Atmos DC18S - przemyślenia na temat rozpalania

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 20 окт 2024

Комментарии • 20

  • @jankazik9717
    @jankazik9717 11 месяцев назад +3

    Bardzo merytoryczne przemyślenia - warto promować takie osoby które nie tylko "palą" w kotłach ale rozumieją ich zasadę działania. Z niecierpliwością czekam na kolejne Pana takie filmy.

    • @atmosholzgas
      @atmosholzgas  11 месяцев назад

      Takie tam proste przemyślenia. Dziękuję za motywujący komentarz! Pozdrawiam!

  • @wiesaw564
    @wiesaw564 10 месяцев назад +1

    Ten drugi sposób zdecydowanie lepszy ponieważ początkowy płomień nie tylko rozgrzewa szybciej szamotowy palnik i wodę w dolnej części kotła ale też idzie bezpośrednio na wymiennik ciepła i po załączeniu pompki krótkiego obiegu szybciej ogrzewa się woda wokół komory zgazowującej co ma ogromny wpływ na przebieg procesu pirolizy drewna, pominę oczywisty fakt, że dużo lepiej by było gdyby w ogóle tej wody tam nie było.

  • @darekm.9478
    @darekm.9478 11 месяцев назад +1

    Witam. Rozpalamy tylko tym sposobem od początków mojej przygody z tym kotłem (rok). Około 35-40 minut i jest 81-83 na piecu. Dodam że lodomat mam sterowany z kotła od startu.
    Co do zimnego komina to bujda latem palę co 4_5 dni na cwu i nic się nie dymi.
    Pozdrawiam palaczy.

  • @darekm.9478
    @darekm.9478 11 месяцев назад +2

    A odnośnie popiołu wymiatam 1 na tydzień,nic nie przegartam na dół i jest sam pył zero węgielków drzewnych.

    • @atmosholzgas
      @atmosholzgas  10 месяцев назад

      Teraz co kilka dni wybieram popiół, jednak zawsze coś zostanie grubszego. Przesiałem to i z powrotem do kotła😊

  • @piotrpinio9767
    @piotrpinio9767 9 месяцев назад +1

    Witam czy poleca pan ten kocioł,czy lepiej pellet i jakie zużycie drewna? Pozdrawiam Piotr

    • @atmosholzgas
      @atmosholzgas  9 месяцев назад +1

      Witam, ciężko odpowiedzieć na takie pytanie🤔 Kocioł jest dobry, moje oczekiwania spełnia. Jednak nie jest on w takim stopniu zautomatyzowany jak kocioł pelletowy. Jeśli komuś zależy na komforcie to pellet napewno ma przewagę. Jeśli komuś zależy na ograniczeniu kosztów i ma dostęp do drewna to Atmos lepszy. Wszystko zależy od konkretnego przypadku i oczekiwań użytkownika. Zużycie drewna to też sprawa względna, bo od wielu czynników zależy. W moim przypadku jest to opisane w jednym z filmów. Osobiście nie narzekam na to zużycie. Pozdrawiam

  • @Doniek78
    @Doniek78 11 месяцев назад +1

    Witam, właśnie tak pale nie wybierajac popiolu codzien, ale to nic nie zmienia. Jest spory otwor w dyszy, czyli ceramice i ten zar spada na dol nie wssystko sie zawsze dopala. Rozwiazanie to ruszt, ale z takimi centymetrowymi moze ciut mniejszym otworami. Dlaczego? Testowane samorobka, ktora zrobilem wypalalo sie na popiól miałki. Wytrzymał ttlko miesiąc. Kupiłem więc żeliwny, jeden dzien palenia i na drugi jest tak zabity popiołem ze cugu brak, nie pali sie. Atmos dc18gd.

    • @jankazik9717
      @jankazik9717 11 месяцев назад +1

      Popiół to niezły izolator więc im więcej go zalega na dolnej ceramice tym więcej masz strat.

    • @raptus101
      @raptus101 11 месяцев назад +1

      Żeby zostawało mniej tych niedopalonych to u mnie pod koniec palenia(trzeba złapać moment jak drewno już wygazuje ale jest jeszcze sporo węgla drzewnego) zgarniam to na środek dyszy, wyłączam wentylator i dopalam to na naturalnym ciągu. Równocześnie zamykam dopływ pw prawie na maksa a otwieram troche pp. Trzeba oczywiście trochę bardziej przypilnować kociołek, ale czego użytkownik ATMOSA nie zrobi dla tych kilku procent więcej do sprawności spalania ;)

    • @Doniek78
      @Doniek78 11 месяцев назад +2

      Nie do końca tak jest. Do póki piec rozgrzany owszem trzyma, ale jak ostygnie i z tych 40 stopni trzeba rozbujać piec to grzejemy piec i popiół. Poza tym im więcej tego popiolu na dole tym bardziej zapchany. Nie wiem czy ktoś z was czyścił piec z tyłu? Tam po tygodniu zbiera się mada na dole na ściankach aż do samej góry. Nie pisze tu o samych kanałach. Wypraktykowqne i każdemu polecam, aby był efektywniejszy wsadzić ruszt ale nie za wazki. Dopala wszystko a z dołu wybieramy mączkę. Przynajmniej u mnie tak jest.

    • @wiesaw564
      @wiesaw564 10 месяцев назад

      Ja nad otworem palnika mam grubościenną rurę z doprowadzonym powietrzem pierwotnym (ale to nie Atmos) rura umieściłem 5 cm nad otworem blokuje spadanie kawałków drewna i zatykanie otworu a gaz i tak bez problemu przechodzi przez żar obok rury, spróbuj podłożyć pod ten ruszt żeliwny kawałki szamotu tak aby gaz wchodził nie przez ruszt ale po jego bokach i odwróć ruszt do góry nogami wtedy nie będzie klinować popiołu.

    • @Doniek78
      @Doniek78 9 месяцев назад

      Dorobiłem ruszta z odstępem 5mm. Wszystko wypala się na pyl, ale dość szybko się zabiją, więc teraz zrobię ruszta ze stali kotłowej z odstępami 7-8mm będzie ok.

  • @grzechrud
    @grzechrud 9 месяцев назад +1

    Siemka a jak masz ustawione powietrze pierwotne i wtórne? Pozdrawiam

    • @atmosholzgas
      @atmosholzgas  9 месяцев назад +1

      Czesc. W zeszlym sezonie kombinowalem. Ostatnio byly ustawienia fabryczne. Jakies 2 tyg temu dodałem pp i stwierdzam, że komora górna jest jakaś bardziej zasmolona. Wiec wracam do fabrycznych. Pozdrawiam

  • @kemot1971ful
    @kemot1971ful 11 месяцев назад +1

    U mnie w kotle też zostają niedopalone kawałki węgla drzewnego i wymysliłem sobie że będę odsiewał te grubsze kawałki i zostaną na lato do grilla.

    • @atmosholzgas
      @atmosholzgas  11 месяцев назад

      Fajny pomysł😉👍

    • @Promilus1984
      @Promilus1984 10 месяцев назад

      u mnie zostają jak kocioł przechodzi w podtrzymanie (bez wentylatora wyciągowego - tylko naturalny ciąg + laddomat), ale nie rozpaczam, nie ma tego dużo, popiół i tak idzie do ogródka, a węgiel drzewny nie przeszkadza, wręcz przeciwnie. Gdyby konstrukcja pozwalała na zsuwanie grawitacyjne ku utworowi łączącemu komory to pewnie by się ilość węgielków jeszcze zredukowała.