Super że jesteś naturalny, nie podkręcasz, że u ciebie wszystko wychodzi idealnie, że wszystko dobrze zrobiłeś - normalnie= zdrowo podchodzisz do pomyłek, niedociagniecc👍😁"obiecuje sobie co roku że zrobię"😅 to jak u nas😊 też nie dajemy ze wszystkim rady.
Nie mam domu z ogrodem ani dzialki ,ani nawet balkonu i z wielką raduścią uczestniczę w takich spacerach ,obchodach....😀🌿Mam nadzieję£, że gdy już będziecie na miejscu w komplecie, dom już będzie ogarnięty to i na ogród będzie więcej czasu a córeczki-pomocnice rosną Dzieci uwielbiają pomagać i jeśli nie zostaną odtrącone -co w twoim przypadku nie grozi -to wszyscy będą mieć radość i pożytek.To cudowne że Dziewczynki msją takiegi Tatę 🌼od którego będą mogły dużo dowiedzieć się i podpatrując czy też przypatrując się Tobie - naprawdę dużo praktycznej wiedzy i umiejętnosci posiąść 🍀Życzę obfitych plonów i pozdrawiam 🧡caaałą Rodzinkę⚘🌷🌼🧅🧄🌶🍅🥦🍎🫑🥭🍒🍇🫐🍓
Ja zrezygnowałem z gruszy, rdza je wykańcza. Za to polecam pigwy i pigwowce, są nie do zniszczenia nie chorują, a dżemy i nalewki są pyszne. Super filmik jak zwykle!
Ja nasadziłam grusz japońskich, one na rdzę nie chorują. W poprzednim sezonie Chojuro owocowała obficie, degustacja na plus, chociaż nie do końca "gruszkowo" smakowała. To dosadziłam innych odmian japońskich i czekam na owocowanie.
W moim przypadku grusz, które też latami chorowały, wystarczyło że spryskałem na jesień i wiosne przed pąkami miedzianem i liście gruszy były tak dosłowne śliczne, błyszące, zdrowe, jędrne i cimnozielone, że były piękniejsze od domowego kwiatka fikusa ;D Autentycznie, ludzie przychodzili do sadu podziwiać liście gruszy ;D Dodam, że przez całą zime, podsywpywałem popiołu drzewnego pod wszystkie grusze ;) I może również stąd były też dobrze odżywione, pomijając brak chorób.
@@zeber29 Też pryskałam miedzianem, i jeszcze mocznikiem jesienią i wiosną, ale trzeba pamiętać, planować, trafić w dobrą pogodę i uważać na pszczoły. Nie zawsze się udawało, w tym roku jeszcze z opryskiem miedzianem nie zdążyłam...
Witam zakręconych ogrodniko-warzywników ,filmik jak zwykle w porę bo jeszcze można coś poprawić w cięciu czy podwiązac.Wszystko fajnie zaczyna ruszac ale ... w nocy -3 w dzien +19 ,przynajmniej u mnie więc marnie to widzę ;( ale co pochodze po ogrodzie to moje ;)
"opowieści półtoragodzinne"... Panie Grzegorzu, tak fajnie i miło się Pana słucha, że chyba nikt z Pana Subskrybowiczów nie miałby za złe posłuchać dłuższych materiałów z Pańskiego Kanału. Pozdrawiam Pana, Cudowną Pańską Żonę i Dzieci... Zdrowych i spokojnych Świąt
Jakbyś jeszcze coś dokupywał to polecam czereśnię Donissena i pigwę. Ciekawa wydaje się być jabłoń czerwonomiąższowa ale miałem dopiero pierwsze owoce na niej. Jeśli nie masz borówki Pink Lemonade to polecam kupić choć jedną :)
Brzoskwinka sobie poradzi. Mam swoją już ok. 10 lat. Jedyne, co przy niej robię, to zimą co nieco przycinam. Co roku jest obsypana przepysznymi owocami. 🙂👍
Ja taki obchód moich drzewek robię na wiosnę co kilka dni. Na jesieni posadziłam 2 śliwy i 2 czereśnie kupione na targu u nieznanych mi sprzedawców ,dlatego codziennie chodzę i przyglądam się tym drzewkom, czy się przyjmują.Zaczynają nabrzmiewać pąki liściowe ,co znaczy ,że będą rosnąć.
