JAKIE 4 ROLE POWINNI PEŁNIĆ HANDLOWCY W DZIALE SPRZEDAŻY?

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 28 сен 2024

Комментарии • 41

  • @marcinszlas6042
    @marcinszlas6042 Год назад +8

    Propsy za Badyńskiego. Kto to dziś pamięta... A swego czasu pół roboty znało to na pamięć 😂😅

  • @jakubpietrzyk2926
    @jakubpietrzyk2926 Год назад +2

    Bardzo pięknie wytłumaczone. Panie Jakubie - tu jest firma, nie ma marketingu ani sprzedaży i w sumie od 7 lat działamy na poleceniach, a teraz chcemy wyjść z naszymi działąniami brandingowymi na nowych klientów. Ma pan miesięczny okres próbny i potem zobaczymy. [Po miesiącu - zrobiony plan podstawowego marketingu b2b i prosty proces sprzedażowy] świetnie świetnie, w miesiąc nie da się sprawdzić czy Pan to umie zrobić, więc zapraszam na 3 miesięczny okres próbny i oczekujemy wyników sprzedaży - CAT to 4 miesiące :P

  • @piotrbartu8022
    @piotrbartu8022 Год назад +3

    spotkałem się ostatnio z tezą pewnego prezesa, że jeśli wszyscy w firmie nagle się dowiedzą, że handlowcy będą mieli % od sprzedaży to się zbuntują i nie będą chcieli pracować. Dlatego przyznawane są wyłącznie premie roczne, ustalane za zamkniętymi drzwiami przez prezesów i zarząd (dyrektor sprzedaży + główna księgowa). I takim oto sposobem część zysku firmy jest rozdzielana pomiędzy każdy dział, a handlowcy, dyrektor sprzedaży i dział wsparcia sprzedaży otrzymują premie roczne wg nikomu nieznanego wzoru. Wszyscy tam są zdemotywowani i każdy przychodzi do pracy jak za karę. Na moje szczęście dla tego klienta pracuję już tylko b2b i płacone jest mi zadaniowo + mam innych klientów. Dodam - firma ta jest importerem - hurtownikiem. Nic nie produkują poza w**rwieniem u pracowników.
    Dlaczego to piszę? Bo być może Szymonie będziesz w stanie nagrać jakiś cykl tworzenia systemów premiowania i tworzenia systemów wynagrodzeń dla działów sprzedaży. Dodatkowo może podpowiesz jaką techniką motywować inne działy: magazyn, marketing, finanse.
    Być może gdzieś już taki odcinek powstał i go przegapiłem. A może zrobiłbyś odcinek o patologiach systemów wynagradzania działów sprzedaży?

    • @SzymonNegacz
      @SzymonNegacz  Год назад +2

      Jest odcinek o premiach w ramach Podcastu NSM :)
      Niestety to wciąż dość częsta sytuacja.

    • @piotrbartu8022
      @piotrbartu8022 Год назад +1

      @@SzymonNegacz jeśli kiedyś by Cię naszło na wersję tego na RUclips to byłbym wdzięczny - sporo Twoich materiałów wysłałem już temu Panu prezesowi. I co ciekawe część Twoich rada stara się on wdrażać. Więc widząc siłę tego kanału może kiedyś i o tym nagrasz.
      Dzięki za odpowiedź

  • @mr_bobo88
    @mr_bobo88 Год назад +2

    Szymon robisz świetną robotę. Dzięki, że poświęcasz nam swój czas i dzielisz się wiedzą. Jestem w szoku, bo w poprzedniej pracy jako handlowiec nigdy nikt nie przekazał mi nawet 5% wiedzy, którą TY przekazujesz. Czytałem jedną, drugą książkę, ale nie było w nich nic konkretnego. Byłem bardzo pogubiony, bo słyszałem tylko krytykę, a nikt mi w niczym nie doradzał, albo robił to w zły sposób, który mnie zniechęcał do wszystkiego.

