Konačno da neko na srpskom priča o tehničkim osobinama instrumenata, pogotovo električne gitare. Mislim da ste jedinstveni po tom setapu koji vršite na svim gitarama, pogotovo tim jeftinim, to dovršavanje majstorskih radova,svaka čast... A što se gitare električne tiče, mislim da je za vježbu za kućnu upotrebu dobra svaka jeftina gitara koja se može setapovati i urediti maksimalno da bude prijatna u rukama i svirljiva, pogotovo ako neko ima baš solidno pojačalo ona će u potpunosti opravdati svoju ulogu. A sad što profesionalci ne rizikuju mnogo i neavanturišu mnogo te im je uglavnom izbor fender ili gibson, to je vjerovatno zato što su to brendovi sa renomeom i pretpostavka je da tu nema greške ni fule...jednostavno muzičaru treba dobar pouzdan instrument i oni će to i ponuditi... Možda ima i primjera profi muzičara koji na binu izađu sa skvajerom ili epifonom, koji su takođe opet često modifikovani, mašnice magneti....što je takođe vrlo zanimljivo.... Mislim takođe da je električna gitara dobar instrument zbog velikih mogućnosti nadogradnje dijelova...neko će reći ne traćite pare i vrijeme na jeftine gitare odmah kupi fendera, gibsona u završi priču, posveti se muziciranju itd, ali meni ima nekog šmeka u tome što neko uzme nekog skvajera pa ga dograđuje, dotjeruje do zavidno nivoa, a pogotovo mi je gotivno kada neko sa takvom gitarom nastupa i pri tom razvaljuje kako svira... Pozdrav momci....super sve
Super vam je kanal. Ovo fali na nasem yt trzistu... i sam sam pocetnik na pocetku 30 setih i imam 1000 pitanja nikoga da pitam... ok to da se slusa na engleskom ali nekako domqca rec objasni mnogo vise...
@@AcousticUnionBelgrade-uu1bw još kada bi bio neki video i bas gitarama, tačno bi pivo kokice otvorio i smanjio brzinu videa na 0.50, da ćejfim što duže 😇
Dobar dan i postovanje. Kako ste? Super video, hvala sto se trudite.😊 Imate li mozda u radnji veoma rijetku gitaru za kupiti. Radi se o Gipson Nighthowk? Hvala.😊
Dragi prijatelji sjajna tema. Moje mišljenje je da razliku u ceni prave sledeće stvari.... 1. Brend....kao i u svim segmentima savremene kulture dominantan je tzv fetišizam robe . Zvučniji brend diktira cenu gitare. Ta cena ne mora, po pravilu pratiti kvalitet izrade, materijal i elektroniku, ali... 2. Zemlja izrade Gitare made in USA po pravillu su uvek skuplje.... 3. Signature modeli Ako je neki gitarista kao Joe Satriani ili Steve Vai ili Garry Moore ili Kerry King ili Kirk Hammett na potpisu cena gitare skače u crveno.... 4. Serijska proizvodnja Što je gitara , u svom nastanku, dalje od štancanja na serijskoj traci cena raste.....tako da su masterbuilt, custom shop, de luxe, special.... modeli papreno skuplji od standard modela 5. Delovi od kojih je napravljena Standardno vrsta drveta, brendirani delovi .....što je više potpisa na delovima instrument je skuplji.....Gotoh čivije, Fishman fluece ili EMG ili Seymour Duncan magneti...CTS potovi...Schaller delovi ili tremola dižu cenu za iste delove koji su no name... 6. Umešnost prodavca Moje iskustvo je ako naletite na nekog "namazanog" koji zna da svira gitaru, taj će vam , u kombinaciji svoje umešnosti u sviranju i priči " uvaliti " metlu po paprenoj ceni....kao i svugde i kod njih vredi pravilo da su ovce za šišanje...... Kad kupujem gitaru prva stvar koja utiče na moj izbor je da li mi je gitara lepa na oko pa kako mi leži u ruci i kako mi odgovara vrat. Nakon toga ispravnost tipa pragovi i elektronika,vrat, šipka u vratu, čivije, tremolo ili floyd..masivni tremolo blok..ožiljci prethodnih vlasnika ili transporta ili radnje u kojoj je izložena....i na kraju . ako prođe sve ovo je kako gitara " radi" za moje uvo.
Najvaznije je znati da je pojacalo jednako bitno kao i gitara ili bitnije. Ako onaj Rooster za 150 eura uštekate u vrhunsko lampaško pojačalo svirati će vrlo solidno.
Slazemo se da i pojacalo doprinosi dosta zvuku, ali ovde smo hteli da se konkretno fokusiramo na gitare. Iz tog razloga su sve 3 svirane na lampasu (PRS Archon 50) sa istim podesavanjima.
Појачало и звучник (да, звучник) су много битнији него гитара. Гитара је битно да је удобна и лепа за свирање, да се власнику свиђа естетски, да држи штим, која је врста магнета (да ли су сингл или хамбакери), позиција магнета, да магнети не фидбекују и то је то у суштини, све остало је глупост и важи искључиво за акустичне инструменте. Добро сетапована, јефтина електрична гитара ће да звучи јако слично или исто (кроз исто појачало и звучник наравно) као скупа гитара сличних карактеристика.
@@AcousticUnionBelgrade-uu1bw +gitarska pedala igra veliku ulogu današnjim gitaristima!!! Osobno sviram Epiphone Les Paul model+pojačalo fender 10W sa efektima+mala pedala koja mi je neophodna!! Jednom prilikom kada sam svirao moj prijatelj je m isli da sviram na Gibson Les Paul,jer on ima istu kao i ja ali Gibson(što pedala radi)....
Sjajan video.Ne bi bilo loše da nastavite ovaj serijal ali u fazonu da ih razložite po muzičkim žanrovima...Tipa 3 gitare za metal,jazz...Isto za 3 budžeta.Poz!
Apsolutnom početniku je potrebna početnička, najjeftinija gitara. Obrazloženje: hvatove i akorde možeš naučiti i na nacrtanom parčetu kartona (recimo prva tri praga x 5 polja), a tek ne na jeftinoj gitari, koja je jeftina po kvalitetu materijala ali ne nužno i po kvalitetu izrade i montaže (budući da se svaki proizvođač trudi da se probije kroz konkurenciju na prezasićeno tržište). Apsolutni početnik, sve i da mu se ovako audio-vizuelno objasni, nije sposoban da razume razliku u tonu i kvalitetu instrumenta, jer nema istančan sluh i osećaj (dodira) što se stiče isključivo iskustvom. Početnik ,dakle, ne zaslužuje skupu gitaru, naročito ako mu je neko drugi kupuje, neko drugi daje svoj zarađeni novac (najčešće roditelj). Sa pozicije takvog kupca kupovina skuplje gitare od najjeftinije je nemudar potez, jer početnik mora da zasluži skuplji instrument, tako što će da pokaže volju i zainteresovanost na jeftinom (to se pokazuje učenjem sviranja). Bolje je da početnik "preraste" jeftinu gitaru (tako što će da je "jede" kroz neki razuman period), nego da mu se daje high end gitara za koju ne zna zašto je high end i kakva je low end. Koliko je samo oglasa polovnih instrumenata gde se kao polovni prodaju tek kupljeni instrumenti jer "dete izgubilo interesovanje" nakon dva dana?! Preniska tolerancija na bol u jagodicama koji je nužan u prvoj fazi. Apsolutni početnik (dete) vrlo brzo uviđa da gitara nije magičan instrument koji se sam svira, i vrlo brzo, zbog toga, gubi interesovanje. Današnje najjeftiije gitare su "avioni" za srednji rang gitara na kojima su učili najveći majstori nekad (jer konkurencija i živeo kapitalizam). Case closed.