W ogrodzie też mamy słabą ziemię, bez kompostu i obornika ciężko jest coś wychodowac. Moja metoda jest identyczna wszystko co nie chce rosnąć jest eliminowane, za to wszystkie rośliny które chcą rosnąć są dopieszczane w miarę możliwości. Na słabe gleby polecam świdośliwy, pyszne, odporne i pięknie kwitną. Oliwnik jest również mega odporny i zdrowy, trzecim krzewem który u mnie jest bezproblemowy jest rokitnik najlepiej kupić odmianowy o slodszych i większych owocach. Pozdro dla Szumilasu!!
Mam działkę w takim samym miejscu jak Pan. Od strony lasu drzewka rosną, kwitną ale nie ma owoców, atakują je bardziej choroby i szkodniki. Nie warto niestety tam sadzić drzewek owocowych. Jedynie dziki bez dałby radę. Ja w tym miejscu mam wybieg dla kur, co bardzo polecam.
Ja mam już utrwalony odruch Pawłowa - pełna asocjacja bodźców - widzę powiadomienie o nowym filmiku Grzegorza - rzucam wszystko i oglądam, z reklamami włącznie, a potem jeszcze z tableta i z telefonu :)
Witaj orzech ma to do siebie że rośnie powoli i tyle ci rośnie w górę tyle rośnie w dół. Dlatego sądząc młodego orzecha kopie się głęboki dół i sypie się gruz betonowy lub jakieś stare płytki żeby zachamować korzeń. 👍
@@WSzumilesie to trzeba odsłonić glebę w koło drzewka i zwapnować bo orzech przez garbniki potrafi sam się zamordować jak młody. No i jak nie będzie już trawy to trzeba będzie go podlewać. Wtedy ruszy.
Polecam odmiany szczepione Derenia Jadalnego,kwitną rok od posadzenia,a odmiany z siewek dopiero 8 lat od posadzenia.Oczywiście jest znaczna różnica w cenie między nimi.Odmiany późne tylko na południową Pl.Oraz co najmniej 2 lub 4 różne odmiany aby się zapyliły.Ukraińskie odmiany mają duże owoce.
Kilka lat temu kupiłam dereń siewkę. Kwitł kilka lat i nie miał owoców.Pomyślałam ,że potrzebuje zapylacza i kupiłam dereń szczepiony.Rzeczywiście zakwitł w następnym roku (nie wiem jaka to odmiana,bo sprzedawca też nie wiedział)Teraz mam dwa drzewka owocujące. W ubiegłym roku robiłam dereniówke,jest dobra.
@@Marta-ul3lu Niestety nie smakowałem jeszcze Dereniówki ze świeżych owoców.Można z zielonych owoców zrobić fałszywe oliwki-ponoć nie do odróżnienia od prawdziwych.Chutney tez jest ponoć super ,tzn wytrawny dżem a właściwie powidło do mięs i serów,to coś w rodzaju powideł z borówek. Mam 5 szczepionych Dereni oraz 4 siewki ,ponoć Jolico ,z Biedronki,na których w ubiegłym roku przeszczepiłem kupione oczka szlachetnych odmian,wydaje się teraz ,że co prawda mało -ale coś tam się przyjęło ;-)
Stary zabobon albo coś w tym stylu mówi, że orzechy włoskie lubią 'cos trzymać (obejmować)' korzeniami. Przed zasadzaniem warto włożyć pod korzeń np. duży kamień. Naszemu włożyliśmy skorupy z orzecha kokosowego; niech sobie obejmuje ;)) Na razie rośnie cztery lata od przesadzenia i jest ok. Poza tym orzech lubi miejsca osłonięte od wiatru oraz bardziej niż mniej słoneczne stanowisko.
