Atmos DC18S - chrust i grawitacja. cz. 1

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 20 окт 2024

Комментарии • 35

  • @MegaTelrad
    @MegaTelrad Год назад +3

    Fajnie się pali tą gałęziówką bo nie ma możliwości aby się coś zawiesiło. W przyszłym roku sobie kupię gałęziówkę - jest tańsza a energii też jest sporo. Wczoraj też chciałem palić na ciągu bez wentylatora ale miałem ustawiony tak jak masz zaznaczone u siebie na 80 stopni. Wentylator często się załączał ale jak się nie załączał to też temperaturę trzymało i z komina nic nie leciało, co znaczy, że jakoś tam gazowało sobie samym ciągiem. Nie spojrzałem na temperaturę spalin przy takim zabiegu. Dziś jak będę palił to coś nagram, i też załaduje kocioł gałęziówką :) Pozdrawiam serdecznie.

    • @atmosholzgas
      @atmosholzgas  Год назад

      Nic się nie zawiesza. Ewentualnie jakiś jeden/dwa kawaleczki nie dopalą się po bokach na dole. Ale to jak nie zajrzysz i nie podsuniesz. Gałęziówką paliłem zawsze. Jednak miałem przekonanie, że to na cieplejsze dni tylko się nadaje. Wypalało się szybko w starym kotle. Jednak przy Atmosie ten opał sprawdza się super. Czas spalania komory jest podobny do palenia grubym drewnem. Zaletą jest cena i mniejszy nakład pracy. Do tego sezonowanie jest pewnie krótsze. Odpada rąbanie. Dochodzi jednak prąd do pocięcia tego piłą elektr. Także wyśmiewany chrust, wcale nie jest taki śmieszny!🙂
      Masz teraz orzecha na spróbowanie, tylko go przesusz trochę.🙂Pozdrawiam!

  • @krzysztofmroczek2699
    @krzysztofmroczek2699 Год назад +1

    Takie parametry jak u mnie ( tak właśnie palę i jestem mega zadowolony 23-24 w domu ) tylko klapkę otwórz bardziej z tyłu niech sobie ciągnie tlen swobodnie , żaru nie krusz nie ma potrzeby niech się sam wypala , jeszcze moja rada grubsze okrąglaki trzeba przetrącic choćby na pół okrąglaki grube kopcą się ( wentylator kusi Pana :⁠-⁠) tem spalin piękna

    • @atmosholzgas
      @atmosholzgas  Год назад

      Klapka z tyłu jest otwarta do ok. 85 na Atmosie. Tak ustawiłem, bo sporo czasu pali żona i nie chciałem żeby go zagotowała. Tak zawsze go przyhamuje, a ona się nie przestraszy😁 A żar krusze jakoś tak z przyzwyczajenia. Właśnie jeżeli chodzi o tą temp spalin to spada. Ale nie wiem czy nie za bardzo! W instrukcji Atmos pisze że nie może do 110st spaść. Generalnie ta grawitacja działa, tylko trzeba opanować tą technikę. A to trochę czasu potrzeba. Nie będę się kłocił czy palić z wentylatorem czy bez. Każdy sobie robi jak chce, to jego sprawa. Ja dopiero zaczynam i testuje wszystkie rozwiązania aby było dobrze. Przy Atmosie opanowanie właściwej techniki jest czasochlonne, ale daje za to dobre efekty! Pozdrawiam!

    • @szymonstarczynski585
      @szymonstarczynski585 Год назад

      Jak się ma do tego zalecenie producenta żeby utrzymywać temperaturę na kotle pomiędzy 80 a 90 stopni? Też testuje u siebie palenie na samym ciągu kominowym ale podczas ładowania bufora nie jestem w stanie osiągnąć wyższej temperatury niż 74 stopnie.

    • @atmosholzgas
      @atmosholzgas  Год назад +1

      @@szymonstarczynski585 zauważyłem, żeby Atmos gonił na ciągu trzeba go odpowiednio rozhulać. I wtedy dać grawitacje. To o czym piszesz zgadza się. Bufor hamuje podwyższenie temp. Pod koniec ładowania dopiero kocioł wchodzi na wyzsze temp. A jaką masz wkładkę laddomatu? Bo jak 72 to nie podciągniesz tej temp w czasie ładowania. Z wyższą wkładką to bez problemu. Ja niedlugo zamieniam 72 na 78 i będę testował.

