≥ 13,16A Warunek spełniony.
    Dobór zabezpieczenia przeciążeniowego
    WARUNEK
    Ib ≤ In ≤ Iz
    12 ≤ 1,45 x Iz
    Dobrano Wyłącznik-Nadprądowy B 16A
    13,16 ≤ 16 ≤ 17,5
    1,45 x 16 ≤ 1,45 x 17,5
    23,2 ≤ 2 5,38 Warunek spełniony
    230V 1500 W ~ 7 A
    12V 150 W ~ 13 A
    Obciążenie 150 Watowe i widzimy że przekrój przewodu musi być większy, a o tym często
    zapominamy w instalacjach 12V prąd jest dwa razy większy w tej instalacji, dlatego dobrze jest po
    stronie wtórnej dobezpieczyć taki obwód, czy to bezpiecznikiem typu samochodowego na przewód
    lub bezpiecznikiem instalacyjnym, i wtedy nie będziemy się obawiać takich oto skutków.
    Zwarcie elektryczne 230 V, spięcie elektryczne - odc.1/2 eksperyment: ruclips.net/video/6VjH5Py0M5o/видео.html
    Pożar wywołany zwarciem elektrycznym: ruclips.net/video/mQD8E6SnSgs/видео.html

  • @5Dale65
    @5Dale65 8 месяцев назад +3

    Nie licz że z takim trafem wepniesz się bezpośrednio w sieć i ono ruszy bez wywalenia bezpieczników. Co dopiero gdybyś próbował je włączyć z dużym obciążeniem na stronie wtórnej. Trafo 1kVA to nie są żarty, gdyby to nie był toroid tylko zwykła konstrukcja to byłby ogromny plus byłoby go słychać w drugim pokoju. Musi być tu jakiś soft start, czy to przez dławik indukcyjny czy nawet przez żarówkę (tradycyjną lub halogenową na 230V). Potem przełącznikiem lub przekaźnikiem pominąć układ. Najlepiej byłoby mieć układ elektroniczny który zalaczałby trafo do sieci dokładnie w momencie tzw. zero crossing, czyli gdy napięcie przechodzi przez zero. Swoją drogą ciekawe po co komu aż takie duże trafo i akurat na 24V a nie na popularniejsze 12V ☺

    • @sebasam2717
      @sebasam2717 8 месяцев назад +2

      Dokładnie 👍 A co do tych 24V to np. w niektórych blokach stosują takie trafa do oswietlenia w komurkach.

    • @ArturKulikowski
      @ArturKulikowski  8 месяцев назад +3

      Film ten będzie poprawiany natomiast zbiera ciekawe komentarze dlatego jeszcze wisi może coś jeszcze z nich wyniosę, rzeczywiście będzie soft start dołożony - od tego zacznę najpopularniejszy jaki można złożyć w każdym garażu na szybko, gdzie się nim bawię (nie są to jak widać warunki laboratoryjne). Na początek polecę z szeregową żarówką 100 200 w.

    • @aaczb
      @aaczb 8 месяцев назад +2

      Tak wygląda brak dostatecznej wiedzy

    • @5Dale65
      @5Dale65 8 месяцев назад

      A to fakt, zdarza się oświetlenie na 24V w piwnicach bloków. Stosunkowo łatwo kupić żarówki 24V, zwykle wolframowe więc jak nawet ktoś buchnie to żadna strata (a jak wkręci w domu i wlaczy do 230V to tylko huk błysk i czarny pysk, a czasem i szkło do zbierania po całym pokoju). Trafo wystarczyłoby na 25 żarówek po 40W albo na 40 żarówek po 25W, ze dwie piwnice można by tym oswietlić ☺

    • @sebasam2717
      @sebasam2717 8 месяцев назад +1

      @@5Dale65 Wiem że raczej się nie zdarza żeby wszystkie żarówki w piwnicy były włączone na raz. U mnie w piwnicy są żarówki 24V z gwintem e27 o mocy 60W. Blok niewielki, łącznie tych żarówek jest jakieś 15szt. Jeśli by włączyć wszystkie na raz to trochę mocy jest. Ale wiadomo że nie zdarza się tak żeby wszyscy mieszkańcy byli jednocześnie w piwnicy🤣 Poza tym trafa można przeciążać. U mnie dali trafo 400VA z rdzeniem typu EI. Nie wiem czy to zasilanie 24V ze ze względów bezpieczeństwa, czy po to aby nie "brać" prądu za darmoszke. Mnie to zasilanie pasuje bo mam podłączone podobne trafo odwrotnie i mam 230V do szlifierki stołowej. Poza tym przetwornica step down do ładowania akumulatora 😁

