nabbi radí | 18.diel: Ako sa starať o bazén

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 22 окт 2024

Комментарии • 3

  • @miroslavstuler814
    @miroslavstuler814 3 месяца назад

    Zdravim, chcem sa opýtať k starostlivosti a údržbe o nafukovaciu vírivku. Pri bazénoch sa používa na zníženie alkality a PH kyselina chlorovodíková, ináč nazývaná aj kyselina soľná. Je bezpečné túto kyselinu použiť aj pri vírivkach? Ďakujem.

  • @stanislavpokorny2954
    @stanislavpokorny2954 3 месяца назад

    Video je částečně pravdivé, ale částečně obsahuje nesmysly nebo polovičaté informace:
    1. pH nejprve uvádíte ideální 7,0-7,4, posléze 6,8-7,2. Souhlasím s druhým uvedeným rozsahem, pH 7,4 již považuji za vysoké.
    2. Chybí informace o velikosti filtrační nádoby. Je potřeba si uvědomit, že kvalitně navržená filtrace je základ. Zmiňujete pouze výkon čerpadla, ale na něj je navázána filtrační rychlost. Většina uživatelů koupí výkonné filtrační čerpadlo a k němu nějakou pidinádobu na písek a diví se, že filtrace nefiltruje. No, samozřejmě, protože voda filtrem prohrčí takovou rychlostí, že písek nezachytí absolutně žádné nečistoty. Proto se doporučuje nejprve spočítat nádobu (3-5 kg písku na kubík vody, u menších bazénů i VÍCE), a teprve potom podle velikosti nádoby dopočítat výkon čerpadla. Ideální je čerpadlo s frekvenčním měničem, které dokáže nízkými otáčkami filtrovat při filtrační rychlosti cca 30 m3/h/m2 filtrační plochy a při proplachu filtrace se rozparádit na plné otáčky.
    3. U chlorových tablet chybí informace o nutnosti dostatečné obměny vody, popř. o včasném přerušení používání tablet. Syndromem druhé poloviny sezóny je kontaminace bazénů řasami následkem předávkování stabilizátorem chloru (kyselinou kyanurovou), který se z tablet uvolňuje současně s chlorem. Chlor jednoduše přestane v běžných dávkách fungovat. Při používání tablet je naprosto nezbytné průběžně navyšovat chlorování chlornanem sodným nebo vápenatým. Vámi uváděná hodnota 0,5 mg/l platí pouze u bazénů s automatickým dávkováním dezinfekce. Pokud používáte tablety, nevyhnete se časem navýšení chloru na cca 1-1,5 mg/l.
    4. Ionizátor neboli elektronickou skalici bych nedoporučil vůbec. Měď je těžký kov s bioakumulačními vlastnostmi a jeho hromadění ve vodě může způsobit akutní i chronické otravy.
    5. Kapkový tester, který ukazujete, je při měření chloru k ničemu: použitá reagencie (ortotolidin) indikuje celkový chlor, nikoli volný. K měření volného chloru je potřeba použít metodu DPD1, kterou ostatně vyžadují i normy.
    6. Tekuté algicidy na bázi polymerních kvartérních amoniových solí (tzv. "kvartérky") fungují pouze preventivně. V případě vzrostlé řasy by fungovaly již pouze v enormních dávkách, které by způsobily výraznou pěnivost vody. Pokud kvartérku použijete k ničení řas společně s chlorem, paradoxně spíše snížíte účinnost chlorové dezinfekce.
    7. Bezchlorové prostředky jsou sice oxidační, to je ovšem chlor taky. Ty bezchlorové prostředky se označuji jako OXI nebo OXY proto, poněvadž fungují na bázi kyslíku.
    8. V případě slané vody schází informace o skutečnosti, že slané vodě musí být uzpůsobena i technologie (potrubí, čerpadlo, případně tepelko, nerezové prvky z AISI 316 a řádné uzemnění).
    Zkrátka a dobře, vidím tu dobrý záměr, ale ještě to chce dopracovat.