Slazem se sa svim izrecenim i da se ne uvrede poznavaoci pa i korisnici skupih gitara ali stvarno nema potrebe za skupim instrumentom. Sad su razlike izmedju gitara veoma male...
Uz dužno poštovanje, mišljenja sam da uvek treba svirati na dobrom i kvalitetnom instrumentu bez obzira na umešnost ili nivo svirača. Zašto ? Kako budemo napredovali u sviranju više će se profilisati kakav instrument nam više leži. Ako imamo jeftin instrument teže ga se rešiti na tom putu i on nam ostaje u kolekciji jer niko neće da ga kupi....ako imamo kvalitetniji instrument lakše ćemo ga prodati i uz malu doplatu .ili. čak i bez nje doći do željenog drugog instrumenta... Ako krećemo sa učenjem sviranja na vrhunskom instrumentu, sva prethodna pravila važe uz to, da sko odustanemo od sviranja i...zaboravimo da imamo instrument i slučajno ga pronađemo nakon nekoliko godina ( desetina godina ) iznenadiće nas mogućnost dobre zarade ako se odlučimo na prodaju.... BEZ LJUTNJE.
@@kortoolujni9613 Nula ljutnje, hvala na replici. Moja negde glavna poenta je da se sada, u današnje vreme, proizvode dovoljno kvalitetni instrumenti u najnižem cenovnom rangu, kontrola kvaliteta je bolja, konkurencije i proizvođača na pretek - tako da se u tom najnižem rangu ne tako teško može naći sasvim korektna gitara. U vezi teže prodaje jeftinijeg instrumenta - to ima veze sa mojim stavom da je početniku potrebno negde razviti poštovanje prema instrumentu, ne konkretnom, nego generalno (ja balavim kad vidim bilo kakvu gitaru) - onima koji su istrajali, sada već uspešnim muzičarima sa ozbiljnom karijerom - ta prva gitara ima neprevaziđenu sentimentalnu vrednost, pa je čak ne bi prodavali ni za kakve novce (primera radi - Fernandes strat kopija BJA, na kojoj su čak i snimljeni neki kultni albumi Green Day-a, itd). Srdačan pozdrav.
Pozdrav, hvala na sadrzaju. Da li mozete da mi kazete koju elektricnu gitaru biste preporucili za mog sina koji ima 6 godina.. Takodje, da li bi za njega bila pogodna Ibanez RGM21 Mikro. Hvala puno.
Sasvim slučajno sam pronašao vaš kanal i jako me se dojmio. Svaka čast. Naime imam jedno pitanje. Planiram kupiti Fender Telecaster pa me interesira dali je i kolika razlika između telecastera napravljenog u Mexicu i napravljenog u Americi? Pozdrav 🤘
Zdravo! Hvala puno na lepim rečima, drago mi je da vam se naš kanal dopao. Što se tiče vašeg pitanja, to je zaista dobra tema, jer granica između meksičkih i američkih Telecastera postaje sve tanja. Danas se u Meksiku prave izuzetno kvalitetne i udobne gitare, ali glavna razlika je još uvek u zvuku. Malo drugačije drvo, drugačiji magneti, i pažnja na detalje - sve to doprinosi da američki model zvuči kao pravi profesionalni instrument. Ako imate mogućnost, američki Telecaster skoro uvek opravdava svoju cenu. Ako ste u prilici, svratite kod nas, poslušaćemo različite modele i pronaći nešto što vam odgovara. Posebno bih vam preporučio da probate i G&L ASAT - to je poslednja verzija klasičnog Telecastera koju je sam Leo Fender dizajnirao. Pozdrav!
Sjajan video. Ono sto mi ostaje otvoreno - pretpostavljam da je "sivi materijal za autice" zapravo nikl, koji je dosta rasprostranjen. Da li zamena tog za celik ili mesing daje bolji sustain, i da li u A.U. radite takve vrste zamena (nabavka + zamena dela)?
Hvala! Nisam siguran da je nikl, radi se verovatno o nekoj leguri koja po ideji nije mnogo skupa. Tvrdji i zvonkiji materijal je bolje resenje, tako da su celik, mesing i bronza dobra resenja. Blok mozemo da zamenimo, ali za eventualnu nabavku bi morali da pogledamo gitaru uzivo jer ih ima mnogo verzija.
Tone wood je svakako bitan. Kvalitetnije drvo daje bolji ton. Isto tako različite vrste drveta daju drugačiji karakter zvuka. Naročito se osjeti sa pickupovima koji nemaju jaki output. Ako se koristi hum od 15K , teško da se osjeti razlika, ali ipak je ima. BTW super video.
@Purplemerman Potpuno točno. Neselektivno upotrebljeno drvo (bilo koja vrsta, nepravilno rezano, sa čvorovima...), grubo, površno i neprecizno sastavljeno, premalo sušeno (min. 7 godina) će već i bez pojačala zvučit puno lošije nego izabrano drvo (javor, mahagonij, palisandar, ebanovina, jasen...), pravilnog toka vlakana, pravilno rezano, dugo polako sušeno, čvrsto i precizno sastavljeno. To i uz dobar hardvare, već na "suho" (bez pojačala) izrazito bolje zvuči. Na to se stavlja dobar magnet, podesi i priklopi na pojačalo. Već kod prosječno dobre gitare, odlučujuće za zvuk je magnet, koji daje ogromne razlike.
Iz mog iskustva (sviram preko 40 godina), a i iz iskustva mnogih gitarista pa i graditelja gitara, vrsta i kvalitet drveta imaju jako mali, gotovo nikakav uticaj na zvuk (drugo je kad gitaru sviraš na suvo pa se javor čuje svetlije,a mahagoni tamnije). Kvalitet drveta je bitan u smislu fizičke postojanosti instrumenta (da se vrat ne krivi itd). Za zvuk su presudno bitni magneti, kondenzatori (koliko oma imaju), dužina skale vrata, žice. Magneti nisu hi fi mikrofoni koji mogu da pokupe zvuk drveta. Imate fendere od pleksiglasa koji zvuče identično kao i od drveta. Druga je stvar akustična gitara gde je vrsta i kvalitet drveta presudna za zvuk. Ovo sa električnim gitarama je jedna velika legenda.