Oooo ;D że taki zboczeniec z tych Orzechów, to nie wiedziałem ;D że się lubi obejmować ;D Może dlatego, że włoski... to wiadomo, Włoski poiłudniowy temperament ;D Pewnie inny zabobon mówi, że lubi jak mu się wina czerwonego wlewa pod korzeń ;D Mój orzech rośnie od 15 lat w wietrznym szczerym polu za sadem w ilości sztuk 3 i bez obejmowania ;)
Panie Grzegorzu - jeśli sadzi się drzewka owocowe, to przez pierwsze 2-3 lata powinno się o nie dbać - czyli utrzymywać odchwaszczony teren wokół pnia, podlewać co jakiś czas, a przede wszystkim wiedzieć, jaką odmianę i na jakiej podkładce chcemy u siebie zasadzić. A jeśli coś wypadnie, to nie należy się dziwić - to zazwyczaj nie jest kwestią gatunku czy odmiany, lub sprzedawcy,, tylko naszej nieświadomości lub naszego niedbalstwa. Owszem, jabłonie dużo wybaczają, ale też nie wszystkie. Tak więc - jeśli chcemy mieć jakikolwiek plon, to trzeba się o niego trochę postarać. Pozdrawiam i życzę udanych plonów bez wysiłku.
Niestety to nic nie daje. próbowałem opalać czy olejować. Nie ma żadnego efektu. Woda dostaje się w spękania w drewnie, po czym od środka zaczyna się rozkład i pęka w najsłabszym miejscu. Dopóki drewno jest bezpośrednio w ziemi to efekty jakichkolwiek prac są niezauważalne. Opalałem i olejowałem ostatnio drewno na podpórkę, ale to było suche drewno i wbiłem najpierw metalową kotwę i dopiero w niej siedzi drewno, więc nie ma styczności z glebą. Takie rozwiązanie powinno chwilę podziałać
Cześć ;-). Przegląd pierwsza klasa ;-). Trzeba być na bieżąco a i fajnie taki spacerek sobie zrobic i zobaczyć jak wszystko budzi się do życia po zimie. A tak na marginesie co tam słuchać u pszczółek murarek? nie wolno o nich zapominać bo co z tego że drzewka czy krzewy będą kwitnąć jak nie będzie miał ich ktoś zapylić ;-). Pozdrawiam i do następnego ;-).
Zostawiłem ich same sobie na razie. Nie mam teraz czasu się podrapać po tyłku a co dopiero je głaskać ;) Musza sobie jakoś radzić. Na szczęście mam pełno trzmieli
Proponuję na pnie młodych drzewek założyć kilkunasto centymetrowe rozcięte z jednej strony kawałki rur plastikowych np. odpadki z rurek kanalizacyjnych fi 75 110 mam czy rur spustowych. Z daleka widać gdzie rośnie młoda sadzonka i ma ochronę przed przypadkowym zranieniem kosiarką
Orzech włoski raczej nie lubi piasków. Ja bym postawił na leszczyny, te lubią leśną i piaszczystą ziemię. Może w to miejsce walnąć Leszczynę Turecką? Radzi sobie w Polsce, rodzi orzechy i ma taki trochę świerkowy pokrój. Najlepszego, Panie!
