Mówisz, jak prawdziwa Pani doktor, która kocha swoich pacjen tów🙂 super się Ciebie słucha i ogląda, bardzo przydatne informacje. Działasz na mnie uspokajająco😉Bardzo lubię kwiaty i mam ich dużo, więc często po kilka razy oglądam Twoje filmiki, za które bardzo dziękuję😊
Dlaczego znalazłam Panią tak późno!!wiele moich roślin miałoby szansę na przeżycie 😅😅 z miłości zabiłam ich całą masę🙈🙊uwielbiam Panią za wszystkie rady i dziękuję za edukację💛
U mnie przy podlewaniu właśnie jest runda numer jeden z konewką, a chwilę później runda numer dwa z miską i odlewanie wody. Najlepszym higrometrem jest palec, u mnie też super sprawdzają się przezroczyste doniczki produkcyjne, nie dość że można zobaczyć czy z korzeniami nic złego się nie dzieje, to po odcieniu podłoża można poznać czy czas na kolejne podlewanie.
Ja lubię sadzić rośliny w przezroczystych doniczkach, które trzymam w oslonkach. Dzięki temu mam pełną kontrolę nad stanem wilgotności podłoża i nad korzeniami, polecam ;)
Co do zraszania roślin. Ja zaprzestałam . Kupiłam w sklepie malutkie kieliszki, napełniam wodą, wstawiam do doniczek, albo wokół doniczek, lepiej mi się sprawdza niż zraszanie. Woda po tygodniu odparowuje całkowicie. Testuję 3 tydzień. Nie mam zaschniętych końcówek, nie mam zmian grzybowych. Ja polecam :)
6:45 moje kaktusy posadziłem w osłonkach, w których wywierciłem dziurki, podłoże do kaktusów super przepuszczalne. Procedura: raz na 1 do 3 m-c (zależy od sezonu) wszystko leci pod prysznic tam sobie obcieka i w tym czasie mogę ogarnąć ich stanowisko. (kaktusy/sukulenty bez igieł i meszku). 22:00 wilgotność powietrz wskazana dla ludzi 40-60% (i specyficznie zależy od temperatury 20 stopni C = 55%; 22 stopnie C 45%), 23:30 roślina w łazience bez okna= kupujesz 2 rośliny mega-odporne na ciemność, jedna stoi w słonecznym miejscu druga w łazience, wymieniasz je miejscami raz w tygodniu, albo w trakcie dokładniejszego mycia łazienki (P.S. takie rośliny rosną 2x wolniej więc warto kupić w bardziej docelowym rozmiarze niż mniejszym)
Uwielbiam Twoje filmy, lepsze niż seriale. Jesteś piękną, cudownie zielono zakręconą młodą dziewczyną. Podziwiam wiedzę, a sposób przekazywania informacji to miód dla ucha :) Bardzo fajne nowe okularki :) Pozdrawiam serdecznie. Mariola
O matko, mam bingo, dobrze, że za niewłaściwą opiekę nad roślinami nie idzie się do więzienia, bo spokojnie miałbym potrójne dożywocie 🤣 dzięki Aniu, że jesteś i że dzielisz się swoją wiedzą!
Pani Aniu dziękuję jestem wdzięczna super wiedza i doświadczenie. Serdecznie pozdrawiam życzę powodzenia w pracy z roślinkami. Dużo miłości pięknego dnia ❤️❤️❤️❤️🌞🌹🌼 :)
Dziękuję za ten wspaniały film. Dużo czytam o roślinach jakie mam w domu, ale Twoje informacje wznoszą mnie na jakby wyższy poziom. Dzięki filmowi spojrzałam na rośliny "w ich języku", lepiej zrozumiałam na czym polega ich pielęgnacja. Abstrahując od tego konkretnego filmu, wspaniały kanał! Niedawno go odkryłam i planuję obejrzeć wszystkie filmy dla rozrywki i edukacji. A ponieważ mam korone i źle się czuję, interesujący "zajmowacz" mysli i czasu w dużych ilościach bardzo pożądany :)
Kochana ja też muszę nawozić te roślinki, które na przekór wszystkiemu, rosną jesienią i zimą - jedynie leci dawka dla tzw. małowymagających i z przerwami miesięcznymi. Mam nadzieję, że nie przesadzam. FILM JEST GENIALNY! :)
Zawsze sadzę rośliny do doniczki osłonki, robię warstwę drenażową z kermazytu, tak z 3-4 cm, nigdy nie przelewam. Nie miałam jeszcze nigdy problemów z grzybem i pleśnią.
Ja też tak robię. Dużo drenażu na dnie, no i podlewam z umiarem, bo wiem, że mi woda nie odpłynie. Nawet kaktusy tak choduję i rosną gigantyczne, a latem kwitną.
