Według mnie, wszelakie blokady napraw, DRM, czy też specjalne postarzanie sprzętu, powinno być traktowane jako działania na szkodę konsumenta i działania monopolistyczne. Powinniśmy w końcu się zbuntować przeciwko takim praktykom
Prawda jest taka że podczas projektowania zasilaczy powstaje bardzo dużo błędów konstrukcyjnych i albo tak się z tym śpieszą i nikt tego nie sprawdza albo jest to robione specjalnie a najpewniej jedo i drugie. Ale na pewno kiedyś robili lepszy sprzęt, sam mam telewizor LG który ma 12 lat i śmiga jak nowy
Mam LG 42" Smart, 100hz Full HD, do tego w 3D i działa od marca 2016r😀 nawet taki zwykły mały od 2008r i też działa bez problemu, a rok temu zakupiłem też LG tylko 55" smart, funkcje AI i zastanawiam się czy da radę tyle czasu co tamten 🤣
@@_dominik9183 tutaj jest pare kwestii, w tv nieznam producenta, specjalnie by "postarzał swoje produkty",wszystko sprowadza się do liczb, producent jak moze zaoszczedzic na jakims komponencie to to robi,bo danie kilku śrubek mniej,kondensatora o mniejszej żywotności jest o wiele tansze i jak na jednym modelu zarobią 10zł to w skali globalnej ilości leci to w miliony,produkują to tak by wiekszosc tv przetrwala okres gwarancji,a pozniej to juz nie ich bajka,a te 2-5% co sie zepsuje na gwarancji to przy naprawie albo wymianie calego tv i tak im się bardziej oplaca.Niestety wszystko sprowadza się do kasy.Pozdrawiam
Oczywiście nie życzę Ci aby psuły ci się sprzęty ale chętniej zobaczyłbym więcej takich filmów xD. A co do tematu jalibreaka i ukrytych funkcji telewizora to TAK! Rób film koniecznie. Zarówno kwestie hardware jak i software w twoich filmach są tak przedstawione że bardzo przyjemnie się to ogląda.
Dzięki za miłe słowa, cieszę się że taka jakby nie było trochę inna forma też jest ciekawa. Pewnie kwestia czasu aż coś się znowu zepsuje albo będę reanimować jakieś retro 😉
Niech raczej nie robi takiego poradnika, bo naiwne lemingi-laicy uwierzą ,że coś potrafią i pozmieniają w trybie serwisowym opcje uceglając całkowicie TV. Zero wiedzy a tylko bezrozumne kopiowanie było powodem uszkodzenia wielu urządzeń.
@@ZMASLO ciekawy filmik tu na portalu wpisz "Spisek żarówkowy czyli planowane postarzanie produktu" - mówiłeś że nie masz dowodów a czy trzeba mieć jak sprzęt psuje się zaraz po gwarancji... pozdrawiam
@@ciawares dyrektywa ta zwana jest prawem do naprawy (right to repair) przyjęta w 2023 roku, a obecnie ma być wdrażana przez kraje członkowskie w kolejnych latach. Wielu producentów np smartfonów już przygotowuje się do niej i zaczyna wprowadzać na rynek urządzenia łatwe w naprawie (wymianie np wyświetlacza czy baterii w domowym zaciszu). Mam tylko nadzieję, że nikt się nie będzie stawiał okoniem przed tą dyrektywą, bo jest dobrą zmianą.
Pamiętam jak, w 1991r., mama zakupiła do domu pierwszy kolorowy telewizor. Jeszcze kineskopowy z głęboką "doopą". To był JVC made in Japan. "Grał" codziennie od rana do wieczora, często z muzyką z MTV na full. Dwadzieścia lat później, dałem do znajomemu na działkę... W pełni sprawny, nigdy nie naprawiany. Do tego oryginalny pilot, który miał na sobie kilometry taśmy klejącej, bo popękały plastiki od setek upadków, a mimo to działał i też nigdy nie był w serwisie. Szkoda, że teraz sprzętów już tak nie produkują.
I wspaniały dźwięk stereofonicznych telewizorów CRT. Dzisiejsze "głośniki" w płaskich telewizorach to jakiejś telefoniczne pierdziawki. Miałem w latach 1996-2010 25-calowy Daewoo z dolnej półki i dźwięk był całkiem dobry, na MTV wyraźnie było słychać efekty stereo w muzyce. Dziś zapomnij o tym, dziś na posiadaczu telewizora wymusza się, żeby dokupił soundbar, który w sumie g... daje, oprócz dodatkowego pilota, dublujących się regulacji i plątaniny kabli.
Elektroda upadła. Jak czasami coś googlam i wyskoczy elektroda to wchodzę, żeby zobaczyć komentarze (nie liczę na naprawę czy jakąkolwiek pomoc). - Temat wałkowany milion razy. Zasilacz znajduje się na czarnej liście. Użyj opcji szukaj. Zamykam. - zdanie zaczynamy wielka litera a konczymy kropka! - Kolego, ban za offtop na tydzień. Następnym razem użyj opcji szukaj. itd.
Z elektrody zrezygnowałam bo zablokowali mnie konto za prośbę o pomoc, że zagadnie wymaga większej wiedzy niż posiadam. Czekam już 10 lat na odblokowanie konta. Administratorzy z elektrody to ludzie nieodpowiedzialni rozliczani za ilość nakładanych banów. To ludzie, co podcinają sobie przyszłość forum elektroda nie myśląc o przyszłości. Tak też będzie jeśli wszyscy zaczniemy płacić bez gotówkowo to tacy ludzi zaczną nam blokować karty bo coś zrobiliśmy wbrew wydumanemu regulaminowi. Żądza władzy ma straszne konsekwencje a szczególnie gdy programy piszę się z kuchennymi drzwiami. Na nic na bezpieczne hasła, to programiści sami pożałuję, że dopuszczają tylnych drzwi w bazach danych.
taka anegdota: poczatek lat 90-tych, Osrodek Badawczo Rozwojowy, ktory wtedy miescil sie na ul. Krakowiakow (niedaleko lotniska na Okeciu w Warszawie). Zajecia z poznawania sprzetu AGD. Inzynier z ktorym mielismy zajecia, tlumaczy nam tak: "tu macie przyklad spalonej suszarki do wlosow. W srodku przerwal sie drut oporowy. Koszt drutu tyle i tyle, koszt robocizny tyle i tyle. Na Zachodzie te produkty sa nienaprawialne". Spojrzelismy po sobie, bo nie moglismy zrozumiec czemu mamy wyrzucac caly produkt, skoro naprawa byla prosta i szybka. Po kilku latach juz sie nie dziwilem.
Gwarancja na większość produktów zelmera to dosłownie kosz i klient dostanie nowa sztukę. Informacja od pracownika z którym rozmawiałem już dobre 10 lat temu.
@@Piotrix48 tak jest i nie ma co sie temu dziwić, koszt produkcji takiej suszarki dla producenta nie jest duzy, a oplacenie i utrzymanie autoryzwanego serwisu to spory koszt,sprowadzanie konkretnych części jest bardzo kosztowne bo to leci z chin w 99% przypadków, dlatego producentom jest po prostu taniej dac nową sztukę niż naprawiać drobne agd ,bo koszt logistyki przewyższa cene produktu. Pozdrawiam
@SoloWarrior123 No do pewnego momentu był szczyt technologiczny, a od paru lat tandeta, szajs i kastrowanie z funkcji elektroniki, samochodów, nawet jak wyda się majątek
LG, Samsung I Apple są z tego znane, że regularnie otrzymują kary za celowe działanie na szkodę konsumentów. Jest taki już dość stary film "Ściemy wielkich marek" na CDA, gdzie reporterzy dokumentują nieuczciwe praktyki LG, właśnie awarie planowane zaraz po gwarancji i brak możliwości samodzielnej naprawy. W tym filmie sprzed wielu lat znajdziesz swoją własną historię i takie samo doświadczenie z serwisem. Jest tam też opisane jak LG celowo montuje wrażliwe na przegrzewanie komponenty zaraz przy bardzo gorących radiatorach, by z pewnością padły po gwarancji. Dokładnie ta sama praktyka i te same koszty naprawy. Należy uświadamiać ludzi o tych praktykach i namawiać do głosowania portfelem, czyli nie kupować produktów tych marek.
Niby masz rację ale... Chcesz walczyć z hydrą 😂 Wywalasz z listy zakupów najlepszych producentów tylko po to by zrozumieć ze Hisense, Skyworth i Chunqua robią to samo a Vostel po prostu jest niechlujny
@@Grzechoo SONY owszem dobre, ale bez smart TV! Smart TV w SONY to zazwyczaj Android TV. Po 3-4 latach zamula trochę i ma dziwne jazdy. Pamiętam jak taki miałem. Startował z Android TV 5.0 a z każdą aktualizacją 6.0 i 7.0 było tylko gorzej. Miał też dziwne jazdy w nocy. Sam się uruchamiał, wzbudzał (nie był włączony do sieci LAN po kablu, nie miał włączonej usługi Wake on LAN). Uruchamiał się w trybie TV z głośnością na full. I np. o 3.00 w nocy potrafił się uruchomić sam i ryk na całe mieszkanie. Jedyny sposób to na noc wyłączać go trzeba było z zasilania.
To nie było o LG lecz o Samsungu, który elektrolity montował przy radiatorze by chwilę po gwarancji puchły. Jak to wyczajono to Samsung zaczął montować jakieś dziwne kondensatory elektrolityczne, których nigdzie nie szło kupić bo te standardowe nie pasowały w obudowę.
Dziwna sprawa.. mój LG padł w identyczny sposób , tydzień po gwarancji . Eh.. te zabiegi okoliczności. Zmieniłem markę na TCL , skubaniec działa. A jest już 3rok po gwarancji 😂
Mam LG B9 55" (2019) oraz LG C2 42" (2022) oba działają bez problemu, film bardzo przydatny który może pomóc wielu użytkownikom. Brawo!!! więcej takich filmów.
Wspominacie tu w komentarzach o wymianie tranzystorów na mocniejsze. Ja nie zalecam amatorowi wymiany na mocniejsze. To tranzystory kluczujace. Jest tam wysoka częstotliwość otwierania i zamykania złącza. Ważny jest parametr pojemnośi bramki ale amator nie wie. Spojrzy tylko na napięcie i prąd. I mozliwe ze tranzystor bedzie mial problem z całkowitym otwarciem lub zamknięciem złącza.
Dziwię się, że na TME nie było tych tranzystorów i trzeba było ściągać je z Chin. A co do szybkiego porównania parametrów, polecam FindChips, ewentualnie Octopart.
Nie przesadzaj, w PFC częstotliwość to max.100 kHz. To zwykły układ podwyższający, tylko że wysokonapięciowy. Te tranzystory są po prostu źle dobrane, trzeba dobrać 650V, ale z mniejszym niż 0.28 Ohmów RDSon. W nowoczesnych MOSFETach pojemności bramki są z reguły podobne, bo to wynika z technologii.
Użyte tranzystory za małej mocy, kondensatory elektrolityczne przytulone blisko radiatorów, żeby szybciej schły i generalnie praca komponentów na granicy ich wytrzymałości elektrycznej oraz cieplnej. Ścieranie oznaczeń z elementów. Znane od lat praktyki producentów. W sumie dziwne, że ktoś jeszcze tego nie wie jak siedzi w świecie technologii ;p
O tym właśnie pomyślałem, że jeśli tranzystory padły to te też mogą szybko paść jeśli są wlutowane takie same. Ale dobrać inne to jeszcze wyższa szkoła jazdy, zacząłbym od 1-2 wyższych w tym samym typoszeregu.
Dziwne jest to ze wszyscy się godzą na takie praktyki i nie buntują. A wystarczyłoby nie kupować wyrobów np LG i po pół roku sytuacja by się odmieniła. Ale nie ma solidarności w narodzie (szeroko rozumianym)
Brawo dla Ciebie. Niestety jest tak jak podejrzewasz, lata temu pracowałem w firmie "córce" tej marki, nie jeden kontroler wiele by powiedział. Bardzo dobrze że to pokazałeś i opisałeś, dobrze też że mamy jeszcze serwisy nie zależne.
W kwestii lutowania - do nauki polecam zakup płytki uniwersalnej i 50-100szt. rezystorów (mogą być najtańsze jakie dostaniesz na portalach aukcyjnych). I tak sobie załóżmy po nawet kilka minut dziennie lutuj do tej płytki. No i oczywiście wylutowywanie elementów z absolutnego szrotu. Polecam serię Dekompozytora "Ekstremalna Dekompozycja"
Podobny przypadek miałem w monitorze LG. Z dnia na dzień uruchamiał się coraz wolniej aż przestał. Wyszukiwareczka i od razu temat uszkodzonego zasilacza. Wymiana wszystkich kondków na markowe, bo to co tam siedziało to nawet nie wiem jakiej było marki. Monitor działał o wiele dłużej na tych wymienionych niż oryginalnych. Obecny LG 1440p trzyma się dzielnie. TV Samsunga z 2013 roku 40" FHD 3D z wyższej półki z tunerem SAT. Miesiąc temu chwila grozy, bo żona komunikuje telefonicznie że trup. Myśle, oho okazja do wymiany na OLEDa 4K. W domu fałszywy alarm. Pociągnęła za przedłużacz i drugi koniec przewodu wyszedł do połowy z gniazda zasilania w TV. 11 rok działa nadal i nie ma zamiaru się popsuć. Swego czasu idę do śmietnika wywalić śmieci a tam w pudle ekspres do kawy. Można powiedzieć średnia półka na oko 14 letni. Nie miałem w domu, myślę wezmę naprawię. Rozebrałem na części, umyłem, pozmieniałem uszczelki i zużyte komponenty za jakieś może 200 zł w sumie (pompa wody, cylinder zaparzacza, uszczeleczki i jakieś pierdolety). Ekspres zapitala jak nowy. Plus taki, że do starego typu znalazłem wszelakie serwisówki na internecie, więc było na czym się uczyć. Materiałów na YT też co nieco na temat tego ekspresu, który w dniu premiery kosztował ponad 4 tys. zł. Nowy Melitty zaczął szwankować 2 tygodnie po zakupie, zdążył już odwiedzić serwis z marnym skutkiem, bo nadal nie działa do końca jak powinien. Taka dziś jest jakość sprzętu. Do tego żadnych materiałów dla zwykłego Kowalskiego. Serwisówki posiadają tylko autoryzowane serwisy. W sieci też za wiele nie ma, bo za młody sprzęt który teoretycznie się nie psuje, albo rzadko. Na każdym kroku widać, że sprzęt robi się jednorazowy, nienaprawialny lub naprawialny w kosztach nieopłacalnych. Producent zaciera rączki, bo ludzie kupują oczami i sugerują się opiniami portali, sklepów RTV AGD, które są wystawiane po 1-2 tyg, po zakupie, kiedy sprzęt pachnie nowością, właściciel się jara, widzi przepaść między swoim starym TV 32" HD. Nikt po 2-3 latach nie przyjdzie i nie napisze oceny krytycznej. Więc biznes kręci się dalej, nieświadomi ludzie kupują piękny szrot za grube pieniądze a za 3-4 lata jak się zepsuje, polecą po nowy, szybszy, 8K czy jakie tam jeszcze K marketing wciśnie. I tak się zarabia pieniądze. Wiecznie działający sprzęt nie opłaca się producentom, bo nie wcisną nikomu nowego skoro stary działa. A właśnie się zastanawiałem nad takim modelem LG. Dobrze wiedzieć, że mają problemy z zasilaczem. Dobrze, że usterka łatwo naprawialna. Dzięki za ten film i pozdrawiam serdecznie.