  • @adriantantlewicz9544
    @adriantantlewicz9544 Год назад +1

    Pracując w korporacjach doświadczyłem nieudolne próby wydzielania tych 4 stanowisk i za każdym razem źle się kończyły...
    W mniejszych firmach (też taką budowałem) na szczęście się tak nie robi.
    Powiedzenie, że dobry handlowiec nie może robić całej 4 jest irracjonalne (mówię to między innymi z autopsji).
    Prospecting to trudna robota ale już w niej nawiązujemy relacje (zimny telefon), potem sprzedajemy, obsługujemy/zdobywamy zaufanie i "nawozimy" po to by zebrać plony.
    Przekazując, któreś z zadań ZAWSZE tracimy!
    Ma to sens tylko w przypadku braku "mocy przerobowej" handlowca - jednak w takim przypadku jedynie wydzielenie obsługi/posprzedaży było by ok.

    • @SzymonNegacz
      @SzymonNegacz  Год назад +2

      Oczywiście, że może robić. A dokładniej - może twierdzić, że robi wszystkie. Przecież większość firm w PL tak pracuje.
      Niemniej - przeprowadziliśmy górne kilkadziesiąt takich zmian i zawsze się kończyły bardzo dobrze. Nie zawsze wydzielaliśmy wszystkie 4 role, ale zawsze firma zyskiwała na tym bardzo dużo.

  • @JonaszMiotke
    @JonaszMiotke Год назад +7

    Jak mają się realia wobec tego co omówiłeś w odcinku? Mam wrażenie, że firmy szukają handlowców do wszystkich 4 obowiązków i uważają to za standard. A w momencie gdy handlowiec ma zbudowany rynek o wiele częściej zajmuje się bieżącymi sprawami i account managementem, a prospecting jest robiony jako zapchaj dziura w kalendarzu. Jestem ciekaw Twojej opinii :)

    • @SzymonNegacz
      @SzymonNegacz  Год назад +4

      Jest oczywiście cała masa firm w Polsce, która zatrudnia handlowca i mówi: sprzedawaj.
      To, że moim zdaniem można to zorganizować lepiej, wcale nie oznacza, że muszą zmieniać swój sposób działania (jeżeli im to działa).
      Natomiast niestety, cała masa osób w kraju bije głową w ścianę i się dziwi, że ściana dalej stoi a głowa boli. Te firmy, które zaliczają spadki i nie próbują się zmieniać oraz zwalają wszystko na czynniki zewnętrzne i tak muszą pewnego dnia upaść. Może za rok, może za 40, ale przy braku zmian to i tak nieuniknione.

    • @marekpawowski4297
      @marekpawowski4297 Год назад +1

      Szymon
      W Polsce firmy, w tym również duże korporacje nie dojrzały do tego o czym tu mówisz, chcą mieć jednego człowieka od wszystkiego….

    • @SzymonNegacz
      @SzymonNegacz  Год назад +1

      @@marekpawowski4297 mamy kilkuset klientów, którzy dojrzeli i dobrze działają w poukładanym modelu :)

  • @sikorbart5486
    @sikorbart5486 Год назад +1

    Zastanawia mnie sales team odpowiedzialny za prospecting. Wiemy, że muszą być to osoby o pewnych cechach charakteru, z mojego doświadczenia dość unikalnych, ogólnie są to wyjątkowe jednostki. I teraz moje pytanie, czy te osoby oddając pozyskany lead na początku procesu, w zasadzie przed całą najfajniejszą zabawą w sprzedawanie nie czuja flustracji że one chciałby ten proces ciągnąć przez dłuższy czas? I w związku z tym czy nie ma tu dużej rotacji? Jak ustalana jest premia dla takiego działu?

  • @Andrzej-Anulinus
    @Andrzej-Anulinus Год назад +1

    Czemu wejściówka taka krótka?:)

    • @SzymonNegacz
      @SzymonNegacz  Год назад +1

      Jaka wejściówka?