Uglavnom su okey gitare, ali nikako ne kupuj Harley Benton sa Floyd Rose tremolom jer takav tremolo pravi probleme i rastimava na svim jeftinijim gitarama, inace ovi Harley-ovi klasični stratovi, telecasteri i les paul-ovi bi trebalo da su solidne gitare
@@rockacousticsm1964 Hvala na odgovoru...kupio sam "progresiv" les paul model sa aktivnim magnetima(retko neoštećen primerak na oglasima)zasad samo pozitivna iskustva,eventualno nijansu bolje čivije i to bi bilo to...
@@nebojsatrivic2211 Nema na cemu, i ja kad sam kupovao razmisljao sam o takvom modelu ali mi je bio malo skuplji pa sam se zeznuo i uzeo ovaj sa Floyd Rose tremolom, da ima ih dosta oštećenih po oglasima kao da se oni tamo u fabrici gadjaju s njima, neka vas sluzi dobro, sve najbolje
Odličan vam je kanal, evo kliknuo sam na subscribe i čekam sledeći video. Što se tiče teme, ja ne podržavam kupovinu najjeftinijih novih budžet gitara. Ovo mogu da shvatim samo kada se kupuje instrument deci za koju niste sigurni da će ih interesovanje za gitarom držati i u budućnosti. Ako se to desi, takvom klincu će ipak vrlo brzo trebati bolja gitara jer na krš instrumentu neće biti lako steći neka nova znanja i gitarske rutine. Koliko god da su "dobre" one nikada ne ispunjavaju ni jedno jedino očekivanje od svojih vlasnika. Uvek bih svakome pre preporučio neku ipak malo skuplju gitaru, jer ako krenete da sređujete novu jeftinu gitaru korak po korak, sigurno već ulazite u skuplji cenovni rang, a time uopšte niste povećali vrednost svoje gitare, niti izgradili potencijal da je dobro prodate sutra kada dođe red na kupovinu neke bolje). Znam da to nije u interesu dobrih ljudi kakvi su i nosioci ovog kanala, koji upravo dovode ovakve jeftine gitare u dobro stanje, ali to je moje iskreno mišljenje. Ipak, savetujem svima da kupe gitaru nešto višeg cenovnog ranga koja nije u sjajnom stanju, i da je kod ovakvih dobrih lutijera postepeno sređujete, koliko vam novac dozvoljava. Na taj način ćete biti zadovoljniji svojim instrumentom a sutra ako se odlučite na prodaju, imaće šta i da se proda za pristojne novce.
Kad smo kod jeftinijih gitara - Squier Sonic Stratocaster iz fabrike u Indoneziji iz nekog razloga za dva koplja bolja od Squier Afinity i Classic Vibe... u cemu je trik ne znam, gitara je jedna od jeftinijih iz Squier serije a zvuci fenomenalno (nema ispadanja iz stima cak i kad se tremolo aka rucicom) i odlican je kvalitet izrade. Ne znam da li je do tog primerka ili je svaki takav... fenomenalna gitara za pocetnike.
No. 1 odbijajući faktor pri kupovini gitare za početinika, po mom mišljenju, debljina vrata (naročito ako je u pitanju dete čiji organizam tek raste). No.2 i 3 kriterijum: štim i intonacija i osnovni kriterijumi kvaliteta izrade (da nije rasklimano i da se raspada). Ton? Nebitan u toj fazi, ne može biti ton negitare svakako, a i izreka "ton je u prstima" ima jak razlog. (Imam akustičnu, jeftiniju, gitaru koja mi se zbog svega svira (odličan ton, zgodna po veličini, glasna i čvrsta) , ali mi se zbog debljine vrata ne svira).
Mozete uvek pogledati na sajtu sta ima, mozemo i napraviti neki kratak snimak za gitaru ako zelite da je cujete :)). Naravno, uzitak je i doci u radju, obavezno svratite kada budete u blizu :)
Hvala puno. Nismo hteli bas puno da mesamo sa humbuckerom i ostalim magnetima jer smo se vise fokusirali na metrijale, izradu, zvuk. Zato i 3 Stratocastera. Ako je u prici drugi magnet, kao humbucker, MFD, P90 itd. potpuno ce biti drugaciji ton i nema puno smisla porediti sa single magnetom, odnosno drugim vrstama. Mozda napravimo nesto i na tu temu? :))
POzdrav svima iz Praga. Gledam šta i kako se radi na Balkanu odkuda sam i ja. U Pragu sam preko 40 godina i malo popravljam i servisiram gitare glavno električne. Nemam neko veliko iskustvo sa gitarama samo 40+ godina. Ja kažem čovjek se uči cijeli život i svejedno umre ko glupak...ništa nezna. Tako je to i sa gitarama i gearem. Stalno nešto tražite i mjenjate i skoro nikad ne nadjete to što tražite. Doma imam oko 20 gitara( neke i prodajem) neke su Brand a neke sam pravio kao Custom projekt. Nemože se reci sta je bolje i koja je gitara kvalitetnija i bolja. Kada dolaze prijatelji ili kupci svakome se svidja nešto drugo Strat , Lespaul ili telecaster. To je normalno. Svako ima drugačiju prestavu o zvuku i kako gitara treba da izgleda. Mogu uporediti starije i novije gitare i glavna razlika je u tome da starije gitare su pravljene čestito i sa mnogo manje marketing priče oko toga. To se pozna u cijeni.KOd nove gitare danas placate Brand i marketing. To je polovina maloprodajne cijene. Skupe i preskupe gitare se neprave za gitariste ali za sakupljače-kolekcionare i parajlije. Ko može dati za gitaru 5-10 i više hiljada Euro? Ali nadju se ljudi koji toliko imaju i za nih to nije problem. Vecinom to nisu gitaristi sa srcem ali kolekcionari koji uopšte nesviraju. Ali takav je svjet danas. Dok bude kupaca oni ce i praviti preskupe gitare . Tako je to u svemu ne samo sa instrumentima. Nešto o Jolani. To je firma koja je u Čehi pravila gitare. U to vrijeme veoma dobro zanatsko uradjene. Glavni problem je bio ( do 1989 godine) da jednostavno nisu imali kvalitetan HW i nisu ga mogli u to vrijeme ni kupiti. Ja se sa nima znam dobro i u osmdesetim sam nosio pickupe iz Njemačke da vide kako se rade Seymouri i DImarzia. Svejedno nisu mogli napravit jer je u magnutu bio strategijski material Alnico( Cobalt) to vojska i država nije dozvolila. POslije ´89 godine se sve promjenilo i sada oni prave Bass gitare Spector EU i Maybach gitare koje su na svjetskom nivou kvalitetom i zvukom. Prave i male serije Custom gitara napr. pravili B. Maya Red Special i taj se prodaje negdje oko 4000 Euro . To je prodaja ali cijena u fabriki je skoro polovina. Tako to je. Sada se zovu NBC i imaju samo 30 radnika tako da mogu kontrolisat kvalitet na 100%. Pozdrav svima dole u bivšoj i neka se vam dobro svira.
smeh je pricati sta je dobro sta ne..kinezi su razvalili proizvodnju i nisu daleko od gibsona ili fendera mozda cak i bolji a o realnosti cena da ne pricamo...danas u vreme procesora gitare zvuce samo tako...gibson pred bankrotom fender u propasti...