W wypadku telewizorów jest duża baza części pochodzących z rozbitych. Zamiast tracić czas przez amatorów zanosi się do serwisu albo kupuje gotowy element - zasilacz, płyta główna, tcon, podświetlenie. Najczęściej element używany to koszt 100-200zl. Zasilacze się bez problemu naprawia, płyty główne znacznie ciężej. Amator nie zdiagnozuje niczego, jeśli akurat nie trafi na wpisy dotyczące jego przypadku. A i elementów nie trzeba kupować takich samych. Wystarczy dobrać dostepne zamienniki, zwłaszcza tranzystorów. Zauważ że skoro oryginały uległy uszkodzeniu to założeni takich samych aż prosi się o powtórzenie usterki po pewnym czasie....
Miałem o tym pisać. Jeżeli te tranzystory poleciały po niezbyt długim czasie, a nie jest to odosobniony przypadek, to najprawdopodobniej nie są one prawidłowym elementem na warunki panujące w układzie i prędzej czy później usterka się powtórzy. Trochę researchu na TME i z pewnością znalazłyby się zamienniki tranzystorów tańsze i z lepszymi parametrami (jeżeli tylko driver tych tranzystorów będzie w stanie podać odpowiednio większy prąd ładowania bramki). Kondensatory oraz bezpiecznik również bezproblemowo się znajdzie.
Ogólnie prawo powinno zapewniać kilka kwestii, bo korporacje zaczynają coraz bardziej szaleć w tym temacie. Po pierwsze, schemat obowiązkowy, nie ważne, czy to TV, monitor, czy karta graficzna, ma być i kropka, po drugie, umyślne umieszczanie wrażliwych komponentów, koło tych najbardziej się grzejących, permanentnie zakazane, po trzecie, części powinny być ogólnie dostępne, po czwarte, części powinny być łatwo wymienne, jak chociażby ten zasilacz, po piąte, celowe postarzanie sprzętu, jeśli zostanie udowodnione, mają obwiązek od każdego, a to kompletnie od każdego dany model przyjąć, nie zależnie, czy działa, czy nie działa, wszystkie te modele mają przyjąć od ręki i oddać pełną kwotę, jaką się zapłaciło, nie ważne czy minie 5, czy 10 lat.
Hyhyhy… Samsung w jakiejś linii telewizorów umieścił kondensatory ostatniej sekcji zasilania tak blisko radiatorów tranzystorów przetwornicy napięcia, że wytrzymywały około… 26-30 miesięcy pracy ;) zwykle przy ich awarii leciały też tranzystory. Taki „przypadek”. Wymiana pomagała na kolejne 30 miesięcy. Jakaś francuzka telewizja nakręciła o tym „reportaż śledczy” ;) w którym pan elektronik amator przerysował z płytki schemat do Eagla czy jakiegoś takiego innego programu i przeprojektował płytkę na nowo i sprzedawał je jako alternatywę, dając dożywotnią gwarancję :D
To i ja się pochwalę, przy zbiórce elektrozłomu zauważyłem tv coś koło 60 cali, 4k... Przecież nikt nie wywala działającego telewizora prawda? No i prawda, ale najważniejsze że matryca była cała a jeśli matryca jest cała, to najdroższy element telewizora który zawodzi mamy teoretycznie sprawny. Podłączam pod prąd i co? I matryca cała! Świeci, jest obraz. Ale są takie zaciemnienia na całym ekranie. I co się okazuje? Padła część podświetlenia telewizora. A ile kosztuje podświetlenie? 200zł na Ali. Dziękuję, dobranoc, za 200zł sztosowy telewizor 4k. Opłaca się naprawiać takie rzeczy.
@ZMASLO na elektrozłomie można eksperymentować do woli, jak nie zadziała to trudno, ale jak zadziała to jaka frajda. Kiedyś też bym się za takie rzeczy nie brał, bo się bałem lutowania i tak dalej i co? I sobie poza grzebaniem w kompach, przelutowaniach biosów w płytach itd wymieniam sobie czasem coś w telewizorach i one potem ożywają (bo np jeden kondensator za 5zł padł). Także z tym lutowaniem nie ma co się bać, trzeba tylko mieć na czym się uczyć.
@@franzbeckenbauer242 Miałem podobny temat ileś lat temu. Idę wyrzucić śmieci do lokalnego śmietnika i patrzę, telewizor. Ładny, zadbany, matryca wygląda na całą. Zabrałem do domu, podpiąłem, martwy. Chwila grzebania w zasilaczu, kilka elektrolitów spuchło i robiło zwarcie. Wymieniłem, telewizor chodził jak nowy jeszcze ze 3 lata ; p
Fajne strzały. Ja naprawiłem samsunga D5500 uwaga propan-butanem do zapalniczek ;-) Mam go od nowości i był bezawaryjny przez 12 lat jednak wpadł w bootloop. Oczywiście jest to uszkodzenie pamięci,trzeba kupić nową,zaprogramować...blebleble jednak na yt znalazłem jakiś filmik gdzie gość zamraża pamięć i tv odpala. Okey. I tak plyta główna w najgorszym wypadku do wymiany więc próbuję i... tv dziala już rok.
Z perspektywy elektronika z wykształcenia i programisty z zawodu. Opowiem w skrócie jak to wygląda od zaplecza. Przedstawiona w materiale usterka dla osoby, która zajmuje się tym zawodowo jest błahostką. Pomijając aspekty posiadania "podstawowej" wiedzy dotyczącej elektroniki czyli "co z czym się je" i narzędzi to uważam na podstawie wieloletniego doświadczenia, iż postarzanie produktu to nie jest mit. Korporacje nie mogą tworzyć zbyt trwałego sprzętu jak np. w latach 90 Daimler czy Philips. Tam gdzie jeszcze księgowego nie było tam sprzęty śmigają po dziś dzień. Skąd to wiem? Ano stąd, że pracuję dla takiej jednej korporacji i widzę to od zaplecza. Ma wytrzymać tyle i tyle i typowy klient zrobi "go next" w markecie. Dlatego po pierwsze należy kupować sprzęt klasy korporacyjnej/biznesowej, bo to się zwróci bezawaryjnością i długością życia sprzętu. Przykłady umyślnego "postarzania produktu" - płyta główna i sekcje zasilania. Na dobrych płytach głównych chociażby kondensatory filtrujące są wysokiej żywotności osłonięte np. radiatorem z daleka od źródeł ciepła. Mosfety są ze znacznym zapasem prądowym. Dla korporacji oszczędność 1 centa na elemencie razy ilość sztuk oznacza np. bańkę w kieszeni przy masowej produkcji. Zewnętrzni dostawcy czasami dają ciała i elementy nie spełniają założeń. Czasami sprzęt przechodzi przez testy w fabryce, ale... Przy wymianie kondensatorów należy wybierać te same pojemności, tolerancje, ewentualnie ESR, uwzględnić lokalizacje i podatność na ciepło i... jeżeli jest możliwość to przy wymianie z zachowaniem ww. można zastosować na wyższe napięcie jeżeli się zmieści. W przypadku wymiany tranzystorów należy je dobrać tak aby podziałały dłużej czyli patrzymy na notę katalogową i szukamy lepszego, z np. lepszą wydajnością prądową, który nie jest awaryjny. Polecam TME lub pokrewne rozwiązania. Wyznaje zasadę, że jeżeli coś spełnia moje oczekiwania to należy to naprawić, aby nie produkować dodatkowych elektrośmieci. Czasami nawet jeżeli koszt naprawy przewyższa wartość sprzętu (kluczowe w przypadku serwisów). Sama naprawa przedstawiona na materiale to koszt 150-200 zł (prąd, wiedza, lokal, paliwo, zus, nfz, haracz dla fiskusa i miliony innych podatków) + koszt elementów w cywilizowanym serwisie. Znam kilka, które lepią takie tematy na potęgę i dobrze się przy tym bawią. W autoryzowanym jest cały protokół/skrypt/procedura. Tam nie bawią się w wymienianie elementów uszkodzonych na PCB (rynek użytkowy) tylko wymianę całych modułów stąd taką cenę podali. Nic nadzwyczajnego szczerze mówiąc. Taka jest polityka firmy. To jak z drukarkami... W teorii im droższą kupisz tym dłużej posłuży i tańsza będzie w eksploatacji. Ostatnio konfigurowałem 20 letnią drukarkę laserową, która jak na złość nie chce zdechnąć, a ma nalatane leciutko milion przebiegu. Eksploatacja tania jak barszcz, na OLX nie występuje, bo nikt o zdrowych zmysłach nie sprzeda klepacza faktur :) To prawda, że w wielu przypadkach nie ma schematów (głównie mowa o nowych) gdzie jest to bolączka dla serwisów zewnętrznych o ile nie mają "swoich dojść" do "wycieków danych poufnych". Musicie zrozumieć, że "wiedza kosztuje" i firma musi zarabiać, a nie działać charytatywnie. Jako ciekawostkę nakieruję na to jak firma produkująca Fluki postępuje z klientem. Zepsuje się stary sprzęt, wysyłka do producenta, odpowiedź, że nie mamy takiego na podmianę i nie mamy komponentów aby naprawić ale możemy np. odkupić od Pana ten sprzęt do analizy i w finale klient dostaję nówkę za zero złotych. To coś jak Volvo robi w niektórych przypadkach. Oczywiście nie mówimy o Polskim rynku, który jest pełny patologii i traktowany jak rynek 3 świata/afrykański czyli tzw. wolna amerykanka - kto kogo bardziej wydyma, taki Fred niestety... W skrajnych przypadkach kiedy niemożliwa jest naprawa/ustalenie przyczyny to można wymienić w TV cały moduł zasilający na ala "nieoryginalny", płyty główne też tak można kombinować przy czym niektóre funkcjonalności zostaną wycięte. Najgorszą opcją uszkodzenia są układy z pamięcią, które nie mają kości obok aby SVOD'em zczytać. Jak taki układ dostanie strzała i jest to coś nowego to niska szansa na to, że dostanie się wsad/dump. Bardziej na zagranicznych forach i/lub kopie takiego oprogramowania z bliźniaczego modelu o ile zna się kogoś kto ma. Ogólnie idzie to w kierunku uniemożliwienia napraw i coraz większej ilości rzucanych kłód pod nogi dla serwisów niezależnych. Odnośnie telefonów i baterii - z tego co pamiętam walnęli dyrektywę, że baterie ma być wymienialna... czyli tak jak było dawniej. To był celowy zabieg aby sprzęt był jednorazowy albo na granicy opłacalności naprawy. Zazwyczaj wymiany ekranów w cywilizowanych telefonach na części genui/OEM to pół wartości telefonu liczone z robocizną (nie mam na myśli budżetowców). Problem polega na tym, że dostępność części serwisowych będzie obligatoryjna, a to wymaga magazynu czyli dodatkowy koszt, który poniesie finalny ostateczny odbiorca vide klient. Następnie taka zleżała bateria po x latach nie do końca hm... będzie gitara czyli jej chemia przez x lat leżenia zrobi swoje. Jak widzicie napuchnięty telefon/tablet to jest znak, że trzeba zająć się tematem quick zanim zrobi bałagan, a w skrajnych przypadkach pożar w chałupie. Napisałbym więcej ale NDA :3 Pozdrawiam wszystkich wariatów i prawdziwych druciarzy co zjedli na tym zęby, szacuneczek za odwalone roboty i godziny spędzone przy diagnozach i głowienia się. PS Jeżeli chcecie się bawić w takie tematy i macie zacięcie do nauki, samozaparcie i wolne środki to dacie radę. Podstawa to odpowiednia chemia, wiedza dotycząca pomiarów i dobrej klasy sprzęt oraz praktyka! Bo teoria teorią, a praktyki nigdy nie przeskoczy. Suma doświadczeń to podstawa i należy przyjąć z góry, że jest sporo osób, które żerują na niewiedzy klienta czyhając na jego pieniądze z kieszeni.
Witam co to znaczy kupować sprzęt biznesowo - korporacyjny odnośnie filmiku z naprawy tv? Jakie marki Pan Poleci TV ja Sony ale cena odstrasza Pozdrawiam
@@Internetowy-Ludek Tanie mięso psy jedzą. Dawniej używałem LG, które mam po dziś dzień i służą mi jako serwisowe do testów sprzętów. Jedyne awarie w nich to skończone moduły zasilania. Po 8-10 latach to całkiem niezłe wyniki jak na pracę 24/7. Podświetlenia nie padły o dziwo. W swojej sekcji w pracy wykorzystujemy Fujitsu i jak na złość nie chcą paść. W konfiguracji 2, 3, 4 lub 6 sztuk na stanowisko. Prywatnie do grania LG UltraGear i Samsung Odyssey ale nie jestem zwolennikiem OLED'ów, bo preferuję IPS'y. Z Samsungami jest taki problem, że trzeba znać bolączki określonego modelu, bo są niezłe jazdy z synchronizacją. Ponadto trzeba uważać na dystrybucje na kierunku bliskiego wschodu (vide "Tureckie dystrybucje"), bo na polskim rynku pojawiły się "podróby" na znanym portalu aukcyjnym, które od początku są z błędami fabrycznymi. Co do Sony to nie wypowiem się pozytywnie ani negatywnie, bo nie korzystam. Telewizory to przeżytek chyba, że do giercowania na konsoli. W systemach bezpieczeństwa i monitoringu wykorzystuje się np. Leyard'y, które tyrają 24/7. W conference roomach walą np. takie www.lg-informationdisplay.com/industries/corporate i www.samsung.com/pl/business/monitors/ Z kolei dla grafików to oddzielna para kaloszy, gdzie chociażby odzwierciedlenie kolorów jest bardzo ważne. Ze swojej strony powiedziałbym, że nie polecam monitorów ASUS'a, bo wiecznie były z nimi problemy ¯\_(ツ)_/¯
@CapaciousCore Nie zawsze cena świadczy o jakości Do LG mam uraz psychiczny(parę rzeczy padło) Sony paść jakoś nie chce hehehehe ale chyba warto trochę przeplacic Dzięki za odp i miłego wieczoru życzę.
@@Internetowy-Ludek Zgadzam się z Tobą, że nie zawsze tak jest, że cena jest adekwatna do jakości. Niuanse modelowe robią swoje*. Proste przykłady do analizy. Ten sam model karty graficznej markowany MSI, Zotac, ASUS, Gigabyte, PNY - rzut okiem na budowę PCB, rozkład elementów, chłodzenie, zastosowane komponenty. To samo tyczy się płyt głównych. Osobiście względem 2 ww. preferuję MSI, a do ASRock'a, Gigabyte i ASUS'a jestem negatywnie nastawiony, bo miały fakapy i to nie ogryzki budżetowe, a płyty po kilka koła cebulionów/each. Przykład routerów - do zwykłych celów prywatnych TP-Linki, w których można wgrać OpenWRT/DD-WRT na otwartych sterownikach. Dla bardziej wymagających ASUS'y z opcją OpenWRT. Na potrzeby komercyjne MikroTik, Cisco. Każdy "element" wyposażenia ma swojego faworyta. Dawniej jechałem na AMD i nie, nie jestem fanboyem. Obecnie Intel ale tylko do 12 generacji ze względu na odwaloną lipę i możliwość wygaszenia IME, gdzie w AMD jest to hardwarowe zagranie (PSP). To tak jak z marketingowym bełkotem. Co z tego, że CPU ma X rdzeni, Y wątków, Z taktowania skoro liczy się realna możliwość wykorzystania zasobów i ilość operacji na sekundę i technologia zastosowana, w tym np. "przewidywanie wyniku instrukcji". LG podałem tylko w kontekście monitorów/telewizorów, innych sprzętów tej marki nie polecam (lodówki, pralki, etc). Za starych czasów robili fajne smartfony. * vide ostatni skandal z 12VHPWR - polecam materiał na ten temat na Gamers Nexus
Zgoda poza dwiema uwagami. Księgowi byli w korporacjach zawsze po prostu kiedyś nieco inaczej wyważano kwestie stosunku jakości, do ceny i kosztów. Poza Telewizorami i komponentami elektronicznymi samodzielna wysoka jakośc Philipsa zaczęła się kończyć pod koniec lat 80 jak i produkcja u niego taniego RTV i to nie z powodu niemocy technicznej a z powodów ekonomicznych i mentalnych. Bo produkcja japońskiej i koreańskiej elektroniki była silnie dotowana przez rządy tych krajów. Polecam zapoznać się z pojęciami MITI i Japanese Dumping. Tak jak potem Chiny. Kraje Zachodu niestety nie chroniły tak mocno swojej produkcji w tych sektorach. Więc philips coraz bardziej montował azjatczyzne pod swoją marką w latach 90. Poza TV.
