Uwielbiam pana opowiadania o judaizmie,ja mocno starsza pani,wychowałam się w Łodzi ,wśród żydowskich przyjaciół,Nie wszystkie sekrety poznałam,,,,,,dziękuję bardzo za radość jaką mi daje oglądanie pana,Pozdrowienia z Hamburga,😘
Muszę przyznać, że nawet będąc agnostykiem wychowanym w duchu kultury chrześcijańskiej na prawdę ciekawie ogląda mi się twoje materiały, chociażby celem tak ważnego w tych czasach szacunku, zrozumienia i akceptacji wobec drugiego człowieka. Pytanie moje brzmi: Jakie są inne popularne wyroby, lub potrawy/dania pochodzące z kuchni żydowskiej, które możemy spotkać na codzień?
🎉Jsem křesťan, ale rád sledují váš kanál. Velmi zajímavou a poutavou formou seznamuje s židovskou kulturou a náboženstvím. Váš výklad mě utvrzuje, že máme víc společného, než by se zdálo. Děláte záslužnou práci. Hodně zdraví a Božího požehnání.
Myślę, że warto zaznaczyć następny krok, bez którego poprzedni nie będzie miał żadnej wartości. Przyznać się do błędu, zrozumieć jego naturę, nie robić tego więcej, dawać przykład.
Wow! Ogromna, przepiękna tradycja wypiekania chałki. Dzięki, że w końcówce pokazałeś różnorodne kształty chałek uzależnione od różnych świąt żydowskich.
Zdumiewające, jak Tojra wszystko ma opisane tysiące lat do przodu, gdzie świat sięga kosmosu a nie potrafi sobie poradzić z prostymi problemami ludzkimi. A Tojra przewidziała nawet alergie. Wszystko jest tak logiczne i zcalone, ze chętnie bym poczytała Tojre i Talmud. Bo nasza wiara katolicka, bardzo wątpliwej jakości jest i upada. A Wasza przetrwała wieki, i takie poukładane życie jest z pewnością spokojne i fajne. Szkoda, że nie ma dostępu do Tory, dla każdego. Może dlatego właśnie, jesteście Wielcy, że hermentyczni i nie agatujecie jak świadkowie. Dziękuję za filmy, które oglądam z dużym opóźnieniem ale codziennie. Spokój,zadowolenie z życia które od Pana bije, udziela się i mnie.
Moja babcia pochodziła z Podhala. Rano ZAWSZE musiała być chałka i dobra kawa ze śmietanką. Babcia rwała mi kawałki chałki i radziła lekko zamoczyć w kawie. Najlepsze danie świata! :) Mam dobre wspomnienia.
U mnie w domu na Podlasiu jadło się chałkę porwaną i wrzuconą do gorącego mleka. Niebiańskie śniadanie. Również bardzo często jedliśmy placki ziemniaczane z cukrem, o których mówi Pan w jednym z Chanukowych odcinków. Pozdrawiam
Witam, ja piekę chałkę na mleku tzn ze nie jest parwe. Bardzo to wszystko ciekawe, nigdy nie miałam do czynienia że społecznością żydowską ale warto wiedzieć a nuż kiedyś się przyda😃
No i teraz już wiem! I żona też się dowie! Bo zawsze się ze mnie smieje, że jestem dziwakiem. Lodówka pełna a ja potrafię powiedzieć, że nie mam jedzenia jeśli nie ma chleba :)
Super sie pana słucha to wszystko jest mega ciekawe nie do spamietania odrazu ale z czasem człowiek sie osłucha. Ożenił sie pan z bardzo mądrą kobietą :)
Dobrze się Pana słucha. Można się dowiedzieć wiele ciekawostek z waszej religii przedstawiony w fajnej formie. Spędziłem łącznie jakieś 1,5 roku w Nowym Jorku na Borough Park, kilkukrotnie kosztowałem waszej chałki i naprawdę byłam pyszna. Miło wspominam ten czas w Borough Park. Pozdrawiam, subscribe!