    • @gentlemanbtc
      @gentlemanbtc Год назад +2

      @@SzymonNegacz pewnie chodzi o intro ;) Andrzej chciał sobie kawę zrobić i nie zdążył :D

  • @ZycieNaBalkanach
    @ZycieNaBalkanach Год назад +1

    Nie powinno byc pijawek handlowcow..Ludzie powinni wrocic do korzeni i produkowac zywnosc samemu..

  • @gentlemanbtc
    @gentlemanbtc Год назад +6

    Jaki odsetek leadow / klientów w branży z "jednorazowa" sprzedaża np fotowoltaika, czy inne z wydłużonym procesem zakupu (B2C zbliżone do B2B) powinny być generowane poprzez prospecting / polecenia, a jaki przez marketing. Czy to normalne, że "handlowiec" operuje tylko i wyłącznie na leadach, które przyjdą i agresywnie czeka. Pytam dla kolegi

    • @Kacpiii4
      @Kacpiii4 Год назад +2

      Agresywnie czeka? I doczekał się kiedyś? :D

    • @gentlemanbtc
      @gentlemanbtc Год назад +1

      @@Kacpiii4 tak, 100% jest generowane przez marketing - brak działań ze strony handlowców bez względu na to ile ów leadów jest

  • @jacekbrowarski
    @jacekbrowarski 6 месяцев назад +1

    Z mojego doświadczenia, w sprzedaży projektowej B2B w branży IT, nie ma sensu oddzielać sprzedaży od obsługi, gdyż pilnowanie dostawy projektu i poprawnej implementacji, jest warunkiem koniecznym do odbioru i zafakturowania, a dzięki kontaktom z klientem w tej fazie, buduje się najcieplejsze relacje, które później procentują.

  • @Maja_Mikusek
    @Maja_Mikusek Год назад +4

    Szymon - jak zawsze konkretne mięso! Życzę sobie kariery w takim miejscu, z taką strukturą :D Są tutaj tacy pracodawcy? Haha

  • @bartoszczarnecki2043
    @bartoszczarnecki2043 Год назад +2

    Dzięki, może tym filmem w końcu przekonam …, że czas na reorganizacje działu.

  • @Titik73020
    @Titik73020 Год назад +2

    Prospecting faktycznie jest przykrym zadaniem, szczególnie ten telefoniczny, dobrze powiedziane.

  • @DJSBSofficial
    @DJSBSofficial Год назад +2

    Dziękuję za ten odcinek. Jak przedstawić w zrozumiały sposób powyższe szefostwu i przekonać ich do zmian? Mówię to z perspektywy początkującego handlowca w firmie, który w planie dnia ma właśnie cztery powyższe.

    • @SzymonNegacz
      @SzymonNegacz  Год назад +2

      Myślę, że warto pokazać im ten film :)

  • @zdrowedzieci-zdrowarodzina
    @zdrowedzieci-zdrowarodzina Год назад +1

    Czy mógłby Pan zdradzić, jakiej marki jest sprzęt, którego Pan używa do graficznych prezentacji na żywo?

  • @Sebastian-jy7ct
    @Sebastian-jy7ct Год назад +1

    Taki podział na 4 role wydaje się sensowny ale w praktyce dużo zależy od branży i jest raczej możliwy do użycia w dużych organizacjach gdzie są takie możliwości osobowe.
    Można to uprościć do 3 osób. Przykładowo obsługa (operacyjna) również może sprzedawać o ile mieści się to w ramach już podpisanej umowy ramowej. Czyli de-facto realizuje już podpisany kontrakt gdzie klient zakłada możliwość dosprzedaży (jako opcja - co jest standardem) . Punkt 2 i 4 wtedy jest wtedy realizowany tylko przez jednego stałego handlowca -> jako upselling i crosseling + ewentualnie zupełnie nowe projekty.
    Z punktu widzenia klienta jest to dosyć logiczne i proste - to na co mam umowę kieruje do obsługi operacyjnej, wszystko inne kieruje do jednego handlowca który ogarnia nowe tematy.

