Wybiórczość pokarmowa 🥕🥦🍅🥑 | Zaburzenia jedzenia | Strategie radzenia sobie z problemem

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 4 авг 2024
  • Jak zachęcić dziecko do próbowania nowych konsystencji, doświadczania nowych smaków 🥣❤️
    0:00 Przywitanie
    1:00 Czy problemy z wybiórczością pokarmową można przewidzieć?
    3:13 Jak zaradzić wybiórczości pokarmowej?
    5:58 Co słyszą rodzice "wybrednych" dzieci?
    7:18 Ćwiczenie - kolorowanie planszy sklepu
    9:21 Zabawa z drewnianymi produktami spożywczymi
    11:02 Wspólne wyjście do sklepu
    11:34 Lista zakupowa
    13:22 Specjaliści, których można prosić o wsparcie
    📠 Pomoce do druku: neurologomed.pl/wp-content/up...
    🛒 Drewniane pomoce do kupienia: www.google.com/search?q=warzy...
    Wybiórczość pokarmowa jest złożonym problemem. Dotyczy stricte zaburzeń czucia w obrębie jamy ustnej, ale też odbieranie bodźców wzrokowych i węchowych. Dziecko konsekwentnie odmawia przyjmowania pewnych produktów co może doprowadzić do
    ubogiej diety i niedoborów w składnikach odżywczych.
    Często jest to obserwowane u dzieci z zaburzeniami integracji sensorycznej również w obrębie jamy ustnej. Maluch może reagować i wpisywać się w określony schemat w zależności od tego co jest podstawowym problemem jego zaburzeń SI. Jeżeli stwierdzone
    są zaburzenia czucia to zarówno będą to zaburzenia czucia z powierzchni ciała jak i czucia głębokiego. Praca nad tego rodzaju problemem byłaby prostsza gdyby nie jego emocje i strach przed spróbowaniem nieznanej, nowej rzeczy, która znajduje się na talerzu.
    Odrzucają go takie cechy jak nieodpowiedni kolor, kształt, czy zapach. Cechy, które nie wpisują się w schemat rzeczy już mu znanych.
    Wróćmy wspomnieniami do czasów naszego dzieciństwa. Pamiętacie jak bardzo podnosił się poziom stresu gdy musieliśmy spróbować czegoś nowego? Jak bardzo denerwowaliśmy się, jeśli ktoś nam kazał to zrobić. Będąc w kontakcie ze swoim dzieckiem pamiętajcie zawsze o tym, że jest to dla niego niezwykle trudne.
    Nawiązałam tu również do neofobii czyli doznawania przez malucha nieuzasadnionego strachu przed spróbowaniem nowej rzeczy. W przypadku wybiórczości pokarmowej unika jedzenia określonych produktów ze względu na ich cechy zewnętrzne bo mają nieodpowiedni kolor lub kształt. Ja bym powiedziała, że oba te problemy się przenikają.
    Kolejnym czynnikiem, który ma na to wpływ jest atmosfera w której jemy. Jeżeli mamy postawę autorytarną i każemy dziecku próbować tym bardziej będzie się stresowało przed porą posiłku. Niestety, ale możecie doświadczyć wielkiej jego niechęci do jedzenia.
    Z moich obserwacji i doświadczeń wynika, iż jeśli noworodek prezentuje zaburzenia ssania aktywnego i stwierdzone u niego są zaburzenia funkcji pobieranie pokarmu już od samego początku i nie jest to rehabilitowane, zaczyna kształtować się wybiórczość pokarmowa.
    Drogi rodzicu, dlatego tak istotne są nasze działania do pierwszego roku życia. Zadbajmy o to, aby rozwój naszego dziecka był harmonijny. Więc jeśli coś was niepokoi, pilnie proście o wsparcie lekarza pediatrę, który po symptomach powinien pokierować albo do neurologopedy w przypadku noworodka albo do terapeuty integracji sensorycznej i neurologopedy w przypadku starszych dzieci.

Комментарии •