Sve je odlično, snimajte što više, čime god imate. Sadržaj je odličan, nema takvih stvari na našim prostorima. Produkcija će skočiti vremenom. Samo napred, momci.
Vidiš, ovo je već dobro. U principu, za srbina ni jedna gitara nije dovoljno jeftina. Zaključak, bolje kupu Fender stratpcaster, jer će ti se Squaier, raspasti u rukama i ne vredu ulagati u magnete, potenciometre ni hardver. Mada, evo dodaću i ja nešto, kso stariji muzičar. U moje vreme nisi u SFRJ mogao kupiti Fender a ni Gibson, ne u prodavnici. Moja prva el gitara bila je Jolana vicont, kopija telecastera. Čak je padala sa 4. Sprata i ništa nije polomljeno na njoj, dakle drvo je bilo mamutovina. Sada gledam, poznate marke po servisima, gde je ili naprslo telo ili vrat. Dakle, u SFRJ nisu bila zvučna imena, sli Melodija ili NAKLADA, još uvek traju i sviraju, bez lepljenja, i pored udarca u glavu ili beton. Dakle mnogo bolje od današnjih. Ende.
Potpuno se slažem... Jolana je br. 1 potcenjena gitara na ovim prostorima a i šire. Ja ne znam da li su Jolane zvučale toliko dobro kada su napravljene kao što danas dobro zvuče. Ja sam basista, ali ujedno i veliki ljubitelj električnih gitara, i nisam neki kompleksaš koji hvali Jolane zato što nije imao pare za skuplje gitare. U mojoj kolekciji od 18 gitara imam i tri Jolane (DIsco Bass, Studio Bass i Toronado El. Git. kopiju 335). Sve tri zvuče fenomenalno, čak i pored mojih S9 Precision (ne Squier), SUB-5 Music Man USA (ne Sterling ili SUB brend), Telecaster Thinline Ibaneza iz '71. Jolane nisu ulickane i nisu sjajno finiširane, ali su fenomenalne po kvlitetu materijala i izrade. Treba samo pogledati kako im je urađena elektronika, Tesla potovi, papir-u-ulju kondenzatori i dr. i sve će biti jasno svakome ko ima pravo oko za dobre stvari. Toplo preporučujem svakome ko ima vrlo skroman budžet i želju za dobrim zvukom. Ni jednom početniku ne preporučujem moderne nove "početničke" gitare jer to su uglavnom vrlo frustrirajući instrumenti.
Jolana VikoMt..(ne Vikont). Prva gitara i sreća kratkog veka. Jolane su uvek bile vrlo teške za sviranje. Mogu da prođu kao solidne ritam gitare . Ipak na žalost, nemaju tona, ne inspirišu. Svaki gitarista voli dobru distorziju a one to nemaju. Jedva sam dočekao sledeću. Nemački Hofner Les Paul copy..pričam o ranim osamdesetim.
@@VoxMax1200 Pa mogao bih i ja reći da je Vaša procena pogrešna, ali razumem Vaš stav pa neću to reći. Šta neke ljude "inspiriše" a šta ne, to je subjektivni doživljaj svakoga od nas, a ne stvar nikakve pogrešne ili prave procene. Upravo iz tog razloga neki od nas vole crnokose a neki plavokose dame. Iz tog razloga je potpuno besmisleno da nešto što Vas ne "inspiriše" bude moja pogrešna procena.
Jao Jolana, moja prva ljubav (zato jer u "selu" nije bilo druge cure😅) Još pamtim trenutak kad se stara vratila s puta iz Češke ili Mađarske i donijela smeđu (boja veselog govna) Jolanu. Ja 14 godina, moja prva el. gitara(imao sam akustičnu koju je napravio moj deda krajem 60ih, imala je neko staklo ljepljeno unutra, zvučala skoro distorzirano kad si udario po prve tri žice) sreći nije bilo kraja. Problem prvi, nema pojačala. Uzimam stare radio aparate, slušam koji će jače, bolje zvučati. Problem drugi.... Stvarno ju je bilo teško svirati, vjeru nije bila nikako podešena, prste sam lomio na višim poljima. Prodao sam je nakon dvije, tri godine i kupio Eko, kopiju Gibsona (po izgledu bar) To je bila velika razlika. Sada imam skroz desetu, "pravu" gitaru. ali ovo prisjećanje na Jolanu me stvarno razveselilo i vratilo 35 godina unatrag
Konačno da neko na srpskom priča o tehničkim osobinama instrumenata, pogotovo električne gitare.
Mislim da ste jedinstveni po tom setapu koji vršite na svim gitarama, pogotovo tim jeftinim, to dovršavanje majstorskih radova,svaka čast...
A što se gitare električne tiče, mislim da je za vježbu za kućnu upotrebu dobra svaka jeftina gitara koja se može setapovati i urediti maksimalno da bude prijatna u rukama i svirljiva, pogotovo ako neko ima baš solidno pojačalo ona će u potpunosti opravdati svoju ulogu.
A sad što profesionalci ne rizikuju mnogo i neavanturišu mnogo te im je uglavnom izbor fender ili gibson, to je vjerovatno zato što su to brendovi sa renomeom i pretpostavka je da tu nema greške ni fule...jednostavno muzičaru treba dobar pouzdan instrument i oni će to i ponuditi...
Možda ima i primjera profi muzičara koji na binu izađu sa skvajerom ili epifonom, koji su takođe opet često modifikovani, mašnice magneti....što je takođe vrlo zanimljivo....
Mislim takođe da je električna gitara dobar instrument zbog velikih mogućnosti nadogradnje dijelova...neko će reći ne traćite pare i vrijeme na jeftine gitare odmah kupi fendera, gibsona u završi priču, posveti se muziciranju itd, ali meni ima nekog šmeka u tome što neko uzme nekog skvajera pa ga dograđuje, dotjeruje do zavidno nivoa, a pogotovo mi je gotivno kada neko sa takvom gitarom nastupa i pri tom razvaljuje kako svira...
Pozdrav momci....super sve
Odlican video. Prvi put slusam nesto ovako na srpskom. Cak mi je cudno čuti kad kazete čivije.
Hvala puno. Trudimo se da pruzimo vise ljudi ovakav sadrzaj i informacije koji mozda ne govore engleski :)
Добре емисије за заинтересоване, природан наступ, лепо међусобно уклапање!