  • @duckgeorg8748
    @duckgeorg8748 8 месяцев назад +4

    Za moich czasöw lata70 80te mialo byc w gniazdku 220V i nigdy nie bylo. Pamientam ze bylo nawet 180V.Tersz powinno byc 230V a jest 243V.Taki porzadek w tej Pl😂

    • @ArturKulikowski
      @ArturKulikowski  8 месяцев назад +2

      Zgadza się jako ciekawostka ma być 230 a im bliżej jesteś transformatoratem masz więcej gdzie jeśli dobrze pamiętam to nawet odstępstwo 10% to znaczy do 10% jest w normie czy możesz mieć albo 207 albo 253 i według zakładu energetycznego będzie okej.

    • @ArturKulikowski
      @ArturKulikowski  8 месяцев назад

      Już dostałem kilka cennych uwag w komentarzach które mam zamiar zastosować Bo jest tu trochę mojej winy i niewiedzy w tym eksperymencie niedługo będzie kolejny odcinek z poprawkami, jednak miękki rozruch jest na tyle istotny że może i dowijanie nie było konieczne

    • @5Dale65
      @5Dale65 8 месяцев назад +2

      Tak będzie zawsze, bezpośrednio przy trafo (tym dystrybucyjnym) może być nawet do 253V, a na końcu długiej linii przy dużym obciążeniu może być minimum 207V i to są dopuszczalne normy (+10%/-10% od 230V). Co więcej ma na to wpływ także rozkład obciążenia poszczególnych faz. U mnie w bloku gdzie zadbano o wszystkie szczegóły mam w punkt 230V już od lat. Na działeczce natomiast waha się między 235V a 245V, bo raz że blisko trafo a dwa że niektóre sąsiady pompują prąd do sieci przez fotowoltaikę. A za komuny nie tylko z napięciem były problemy, ale również z częstotliwością. A jak częstotliwość "odpływa" od normy to transformatory i dławiki indukcyjne tracą kompletnie swoje parametry.

  • @mrted1852
    @mrted1852 8 месяцев назад +1

    Ten model listwy zasilającej ma wadę fabryczną. Przykładowo wciskając w niego wtyczkę odwrotnie można wcisnąć bolec uziemiający do środka listwy powodując wewnątrz zwarcie.

    • @ArturKulikowski
      @ArturKulikowski  8 месяцев назад

      Dzięki za informacje, nigdy mi się to nie zdarzyło ale dobrze wiedzieć. Zawsze co prawda wkładam wtyczkę na wyczucie i jak nie idzie to nie cisnę mocno. Konkretnie tą sztukę mam od nie chcę teraz skłamać ale chyba 13 lat, no i przez większość czasu jak wtyczka była raz włożona to z reguły tak siedziała. Któreś wolnej niedzieli rozkręcę ją. Pozdrawiam

  • @rz2206
    @rz2206 8 месяцев назад +3

    Jeszcze nie obejrzałem ale spoko, takim transformatorem zasilam przecinarkę do styro

    • @ArturKulikowski
      @ArturKulikowski  8 месяцев назад +1

      Takim wielkim? Tam tak naprawdę wystarczyłby 100-250va

  • @grzegorzlenart3091
    @grzegorzlenart3091 8 месяцев назад +1

    Znalazłem coś podobnego (wyglądem- nie znam się) w łazience. Przez 20 lat zasilało trzy "halogeny" 12V. Było ukryte w wentylacji skutecznie zmniejszając przepływ powietrza. Ma to jakąś wartość czy to zwykły elektrośmieć? ;)

