Nowy Ład w Pasiece. Jeden ul, dwa kłęby. Chyba moje pszczoły mają dostęp do telewizji;).

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 29 ноя 2024

Комментарии • 49

  • @mkpasiekakrzysztof185
    @mkpasiekakrzysztof185 2 года назад +12

    Cześć Remek to że rodziny zimują z dwoma matkami to mnie wcale nie dziwi bo z tym spotkaniem się wielokrotnie u siebie na pasiece jednak pełnym zaskoczeniem jest to że się podzieliły na 2 kłęby, tak jak powiedziałeś rozdzielenie tych rodzin byłoby błędem przy tych temperaturach jednak jest sposób wystarczy założyć mostek z dwoma wylotami a między rodziny włożyć szczelny zatwór i problem zostanie rozwiązany bez zbytniej ingerencji a przedewszystkim przestaną się ścinać Pozdrawiam serdecznie

    • @mrWGrzegorz
      @mrWGrzegorz 2 года назад +1

      Słusznie, po rozdzieleniu pszczoły się uspokoją i dodatkowym atutem będzie mniejsze zużycie pokarmu.

    • @pasiekaniemalipy
      @pasiekaniemalipy  2 года назад +4

      Hej Krzysztof! To jest właśnie odpowiedź godna mistrza:). Taki właśnie mam plan niemniej musi mi przyjść zatwór gdyż nie używam ich w ogóle w swojej pasiece, póki co mam nadzieję mróz zniechęci dziewczyny do kontaktów między grupami:) Pozdrawiam!

    • @mkpasiekakrzysztof185
      @mkpasiekakrzysztof185 2 года назад +1

      @@mrWGrzegorz 👍

    • @lesawmikolajek5411
      @lesawmikolajek5411 2 года назад +1

      Też myślałem tak samo.Cienka przegroda zrobi swoje i polepszy jeszcze zimowlę,będą sie wzajemnie ogrzewały.a na wiosnę nowe możliwości.Rozdzielić,albo połączyć.To już zależy od pszczelarza.I jak tu nie zaglądać do pszczół podczas zimowli.Według mnie kilkusekundowe zaglądnięcie do podejrzanych rodzin jest wskazane. przy obecnych anomaliach pogodowych nie zawsze sprawdza się reguła nie zaglądać,czekać do wiosny.Na wiosnę może się okazać,że trzeba będzie tylko zamknąć ul i posprzątać.Pozdrawiam Ciekaw jestem,jak potoczą się losy tych rodzinek.Czekam na wynik,oby pomyślny.

    • @pasiekaniemalipy
      @pasiekaniemalipy  2 года назад +4

      @@lesawmikolajek5411 No tak, "pańskie oko konia tuczy" i to się sprawdza też przy pszczołach:). Dam znać co z tego wyszło - sam jestem ciekaw. Tutaj właśnie jest odpowiedź dlaczego pszczelarstwo to takie piękne hobby - pszczoły mogą zawsze zaskoczyć i edukacja nie ma końca. Pozdrawiam, dzięki za odwiedziny.

  • @lukasz499
    @lukasz499 2 года назад +6

    Cześć Remek. Sądzę że to może być nowy program UL plus 😉

  • @martafitkowska977
    @martafitkowska977 2 года назад +5

    Fajnie opowiadasz. Pozdrawiam Robert i Marta

    • @pasiekaniemalipy
      @pasiekaniemalipy  2 года назад +1

      Dzięki za dobre słowo, pozdrawiam również:)

    • @martafitkowska977
      @martafitkowska977 2 года назад +2

      @@pasiekaniemalipy Chętnie jakieś forum pod patronatem pasieki Nie ma lipy.

    • @pasiekaniemalipy
      @pasiekaniemalipy  2 года назад +1

      @@martafitkowska977 Ja to właśnie jestem z tych co jeśli już szukają jakiejś porady to wolę to w formie pisanej niemniej na tyle na ile mam potrzeby to wracam na Ambrozję. Darzę te forum wielkim sentymentem a wpisy archiwalne stamtąd to jest po prostu kopalnia złota:)

    • @martafitkowska977
      @martafitkowska977 2 года назад

      @@pasiekaniemalipy Właśnie za pytania Do Pana Prezydenta zostałem wyautowany.

    • @pasiekaniemalipy
      @pasiekaniemalipy  2 года назад

      @@martafitkowska977 Znaczy się Pana Romana;)?

  • @michanerkowski3617
    @michanerkowski3617 2 года назад +1

    Cześć, mam identyczną sytuację, późną jesienią jedna rodzina buczała, zachowywała się jak bez matki i połączyłem ją z inną. Jakie było zaskoczenie kiedy zimą odkryłem dwa kłeby w tym ulu..dałem ramkę na górę i zobaczymy co dalej.

    • @pasiekaniemalipy
      @pasiekaniemalipy  2 года назад

      Miło wiedzieć, że nie jestem sam z taką sytuacją;). Pozdrawiam!