Aniu w ciagu 2 mcy nauczylam sie o roslinkach wiecej niz przez całe życie 💚🙉 są juz pewne sukcesy 👍 potwierdzam, nie ma czegos takiego jak mieć rękę do kwiatkow 🙈😉 wiedza Kochani, wiedza od Aniulii 😍🥰🤗
Bardzo dziękuję za super merytoryczny filmik. Wprawny słuchacz, potrafi wychwycić te informacje słuchając poprzednich odcinków, fajnie że złożyłaś Aniu wszystkie wiadomości w jeden film. Z moich problemów - dostałam Syngonium arrow - ziemia była mokra prawie w ogóle nie wysychała przez 2-3 tygodnie przesadziłam w bardziej przepuszczalną (moment jesieni taki sobie na taakie operację...ale )...z nadzieją, że będzie ok. Niestety coraz gorzej pomimo sprawdzania wilgotności gleby ...więc domniemam, iż albo zła pora albo już zdążyły się zadziać procesy gnilne w podłożu i nawet nowa ziemia nie pomogła czy dobrze wnioskuję??? Mało liści już zostało niestety żółkną i wycinam. Wniosek - sprawdzajmy podłoże w sklepie zanim kupimy roślinę w supermarkecie (moja zielistka to było bagno - ledwo odratowałam...mam nadzieję. Pozdrawiam wszystkich miłośników roślin.
hmm... syngonium akurat nie jest bardzo wrazliwe na mokro, nie jestem pewna czy to to Nie ma na pewno wciornastkow na nim? Albo nie dotyka zimnej szyby? Korzenie wydawaly sie zdrowe przy przesadzaniu? Prosze moze fotki na msgrze podeslac to zerkne
Jak zaczynałem przygodę z roślinami to mój pierwszy błąd był taki że moje dzieciaki 😃 siedziały w osłonkach 😱😤 dzisiaj jak o tym pomyślę to czuję się jak by mnie ktoś zamknął w jakimś baniaku pełnej wody.. Buu masakra 😱
💚 mam pytanie - jak postępować z sadzonką, która wytworzyła już korzenie w wodzie? Po włożeniu do ziemi - postawić w świetle czy w cieniu? Pytam o filo i epi 💚
Bardzo fajne podsumowanie :) jeśli nie kupować ziemi w sklepach ogrodniczych/ marketach to gdzie kupować tą profesjonalną wspomnianą ziemię? nie chodzi mi o małe wielkości specjalnych mieszanek do każdej grupy kwiatów ale o taki generalny wkład - czyli w sumie odpowiednik ziemi uniwersalnej :)
Witam. Super filmy są na tym kanale:-) Po obejrzeniu pierwszego tydzień temu od razu zasubskrybowałam :-) Teraz oglądam w wolnej chwili. Zamówiłam roślinki z Waszego sklepu i za-niedługo, mam nadzieję całe i niezmarznięte, do mnie dotrą. :-) Czy mogłabyś zrobić odcinek o doświetlaniu roślin? Jaka żarówka u Ciebie się sprawdziła? Mam arekę w jednym kącie mieszkania. Jest za duża żeby przesunąć ja bliżej okna i chcę dać jej trochę sztucznego słońca. Pozdrawiam serdecznie:-)
Ja mam problem z tymi higrometrami. Czy roślina jest właśnie podlana czy nie podlana, to one wskazują, że jest sucho. Mam dwa różne higrometry i obydwa ciągle wskazują suche podłoże. O co chodzi?
Bardzo przydatne informacje :) A jak z nawożeniem w sezonie jesień - zima roślin doświetlanych, niedługo zacznę swoje doświetlać po raz pierwszy (monstery, strelicję m.in) czy powinnam je wtedy nawozić?
Mam pytanie odnośnie podlewania: czy jeżeli podlewam rośliny (mowa tutaj o tych które jej dużo potrzebują) i woda nie wypływa na podstawkę to znaczy że wody nalalam za mało? Mam dużą ctenanthe i często jest tak, że trzy dni po podlewaniu już lekko zawija liście i żąda wiecej. Czy powinnam ją podlewać zawsze aż jej się uleje?