Na ph gnojówki ma wpływ sama woda ale też roślina z której jest gnojówka robiona. Szczerze mówiąc to nie wiem jak mam odpowiedzieć, bo szczaw niby lubi lekko kwaśną glebę, ale czy sam zakwasza wodę to tego nie wiem
ruclips.net/video/Sve51CezhtQ/видео.html&ab_channel=WSzumilesie ruclips.net/video/3zziBlECJnw/видео.html&ab_channel=WSzumilesie ruclips.net/video/NPKXYGBAUjs/видео.html&ab_channel=WSzumilesie Powyżej są 3 filmiki o odmianach borówek. Zawsze jak się czegoś szuka to warto w google wpisać "w szumilesie " jako dopisek np "borówki w szumilesie" i wybrac w zakładkach "wideo". Wtedy pokazuje praktycznie tylko pozycje z mojego kanału. pozdrawiam
Nie wiem czy znasz taki zwyczaj, może z e starszymi korzeniami... Tak jak robiła to moja babcia, w niedzielę wielkanocną rano biorę flaszkę wody święconej i idę do sadu. Każde drzewko się kropi i nim potrząsa, mówiąc do niego - żeby dobrze "rodziło" w tym roku. To właściwie też taki przegląd jak Twój, tylko Ci flaszki brakuje... 😅
dereń odrasta wycięty nawet do ziemi -warto poczekać bo dopiero teraz zaczynają wypuszczać -ja nie raz skosiłam albo celowo wycięliśmy bo mamy za dużo i wszystko odrosło
Skąd ty masz taką wiedzę. Nie jednego człowieka który mieszka od dziecka na wsi i ma sądy zaskoczysz. Wychowałeś się na wsi czy zawsze się interesowałeś? Jeśli zacząłeś na krótko przed projektem to jesteś bardzo kumaty.
Super że jesteś naturalny, nie podkręcasz, że u ciebie wszystko wychodzi idealnie, że wszystko dobrze zrobiłeś - normalnie= zdrowo podchodzisz do pomyłek, niedociagniecc👍😁"obiecuje sobie co roku że zrobię"😅 to jak u nas😊 też nie dajemy ze wszystkim rady.
Nie mam domu z ogrodem ani dzialki ,ani nawet balkonu i z wielką raduścią uczestniczę w takich spacerach ,obchodach....😀🌿Mam nadzieję£, że gdy już będziecie na miejscu w komplecie, dom już będzie ogarnięty to i na ogród będzie więcej czasu a córeczki-pomocnice rosną Dzieci uwielbiają pomagać i jeśli nie zostaną odtrącone -co w twoim przypadku nie grozi -to wszyscy będą mieć radość i pożytek.To cudowne że Dziewczynki msją takiegi Tatę 🌼od którego będą mogły dużo dowiedzieć się i podpatrując czy też przypatrując się Tobie - naprawdę dużo praktycznej wiedzy i umiejętnosci posiąść 🍀Życzę obfitych plonów i pozdrawiam 🧡caaałą Rodzinkę⚘🌷🌼🧅🧄🌶🍅🥦🍎🫑🥭🍒🍇🫐🍓
Grzesiu dosadnie i na temat kolejny filmik -dziękuje💕
Ja zrezygnowałem z gruszy, rdza je wykańcza. Za to polecam pigwy i pigwowce, są nie do zniszczenia nie chorują, a dżemy i nalewki są pyszne. Super filmik jak zwykle!
Ja nasadziłam grusz japońskich, one na rdzę nie chorują. W poprzednim sezonie Chojuro owocowała obficie, degustacja na plus, chociaż nie do końca "gruszkowo" smakowała. To dosadziłam innych odmian japońskich i czekam na owocowanie.
W moim przypadku grusz, które też latami chorowały, wystarczyło że spryskałem na jesień i wiosne przed pąkami miedzianem i liście gruszy były tak dosłowne śliczne, błyszące, zdrowe, jędrne i cimnozielone, że były piękniejsze od domowego kwiatka fikusa ;D Autentycznie, ludzie przychodzili do sadu podziwiać liście gruszy ;D Dodam, że przez całą zime, podsywpywałem popiołu drzewnego pod wszystkie grusze ;) I może również stąd były też dobrze odżywione, pomijając brak chorób.
