No zatkało mnie! Kupiłem kilka różnych strugów przez ostatnie miesiące, na różnych giełdach, ale teraz dopiero ich użyję. Nie sądziłem, że trafię na TAKI kanał, jestem pod wrażeniem i gorąco pozdrawiam :) Panie Pawle, na razie teoretycznie jeszcze, ale rozwiązał mi Pan wiele problemów!
Na koniec westchnienie operatorki jedno, zaraz potem drugie, i szybka konkluzja prowadzącego: "To może koniec, bo troszeczkę jest długi dziadek dzisiaj...". Cokolwiek to znaczy, babcia raczej powinna się cieszyć :). Pozdrawiam. :D
Świetny filmik panie Pawle . Podzielić się takimi wiadomościami - nie każdy ,,majster ,, chce zdradzić taką wiedzę - że chylę czoła i życzę zdrowia i długich lat życia , żeby mógł pan uczyć innych .
Panie Pawle - kolejna karta do elementarza, cenne informacje i ten sposob przekazu. Rewelacja! No i realizacja - nie zastanawiałem się nad sposobem realizacji tych świetnych , żyjących ujęć, dopóki nie uslyszalem głosu zza obiektywu😮
Pozdrawiam z e Szkocji!!! Tu stolarz nazywa sie joiner. Kocham stare , tradycyjne narzedzia, dzieki za prosty przekaz i piekna polszczyzne, Zdrowych Swiat ! Happy Ister!
Panie Pawle dzięki oglądaniu Pana filmów wiem że żyję mam ponad 60 lat umie wiele zrobić ale zarówno z wielka przyjemnością oglądam te fantastyczne filmy podejście do ludzi nic dodać nic ująć życzę zdrowia
Hehe! No ja robię ręcznie meble od 1973 roku, a wcześniej na studiach uczyłem się meble projektować. A stolarki nauczyłem się sam. Ustawiania ostrza w strugu - od stolarza jak go podpatrywałem...I tak wszystkiego po trochu. Dużo jest w internecie tzw. zielone stolarstwo...Caly czas się uczę. Wszystkiego jeszcze nie pokazałem w filmikach. Pozdrówki Noworoczne! Dzięki za dobre słowa!!!
I wish I could understand what you are saying so I could really benefit from your knowledge and wisdom of woodworking... still, I have subscribed anyway... well wishes from England. Thank you for sharing.
i can translate and show you all what is about my friend. This man is awesome and good skillfull.....priv me in any questions. i live in weston super mare near Bristol if it helps...
Ciekawe informacje. Ja, choć od 30 lat pracuję w stolarstwie, niestety nie umiem posługiwać się ręcznym strugiem.Wszystko elektryczne.A jak kiedyś chciałem usunąć ślady od traka a szkoda mi było struga elektrycznego to zrobiłem to szlifierką mimośrodową z papierem 40. Całkiem fajna faktura wyszła.
Dziadku Pawle, gratuluję kondycji, nie jeden młody po pierwszym strugu spytał by się , czy nie można tego zrobić jakimś elektronarzędziem z Castoramy, takie czasy .Pozdrawiam
Hehe! Kieedyś to ja miałem kondycję! Teraz to marne ślady... Ale co zauważyłem po ostrej wędrówce z plecakami po 18 kilo. Młody padał po trzech dniach - a Dziadek Paweł zaczął odzyskiwać kondychę! Tak to działa pamięć ciała... Pozdrowajki!
panie Pawle dobra i rzetelna wiedza,miło słyszeć że pamięta się o ludziach którzy ta wiedzę przekazali,pomimo że mam inny zawód,to od zawsze drewno było u mnie materiałem do budowy rózności,oczywiście w najprostrzy sposób jaki się dało,jedyne czego się nauczyłem to dość prostego cięcia płatnicą,w dobie chińskich wyrzynarek(chińskie sa też dobre po dobrych pinądzach) więc muszę przyznać że i mi się może kiedy taka wiedza przydać,ps mam stare strugi po ojcu który był cieślą może je w końcu spróbuję reanimować, albo choćby na tyle zakonserwuje zeby była pamiątka,ps mam dwie korby z czego jedna ma grzechotkę pod głowicą czemu miała słuzy owa grzechotka,obstawiam że do wkręcania lub w trudnodostepnym miejscu żeby wiercić w momencie gdy ramię nie może wykonać pełnego obrotu,pozdrawiam
KRZYSIEK7227 - No - trudno ciąć prosto piłą płatnicą. Fajnie że się nauczyłeś. A srugi oczyść i pomaluj olejem lnianym. To zakonserwuje drewno. Też mam korby do wiercenia, niektóre baardzo stare. Te grzechotki są pomocne przy osadzaniu wiertła. Żeby dobrze przykręcić. Pozdróweczkik!
jakby pan panien Pawle zobaczył te strugi..one sie nadają jako eksponaty,jeden jest rozeschniety i puścił na łaczeniu płozy,drugi szło by reanimować,czy olej lniany do konserwacji drewna ma cos wspólnego z tym spozywczym? swego czasu mój ojciec nawet platnice ostrzył i ustawiał szrank,co do korby to powiem że elegancko się nimi wierci w miarę miękkim drewnie,w sytuacji gdy zabraknie prądu mam wiele narzedzi recznych które sa zdublowane i moga zatapić elektronarzędzia,przyjemniej pracuje się w ciszy niż w hałasie silników ;) pozdrawiam
krzysiek - Olej lniany taki dla plastyków nadaje się do konserwacji drewna. Może być też olej lniany jadalny. Ale jest droższy. Oczywiście - praca narzędziami ręcznymi to jest medytacji... To spokój... Pozdróweczki Noworoczne!
Szacunek za ręczną robotę, teraz mało komu się chce "ręcami". Ja czekam na dwa strugi po moim dziadku, ciekaw jestem, czy będę się umiał z nimi obchodzić.