Jeszcze mam jedno pytanie odnośnie okresu wegetacyjnego. Z tego filmu np zrozumiałam że jest to sezon jesień zimą, gdzie rośliny odpoczywają. A często widzę nawet u Was na stronie online w opisach roślin takie info : " Nawozimy w sezonie wegetacyjnym (marzec-wrzesień) nawozem do zielonych" To jak to w końcu jest? 😜😃
No właśnie, ja słyszałam że nawozimy ale po prostu rzadziej i mniejszą dawką - najlepiej biohumusem lub jakimś innym naturalnym nawozem (np. ze skórek bananów)
Ania dała odpowiedź 😉 to roślina potrzebuje miejsca a nie jak nam pasuje 😉 (będzie stała na parapecie) tak samo jest z nawożeniem zimą.. Rozmawiajcie z nimi jeszcze bardziej niż wiosną i latem a powiedzą pokażą 😉 wam czy potrzebują jedzenia 😉
Okres wegetacyjny u roślin to wlasnie okres wzrostu (marzec-wrzesień). Nazwa jest myląca, bo to wlasnie okres kiedy rośliny nie wegetują (w pospolitym znaczeniu tego słowa), lecz najbardziej intensywnie rosną. ;)
przepraszam, namieszalam niepotrzebnie mowiac o wegetacji "po ludzku" :) Otoz u roslin jest inaczej - okres wegetacyjny to okres wzmozonego wzrostu - od marca do wrzesnia, a w zimowych miesiacach przechodza w stan spoczynku, odpoczywaja, czyli mowiac zartem, co mialam na mysli na filmie - wegetuja wg ludzkich standardow :P
Bardzo fajny, przydatny odcinek 👍 Czy jezeli na dnie oslonki mam zwirek i staram sie nie podlewac za duzo wiec jesli nawet troche wody wyplynie ale nie ma stycznosci z doniczka to jest ok?
Świetny filmik ale mam pytanko, mam przędziorka i wciory na kolekcjonerskich synginiach i robię oprysk polysectem... wtedy muszę spryskać tez młode liście woec rozumiem, że muszę tutaj wybrać mniejsze zło? :))
A czy teraz w grudniu można zamawiać kwiaty, żeby np nie zmarzły? żeby nic im nie było podczas transportu? Pytam bo jaki czas temu kupiłam od kogoś innego i to był cissus ostrolistny, i były 4 pędy, 1 pęd został a reszta uschła i nie przeżyła i teraz się zastanawiam co było przyczyną?
Uff żadnych z tych grzechów nie popełniłam, ale mam na sumieniu dwie paprotki i jedną peperomię. Peperomię podlewałam od góry i zgniły łodyżki liściowe a co za tym idzie cały kwiat. Co do paproci, nie wiem co robię źle, blechnum gibbum które mam od as uschło na wiór. Wilgotność stała na poziomie 60%, miejsce półcieniste z dala od kaloryfera, podlewana regularnie.
Chyba wsadziłam swoją Calathee do za dużej doniczki i ciągle żółkną mi liście, chociaż już pilnuję jak mogę żeby nie podlewać jej za dużo... Co w takiej sytuacji zrobić, przesadzać znowu do mniejszej?
Rosliny nie lubią być zbyt często przesadzane, ale chyba z dwojga złego lepiej ja przesadzic. Ja kiedy już zrozumiałam ze duża doniczka nie znaczy wcale lepiej to chyba dwa tyg temu musiałam polowe dzieci przesadzic i się za głowę chwytała co mną kierowało 🤦♀️😂
dobrze by bylo - moze, zeby nie stresowac rosliny kolejnym przesadzaniem, prosze nie otrzepywac za bardzo korzeni z podloza, tylko sprobowac tylko nadmiar usunac i w calosci przetransportowac bryle korzeniowa z ziemia
mam nawilżacz powietrza i kilka alokazji i calatheii, uruchamiam nawilżacz niedaleko nich na 2h dziennie, rano i wieczorem i zraszam. czy to wystarczy jeśli chodzi o wilgotnosc? nie pojawiają się na nich chrupki ani nic, ale i tak się martwię, ze to za mało.
Super film! Chyba faktycznie czas na higrometr. A tak zupełnie poza tematem: czy ktoś wie, dlaczego sagowiec żółknie? Nie jest przelany, nie ma robali, korzenie zdrowe. Pierwsze liście zaczęły żółknąć od spodu, czy to ma jakieś znaczenie?
@@iguankaa1719 ja mam 4 storczyki nie wsadzałam je w ziemię uniwersalna jedynie zauważyłam że jak stoją na oknie południowym to cały czas Kwitną i spryskuje im liście biohumus em przy podlewaniu, może, ale gdzieś czytałam że storczykom jak jest źle też będą kwitnąć i tak będą powoli umierać :) muszę zgłębić ten temat
Co sądzisz o sadzeniu roślin w osłonkach, ale z drenażem z keramzytu albo czegoś podobnego? W internetach piszą, że albo doniczka z dziurami, albo osłonka, ale z drenażem. Jestem ciekaw Twojego zdania.