@@zeber29 Też pryskałam miedzianem, i jeszcze mocznikiem jesienią i wiosną, ale trzeba pamiętać, planować, trafić w dobrą pogodę i uważać na pszczoły. Nie zawsze się udawało, w tym roku jeszcze z opryskiem miedzianem nie zdążyłam...
Witam zakręconych ogrodniko-warzywników ,filmik jak zwykle w porę bo jeszcze można coś poprawić w cięciu czy podwiązac.Wszystko fajnie zaczyna ruszac ale ... w nocy -3 w dzien +19 ,przynajmniej u mnie więc marnie to widzę ;( ale co pochodze po ogrodzie to moje ;)
polecam oprysk brzoskwiń olejkiem herbacianym. Im częściej tym lepiej. Ważne, że działa i można stosować nawet, gdy są już zawiązane owoce.
A na co pomaga ten olejek, kedziezawka? Jakie proporcje z wodą?
Jakie proporcje?
"opowieści półtoragodzinne"... Panie Grzegorzu, tak fajnie i miło się Pana słucha, że chyba nikt z Pana Subskrybowiczów nie miałby za złe posłuchać dłuższych materiałów z Pańskiego Kanału. Pozdrawiam Pana, Cudowną Pańską Żonę i Dzieci... Zdrowych i spokojnych Świąt
Całkiem fajnie przycięte drzewa
Pozdrawiam ❤️
Jakbyś jeszcze coś dokupywał to polecam czereśnię Donissena i pigwę. Ciekawa wydaje się być jabłoń czerwonomiąższowa ale miałem dopiero pierwsze owoce na niej. Jeśli nie masz borówki Pink Lemonade to polecam kupić choć jedną :)
Brzoskwinka sobie poradzi. Mam swoją już ok. 10 lat. Jedyne, co przy niej robię, to zimą co nieco przycinam. Co roku jest obsypana przepysznymi owocami. 🙂👍
A jaka to odmiana i na jakiej podkładce?
@@anetaciupinska6197 nie mam pojęcia, posadziła ją jeszcze moja świętej pamięci mama😢
Ja taki obchód moich drzewek robię na wiosnę co kilka dni.
Na jesieni posadziłam 2 śliwy i 2 czereśnie kupione na targu u nieznanych mi sprzedawców ,dlatego codziennie chodzę i przyglądam się tym drzewkom, czy się przyjmują.Zaczynają nabrzmiewać pąki liściowe ,co znaczy ,że będą rosnąć.
Witam i pozdrawiam Szumilas 👍😄 🤗
Siema, fajny obchód po ogrodzie 👍
Pozdro 👊👊
Świetny materiał 😁
W ogrodzie też mamy słabą ziemię, bez kompostu i obornika ciężko jest coś wychodowac. Moja metoda jest identyczna wszystko co nie chce rosnąć jest eliminowane, za to wszystkie rośliny które chcą rosnąć są dopieszczane w miarę możliwości. Na słabe gleby polecam świdośliwy, pyszne, odporne i pięknie kwitną. Oliwnik jest również mega odporny i zdrowy, trzecim krzewem który u mnie jest bezproblemowy jest rokitnik najlepiej kupić odmianowy o slodszych i większych owocach. Pozdro dla Szumilasu!!
Buziaki!
Dzięki. Miłych świąt. :)
Mam działkę w takim samym miejscu jak Pan. Od strony lasu drzewka rosną, kwitną ale nie ma owoców, atakują je bardziej choroby i szkodniki. Nie warto niestety tam sadzić drzewek owocowych. Jedynie dziki bez dałby radę. Ja w tym miejscu mam wybieg dla kur, co bardzo polecam.