W polskiej tradycji szacunek do chleba jest wielki. W polskich górach, gdzie mieszkam, w każdym domostwie był zawsze piec, który był rozdzielony na część do pieczenia chleba i tylko chleba. Była też część obok paleniska najczęściej żeliwna przeznaczona do pieczenia ciast i mięs. W niektórych częściach nazywa się tę żeliwną część piekarnikiem w innych rurą a nawet spotkałem się koło Krakowa z nazwą sabaśnik aczkolwiek nie mający nic wspólnego z szabasem bo jest tak nazywany w nieżydowskich domach. W polskiej kuchni zawsze górą był chleb żytni, potem pszenny. Chleb jęczmienny choć bardzo smakowity wychodził po upieczeniu bardzo popękany. Jęczmień jako taki zazwyczaj był używany do wytwarzania kaszy - pęczak. Jedno małe pytanie - czy hala była najpierw upieczona a potem spalona czy też od razu już ciasto ulegało zniszczeniu?
Od razu widać jak ogromny wpływ ma kultura Żydowska na otaczające narody. Do dzisiaj w krajach, gdzie kiedyś było pełno Żydów mówi się, że bez chleba nie ma posiłku. Fajny odcinek - dzięki wielkie :) Zastanawiam się tylko co mają począć osoby, które faktycznie są uczulone na gluten i nie mówię tutaj o tych, którzy sobie tylko ubzdurali taką modę, tylko tych ze stwierdzoną przez lekarza celiakią. Pozdrawiam
Jedno z 5 zboz, z ktorych musi byc zrobiony wypiek zeby byc chlebem to owies, mozna zrobic chleb z Owsa i wszystko gra, owies jest 100% bezglutenowym zbozem
Przez kilka lat piekłam chleb, był bardzo dobry. Chałki, ani nawet bułeczek nie udało mi się wypiec, pomimo liczn ych prób. Znajdę przepis, dodam inforacje od Rabiego i zobaczymy. Jeśli to nie jest niegrzeczne, albo zabronione, to proszę przekazać podziekowania Żonie. Dziekuję.
O nie dzisiaj malo ktory dom piecze chalke na shabbos, dzisiaj wygodniej jest kupic w sklepie, ale u mnie w domu sie piecze co jest nawet dla naszych znajonych czesto “wow”
Jestem z katolickiej rodziny od pokoleń nikt z jej członków nie miał nic wspólnego z judaizmem oprócz codziennych kontaktów ludzi mieszkających i pracujących obok siebie na byłych już wschodnich ziemiach polskich. Mój dziadek przez kilka lat pracował w cukierni której właścicielem był żyd. Ale ja nie o dziadku a chciałam coś opowiedzieć o pradziadku który miał kilka przyzwyczajeń nawyków bardzo to irytowalo moją babcię uważała je za przejaw jego zdziwaczenia np nie zjadł śniadania bez kawałka chleba nawet jeśli nie pasował do tego co było na talerzu jadąc gdzieś zabierał że sobą chociaż mini kromkę bo może nie będzie tam gdzie będą jeść nie dziwię się babci że pilnowała aby przed wyjściem z wizytą zjadł chleb bo potrafił przemycić w kieszeni po za tym był to całkiem zdrowy psychiczne gość żadnych innych dziwnych przyzwyczajeń nie miał 🤔
Myślę że to być może przyzwyczajenia wynikające z trudów ówczesnego życia ewentualnie zawieruchy wojennej (moja babcia zawsze nosiła w kieszeni kromkę chleba mówiąc że gdy w młodości była wywieziona do Niemiec to starała się zawsze,e mieć coś do zjedzenia)
Eli Twoje programy są wspaniale i ciekawe . Przy tym kretyńskim nastawieniu do Judaizmu w Polsce , twoje wypowiedzi , to miód na moje serce . Oby Ha Szem dał Ci wspaniałe i dlugie życie .