    • @ArturKulikowski
      @ArturKulikowski  8 месяцев назад +1

      Zawsze ma jeśli sprawne, zależy ile VA ma na etykiecie

    • @5Dale65
      @5Dale65 8 месяцев назад +1

      Kupa miedzi jest w środku, dlatego transformatory nie są tanie. A był w wentylacji pewnie dla lepszego chłodzenia 😂

    • @ArturKulikowski
      @ArturKulikowski  8 месяцев назад

      @@5Dale65 albo nie było miejsca ale to musi być solidna rura wentylacyjna aby się w nią zmieścił, pamiętajmy że kiedyś halogeny miały najczęściej 35 albo 50 w, bierzemy teraz takich 12 i już wchodzimy w duże ciężkie transformatory

  • @Tab7.6.Tab7.6
    @Tab7.6.Tab7.6 8 месяцев назад +2

    Hm, przyjmuje się, że kable to przewody z izolacją do zastosowań zewnętrznych, na szeroki zakres napięć, czasem występują w postaci kilku przewodów we wspólnej osłonie. Przewód to jedna żyła, niekoniecznie w izolacji, stosowany głównie w pomieszczeniach. Ta różnica nie jest tak bardzo ścisła, niemniej to, co użyłeś, nazwałbym przewodem 🙂 Ciekawe rozwiązanie problemu. Nie wspomniałeś co jest odbiornikiem, więc się tylko luźno zastanawiam jaki jest / będzie przysiad napięcia na uzwojeniu wtórnym po obciążeniu trafa. Przy okazji - co to za szczypce do ściągania izolacji, bo nie mogę ich wyguglać? 😉

    • @ArturKulikowski
      @ArturKulikowski  8 месяцев назад

      Ściągacz jest phoenixa ale też już znaleźć nie mogę, tylko niebieska płaska wersja. Nie miałem czym go tak mocno obciążyć aby zweryfikować spadek napięcia, i z tyłu głowy mam ciągle wniosek że to jednak był uszkodzony sos start u człowieka skąd go dostałem. Dowinięciem udałoby mi się zwiększyć częstotliwość uruchamiania bezpośrednio z sieci bez soft startu. Ale jakby otrzymał pełne obciążenie to myślę że jednak będzie trzeba go odwinąć. Traktuję to raczej jako zabawę eksperyment niż rozwiązywanie problemu w garażu. Takie wnioski nawinęły mi się już po zakończeniu materiału.

  • @SQ9IWE
    @SQ9IWE 8 месяцев назад +1

    A wystarczyło zasilić uzwojenie wtórne i zobaczyć co będzie na pierwotnym 😎

    • @ArturKulikowski
      @ArturKulikowski  8 месяцев назад

      Trzeba by wiedzieć czy na uzwojeniu wtórnym jest odpowiednia ilość zwojów aby wytworzył się odpowiednio mocny strumień magnetyczny

    • @SQ9IWE
      @SQ9IWE 8 месяцев назад

      @@ArturKulikowski niby na wtórnym ma być 24V to bym dał 24 i zobaczył ile wyjdzie na pierwotnym 😎 ostatnio tak szukałem gdzie pierwotne zasilić bo były trzy kabelki 😬

  • @marcinelektronik3005
    @marcinelektronik3005 8 месяцев назад +2

    W trafach dużej mocy nie sprawdza się R tylko L 😛
    Zresztą przekładnie trafa to nie jest ilość zwojów
    tylko stosunek w Indukcyjnościach Pierw/Wtórnego,
    Jeśli ktoś kupuje trafo większe niż 300W w toroidzie musi zdać sobie sprawe że zwarcie dla DC nie jest zwarciem dla AC.
    Mam nadzieję że pomogłem
    Pozdrawiam Marcin, zapraszam na kanał
    - ciekawostka, w trafach bardzo dużej mocy, nie ma przewodów tylko trafo wygląda jak zwinięty kondensator o wysokości 1 metra i długości 10 , ponieważ wszystko ma indukcyjność.
    - do tego typu traf są specjalne wkładki zwłoczne (topkowe) jeśli macie w domu ESy to należy wystąpić o wniosek do "zakładu energetycznego" o wymianę na kasetę z zabezpieczeniami przedlicznikowymi typu BM, oczywiście w domu należy kupić odpowiednik na szynę DIN. ( mowa tu o trafach 600-2000W)

    • @ArturKulikowski
      @ArturKulikowski  8 месяцев назад

      Z teorii zapamiętałem, że przekładnia to stosunek napięć pokrywający się co do wartości b że stosunkiem ilości zwojów. Film to garażowa " zabawa".

