Nincs se tanulság, se következmény, lehetetlen minden kérdésünkre választ kapnunk - Gerhes Gábor

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 28 июн 2024
  • Gerhes Gábor képzőművész munkái évtizedek óta részei a művészeti életnek. A 80-as években a Fészek klub alternativ művészeti világához csatlakozott, ahol plakáttervezéstől a zenélésig sokféle szerepet kipróbált. Nem meglepő ezek ismeretében, hogy a művei is sokféle műfajt átfognak.
    Számomra az egyik legmeglepőbb és legérdekesebb munkája a Z, avagy egy ország sorozata volt, ezért ezzel kezdtük a beszélgetést. Ezekben a művekben egy archivum véletlen megtalálása egy listát hozott elő, ahol az előző rendszerben a titkosszolgálatok által használt lakások voltak. Gerhes Gábor végiglátogatta a cimeket, és minden kommentár nélkül, egy térképes útikalauzon jelenitette meg azokat. Sokan kérdezték tőle, hogy miért nem ment tovább, miért nem kutatott többet, de semmit sem tudunk arról, hogy ezeket a lakásokat ki használta és milyen célra. A művész célja nem is a történelmi kutatás pótlása, egyszerűen a figyelem felhivása arra, amit enélkül nem vettünk volna észre.
    Talán az egyik legfontosabb munkája az Atlas, egy gigantikus enciklopédia, amely a műfajából adódóan a világ összes tudását próbálja meg integrálni egy hatalmas könyvben. A művész azonban rögtön hozzáteszi, hogy ez a kudarc már az 1800-as években, a klasszikus enciklopédiák korában is illuzórikus volt, hiszen lehetetlen az összes tudást belesűriteni az egyre bővülő ismereteinkből kiválogatni a fontosakat. Ezzel a művel inkább arra próbál rámutatni, hogy az internet korában az álinformációk ugyanolyan bizonyossággal terjedhetnek az arra fogékonyak számára, mint a valódi tudás, ha nincs egy olyan felület, értelmezés vagy fogékonyság, ami rendet teremt. Társadalmunk végtelen töredezettsége azt eredményezi, hogy az egyén a barátain keresztül lép kapcsolatba a tudással, viszont emiatt meghatározó, hogy ki milyen környezetben nevelkedik. Emiatt a mű annak ellenére, hogy vállaltan nem tudja bemutatni a saját maga által meghatározott célt, a tudás egy helyen koncentrációját, ironikus módon mégis arról tesz tanubizonyságot, hogy nagy szükségünk lenne egy atlaszra a világban való eligazodáshoz.
    A Párizs-Budapest-Metró egy interjúsorozat, melyben művészeket, kurátorokat, igazgatókat kérdezek. Az elmúlt 4 évben több mint 160 interjú készült 12 országban, New Yorktól Helsinkiig, Nizzától Berlinig, Párizstól Budapestig.
    Amennyiben tetszett az interjú vagy kérdezni szeretnél az interjúalanytól vagy tőlem, kérlek írj kommentet.
    parisbudapestmetro.com/
  • ХоббиХобби

Комментарии •