Ceny częsci zazwyczaj ustala producent danej marki. Model z wyższej, półki, nietypowy, premium - to cena części w górę. Dodatkowo marka. Za dany znaczek tez należy się odpowiednia cena. Tak samo w AGD, motoryzacji... Co do naprawy, to lepiej zastosować zamienniki w obudowach nieizolowanych (czasem trzeba drobną zmiane zrobić, ale po takim zabiegu tranzystor / y lepiej odprowadzając ciepło do radiatora. Super, że podjąłeś się tej naprawy. Przy tak dużych wymiarach TV, to największe ryzyko jest o matrycę. Nieumięjętne przenoszenie, kładzenie na nierównej powierzchni, transport bez zabezpieczeń, czyni matryce na łatwe uszkodzenie.
Kiedyś kupiłem na olx Sony KDL-55HX920 nie włączający się ze sprawną matrycą. Ten telewizor wyświetlał kod błędu poprzez miganie czerwonej diody zasilania więc diagnozę postawiłem bez rozkręcania. Wymieniłem zasilacz za 200zł i do dzisiaj chodzi :D
Kupiłem tv lg po 2latach wypaliły się diody i zaczął świecić na niebiesko, nowe diody w serwisie 150euro. wiec zamówiłem diody na Ali za 29euro z przesyłką. Szybka wymiana w domu, telewizor działa do dziś a minęło już 3.5 roku. czasami warto samemu cos naprawić. Najważniejsze się nie bać i robić powoli żeby czegoś nie popsuć. Fajny film pozdrawiam.
Jesteś Mistrz!! nie deprecjonuj siebie bo serio masz wiedzę i talent no i zdolności. nie znam się na naprawach a z przyjemnością oglądam, keep up da good work~!
no będąc szczerym ameryki nie odkryłeś XD, nowa elektronika jest właśnie tak projektowana żeby wytrzymała okres gwarancji i puf, kup nowy. Miałem podobną sytuację z monitorem acera, padł mi w ostatni dzień gwarancji. Wysłałem, po 3 tygodniach wrócił i co? dalej nie działał XD, więc od nowa tworzę ticket na sklepie, że monitor po naprawie gwarancyjnej dalej nie działa, i po kilku dniach otrzymuję odpowiedź od sklepu że gwarancja minęła i ogólnie to niech Pan się wypcha, na szczęście mam znajomego który jest rzecznikiem praw konsumenta, napisaliśmy odpowiedniego maila i na szczęście cała sytuacja się dobrze skończyła. I taka informacja dla wszystkich, przedmiot po naprawie gwarancyjnej dalej ma gwarancję, taką samą jak w dniu zakupu, mówi o tym art 581 § 1 kc
No nie do końca. Ma gwarancję taką samą, jeżeli dostałeś nowy sprzęt. Po naprawie gwarancja biegnie od nowa tylko na wymienioną cześć "Jeżeli gwarant wymienił część rzeczy, przepis powyższy stosuje się odpowiednio do części wymienionej."
Polecam używać do lutowania topnika gdyż oczyszcza on powierzchnie co sprawia, że dużo łatwiej cyna się rozpuszcza w wyniku czego pady są mniej narażone na przepalenie ich w wyniku czego potrafią się oderwać. Używając topnika po prostu zmniejszamy ryzyko zniszczenia PCB. Ja używam kester tsf-6502-e i jest to świetny topnik w formie strzykawki.
To teraz tak: 1. Zdejmij i otwórz telewizor jeszcze raz 😁 2. Wymień pastę i termopady (jak są) pod radiatorem gdyż następne w kolejce są niestykające kulki pod CPU albo RAM ☝ Miałem to u siebie w LG OLED i po 5 latach kulki popuściły. Pasta była konsystencji gipsu i ledwo ODERWAŁEM radiator Reballingu nie robiłem bo miałem szczęście, że taniej wyszło kupić płytę główną bo była dostępna. 🙃
Lubię takie "detektywistyczne" odcinki opisujące proces naprawy, modyfikacji etc. :) Taki tata elektronik to skarb. Wiem, bo też mam takiego, pomógł mi nie raz, żeby np. wymienić kondensatory w monitorze, albo zmajstrować spowalniacz do wentylatorów. Pozdrawiam!
zasilacze dalej padają, bo oszczedzają jak tylko mogą, nie obchodzi producentow by to bylo wytrzymale tylko tanie.W soniakach jest troche lepiej, ale znajdą sie poszczególne modele gdzie moduły zasilaczy padają na potęge, ale to raczej inni producenci maja takie problemy, sony ma bardziej problem z modułami cam w nie ktorych modelach
@@papcioblabla1210 jeden tranzystor dobrej marki kosztuje załóżmy 1.5 EUR, taki sam od Pana Chińczyka 0.5 EUR. Którego użyjesz, jeśli Twoja produkcja to 10 milionów sztuk rocznie, a w skład produktu wchodzą cztery tranzystory? Myślisz, że producenci to jakieś instytucje charytatywne?
Teraz już nie zajmuję się naprawą elektroniki. Ale naprawiałem telewizory które miały 20lat i starsze, teraz żaden sprzęt nie dożyje takiego wieku🫠 Gratuluję, udanej naprawy.
Myślę że popularność problemu to po prostu efekt skali. LG OLED czy to B czy C wersja to aktualnie najpopularniejszy model telewizora oled na rynku (a nawet na świecie). Przez parę lat (przed wprowadzeniem paneli QOLED samsunga kompletnie bezkonkurencyjni). Więc 100tys wyświetleń wcale nie dziwi - gdzie w przypadku dowolnej usterki telewizora w pierwszej kolejności zawsze myśli się o zasilaczy (czy to po burzy czy tak jak u ciebie nie chce się włączyć). Nie chcę tutaj w żaden sposób bronić korporacji jaką jest LG, tylko nie popadajmy w paranoję nie znając pełnej sytuacji oraz statystyk.
posiadam LG GX65 i juz miałem dwie sytuacje w których tv nie reagował na nic, ale u mnie pomogło wył/wł. Film zapisuje i będę wiedział na przyszłość gdzie szukać przyczyny :)
zalecam zrestartować do ustawien fabrycznych, ewentualnie poczytac o kodach serwisowych do tego modelu i znalezc opcje virgin mode albo restore to default, moze czasowo to pomoc bardziej niz wyjecie wtyczki, ale to i tak jest objaw padającej płyty głównej
@Giorgiio69 tak wiem to ale w przypadku mosfetów zawsze można dobrać coś lepszego i łatwiej dostępnego. Obecnie w konstrukcjach fabrycznych popularne jest cięcie kosztów
@@Giorgiio69 nie przesadzaj, to układ PFC, operuje na max.100 kHZ. Dobierasz tranzystor o tym samym napięciu, mniejszym RDSon i lekko większym prądzie maksymalnym. To nie jest technika kosmiczna. Bardziej starasz się, żeby odprowadzenie ciepła było lepsze, bo pewnie ekstrudowane radiatorki nie trzymają płaszczyzny.
Gratuluję. Pierwsza taka naprawa cieszy :) Ja miałem LG i Skymastera którego zwłoki mi nadal leżą. Tylko 4 wymiany taśm od podświetlenia, A w sumie sprytnie pomyślane mają. Zasilacz podaje lekko za wysokie napięcie dla diodek. A to je powoli wykańcza. jak wymienisz to pali się następny pasek.... a jak zmienisz wszystkie to i tak za rok lub 2 sie sfajczą następne. A steruje tym scalak któremu możesz naskoczyć, albo przerobić kawał zasilacza....
LG omijam z daleka, też musiałem naprawić sobie monitor. Za to mój pochodził trochę dłużej i bez problemu w necie znalazłem multum informacji co mogło się rozwalić. U mnie wymieniłem 2 kondensatory, naprawa kosztowała 6 zł :)
Chętnie bym obejrzał jakiś materiał o dodatkowych możliwościach takiego tv. Sam mam serię b8, korzystam z niego już od paru dobrych lat i też bym z nim coś pokombinował :D
Hej. Ze względu że mam ten sam model telewizora i miałem ten sam problem mogę powiedzieć że usterka powróci za jakiś czas te tranzystory znowu się spalą. By tak nie było wymień koniecznie jeszcze kondensatory C601, C602. One ulegają degradacji i nie filtrują dobrze napięć przez co uszkadzają się inne komponenty. W moim przypadku powinny mieć wartości 860nF a u mnie jeden miał 700nF a drugi tylko 200nF. Poza tym proponuję również pomierzyć wszystkie które znajdują się przy cewkach bo również ich wartości mogą być bardzo zaniżone.
6:59 Oj zdziwił byś się ja regularnie oglądam Wielkiego Elektronika, Daniela Rakowieckiego czy Dekompozytora lub inne filmiki z napraw i rozbierania sprzętu na części pierwsze właśnie do obiadu lub kolacji😅
Tego Wielkiego Farmazona, to Ty lepiej nie oglądaj, bo jest cienki jak siusiak pająka. Rakowiecki go składa jak origami. Tamten się podszkolił w konsolachi laptopach, a daj mu coś innego do zrobienia, to mota się jak włóczka w kłębku.
Fajny filmik, gratuluję naprawy :) Sam w kilkuletnim sony wymieniałem podświetlenie bo padło (też się nie włączał i migała czerwona dioda), pierwsze kody błędów znalezione w necie i już było wszystko jasne, zestaw nowych diód z listwami (wersja z chłodzeniem, oryginalne były bez chłodzenia), rozkręcenie całego tv i wymiana, pełny sukces, znowu działa jak nowy od 2 lat.
Bardzo dobry reportaż i jak oni mówią o ochronie planety jak sprzęt jest celowo postarzany by tylko tyle wytrzymał film spisek żarówkowy to opisuje na yutubie
Dobra robota z jedną uwagą: nigdy nie kładź TV matrycą do dołu na miękkiej powierzchni. Twardy, równy blat + rozłożony na nim np duży ręcznik. W każdym razie nic miękkiego co będzie uciskać matrycę.
Jeśli chodzi o lutowanie - TOPNIK (nawet pomimo tego, że większość ogólnie dostępnych cyn zawiera go w sobie). Znacznie ułatwia rozpływ cyny i sam proces lutowania.
O ukrytych funkcjach film oczywiście, na pewno obejrzę. Postarzanie produktu jest w zasadzie faktem udowodnionym. Widziałem film o tym. Zaczęło się od żarówki. Pierwsze żarówki od Edisona to mogły i ze 100 lat świecić. W tym filmie opowiadali o drukarce, która miała gwarancję wydruku 1000 kartek papieru i jak się wydrukowało ten 1000, to się psuła. Tyle, że fizycznie nic tak się nie psuło, tylko była tak zaprogramowana, aby przestała działać. Ktoś w filmie najpierw zaniósł ją do serwisu i naprawa kosztowała więcej niż nowa. A potem znalazł jakiś program resetujący chip w tej drukarce i pokazał, że po zresetowaniu normalnie działa. Tak jest wszystko tworzone, żeby nie opłacało się naprawić i żeby ludzie kupowali nowe. Niewymienialne baterie w iPhonie doprowadziły, słyszałem do pozwu zbiorowego, nawet wygranego w końcu. Swoją drogą pokazana jest tutaj hipokryzja wielkich korporacji. Z jednej strony mówią jak to dbają o środowisko, jak ekologiczne są ich produkty, a z drugiej ich polityka postarzania produktu prowadzi do ogromnych wysypisk elektrośmieci.
Mnie najbardziej śmieszy mówienie o tym, że dzięki UE możemy łatwiej/taniej/sami naprawiać swoje kupione produkty. Samochody czy elektronikę. A tak na dobrą sprawę, to prawo UE jest tak dziurawe, że wystarczy że producent stwarza pozory i wszystko jest zgodne z prawem. A śmieci jak były, tak dalej są. Przy elektronice wystarczy dać kosmiczne ceny części zamiennych, bo wtedy większości nie będzie chciało się bujać z naprawą. Łatwiej coś wziąć w raty. Wisienką na torcie jest wywalenie lutów ołowiowych, dzięki czemu sprzęt może szybciej paść. A najlepsze jest prawo do serwisowania aut poza ASO, gdzie producent nie może z tego powodu unieważnić gwarancji. Wystarczy tylko serwisować auto zgodnie z wytycznymi producenta, a więc mechanik musi mieć praktycznie autoryzację ASO, plus kupić komputery diagnostyczne od samego producenta, bo inaczej gwarancja wygasa.
Odkąd weszła cyna bezołowiowa to zalał nas elektrozłom. Jak nie pękające luty pod układami, to wąsy cynowe które uwalały sprzęt. Ogólnie UE w temacie sprzętu robi dobre rzeczy (jak te zmiany w przyszłym roku żeby każdy mógł naprawić np smartfona w swoim domu, dzięki ogólnodostępnym częściom, montowanym w sposób prosty), ale akurat ta dyrektywa zadziałała zupełnie odwrotnie.
Mam ten model, po półtora roku te same objawy, na szczęście na gwarancji wymienili płytę główną i zasilacz. Co do gwarancji możesz zawsze zareklamować sprzęt na rękojmię w trzecim roku. Rok czasu na zgłoszenie usterki pod warunkiem że usterka nastąpi podczas trwania gwarancji. ;)
Niestety korporacje nas dymają, tym razem LG miało pecha że trafiła na dobrego chłopaka który podzielił się problemem... niestety dla nich ZMASLO ma duże zasięgi 😂
Siemanko Zmaslo, tak jestes kozak, podjałes sie zrozumienia problemu i go naprawiłes sam. Nie polecam serwisow danej firmy, oni kasuja za wymiane całosci komponentu, gdy tylko za pare groszy mozesz to ogarnac. Brawo TY. Pozdrawiam.
Dobra robota dodam, że składałem ten model, a chłopaki z serwisu rozładowują kondensatory wkrętakiem, fajnie strzela, nie jedna dziewucha się przestraszyła.
osobiście w domu mam 3 LG - jeden ma z 7 lat, drugi 11 i nie ma z nimi żadnych problemów - a ten 11 letni gra praktycznie od rana do wieczora dzień w dzień. Pół roku temu kupiłem oleda i mam nadzieję, że będzie równie bezawaryjny :D
LG, Samsung i Apple to trzy marki, które regularnie dostają gigantyczne kary za celowe działanie na szkodę konsumentów. Istnieje film dokumentalny "Ściemy wielkich marek" do obejrzenia na CDA, w którym jest opisana dokładnie ta sama historia, którą obejrzeliście tutaj. Film ma już ponad 10 lat i mówi o LG i Samsungu i masowej skali oszustw. O skandalicznych praktykach Apple można się dowiedzieć na kanale RUclips Louis Rossmann. I na koniec zagłosować portwelem i nie kupować nic o tych oszustów.