😊
Super vam je kanal. Ovo fali na nasem yt trzistu... i sam sam pocetnik na pocetku 30 setih i imam 1000 pitanja nikoga da pitam... ok to da se slusa na engleskom ali nekako domqca rec objasni mnogo vise...
Tek smo poceli. Trudicemo se da prosirimo teme s vremenom da koliko toliko dočaramo neke stvari 😄
Nedavno sam otkrio vaš kanal, zaista na divan način širite nam obzore- barem meni, ja u svoje ime naravno- elem, SVIĐAM JAKO i hvala vam :D
🥰
@@AcousticUnionBelgrade-uu1bw još kada bi bio neki video i bas gitarama, tačno bi pivo kokice otvorio i smanjio brzinu videa na 0.50, da ćejfim što duže 😇
Врхунски садржај. Хвала што сте испоштовали моју жељу за овим видеом :)
Nema na cemu, pratite nas, stize jos dosta gitarskih tema!
Hvala vam ❤ od mene imam jednu jeftinu sviram za svju dusu i odlicno radi super je video
Vrh kanal! Pozz iz Hrvatske. Samo tako nastavite. Predivan shop BTW
Hvala za podrsku! Svratite kada imate vremena
Odlični, svi u shopu!
Ekstra ste ljudi, samo tako nastavite.
Hvala puno!!!
Samo naprijed!
🤟
Dobar dan i postovanje. Kako ste?
Super video, hvala sto se trudite.😊
Imate li mozda u radnji veoma rijetku gitaru za kupiti. Radi se o Gipson Nighthowk?
Hvala.😊
Dragi prijatelji sjajna tema.
Moje mišljenje je da razliku u ceni prave sledeće stvari....
1. Brend....kao i u svim segmentima savremene kulture dominantan je tzv fetišizam robe . Zvučniji brend diktira cenu gitare. Ta cena ne mora, po pravilu pratiti kvalitet izrade, materijal i elektroniku, ali...
2. Zemlja izrade
Gitare made in USA po pravillu su uvek skuplje....
3. Signature modeli
Ako je neki gitarista kao Joe Satriani ili Steve Vai ili Garry Moore ili Kerry King ili Kirk Hammett na potpisu cena gitare skače u crveno....
4. Serijska proizvodnja
Što je gitara , u svom nastanku, dalje od štancanja na serijskoj traci cena raste.....tako da su masterbuilt, custom shop, de luxe, special.... modeli papreno skuplji od standard modela
5. Delovi od kojih je napravljena
Standardno vrsta drveta, brendirani delovi .....što je više potpisa na delovima instrument je skuplji.....Gotoh čivije, Fishman fluece ili EMG ili Seymour Duncan magneti...CTS potovi...Schaller delovi ili tremola dižu cenu za iste delove koji su no name...
6. Umešnost prodavca
Moje iskustvo je ako naletite na nekog "namazanog" koji zna da svira gitaru, taj će vam , u kombinaciji svoje umešnosti u sviranju i priči " uvaliti " metlu po paprenoj ceni....kao i svugde i kod njih vredi pravilo da su ovce za šišanje......
Kad kupujem gitaru prva stvar koja utiče na moj izbor je da li mi je gitara lepa na oko pa kako mi leži u ruci i kako mi odgovara vrat. Nakon toga ispravnost tipa pragovi i elektronika,vrat, šipka u vratu, čivije, tremolo ili floyd..masivni tremolo blok..ožiljci prethodnih vlasnika ili transporta ili radnje u kojoj je izložena....i na kraju . ako prođe sve ovo je kako gitara " radi" za moje uvo.
😂 odlicna elaboracija...
@@VladimirStevanovic-y5rnamazan lik, nema šta😂
odlicno, samo nastavite, super ste!
Hvala!!!
Hercegovac, samo malo manje upadaj coveku u rec. Nekad ga bas orekines kad je najzanimljivije :) Odlican kanal, ekstra ste
Rekao je nešto što nije smeo.
@@ovation9657 sta?
On nije Hercegovac nego Bosanac iz Zvornika,i nije bas ljubazan i prijatan
Cool! Samo nastavite tako!🤘🏻
Sjajni ste
Hvala puno! Skoro jos :))
Najvaznije je znati da je pojacalo jednako bitno kao i gitara ili bitnije. Ako onaj Rooster za 150 eura uštekate u vrhunsko lampaško pojačalo svirati će vrlo solidno.
Slazemo se da i pojacalo doprinosi dosta zvuku, ali ovde smo hteli da se konkretno fokusiramo na gitare. Iz tog razloga su sve 3 svirane na lampasu (PRS Archon 50) sa istim podesavanjima.
Ako je gitara rađena od otpadaka i delova, kao lego kocke neće joj pomoći ni Marshal.
Појачало и звучник (да, звучник) су много битнији него гитара. Гитара је битно да је удобна и лепа за свирање, да се власнику свиђа естетски, да држи штим, која је врста магнета (да ли су сингл или хамбакери), позиција магнета, да магнети не фидбекују и то је то у суштини, све остало је глупост и важи искључиво за акустичне инструменте. Добро сетапована, јефтина електрична гитара ће да звучи јако слично или исто (кроз исто појачало и звучник наравно) као скупа гитара сличних карактеристика.
@@AcousticUnionBelgrade-uu1bw +gitarska pedala igra veliku ulogu današnjim gitaristima!!!
Osobno sviram Epiphone Les Paul model+pojačalo fender 10W sa efektima+mala pedala koja mi je neophodna!!
Jednom prilikom kada sam svirao moj prijatelj je m isli da sviram na Gibson Les Paul,jer on ima istu kao i ja ali Gibson(što pedala radi)....
Sjajan video.Ne bi bilo loše da nastavite ovaj serijal ali u fazonu da ih razložite po muzičkim žanrovima...Tipa 3 gitare za metal,jazz...Isto za 3 budžeta.Poz!
Pratite nas, stize jos mnogo toga!
Apsolutnom početniku je potrebna početnička, najjeftinija gitara. Obrazloženje: hvatove i akorde možeš naučiti i na nacrtanom parčetu kartona (recimo prva tri praga x 5 polja), a tek ne na jeftinoj gitari, koja je jeftina po kvalitetu materijala ali ne nužno i po kvalitetu izrade i montaže (budući da se svaki proizvođač trudi da se probije kroz konkurenciju na prezasićeno tržište). Apsolutni početnik, sve i da mu se ovako audio-vizuelno objasni, nije sposoban da razume razliku u tonu i kvalitetu instrumenta, jer nema istančan sluh i osećaj (dodira) što se stiče isključivo iskustvom. Početnik ,dakle, ne zaslužuje skupu gitaru, naročito ako mu je neko drugi kupuje, neko drugi daje svoj zarađeni novac (najčešće roditelj). Sa pozicije takvog kupca kupovina skuplje gitare od najjeftinije je nemudar potez, jer početnik mora da zasluži skuplji instrument, tako što će da pokaže volju i zainteresovanost na jeftinom (to se pokazuje učenjem sviranja). Bolje je da početnik "preraste" jeftinu gitaru (tako što će da je "jede" kroz neki razuman period), nego da mu se daje high end gitara za koju ne zna zašto je high end i kakva je low end. Koliko je samo oglasa polovnih instrumenata gde se kao polovni prodaju tek kupljeni instrumenti jer "dete izgubilo interesovanje" nakon dva dana?! Preniska tolerancija na bol u jagodicama koji je nužan u prvoj fazi. Apsolutni početnik (dete) vrlo brzo uviđa da gitara nije magičan instrument koji se sam svira, i vrlo brzo, zbog toga, gubi interesovanje. Današnje najjeftiije gitare su "avioni" za srednji rang gitara na kojima su učili najveći majstori nekad (jer konkurencija i živeo kapitalizam). Case closed.