    • @szymonstarczynski585
      @szymonstarczynski585 Год назад

      @@atmosholzgas mam 72 stopnie i też będę zmieniał ale jeszcze nie teraz. Generalnie pierwszy sezon z atmosem i wszystkiego się uczę. Można podwyższyć temperaturę na kotle opóźniając załączenie się laddomatu. Z tego co zauważyłem to Ty go wcześnie załączasz. Ja dopiero przy około 75stopniach. Sam nie wiem co lepsze bo nie mam czasu na dłuższe testy i analizy. Staram się trzymać wytycznych i utrzymywać temperaturę na kotle ok 80stopni.

    • @krzysztofmroczek2699
      @krzysztofmroczek2699 Год назад

      @@szymonstarczynski585 wszyscy przeżywają bo w instrukcji pisze min 80 a jak 75-78 to już masakra , dajcie spokój- palić opanować sprzeta i ma być ciepło w domku , bezpiecznie--bo nie zagotuje i ekonomicznie ( ja jestem tego przykładem 3 sezon i piec wygląda jak nowy ) ja mam oryginalną wkładkę 62 puszcza powrót na piec i nic nie będę zmieniał bo jestem zadowolony

  • @wojtek6888
    @wojtek6888 Год назад +1

    Przydał by się otwór z szybką w drzwiczkach, mój stary atmos miał wentylator nadmuchowy więc spokojnie można było otwierać dolne drzwiczka. Ogólnie to przydał by się jakiś zawirowywacz spalin z tyłu w wymienniku żeby obniżyć temp. spalin ,dziwię się że przez tyle lat producent tego nie zrobił jedynie ten na dole.

    • @atmosholzgas
      @atmosholzgas  Год назад

      Teraz nawet nie było tej fajnej polokrągłej szufelki do popiołu w zestawie. Także wszelkie zawirowacze byłyby nie do pomyślenia w tych czasach. Wszędzie już chyba jest cięcie budżetu😕 i obcinają co tylko jest możliwe. Ale te zawirowacze chyba występują w droższych modelach. Pozdrawiam.

    • @sylwek72si
      @sylwek72si Год назад

      Jaki stary Atmos? Ja mam obecnie nowego i wszystkie zawirowacze tam były, korytko też

    • @wojtek6888
      @wojtek6888 Год назад

      @@sylwek72si Stary bo z 2001roku jeszcze z wentylatorem nadmuchowym , dało się otworzyć dolne drzwiczka i zobaczyć płomień. A zawirowywaczy to tam żadnych też nie było i się dziwię że do tej pory nie zrobili w wymienniku z tyłu, myślę że znacznie lepiej by odbierał temperaturę że spalin.

    • @sylwek72si
      @sylwek72si Год назад

      @@wojtek6888 ja miałem AC25S KOMBI 2005 Lecz wymieniłem na ten sam lecz nowszy. Robiłem to 4 lata temu kiedy była nagonka na węgiel, dlatego dołożyli wszystkie możliwe dodatki. Dzisiaj mam pełny wypas

    • @Promilus1984
      @Promilus1984 Год назад +1

      @@atmosholzgas zawirowywacze z tyłu są w modelach o wyższej mocy, w DC18 zawirowywacze są między wymiennikiem a półokrągłą ceramiką w dolnej komorze. Z kolei w wyższych modelach już tych zawirowywaczy w dolnej komorze nie ma (ale są z tyłu). Coś za coś. DC18 jest jednym z (rzekomo) najsprawniejszych więc nie wiem czy jest sens poprawiać fabrykę, ale przyznaję, że sam się zastanawiałem nad dołożeniem choćby kątowników ...

  • @matiik5439
    @matiik5439 Год назад

    Jakie palenie przynosi lepsze efekty? Wyższa temp. na kotle i czestsze włączanie się wentylatora czy niższa temperatura i mniej czasu z pracującym wentylatorem?

  • @spelniamymarzenia.
    @spelniamymarzenia. Год назад

    Witaj. jednak chyba z węglem mniej chodzenia i sprawdzenia by było.