Pozdrawiam serdecznie 👍🏼
Witamy pozdrawiamy serdecznie ❤🤗🤗
Ja mam już utrwalony odruch Pawłowa - pełna asocjacja bodźców - widzę powiadomienie o nowym filmiku Grzegorza - rzucam wszystko i oglądam, z reklamami włącznie, a potem jeszcze z tableta i z telefonu :)
Czyli ja na to cierpię 🤔😉😂 mam jasność dziękuję i pozdrawiam🌷
Witaj orzech ma to do siebie że rośnie powoli i tyle ci rośnie w górę tyle rośnie w dół. Dlatego sądząc młodego orzecha kopie się głęboki dół i sypie się gruz betonowy lub jakieś stare płytki żeby zachamować korzeń. 👍
Orzech nie urósł wcale przez 4 lata
@@WSzumilesie to trzeba odsłonić glebę w koło drzewka i zwapnować bo orzech przez garbniki potrafi sam się zamordować jak młody. No i jak nie będzie już trawy to trzeba będzie go podlewać. Wtedy ruszy.
Będzie z czego cydr robić :p
Żurawiny bym się pozbył, na małą skalę - kilka krzaczków - to kompletna strata czasu.
Żurawinę mam dosadzić, ale z 5 malutkich krzewów mam co roku garnuszek owoców, co jest fajną odmianą
@@WSzumilesie Jak chcecie. Ja mialem 3 i było tego góra tyle co ten maly karton na maliny.
Kom dla zasięgu
Majster ..opel te drzewka dookoła pnia ..proszę bo mi serce pęka.
Polecam odmiany szczepione Derenia Jadalnego,kwitną rok od posadzenia,a odmiany z siewek dopiero 8 lat od posadzenia.Oczywiście jest znaczna różnica w cenie między nimi.Odmiany późne tylko na południową Pl.Oraz co najmniej 2 lub 4 różne odmiany aby się zapyliły.Ukraińskie odmiany mają duże owoce.
Kilka lat temu kupiłam dereń siewkę. Kwitł kilka lat i nie miał owoców.Pomyślałam ,że potrzebuje zapylacza i kupiłam dereń szczepiony.Rzeczywiście zakwitł w następnym roku (nie wiem jaka to odmiana,bo sprzedawca też nie wiedział)Teraz mam dwa drzewka owocujące. W ubiegłym roku robiłam dereniówke,jest dobra.
@@Marta-ul3lu Niestety nie smakowałem jeszcze Dereniówki ze świeżych owoców.Można z zielonych owoców zrobić fałszywe oliwki-ponoć nie do odróżnienia od prawdziwych.Chutney tez jest ponoć super ,tzn wytrawny dżem a właściwie powidło do mięs i serów,to coś w rodzaju powideł z borówek.
Mam 5 szczepionych Dereni oraz 4 siewki ,ponoć Jolico ,z Biedronki,na których w ubiegłym roku przeszczepiłem kupione oczka szlachetnych odmian,wydaje się teraz ,że co prawda mało -ale coś tam się przyjęło ;-)
Stary zabobon albo coś w tym stylu mówi, że orzechy włoskie lubią 'cos trzymać (obejmować)' korzeniami. Przed zasadzaniem warto włożyć pod korzeń np. duży kamień. Naszemu włożyliśmy skorupy z orzecha kokosowego; niech sobie obejmuje ;)) Na razie rośnie cztery lata od przesadzenia i jest ok.
Poza tym orzech lubi miejsca osłonięte od wiatru oraz bardziej niż mniej słoneczne stanowisko.