Slazem se sa svim izrecenim i da se ne uvrede poznavaoci pa i korisnici skupih gitara ali stvarno nema potrebe za skupim instrumentom. Sad su razlike izmedju gitara veoma male...
Uz dužno poštovanje, mišljenja sam da uvek treba svirati na dobrom i kvalitetnom instrumentu bez obzira na umešnost ili nivo svirača.
Zašto ?
Kako budemo napredovali u sviranju više će se profilisati kakav instrument nam više leži. Ako imamo jeftin instrument teže ga se rešiti na tom putu i on nam ostaje u kolekciji jer niko neće da ga kupi....ako imamo kvalitetniji instrument lakše ćemo ga prodati i uz malu doplatu .ili. čak i bez nje doći do željenog drugog instrumenta...
Ako krećemo sa učenjem sviranja na vrhunskom instrumentu, sva prethodna pravila važe uz to, da sko odustanemo od sviranja i...zaboravimo da imamo instrument i slučajno ga pronađemo nakon nekoliko godina ( desetina godina ) iznenadiće nas mogućnost dobre zarade ako se odlučimo na prodaju....
BEZ LJUTNJE.
@@kortoolujni9613 Nula ljutnje, hvala na replici. Moja negde glavna poenta je da se sada, u današnje vreme, proizvode dovoljno kvalitetni instrumenti u najnižem cenovnom rangu, kontrola kvaliteta je bolja, konkurencije i proizvođača na pretek - tako da se u tom najnižem rangu ne tako teško može naći sasvim korektna gitara. U vezi teže prodaje jeftinijeg instrumenta - to ima veze sa mojim stavom da je početniku potrebno negde razviti poštovanje prema instrumentu, ne konkretnom, nego generalno (ja balavim kad vidim bilo kakvu gitaru) - onima koji su istrajali, sada već uspešnim muzičarima sa ozbiljnom karijerom - ta prva gitara ima neprevaziđenu sentimentalnu vrednost, pa je čak ne bi prodavali ni za kakve novce (primera radi - Fernandes strat kopija BJA, na kojoj su čak i snimljeni neki kultni albumi Green Day-a, itd). Srdačan pozdrav.
@@kortoolujni9613naravno da je bolje zdrav sa puno love, nego bolestan i bez kinte.
Pozdrav, hvala na sadrzaju.
Da li mozete da mi kazete koju elektricnu gitaru biste preporucili za mog sina koji ima 6 godina.. Takodje, da li bi za njega bila pogodna Ibanez RGM21 Mikro.
Hvala puno.
Veoma koristan posao radite za guitar community pozz
Dobar video i pitanje koje se tiče više videa. Da li ste stavili neki mist filter ili je vam je lens prljav heheh.
Ovo e mist haha😀
Može li reportaža o ESP LTD James Hetfield signature snakebyte gitari
Mozete li napraviti neki specijalan video za gitaru PRS se custom 24
Zapisano, bice :D
Hvala @@AcousticUnionBelgrade-uu1bw
Sasvim slučajno sam pronašao vaš kanal i jako me se dojmio. Svaka čast. Naime imam jedno pitanje. Planiram kupiti Fender Telecaster pa me interesira dali je i kolika razlika između telecastera napravljenog u Mexicu i napravljenog u Americi? Pozdrav 🤘
Zdravo! Hvala puno na lepim rečima, drago mi je da vam se naš kanal dopao. Što se tiče vašeg pitanja, to je zaista dobra tema, jer granica između meksičkih i američkih Telecastera postaje sve tanja. Danas se u Meksiku prave izuzetno kvalitetne i udobne gitare, ali glavna razlika je još uvek u zvuku. Malo drugačije drvo, drugačiji magneti, i pažnja na detalje - sve to doprinosi da američki model zvuči kao pravi profesionalni instrument. Ako imate mogućnost, američki Telecaster skoro uvek opravdava svoju cenu.
Ako ste u prilici, svratite kod nas, poslušaćemo različite modele i pronaći nešto što vam odgovara. Posebno bih vam preporučio da probate i G&L ASAT - to je poslednja verzija klasičnog Telecastera koju je sam Leo Fender dizajnirao.
Pozdrav!
Sve je to OK ,svaka riječ je na svom m jestu po pitanju gitara,međutim danas mnogo utjecaja imaju gitarske pedale!
Sjajan video. Ono sto mi ostaje otvoreno - pretpostavljam da je "sivi materijal za autice" zapravo nikl, koji je dosta rasprostranjen. Da li zamena tog za celik ili mesing daje bolji sustain, i da li u A.U. radite takve vrste zamena (nabavka + zamena dela)?
Hvala! Nisam siguran da je nikl, radi se verovatno o nekoj leguri koja po ideji nije mnogo skupa. Tvrdji i zvonkiji materijal je bolje resenje, tako da su celik, mesing i bronza dobra resenja. Blok mozemo da zamenimo, ali za eventualnu nabavku bi morali da pogledamo gitaru uzivo jer ih ima mnogo verzija.
@@AcousticUnionBelgrade-uu1bw Hvala najlepse!
Tone wood je svakako bitan. Kvalitetnije drvo daje bolji ton. Isto tako različite vrste drveta daju drugačiji karakter zvuka. Naročito se osjeti sa pickupovima koji nemaju jaki output. Ako se koristi hum od 15K , teško da se osjeti razlika, ali ipak je ima.
BTW super video.
Hvala!
Bukvalno je svaki drugi deo bitniji od drveta na elektricnoj gitari. To je poslednje sto utice na zvuk.
@Purplemerman Potpuno točno. Neselektivno upotrebljeno drvo (bilo koja vrsta, nepravilno rezano, sa čvorovima...), grubo, površno i neprecizno sastavljeno, premalo sušeno (min. 7 godina) će već i bez pojačala zvučit puno lošije nego izabrano drvo (javor, mahagonij, palisandar, ebanovina, jasen...), pravilnog toka vlakana, pravilno rezano, dugo polako sušeno, čvrsto i precizno sastavljeno. To i uz dobar hardvare, već na "suho" (bez pojačala) izrazito bolje zvuči. Na to se stavlja dobar magnet, podesi i priklopi na pojačalo. Već kod prosječno dobre gitare, odlučujuće za zvuk je magnet, koji daje ogromne razlike.