    • @atmosholzgas
      @atmosholzgas  Год назад +1

      Tak się wydaje. Teraz chodzę bo nowe wszystko i sprawdzam, ustawiam. Ale tak normalnie to dwa razy po 10 min na dobę wychodzi. To nie najgorzej. Pozdrawiam

    • @tomekgospodarswo5718
      @tomekgospodarswo5718 Год назад

      @@atmosholzgas Witam!kompletuje u siebie kotłownie w taki zestaw piec stoi wszystko podłaczone bufor itp.teraz szukam sterownika i mam pytanie czy tym sterownikiem co ma pan można sterować piecem wentylatorem itp?czy ręcznie ustawia pan wentylator na piecu ?

    • @atmosholzgas
      @atmosholzgas  Год назад +1

      @@tomekgospodarswo5718 mój sterownik nie steruje wentylatorem. Robi to sam Atmos, wg ustawień tych dwóch termostatów. Jedynym urządzeniem przy kotle, którym steruje sterownik, jest laddomat. Choć ten możesz podpiąć też bezpośrednio pod kocioł. Życzę udanego rozruchu!

    • @tomekgospodarswo5718
      @tomekgospodarswo5718 Год назад

      @@atmosholzgas dzięki za odp🙂po kupnie pieca przyszedł dopiero temat sterownie .szukam oferty na sterownik z Atmos ACD 03 którym bym sterował cały piec i pompami najlepsze takie wyjście ale dość droga opcja .

  • @pawetrzaskowski8115
    @pawetrzaskowski8115 Год назад

    Witam. Widzę że sterownik z techa. Jak się sprawuje? Bo mnie trochę wyszkolił. Masz też możliwość aplikacji na telefonie poprzez Wi-Fi?

    • @pawetrzaskowski8115
      @pawetrzaskowski8115 Год назад

      Ja mam techsterownik i 3 plus

    • @atmosholzgas
      @atmosholzgas  Год назад

      @@pawetrzaskowski8115 ogólnie to dobry sterownik. Dotyk działa bardzo płynnie. Nie zawiesza sie póki co. Jedyna usterka to uszkodzony port jednego z czujników dodatkowych. Co jednak nie wpływa na jego pracę. Dodatkowo uszkodzil się jeden z czujników przylgowych. Mam go połączony poprzez moduł wifi z aplikacją emodul. Zdalnie mam podgląd do parametrów instalacji.
      I-3 różni się chyba tylko tym, że ma możliwość sterowania 3 zaworami mieszającymi? Mój i2 steruje dwoma, a i tak mam tylko jeden. Ogólnie sterowniki mają duże możliwości. Zastępują kilka urządzeń. Pozdrawiam

    • @pawetrzaskowski8115
      @pawetrzaskowski8115 Год назад

      @@atmosholzgas Mi nie chciał trzymać zadanej temperatury na ogrzewanie tylko musiałem ustawić procentowe otwarcie. Podczas grzania buforów nie chciało załączyć ogrzewania. Ale jak na razie teraz działa wszystko ok. Trochę namieszał hydraulik jeszcze się przemondzal itd. Chciał zmienić nawet softa

    • @pawetrzaskowski8115
      @pawetrzaskowski8115 Год назад

      Ja niema właśnie tego modułu. Polecasz? Co tam można dzięki tej aplikacji zobaczyć?

    • @atmosholzgas
      @atmosholzgas  Год назад

      @@pawetrzaskowski8115 temperaturę mieszkania zadaje regulator pokojowy. Działa na zasadzie zero jedynkowej, albo załącza, albo wyłącza. A temp wody zasilającej grzejniki określa pogodówka na podstawie krzywej grzewczej. Oczywiście wodę miesza zawór na podstawie danych z czujników temp. I sterownik podaje stopień otwarcia zaworu w procentach.
      Samo grzanie grzejnikow z bufora jest ustawione u mnie og granicy 35°C na górze bufora. Powyżej pompa co załączona, poniżej wyłączona.

  • @patrycjuszsupecki6326
    @patrycjuszsupecki6326 Год назад

    Ja tam mam na maxa 150 na 120