Bardzo dobry film daje do myślenia czy zawsze warto jest wymieniać na nowe. Ja używam trzydziestoletni telewizor kineskopowy i za każdym razem jak go otwieram aby wydmuchać zanieczyszczenia zachwycam się tym, jak wszystko jest opisane na płytce elementy są rozmieszczone luźno a całą elektronikę można łatwo wyciągnąć bo jest osadzona na prowadnicy a w dodatku większość kabli jest na wtyczkach a nie przylutowana na stałe.
Odnośnie kondensatorów foliowych - miałem podobny temat, LG 32", podczas grania nagle wybiło korki, i bylo czuć smród spalenizny. Rozebrałem tak jak i Ty telewizor, patrzę na sekcje zasilania - i ten wlasnie kondensator strzelił. Zawiozłem sekcję zasilania do znajomych z klubu krótkofalarskiego, i po wymianie tego jednego kondensatora dziala do dziś :)
Mam lg Oled z serii B z 2018 roku. Kilka lat temu znalazłem informację o akcji serwisowej po tym jak w stanach jeden zasilacz spalił pół domu/czy wybuchł. Kupiłem ten tv z nieautoryzowanego miejsca, mimo tego serwisant przyjechał i wymienił mi zasilacz przy mnie na dużo większy chyba 150w. Wymiana była bezpłatna, pan serwisant tylko sprawdził serial number. Trwało to może Z 15 minut no tylko zdjęcie takiego cienkiego monitora ze ściany bez jego uszkodzenia trwało dużo więcej. Polecam
Umnie padło w 40 calówce sharp podświetlenie.Serwis nie chętnie chciał przyjąć do naprawy powiedzieli wstepnie 250zł za wymiane (gabarty itp.).Znalazłem na aliexpres podświetlenie do mojego modelu zapłaciłem jedynie 65zł za 3 paski.Wymieniłem w 1 dzień sam rozkręcając cały tv na części by dostać się pod ekran i wymenić spalony pasek led jedynie 3 małymi przewodami podpinane.(Wymieniłem wszystkie 3) Po skręceniu nie obstawiałem że zadziała a jednak się włączył i działa bez problemu.(Polecam zobaczyć jak komuś padło podświetlenie jak je samemu wymienić,największa zabawa to podniesienie panelu który jest wartościa 90% tv XD bez przyssawek) Dziękujemy za wideo i czekamy na kolejne pomysły i porady!
Wycena w pełni normalna. Rozebranie, wyczyszczenie, nowe paski, poskładanie, testy i branie na siebie ryzyka uszkodzenia matrycy, potencjalnej reklamacji jak chińskie ledy okażą się gówniane + vat i dochodowy, to szczerze mówiąc bardzo spoko cena. To nie jest robota na 15 min a kilka godzin.
@@94julek Tak ylko weź pod uwage transport tego 40 cali w uszkodzonym kartonie by matrycy nie zbić heh Po za tym to i tak mieli mase roboty to wolałem sam spróbować a niewiele bym stracił jak by matryca poszła.Na szczęście się udało.Pracowalem w lg przy 1 panelu ekranów tv/monitorów to wiem jak matryce szły jak domki z kart.
@ do transportu tv karton nie jest potrzebny. Zwłaszcza takich małych. Wystarczy myśleć a potem postawić na tylnym siedzeniu samochodu. Woziłem tak nawet 55 cali, bez żadnych uszkodzeń.
Głupio tak mieszać w temat politykę, ALE... gdyby nie pewne nieco lobbystyczne i manipulacyjne zagrania i stawianie akcentu nie na to, co trzeba, to odpowiedź na to pytanie, które zadałeś Łukaszu, byłaby oczywista i mówiła - tak, możesz, a nawet powinieneś, a wręcz musisz. Otóż z wielu różnych powodów Polska i kilka innych krajów przyczyniło się do odrzucenia tak zwanego "Zielonego ładu", mówiąc prawie wyłącznie o kwestii elektrycznych pojazdów. A to bynajmniej nie był największy gamechanger, a było nim coś, o czym prawie nikt nie mówił - czyli tak zwana dyrektywa naprawcza. Otóż aby walczyć ze zmianami klimatu i eliminować ilość śmieci, z naciskiem na złom elektroniczny - UE chciała narzucić na producentów sprzętu obowiązek zapewnienia tego, by ich produkty były łatwe w naprawie przez dowolny serwis, a nie tylko serwis producenta i/lub przez samych konsumentów. I wymusiliby to - co nie jest moim pobożnym życzeniem, a słusznym wnioskiem z tego, że nawet na apple'u wymusili USB-C, a od któregoś tam roku wszystkie telefony mają mieć wymienne baterie. Niestety dyrektywa naprawcza nie została przyjęta i nie będzie (przynajmniej póki co) wdrażana w żadnej formie.
i zielony ład też. tylko że z tego co rozumiem to zielony ład to tylko zobowiązanie do zerowej emisji do 2050 i o zredukowanie jej o 50% w porówniu z rokiem 1990 do 2030. I zielony ład to też zbiór działań mających doprowadzić do osiągnięcia tego celu a każde z nich jest głosowane osobno
11:23 Powołujesz się na "wielkiego" elektronika. typ nie potrafi diagnozować usterek, często niepotrzebnie zamawia podzespoły (które mogą się znów uszkodzić bo faktyczna przyczyna nie jest wyeliminowana), naciąga klientów na czas i zbędne koszty lub wprowadza w błąd, że sprzęt jest nienaprawialny, a jak oglądający to zauważą, to ich blokuje! (a akurat ceny podzespołów kupowanych od serwisów są ustalane przez serwisy. jak sam przyznałeś później, w innym serwisie taki zasilacz kosztował już o połowę mniej :P już nie mówiąc o tym, że większość serwisów życzy sobie te 1500zł, choć tylko wymienią kilka komponentów w zasilaczu) No i zdecydowanie powinieneś nagrać film z tv po jailbreaku - nawet nie wiedziałem, że tak można w telewizorach!
Nie odkryłeś Ameryki... Od dawna elektronika się psuje chwilę po gwarancji a naprawa kosztuje często tyle co pół sprzętu... Korporacje to sobie policzyły i to nie żadne foliarstwo... Ja miałem sytuację gdzie wiedziałem co było popsute w laptopie ale wolałem żeby zmienił to ktoś z doświadczeniem i idę do autoryzowanego serwisu żeby nie stracić gwarancji a on: wymiana całej płyty głównej... Ja odpowiadam że pomierzyłem bo miernik w domu mam i trochę wiem co biega i że to najprawdopodobniej te elementy się popsuły i mówię jakie i gdzie. Serwisant odpowiada że tak mogło być ale i tak muszą wymienić płytę główną... I ja na koniec zapytam: co z ekologią? Prąd z węgla be ale wyrzucanie tony elektrosmieci już nie? Ile materiału marnuje się bo osoba która jest profesjonalistą nie naprawi sprzętu bo nie może? Bo albo firma zabroni albo nie da schematu? Mało tego konsumpcjonizm wraz z celowym wygaszaniem sprzętu to właściwie zarobek firm w tych czasach... Myślisz że nowy telefon sprzeda się jak stary będzie działać? Miałem sytuację z telefonem że po prostu po roku przestał się włączać tak o z dnia na dzień... Wymiana baterii i nic... Kupiłem nowy i mam go jakieś 5 lat? (Xiaomi mi 9t pro) I poza tym że mam zbitą obudowę z tyłu trzyma się dobrze... Dla porównania Samsung siostry (nie pamiętam numeru ale gdzieś rok 2019/2020) stał się niemożliwy do używania po skończeniu gwarancji... Zawieszał się a nawet resetował... I jak tu wierzyć w ekologię świata?
Zmasło, nawet nie żartuj z tym ostatnim pytaniem. Takie materiały, w których dłubiesz w starym czy zepsutym sprzęcie są najlepsze. Świetnie się bawię patrząc jak przywracasz do życia jakiś komputer ze śmietnika, konsolę czy IBM-a z zamierzchłej przeszłości. Uważam też, że jesteś trochę za skromny. Może i nie jesteś profesjonalistą w dziedzinie naprawy sprzętu, ale amatorem też bym Cię nie nazwał. Fajnie, że masz skąd czerpać wiedzę. Tak się zastanawiam czy byłaby jakaś szansa stworzenia całego odcinka z Twoim tatą? Jesteście do siebie bardzo podobni, wygląda on bardzo sympatycznie, więc miło byłoby popatrzeć jak razem nad czymś siedzicie:)
Co do lutowania to polecam dobre światło żebyś widział co robisz 😅 a druga sprawa to jak to mówią „kto nie smaruje ten nie jedzie” - topnik obowiązkowo! Wtedy lutowanie to czysta przyjemność Pozdro!
Co do lutowania polecam zaopatrzyć się w dobry topnik ułatwia lutowanie oraz czyścik do grotu gdyż podczas pracy zachodzi sadzą i traci termoprzewodność i zostaje też stara cyna która się wypala i pamiętaj dobra lutownica kolbowa z pojemnością cieplną to podstawa bo nawet jak ktoś potrafi to słabym sprzętem nie podziała patrz lutownice min 80wat ja zaczynałem lutując zwykłe kable a tera lecę w SMD a lutuje na poważnie od 4lat
Do niedawna mialem telewizor LG z 2006 roku. Jeden z pierwszych LCD na rynku z podświetleniem świetlówkowym. Pierwsza awaria wystąpiła po 10 latach, naprawa kosztowala kilka złotych - zużycie kondensatorów w zasilaczu. Wymieniłem i działał az do zeszłego tygodnia. Usterka znow ta sama, inne objawy - tym rwzem działał, ale musiał się "zagrzać". Oddałem komus innemu i sprawiłem sobie niewiele młodszy plazmowy. Teraz telewizorow już sie tak nie robi. W LG wszystko miało swój całkiem masywny radiator, w obecnie produkowanych praktycznie w ogóle ich nie ma.
Właśnie jest "rocket science" dla kogoś komu padło i jego doświadczenie kończy się na "nie da się włączyć" naprawa 4 tys nowy 3tys. 😄 świetny materiał, brawo za naprawę i postawę wobec zepsutego sprzętu.
miałem dosłownie ten sam problem z moim LG tylko że inny model. Wróciliśmy z wakacji i wieczorem chciałem odpalić TV. Włączam listwę zasilającą bo jak każdy Polak uważam że co będzie mi prąd zżerało jak mnie nie ma. I nic. Ani diody stanby ani nic. Mierzę miernikiem, zasilacz z gniazdka działa, bezpiecznik też był ok. Wchodzę na forum i okazało się że często pada płytka zasilająca w TV. Zamówiłem używaną za 100 zł i TV działa już 2 rok :) TV padł 6 miesięcy po gwarancji. Wg mnie jest coś na rzeczy, pozdr!
Miałem Samsunga 70cali. Dwa miechy po gwarancji padła matryca. Dobrze ze mialem możliwość z korzystania ubezpieczenia domu i otrzymalem polowe ceny telewizora.
Co do lutowania - grot lutownicy, polecam kształt ściętego stożka bo są duże więc dużo łatwiej się lutuje bo większa masa termiczna, do tego są ostro zakończone więc można nimi robić drobniejsze rzeczy.
Problem felernych konstrukcji zasilaczy ciągnie się od lat i najwidoczniej albo komuś się to opłaca, albo pewne wady pojawiają się w trakcie "życia" takiego urządzenia, czego w niektórych konstrukcjach nie da się przewidzieć. Często wadliwe partie komponentów powodują szybsze awarie. Ale wisienką na torcie w zasilaczach jest nagminne umieszczanie elektrolitów zaraz obok radiatorów ;)
Jestem elektronikiem z wykształcenia ale nie z zawodu 😅ale fakt, edukacja dała mi bardzo przydatne umiejętności naprawy sprzętu domowego- co prawda można czekać na serwisanta, ale czas w przypadku napraw gdy np. spali się płyta główna na piecu w kotłowni jest uciążliwa, tym bardziej gdy serwisant mówi, że najbliższy serwis z dostawą płyty będzie na +/- za tydzień. Czas naprawy samodzielnej z pomiarami, wyjazdem do sklepu elektronicznego i wymiana przetwornicy, kondensatorów elektrolitycznych oraz bezpiecznika to 2h i 15zł zamiast 1200zł u autoryzowanego serwisanta.
To jest akurat standard przy padniętym zasilaczu w TV, sam kiedyś popełniłem ten błąd, bo oddałem TV do naprawy, podobno płytę głodna wymienili... Takiego wała, po równo 2 latach padł tak samo. Wtedy dałem za naprawę 400 zł. Za drugim razem sam go rozebrałem, okazało się że walnięty tranzystor o bezpiecznik, a płyta główną wcale nie była wymieniona. Zamówiłem z Chin tranzystor, wymieniłem co trzeba i teraz działa już ponad 3 rok bez problemu. To nie jest naprawdę jakaś wielka filozofia, tylko trzeba uważać przy naprawach zasilaczy. Za 10-20 zł sprzęt będzie znów działał.
W menu serwisowym B1, C1 ale też wszystkich OLEDów od LG jest podobno wiele ciekawych funkcji do odblokowania. Chętnie bym się dowiedział krok po kroku jak to zrobić😊
Gratuluję sukcesu! Warto próbować. Btw. Masz dwa lata rękojmi i rok na zgłoszenie wady od wykrycia usterki. Finalnie to daje 3 lata. Ostatnio reklamowałem z tytułu rękojmi dysk który naprawdę zaczął szwankować po niecałych dwóch latach ale nie miałem pewności czy to nie mała wydajność zasilacza (mam 5 dużych dysków talerzowych w pc). Padł zupełnie po dwóch latach i 11 miesiącach (!). Zgłosiłem z tytułu rękojmi na morele z prawdziwą informacją że objawy pojawiły się jeszcze w czasie dwuletniej rękojmi. Wymienione na nowy bez uwag.
Zupełnie nie jestem zaskoczony. Z polskiego YT kojarzyłem 2ch pierwszych, a od wielu lat oglądam też kanał "Louis Rossmann" gdzie gość naprawia głównie sprzęt z jabłkiem. Tam problem soft blocków, braków manuali, dostępności części itp było już ładnych kilka lat temu na rzeczy. I koniec końców świadomość że producent np przyoszczędził na jakimś elemencie który w pewnym momencie pada i czasem ciągnie ze sobą kilka dodatkowych. I jakoś trudno mi uwierzyć że to przypadek że TV pada kilka miesięcy po gwarancji a prosty filmik dla konkretnego modelu faktycznie przypadkowo ma tyle wyświetleń ;)
Witaj ZMASLO ! Na wstepie zaznacze, bo nie każdy o tym wie, do lutowania najlepiej użyć topnika lutowniczego ( zapobiega robieniu dużych kulek cyny i ladnie ją rozklada po powierzchni lutowanej). Mega robota, uniknąłeś kolosalnie przesadnych kosztów za co szacun, bo podjąłeś się zadania i wykonałeś je poprawnie. Fajnie opowiadasz zawsze na odcinkach za co kolejny plus bo dobrze się oglada twoją twórczość. Życzę ci samych udanych napraw i ciekawych kolejnych odcinków 🎉😉
Główny problem to są dwa wyschnięte żółte kondensatory „Carli” na pierwotnej stronie zasilacza. Trzeba ich wymienić. Jeżeli ich nie wymienisz, problem powróci. W poprawnej wersji zasilacza, były niebieskie:). To jest wada produkcyjna. Rok temu LG przeprowadził akcje serwisową związaną z wymianą zasilacza w OLED serii B/C.