Oooo ;D że taki zboczeniec z tych Orzechów, to nie wiedziałem ;D że się lubi obejmować ;D Może dlatego, że włoski... to wiadomo, Włoski poiłudniowy temperament ;D Pewnie inny zabobon mówi, że lubi jak mu się wina czerwonego wlewa pod korzeń ;D
Mój orzech rośnie od 15 lat w wietrznym szczerym polu za sadem w ilości sztuk 3 i bez obejmowania ;)
@@zeber29 Bywa i tak :P
Ciekawe
Cześć Grześ ✋ Już oglądam
Panie Grzegorzu - jeśli sadzi się drzewka owocowe, to przez pierwsze 2-3 lata powinno się o nie dbać - czyli utrzymywać odchwaszczony teren wokół pnia, podlewać co jakiś czas, a przede wszystkim wiedzieć, jaką odmianę i na jakiej podkładce chcemy u siebie zasadzić. A jeśli coś wypadnie, to nie należy się dziwić - to zazwyczaj nie jest kwestią gatunku czy odmiany, lub sprzedawcy,, tylko naszej nieświadomości lub naszego niedbalstwa. Owszem, jabłonie dużo wybaczają, ale też nie wszystkie. Tak więc - jeśli chcemy mieć jakikolwiek plon, to trzeba się o niego trochę postarać. Pozdrawiam i życzę udanych plonów bez wysiłku.
Piękne niebo
Polecam takie pale przy drzewkach przypalić w ogniu i tą część opalana w ziemię. Trochę dłużej wytrzymają a niżeli takie swierze pale wbite w ziemię
Niestety to nic nie daje. próbowałem opalać czy olejować. Nie ma żadnego efektu. Woda dostaje się w spękania w drewnie, po czym od środka zaczyna się rozkład i pęka w najsłabszym miejscu. Dopóki drewno jest bezpośrednio w ziemi to efekty jakichkolwiek prac są niezauważalne. Opalałem i olejowałem ostatnio drewno na podpórkę, ale to było suche drewno i wbiłem najpierw metalową kotwę i dopiero w niej siedzi drewno, więc nie ma styczności z glebą. Takie rozwiązanie powinno chwilę podziałać
Ciekawy filmik, chętnie zobaczyłbym podobny z roślinami ozdobnymi jeśli autor posiada.
Nie mam roślin ozdobnych
Cześć ;-). Przegląd pierwsza klasa ;-). Trzeba być na bieżąco a i fajnie taki spacerek sobie zrobic i zobaczyć jak wszystko budzi się do życia po zimie. A tak na marginesie co tam słuchać u pszczółek murarek? nie wolno o nich zapominać bo co z tego że drzewka czy krzewy będą kwitnąć jak nie będzie miał ich ktoś zapylić ;-). Pozdrawiam i do następnego ;-).
Zostawiłem ich same sobie na razie. Nie mam teraz czasu się podrapać po tyłku a co dopiero je głaskać ;) Musza sobie jakoś radzić. Na szczęście mam pełno trzmieli
Kupiłem 3 letnie drzewko - sadzonkę śliwy president. Przyszła koniec marca z kwiatami :o szok, że tak wcześnie zakwitła
trzymana pod folia w sklepie ogrodniczym?
@@pawelpw1161 kupiłem z internetu, nie wiem
Dlatego na wszelki wypadek warto rośliny trochę zahartować przed posadzeniem. Nigdy nie wiadomo jak były przechowywane
Proponuję na pnie młodych drzewek założyć kilkunasto centymetrowe rozcięte z jednej strony kawałki rur plastikowych np. odpadki z rurek kanalizacyjnych fi 75 110 mam czy rur spustowych. Z daleka widać gdzie rośnie młoda sadzonka i ma ochronę przed przypadkowym zranieniem kosiarką
Orzech włoski raczej nie lubi piasków. Ja bym postawił na leszczyny, te lubią leśną i piaszczystą ziemię. Może w to miejsce walnąć Leszczynę Turecką? Radzi sobie w Polsce, rodzi orzechy i ma taki trochę świerkowy pokrój. Najlepszego, Panie!
Pozdrawiam i 🖐️🙂👍
Witam 😄🐝
Pozdrawiam
U mnie na jabłonce dziś zauważyłem mszyce na pąkach... No masakra, zastosowałem oprysk olejem parafinowym... Ciekaw jaki będzie efekt...