Tomasz M - No ciekawe czy dasz radę. Najpierw dobrze oczyść i naostrz. Możesz drewno trzasnąć olejem lnianym. Naucz się ustawiać ostrze. Ma wystawać ledwo ledwo z płaszczyzny płozy. Będzie lekko strugać. Oczywiście jak c hcesz zmniejszyć "wysuw" ostrza - to stukasz młotkiem w ten łeb śruby wbitej w początek struga. Chcesz wysunąć ostrze - stukasz w tył ostrza. Powodzenia!
A czy warto strugać deski świerkowe po traku, czy lepiej oddać stolarzowi żeby je przestrugał maszynowo? Bo nie wiem czy to ma sens robić to ręcznie? (Dopiero zaczynam przygodę z drewnem, stąd takie głupie pytania 🤔) pozdrawiam.
Tomasz M - Zależy jakim chcesz być... Deski strugane ręcznie mają inny sens i jakość niż wypieprzone spod heblarki... Pewien stolarz poszedł z torbami, bo z Niemiec przyjechał do niego facet, dla którego ten stolarz robił meble rzeźbione ręcznie. Okazało się , że ten stolarz robił rzeźby frezarkami automatycznymi... Niemiec się wkurwił i podał stolarza do sądu... Sprawę wygrał! Więc sobie przemyśl... Ręczna robota na zachodzie ma wzięcie i kasę dużą ma... Pozdrowinki!
Pawel Dudzinski Docelowo planuję zrobić stół ogrodowy. Mam świerkowe dechy, ale że strasznym i zadziorami. Ufam, że strug sobie z tym poradzi. A ja będę miał więcej frajdy z robót. Pytam, gdyż nie wiem co na to powie samo drewno. Czy świerk da się tak wygładzić, czy nie będzie zadziorow. Teraz jestem w trasie. Nie mogę się doczekać powrotu do domu i warsztatu 😁. Pozdrawiam.
Tomasz M - Najlepiej sobie poradzi z takimi dechami strug ZDZIERAK. Ma węższy od innych korpus i ostrze ma półkoliste. Nim zedrzesz wióry po traku. Nie wiem czy masz po dziadku taki strug. Potem użyj równiaka, aby wyrównać bruzdy jakie zostawia zdzierak. Świerk da się strugać, ale jego sęki dają strasznie w dupę! Starzy stolarze i cieśle mawiali: jak chcesz wypróbować siekierę - porąb parę sęków świerkowych... Powodzenia!
dzięki dziadku za film dowiedziałem sie troche i teraz musze tylko kupić stare drewniane strugi i sprawdzić je w praktyce a czemu taki krótki film i czekam na 2 część
Krótki film? Przecież to prawie pół godziny...Kupuj strugi i do dzieła! Zobaczysz jakie to fajne! Na początek wystarczy ci zdzierak. Koszt nowego to około 40 zł. Druga część - niebawem. Przypominaj mi! Pozdrówki!
strugi to temat rzeka i już wiem do czego służy podcinacz a z zakupem to najprawdopodobniej zdzierak gładzik może i jakiś z fajnym profilem a radze w 2 części powiedziec o wyżłabiakach i innych strugach drewnianych a ile ludzi ozdabia narzędzia tym wzorem bo mysle tak znaczyć swoje narzędzia
Zdzierak i równiak na początek. Nie gładzik! Będę gadał o wyżłabiakach po moim festiwalu. A takim szlaczkiem niewiele osób się posługuje. Powymierali...Po prostu. Ja to przywracam do życia. Z przyjemnością. Pozdrówki!
a czemu zdzierak i równiak a nie zdzierak i gładzik przecież równiak i gładzik to tosamo tylko że gładzik daje lepszą powieżchnie a Jarek z dom i drewno ma zdzierak równiak spustnik kątnik a nie ma równiaka to jak to z tym jest
Równiak nie ma odchylaka wiórów a gładzik ma. Taka różnica. Ale teraz to wszystko może być popaprane. Kątniki też mają odchylak. Niemcy tak mają. Pozdróweczki!
Fajne są - obejrzałem sobie. Ale ja oczywiście nie pokazałem wszystkich. A mam ich samych profilowych około dwudziestu. Większość sam robiłem. Pozdróweńki!
Hmm... drewniaki mają "melodię" pierwszorzędnej urody. Dziadku Pawle, jak ustawiasz nóż siekierą to przypomina mi się powiedzenia ojca "hebluj synku hebluj, przyjdzie ojciec siekierką wyrówna". Pozdrawiam
Było żeby nie uderzać obuchem siekierki FISKARS. Zupełnie nie wiem dlaczego, bo przecież jak się rąbie - to też są duże drgania...Całe życie uderzam obuchem i nigdy nic się nie stało. Czasem nawet bardzo mocno walę rąbiąc drewno. I nic! Przekażę pozdrowionka operatorce! Pozdrówki!
Wiesław Chorążeczewski! - W takim razie proszę powiedzieć co? W każdym razie jeżeli jest inna nazwa - to służy do wykonywania takiej samej funkcji - wstępnej obróbki - czyli zdzierania...Pozdrowinki!
To równiak, lub gładzik. Bez odchylaka(to ta blacha na nożu) równiak. Zdzierak ma płaską stopę i półokrągłe ostrze. To pozwala zebrać tym strugiem szybko i z niewielkim wysiłkiem znaczne grubości materiału i zniwelować większe odchylenia od płaszczyzny, obrabianego materiału.