Mi elektorada pomogła w kilku naprawach a w przypadku samochodu na kierowania mechanika co ma zrobić. Naprawiłem za 60zl zmywarkę Bosh 2 tyg po gwarancji, odkurzacz nifkisk, 3 razy płyta główna kotła gazowego tu też płyta 1500zl a padają przekaźniki po 5zl a obecnie po 9zl. W samochodzie dzięki forum Hondy w civic naprawiłem rezystory dmuchawy, słynne przepalone druty oporowe wymienione na ceramiczne, oczywiście tego się nie po lutuje domowa lutownica tylko mechanicznie trzeba było zarobić. Internet to skarbnica wiedzy. Tak jak twój ojciec tak inny starszy elektryk po zwykłym telefonie mnie na prowadził gdzie szukać awari zasilania w domu, gdzie instalacja tydzień po obowiązkowym przeglądzie elektryka. Gniazdko było zweglone, przewody izolacja oberwała. Się okazało że pod jedna eske 8 gniazdek Max powinni być 3800W a tu podłączone lodówka pralka zmywarka kuchenka czajnik subwoofer, to musiało tak się skończyć. Poki nie poprawię developera wymieniłem gniazdko, skróciłem przegrzane końcówki przewodów. Teraz zakaz włączania więcej niż 2 czy 3 urządzeń na raz i chucham na zimne. Radia nie udało się naprawić części które latały w środku wymienione a i tak nie działa. Straciłem 20zl a rafio może warte 200zl. Trudno, mogłem więcej w szkole się uczyć. Mój ojciec zawsze probowal naprawić radio, telewizor itp rzeczy zanim wyrzucił na śmietnik. To nic nie kosztuje poza nerwami i czasem. Zawsze czegoś się nauczymy. Teraz będę nadrabiał mechanikę aut bo usługi tak wzrosły że szok. Proste wymiany wiaodmo każdy chłop potrafi, ale trzeba iść lvl wyżej. Dużo rzeczy jest na internecie trzeba tylko sporo szukać. I pamiętajcie nie wyrzucać nigdy sprzętow w całości. Przewody, śrubki zawsze się przydadzą. Jeszcze pralkę naprawiałem kilka razy grzałka, szczotki, łożysko silnika, jakieś przetarcie przewodu płynu do prania. Po 12latach kupiłem nowa i Kurcze po kolejnych 4 latach znowu szczotki 15min roboty i mamy z głowy. Mechanik chciał 200zl za robotę z dojazdem. Także polecam bo satysfakcja ogromna.
Jeszcze taki problem mogą robić, i może się za jakiś czas powtórzyć, ta sama usterka kondensatory wstępne wejściowe. Luty wyglądają spoko, ważne w lutowaniu, to odpowiednia temperatura grota i odpowiednie rozgrzanie punktu lutowniczego, powodzenia w dalszych naprawach
Co do wymiany tranzystorów, to pewnie nie najgorszą opcją byłaby wymiana na mocniejsze, ale to zawsze warto zweryfikować, czy na pewno spasują i układ będzie działał poprawnie
Ja nie zalecam amatorowi wymiany na mocniejsze. To tranzystory kluczujace. Jest tam wysoka częstotliwość otwierania i zamykania złącza. Ważny jest parametr pojemnośi bramki ale amator nie wie. Spojrzy tylko na napięcie i prąd.
Ogólnie tak to wygląda że sprzęt działa krócej niż kiedyś, bo firmy używają lekko użytych części i materiałów. Parę lat temu ( około 10) moim rodzicom popsuła się pralka i co śmieszne dzień po gwarancji. Łożyska do naprawy i wyświetlacz. Przyjechał facet ( było widać że to prawdziwy fachowiec )z nieautoryzowanego serwisu i naprawiając powiedział właśnie że producenci używają lekko użytych materiałów, aby sprzęt działał ileś tam godzin, a potem jak sprzęt się zepsuje to człowiek tak i tak kupi nowy sprzęt. Więc o psucie się sprzętów to po prostu jest robienie pod gospodarkę.
Według mnie, wszelakie blokady napraw, DRM, czy też specjalne postarzanie sprzętu, powinno być traktowane jako działania na szkodę konsumenta i działania monopolistyczne.
Powinniśmy w końcu się zbuntować przeciwko takim praktykom
Oczywiście
Prawda jest taka że podczas projektowania zasilaczy powstaje bardzo dużo błędów konstrukcyjnych i albo tak się z tym śpieszą i nikt tego nie sprawdza albo jest to robione specjalnie a najpewniej jedo i drugie. Ale na pewno kiedyś robili lepszy sprzęt, sam mam telewizor LG który ma 12 lat i śmiga jak nowy
Mam LG 42" Smart, 100hz Full HD, do tego w 3D i działa od marca 2016r😀 nawet taki zwykły mały od 2008r i też działa bez problemu, a rok temu zakupiłem też LG tylko 55" smart, funkcje AI i zastanawiam się czy da radę tyle czasu co tamten 🤣
@@_dominik9183 tutaj jest pare kwestii, w tv nieznam producenta, specjalnie by "postarzał swoje produkty",wszystko sprowadza się do liczb, producent jak moze zaoszczedzic na jakims komponencie to to robi,bo danie kilku śrubek mniej,kondensatora o mniejszej żywotności jest o wiele tansze i jak na jednym modelu zarobią 10zł to w skali globalnej ilości leci to w miliony,produkują to tak by wiekszosc tv przetrwala okres gwarancji,a pozniej to juz nie ich bajka,a te 2-5% co sie zepsuje na gwarancji to przy naprawie albo wymianie calego tv i tak im się bardziej oplaca.Niestety wszystko sprowadza się do kasy.Pozdrawiam
I jako działanie na szkodę planety,
Oczywiście nie życzę Ci aby psuły ci się sprzęty ale chętniej zobaczyłbym więcej takich filmów xD. A co do tematu jalibreaka i ukrytych funkcji telewizora to TAK! Rób film koniecznie. Zarówno kwestie hardware jak i software w twoich filmach są tak przedstawione że bardzo przyjemnie się to ogląda.
Dzięki za miłe słowa, cieszę się że taka jakby nie było trochę inna forma też jest ciekawa. Pewnie kwestia czasu aż coś się znowu zepsuje albo będę reanimować jakieś retro 😉
Niech raczej nie robi takiego poradnika, bo naiwne lemingi-laicy uwierzą ,że coś potrafią i pozmieniają w trybie serwisowym opcje uceglając całkowicie TV. Zero wiedzy a tylko bezrozumne kopiowanie było powodem uszkodzenia wielu urządzeń.
@@adamadamowicz7226 najlepiej nic nie robić i nic nie pokazywać bo ktoś kto się nie zna też będzie próbował. Wracaj do jaskini.
@@adamadamowicz7226 I tak hindusi przychodzą z "profesjonalną" pomocą
@@ZMASLO ciekawy filmik tu na portalu wpisz "Spisek żarówkowy czyli planowane postarzanie produktu"
- mówiłeś że nie masz dowodów a czy trzeba mieć jak sprzęt psuje się zaraz po gwarancji...
pozdrawiam
unia powinna wymusić dostęp do schematów i części zamiennych ... ekologia...
I właśnie od nowego roku to robi.
@@franzbeckenbauer242Serio? Podaj źródło
@@franzbeckenbauer242 Gdzie to niby, chętnie skorzystam z tego źródła
@@ciawares dyrektywa ta zwana jest prawem do naprawy (right to repair) przyjęta w 2023 roku, a obecnie ma być wdrażana przez kraje członkowskie w kolejnych latach.
Wielu producentów np smartfonów już przygotowuje się do niej i zaczyna wprowadzać na rynek urządzenia łatwe w naprawie (wymianie np wyświetlacza czy baterii w domowym zaciszu).
Mam tylko nadzieję, że nikt się nie będzie stawiał okoniem przed tą dyrektywą, bo jest dobrą zmianą.
@@trowel9310 ruclips.net/video/9CS_KIoO0FI/видео.htmlsi=eXNGfye-pOBdEvY6
Pamiętam jak, w 1991r., mama zakupiła do domu pierwszy kolorowy telewizor. Jeszcze kineskopowy z głęboką "doopą". To był JVC made in Japan. "Grał" codziennie od rana do wieczora, często z muzyką z MTV na full. Dwadzieścia lat później, dałem do znajomemu na działkę... W pełni sprawny, nigdy nie naprawiany. Do tego oryginalny pilot, który miał na sobie kilometry taśmy klejącej, bo popękały plastiki od setek upadków, a mimo to działał i też nigdy nie był w serwisie.
Szkoda, że teraz sprzętów już tak nie produkują.
Rodzice mili chyba kupiony w 1990r taki sam Grundig chyba 21" nie pamiętam już historii jego skąd on był
@@garison5176 Austria lub Portugalia.
@@janmos5178 z Austrii wiem że gwarancji jest 3 lata. Są takie skalpy jak Polska. Media markt
@@garison5176 Tak. Przenieśli wtedy wiekszość produkcji z RFN.
I wspaniały dźwięk stereofonicznych telewizorów CRT. Dzisiejsze "głośniki" w płaskich telewizorach to jakiejś telefoniczne pierdziawki. Miałem w latach 1996-2010 25-calowy Daewoo z dolnej półki i dźwięk był całkiem dobry, na MTV wyraźnie było słychać efekty stereo w muzyce. Dziś zapomnij o tym, dziś na posiadaczu telewizora wymusza się, żeby dokupił soundbar, który w sumie g... daje, oprócz dodatkowego pilota, dublujących się regulacji i plątaniny kabli.
Zrób koniecznie film o hakowaniu tv tego LG ,sam w domu mam 4 telewizory tej marki ,wszystkie z tym samym webOS co ty więc sam jestem ciekawy
O to to. Również chętnie skorzystam
Na co ci 4 telewizory?
@@garison5176może ma dzieci
@@garison5176 też mam cztery , nawet ich nie oglądam , ładne meble
@@garison5176 salon, sypialnia, kuchnia, toaleta xD seriale same się niogladaja xP
Elektroda upadła. Jak czasami coś googlam i wyskoczy elektroda to wchodzę, żeby zobaczyć komentarze (nie liczę na naprawę czy jakąkolwiek pomoc).
- Temat wałkowany milion razy. Zasilacz znajduje się na czarnej liście. Użyj opcji szukaj. Zamykam.
- zdanie zaczynamy wielka litera a konczymy kropka!
- Kolego, ban za offtop na tydzień. Następnym razem użyj opcji szukaj.
itd.
Racja, ci co tak piszą zapomnieli co znaczy określenie forum dyskusyjne i powinni sobie to wyszukać dla przypomnienia.
Z elektrody zrezygnowałam bo zablokowali mnie konto za prośbę o pomoc, że zagadnie wymaga większej wiedzy niż posiadam. Czekam już 10 lat na odblokowanie konta. Administratorzy z elektrody to ludzie nieodpowiedzialni rozliczani za ilość nakładanych banów. To ludzie, co podcinają sobie przyszłość forum elektroda nie myśląc o przyszłości. Tak też będzie jeśli wszyscy zaczniemy płacić bez gotówkowo to tacy ludzi zaczną nam blokować karty bo coś zrobiliśmy wbrew wydumanemu regulaminowi. Żądza władzy ma straszne konsekwencje a szczególnie gdy programy piszę się z kuchennymi drzwiami. Na nic na bezpieczne hasła, to programiści sami pożałuję, że dopuszczają tylnych drzwi w bazach danych.
taka anegdota: poczatek lat 90-tych, Osrodek Badawczo Rozwojowy, ktory wtedy miescil sie na ul. Krakowiakow (niedaleko lotniska na Okeciu w Warszawie). Zajecia z poznawania sprzetu AGD. Inzynier z ktorym mielismy zajecia, tlumaczy nam tak: "tu macie przyklad spalonej suszarki do wlosow. W srodku przerwal sie drut oporowy. Koszt drutu tyle i tyle, koszt robocizny tyle i tyle. Na Zachodzie te produkty sa nienaprawialne". Spojrzelismy po sobie, bo nie moglismy zrozumiec czemu mamy wyrzucac caly produkt, skoro naprawa byla prosta i szybka. Po kilku latach juz sie nie dziwilem.
Gwarancja na większość produktów zelmera to dosłownie kosz i klient dostanie nowa sztukę. Informacja od pracownika z którym rozmawiałem już dobre 10 lat temu.
@@Piotrix48 tak jest i nie ma co sie temu dziwić, koszt produkcji takiej suszarki dla producenta nie jest duzy, a oplacenie i utrzymanie autoryzwanego serwisu to spory koszt,sprowadzanie konkretnych części jest bardzo kosztowne bo to leci z chin w 99% przypadków, dlatego producentom jest po prostu taniej dac nową sztukę niż naprawiać drobne agd ,bo koszt logistyki przewyższa cene produktu. Pozdrawiam
@SoloWarrior123to się nie nazywa nowa tylko gorsza i tańsza technologia to tym bardziej będą mogli takie coś naprawić
@SoloWarrior123 No do pewnego momentu był szczyt technologiczny, a od paru lat tandeta, szajs i kastrowanie z funkcji elektroniki, samochodów, nawet jak wyda się majątek
Dzisiaj Łukasiewicz-Predom nadal jest na Krakowiaków i pewnie nadal panują tam czasy słusznie minione 😅
LG, Samsung I Apple są z tego znane, że regularnie otrzymują kary za celowe działanie na szkodę konsumentów.
Jest taki już dość stary film "Ściemy wielkich marek" na CDA, gdzie reporterzy dokumentują nieuczciwe praktyki LG, właśnie awarie planowane zaraz po gwarancji i brak możliwości samodzielnej naprawy.
W tym filmie sprzed wielu lat znajdziesz swoją własną historię i takie samo doświadczenie z serwisem. Jest tam też opisane jak LG celowo montuje wrażliwe na przegrzewanie komponenty zaraz przy bardzo gorących radiatorach, by z pewnością padły po gwarancji. Dokładnie ta sama praktyka i te same koszty naprawy.
Należy uświadamiać ludzi o tych praktykach i namawiać do głosowania portfelem, czyli nie kupować produktów tych marek.
Niby masz rację ale... Chcesz walczyć z hydrą 😂 Wywalasz z listy zakupów najlepszych producentów tylko po to by zrozumieć ze Hisense, Skyworth i Chunqua robią to samo a Vostel po prostu jest niechlujny
@@leszken Najlepszych? Najlepszy SONY, jeśli chodzi o telewizory 😏 Sprzęt bezproblemowy na lata...
@@Grzechoo SONY owszem dobre, ale bez smart TV! Smart TV w SONY to zazwyczaj Android TV. Po 3-4 latach zamula trochę i ma dziwne jazdy. Pamiętam jak taki miałem. Startował z Android TV 5.0 a z każdą aktualizacją 6.0 i 7.0 było tylko gorzej. Miał też dziwne jazdy w nocy. Sam się uruchamiał, wzbudzał (nie był włączony do sieci LAN po kablu, nie miał włączonej usługi Wake on LAN). Uruchamiał się w trybie TV z głośnością na full. I np. o 3.00 w nocy potrafił się uruchomić sam i ryk na całe mieszkanie. Jedyny sposób to na noc wyłączać go trzeba było z zasilania.