Panie Grzesiu! Pytanie o gajówkę pod borówkę. Czy gnojówka ze szczawiu będzie miała niskie pH?
Ale to chyba bardziej zależy od pH wody użytej do gnojówki
Na ph gnojówki ma wpływ sama woda ale też roślina z której jest gnojówka robiona. Szczerze mówiąc to nie wiem jak mam odpowiedzieć, bo szczaw niby lubi lekko kwaśną glebę, ale czy sam zakwasza wodę to tego nie wiem
Super! A co z bieleniem?
Ja tam rasistą nie jestem. nie wybielam ich ;)
@@WSzumilesie podoba mi się Twoja filozofia hartowania w ogólnym podejściu do ogrodu :D kupuje to
👍
Dzisiaj przyszly mi 4boroweczki 2aronie 2swidosliwy pare maliinek jezyna zurawina i jeszcze czekam na kiwi .na ten sezon starczy .
Panie Dzieju, mówił Pan że poziom wody gruntowej jest wysoki tam u Was. A jak na to reagują jabłonie ?
Na razie nie widzę jakiś dąsów z ich strony ;) Wysoki poziom wody występuje okresowo, choć dość długo, bo praktycznie całą zimę i wiosnę.
Posadź figowca ,drzewko laurowe i pomyśl o winorośli
Nie mogę znależć filmu o borówkach i ich fantastycznych owocach (duże, plenne), chcę dokupić i warto byłoby skorzystać.
ruclips.net/video/Sve51CezhtQ/видео.html&ab_channel=WSzumilesie
ruclips.net/video/3zziBlECJnw/видео.html&ab_channel=WSzumilesie
ruclips.net/video/NPKXYGBAUjs/видео.html&ab_channel=WSzumilesie
Powyżej są 3 filmiki o odmianach borówek. Zawsze jak się czegoś szuka to warto w google wpisać "w szumilesie " jako dopisek np "borówki w szumilesie" i wybrac w zakładkach "wideo". Wtedy pokazuje praktycznie tylko pozycje z mojego kanału. pozdrawiam
brzoskwinie można drożdżami opryskać -tanie i odżywcze
Na kędzierzawość nie działają
@@WSzumilesie u mnie zapobiegło choć najpierw na wiosnę pryskałam mocznikiem -chodzi o to że drożdżami mozna kilka razy nawet jak sa małe owoce
Kupiłam Morwę białą w 🐞 Myślisz że to coś warte?
Nie wiem, ale nie miałbym wielkich nadzei. Moje dwie morwy z tego sklepu, biała i czarna, przez dwa lata nie rosły, a później padły.
Nie wiem czy znasz taki zwyczaj, może z e starszymi korzeniami... Tak jak robiła to moja babcia, w niedzielę wielkanocną rano biorę flaszkę wody święconej i idę do sadu. Każde drzewko się kropi i nim potrząsa, mówiąc do niego - żeby dobrze "rodziło" w tym roku. To właściwie też taki przegląd jak Twój, tylko Ci flaszki brakuje... 😅
dlaczego nie masz czereśni?
Mam dwie
dereń odrasta wycięty nawet do ziemi -warto poczekać bo dopiero teraz zaczynają wypuszczać -ja nie raz skosiłam albo celowo wycięliśmy bo mamy za dużo i wszystko odrosło
ja błąka, ja błąka jak mnie słychać----?
No trochę do przegladania masz😁
Skąd ty masz taką wiedzę. Nie jednego człowieka który mieszka od dziecka na wsi i ma sądy zaskoczysz. Wychowałeś się na wsi czy zawsze się interesowałeś? Jeśli zacząłeś na krótko przed projektem to jesteś bardzo kumaty.
pochodzę z miasta. Całe życie tam mieszkałem i nie miałem nic do czynienia z wsią. Po prostu to polubiłem