Cześć super kanał ale mam oczywiście pytanie jakie jest podejście Judaizmu do alkoholu i jeśli nie ma zakazu to jaki rodzaj alkoholu jest najczęściej preferowany.
Bardzo ciekawie, jak zawsze, opowiadasz o Tradycji. A tak się zastanawiam jaka tradycję utrzymuje żydowska rodzina w którym jeden z małżonków jest z domu o tradycji aszkenazyjczyków, a drugi z sefardyjczyków. Bo w sumie to o kuchni mocno decyduje kobieta, a ona uczyła się u swojej matki i przynosi smaki że swojego domu.
@@TajemniczyŚwiatŻydów to musi wszystkiego w kuchni uczyć się od Teściowej. Niezawodny 😄 YT polecił mi filmik o przygotowaniu posiłków w tradycji sefardyjczyków i materiał był robiony przez kobietę. Pokazuje jak funkcjonuje jej jej rodzina, ciekawe. Dziękuję za odpowiedź
@Tajemniczy Świat Żydów, jak Żydzi z nietolerancja glutenu, nadwrażliwością na gluten bądź inne białka pięciu wymienionych zbóż, które powodują odczyn alergiczny radzą sobie z wypełnianiem swoich mycw? Pozdrawiam serdecznie, Witold z Podkarpacia 😁
Jasna sprawa, w Polsce niestety często produkty owsiane, bądź samo zboże jest niestety uznawane za zboże zanieczyszczone innymi zbożami (glutenowymi), w USA jest inaczej?
Zanieczyszczony owies to problem, dlatego ktos kto ma problem z glutenwm wie co uzywac. W USA produkty sa oznaczone jesli zawieraja gluten lub nie, wiec kupujac owies osoba wie jaki kupuje.
@@TajemniczyŚwiatŻydów Cebularz to jeden z najbardziej popularnych produktów tradycyjnych w województwie lubelskim. Pierwsze wzmianki na jego temat, a także przekazywana z pokolenia na pokolenie receptura, sięgają XIX stulecia. Jako pierwsi cebularze zaczęli wypiekać Żydziz lubelskiego Starego Miasta, a przed II wojną światową był już on znanym przysmakiem na całej Lubelszczyźnie.
Obrzezanie jest warunkiem koniecznym przy konwersji na Judaizm. niektorzy zydzi z urodzenia nie sa obrzezani jesli rodzice o to nie zadbali, obowiazkiem jego jest jednak zeby sie obrzezac. kazdy zyd mezczyzna musi byc obrzezany
Śmiesznie, jak tak słucham Pana ile po Żydach zostało w Polsce zwyczajów z chlebem. Teraz w Polsce przecież zwyczajne śniadanie zawsze jest z chlebem 😅
Czyli z tego co rozumiem (i coś tam słyszałem), to obwarzanki w Krakowie, pewien Żyd zrobił, żeby obejść tą skompilowaną procedurę pieczenia chleba? Bo były gotowane a nie tylko pieczone. Albo to było coś związanego z myciem rąk?
Dziękuję za radość jaką mam, gdy Ciebie słucham i oglądam!
Jesteś tak miłym i pogodnym człowiekiem, że spędzam dziś ponad 10 godzinę z Twoim kanałem. Gratulacje! 🕎
Uwielbiam pana opowiadania o judaizmie,ja mocno starsza pani,wychowałam się w Łodzi ,wśród żydowskich przyjaciół,Nie wszystkie sekrety poznałam,,,,,,dziękuję bardzo za radość jaką mi daje oglądanie pana,Pozdrowienia z Hamburga,😘
Muszę przyznać, że nawet będąc agnostykiem wychowanym w duchu kultury chrześcijańskiej na prawdę ciekawie ogląda mi się twoje materiały, chociażby celem tak ważnego w tych czasach szacunku, zrozumienia i akceptacji wobec drugiego człowieka.
Pytanie moje brzmi:
Jakie są inne popularne wyroby, lub potrawy/dania pochodzące z kuchni żydowskiej, które możemy spotkać na codzień?