Wiesław Chorążeczewski - Proszę oglądać dokładniej. Wszystko jest tam powiedziane i pokazane o zdzieraku. Jest pokazane półokrągłe ostrze zdzieraka, pokazane są ślady po struganiu zdzierakiem...Zdumiewa mnie fakt - że Pan tego nie dostrzega - i robi mi jakiś wykład na temat zdzieraka. Proszę się nie ośmieszać! Pozdrawiam!
zaczynam przygodę ze stolarstwem i jak to laik słucham i oglądam różne materiały. Proszę mi powiedzieć jak się sprawuje ten indyjski strug Anant ? Pozdrawiam Maciek
Warsztaty zrobię po naszym festiwalu INTUITIVA, który już niebawem się zacznie. Po nim trzeba odpocząć i pójść na urlop. Więc warsztaty zrealizuję gdzieś we wrześniu. Oczywiście dam znać. Acha! Ponieważ odbędzie się Drugi Konwent Bushcraft,owy na jesieni - i to ponoć właśnie u mnie - więc trzeba to też wziąć pod uwagę. Warsztaty będą wtedy - kiedy będzie po prostu na nie czas! Pozdróweczki!
Wiadomo jak! Siłą i godnością osobistą i wiertłem, dłutem nawet nożykiem kończąc. Daaawno temu robiono kościanym, bądź krzemiennym dłutem pobijanym jakąś pałą i wypalano węgielkiem z ogniska. Jest na YT taki filmik. Pozdrowajki!
Panie Pawle dopiero zaczynam wchłaniać tą szczegółową wiedzę na temat stolarstwa, ale pańskie przykłady i w ogóle sposób w jaki pan tłumaczy zasadę działanie poszczególnych strugów i zachowania się drewna podczas wysychania jest po prostu bezcenna. Większość ludzi którzy pokazują filmy związane ze stolarstwem niestety, ale stawia bardziej na pokazy sprzętu jakim dysponują a nie na to co jest najważniejsze. Tak naprawdę co mi z grubościówki, wyrówniarki i masy innego sprzętu jak nie ma się pojęcia o postawach? Pozdrawiam panie Pawle i dużo zdrowia życzę.
Można tak powiedzieć skoro Magister Sztuki może sam zaprojektować i wykonać meble. Miałem zamówienie na 650.000 zł. Dostałem 350.000 bo Stan Wojenny się zrobił.
ja mam pytanie bo od jakiegos czasu mysle o garnku z drewna takiego jednolitego w którym moglbym np gotowac zupe da sie takowy zrobic a jesli tak to jakich narzędzi mam użyć jak narazie mysle o wypaleniu
Mam jeden stary strug (nie ma tego metalowego trzpienia do wybijania ostrza) chyba równiak? Ale często rwie mi powierzchnie deski, trzeba chyba strugać zgodnie z włóknami drewna a nie "pod włos". A może jest tępy? Jak obrabiać strugiem sęki by nie wyrywało włókien? PS Film zacny... ale prosiłbym o jeszcze odnośnie strugania. Pozdrawiam.
Tak oczywiście nie "pod włos". I jeszcze trzeba dobrze naostrzyć ostrze i tylko leciutko do wysunąć. A najlepiej - żeby był odchylak wiórów! Wtedy można strugać i sęki! Nie szkodzi że nie ma pobijaka - czy jak to się nazywa. Trzpienia do wybijania ostrza. Pozdróweczki!
Oczywiście że się da. Najlepiej frezarką górnowrzecionową. Można kupić frezy kształtowe i jechać! No ale ręcznie zrobisz każdy profil! Wiem to z doświadczenia. Jest na filmie! Poza tym te zdobienia musowo wykonać ręcznie dłutem. Pozdrowinki!
Ale to właśnie w dwudziestym pierwszym wieku zrobienie czegoś ręcznie ma czad! Koneserzy szaleją za takimi wykonawcami. Oczywiście jest za to duuuża kasa! Snobów i koneserów trochę jest na tym świecie! Pozdrowaśki!
W dobie plastiku to cenne. Ja maszynami załatwiam to , co i tak nie będzie zauważone a jest najgorszą częścią pracy. Mogę heblować deskę ręcznie , ale pod koniec. Drzewo ścinam piłą spalinową. Zdecydowanie łatwiej i szybciej. Niewdzięczne prace wykonuje prąd.
Ooo! Słom znam od ponad dwudziestu lat. Wiozłem jego żonę z dziećmi na Rainbow w Austrii, pierwsze Rainbow specjalnie zrobione blisko Demoludów. Znakomite było! POtem w Polsce już nie było to! No cóż! Pozdróweńki!
najważniejsze to skoro jesteś praworęczny - tak umieścić stół do pracy - aby oświetlenie go - było od lewej strony. Oczywiście półki i szafki na pomieszczenie narzędzi. Oddzielne stanowiska elektronarzędzi bezpiecznie oddalone od siebie. Magazyn drewna najlepiej w innym pomieszczeniu. Pozdróweczki!
Oczywiście - mogę zrobić taki filmik. Ale teraz mam na głowie mój festiwal INTUITIVA. Poczekaj trochę - a najlepiej przypominaj. Jeśli dobrze zrozumiałem - proponujesz żebym wykonał łuk z leszczyny?Pozdróweczki!
Faktycznie - od strony zewnętrznej łuku (tej zwróconej do celu) - łuku się nie struga, bo łuk pęknie. Strugamy tylko od wewnątrz - czyli od strony do strzelającego. Struga się najpierw siekierką, później ośnikiem. Można też strugać na koniec ośnikiem amerykańskim. Pozdro!
Te łuki które pokazywałem wszystkie były formowane tak jak ci pisałem: siekierka i ośnik potem ośnik amerykański. Potem oczywiście olej lniany. Pozdro!
Teraz nie - bo poprzyjeżdżali ludzie na Konferencję do nas - więc jakoś nie wypada łazić i filmować. Po Konferencji sfilmuję mój domek. Bo o to chyba chodzi? Pozdrówki!
Pył ze szlifowania szlifierkami zbieram do słoja i mieszając razem z Vikolem robię szpachlówkę - kit do łatania szpar i dziur w drewnie. A strużyny używam do rozpalania ognisk. Pozdrowajki!
