Balkan troubles: Čo sa stalo pred výbuchom celej Európy (podcast Dejiny)

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 27 авг 2024
  • Bola to doba vypätého nacionalizmu a bezohľadnej veľmocenskej politiky. Tak by sme v krátkosti mohli charakterizovať tú kapitolu európskych dejín, ktorú poznačila predovšetkým prvá svetová vojna.
    Avšak ešte skôr než sa ozvali v roku 1914 výstrely v Sarajeve, si jedna časť starého kontinentu prešla vojnovou generálkou - dvoma balkánskymi vojnami, ktoré už tak trochu dávali tušiť, čo by nový a tentoraz globálny konflikt vlastne znamenal.
    Práve Balkán bol často nazývaný ako sud pušného prachu, mäkké podbruško Európy či vriaci kotol, ktorý ukrýva netušené množstvo sporov a starých krívd.
    Balkan troubles - aj tak súčasníci nazývali obrovský súbor sotva riešiteľných problémov. V rokoch 1912 - 1913 sa ich všetky strany rozhodli riešiť vojenskou silou.
    Kto sa na dvoch po sebe tesne nasledujúcich vojnách zúčastnil?
    Bola Osmanská ríša na začiatku 20. storočia tým povestným chorým mužom na Bospore a prečo si spojenci nakoniec skočili do vlasov?
    Akú politiku v balkánskych konfliktoch sledovalo vtedajšie cárske Rusko?
    A mohlo či malo Rakúsko-Uhorsko do sporov, ktoré sa odohrávali hneď za jeho hranicami, vstupovať?
    Jaroslav Valent z magazínu Historická revue sa rozprával s historičkou Máriou Tonkovou, z Katedry histórie na Pedagogickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave.
    Všetky diely: domov.sme.sk/t...
    Podcast nájdete aj na platformách:
    Spotify: open.spotify.c...
    Apple: itunes.apple.c...
    Google podcasty: www.google.com...
    RSS: dejiny.podbean...
    Ak chcete podcast podporiť, kúpte si online predplatné denníka SME: sme.sk/podcast
    #dejiny #balkan #europa

Комментарии • 4

  • @lubosdobias4946
    @lubosdobias4946 2 года назад +3

    Keby som bol mladší,prihlásil by som sa p.Tonkovej na prednášky.Nie kvôli historii.Kvôli p.Tonkovej a jej spisovnej slevenčine.

  • @bobpadok5331
    @bobpadok5331 3 года назад +3

    Pred ww1 nebola veľmi dlho vojna...medzitým zbrane evolvovali a vojenské taktiky sa stali zaostale a počet obetí bol šok. Obdobná situácia je aj dnes, preto by som poprosil SME aby robili zodpovednéjsiu a vyvazenejsiu žurnalistiku,keď sa saskuje okolo hraníc veľmoci...všetky dohody o prevencii konfliktu od gorbaceva s rEaganom už neexistujú...takže veľa incidentov by sa mohlo vznietit ako aj náhoda,keďže dnešné vojen.systemy sú iba samospustaci software...ako nedávno Putin upozornil.

    • @mungo7136
      @mungo7136 3 года назад +1

      Vojny samozrejme boli aj pred WW1. Nakoniec aj konflikty na Balkane predsa boli vojnami. Ak nieco nebolo, tak vojna tam, kde to nadrapene nazyvame "Europa"; teda ignorujeme, ze Europa je aj inde, nez v tesnom okoli Francuzska a Nemecka.
      Jednoduchsie povedane - od Francuzsko-Pruskej vojny tu nebol velky vojnovy konflikt medzi hlavnymi mocnostami.
      Btw., bola tu aj Rusko-Japonska vojna, ktora uz nieco napovedala. Ale ta sa udiala daleko pre bezneho obyvatela Europy