🎉Jsem křesťan, ale rád sledují váš kanál. Velmi zajímavou a poutavou formou seznamuje s židovskou kulturou a náboženstvím. Váš výklad mě utvrzuje, že máme víc společného, než by se zdálo. Děláte záslužnou práci. Hodně zdraví a Božího požehnání.
Przyznanie się do błędu - największa wartość w życiu 👍
Myślę, że warto zaznaczyć następny krok, bez którego poprzedni nie będzie miał żadnej wartości. Przyznać się do błędu, zrozumieć jego naturę, nie robić tego więcej, dawać przykład.
Jest pan bardzo pozytywny!! Lubie pana ogladac. Pozdrowienia
Ja jem chleb i po tym wykładzie czuję się znakomicie. Dziękuję za interesujący film i pozdrawiam Pana oraz całą Rodzinę
Wow! Ogromna, przepiękna tradycja wypiekania chałki. Dzięki, że w końcówce pokazałeś różnorodne kształty chałek uzależnione od różnych świąt żydowskich.
Świetny kanał i prowadzący, dziękuję!
👍👍👍👍👍slucha sie z ciekawoscia ,pozdrowienia dla calej rodzinki.
Zdumiewające, jak Tojra wszystko ma opisane tysiące lat do przodu, gdzie świat sięga kosmosu a nie potrafi sobie poradzić z prostymi problemami ludzkimi. A Tojra przewidziała nawet alergie. Wszystko jest tak logiczne i zcalone, ze chętnie bym poczytała Tojre i Talmud. Bo nasza wiara katolicka, bardzo wątpliwej jakości jest i upada. A Wasza przetrwała wieki, i takie poukładane życie jest z pewnością spokojne i fajne. Szkoda, że nie ma dostępu do Tory, dla każdego. Może dlatego właśnie, jesteście Wielcy, że hermentyczni i nie agatujecie jak świadkowie. Dziękuję za filmy, które oglądam z dużym opóźnieniem ale codziennie. Spokój,zadowolenie z życia które od Pana bije, udziela się i mnie.
Za każdym razem myślę sobie, że na pewno życie wg tylu zasad nie jest proste, ale musi być niesamowicie piękne tak celebrować codzienność.
Pięknie pan opowiada o judaizmie. Pozdrawiam
Nie sądziłam, że kwestią chałki jest tak skomplikowana😉 jak zwykle, bardzo ciekawy film!!! Pozdrawiam
takiego Żyda to aż miło posłuchać! Cudowny kanał a opowieść o chałce cymes! :D
Mega ciekawie pan opowiada, cieszę się że Pana spotkałem na tt. Przykro mi tylko, że wielu Polaków tak głupio Pana hejtuje 😔
Bardzo ciekawe tłumaczenie żydowskiej kultury. Pozdrawiam.
Moja babcia pochodziła z Podhala. Rano ZAWSZE musiała być chałka i dobra kawa ze śmietanką. Babcia rwała mi kawałki chałki i radziła lekko zamoczyć w kawie. Najlepsze danie świata! :) Mam dobre wspomnienia.
Witam.Ja jestem chrzescijanka,ale bardzo ciekawie slucha sie Twoich wypowiedzi.Pozdrawiam.
Świetny film super się oglądało i poznało waszej Religi
Dziękuję bardzo Panu
Nie spodziewałam się tak ciekawych informacji na temat chałki.Bardzo dziękuję.
