Jordán Ferenc: a természetet nem uralni kell, hanem békén hagyni

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 25 янв 2024
  • A természetet nem uralni kell, nem is dédelgetni, hanem inkább békén hagyni. Ezt vallja Jordán Ferenc hálózatkutató biológus új, Az ember vége, a természet esélye című könyvében. Jordán amellett is kiáll, hogy nyolc milliárd emberrel fenntarthatatlan a földi élet, és hatalmas területek visszavadítását sürgeti ahhoz, hogy legyünk esélyünk megőrizni a bolygó maradék biodiverzitását. A biológussal Mező János, a Greenpeace Magyarország igazgatója beszélgetett a Bolygóban arról, hogy hol a helye az embernek az ökoszisztémában. A Zöld Bolygó következő adásában ez a beszélgetés hallgatható vissza.

Комментарии • 28

  • @Philadelphia7777
    @Philadelphia7777 4 месяца назад +1

    Köszönjük érdekes beszélgetés volt.

  • @zsenimusic
    @zsenimusic 3 месяца назад

    Remek beszélgetés volt, köszönet érte!

  • @janostaritarijanos8089
    @janostaritarijanos8089 4 месяца назад +2

    "Az öntudat nem a lét kiteljesedése, hanem -mintegy- a lét betegsége." Sartre
    Az ember önmagát tekinti a legfontosabbnak és tudja, hogy minél több aljasságot követ le, annál jobban él. Az újkor legnagyobb szélhámossága az ateizmus. Az igazság viszont az, hogy az élet célja, hogy ne oda jussunk vissza a halálunk után, mint ahol születésünk előtt voltunk. Erre az öntudatra kell visszavezetni az embert, ha nem akarjuk kiirtani.
    Másodszor tévedés, hogy régebben helyesebben éltünk. "Az ember támadva, gyilkolva él, amióta a fóldön van." Spengler amajom a fánn élt, rálátása volt az alatta zajló életre, ami választásra késztette. Vagy az áldozatokkal szimpatizált vagy a gyilkosokkal. Az első előemberek között -ennek megfelelően- volt tisztán növényevő (Ausztrálopithecus Robustus) és egyre inkább húsevő (Au.p. Grachilis). Etológusok szerint a ragadozó a zsákmányszerzés pillanataiban transzban van. "Nem tudunk elmenni úgy egy legelésző csorda mellettt, hogy ne gondolnánk a húsállomány gyarapodására, a vizesés mellett, hogy ne gondolnák a kinyerhető energiára -nem élet, hanem lelki szükségletből." Spengler. "Az ember permanens ragadozó." Kierkegaard "Az ember 70-szerte vérengzőbb, mint a föld legvérengzőbb vadállata, a foltos hiéna." egy pszichológus-csoport felmérése, 1990. USA.
    A szelíd állatoknál, ha az őr veszélyt jelez, akkor nem hülyézik le, hanem hallgatnak rá, elengedik a táplálékukat és a területüket -menekülnek. A csúcsragadozóknál nincs őr, mert nekik nem szoktak ártani, ellenkezőleg, ők ártanak másoknak. Amikor Gréta elkezdett -talán 6éve- könyörögni a nemzedéke életéért a mai felnőtteknek, akkor az évi széndioxidszint 1ppm-mel emelkedett. Azóta mértek már 3ppm-et is. Miért? Mert a ragadozó akkor ehet, akkor örül, ha a másiknak rossz, ha a másik belehal. Ahogy a ragadozó macska szájából nem lehet élve kivenni az egeret, az ember kezei közül sem lehet megmenteni a természetet. Az emberek döntő többsége pusztítani akarja a természetet, mert ragadozó.

  • @g.gyorgyhorvath6634
    @g.gyorgyhorvath6634 4 месяца назад +1

    Számomra a természet, a természetvédelem elsősorban kultúrális, esztétikai és etikai kérdés. De akkor számíthat sikerre, ha ki lehet mutatni a gazdasági hasznosságát is. Ez természetesen nem napi, tőzsdei aktualitású - hanem nemzedékeken túlmutató. Pl. mit jelent a biodiverzitás - vagy annak a csökkenése. Mekkora kára van a termőföld túlhasználatának, a sivatagosodásnak, a tengerszint emelkedésének, mibe kerül, ha milliók válnak klíma-menekültté, ha nem sikerül elérni a klíma-célokat.

    • @expoliceman666
      @expoliceman666 4 месяца назад

      Ezt nem érdemes számszerűsíteni, hiszen ki mennyit fizetne a saját agyáért, vagy szívéért? Az életfenntartó rendszerek ledarálása nem költségprobléma. Pont a for profit rendszerek azok, amelyek a költségelkerülésre, a költségek áthárítására lettek programozva. Itt pont a limitációknak kéne működni, ami egyébként is a fő törvénye az élő rendszereknek. A piaci rendszert vagy felváltja a kvóta rendszer, vagy áthárítjuk a szegényekre amit tudunk, amíg tudjuk. A piac csak egy mellékes alrendszerként működhet, hogy a rendszer rugalmas legyen. De a kemény korlátokat semmi nem írhatja felül, vagy az lesz ami most is van.