To nie było o LG lecz o Samsungu, który elektrolity montował przy radiatorze by chwilę po gwarancji puchły. Jak to wyczajono to Samsung zaczął montować jakieś dziwne kondensatory elektrolityczne, których nigdzie nie szło kupić bo te standardowe nie pasowały w obudowę.
Dziwna sprawa.. mój LG padł w identyczny sposób , tydzień po gwarancji . Eh.. te zabiegi okoliczności. Zmieniłem markę na TCL , skubaniec działa. A jest już 3rok po gwarancji 😂
Mam LG B9 55" (2019) oraz LG C2 42" (2022) oba działają bez problemu, film bardzo przydatny który może pomóc wielu użytkownikom. Brawo!!! więcej takich filmów.
Ile godzin dziennie używane?
@@Matt-rj3vw w salonie średnio 6 godz. dziennie a ten mniejszy 3-4 godz. dziennie
Wspominacie tu w komentarzach o wymianie tranzystorów na mocniejsze.
Ja nie zalecam amatorowi wymiany na mocniejsze. To tranzystory kluczujace. Jest tam wysoka częstotliwość otwierania i zamykania złącza. Ważny jest parametr pojemnośi bramki ale amator nie wie. Spojrzy tylko na napięcie i prąd. I mozliwe ze tranzystor bedzie mial problem z całkowitym otwarciem lub zamknięciem złącza.
Dziwię się, że na TME nie było tych tranzystorów i trzeba było ściągać je z Chin.
A co do szybkiego porównania parametrów, polecam FindChips, ewentualnie Octopart.
Nie przesadzaj, w PFC częstotliwość to max.100 kHz. To zwykły układ podwyższający, tylko że wysokonapięciowy. Te tranzystory są po prostu źle dobrane, trzeba dobrać 650V, ale z mniejszym niż 0.28 Ohmów RDSon. W nowoczesnych MOSFETach pojemności bramki są z reguły podobne, bo to wynika z technologii.
Użyte tranzystory za małej mocy, kondensatory elektrolityczne przytulone blisko radiatorów, żeby szybciej schły i generalnie praca komponentów na granicy ich wytrzymałości elektrycznej oraz cieplnej. Ścieranie oznaczeń z elementów. Znane od lat praktyki producentów. W sumie dziwne, że ktoś jeszcze tego nie wie jak siedzi w świecie technologii ;p
Nie wie bo siedzi w świecie PC a tutaj takie "innowacje" dopiero zaczynają docierać.
W HDR ten tv potrafi zjeść do 235W, a zasilacz pewnie zaprojektowany na styk, pewnie tranzystory większej mocy przedłużyły by żywotność.
O tym właśnie pomyślałem, że jeśli tranzystory padły to te też mogą szybko paść jeśli są wlutowane takie same. Ale dobrać inne to jeszcze wyższa szkoła jazdy, zacząłbym od 1-2 wyższych w tym samym typoszeregu.
Dziwne jest to ze wszyscy się godzą na takie praktyki i nie buntują. A wystarczyłoby nie kupować wyrobów np LG i po pół roku sytuacja by się odmieniła. Ale nie ma solidarności w narodzie (szeroko rozumianym)
@@ppp3435 albo wstawic wolno obrotowy wentylatorek i zamiast 2 lata podziala pewnie z 10
Brawo dla Ciebie. Niestety jest tak jak podejrzewasz, lata temu pracowałem w firmie "córce" tej marki, nie jeden kontroler wiele by powiedział. Bardzo dobrze że to pokazałeś i opisałeś, dobrze też że mamy jeszcze serwisy nie zależne.
W kwestii lutowania - do nauki polecam zakup płytki uniwersalnej i 50-100szt. rezystorów (mogą być najtańsze jakie dostaniesz na portalach aukcyjnych). I tak sobie załóżmy po nawet kilka minut dziennie lutuj do tej płytki.
No i oczywiście wylutowywanie elementów z absolutnego szrotu. Polecam serię Dekompozytora "Ekstremalna Dekompozycja"
O to jest w sumie spoko pomysł - dzięki 😀
@@ZMASLO są jeszcze zestawy do lutowania np AVT, kilka pierdół możesz sobie polutować
@@ZMASLO z tego co wiem ogarniasz troche programowanie wiec mozesz sie pobawic arduino - jedna plytka a cwiczysz i lutowanie i programowanie
Zestawy z chin za grosze. Moje pierwsze uklady to nadajniki FM.
I jakiś prosty odciąg oparów. Wciąganie oparów ołowiu jest niezdrowe (ołowiu jest dość dużo w stopie cyny który się łatwo lutuje).
Podobny przypadek miałem w monitorze LG. Z dnia na dzień uruchamiał się coraz wolniej aż przestał. Wyszukiwareczka i od razu temat uszkodzonego zasilacza.
Wymiana wszystkich kondków na markowe, bo to co tam siedziało to nawet nie wiem jakiej było marki. Monitor działał o wiele dłużej na tych wymienionych niż oryginalnych.
Obecny LG 1440p trzyma się dzielnie.
TV Samsunga z 2013 roku 40" FHD 3D z wyższej półki z tunerem SAT. Miesiąc temu chwila grozy, bo żona komunikuje telefonicznie że trup. Myśle, oho okazja do wymiany na OLEDa 4K. W domu fałszywy alarm. Pociągnęła za przedłużacz i drugi koniec przewodu wyszedł do połowy z gniazda zasilania w TV. 11 rok działa nadal i nie ma zamiaru się popsuć.
Swego czasu idę do śmietnika wywalić śmieci a tam w pudle ekspres do kawy. Można powiedzieć średnia półka na oko 14 letni. Nie miałem w domu, myślę wezmę naprawię.
Rozebrałem na części, umyłem, pozmieniałem uszczelki i zużyte komponenty za jakieś może 200 zł w sumie (pompa wody, cylinder zaparzacza, uszczeleczki i jakieś pierdolety). Ekspres zapitala jak nowy. Plus taki, że do starego typu znalazłem wszelakie serwisówki na internecie, więc było na czym się uczyć. Materiałów na YT też co nieco na temat tego ekspresu, który w dniu premiery kosztował ponad 4 tys. zł. Nowy Melitty zaczął szwankować 2 tygodnie po zakupie, zdążył już odwiedzić serwis z marnym skutkiem, bo nadal nie działa do końca jak powinien. Taka dziś jest jakość sprzętu. Do tego żadnych materiałów dla zwykłego Kowalskiego. Serwisówki posiadają tylko autoryzowane serwisy. W sieci też za wiele nie ma, bo za młody sprzęt który teoretycznie się nie psuje, albo rzadko. Na każdym kroku widać, że sprzęt robi się jednorazowy, nienaprawialny lub naprawialny w kosztach nieopłacalnych. Producent zaciera rączki, bo ludzie kupują oczami i sugerują się opiniami portali, sklepów RTV AGD, które są wystawiane po 1-2 tyg, po zakupie, kiedy sprzęt pachnie nowością, właściciel się jara, widzi przepaść między swoim starym TV 32" HD. Nikt po 2-3 latach nie przyjdzie i nie napisze oceny krytycznej. Więc biznes kręci się dalej, nieświadomi ludzie kupują piękny szrot za grube pieniądze a za 3-4 lata jak się zepsuje, polecą po nowy, szybszy, 8K czy jakie tam jeszcze K marketing wciśnie. I tak się zarabia pieniądze. Wiecznie działający sprzęt nie opłaca się producentom, bo nie wcisną nikomu nowego skoro stary działa.
A właśnie się zastanawiałem nad takim modelem LG. Dobrze wiedzieć, że mają problemy z zasilaczem. Dobrze, że usterka łatwo naprawialna.
Dzięki za ten film i pozdrawiam serdecznie.
W wypadku telewizorów jest duża baza części pochodzących z rozbitych. Zamiast tracić czas przez amatorów zanosi się do serwisu albo kupuje gotowy element - zasilacz, płyta główna, tcon, podświetlenie. Najczęściej element używany to koszt 100-200zl. Zasilacze się bez problemu naprawia, płyty główne znacznie ciężej. Amator nie zdiagnozuje niczego, jeśli akurat nie trafi na wpisy dotyczące jego przypadku.
A i elementów nie trzeba kupować takich samych. Wystarczy dobrać dostepne zamienniki, zwłaszcza tranzystorów. Zauważ że skoro oryginały uległy uszkodzeniu to założeni takich samych aż prosi się o powtórzenie usterki po pewnym czasie....
Miałem o tym pisać. Jeżeli te tranzystory poleciały po niezbyt długim czasie, a nie jest to odosobniony przypadek, to najprawdopodobniej nie są one prawidłowym elementem na warunki panujące w układzie i prędzej czy później usterka się powtórzy. Trochę researchu na TME i z pewnością znalazłyby się zamienniki tranzystorów tańsze i z lepszymi parametrami (jeżeli tylko driver tych tranzystorów będzie w stanie podać odpowiednio większy prąd ładowania bramki). Kondensatory oraz bezpiecznik również bezproblemowo się znajdzie.
Ogólnie prawo powinno zapewniać kilka kwestii, bo korporacje zaczynają coraz bardziej szaleć w tym temacie. Po pierwsze, schemat obowiązkowy, nie ważne, czy to TV, monitor, czy karta graficzna, ma być i kropka, po drugie, umyślne umieszczanie wrażliwych komponentów, koło tych najbardziej się grzejących, permanentnie zakazane, po trzecie, części powinny być ogólnie dostępne, po czwarte, części powinny być łatwo wymienne, jak chociażby ten zasilacz, po piąte, celowe postarzanie sprzętu, jeśli zostanie udowodnione, mają obwiązek od każdego, a to kompletnie od każdego dany model przyjąć, nie zależnie, czy działa, czy nie działa, wszystkie te modele mają przyjąć od ręki i oddać pełną kwotę, jaką się zapłaciło, nie ważne czy minie 5, czy 10 lat.
Hyhyhy… Samsung w jakiejś linii telewizorów umieścił kondensatory ostatniej sekcji zasilania tak blisko radiatorów tranzystorów przetwornicy napięcia, że wytrzymywały około… 26-30 miesięcy pracy ;) zwykle przy ich awarii leciały też tranzystory. Taki „przypadek”. Wymiana pomagała na kolejne 30 miesięcy. Jakaś francuzka telewizja nakręciła o tym „reportaż śledczy” ;) w którym pan elektronik amator przerysował z płytki schemat do Eagla czy jakiegoś takiego innego programu i przeprojektował płytkę na nowo i sprzedawał je jako alternatywę, dając dożywotnią gwarancję :D
To i ja się pochwalę, przy zbiórce elektrozłomu zauważyłem tv coś koło 60 cali, 4k...
Przecież nikt nie wywala działającego telewizora prawda?
No i prawda, ale najważniejsze że matryca była cała a jeśli matryca jest cała, to najdroższy element telewizora który zawodzi mamy teoretycznie sprawny.
Podłączam pod prąd i co?
I matryca cała! Świeci, jest obraz.
Ale są takie zaciemnienia na całym ekranie. I co się okazuje?
Padła część podświetlenia telewizora. A ile kosztuje podświetlenie?
200zł na Ali.
Dziękuję, dobranoc, za 200zł sztosowy telewizor 4k.
Opłaca się naprawiać takie rzeczy.
O kurde to sztos! Gratki!
@ZMASLO na elektrozłomie można eksperymentować do woli, jak nie zadziała to trudno, ale jak zadziała to jaka frajda. Kiedyś też bym się za takie rzeczy nie brał, bo się bałem lutowania i tak dalej i co? I sobie poza grzebaniem w kompach, przelutowaniach biosów w płytach itd wymieniam sobie czasem coś w telewizorach i one potem ożywają (bo np jeden kondensator za 5zł padł).
Także z tym lutowaniem nie ma co się bać, trzeba tylko mieć na czym się uczyć.
@@franzbeckenbauer242 Miałem podobny temat ileś lat temu. Idę wyrzucić śmieci do lokalnego śmietnika i patrzę, telewizor. Ładny, zadbany, matryca wygląda na całą. Zabrałem do domu, podpiąłem, martwy. Chwila grzebania w zasilaczu, kilka elektrolitów spuchło i robiło zwarcie. Wymieniłem, telewizor chodził jak nowy jeszcze ze 3 lata ; p
Fajne strzały. Ja naprawiłem samsunga D5500 uwaga propan-butanem do zapalniczek ;-) Mam go od nowości i był bezawaryjny przez 12 lat jednak wpadł w bootloop. Oczywiście jest to uszkodzenie pamięci,trzeba kupić nową,zaprogramować...blebleble jednak na yt znalazłem jakiś filmik gdzie gość zamraża pamięć i tv odpala. Okey. I tak plyta główna w najgorszym wypadku do wymiany więc próbuję i... tv dziala już rok.
Tylko że 98% amatorów zabije matryce przy próbie jej rozebrania. Zwłaszcza 50cali i większe.