U mnie w domu na Podlasiu jadło się chałkę porwaną i wrzuconą do gorącego mleka. Niebiańskie śniadanie. Również bardzo często jedliśmy placki ziemniaczane z cukrem, o których mówi Pan w jednym z Chanukowych odcinków. Pozdrawiam
@@andredo4880 nie, to po prostu dowód na przeplatanie się kuchni w regionie
You are an amazing young Man. I fully understand your perfectly spoken Polish. לי חיים
Uwielbiam ten Pański program , pozdrawiam :)
Dziękujemy ❤
Witam, ja piekę chałkę na mleku tzn ze nie jest parwe. Bardzo to wszystko ciekawe, nigdy nie miałam do czynienia że społecznością żydowską ale warto wiedzieć a nuż kiedyś się przyda😃
No i teraz już wiem! I żona też się dowie! Bo zawsze się ze mnie smieje, że jestem dziwakiem. Lodówka pełna a ja potrafię powiedzieć, że nie mam jedzenia jeśli nie ma chleba :)
Super sie pana słucha to wszystko jest mega ciekawe nie do spamietania odrazu ale z czasem człowiek sie osłucha. Ożenił sie pan z bardzo mądrą kobietą :)
Dobrze się Pana słucha. Można się dowiedzieć wiele ciekawostek z waszej religii przedstawiony w fajnej formie. Spędziłem łącznie jakieś 1,5 roku w Nowym Jorku na Borough Park, kilkukrotnie kosztowałem waszej chałki i naprawdę byłam pyszna. Miło wspominam ten czas w Borough Park. Pozdrawiam, subscribe!
Że też Roszkowski o Panu nie napisał ... To dopiero byłby HiT! Serdeczności!
W polskiej tradycji szacunek do chleba jest wielki. W polskich górach, gdzie mieszkam, w każdym domostwie był zawsze piec, który był rozdzielony na część do pieczenia chleba i tylko chleba. Była też część obok paleniska najczęściej żeliwna przeznaczona do pieczenia ciast i mięs. W niektórych częściach nazywa się tę żeliwną część piekarnikiem w innych rurą a nawet spotkałem się koło Krakowa z nazwą sabaśnik aczkolwiek nie mający nic wspólnego z szabasem bo jest tak nazywany w nieżydowskich domach. W polskiej kuchni zawsze górą był chleb żytni, potem pszenny. Chleb jęczmienny choć bardzo smakowity wychodził po upieczeniu bardzo popękany. Jęczmień jako taki zazwyczaj był używany do wytwarzania kaszy - pęczak.
Jedno małe pytanie - czy hala była najpierw upieczona a potem spalona czy też od razu już ciasto ulegało zniszczeniu?
Szabasnik , to piekarnik w którym przechowywano jedzenie na szabbos bo nie wolno było rozpalać ognia w Dzień Święty ani przygotowywać posiłków .
Od razu widać jak ogromny wpływ ma kultura Żydowska na otaczające narody. Do dzisiaj w krajach, gdzie kiedyś było pełno Żydów mówi się, że bez chleba nie ma posiłku. Fajny odcinek - dzięki wielkie :) Zastanawiam się tylko co mają począć osoby, które faktycznie są uczulone na gluten i nie mówię tutaj o tych, którzy sobie tylko ubzdurali taką modę, tylko tych ze stwierdzoną przez lekarza celiakią. Pozdrawiam
Jedno z 5 zboz, z ktorych musi byc zrobiony wypiek zeby byc chlebem to owies, mozna zrobic chleb z Owsa i wszystko gra, owies jest 100% bezglutenowym zbozem
@@TajemniczyŚwiatŻydów widać Judaizm przewidział nawet alergików ;)
Hashem przewidzial, nie Judaizm :)
@@TajemniczyŚwiatŻydów czy mąka np pszenna ale oczyszczona z glutenu nadawalaby sie do koszernej kuchni?
Nie wiem do czego, maka pozbawiona glutenu nie nadaje sie zupelnie do pieczenia
Przez kilka lat piekłam chleb, był bardzo dobry. Chałki, ani nawet bułeczek nie udało mi się wypiec, pomimo liczn ych prób. Znajdę przepis, dodam inforacje od Rabiego i zobaczymy.
Jeśli to nie jest niegrzeczne, albo zabronione, to proszę przekazać podziekowania Żonie.
Dziekuję.