Ja mam największy problem z wilgotnością. Mam nawilżacz powietrza, ale dziad za bardzo nie daje rady 🤣 podnosi wilgotności tylko o kilka procent. Nie ma opcji żebym codziennie miała 60 % wilgotności powietrza w mieszkaniu :( Aaa i potwierdzam, położenie nawilżacza pod sama roślinkę, to jest strzał w kolano. Mojej stromanthe zostały 4 listki przez tą akcję. Chciałam dobrze, wyszło jak zawsze 🙈
Mówisz, jak prawdziwa Pani doktor, która kocha swoich pacjen tów🙂 super się Ciebie słucha i ogląda, bardzo przydatne informacje. Działasz na mnie uspokajająco😉Bardzo lubię kwiaty i mam ich dużo, więc często po kilka razy oglądam Twoje filmiki, za które bardzo dziękuję😊
Dlaczego znalazłam Panią tak późno!!wiele moich roślin miałoby szansę na przeżycie 😅😅 z miłości zabiłam ich całą masę🙈🙊uwielbiam Panią za wszystkie rady i dziękuję za edukację💛
U mnie przy podlewaniu właśnie jest runda numer jeden z konewką, a chwilę później runda numer dwa z miską i odlewanie wody. Najlepszym higrometrem jest palec, u mnie też super sprawdzają się przezroczyste doniczki produkcyjne, nie dość że można zobaczyć czy z korzeniami nic złego się nie dzieje, to po odcieniu podłoża można poznać czy czas na kolejne podlewanie.
Ja lubię sadzić rośliny w przezroczystych doniczkach, które trzymam w oslonkach. Dzięki temu mam pełną kontrolę nad stanem wilgotności podłoża i nad korzeniami, polecam ;)
Genialny film, czułam się jak na kursie przygotowawczym przed zostaniem roślinnym rodzicem ♥️🌱
Kochana ten filmik to petarda .SUPER POMOCNY.Doslownie szkolenie online. DZIĘKUJĘ
❤
Co do zraszania roślin. Ja zaprzestałam . Kupiłam w sklepie malutkie kieliszki, napełniam wodą, wstawiam do doniczek, albo wokół doniczek, lepiej mi się sprawdza niż zraszanie. Woda po tygodniu odparowuje całkowicie. Testuję 3 tydzień. Nie mam zaschniętych końcówek, nie mam zmian grzybowych. Ja polecam :)
Lubię Pani filmiki. Zawsze dużo wiedzy, prosto podanej. Z niecierpliwością czekam na kolejne :)
6:45 moje kaktusy posadziłem w osłonkach, w których wywierciłem dziurki, podłoże do kaktusów super przepuszczalne. Procedura: raz na 1 do 3 m-c (zależy od sezonu) wszystko leci pod prysznic tam sobie obcieka i w tym czasie mogę ogarnąć ich stanowisko. (kaktusy/sukulenty bez igieł i meszku).
22:00 wilgotność powietrz wskazana dla ludzi 40-60% (i specyficznie zależy od temperatury 20 stopni C = 55%; 22 stopnie C 45%),
23:30 roślina w łazience bez okna= kupujesz 2 rośliny mega-odporne na ciemność, jedna stoi w słonecznym miejscu druga w łazience, wymieniasz je miejscami raz w tygodniu, albo w trakcie dokładniejszego mycia łazienki (P.S. takie rośliny rosną 2x wolniej więc warto kupić w bardziej docelowym rozmiarze niż mniejszym)
Uwielbiam Twoje filmy, lepsze niż seriale. Jesteś piękną, cudownie zielono zakręconą młodą dziewczyną. Podziwiam wiedzę, a sposób przekazywania informacji to miód dla ucha :) Bardzo fajne nowe okularki :) Pozdrawiam serdecznie. Mariola
O matko, mam bingo, dobrze, że za niewłaściwą opiekę nad roślinami nie idzie się do więzienia, bo spokojnie miałbym potrójne dożywocie 🤣 dzięki Aniu, że jesteś i że dzielisz się swoją wiedzą!
Od tego filmu każdy powinien zaczynać 🥰😊 muszę przesłać go kilku osobom,zdecydowanie ❤
Bardzo prosze :-)
Pani Aniu dziękuję jestem wdzięczna super wiedza i doświadczenie. Serdecznie pozdrawiam życzę powodzenia w pracy z roślinkami. Dużo miłości pięknego dnia ❤️❤️❤️❤️🌞🌹🌼 :)
Używam Higrometru, to bardzo przydatna rzecz, dzięki za informacje ważne dla poczatkujacych , pozdrawiam🙂
Dziękuję za ten wspaniały film. Dużo czytam o roślinach jakie mam w domu, ale Twoje informacje wznoszą mnie na jakby wyższy poziom. Dzięki filmowi spojrzałam na rośliny "w ich języku", lepiej zrozumiałam na czym polega ich pielęgnacja. Abstrahując od tego konkretnego filmu, wspaniały kanał! Niedawno go odkryłam i planuję obejrzeć wszystkie filmy dla rozrywki i edukacji. A ponieważ mam korone i źle się czuję, interesujący "zajmowacz" mysli i czasu w dużych ilościach bardzo pożądany :)
Dzieki i zdrowka zyczymy 😘
Kochana ja też muszę nawozić te roślinki, które na przekór wszystkiemu, rosną jesienią i zimą - jedynie leci dawka dla tzw. małowymagających i z przerwami miesięcznymi. Mam nadzieję, że nie przesadzam. FILM JEST GENIALNY! :)
Kocham kwiaty mam ich całkiem sporo ale nie wiedziałam że tyle błędów popełniam. Bardzo się cieszę że trafiłam na twój profil 💙
Świetny poradnik ! Jak zawsze rzeczowy i jasno wytłumaczone :)
Te filmy są na wagę złota . Zawsze dowiem sie w nich czegoś nowego i ciekawego :)
Akurat wrzuciłaś film, jak skończyłam robić przegląd doniczek :)
Dziekuje za przydatne rady. :-) jak zawsze warto posluchac.