Jestem z Wlkp. I na egzaminie czeladniczym za hebel można było oblać egzamin. Prawidłowa nazwa to strug a hebel to gwara branżowa prawdopodobnie z jęz. niemieckiego więc Warmia Gdańsk Śląsk no i Wielkopolska może być w użyciu hebel. To tak jak z krajzegą cyrkulacją a po polsku piłą tarczową
Panie Pawle strugi strugami dłuta dłutami ale jak to urządzenie naostrzyć żeby było dobrze?Internety proponują różne bajery typu prowadnice kamienie za duże pieniądze a przecież kiedyś nie było takich rzeczy.Jak to naostrzyć ? Może to pomysł na kolejny film :)
wpadl mi w oko strug z wisienkami, wilhelm schmitt & co 1858, wyprodukowany ,,dla" E.G.i.L., numer 59. Mialem przerobic ostrze na jakis norzyk, ale troche mi szkoda.
sporttowy - Faktycznie trochę szkoda! Bo to świena stal, no i strug świetny. W ogóle zabytek! Nóż można zrobić z klingi Lauri. Sklep laplander.pl Pozdrowinki!
szukam juz 2 godziny i nie widze nic podobnego, chyba nagram filmik ,,dla potomnych", to jest nieklasyczny strug, jakis dziwny metalowy ogranicznik regulowany , mozna wybraną szerokosc ustawic. ostrze niewyszczerbione.Widac po ograniczniku, ze wcinalo sie w metalowy ogranicznik
No zatkało mnie! Kupiłem kilka różnych strugów przez ostatnie miesiące, na różnych giełdach, ale teraz dopiero ich użyję. Nie sądziłem, że trafię na TAKI kanał, jestem pod wrażeniem i gorąco pozdrawiam :) Panie Pawle, na razie teoretycznie jeszcze, ale rozwiązał mi Pan wiele problemów!
Na koniec westchnienie operatorki jedno, zaraz potem drugie, i szybka konkluzja prowadzącego: "To może koniec, bo troszeczkę jest długi dziadek dzisiaj...". Cokolwiek to znaczy, babcia raczej powinna się cieszyć :). Pozdrawiam. :D
Obejrzałem tyle filmików stolarzy, a żaden nie poruszał tych najważniejszych informacji. Dzięki!
Miruś Jurek - Dzięki za uznanie! Po prostu stare metody są teraz rzadkością... Każdy woli zaiwaniać na maszynach, bo szybciej... Pozdrówki Noworoczne!
Świetny filmik panie Pawle . Podzielić się takimi wiadomościami - nie każdy ,,majster ,, chce zdradzić taką wiedzę - że chylę czoła i życzę zdrowia i długich lat życia , żeby mógł pan uczyć innych .
Panie Pawle - kolejna karta do elementarza, cenne informacje i ten sposob przekazu. Rewelacja! No i realizacja - nie zastanawiałem się nad sposobem realizacji tych świetnych , żyjących ujęć, dopóki nie uslyszalem głosu zza obiektywu😮
Dzięki że się podobało...
Pozdrawiam z e Szkocji!!! Tu stolarz nazywa sie joiner. Kocham stare , tradycyjne narzedzia, dzieki za prosty przekaz i piekna polszczyzne, Zdrowych Swiat ! Happy Ister!
Pozdrawiam serdecznie!
Bardzo ciekawy odcinek można się wiele nauczyć pozdrawiam Panie Pawle
Bardzo pomocne i forma jak zawsze fajna!
Pozdrówki
Dzięki serdeczne! Tej wiedzy jest jeszcze sporo na temat strugów i strugania. Oczywiście - będę ją przekazywał. Proszę przypominać! Pozdrowinki!
Dzięki, wiele się dowiedziałem.
Pozdrawiam serdecznie
Panie Pawle dzięki oglądaniu Pana filmów wiem że żyję mam ponad 60 lat umie wiele zrobić ale zarówno z wielka przyjemnością oglądam te fantastyczne filmy podejście do ludzi nic dodać nic ująć życzę zdrowia
Herman Otto 1939 - Hejhej! Cieszę się że moje filmiki pomagają ludziom a przede wszystkim Tobie! Dzięki za życzenia! Pozdróweczki ślę!
Fajny film, czekam na drugą część.
Niebawem będzie druga część. Pozdrówki!
10 lat meble robię ale teraz dopiero wiem jak się to dawniej robiło
BEZCENNE - SUPER
Hehe! No ja robię ręcznie meble od 1973 roku, a wcześniej na studiach uczyłem się meble projektować. A stolarki nauczyłem się sam. Ustawiania ostrza w strugu - od stolarza jak go podpatrywałem...I tak wszystkiego po trochu. Dużo jest w internecie tzw. zielone stolarstwo...Caly czas się uczę. Wszystkiego jeszcze nie pokazałem w filmikach. Pozdrówki Noworoczne! Dzięki za dobre słowa!!!
Jaki Fachowiec takie narzedzie i taka jakosc 45 lat stolarz meblowo budowlany
I wish I could understand what you are saying so I could really benefit from your knowledge and wisdom of woodworking... still, I have subscribed anyway... well wishes from England.
Thank you for sharing.
i can translate and show you all what is about my friend. This man is awesome and good skillfull.....priv me in any questions. i live in weston super mare near Bristol if it helps...
HOPKIRK - Sorry! My english ist very simply! Thank You! Happy New Year!
Ciekawe informacje. Ja, choć od 30 lat pracuję w stolarstwie, niestety nie umiem posługiwać się ręcznym strugiem.Wszystko elektryczne.A jak kiedyś chciałem usunąć ślady od traka a szkoda mi było struga elektrycznego to zrobiłem to szlifierką mimośrodową z papierem 40. Całkiem fajna faktura wyszła.
jak zawsze najwyższy poziom pozdrawiam
Dzięki dzięki! Taki cytat umacnia baardzo! Pozdrówki!