Też piekę chalke i Chleb, ale raz w tygodniu,bo Chleb zielenieje po dwóch-trzech dniach😊
Nie zdradziłeś najważniejszej tajemnicy! Jak namówić Żonę do pieczenia, chlebów, bułek ciast i chałek. :)
Hue hue,zmień żonę na żydówkę
@@megsup167 A jak myslisz zydowki pieka chalki na sabat.Ja to ciagle widze robiac zakupy w Costco.
O nie dzisiaj malo ktory dom piecze chalke na shabbos, dzisiaj wygodniej jest kupic w sklepie, ale u mnie w domu sie piecze co jest nawet dla naszych znajonych czesto “wow”
Jestem z katolickiej rodziny od pokoleń nikt z jej członków nie miał nic wspólnego z judaizmem oprócz codziennych kontaktów ludzi mieszkających i pracujących obok siebie na byłych już wschodnich ziemiach polskich. Mój dziadek przez kilka lat pracował w cukierni której właścicielem był żyd. Ale ja nie o dziadku a chciałam coś opowiedzieć o pradziadku który miał kilka przyzwyczajeń nawyków bardzo to irytowalo moją babcię uważała je za przejaw jego zdziwaczenia np nie zjadł śniadania bez kawałka chleba nawet jeśli nie pasował do tego co było na talerzu jadąc gdzieś zabierał że sobą chociaż mini kromkę bo może nie będzie tam gdzie będą jeść nie dziwię się babci że pilnowała aby przed wyjściem z wizytą zjadł chleb bo potrafił przemycić w kieszeni po za tym był to całkiem zdrowy psychiczne gość żadnych innych dziwnych przyzwyczajeń nie miał 🤔
Myślę że to być może przyzwyczajenia wynikające z trudów ówczesnego życia ewentualnie zawieruchy wojennej (moja babcia zawsze nosiła w kieszeni kromkę chleba mówiąc że gdy w młodości była wywieziona do Niemiec to starała się zawsze,e mieć coś do zjedzenia)
Eli Twoje programy są wspaniale i ciekawe . Przy tym kretyńskim nastawieniu do Judaizmu w Polsce , twoje wypowiedzi , to miód na moje serce . Oby Ha Szem dał Ci wspaniałe i dlugie życie .
Chałka po żydowsku w splot do tej pory robimy w piekarni
Uwielbiam chałka.
Mniam mniam mniam.
Dziękuję 😊
Ta zagniatać nigdy nie ma komu ale jak już jest zrobione to się zlatują 😁
Witam serdecznie Pozdrawiam
Przeczytałem balwierza
Dam subskrybuje
Wpisuje komentarz
Pozdrawiam
Zaciekawiony🙂
Jest Pan świetny!
Planuje Pan jaki ś livestream na youtube, nie wiem czy kiedyś był, ale spróować, jako taki eksperyment? Pozdrawiam ;)
livy sa minimum raz w tygodniu od prawie 5 lat, spotkania zoom od 2 lat
O proszę, akurat ostatnio chodziły mi po głowie kwestie chałkowe!
Cześć super kanał ale mam oczywiście pytanie jakie jest podejście Judaizmu do alkoholu i jeśli nie ma zakazu to jaki rodzaj alkoholu jest najczęściej preferowany.
film o tym jest na kanale
Potwierdza się powiedzenie "Nie z każdej mąki będzie chleb".
A czy można polaczyc mąkę z jednego z pięciu zbóż z np mąka gryczana i nadal otrzymać ciasto z którego będzie można oddzielić chała?
najsmaczniejszą chałkę jaką jadłem można kupić na targu w Tel Aviv, reszta to podróbki ;)
Bardzo ciekawie, jak zawsze, opowiadasz o Tradycji. A tak się zastanawiam jaka tradycję utrzymuje żydowska rodzina w którym jeden z małżonków jest z domu o tradycji aszkenazyjczyków, a drugi z sefardyjczyków. Bo w sumie to o kuchni mocno decyduje kobieta, a ona uczyła się u swojej matki i przynosi smaki że swojego domu.