    • @marcinelektronik3005
      @marcinelektronik3005 8 месяцев назад +2

      Spoczko, miałem na celu edukacje mam nadzieję że nie pomyślałeś że robie jakiś atak ale będę nagrywał o tym materiał więc czekaj na ciekawe filmy pozdrawiam @@ArturKulikowski

    • @ArturKulikowski
      @ArturKulikowski  8 месяцев назад +1

      Ja sobie cenię takie komentarze zawsze mogę się czegoś nowego dowiedzieć lub zostać nakierowanym gdzie należy doczytać także dziękuję i pozdrawiam

  • @qctester2360
    @qctester2360 8 месяцев назад +1

    Moze to trafo na rynek 120v ?

    • @ArturKulikowski
      @ArturKulikowski  7 месяцев назад

      Nie, chyba za bardzo wierzyłem w ich speca elektryka, pierdoła soft start ma na 99,9%walniety. Odwinąlem to i puściłem jak sugerowali komentujący przez soft start z rezystora i przekaźnika, przystał wybijać

    • @ArturKulikowski
      @ArturKulikowski  7 месяцев назад +1

      Nagrałem i jak tylko że szpitala wyjdę to wrzucę do obejrzenia przy kawie

  • @qctester2360
    @qctester2360 8 месяцев назад +1

    A spawarki samoroby dzialaly? Bez softstaru 😂

    • @ArturKulikowski
      @ArturKulikowski  6 месяцев назад

      Ale nie były też odpalane na c16a, cześć ma taką ale nie jestem pewien czy nie odpala jej na zabezpieczeniu klasy D

  • @PcimOlki
    @PcimOlki 8 месяцев назад

    Swoją drogą wywal C16 i wsać topik. C16 z B16 selektywności nie zrobi. Z topikiem być może - zalezy jak daleko trafo.
    Mam trafo blisko i topik 20A zazwyczaj daje selektywnośc z B10. Zazwyczaj.

    • @ArturKulikowski
      @ArturKulikowski  8 месяцев назад

      Nie mam dostępu do przedlicznikowych jest plomba

  • @amixo1
    @amixo1 8 месяцев назад +1

    Kolego błędne pomiary i zabierasz się do tego jak pies do jeża Pierwsze pomierzyć napięcie nasycenia rdzenia i prąd jałowy Jak toroid buczy to jest coś żle na 98 %
    Obciążyć wtórne znamionowym obciążeniem i zmierzyć napięcie i prąd i jak się zgadza zmierzyć pierwotne Jak prąd ponad wynikający z mocy i przekładni to uszkodzony

    • @ArturKulikowski
      @ArturKulikowski  8 месяцев назад

      Dzięki za komentarz, to była raczej garażowa zabawa jak ogarnąć wywalającym transformator na temat widzę już kilka błędów które zostały wytknięte w komentarzach. Niedługo będzie korekta.

    • @antymisiek2972
      @antymisiek2972 8 месяцев назад +2

      A jak i czym się mierzy napięcie nasycenia? Pytam, dopiero się uczę.

    • @antymisiek2972
      @antymisiek2972 8 месяцев назад

      @smixo1 wyjaśnij jak się mierzy to napięcie nasycenia rdzenia? Multimetry mam dwa i trafo też.

    • @amixo1
      @amixo1 8 месяцев назад

      @@antymisiek2972 Wpinasz mierzone trafo szeregowo z amperomierzem a na zaciski woltomierz Podajesz napięcie z atotransformatora prąd jałowy w pewnym momencie zaczyna szybko rosnąć i to jest początek nasycenia rdzenia Powtarzasz pomiar z obciążeniem znamionowym rezydencyjnym na wtórnej
      Przy prawidłowo zaprojektowanym powinno nie być niżej niż 140% napięcia znamionowego na luzie i 120% pod obciążeniem

    • @antymisiek2972
      @antymisiek2972 8 месяцев назад

      @@amixo1 Ok. Mam rozumieć że napięcie z autotransformatora podaje się od ,,zera", ale z jaką prędkością je zwiększać? I czy mój multimetr wychwyci moment nasycenia, bo on odświeża wyniki z prędkością około 3 x na sek.