Dziadek... NIE BYŁ PRZYDŁUGI... Mój Był stolarzem modelowym... i podobnie mnie uczył... Proszę o więcej, nauka nie pójdzie w las...:)
Beria b - Oczywiście jeszcze coś pokażę... Trzeba czekać. Pozdrówajki
Panie Pawle! Pańskie opowieści jak i nauki słucha jak i ogląda się świetnie!
Serdecznie pozdrawiam ze Szwecji :)
Oszkurdeszwmordeczkęsz! Dzięki za takie słowa - bo one wzmacniają! Pozdrowaśki!
Dziadku Pawle, gratuluję kondycji, nie jeden młody po pierwszym strugu spytał by się , czy nie można tego zrobić jakimś elektronarzędziem z Castoramy, takie czasy .Pozdrawiam
Hehe! Kieedyś to ja miałem kondycję! Teraz to marne ślady... Ale co zauważyłem po ostrej wędrówce z plecakami po 18 kilo. Młody padał po trzech dniach - a Dziadek Paweł zaczął odzyskiwać kondychę! Tak to działa pamięć ciała... Pozdrowajki!
panie Pawle dobra i rzetelna wiedza,miło słyszeć że pamięta się o ludziach którzy ta wiedzę przekazali,pomimo że mam inny zawód,to od zawsze drewno było u mnie materiałem do budowy rózności,oczywiście w najprostrzy sposób jaki się dało,jedyne czego się nauczyłem to dość prostego cięcia płatnicą,w dobie chińskich wyrzynarek(chińskie sa też dobre po dobrych pinądzach) więc muszę przyznać że i mi się może kiedy taka wiedza przydać,ps mam stare strugi po ojcu który był cieślą może je w końcu spróbuję reanimować, albo choćby na tyle zakonserwuje zeby była pamiątka,ps mam dwie korby z czego jedna ma grzechotkę pod głowicą czemu miała słuzy owa grzechotka,obstawiam że do wkręcania lub w trudnodostepnym miejscu żeby wiercić w momencie gdy ramię nie może wykonać pełnego obrotu,pozdrawiam
KRZYSIEK7227 - No - trudno ciąć prosto piłą płatnicą. Fajnie że się nauczyłeś. A srugi oczyść i pomaluj olejem lnianym. To zakonserwuje drewno. Też mam korby do wiercenia, niektóre baardzo stare. Te grzechotki są pomocne przy osadzaniu wiertła. Żeby dobrze przykręcić. Pozdróweczkik!
jakby pan panien Pawle zobaczył te strugi..one sie nadają jako eksponaty,jeden jest rozeschniety i puścił na łaczeniu płozy,drugi szło by reanimować,czy olej lniany do konserwacji drewna ma cos wspólnego z tym spozywczym? swego czasu mój ojciec nawet platnice ostrzył i ustawiał szrank,co do korby to powiem że elegancko się nimi wierci w miarę miękkim drewnie,w sytuacji gdy zabraknie prądu mam wiele narzedzi recznych które sa zdublowane i moga zatapić elektronarzędzia,przyjemniej pracuje się w ciszy niż w hałasie silników ;) pozdrawiam
krzysiek - Olej lniany taki dla plastyków nadaje się do konserwacji drewna. Może być też olej lniany jadalny. Ale jest droższy. Oczywiście - praca narzędziami ręcznymi to jest medytacji... To spokój... Pozdróweczki Noworoczne!
Tyle wiedzy w dwadzieścia minut 🤯
No cóż. Żyję już 80 lat i trochę wiedzy się uzbierało.
Szacunek za ręczną robotę, teraz mało komu się chce "ręcami". Ja czekam na dwa strugi po moim dziadku, ciekaw jestem, czy będę się umiał z nimi obchodzić.
Tomasz M - No ciekawe czy dasz radę. Najpierw dobrze oczyść i naostrz. Możesz drewno trzasnąć olejem lnianym. Naucz się ustawiać ostrze. Ma wystawać ledwo ledwo z płaszczyzny płozy. Będzie lekko strugać. Oczywiście jak c hcesz zmniejszyć "wysuw" ostrza - to stukasz młotkiem w ten łeb śruby wbitej w początek struga. Chcesz wysunąć ostrze - stukasz w tył ostrza. Powodzenia!
A czy warto strugać deski świerkowe po traku, czy lepiej oddać stolarzowi żeby je przestrugał maszynowo? Bo nie wiem czy to ma sens robić to ręcznie? (Dopiero zaczynam przygodę z drewnem, stąd takie głupie pytania 🤔) pozdrawiam.
Tomasz M - Zależy jakim chcesz być... Deski strugane ręcznie mają inny sens i jakość niż wypieprzone spod heblarki... Pewien stolarz poszedł z torbami, bo z Niemiec przyjechał do niego facet, dla którego ten stolarz robił meble rzeźbione ręcznie. Okazało się , że ten stolarz robił rzeźby frezarkami automatycznymi... Niemiec się wkurwił i podał stolarza do sądu... Sprawę wygrał! Więc sobie przemyśl... Ręczna robota na zachodzie ma wzięcie i kasę dużą ma... Pozdrowinki!
Pawel Dudzinski Docelowo planuję zrobić stół ogrodowy. Mam świerkowe dechy, ale że strasznym i zadziorami. Ufam, że strug sobie z tym poradzi. A ja będę miał więcej frajdy z robót. Pytam, gdyż nie wiem co na to powie samo drewno. Czy świerk da się tak wygładzić, czy nie będzie zadziorow. Teraz jestem w trasie. Nie mogę się doczekać powrotu do domu i warsztatu 😁. Pozdrawiam.