Z perspektywy elektronika z wykształcenia i programisty z zawodu. Opowiem w skrócie jak to wygląda od zaplecza. Przedstawiona w materiale usterka dla osoby, która zajmuje się tym zawodowo jest błahostką. Pomijając aspekty posiadania "podstawowej" wiedzy dotyczącej elektroniki czyli "co z czym się je" i narzędzi to uważam na podstawie wieloletniego doświadczenia, iż postarzanie produktu to nie jest mit. Korporacje nie mogą tworzyć zbyt trwałego sprzętu jak np. w latach 90 Daimler czy Philips. Tam gdzie jeszcze księgowego nie było tam sprzęty śmigają po dziś dzień. Skąd to wiem? Ano stąd, że pracuję dla takiej jednej korporacji i widzę to od zaplecza. Ma wytrzymać tyle i tyle i typowy klient zrobi "go next" w markecie. Dlatego po pierwsze należy kupować sprzęt klasy korporacyjnej/biznesowej, bo to się zwróci bezawaryjnością i długością życia sprzętu. Przykłady umyślnego "postarzania produktu" - płyta główna i sekcje zasilania. Na dobrych płytach głównych chociażby kondensatory filtrujące są wysokiej żywotności osłonięte np. radiatorem z daleka od źródeł ciepła. Mosfety są ze znacznym zapasem prądowym. Dla korporacji oszczędność 1 centa na elemencie razy ilość sztuk oznacza np. bańkę w kieszeni przy masowej produkcji. Zewnętrzni dostawcy czasami dają ciała i elementy nie spełniają założeń. Czasami sprzęt przechodzi przez testy w fabryce, ale... Przy wymianie kondensatorów należy wybierać te same pojemności, tolerancje, ewentualnie ESR, uwzględnić lokalizacje i podatność na ciepło i... jeżeli jest możliwość to przy wymianie z zachowaniem ww. można zastosować na wyższe napięcie jeżeli się zmieści. W przypadku wymiany tranzystorów należy je dobrać tak aby podziałały dłużej czyli patrzymy na notę katalogową i szukamy lepszego, z np. lepszą wydajnością prądową, który nie jest awaryjny. Polecam TME lub pokrewne rozwiązania. Wyznaje zasadę, że jeżeli coś spełnia moje oczekiwania to należy to naprawić, aby nie produkować dodatkowych elektrośmieci. Czasami nawet jeżeli koszt naprawy przewyższa wartość sprzętu (kluczowe w przypadku serwisów). Sama naprawa przedstawiona na materiale to koszt 150-200 zł (prąd, wiedza, lokal, paliwo, zus, nfz, haracz dla fiskusa i miliony innych podatków) + koszt elementów w cywilizowanym serwisie. Znam kilka, które lepią takie tematy na potęgę i dobrze się przy tym bawią. W autoryzowanym jest cały protokół/skrypt/procedura. Tam nie bawią się w wymienianie elementów uszkodzonych na PCB (rynek użytkowy) tylko wymianę całych modułów stąd taką cenę podali. Nic nadzwyczajnego szczerze mówiąc. Taka jest polityka firmy. To jak z drukarkami... W teorii im droższą kupisz tym dłużej posłuży i tańsza będzie w eksploatacji. Ostatnio konfigurowałem 20 letnią drukarkę laserową, która jak na złość nie chce zdechnąć, a ma nalatane leciutko milion przebiegu. Eksploatacja tania jak barszcz, na OLX nie występuje, bo nikt o zdrowych zmysłach nie sprzeda klepacza faktur :) To prawda, że w wielu przypadkach nie ma schematów (głównie mowa o nowych) gdzie jest to bolączka dla serwisów zewnętrznych o ile nie mają "swoich dojść" do "wycieków danych poufnych". Musicie zrozumieć, że "wiedza kosztuje" i firma musi zarabiać, a nie działać charytatywnie. Jako ciekawostkę nakieruję na to jak firma produkująca Fluki postępuje z klientem. Zepsuje się stary sprzęt, wysyłka do producenta, odpowiedź, że nie mamy takiego na podmianę i nie mamy komponentów aby naprawić ale możemy np. odkupić od Pana ten sprzęt do analizy i w finale klient dostaję nówkę za zero złotych. To coś jak Volvo robi w niektórych przypadkach. Oczywiście nie mówimy o Polskim rynku, który jest pełny patologii i traktowany jak rynek 3 świata/afrykański czyli tzw. wolna amerykanka - kto kogo bardziej wydyma, taki Fred niestety... W skrajnych przypadkach kiedy niemożliwa jest naprawa/ustalenie przyczyny to można wymienić w TV cały moduł zasilający na ala "nieoryginalny", płyty główne też tak można kombinować przy czym niektóre funkcjonalności zostaną wycięte. Najgorszą opcją uszkodzenia są układy z pamięcią, które nie mają kości obok aby SVOD'em zczytać. Jak taki układ dostanie strzała i jest to coś nowego to niska szansa na to, że dostanie się wsad/dump. Bardziej na zagranicznych forach i/lub kopie takiego oprogramowania z bliźniaczego modelu o ile zna się kogoś kto ma. Ogólnie idzie to w kierunku uniemożliwienia napraw i coraz większej ilości rzucanych kłód pod nogi dla serwisów niezależnych. Odnośnie telefonów i baterii - z tego co pamiętam walnęli dyrektywę, że baterie ma być wymienialna... czyli tak jak było dawniej. To był celowy zabieg aby sprzęt był jednorazowy albo na granicy opłacalności naprawy. Zazwyczaj wymiany ekranów w cywilizowanych telefonach na części genui/OEM to pół wartości telefonu liczone z robocizną (nie mam na myśli budżetowców). Problem polega na tym, że dostępność części serwisowych będzie obligatoryjna, a to wymaga magazynu czyli dodatkowy koszt, który poniesie finalny ostateczny odbiorca vide klient. Następnie taka zleżała bateria po x latach nie do końca hm... będzie gitara czyli jej chemia przez x lat leżenia zrobi swoje. Jak widzicie napuchnięty telefon/tablet to jest znak, że trzeba zająć się tematem quick zanim zrobi bałagan, a w skrajnych przypadkach pożar w chałupie. Napisałbym więcej ale NDA :3 Pozdrawiam wszystkich wariatów i prawdziwych druciarzy co zjedli na tym zęby, szacuneczek za odwalone roboty i godziny spędzone przy diagnozach i głowienia się.
PS
Jeżeli chcecie się bawić w takie tematy i macie zacięcie do nauki, samozaparcie i wolne środki to dacie radę. Podstawa to odpowiednia chemia, wiedza dotycząca pomiarów i dobrej klasy sprzęt oraz praktyka! Bo teoria teorią, a praktyki nigdy nie przeskoczy. Suma doświadczeń to podstawa i należy przyjąć z góry, że jest sporo osób, które żerują na niewiedzy klienta czyhając na jego pieniądze z kieszeni.
Witam co to znaczy kupować sprzęt biznesowo - korporacyjny odnośnie filmiku z naprawy tv? Jakie marki Pan Poleci TV ja Sony ale cena odstrasza Pozdrawiam
@@Internetowy-Ludek Tanie mięso psy jedzą. Dawniej używałem LG, które mam po dziś dzień i służą mi jako serwisowe do testów sprzętów. Jedyne awarie w nich to skończone moduły zasilania. Po 8-10 latach to całkiem niezłe wyniki jak na pracę 24/7. Podświetlenia nie padły o dziwo. W swojej sekcji w pracy wykorzystujemy Fujitsu i jak na złość nie chcą paść. W konfiguracji 2, 3, 4 lub 6 sztuk na stanowisko. Prywatnie do grania LG UltraGear i Samsung Odyssey ale nie jestem zwolennikiem OLED'ów, bo preferuję IPS'y. Z Samsungami jest taki problem, że trzeba znać bolączki określonego modelu, bo są niezłe jazdy z synchronizacją. Ponadto trzeba uważać na dystrybucje na kierunku bliskiego wschodu (vide "Tureckie dystrybucje"), bo na polskim rynku pojawiły się "podróby" na znanym portalu aukcyjnym, które od początku są z błędami fabrycznymi. Co do Sony to nie wypowiem się pozytywnie ani negatywnie, bo nie korzystam. Telewizory to przeżytek chyba, że do giercowania na konsoli. W systemach bezpieczeństwa i monitoringu wykorzystuje się np. Leyard'y, które tyrają 24/7. W conference roomach walą np. takie www.lg-informationdisplay.com/industries/corporate i www.samsung.com/pl/business/monitors/ Z kolei dla grafików to oddzielna para kaloszy, gdzie chociażby odzwierciedlenie kolorów jest bardzo ważne. Ze swojej strony powiedziałbym, że nie polecam monitorów ASUS'a, bo wiecznie były z nimi problemy ¯\_(ツ)_/¯
@CapaciousCore Nie zawsze cena świadczy o jakości Do LG mam uraz psychiczny(parę rzeczy padło) Sony paść jakoś nie chce hehehehe ale chyba warto trochę przeplacic Dzięki za odp i miłego wieczoru życzę.
@@Internetowy-Ludek Zgadzam się z Tobą, że nie zawsze tak jest, że cena jest adekwatna do jakości. Niuanse modelowe robią swoje*. Proste przykłady do analizy. Ten sam model karty graficznej markowany MSI, Zotac, ASUS, Gigabyte, PNY - rzut okiem na budowę PCB, rozkład elementów, chłodzenie, zastosowane komponenty. To samo tyczy się płyt głównych. Osobiście względem 2 ww. preferuję MSI, a do ASRock'a, Gigabyte i ASUS'a jestem negatywnie nastawiony, bo miały fakapy i to nie ogryzki budżetowe, a płyty po kilka koła cebulionów/each. Przykład routerów - do zwykłych celów prywatnych TP-Linki, w których można wgrać OpenWRT/DD-WRT na otwartych sterownikach. Dla bardziej wymagających ASUS'y z opcją OpenWRT. Na potrzeby komercyjne MikroTik, Cisco. Każdy "element" wyposażenia ma swojego faworyta. Dawniej jechałem na AMD i nie, nie jestem fanboyem. Obecnie Intel ale tylko do 12 generacji ze względu na odwaloną lipę i możliwość wygaszenia IME, gdzie w AMD jest to hardwarowe zagranie (PSP). To tak jak z marketingowym bełkotem. Co z tego, że CPU ma X rdzeni, Y wątków, Z taktowania skoro liczy się realna możliwość wykorzystania zasobów i ilość operacji na sekundę i technologia zastosowana, w tym np. "przewidywanie wyniku instrukcji". LG podałem tylko w kontekście monitorów/telewizorów, innych sprzętów tej marki nie polecam (lodówki, pralki, etc). Za starych czasów robili fajne smartfony.
* vide ostatni skandal z 12VHPWR - polecam materiał na ten temat na Gamers Nexus
Zgoda poza dwiema uwagami. Księgowi byli w korporacjach zawsze po prostu kiedyś nieco inaczej wyważano kwestie stosunku jakości, do ceny i kosztów. Poza Telewizorami i komponentami elektronicznymi samodzielna wysoka jakośc Philipsa zaczęła się kończyć pod koniec lat 80 jak i produkcja u niego taniego RTV i to nie z powodu niemocy technicznej a z powodów ekonomicznych i mentalnych. Bo produkcja japońskiej i koreańskiej elektroniki była silnie dotowana przez rządy tych krajów. Polecam zapoznać się z pojęciami MITI i Japanese Dumping. Tak jak potem Chiny. Kraje Zachodu niestety nie chroniły tak mocno swojej produkcji w tych sektorach. Więc philips coraz bardziej montował azjatczyzne pod swoją marką w latach 90. Poza TV.
Ceny częsci zazwyczaj ustala producent danej marki. Model z wyższej, półki, nietypowy, premium - to cena części w górę. Dodatkowo marka. Za dany znaczek tez należy się odpowiednia cena. Tak samo w AGD, motoryzacji...
Co do naprawy, to lepiej zastosować zamienniki w obudowach nieizolowanych (czasem trzeba drobną zmiane zrobić, ale po takim zabiegu tranzystor / y lepiej odprowadzając ciepło do radiatora.
Super, że podjąłeś się tej naprawy.
Przy tak dużych wymiarach TV, to największe ryzyko jest o matrycę. Nieumięjętne przenoszenie, kładzenie na nierównej powierzchni, transport bez zabezpieczeń, czyni matryce na łatwe uszkodzenie.
Kiedyś kupiłem na olx Sony KDL-55HX920 nie włączający się ze sprawną matrycą. Ten telewizor wyświetlał kod błędu poprzez miganie czerwonej diody zasilania więc diagnozę postawiłem bez rozkręcania. Wymieniłem zasilacz za 200zł i do dzisiaj chodzi :D
Kupiłem tv lg po 2latach wypaliły się diody i zaczął świecić na niebiesko, nowe diody w serwisie 150euro. wiec zamówiłem diody na Ali za 29euro z przesyłką. Szybka wymiana w domu, telewizor działa do dziś a minęło już 3.5 roku. czasami warto samemu cos naprawić. Najważniejsze się nie bać i robić powoli żeby czegoś nie popsuć. Fajny film pozdrawiam.
życze miłego dnia
Dzięki i nawzajem
Feels good man
Jesteś Mistrz!! nie deprecjonuj siebie bo serio masz wiedzę i talent no i zdolności. nie znam się na naprawach a z przyjemnością oglądam, keep up da good work~!
no będąc szczerym ameryki nie odkryłeś XD, nowa elektronika jest właśnie tak projektowana żeby wytrzymała okres gwarancji i puf, kup nowy. Miałem podobną sytuację z monitorem acera, padł mi w ostatni dzień gwarancji. Wysłałem, po 3 tygodniach wrócił i co? dalej nie działał XD, więc od nowa tworzę ticket na sklepie, że monitor po naprawie gwarancyjnej dalej nie działa, i po kilku dniach otrzymuję odpowiedź od sklepu że gwarancja minęła i ogólnie to niech Pan się wypcha, na szczęście mam znajomego który jest rzecznikiem praw konsumenta, napisaliśmy odpowiedniego maila i na szczęście cała sytuacja się dobrze skończyła. I taka informacja dla wszystkich, przedmiot po naprawie gwarancyjnej dalej ma gwarancję, taką samą jak w dniu zakupu, mówi o tym art 581 § 1 kc
Dotyczy to tylko sprzętu konsumeckiego.
No nie do końca. Ma gwarancję taką samą, jeżeli dostałeś nowy sprzęt. Po naprawie gwarancja biegnie od nowa tylko na wymienioną cześć
"Jeżeli gwarant wymienił część rzeczy, przepis powyższy stosuje się odpowiednio do części wymienionej."
Polecam używać do lutowania topnika gdyż oczyszcza on powierzchnie co sprawia, że dużo łatwiej cyna się rozpuszcza w wyniku czego pady są mniej narażone na przepalenie ich w wyniku czego potrafią się oderwać. Używając topnika po prostu zmniejszamy ryzyko zniszczenia PCB. Ja używam kester tsf-6502-e i jest to świetny topnik w formie strzykawki.
To teraz tak:
1. Zdejmij i otwórz telewizor jeszcze raz 😁
2. Wymień pastę i termopady (jak są) pod radiatorem gdyż następne w kolejce są niestykające kulki pod CPU albo RAM ☝
Miałem to u siebie w LG OLED i po 5 latach kulki popuściły. Pasta była konsystencji gipsu i ledwo ODERWAŁEM radiator Reballingu nie robiłem bo miałem szczęście, że taniej wyszło kupić płytę główną bo była dostępna. 🙃
to nie była pasta tylko klej, i jeśli mocno siedzi to już samo odklejenie może uszkodzić połączenie bga
@@pingwinvonjelen6586 Jeśli to klej to lepiej nie ruszać w takim razie 🙂
U nie to było i tak bez znaczenia 😕
Dobra to co poradzisz na zawieszajacą się pamięć w tv? Pod obciążeniem odpalenie neta 1 stronka i się wiesza.Tv nie jakiś super nowy ale może jednak.
@@Kali_Kali a bylo podgrzac :)
@@wiedzmin3050 tez moze byc zimny lut, ew crap tv ;) jaki to model?
Lubię takie "detektywistyczne" odcinki opisujące proces naprawy, modyfikacji etc. :)
Taki tata elektronik to skarb. Wiem, bo też mam takiego, pomógł mi nie raz, żeby np. wymienić kondensatory w monitorze, albo zmajstrować spowalniacz do wentylatorów. Pozdrawiam!
Mój 65B7 był objęty darmowym programem wymiany zasilaczy, które padały, ciekawe ze to dalej się dzieje w nowszych modelach.
zasilacze dalej padają, bo oszczedzają jak tylko mogą, nie obchodzi producentow by to bylo wytrzymale tylko tanie.W soniakach jest troche lepiej, ale znajdą sie poszczególne modele gdzie moduły zasilaczy padają na potęge, ale to raczej inni producenci maja takie problemy, sony ma bardziej problem z modułami cam w nie ktorych modelach
@@papcioblabla1210 jeden tranzystor dobrej marki kosztuje załóżmy 1.5 EUR, taki sam od Pana Chińczyka 0.5 EUR. Którego użyjesz, jeśli Twoja produkcja to 10 milionów sztuk rocznie, a w skład produktu wchodzą cztery tranzystory? Myślisz, że producenci to jakieś instytucje charytatywne?
Teraz już nie zajmuję się naprawą elektroniki.
Ale naprawiałem telewizory które miały 20lat i starsze, teraz żaden sprzęt nie dożyje takiego wieku🫠
Gratuluję, udanej naprawy.
Myślę że popularność problemu to po prostu efekt skali.
LG OLED czy to B czy C wersja to aktualnie najpopularniejszy model telewizora oled na rynku (a nawet na świecie).
Przez parę lat (przed wprowadzeniem paneli QOLED samsunga kompletnie bezkonkurencyjni).