Super film. Dziękuję i pozdrawiam 😺
Super porady przydatne ponieważ jestem maniakiem roślinnym kocham kwiaty dają mi zdrowy oddech
Zawsze sadzę rośliny do doniczki osłonki, robię warstwę drenażową z kermazytu, tak z 3-4 cm,
nigdy nie przelewam. Nie miałam jeszcze nigdy problemów z grzybem i pleśnią.
Ja też tak robię. Dużo drenażu na dnie, no i podlewam z umiarem, bo wiem, że mi woda nie odpłynie. Nawet kaktusy tak choduję i rosną gigantyczne, a latem kwitną.
Super filmik! Bardzo mi pani pomogła! Pozdrawiam ❤
Aniu w ciagu 2 mcy nauczylam sie o roslinkach wiecej niz przez całe życie 💚🙉 są juz pewne sukcesy 👍 potwierdzam, nie ma czegos takiego jak mieć rękę do kwiatkow 🙈😉 wiedza Kochani, wiedza od Aniulii 😍🥰🤗
Bardzo przydatny filmik, zwłaszcza kiedy już czuć na plecach oddech zimowej nadgorliwości 😅 Pozdrawiam!
Super przypomnienie, zwłaszcza w okresie zimowym 🙂
Bardzo merytorycznie i konkretnie, wiedza w pigułce, dzięki🙂🙂
Pani Aniu strasznie duzo Togo cala biblia ale bardzo Pomocna -dzieki
Super porady ❤️dzięki ❤️
Film na 6! Dla początkujących wręcz obowiązkowy 👍♥️🌱
Dziękuję. Rozwiałaś moje wątpliwości ;-)
Bardzo dziękuję za super merytoryczny filmik. Wprawny słuchacz, potrafi wychwycić te informacje słuchając poprzednich odcinków, fajnie że złożyłaś Aniu wszystkie wiadomości w jeden film.
Z moich problemów - dostałam Syngonium arrow - ziemia była mokra prawie w ogóle nie wysychała przez 2-3 tygodnie przesadziłam w bardziej przepuszczalną (moment jesieni taki sobie na taakie operację...ale )...z nadzieją, że będzie ok. Niestety coraz gorzej pomimo sprawdzania wilgotności gleby ...więc domniemam, iż albo zła pora albo już zdążyły się zadziać procesy gnilne w podłożu i nawet nowa ziemia nie pomogła czy dobrze wnioskuję??? Mało liści już zostało niestety żółkną i wycinam.
Wniosek - sprawdzajmy podłoże w sklepie zanim kupimy roślinę w supermarkecie (moja zielistka to było bagno - ledwo odratowałam...mam nadzieję. Pozdrawiam wszystkich miłośników roślin.