Tomasz M - Najlepiej sobie poradzi z takimi dechami strug ZDZIERAK. Ma węższy od innych korpus i ostrze ma półkoliste. Nim zedrzesz wióry po traku. Nie wiem czy masz po dziadku taki strug. Potem użyj równiaka, aby wyrównać bruzdy jakie zostawia zdzierak. Świerk da się strugać, ale jego sęki dają strasznie w dupę! Starzy stolarze i cieśle mawiali: jak chcesz wypróbować siekierę - porąb parę sęków świerkowych... Powodzenia!
dzięki dziadku za film dowiedziałem sie troche i teraz musze tylko kupić stare drewniane strugi i sprawdzić je w praktyce a czemu taki krótki film i czekam na 2 część
Krótki film? Przecież to prawie pół godziny...Kupuj strugi i do dzieła! Zobaczysz jakie to fajne! Na początek wystarczy ci zdzierak. Koszt nowego to około 40 zł. Druga część - niebawem. Przypominaj mi! Pozdrówki!
strugi to temat rzeka i już wiem do czego służy podcinacz a z zakupem to najprawdopodobniej zdzierak gładzik może i jakiś z fajnym profilem a radze w 2 części powiedziec o wyżłabiakach i innych strugach drewnianych a ile ludzi ozdabia narzędzia tym wzorem bo mysle tak znaczyć swoje narzędzia
Zdzierak i równiak na początek. Nie gładzik! Będę gadał o wyżłabiakach po moim festiwalu. A takim szlaczkiem niewiele osób się posługuje. Powymierali...Po prostu. Ja to przywracam do życia. Z przyjemnością. Pozdrówki!
a czemu zdzierak i równiak a nie zdzierak i gładzik przecież równiak i gładzik to tosamo tylko że gładzik daje lepszą powieżchnie a Jarek z dom i drewno ma zdzierak równiak spustnik kątnik a nie ma równiaka
to jak to z tym jest
Równiak nie ma odchylaka wiórów a gładzik ma. Taka różnica. Ale teraz to wszystko może być popaprane. Kątniki też mają odchylak. Niemcy tak mają. Pozdróweczki!
Jeżeli ktoś ma ochotę obejrzeć inne strugi ręczne to zapraszam serdecznie na mój kanał :)
Fajne są - obejrzałem sobie. Ale ja oczywiście nie pokazałem wszystkich. A mam ich samych profilowych około dwudziestu. Większość sam robiłem. Pozdróweńki!
Stavros Gakos
Mój wujek był stolarzem i miał 20 takich takich strógów odrestałrowałem i działają jak trzeba
Hmm... drewniaki mają "melodię" pierwszorzędnej urody. Dziadku Pawle, jak ustawiasz nóż siekierą to przypomina mi się powiedzenia ojca "hebluj synku hebluj, przyjdzie ojciec siekierką wyrówna". Pozdrawiam
Dziadku Pawle dwie rzeczy: było wcześniej, żeby nie uderzać odwrotną stroną siekierki. Po wtóre pozdrowienia dla operatora kamery.
Było żeby nie uderzać obuchem siekierki FISKARS. Zupełnie nie wiem dlaczego, bo przecież jak się rąbie - to też są duże drgania...Całe życie uderzam obuchem i nigdy nic się nie stało. Czasem nawet bardzo mocno walę rąbiąc drewno. I nic! Przekażę pozdrowionka operatorce! Pozdrówki!
Paweł Dudzinski rąk o to chodziło dziadku. Strasznie jestem ciekaw jak mieszka prawdziwy buszkraftowiec ;) Dziękuję i pozdrawiam
Hm! Jestem prawdziwym buszkraftowcem? No fajnie! Dzięki za zaufanie. Pokażę po Konferencji. Pozdrowinki!
❤❤❤
Dzięki za serduszka!
Bondyrz czyli Roztocze Środkowe Pozdrawiam z Husin okolice Krasnobrodu
Szanowny Pawle, to nie zdzierak!
Wiesław Chorążeczewski! - W takim razie proszę powiedzieć co? W każdym razie jeżeli jest inna nazwa - to służy do wykonywania takiej samej funkcji - wstępnej obróbki - czyli zdzierania...Pozdrowinki!
To równiak, lub gładzik. Bez odchylaka(to ta blacha na nożu) równiak. Zdzierak ma płaską stopę i półokrągłe ostrze. To pozwala zebrać tym strugiem szybko i z niewielkim wysiłkiem znaczne grubości materiału i zniwelować większe odchylenia od płaszczyzny, obrabianego materiału.
Wiesław Chorążeczewski - Proszę oglądać dokładniej. Wszystko jest tam powiedziane i pokazane o zdzieraku. Jest pokazane półokrągłe ostrze zdzieraka, pokazane są ślady po struganiu zdzierakiem...Zdumiewa mnie fakt - że Pan tego nie dostrzega - i robi mi jakiś wykład na temat zdzieraka. Proszę się nie ośmieszać! Pozdrawiam!
O!. A czemu zaraz agresja?
Przepraszam Pawle za "naukowy wykład" i arogancję.
zaczynam przygodę ze stolarstwem i jak to laik słucham i oglądam różne materiały. Proszę mi powiedzieć jak się sprawuje ten indyjski strug Anant ? Pozdrawiam Maciek
Jest całkiem niezły. Polecam.
Wielki szacunek ma Pan niesamowita wiedzę. Chciałem zapytać tylko jakiej firmy jest ten hebel niemiecki spustownik? Gdzie coś takiego można kupić?
normalnie w markecie budowlanym
Czy mógłbym prosić o namiary jakiegoś niemieckiego sklepu ze strugami drewnianymi? Z góry dziękuję i pozdrawiam!
Film w sam raz na dobranoc! Jakieś informacje o Warsztatach Łowców Mamutów w tym roku? Odbędą się one w ogóle? Pozdrowionka!