Kobietaz zawsze przyjmuje tradycje meza
@@TajemniczyŚwiatŻydów to musi wszystkiego w kuchni uczyć się od Teściowej. Niezawodny 😄 YT polecił mi filmik o przygotowaniu posiłków w tradycji sefardyjczyków i materiał był robiony przez kobietę. Pokazuje jak funkcjonuje jej jej rodzina, ciekawe. Dziękuję za odpowiedź
@@neativ13 Soniay's Prep to raczej o przepisach i organizacji życia. Prawie kanał lifestyle 👍
Daleczego jajko jest parwe jesli jest od zwierzat ?
Witaj !
👍
💛♥️💚
Witam Panie Elijahu. Pozdrowienia od goja z Dolnego Śląska.
Jest ten przepis na chleb, czekam i czekam i tylko gadanie😳🤔😔
A jeśli taką chale (ten kawałek dla Boga) zje jakieś zwierzę, to co wtedy?
Np jak wykopie z ziemi?
@Tajemniczy Świat Żydów, jak Żydzi z nietolerancja glutenu, nadwrażliwością na gluten bądź inne białka pięciu wymienionych zbóż, które powodują odczyn alergiczny radzą sobie z wypełnianiem swoich mycw? Pozdrawiam serdecznie, Witold z Podkarpacia 😁
Owies jest zbozem bezglutenowym w 100%
Jasna sprawa, w Polsce niestety często produkty owsiane, bądź samo zboże jest niestety uznawane za zboże zanieczyszczone innymi zbożami (glutenowymi), w USA jest inaczej?
Zanieczyszczony owies to problem, dlatego ktos kto ma problem z glutenwm wie co uzywac. W USA produkty sa oznaczone jesli zawieraja gluten lub nie, wiec kupujac owies osoba wie jaki kupuje.
Część a dlaczego nic nie wspominasz o cebularzach jestem z lubelskie w którym była bardzo liczna grupa Żydów przed wojna
cebularz to nie jest zydowski wypiek, cebularz to polska wersje zydowskiego Bialy
@@TajemniczyŚwiatŻydów Cebularz to jeden z najbardziej popularnych produktów tradycyjnych w województwie lubelskim. Pierwsze wzmianki na jego temat, a także przekazywana z pokolenia na pokolenie receptura, sięgają XIX stulecia. Jako pierwsi cebularze zaczęli wypiekać Żydziz lubelskiego Starego Miasta, a przed II wojną światową był już on znanym przysmakiem na całej Lubelszczyźnie.
a jesli ktos ma uczulenie na gluten?
Czy każdy kto jest Żydem jest obrzezany? Czy ktoś dorosły aby przejść na judaizm musi zostać obrzezany?
Obrzezanie jest warunkiem koniecznym przy konwersji na Judaizm. niektorzy zydzi z urodzenia nie sa obrzezani jesli rodzice o to nie zadbali, obowiazkiem jego jest jednak zeby sie obrzezac. kazdy zyd mezczyzna musi byc obrzezany
Śmiesznie, jak tak słucham Pana ile po Żydach zostało w Polsce zwyczajów z chlebem. Teraz w Polsce przecież zwyczajne śniadanie zawsze jest z chlebem 😅
Czyli z tego co rozumiem (i coś tam słyszałem), to obwarzanki w Krakowie, pewien Żyd zrobił, żeby obejść tą skompilowaną procedurę pieczenia chleba?
Bo były gotowane a nie tylko pieczone.
Albo to było coś związanego z myciem rąk?
Czyli jedzenie chałki z dżemikiem i kakałkiem jest nieprawidłowe według prawa żydowskiego ?
chalki nie je sie z mlekiem a z dzemem, jak najbardziej sie je :)
Pomieszane to wasze życie 😂
Nie chcemy nic co żydowskie. mamy dość na co dzień s Sejmie dań pi żydowsku, kłótni i waśni.
My Polacy jesteśmy narodem Pokojowym.