hmm... syngonium akurat nie jest bardzo wrazliwe na mokro, nie jestem pewna czy to to
Nie ma na pewno wciornastkow na nim? Albo nie dotyka zimnej szyby? Korzenie wydawaly sie zdrowe przy przesadzaniu? Prosze moze fotki na msgrze podeslac to zerkne
Bardzo przydatne porady
dziekuje wielkie za ten filmik :}
Aniu,uwielbiam ten Twój zielony sweter 💚 do tego kolorowe oprawki 😊 wyglądasz naprawdę pięknie 🥰 mogłabyś wykładać botanikę w Hogwarcie 😁😁
Bardzo przydatny filmik! Dziękuję :)
Dziękuję za filmik 😊🤗🤗
Jak zaczynałem przygodę z roślinami to mój pierwszy błąd był taki że moje dzieciaki 😃 siedziały w osłonkach 😱😤 dzisiaj jak o tym pomyślę to czuję się jak by mnie ktoś zamknął w jakimś baniaku pełnej wody.. Buu masakra 😱
Dzięki za mega merytoryczny film😍😍😍😍😍 chyba zaopatrze się w higrometr
Bardzo przydatne informacje
Bardzo dobry materiał! pozdr :)
Super lektura 💕
💚 mam pytanie - jak postępować z sadzonką, która wytworzyła już korzenie w wodzie? Po włożeniu do ziemi - postawić w świetle czy w cieniu? Pytam o filo i epi 💚
Bardzo fajne podsumowanie :) jeśli nie kupować ziemi w sklepach ogrodniczych/ marketach to gdzie kupować tą profesjonalną wspomnianą ziemię? nie chodzi mi o małe wielkości specjalnych mieszanek do każdej grupy kwiatów ale o taki generalny wkład - czyli w sumie odpowiednik ziemi uniwersalnej :)
Można kupić ziemie uniwersalną w naszym sklepie
Kolejny film ❤️❤️❤️ aż się cieplej na sercu robi 😊😊
Haha, po samej miniaturce myślałam, że chodzi o to, jak pozbyć się roślin, bo już się np. nie mieszczą w mieszkaniu 😂
To samo 🙃
Zapisz się do grup na fb z adopcją roślinek. Zawsze mozna się wymienić na czekoladę albo inną szczepkę 😉
@@Fragharia o nie, moich nie oddam! :D na razie mam malutko, ale zdziwił mnie fakt, że taki film mógłby tu na kanale powstać 😃 o pozbywaniu się roślin
:-)))) nieee, zielonego nigdy dosc :P
Jest gdzieś film w którym pokazuje pani swoje domowe kwiaty? Baardzo jestem ciekawa jak one u pani wyglądają 🤩
Tak, są takie dwa filmy na kanale
super! wiem już żeby teraz nie dawać biohummusu i kupić higrometr :D
Ten filmik jest dla mnie😀😀😀💃💃💃💃💃💃
A ja mam pytanie 🙋🏼♀️ Czemu po oprysku (jak jest przedziorek) zamykasz roślinę w worku na śmieci? 😅 by insekty nie miały powietrza i się podusiły?
Witam. Super filmy są na tym kanale:-) Po obejrzeniu pierwszego tydzień temu od razu zasubskrybowałam :-) Teraz oglądam w wolnej chwili. Zamówiłam roślinki z Waszego sklepu i za-niedługo, mam nadzieję całe i niezmarznięte, do mnie dotrą. :-) Czy mogłabyś zrobić odcinek o doświetlaniu roślin? Jaka żarówka u Ciebie się sprawdziła? Mam arekę w jednym kącie mieszkania. Jest za duża żeby przesunąć ja bliżej okna i chcę dać jej trochę sztucznego słońca. Pozdrawiam serdecznie:-)
Dzięki! Ja mam żarówki 1000lmn , 6500 calv
@@Jungle_Boogie Dziękuje za odpowiedz :-) Roślinki i osłonki dotarły i są piękne :-)) Super zapakowane.
Wskazówki👍👍👍
Ja mam problem z tymi higrometrami. Czy roślina jest właśnie podlana czy nie podlana, to one wskazują, że jest sucho. Mam dwa różne higrometry i obydwa ciągle wskazują suche podłoże. O co chodzi?
Bardzo przydatne informacje :) A jak z nawożeniem w sezonie jesień - zima roślin doświetlanych, niedługo zacznę swoje doświetlać po raz pierwszy (monstery, strelicję m.in) czy powinnam je wtedy nawozić?
Mozna tak raz na 3-4 tyg mniejsza dawka niz w lecie
Wyglądasz jak Pani doktor : )
Ania, gdzie kupiłaś takie superanckie oprawki? Czeka mnie ten dzień sądu ocznego :D
Salon Omatidium z Warszawy; niestety nie pamietam firmy i modelu :(
Jeszcze pytanie, czym wykonać ten „jeden oprysk”? Ostatnio zauważyłam na mojej monsterze delikatną pajęczynkę 😶
Super pomocny film! Dzięki. A czy mozna wiedzieć, jak nazywa się to ładne pnącze z drobnymi listkami wiszące na ścianie po lewej stronie? 🤩
Hoya bella
Aaaa, dziękuję za odpowiedź! 😊 Mój następny must have.
Mam pytanie odnośnie podlewania: czy jeżeli podlewam rośliny (mowa tutaj o tych które jej dużo potrzebują) i woda nie wypływa na podstawkę to znaczy że wody nalalam za mało? Mam dużą ctenanthe i często jest tak, że trzy dni po podlewaniu już lekko zawija liście i żąda wiecej. Czy powinnam ją podlewać zawsze aż jej się uleje?