Warsztaty zrobię po naszym festiwalu INTUITIVA, który już niebawem się zacznie. Po nim trzeba odpocząć i pójść na urlop. Więc warsztaty zrealizuję gdzieś we wrześniu. Oczywiście dam znać. Acha! Ponieważ odbędzie się Drugi Konwent Bushcraft,owy na jesieni - i to ponoć właśnie u mnie - więc trzeba to też wziąć pod uwagę. Warsztaty będą wtedy - kiedy będzie po prostu na nie czas! Pozdróweczki!
Jak zrobić dziurę w drewnie na kamień by zrobić kamienną siekierę ?
innym kamieniem-dłutem
Wiadomo jak! Siłą i godnością osobistą i wiertłem, dłutem nawet nożykiem kończąc. Daaawno temu robiono kościanym, bądź krzemiennym dłutem pobijanym jakąś pałą i wypalano węgielkiem z ogniska. Jest na YT taki filmik. Pozdrowajki!
Jeden film i już mnie przekonał Pan do subskrybowania kanału.
Hehe, a to ci dopiero!! Dzięki!
Strugi, heble. Jak toto naostrzyc nie mając cudów niewidów. A co gdy jest sęk i usłojenie raz w tą, raz w drugą stronę?
Niestety, ale trzeba się nauczyć ostrzyć. Jeśli chodzi o sęki to trzeba mieć strug z odchylakiem wiórów. I ustawić na bardzo cienki wiór.
Zemdlałem na widok krwi, ale zdarzyłem zalajkować.
Pawle czy zrobi pan kiedyś rzeźbę lisa? Według mnie mogłoby być ciekawie i to jeszcze w pana wykonaniu :D Pozdrawiam ;)
Oczywiście! Zrobię ale po naszym festiwalo-konferencji - no i potem trzeba to odespać... Przypominaj! POzdróweczki!
Dziekuje :D ! Nawzajem pozdro :DDD
Panie Pawle dopiero zaczynam wchłaniać tą szczegółową wiedzę na temat stolarstwa, ale pańskie przykłady i w ogóle sposób w jaki pan tłumaczy zasadę działanie poszczególnych strugów i zachowania się drewna podczas wysychania jest po prostu bezcenna. Większość ludzi którzy pokazują filmy związane ze stolarstwem niestety, ale stawia bardziej na pokazy sprzętu jakim dysponują a nie na to co jest najważniejsze. Tak naprawdę co mi z grubościówki, wyrówniarki i masy innego sprzętu jak nie ma się pojęcia o postawach? Pozdrawiam panie Pawle i dużo zdrowia życzę.
Cieszy mnie ten osąd! To bardzo miłe! Dzięki serdeczne - bo to umacnia mnie w drodze którą obrałem. Pozdrówki!
pokaże pan jak zrobić beczkę np. na wino
Musiałbym najpierw się nauczyć. Ale wiadro z drewna mogę zrobić. Narzędzia mam. Przypominaj mi. Pozdróweczki!
Pan zajmował się stolarstwem zawodowo ?
Można tak powiedzieć skoro Magister Sztuki może sam zaprojektować i wykonać meble. Miałem zamówienie na 650.000 zł. Dostałem 350.000 bo Stan Wojenny się zrobił.
ja mam pytanie bo od jakiegos czasu mysle o garnku z drewna takiego jednolitego w którym moglbym np gotowac zupe da sie takowy zrobic a jesli tak to jakich narzędzi mam użyć jak narazie mysle o wypaleniu
Wyżłabiasz, nalewasz, wrzucasz gorące kamienie i masz!!! Proste jak sranie!
Narzędzia - to ciosło i dłuta żłobaki. POzdrówki!
Mam jeden stary strug (nie ma tego metalowego trzpienia do wybijania ostrza) chyba równiak? Ale często rwie mi powierzchnie deski, trzeba chyba strugać zgodnie z włóknami drewna a nie "pod włos". A może jest tępy? Jak obrabiać strugiem sęki by nie wyrywało włókien?
PS Film zacny... ale prosiłbym o jeszcze odnośnie strugania.
Pozdrawiam.
Nie da się ukryć - ciosło i żłobaki. Pozdro!
Tak oczywiście nie "pod włos". I jeszcze trzeba dobrze naostrzyć ostrze i tylko leciutko do wysunąć. A najlepiej - żeby był odchylak wiórów! Wtedy można strugać i sęki! Nie szkodzi że nie ma pobijaka - czy jak to się nazywa. Trzpienia do wybijania ostrza. Pozdróweczki!
Romantyczne to wszystko ale czy da się to zrobić elektrykiem ?
Oczywiście że się da. Najlepiej frezarką górnowrzecionową. Można kupić frezy kształtowe i jechać! No ale ręcznie zrobisz każdy profil! Wiem to z doświadczenia. Jest na filmie! Poza tym te zdobienia musowo wykonać ręcznie dłutem. Pozdrowinki!
tak, wiem klimat . Ale jest 2016 i żeby "nałykać się tego życia więcej" cześć niewdzięcznych prac jestem skłonny zlecić elektronice 240 V.
Ale to właśnie w dwudziestym pierwszym wieku zrobienie czegoś ręcznie ma czad! Koneserzy szaleją za takimi wykonawcami. Oczywiście jest za to duuuża kasa! Snobów i koneserów trochę jest na tym świecie! Pozdrowaśki!
W dobie plastiku to cenne. Ja maszynami załatwiam to , co i tak nie będzie zauważone a jest najgorszą częścią pracy. Mogę heblować deskę ręcznie , ale pod koniec. Drzewo ścinam piłą spalinową. Zdecydowanie łatwiej i szybciej. Niewdzięczne prace wykonuje prąd.