    • @g.gyorgyhorvath6634
      @g.gyorgyhorvath6634 4 месяца назад

      @@expoliceman666 "Az életfenntartó rendszerek ledarálása nem költségprobléma"
      Mennyi idő alatt tudnád átalakítani a jelenlegit nonprofit rendszerré? A gazdaság akkor fenntartható, ha az outpotja legalább nem kisebb az inputnál.
      A költségelkerülés, az áthárítás pedig rajtad (és rajtam, stb.) múlik - mi tartjuk fenn a cégeket a vásárlásainkkal, mi választjuk meg a törvényeket hozó (és betartató) politikusokat.

    • @expoliceman666
      @expoliceman666 4 месяца назад

      Elvi lehetősége megvan. Pusztán a felső 20% fogyasztását feleznénk le, és máris nincs túllövés. Nem éheznének, minden alapszükségletük meglenne, és így is többszörösen többet fogyasztanának, mint az alattuk lévő tömegek. A gazdaság mostani energia- és anyagforgalma abszurd. Teljesen felesleges. A költségárhárítás pedig a kapitalizmus törvénye. Aki életében döntött már egy vállalkozásban arról, hogy milyen input és outputja van az vagy bolond, vagy hazudik. Persze vannak direkt veszteséges vállalkozások is. Lehet úgy is, csak azt hobbinak hívják...@@g.gyorgyhorvath6634

    • @g.gyorgyhorvath6634
      @g.gyorgyhorvath6634 4 месяца назад

      @@expoliceman666 A felső 20 %-nak te is a része vagy.
      Kapitalizmus: magántulajdon és verseny. Hogy mit tud áthárítani, az a szabályozáson és annak betartatásán múlik.
      De ha igazad lenne: hogy felezed meg?

  • @juditkiss4361
    @juditkiss4361 4 месяца назад

    Megkérdeztétek, hogy mi lesz a megoldás arra, hogy kevesebben legyünk?

  • @matmero
    @matmero 4 месяца назад +1

    Mit mond erről a magyar botanikusok doyenje?
    Itt megnézhető:
    ruclips.net/video/YFtOJfveZbA/видео.html

  • @jenopuskas122
    @jenopuskas122 3 месяца назад

    megérdemelt volna egy riportert ez a beszélgetés.....

  • @magdolnagulyasnetorjek1877
    @magdolnagulyasnetorjek1877 4 месяца назад +1

    Zöld bolygó, ebből is csak a profit. Hagyják békén a természetet. A természet szép, Isten teremtménye.

  • @magdolnagulyasnetorjek1877
    @magdolnagulyasnetorjek1877 4 месяца назад

    Hát Te meg hogyan vagy felőltözve?

  • @tiborfulop5990
    @tiborfulop5990 3 месяца назад +1

    Ne mondjuk mar, hogy az emberekkel nincs baj !!!!! tobb tizezer ev alatt lettunk 1 milliardan es 223 ev alatt lettunk 8 milliardan ..... elunk szepen es szemetelunk szepen es kenyelmesse tesszuk az eletunket szepen es kihasznaljuk 300 ev alatt a termeszeti kincseket, amik evmilliok alatt kepzodtek ....

  • @gyulakoczo1205
    @gyulakoczo1205 4 месяца назад +1

    Kicsit "disszonáns" számomra a téma és a nagy has együttes látványa...:)

  • @barnabasfelso9248
    @barnabasfelso9248 4 месяца назад

    A természet olyan, mint egy tanyasi ház! Ha egy házat nem laksz, nem élsz, akkor az lepusztul!

    • @godlada
      @godlada 4 месяца назад

      a természet köszöni szépen, de nagyon jól meglenne az emberek nélkül, sőt!

    • @barnabasfelso9248
      @barnabasfelso9248 4 месяца назад

      @@godlada Akkor kezdd el az ember nélküli világot! A hídról leugrani a legegyszerűbb!

    • @godlada
      @godlada 4 месяца назад +2

      @@barnabasfelso9248 Tényleg? Próbáltad? Az ember nélküli világ is el fog jönni nem kell ahhoz hídról ugrálnod. Élhetetlenné tesszük a környezetünket, és ez elég. "A természet olyan, mint egy tanyasi ház! Ha egy házat nem laksz, nem élsz, akkor az lepusztul!" Ezt a marhaságot te találtad ki? Nem igazán ment át az előadás mondanivalója... Hallgasd meg még egyszer, ártani nem fog.

    • @barnabasfelso9248
      @barnabasfelso9248 4 месяца назад

      @@godlada Te elsőnek fogsz eltűnni, míg a többiek vígan élnek! A te felfogásoddal!

  • @belavalodi850
    @belavalodi850 5 дней назад

    Értem én, hogy sok a nyolcmilliárd, meg hogy vissza kell vadítani..... De mégis hová tegyük saját magunkat? Humán lomtalanítás?
    Amúgy nézhetetlen a rossz hang miatt!