  • @alchemik2010
    @alchemik2010 8 месяцев назад +1

    Przecież to w ogóle nie rozwiązuje problemu. To nie jest naprawa bo nic nie było zepsute.

    • @ArturKulikowski
      @ArturKulikowski  7 месяцев назад

      masz rację, soft-start poprawił sytuację, odwinąłem wariata, ale taki za 70pln z allegro nie do końca rozwiązuje sprawę nie jest skuteczny w 100%

    • @alchemik2010
      @alchemik2010 7 месяцев назад

      @@ArturKulikowski a co ze soft startem do elektronarzędzi za 15zł?

    • @ArturKulikowski
      @ArturKulikowski  7 месяцев назад

      @@alchemik2010 czasu zabrakło, miałem zrobić jeszcze z żarówką, ale pobiłem niechcący taka 1kw e40, soft startu elektronarzędzi nawet nie rozważałem szczerze mówiąc, traktuję to zupełnie jako rozrywkę bez żadnego ciśnienia.

  • @piotrekk.7680
    @piotrekk.7680 8 месяцев назад +2

    Dołożyłeś 28 zwojów, nie uzwojeń!

  • @vaderetrosatana1
    @vaderetrosatana1 8 месяцев назад +2

    Kawał trafoka

    • @ArturKulikowski
      @ArturKulikowski  8 месяцев назад +1

      Skoczę z wagą al 5-6 kg jak nic

    • @5Dale65
      @5Dale65 8 месяцев назад +1

      Z takim trafem nie ma żartów, jak ma ponad 40A prądu znamionowego to przy zwarciu może i ponad 100A przekroczyć, czyli robi się już mała spawarka ☺

    • @ArturKulikowski
      @ArturKulikowski  8 месяцев назад

      @@5Dale65 dołożyłem dodatkowe uzwojenie wtórne - dwa zwoje pięćdziesiątką spawalniczą i puściłem na zwarciu na chwilę wynik 2.5v 1.4kA. i to była ta część rozrywkowa :)

  • @mirekc7935
    @mirekc7935 8 месяцев назад +1

    Anananinanu

    • @ArturKulikowski
      @ArturKulikowski  4 месяца назад

      Tak od trzech miesięcy zastanawiam się o co chodzi z tym komentarzem 😉😁🤔, poddaję się proszę o wytłumaczenie 🫣🙂

  • @wojtas-4
    @wojtas-4 8 месяцев назад +2

    0,7 oma na pierwotnym?! stanowczo za mało.

    • @ArturKulikowski
      @ArturKulikowski  8 месяцев назад +1

      A jaką masz moc na transformatorach? I jakie zabezpieczenie? Tak jak już ktoś mi napisał zwarcie dla DC bo tak jest wykonywany pomiar z miernika idzie napięcie DC do pomiaru, nie jest zwarciem dla AC gdzie występuje indukcyjność.

    • @wojtas-4
      @wojtas-4 8 месяцев назад +1

      @@ArturKulikowski - Spawarka ma prostownik i niewyobrażanie mocny rozruch, na pierwotnym zmierzyłem ma 1om..U kolegi musi być przebicie między pierwszą a drugą warstwą uzwojenia, dowinięcie uzwojń to najlepsze rozwiązanie.

    • @ArturKulikowski
      @ArturKulikowski  8 месяцев назад

      @@wojtas-4 czym była mierzona rezystancja na pierwotnym?

    • @jarokowalski3355
      @jarokowalski3355 8 месяцев назад +1

      a jak nie to tańszy , a dokładniejszy
      £37.73 1%OFF | YR2050 wysoka precyzja oryginalny drut wykrywanie prądu miliomomierz DC milliohm niska oporność mikro miernik rezystancji Tester

    • @jarokowalski3355
      @jarokowalski3355 8 месяцев назад

      Pasi ?