Odličan video samo bih Artemu stavio povez preko očiju pa da onda uporedi :D
Zasto nemate fender
Jel imate neke guitare sa humbuckerima u necku i bridgeu i sa dobrim floydom koji dobro drzi stim a da nije papreno skupa?
Iskreno ako zelite pouzdan floyd rose, mozemo preporuciti PRS Custom 24 Floyd Rose bez razmisljanja.
Iz mog iskustva (sviram preko 40 godina), a i iz iskustva mnogih gitarista pa i graditelja gitara, vrsta i kvalitet drveta imaju jako mali, gotovo nikakav uticaj na zvuk (drugo je kad gitaru sviraš na suvo pa se javor čuje svetlije,a mahagoni tamnije). Kvalitet drveta je bitan u smislu fizičke postojanosti instrumenta (da se vrat ne krivi itd). Za zvuk su presudno bitni magneti, kondenzatori (koliko oma imaju), dužina skale vrata, žice. Magneti nisu hi fi mikrofoni koji mogu da pokupe zvuk drveta. Imate fendere od pleksiglasa koji zvuče identično kao i od drveta. Druga je stvar akustična gitara gde je vrsta i kvalitet drveta presudna za zvuk. Ovo sa električnim gitarama je jedna velika legenda.
Sivi metal je kod nas poznat kao Špialter. To je legura cinka sa 4-6% aluminijuma i do 3% bakra.
Iskustva sa Harley Benton gitarama?
Uglavnom su okey gitare, ali nikako ne kupuj Harley Benton sa Floyd Rose tremolom jer takav tremolo pravi probleme i rastimava na svim jeftinijim gitarama, inace ovi Harley-ovi klasični stratovi, telecasteri i les paul-ovi bi trebalo da su solidne gitare
@@rockacousticsm1964 Hvala na odgovoru...kupio sam "progresiv" les paul model sa aktivnim magnetima(retko neoštećen primerak na oglasima)zasad samo pozitivna iskustva,eventualno nijansu bolje čivije i to bi bilo to...
@@nebojsatrivic2211 Nema na cemu, i ja kad sam kupovao razmisljao sam o takvom modelu ali mi je bio malo skuplji pa sam se zeznuo i uzeo ovaj sa Floyd Rose tremolom, da ima ih dosta oštećenih po oglasima kao da se oni tamo u fabrici gadjaju s njima, neka vas sluzi dobro, sve najbolje
Odličan vam je kanal, evo kliknuo sam na subscribe i čekam sledeći video. Što se tiče teme, ja ne podržavam kupovinu najjeftinijih novih budžet gitara. Ovo mogu da shvatim samo kada se kupuje instrument deci za koju niste sigurni da će ih interesovanje za gitarom držati i u budućnosti. Ako se to desi, takvom klincu će ipak vrlo brzo trebati bolja gitara jer na krš instrumentu neće biti lako steći neka nova znanja i gitarske rutine. Koliko god da su "dobre" one nikada ne ispunjavaju ni jedno jedino očekivanje od svojih vlasnika. Uvek bih svakome pre preporučio neku ipak malo skuplju gitaru, jer ako krenete da sređujete novu jeftinu gitaru korak po korak, sigurno već ulazite u skuplji cenovni rang, a time uopšte niste povećali vrednost svoje gitare, niti izgradili potencijal da je dobro prodate sutra kada dođe red na kupovinu neke bolje). Znam da to nije u interesu dobrih ljudi kakvi su i nosioci ovog kanala, koji upravo dovode ovakve jeftine gitare u dobro stanje, ali to je moje iskreno mišljenje. Ipak, savetujem svima da kupe gitaru nešto višeg cenovnog ranga koja nije u sjajnom stanju, i da je kod ovakvih dobrih lutijera postepeno sređujete, koliko vam novac dozvoljava. Na taj način ćete biti zadovoljniji svojim instrumentom a sutra ako se odlučite na prodaju, imaće šta i da se proda za pristojne novce.
👍
Kad smo kod jeftinijih gitara - Squier Sonic Stratocaster iz fabrike u Indoneziji iz nekog razloga za dva koplja bolja od Squier Afinity i Classic Vibe... u cemu je trik ne znam, gitara je jedna od jeftinijih iz Squier serije a zvuci fenomenalno (nema ispadanja iz stima cak i kad se tremolo aka rucicom) i odlican je kvalitet izrade. Ne znam da li je do tog primerka ili je svaki takav... fenomenalna gitara za pocetnike.
Hvala!
Sad jos priznaj da su sve tri potpuno iste😂..
No. 1 odbijajući faktor pri kupovini gitare za početinika, po mom mišljenju, debljina vrata (naročito ako je u pitanju dete čiji organizam tek raste). No.2 i 3 kriterijum: štim i intonacija i osnovni kriterijumi kvaliteta izrade (da nije rasklimano i da se raspada). Ton? Nebitan u toj fazi, ne može biti ton negitare svakako, a i izreka "ton je u prstima" ima jak razlog. (Imam akustičnu, jeftiniju, gitaru koja mi se zbog svega svira (odličan ton, zgodna po veličini, glasna i čvrsta) , ali mi se zbog debljine vrata ne svira).
Da li mogu sad klasicne?❤
Sve što je rečeno o razlikama kod akustičnih gitara važi i za klasične gitare :)
Super ste, šteta da ste daleko od Pule
Mozete uvek pogledati na sajtu sta ima, mozemo i napraviti neki kratak snimak za gitaru ako zelite da je cujete :)). Naravno, uzitak je i doci u radju, obavezno svratite kada budete u blizu :)
Lepo uradjen video, jedina zamerka što nije testirana nijedna gitara sa humbuckerom i sa FR.