  • @ukaszklein6836
    @ukaszklein6836 2 года назад +1

    Miałem taki przypadek a powodem było ramki środkowe zalane i zasklepione od góry do dołu. Poradziłem w taki sposób że ramki że środka dałem na boki a rodzinkę sciesnilem do środka.

  • @MM-dl7ef
    @MM-dl7ef 11 месяцев назад +1

    CHCIAŁBYM ZWRÓCIĆ UWAGĘ NA JESZCZE JEDEN PROBLEM ;PSZCZOŁY SĄ ROZBUDZONE ;NALEŻAŁO BY SPRAWDZIĆ PADŁE PSZCZOŁY ROZGNIEŚĆ CZY NIE MAJĄ NADMIAR KAŁU ;MOGĄ BYĆ ŻARŁOCZNE NA SKUTEK NZEMY C ;DLA PEWNOŚCI MOŻNA PODAĆ RAMKE Z PIEŻGA NAJLEPSZE LEKARSTWO NA NOZEMY.ŻYCZĘ WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO W NOWYM ROKU.

  • @arkadiuszzielinski7971
    @arkadiuszzielinski7971 5 месяцев назад

    A ja miałem taką sytuacje - dwie (zaznaczam ze mało wiem jeszcze i cały czas się uczę) ze pszczoły oddzielały mi sie od kłębu i tworzył się mały gdzieś z boku - ale łączyły się i ok (w wielkopolskim). na WP nie zaobserwowałem.
    PS. czy macie jakąś stronę ze zdjęciami uli z kamer termowizyjnych nawet z tel typuCAT z przesuwaniem kłębiu. Jak tak poprosił bym o link.

  • @agusiasz2981
    @agusiasz2981 2 года назад

    Pięknie 🤓opowiadasz o pszczołach 👍.
    A jak rozpoznajesz "Słabiaki"?

    • @pasiekaniemalipy
      @pasiekaniemalipy  2 года назад +1

      Dziękuję za dobre słowo:). Słabiaki ogólnie to takie rodziny, które jeśli je porównamy z innymi z naszej pasieki wypadają słabiej:). I można to porównywać w różnych momentach sezonu i jeśli odstają przez dłuższy czas to można je zaliczyć do tego grona:).

  • @wisniowabarc9975
    @wisniowabarc9975 2 года назад +1

    Jak Nowy Ład to wykŕęc im miód i nie daj syropu na zimę

  • @pszola1
    @pszola1 2 года назад

    rozdzielic w srodek zatwor zalozyc beleczki wywiercic osobny wylot czekac na ocieplenie

  • @PasiekaDzikaZabudowa
    @PasiekaDzikaZabudowa 2 года назад +1

    Ciekawe co będzie w maju jedna rodzina odleci? Czy wybiorą lepszą matulę? Takiej sytuacji jeszcze nie miałem...

    • @pasiekaniemalipy
      @pasiekaniemalipy  2 года назад +2

      Siemanko, zrobię tak jak opisał to Krzysztof powyżej w komentarzu więc jeśli obie rodziny przeżyją to na wiosnę rozdzielę je. No ale nie ma co dzielić skóry na niedźwiedziu przed nimi jeszcze 3 miesiące biedy:)

    • @PasiekaDzikaZabudowa
      @PasiekaDzikaZabudowa 2 года назад +1

      @@pasiekaniemalipy W takim przypadku zadbaj o pokarm żeby miały co robić:) Inaczej mogą się atakować. Bynajmniej tak mi się wydaje pozdrawiam:)

    • @mkpasiekakrzysztof185
      @mkpasiekakrzysztof185 2 года назад +6

      @@PasiekaDzikaZabudowa z całą pewnością mogę koledze tutaj podpowiedzieć że obie rodziny będą współpracować ze sobą na jednym wylotku bez żadnej agresji, mało tego jest to przepiękny widok gdy obie rodziny znoszą pyłek i wiedzą gdzie go mają zanieść Pozdrawiam serdecznie

  • @poter70nowak64
    @poter70nowak64 2 года назад +1

    mówił Ci ktoś że masz podobny głos do gościa (albo on do Ciebie 😁) z pasieki Aron? z tym że on zakonczył nagrywanie i wyjechał do UK. pozdrawiam

    • @pasiekaniemalipy
      @pasiekaniemalipy  2 года назад +1

      Haha, oglądałem Arona, dobra seria bez oszustwa:)! A ten odcinek końcowy to był taki jakiś przygnębiający, że do dzisiaj pamiętam jak błąkał się po Jukeju;). Zaraz sobie odpalę i porównam bo jesteś pierwszy z taką uwagą:)