Mam pytanie. Co zrobić gdy gliniana doniczka pleśnieje, Co powinnam zrobić? Pozdrawiam z Irlandii
fajne okulary
Dzieki 😍
Jeszcze mam jedno pytanie odnośnie okresu wegetacyjnego. Z tego filmu np zrozumiałam że jest to sezon jesień zimą, gdzie rośliny odpoczywają. A często widzę nawet u Was na stronie online w opisach roślin takie info : " Nawozimy w sezonie wegetacyjnym (marzec-wrzesień) nawozem do zielonych"
To jak to w końcu jest? 😜😃
No właśnie, ja słyszałam że nawozimy ale po prostu rzadziej i mniejszą dawką - najlepiej biohumusem lub jakimś innym naturalnym nawozem (np. ze skórek bananów)
Ania dała odpowiedź 😉 to roślina potrzebuje miejsca a nie jak nam pasuje 😉 (będzie stała na parapecie) tak samo jest z nawożeniem zimą.. Rozmawiajcie z nimi jeszcze bardziej niż wiosną i latem a powiedzą pokażą 😉 wam czy potrzebują jedzenia 😉
Okres wegetacyjny u roślin to wlasnie okres wzrostu (marzec-wrzesień). Nazwa jest myląca, bo to wlasnie okres kiedy rośliny nie wegetują (w pospolitym znaczeniu tego słowa), lecz najbardziej intensywnie rosną. ;)
@@paulina595 szalone to trochę 😃😜
przepraszam, namieszalam niepotrzebnie mowiac o wegetacji "po ludzku" :)
Otoz u roslin jest inaczej - okres wegetacyjny to okres wzmozonego wzrostu - od marca do wrzesnia, a w zimowych miesiacach przechodza w stan spoczynku, odpoczywaja, czyli mowiac zartem, co mialam na mysli na filmie - wegetuja wg ludzkich standardow :P
Bardzo fajny, przydatny odcinek 👍
Czy jezeli na dnie oslonki mam zwirek i staram sie nie podlewac za duzo wiec jesli nawet troche wody wyplynie ale nie ma stycznosci z doniczka to jest ok?
tak
Dzieki xx
Świetny filmik ale mam pytanko, mam przędziorka i wciory na kolekcjonerskich synginiach i robię oprysk polysectem... wtedy muszę spryskać tez młode liście woec rozumiem, że muszę tutaj wybrać mniejsze zło? :))
tak, dokladnie
Po 1 oprysku nic nie powinno sie zadziac
@@Jungle_Boogie dzięki!
A czy teraz w grudniu można zamawiać kwiaty, żeby np nie zmarzły? żeby nic im nie było podczas transportu? Pytam bo jaki czas temu kupiłam od kogoś innego i to był cissus ostrolistny, i były 4 pędy, 1 pęd został a reszta uschła i nie przeżyła i teraz się zastanawiam co było przyczyną?
Pakujemy bardzo pancernie i dokladamy wklady grzewcze
Pytanko kiedy dostawa ;-)
Są co dwa tygodnie w niedziele
we wtorek i w kolejna niedziele
Uff żadnych z tych grzechów nie popełniłam, ale mam na sumieniu dwie paprotki i jedną peperomię. Peperomię podlewałam od góry i zgniły łodyżki liściowe a co za tym idzie cały kwiat. Co do paproci, nie wiem co robię źle, blechnum gibbum które mam od as uschło na wiór. Wilgotność stała na poziomie 60%, miejsce półcieniste z dala od kaloryfera, podlewana regularnie.
a przesadzona w podloze do paproci?
@@Jungle_Boogie tak, z dodatkiem perlitu i warstwa drenażową z keramzytu. Moje calatee lubią to podłoże i rosną w nim jak szalone
Chyba wsadziłam swoją Calathee do za dużej doniczki i ciągle żółkną mi liście, chociaż już pilnuję jak mogę żeby nie podlewać jej za dużo... Co w takiej sytuacji zrobić, przesadzać znowu do mniejszej?
Mam ten sam problem, też chętnie się dowiem co robić 🙄
Rosliny nie lubią być zbyt często przesadzane, ale chyba z dwojga złego lepiej ja przesadzic. Ja kiedy już zrozumiałam ze duża doniczka nie znaczy wcale lepiej to chyba dwa tyg temu musiałam polowe dzieci przesadzic i się za głowę chwytała co mną kierowało 🤦♀️😂
dobrze by bylo - moze, zeby nie stresowac rosliny kolejnym przesadzaniem, prosze nie otrzepywac za bardzo korzeni z podloza, tylko sprobowac tylko nadmiar usunac i w calosci przetransportowac bryle korzeniowa z ziemia
❤️
mam nawilżacz powietrza i kilka alokazji i calatheii, uruchamiam nawilżacz niedaleko nich na 2h dziennie, rano i wieczorem i zraszam. czy to wystarczy jeśli chodzi o wilgotnosc? nie pojawiają się na nich chrupki ani nic, ale i tak się martwię, ze to za mało.
