Astygmatyzm 👉 Jak go skorygować? 👉 Jak widzi osoba z astygmatyzmem? | Medycyna360

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 30 июл 2024
  • Astygmatyzm 👉 czym jest i naszym polega?
    Wady wzroku są coraz powszechniejsze. Ciężko jest we współczesnych czasach spotkać dorosłego człowieka, który nie byłby zmuszony choćby okazjonalnie używać okularów. Ilość bodźców wizualnych, jakim poddawane są ludzkie oczy, a przy tym ich zmienność i intensywność sprawiają, że narząd wzroku jest eksploatowany ponad miarę. Wady wzroku mogą mieć jednak różne przyczyny i przebieg. #astygmatyzm #astygmatyzmcoto #astygmatyzmobjawy
    ❤️ Subskrybuj nasz kanał, 🔔 włącz powiadomienia o nowych filmach:
    👉 ruclips.net/user/Medycyna360...
    Rozdziały:
    00:00 Wstęp
    00:41 Astygmatyzm
    00:58 Astygmatyzm - przyczyny
    02:01 Kształt rogówki a wiek
    03:08 Obraz widziany przez astygmatyka
    04:15 Wada wzroku u dzieci - objawy
    04:25 Astygmatyzm - leczenie
    05:02 Astygmatyzm - diagnostyka
    05:22 Astygmatyzm - dlaczego warto korygować
    ✅ Astygmatycy są wśród nas
    Jedną z najczęściej diagnozowanych wad wzroku jest astygmatyzm. Ze zwrotem tym z pewnością wiele osób styka się słysząc codzienne rozmowy, choć osoba niewtajemniczona może do końca nie wiedzieć na czym tak naprawdę polega ta wada wzroku i jak widzi astygmatyk. Warto zatem przyjrzeć się bliżej temu zjawisku zdrowotnemu.
    ✅ Przyczyny
    Zacznijmy od przyczyn występowania astygmatyzmu. Główną z nich jest fizyka oka, a dokładniej zniekształcenie jego kształtu. Prawidłowo zbudowane oko ma symetryczny kształt, dzięki czemu wpadające do niego promienie świetlne są ogniskowane w jednym punkcie, zgodnym z przebiegiem jego osi. W przypadku oka dotkniętego astygmatyzmem sytuacja wygląda nieco inaczej.
    👉 Gałka oczna w takiej sytuacji jest bowiem zniekształcona, co przejawia się w jego większej szerokości, niż wysokości. Wskutek tego zaburzona zostaje współpraca rogówki i soczewki, a przemieszczeniu ulega ułożenie osi widzenia. W efekcie światło padające z różnych kierunków, zamiast ogniskować się w jednym punkcie na siatkówce pada nań w sposób, powodujący powstawanie częściowo nieostrego obrazu.
    ✅Co to jest astygmatyzm?
    Takie pytanie nasuwa się więc po zapoznaniu się z jego definicją. Wbrew obiegowym opiniom nie jest to choroba. Bardziej należy astygmatyzm zaliczać do grona wad wzroku. Wad, które - co szczególnie istotne - można z powodzeniem korygować. Jednak zanim do tego dojdzie niezbędne jest przeprowadzenie dokładnego badania oka dotkniętego tym problemem.
    I tutaj pojawia się pole do popisu dla okulisty. Istnieje bowiem co najmniej kilka odmian tej wady, z których każda wymaga dobrania odrębnego rodzaju szkieł korygujących. Co szczególnie istotne najbardziej złożony rodzaj astygmatyzmu, określany mianem astygmatyzmu nieregularnego, nie da się korygować przy wykorzystaniu typowych szkieł okularowych, a jedynie przy wykorzystaniu szkieł kontaktowych.
    ✅ Jak widzi astygmatyk?
    Warto jeszcze przyjrzeć się bardziej namacalnemu opisowi sposobu widzenia przez astygmatyka. Dwie podstawowe cechy, jakie można przypisać obrazowi widzianemu przez oko dotknięte astygmatyzmem, a nieuzbrojone w okulary lub szkła kontaktowe, to niewyraźność i nieostrość. W zależności od natężenia wagi relacja pomiędzy tymi dwoma cechami może się zmieniać.
    👉 W delikatniejszych odmianach astygmatyzmu obraz jest nieco rozmazany. Im wada mocniejsza tym rozmazanie się powiększa, jednakże może też mu towarzyszyć nieostrość, czyli sytuacja w której kontury oglądanego przedmiotu staja się niedostrzegalne lub zniekształcone. Bez względu na natężenie tej wady należy ją szybko diagnozować i zastosować odpowiednią korekcję wzorku, tak aby dać osobie dotkniętej astygmatyzmem możliwość normalnego spoglądania na świat.
    👨‍⚕️ Pamiętaj proszę, że informacje zawarte w filmie nie są poradą medyczną i nie mogą zastąpić konsultacji lekarskiej.
    ❤️ Bądźcie zdrowi ❤️
  • ХоббиХобби

Комментарии • 1