    • @SzymonNegacz
      @SzymonNegacz  Год назад

      Idealny przykład wdrożenia :) to wcale nie musi być 1 osoba = 1 rola. Jedna osoba może mieć kilka ról - byle przydzielone świadomie.

  • @katarzynamaciejak5409
    @katarzynamaciejak5409 Год назад +1

    Cały czas zastanawiam się, jak podzielić zadania w firmie produkcyjnej, gdzie handlowiec szuka nowego dystrybutora biorąc pod uwagę obecną sieć partnerów. Np. W danym mieście musi przeanalizować kto potencjalnie mógłby zostać takim partnerem, spotkać się online z 2,3 z danego regionu i wybrać odpowiedniego. Czasami wchodzą w grę rozmowy o wyłączności, warunki, które nie są zawsze takie same, są negocjowalne. Sprzedajmy na 50 rynkach. Osoba, która będzie odpowiadać za prospecting tylko, nie posiądzie wiedzy o każdym rynku i nie będzie widziała do kogo kierować działania.

    • @SzymonNegacz
      @SzymonNegacz  Год назад

      Tak - w tym przypadku robimy to jeszcze inaczej. Ale w komentarzu się nie zmieszczę..

  • @dmytrofurchak256
    @dmytrofurchak256 Год назад

    Pytania mam trzy:
    1. Jak uczynić, żeby pomiędzy „sprzedażą” (etap 2) a „obsługą” (etap 3) nie dochodziło do sytuacji, że handlowiec sprzedał i naobiecywał to, czego obsługa nie jest w stanie zrealizować?
    2. Nie koniecznie czuję różnicę między „sprzedażą” a „account managerem” - farmerem. Mam wrażenie, że w niektórych branżach bardzo ma sens, żeby była to ta sama osoba.
    3. Czy klient czuje się OK, że cały czas byłby przerzucany do innej „osoby odpowiedzialnej” w firmie? Przecież jest spore ryzyko, że w którymś momencie klient będzie miał problem, a nikt w normalny sposób nie będzie się mógł nim zaopiekować, „bo to nie moja działka”.
    Jestem ciekaw waszego zdania

    • @SzymonNegacz
      @SzymonNegacz  Год назад

      Ad.1. tworzy się standardy ofertowania - handlowiec wtedy nie może nawymyślać czegoś, czego nie da się dowieźć.
      Ad.2. Czasem może to być ta sama osoba :)
      Ad.3. Nie napotkaliśmy takiego problemu bo w danej chwili są za klienta odpowiedzialne max 2 osoby, a przez większość czasu jedna.

  • @tomaszbarszczewski5673
    @tomaszbarszczewski5673 Год назад

    Czy pomiędzy punktem 3, a 4 nie powinno być serwisu, który trochę działa jak prospecting i przekazuje potencjalne nowe problemy i wyzwania już do Account M.?

  • @michajozefowicz5689
    @michajozefowicz5689 Год назад

    Szymon, super merytoryczny odcinek, prosto i zwięźle rozpisane poszczególne funkcje, dzięki!👊
    Brakuje mi tu jednego, jakbyś mógł opisać z czego powinni być rozliczani handlowcy na każdym z tych etapów? W jaki sposób ich praca jest mierzona i dlaczego akurat te aspekty są mierzone.
    Wiedząc to, będzie łatwiej całościowo zrozumieć w jaki sposób powinno to funkcjonować!

    • @SzymonNegacz
      @SzymonNegacz  Год назад +1

      Niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi - wszystko zależy od strategii sprzedaży i tego jak zbudowane są procesy w dziale.
      Nie mam jeszcze pomysłu jak ująć to w jednym odcinku.