A jaka jest wilgotnosc ? Powinna byc ok 60%
@@Jungle_Boogie staram sie 60, zazwyczaj jest 50-55 w sezonie grzewczym
Ania 😘
Wiele osób na grupach kwiatowych pisze, że monstery im dobrze rosną w ziemii uniwersalnej, marketowej...
💚
Można Wam postawić kawkę? 😃
Na tym kanale mozna:
buycoffee.to/parantela
:)
Aniu, wspominasz zawsze o swoich ulubienicach - hojach. Proszę, nagraj o nich coś ze szczegółami... 🙏
Juz jest filmik o hojach:
ruclips.net/video/X0ElptHAy94/видео.html
@@Jungle_Boogie Zaślepiona przeglądem swojej zieleniny nie zauważyłam 😉 Dziękuję ❤️🌱
Witam
Czy sukulenty doświetlać?
Zima nie ma takiej potrzeby, dobrze za to zapewnic im chlodniejsze miejsce i mniej wody
@@Jungle_Boogie a jeśli nie ma takiej możliwości? W sensie temperatury?
Super film! Chyba faktycznie czas na higrometr.
A tak zupełnie poza tematem: czy ktoś wie, dlaczego sagowiec żółknie? Nie jest przelany, nie ma robali, korzenie zdrowe. Pierwsze liście zaczęły żółknąć od spodu, czy to ma jakieś znaczenie?
Może po prostu stare liście na zimę zrzuca?
@@namedesired wszystkie?
Ja nigdy nie wiem ile tego podlać, czy szklankę czy pół czy 2
W tym fotelu wygląda Pani jak anioł z brązowymi skrzydłami. Anioł-struż roślinek domowych :)
a ja zamiast nawilżacza stosuję małe naczynka/ kieliszki z wodą , stawiam je w doniczkach
bardzo fajny sposób
Moja babcia posadziła stroczyka w zwykłej ziemi do kwiatów (bo nie wiedziała że musi być specjalna) i kwietnie jak szalony
Babcie to inny gatunek roslinomaniakow;) Wszechświat im sprzyja;)
Mojej znajomej mąż też przesadził storczyki do zwykłej ziemi uniwersalnej i rosną jak szalone xD
@@iguankaa1719 ja mam 4 storczyki nie wsadzałam je w ziemię uniwersalna jedynie zauważyłam że jak stoją na oknie południowym to cały czas Kwitną i spryskuje im liście biohumus em przy podlewaniu, może, ale gdzieś czytałam że storczykom jak jest źle też będą kwitnąć i tak będą powoli umierać :) muszę zgłębić ten temat
Czy podłoże dla filodendronów nadaje się dla hoji?
ujdzie, choc lepiej byloby wiecej keramzytu i kory a mniej wlokna kokosowego
@@Jungle_Boogie dziękuję za odpowiedź, to już wiem co mojej dolega. 😀
Co sądzisz o sadzeniu roślin w osłonkach, ale z drenażem z keramzytu albo czegoś podobnego? W internetach piszą, że albo doniczka z dziurami, albo osłonka, ale z drenażem. Jestem ciekaw Twojego zdania.
Moim zdaniem zawsze powinien byc odplyw, nawet jesli jest drenaz
Woda w nadmiarze powinna wyleciec a nie zalegac i kisnac
22:30 oni mają mieć nawilżacz a my mamy odwilżacz. xd
Śmieszy mnie ten filmik. Jako początkująca bejbi mama popełniłam wszystkie błędy . Bawimy się dalej:)
Ja mam największy problem z wilgotnością. Mam nawilżacz powietrza, ale dziad za bardzo nie daje rady 🤣 podnosi wilgotności tylko o kilka procent. Nie ma opcji żebym codziennie miała 60 % wilgotności powietrza w mieszkaniu :( Aaa i potwierdzam, położenie nawilżacza pod sama roślinkę, to jest strzał w kolano. Mojej stromanthe zostały 4 listki przez tą akcję. Chciałam dobrze, wyszło jak zawsze 🙈
Polecam Nawilżać EBERGA
Papier potrafi zwinąć w rulonik, tyle wilgoci 😂😂 a czym bardziej mokro to bardziej przyjemnie 🙃😜😂😂😂
Mam inny problem: mam południowe okno w łazienkę i szukam rośliny która może tam stojąc
Kaktusy może? U mnie na mega słonecznym balkonie (taka mega patelnia) kwitną jak dzikie
strelicja, musa (banan), hoja
Co to jest DOBROCZYNEK?🤔
Roztocze, ktore zywi sie przedziorkami
Trochę w tym prawdy, moje zielistki im mniej dbam tym piękniejsze :)
Co do zimowego snu to moja małpia monstera zwariowała i wypuszcza masę pędów 😵
Bywa i tak :-)
Jak sa ladne i geste i liscie normalne to mozna jej kapnac nawozu