  • @1kcal915
    @1kcal915 2 года назад +2

    Dwie matki, jeśli są nie powinny ich prowokować do ścinania się, Dalej siedzą w jednej skrzynce, gdzie zapachy się mieszają. To że są agresywne o tej porze, zwłaszcza kiedy jest ich tyle na górze, to chyba nic dziwnego. Mają więcej genów dziadunia. One mogły się podzielić przez to ocieplenie niekoniecznie przez matkę. Generalnie pszczoły w kłębie mało przejmują się matką. Dowody namacalne są przy zimowaniu w ilzolatorach. Kłąb nie przestawi się tak aby objąć matkę w izolatorze. Potrafi ją porzucić. Jednak jeśli to była by dodatkowa matka, to rozdziel kłęby kratą odgrodową, aby się nie ścięły matki nawzajem. Zawsze jest możliwość, że dziabną się obie. Dopiero gdy matki rozstrzygną sprawy między sobą pszczoły będą się intensywnie mieszać i wypraszać z ula tą słabnącą. Jeśli jest to układ dwumatkowy, to możesz wykorzystać jedną jako booster na wiosnę. Zestawić je w pionie nad sobą. Korzystające z wzajemnego ciepła mogą ci szybciej "wyprodukować" pierwsze p[okolenie zimowo wiosenne i to o połowę, czyli o ~10dni. Pszczoły nie będą czekać na czerw do wychowania. Również później możliwości wychowu młodej pszczoły przez pszczoły są większe niż możliwości czerwienia matek. Jest to "zapas" siły na wychowanie i loty po pierwsze pożytki, które jako pszczelarz możesz im ograniczyć.
    Masz okazję, więc się nią pobaw.

  • @adamkiertowicz9520
    @adamkiertowicz9520 2 года назад

    Kochaniutki źle masz ułożone ramki w ulu.sam je przedzieliłeś dając nowsze ramki w środek gniazda.z jednej strony jak i z drugiej strony po dwie ramki należy umieścić w środku a nowsze po bokach wówczas same pszczoły podejmą decyzję ,którą matkę wybrać

  • @sylwestern.4108
    @sylwestern.4108 2 года назад

    Krzysztof ma raczej rację skoro się zcinają, przegroda i po sprawie. Pozdrawiam

  • @paweljob2574
    @paweljob2574 2 года назад

    Witam.moze troche nie na temat.prosze mi rozpisac jak i kiedy leczy pan ambrazolem .jak wyglonda pana leczenie pszczol.ja lecze wszystkim po troch i skutek tski ze padla mi przedchwila rodzinka.kupuje drogie matki sieje rosliny miododajne i dzewa .a miodu? 6 kilo z rodziny i do tego.rodziny padsją.widze ze problem lezy w warozie.i stad moja prozba do pans

  • @harpmojatuba2951
    @harpmojatuba2951 2 года назад +6

    A skąd pewność, że są dwie matki? Kłąb z tego co pamiętam z lektur potrafi się podzielić jeśli rozdzielimy czerw. W środku masz chyba nowsze ramki niż po bokach. Nie włożyłeś tam zimnych jasnych plastrów? Co do podejrzeń o działalność ryjówki. Nie znasz dnia i godziny to mogą być bardzo przebiegłe stworzenia. Nikt tego nie badał do tej pory.

    • @pasiekaniemalipy
      @pasiekaniemalipy  2 года назад +5

      Lubię takie podejście jakie zaprezentowałeś:). W pszczelarstwie to cenna cecha niemniej zwróć uwagę jak pszczoły reagują na siebie gdy podnoszę powałkę - są agresywne. Nie zmieniałem szyku ramek, jest dokładnie tak jak było przed przesiedleniem. To że się ścinały zauważyłem już po przesiedleniu - był ostry ruch na wylotku ale nie chciałem wtedy robić przeglądu żeby nie zaogniać sprawy. Otworzyłem ul po kilku dniach i sprawa się wyjaśniła. Co do ryjówek to bardzo je polubiłem, takie małe sprytne drapieżniki. Okazało się, że weszły też do poliuretanów przez te mini oczka co jest wyczynem godnym jogina z dwudziestoletnim stażem:).

    • @harpmojatuba2951
      @harpmojatuba2951 2 года назад +3

      @@pasiekaniemalipy Dzięki Twoim odcinkom też bardzo polubiłem ryjówki. Tym bardziej, że to u Ciebie się goszczą a nie u mnie. 😁 Sobie przypomniałem, że jak się ten czerw podzieli to pszczoły na jesieni potrafią sobie matkę jeszcze wyhodować z jakiejś larwy. Agresja jest tutaj ciekawa, że o tej porze roku mają jeszcze ochotę na takie niegodne współczesnej mieszkającej w europie pszczoły. Gen dziadunia działa.

  • @sylwestern.4108
    @sylwestern.4108 2 года назад

    Na Ukrainie są ule nawet z trzema matkami, ule są jednak szersze.

    • @pasiekaniemalipy
      @pasiekaniemalipy  2 года назад +1

      Tu właśnie jeśli je przegrodzę to w okolicach marca - kwietnia trzeba będzie jedną przesiedlić bo nie będzie gdzie uciekać z ramkami niemniej do tego jeszcze daleko, pozdrawiam, dzięki za odwiedziny.

  • @mateuszpaleczka9875
    @mateuszpaleczka9875 2 года назад

    krainka PiS i buckfast PO 🤣

  • @sebastianmarciniuk4906
    @sebastianmarciniuk4906 2 года назад

    ------------- ruclips.net/video/RF8kwQVnpc4/видео.html ------------ dobre