Hvala puno. Nismo hteli bas puno da mesamo sa humbuckerom i ostalim magnetima jer smo se vise fokusirali na metrijale, izradu, zvuk. Zato i 3 Stratocastera. Ako je u prici drugi magnet, kao humbucker, MFD, P90 itd. potpuno ce biti drugaciji ton i nema puno smisla porediti sa single magnetom, odnosno drugim vrstama. Mozda napravimo nesto i na tu temu? :))
POzdrav svima iz Praga. Gledam šta i kako se radi na Balkanu odkuda sam i ja. U Pragu sam preko 40 godina i malo popravljam i servisiram gitare glavno električne. Nemam neko veliko iskustvo sa gitarama samo 40+ godina. Ja kažem čovjek se uči cijeli život i svejedno umre ko glupak...ništa nezna. Tako je to i sa gitarama i gearem. Stalno nešto tražite i mjenjate i skoro nikad ne nadjete to što tražite. Doma imam oko 20 gitara( neke i prodajem) neke su Brand a neke sam pravio kao Custom projekt. Nemože se reci sta je bolje i koja je gitara kvalitetnija i bolja. Kada dolaze prijatelji ili kupci svakome se svidja nešto drugo Strat , Lespaul ili telecaster. To je normalno. Svako ima drugačiju prestavu o zvuku i kako gitara treba da izgleda. Mogu uporediti starije i novije gitare i glavna razlika je u tome da starije gitare su pravljene čestito i sa mnogo manje marketing priče oko toga. To se pozna u cijeni.KOd nove gitare danas placate Brand i marketing. To je polovina maloprodajne cijene. Skupe i preskupe gitare se neprave za gitariste ali za sakupljače-kolekcionare i parajlije. Ko može dati za gitaru 5-10 i više hiljada Euro? Ali nadju se ljudi koji toliko imaju i za nih to nije problem. Vecinom to nisu gitaristi sa srcem ali kolekcionari koji uopšte nesviraju. Ali takav je svjet danas. Dok bude kupaca oni ce i praviti preskupe gitare . Tako je to u svemu ne samo sa instrumentima. Nešto o Jolani. To je firma koja je u Čehi pravila gitare. U to vrijeme veoma dobro zanatsko uradjene. Glavni problem je bio ( do 1989 godine) da jednostavno nisu imali kvalitetan HW i nisu ga mogli u to vrijeme ni kupiti. Ja se sa nima znam dobro i u osmdesetim sam nosio pickupe iz Njemačke da vide kako se rade Seymouri i DImarzia. Svejedno nisu mogli napravit jer je u magnutu bio strategijski material Alnico( Cobalt) to vojska i država nije dozvolila. POslije ´89 godine se sve promjenilo i sada oni prave Bass gitare Spector EU i Maybach gitare koje su na svjetskom nivou kvalitetom i zvukom. Prave i male serije Custom gitara napr. pravili B. Maya Red Special i taj se prodaje negdje oko 4000 Euro . To je prodaja ali cijena u fabriki je skoro polovina. Tako to je. Sada se zovu NBC i imaju samo 30 radnika tako da mogu kontrolisat kvalitet na 100%. Pozdrav svima dole u bivšoj i neka se vam dobro svira.
smeh je pricati sta je dobro sta ne..kinezi su razvalili proizvodnju i nisu daleko od gibsona ili fendera mozda cak i bolji a o realnosti cena da ne pricamo...danas u vreme procesora gitare zvuce samo tako...gibson pred bankrotom fender u propasti...
Sve je super osim kamere. Menjajte kameru previse je mutna slika.
Sve je odlično, snimajte što više, čime god imate. Sadržaj je odličan, nema takvih stvari na našim prostorima. Produkcija će skočiti vremenom. Samo napred, momci.
Vidiš, ovo je već dobro. U principu, za srbina ni jedna gitara nije dovoljno jeftina. Zaključak, bolje kupu Fender stratpcaster, jer će ti se Squaier, raspasti u rukama i ne vredu ulagati u magnete, potenciometre ni hardver. Mada, evo dodaću i ja nešto, kso stariji muzičar. U moje vreme nisi u SFRJ mogao kupiti Fender a ni Gibson, ne u prodavnici. Moja prva el gitara bila je Jolana vicont, kopija telecastera. Čak je padala sa 4. Sprata i ništa nije polomljeno na njoj, dakle drvo je bilo mamutovina. Sada gledam, poznate marke po servisima, gde je ili naprslo telo ili vrat. Dakle, u SFRJ nisu bila zvučna imena, sli Melodija ili NAKLADA, još uvek traju i sviraju, bez lepljenja, i pored udarca u glavu ili beton. Dakle mnogo bolje od današnjih. Ende.
Potpuno se slažem... Jolana je br. 1 potcenjena gitara na ovim prostorima a i šire. Ja ne znam da li su Jolane zvučale toliko dobro kada su napravljene kao što danas dobro zvuče. Ja sam basista, ali ujedno i veliki ljubitelj električnih gitara, i nisam neki kompleksaš koji hvali Jolane zato što nije imao pare za skuplje gitare. U mojoj kolekciji od 18 gitara imam i tri Jolane (DIsco Bass, Studio Bass i Toronado El. Git. kopiju 335). Sve tri zvuče fenomenalno, čak i pored mojih S9 Precision (ne Squier), SUB-5 Music Man USA (ne Sterling ili SUB brend), Telecaster Thinline Ibaneza iz '71. Jolane nisu ulickane i nisu sjajno finiširane, ali su fenomenalne po kvlitetu materijala i izrade. Treba samo pogledati kako im je urađena elektronika, Tesla potovi, papir-u-ulju kondenzatori i dr. i sve će biti jasno svakome ko ima pravo oko za dobre stvari. Toplo preporučujem svakome ko ima vrlo skroman budžet i želju za dobrim zvukom. Ni jednom početniku ne preporučujem moderne nove "početničke" gitare jer to su uglavnom vrlo frustrirajući instrumenti.
Jolana VikoMt..(ne Vikont). Prva gitara i sreća kratkog veka. Jolane su uvek bile vrlo teške za sviranje. Mogu da prođu kao solidne ritam gitare . Ipak na žalost, nemaju tona, ne inspirišu. Svaki gitarista voli dobru distorziju a one to nemaju. Jedva sam dočekao sledeću. Nemački Hofner Les Paul copy..pričam o ranim osamdesetim.
@@VoxMax1200 Pa mogao bih i ja reći da je Vaša procena pogrešna, ali razumem Vaš stav pa neću to reći. Šta neke ljude "inspiriše" a šta ne, to je subjektivni doživljaj svakoga od nas, a ne stvar nikakve pogrešne ili prave procene. Upravo iz tog razloga neki od nas vole crnokose a neki plavokose dame. Iz tog razloga je potpuno besmisleno da nešto što Vas ne "inspiriše" bude moja pogrešna procena.
Jao Jolana, moja prva ljubav (zato jer u "selu" nije bilo druge cure😅) Još pamtim trenutak kad se stara vratila s puta iz Češke ili Mađarske i donijela smeđu (boja veselog govna) Jolanu. Ja 14 godina, moja prva el. gitara(imao sam akustičnu koju je napravio moj deda krajem 60ih, imala je neko staklo ljepljeno unutra, zvučala skoro distorzirano kad si udario po prve tri žice) sreći nije bilo kraja. Problem prvi, nema pojačala. Uzimam stare radio aparate, slušam koji će jače, bolje zvučati. Problem drugi.... Stvarno ju je bilo teško svirati, vjeru nije bila nikako podešena, prste sam lomio na višim poljima. Prodao sam je nakon dvije, tri godine i kupio Eko, kopiju Gibsona (po izgledu bar) To je bila velika razlika. Sada imam skroz desetu, "pravu" gitaru. ali ovo prisjećanje na Jolanu me stvarno razveselilo i vratilo 35 godina unatrag
Dug put se presao. Hvala, nasmejali ste nas dosta :))