Jedziesz wszystko maszynami, a na końcu liźniesz strugiem dłutem 95% da się nabrać.
czy poznał pan słomę? ja go poznałem i widuje go bardzo często, chwale się bo mogę pozdrawiam
Ooo! Słom znam od ponad dwudziestu lat. Wiozłem jego żonę z dziećmi na Rainbow w Austrii, pierwsze Rainbow specjalnie zrobione blisko Demoludów. Znakomite było! POtem w Polsce już nie było to! No cóż! Pozdróweńki!
Powiesz jak przygotować swoje ''atelję''. :)
najważniejsze to skoro jesteś praworęczny - tak umieścić stół do pracy - aby oświetlenie go - było od lewej strony. Oczywiście półki i szafki na pomieszczenie narzędzi. Oddzielne stanowiska elektronarzędzi bezpiecznie oddalone od siebie. Magazyn drewna najlepiej w innym pomieszczeniu. Pozdróweczki!
Czesc ,gdzie moglbym dostać gablotki na monety ?
Po prostu zrobić samemu. Będą takie jakie się chce mieć. Powodzenia!
Oczywiście - mogę zrobić taki filmik. Ale teraz mam na głowie mój festiwal INTUITIVA. Poczekaj trochę - a najlepiej przypominaj. Jeśli dobrze zrozumiałem - proponujesz żebym wykonał łuk z leszczyny?Pozdróweczki!
Faktycznie - od strony zewnętrznej łuku (tej zwróconej do celu) - łuku się nie struga, bo łuk pęknie. Strugamy tylko od wewnątrz - czyli od strony do strzelającego. Struga się najpierw siekierką, później ośnikiem. Można też strugać na koniec ośnikiem amerykańskim. Pozdro!
Te łuki które pokazywałem wszystkie były formowane tak jak ci pisałem: siekierka i ośnik potem ośnik amerykański. Potem oczywiście olej lniany. Pozdro!
No tak - nie formowałem przy użyciu belki. Formowałem "na oko". Oczywiście naciągając cięciwę i oglądając łuk. Pozdro!
Płyta robocza* to pierwsze, a po drugie stół obróbczy, a po trzecie ramiaki sa do obrazów.
Czyli najprościej mówiąc, słoje mają tendencję do prostowania się :D
Wręcz przeciwnie - słoje mają tendencję do skręcania się. Trudno znależć drewno z prostymi słojami. Pozdrówki!
ogolisz brode?
dlugi nie dlugi tylko ciekawy musze sie zabrac za robienie lozka dla dzieciakow ale zawsze cos
Dzięki że ta długość została zaakceptowana! Życzę więc powodzenia w pracy! Też muszę zrobić dwa łóżka dla wnuczek. Pozdrówki!
dziadku Pawle siekierka to nie młotek ☺
Moja robi za młotek. To po jaką cholerę ma płaski obuch? Pomyślałeś kiedyś? Fiskarsy nie mogą. Pozdrowajki!
oglądam kanał jest świetny pozdrowienia dziadku Pawle
:)
Dziadku Pawle a oprowadzi nas dziadek po domku?
Teraz nie - bo poprzyjeżdżali ludzie na Konferencję do nas - więc jakoś nie wypada łazić i filmować. Po Konferencji sfilmuję mój domek. Bo o to chyba chodzi? Pozdrówki!
Panie Pawle. Co Pan robi z tym całym pyłem i wiórami? Do kosza, spala Pan to, czy może coś innego?
Pył ze szlifowania szlifierkami zbieram do słoja i mieszając razem z Vikolem robię szpachlówkę - kit do łatania szpar i dziur w drewnie. A strużyny używam do rozpalania ognisk. Pozdrowajki!
a u nas to narzędzie nazywa się hebel...
No właśnie tak! Mieszkam w Polsce - jestem Polakiem - więc używam polskich nazw. Pozdróweczki!
bo ty jestes z wlkp.
W Gdańsku też tak mówimy:)
Jestem z Wlkp. I na egzaminie czeladniczym za hebel można było oblać egzamin. Prawidłowa nazwa to strug a hebel to gwara branżowa prawdopodobnie z jęz. niemieckiego więc Warmia Gdańsk Śląsk no i Wielkopolska może być w użyciu hebel. To tak jak z krajzegą cyrkulacją a po polsku piłą tarczową
Panie Pawle strugi strugami dłuta dłutami ale jak to urządzenie naostrzyć żeby było dobrze?Internety proponują różne bajery typu prowadnice kamienie za duże pieniądze a przecież kiedyś nie było takich rzeczy.Jak to naostrzyć ? Może to pomysł na kolejny film :)
No właśnie.Jaki kąt ostrza powinien być ?
@@rafaw.3519 25 stopni
zrup drewnianom tonfe
a ty "zrup" słownik
aha XD
SYDRI - Dzięki.Pozdróweczki!
poweł zróp drewnianom tonfe
W sklepie Boken kupisz za cztery dychy. Pozdrówki!
+Pawel Dudzinski nienon zróp
wpadl mi w oko strug z wisienkami, wilhelm schmitt & co 1858, wyprodukowany ,,dla" E.G.i.L., numer 59. Mialem przerobic ostrze na jakis norzyk, ale troche mi szkoda.
sporttowy - Faktycznie trochę szkoda! Bo to świena stal, no i strug świetny. W ogóle zabytek! Nóż można zrobić z klingi Lauri. Sklep laplander.pl Pozdrowinki!
szukam juz 2 godziny i nie widze nic podobnego, chyba nagram filmik ,,dla potomnych", to jest nieklasyczny strug, jakis dziwny metalowy ogranicznik regulowany , mozna wybraną szerokosc ustawic. ostrze niewyszczerbione.Widac po ograniczniku, ze wcinalo sie w metalowy ogranicznik
sporttowy - Proponuję tu: dluta.pl/struganie/ Świetnie zaopatrzony sklep! Pozdrowajki!
przegladam oferte . mnogo
o. bylem tu juz.