Więc 100tys wyświetleń wcale nie dziwi - gdzie w przypadku dowolnej usterki telewizora w pierwszej kolejności zawsze myśli się o zasilaczy (czy to po burzy czy tak jak u ciebie nie chce się włączyć).
Nie chcę tutaj w żaden sposób bronić korporacji jaką jest LG, tylko nie popadajmy w paranoję nie znając pełnej sytuacji oraz statystyk.
posiadam LG GX65 i juz miałem dwie sytuacje w których tv nie reagował na nic, ale u mnie pomogło wył/wł. Film zapisuje i będę wiedział na przyszłość gdzie szukać przyczyny :)
zalecam zrestartować do ustawien fabrycznych, ewentualnie poczytac o kodach serwisowych do tego modelu i znalezc opcje virgin mode albo restore to default, moze czasowo to pomoc bardziej niz wyjecie wtyczki, ale to i tak jest objaw padającej płyty głównej
Tranzystory polecam lutować nie oryginalne i dobrać takie o lepszych parametrach takich jak np rdson
Zależy jakie tranzystory. Tu jest bardzo dużo zmiennych jak częstotliwość, ładowanie bramki czy napięcie.
@Giorgiio69 tak wiem to ale w przypadku mosfetów zawsze można dobrać coś lepszego i łatwiej dostępnego. Obecnie w konstrukcjach fabrycznych popularne jest cięcie kosztów
@@Giorgiio69 nie przesadzaj, to układ PFC, operuje na max.100 kHZ. Dobierasz tranzystor o tym samym napięciu, mniejszym RDSon i lekko większym prądzie maksymalnym. To nie jest technika kosmiczna. Bardziej starasz się, żeby odprowadzenie ciepła było lepsze, bo pewnie ekstrudowane radiatorki nie trzymają płaszczyzny.
Gratuluję.
Pierwsza taka naprawa cieszy :)
Ja miałem LG i Skymastera którego zwłoki mi nadal leżą. Tylko 4 wymiany taśm od podświetlenia, A w sumie sprytnie pomyślane mają. Zasilacz podaje lekko za wysokie napięcie dla diodek. A to je powoli wykańcza. jak wymienisz to pali się następny pasek.... a jak zmienisz wszystkie to i tak za rok lub 2 sie sfajczą następne. A steruje tym scalak któremu możesz naskoczyć, albo przerobić kawał zasilacza....
Pasta,pasta,pasta lutownicza, naprawdę ułatwia pracę, ew kalafonia ale ja się ciężko zmywa. Oczywiście piękna robota, gratuluję udanej naprawy.❤
LG omijam z daleka, też musiałem naprawić sobie monitor. Za to mój pochodził trochę dłużej i bez problemu w necie znalazłem multum informacji co mogło się rozwalić. U mnie wymieniłem 2 kondensatory, naprawa kosztowała 6 zł :)
Chętnie bym obejrzał jakiś materiał o dodatkowych możliwościach takiego tv. Sam mam serię b8, korzystam z niego już od paru dobrych lat i też bym z nim coś pokombinował :D
Hej. Ze względu że mam ten sam model telewizora i miałem ten sam problem mogę powiedzieć że usterka powróci za jakiś czas te tranzystory znowu się spalą. By tak nie było wymień koniecznie jeszcze kondensatory C601, C602. One ulegają degradacji i nie filtrują dobrze napięć przez co uszkadzają się inne komponenty. W moim przypadku powinny mieć wartości 860nF a u mnie jeden miał 700nF a drugi tylko 200nF. Poza tym proponuję również pomierzyć wszystkie które znajdują się przy cewkach bo również ich wartości mogą być bardzo zaniżone.
Dzięki za radę. Jeśli coś się pogorszy na pewno spróbuję tej metody 💪
6:59 Oj zdziwił byś się ja regularnie oglądam Wielkiego Elektronika, Daniela Rakowieckiego czy Dekompozytora lub inne filmiki z napraw i rozbierania sprzętu na części pierwsze właśnie do obiadu lub kolacji😅
Ja też oglądam, ale ten filmik co pokazywałem raczej jest stricte instruktażowy i nie jest w stylu tak jak to robią wymienione kanały 😉
ja też 😁można powiedzieć, że jem kolację do filmów Rakowieckiego. Okrasa może pozazdrościć 😂
Tego Wielkiego Farmazona, to Ty lepiej nie oglądaj, bo jest cienki jak siusiak pająka. Rakowiecki go składa jak origami. Tamten się podszkolił w konsolachi laptopach, a daj mu coś innego do zrobienia, to mota się jak włóczka w kłębku.
Fajny filmik, gratuluję naprawy :)
Sam w kilkuletnim sony wymieniałem podświetlenie bo padło (też się nie włączał i migała czerwona dioda), pierwsze kody błędów znalezione w necie i już było wszystko jasne, zestaw nowych diód z listwami (wersja z chłodzeniem, oryginalne były bez chłodzenia), rozkręcenie całego tv i wymiana, pełny sukces, znowu działa jak nowy od 2 lat.
koniecznie zrób film o jailbreaku, to są bardzo ciekawe tematy
Bardzo dobry materiał a po wymianie zasilacza nie masz 100% gwarancji ,że będzie działać łapa w górę
Spisek żarówkowy - stare, znałem. Produkowanie by wymieniać co 2-3 lata
Bardzo dobry reportaż i jak oni mówią o ochronie planety jak sprzęt jest celowo postarzany by tylko tyle wytrzymał film spisek żarówkowy to opisuje na yutubie
Dobra robota z jedną uwagą: nigdy nie kładź TV matrycą do dołu na miękkiej powierzchni. Twardy, równy blat + rozłożony na nim np duży ręcznik. W każdym razie nic miękkiego co będzie uciskać matrycę.
mały tv i do tego oled to nie duży problem, ale zgadzam się, duzy stół i koc najlepiej.
Jeśli chodzi o lutowanie - TOPNIK (nawet pomimo tego, że większość ogólnie dostępnych cyn zawiera go w sobie). Znacznie ułatwia rozpływ cyny i sam proces lutowania.
To, że LED się nie paliła (3:08) to dobrze. Jak element się pali to zostaje uszkodzony.
O ukrytych funkcjach film oczywiście, na pewno obejrzę. Postarzanie produktu jest w zasadzie faktem udowodnionym. Widziałem film o tym. Zaczęło się od żarówki. Pierwsze żarówki od Edisona to mogły i ze 100 lat świecić. W tym filmie opowiadali o drukarce, która miała gwarancję wydruku 1000 kartek papieru i jak się wydrukowało ten 1000, to się psuła. Tyle, że fizycznie nic tak się nie psuło, tylko była tak zaprogramowana, aby przestała działać. Ktoś w filmie najpierw zaniósł ją do serwisu i naprawa kosztowała więcej niż nowa. A potem znalazł jakiś program resetujący chip w tej drukarce i pokazał, że po zresetowaniu normalnie działa. Tak jest wszystko tworzone, żeby nie opłacało się naprawić i żeby ludzie kupowali nowe. Niewymienialne baterie w iPhonie doprowadziły, słyszałem do pozwu zbiorowego, nawet wygranego w końcu. Swoją drogą pokazana jest tutaj hipokryzja wielkich korporacji. Z jednej strony mówią jak to dbają o środowisko, jak ekologiczne są ich produkty, a z drugiej ich polityka postarzania produktu prowadzi do ogromnych wysypisk elektrośmieci.
Mnie najbardziej śmieszy mówienie o tym, że dzięki UE możemy łatwiej/taniej/sami naprawiać swoje kupione produkty. Samochody czy elektronikę. A tak na dobrą sprawę, to prawo UE jest tak dziurawe, że wystarczy że producent stwarza pozory i wszystko jest zgodne z prawem. A śmieci jak były, tak dalej są. Przy elektronice wystarczy dać kosmiczne ceny części zamiennych, bo wtedy większości nie będzie chciało się bujać z naprawą. Łatwiej coś wziąć w raty. Wisienką na torcie jest wywalenie lutów ołowiowych, dzięki czemu sprzęt może szybciej paść. A najlepsze jest prawo do serwisowania aut poza ASO, gdzie producent nie może z tego powodu unieważnić gwarancji. Wystarczy tylko serwisować auto zgodnie z wytycznymi producenta, a więc mechanik musi mieć praktycznie autoryzację ASO, plus kupić komputery diagnostyczne od samego producenta, bo inaczej gwarancja wygasa.
Odkąd weszła cyna bezołowiowa to zalał nas elektrozłom. Jak nie pękające luty pod układami, to wąsy cynowe które uwalały sprzęt.
Ogólnie UE w temacie sprzętu robi dobre rzeczy (jak te zmiany w przyszłym roku żeby każdy mógł naprawić np smartfona w swoim domu, dzięki ogólnodostępnym częściom, montowanym w sposób prosty), ale akurat ta dyrektywa zadziałała zupełnie odwrotnie.
Mam ten model, po półtora roku te same objawy, na szczęście na gwarancji wymienili płytę główną i zasilacz. Co do gwarancji możesz zawsze zareklamować sprzęt na rękojmię w trzecim roku. Rok czasu na zgłoszenie usterki pod warunkiem że usterka nastąpi podczas trwania gwarancji. ;)
Niestety korporacje nas dymają, tym razem LG miało pecha że trafiła na dobrego chłopaka który podzielił się problemem... niestety dla nich ZMASLO ma duże zasięgi 😂
To teraz czekamy na pozew sądowy
Tylko Zmaslo zapomniał dodać nazwe tego gównianego producenta albo przynajmniej model telewizora
@@AdrianXQ podał w filmie
@@BradPrower Dobrze że wyskakuje film po opisie, ale i tak powinien jeszcze do tytułu dodać z dopiskiem "nie kupuj"
Oj biedne LG, ma teraz problem bo polski YTber nagrał film o ich telewizorze.
Już bez przesady, serio
Siemanko Zmaslo, tak jestes kozak, podjałes sie zrozumienia problemu i go naprawiłes sam. Nie polecam serwisow danej firmy, oni kasuja za wymiane całosci komponentu, gdy tylko za pare groszy mozesz to ogarnac. Brawo TY. Pozdrawiam.
3:33 LG powinno dać pochwałę inżynierom a może nawet podwyżkę. Wycelowali niemal idealnie.
Dobra robota dodam, że składałem ten model, a chłopaki z serwisu rozładowują kondensatory wkrętakiem, fajnie strzela, nie jedna dziewucha się przestraszyła.
To dla tego teraz padaĵą
@@maciejturski1976 Kto to wie😂
Dzięki za info , do listy "omijać z daleka" dopisuję LG . 👍👍👍
osobiście w domu mam 3 LG - jeden ma z 7 lat, drugi 11 i nie ma z nimi żadnych problemów - a ten 11 letni gra praktycznie od rana do wieczora dzień w dzień. Pół roku temu kupiłem oleda i mam nadzieję, że będzie równie bezawaryjny :D
@@D.K1503używał olewa LG C2 od dwóch lat. Może uzbiera się 5 godzin tygodniowo ale kumpla C2 padła dwa miesiące po gwarancji
Ja mam telewizor LG 3 lata i działa świetnie. Model: 55nano916na
LG- Lipa Gwarantowana
LG, Samsung i Apple to trzy marki, które regularnie dostają gigantyczne kary za celowe działanie na szkodę konsumentów.
Istnieje film dokumentalny "Ściemy wielkich marek" do obejrzenia na CDA, w którym jest opisana dokładnie ta sama historia, którą obejrzeliście tutaj. Film ma już ponad 10 lat i mówi o LG i Samsungu i masowej skali oszustw.
O skandalicznych praktykach Apple można się dowiedzieć na kanale RUclips Louis Rossmann.
I na koniec zagłosować portwelem i nie kupować nic o tych oszustów.
Dziękuję Zmaslo za ten film. Mam Philipsa 55 cali co prawda wytrzymał 7 lat ale objaw ten sam co u ciebie :)
Bardzo dobry film daje do myślenia czy zawsze warto jest wymieniać na nowe. Ja używam trzydziestoletni telewizor kineskopowy i za każdym razem jak go otwieram aby wydmuchać zanieczyszczenia zachwycam się tym, jak wszystko jest opisane na płytce elementy są rozmieszczone luźno a całą elektronikę można łatwo wyciągnąć bo jest osadzona na prowadnicy a w dodatku większość kabli jest na wtyczkach a nie przylutowana na stałe.
Odnośnie kondensatorów foliowych - miałem podobny temat, LG 32", podczas grania nagle wybiło korki, i bylo czuć smród spalenizny. Rozebrałem tak jak i Ty telewizor, patrzę na sekcje zasilania - i ten wlasnie kondensator strzelił. Zawiozłem sekcję zasilania do znajomych z klubu krótkofalarskiego, i po wymianie tego jednego kondensatora dziala do dziś :)
korki... sam jestes jak ten korki..
Mam lg Oled z serii B z 2018 roku. Kilka lat temu znalazłem informację o akcji serwisowej po tym jak w stanach jeden zasilacz spalił pół domu/czy wybuchł. Kupiłem ten tv z nieautoryzowanego miejsca, mimo tego serwisant przyjechał i wymienił mi zasilacz przy mnie na dużo większy chyba 150w. Wymiana była bezpłatna, pan serwisant tylko sprawdził serial number. Trwało to może Z 15 minut no tylko zdjęcie takiego cienkiego monitora ze ściany bez jego uszkodzenia trwało dużo więcej. Polecam
16:35 - kto chce żeby Zmaslo postawił na tym telewizorze Linuxa, daje pod tym komentarzem łapkę do góry 😂
16:35 Bardzo ciekawy pomysł na film. Czekam z niecierpliwością 😁
Witam
Podkradłeś pewien temat wielkiego elektronika bo kiedyś mówił na ten temat
Ale twój kontent jest do obiadu! :))😊
Umnie padło w 40 calówce sharp podświetlenie.Serwis nie chętnie chciał przyjąć do naprawy powiedzieli wstepnie 250zł za wymiane (gabarty itp.).Znalazłem na aliexpres podświetlenie do mojego modelu zapłaciłem jedynie 65zł za 3 paski.Wymieniłem w 1 dzień sam rozkręcając cały tv na części by dostać się pod ekran i wymenić spalony pasek led jedynie 3 małymi przewodami podpinane.(Wymieniłem wszystkie 3) Po skręceniu nie obstawiałem że zadziała a jednak się włączył i działa bez problemu.(Polecam zobaczyć jak komuś padło podświetlenie jak je samemu wymienić,największa zabawa to podniesienie panelu który jest wartościa 90% tv XD bez przyssawek) Dziękujemy za wideo i czekamy na kolejne pomysły i porady!
Wycena w pełni normalna. Rozebranie, wyczyszczenie, nowe paski, poskładanie, testy i branie na siebie ryzyka uszkodzenia matrycy, potencjalnej reklamacji jak chińskie ledy okażą się gówniane + vat i dochodowy, to szczerze mówiąc bardzo spoko cena. To nie jest robota na 15 min a kilka godzin.
Nigdy nie zapomnę tego jak wazzup wymieniał podświetlenie w swoim LG 😂
@@94julek Tak ylko weź pod uwage transport tego 40 cali w uszkodzonym kartonie by matrycy nie zbić heh Po za tym to i tak mieli mase roboty to wolałem sam spróbować a niewiele bym stracił jak by matryca poszła.Na szczęście się udało.Pracowalem w lg przy 1 panelu ekranów tv/monitorów to wiem jak matryce szły jak domki z kart.
@ do transportu tv karton nie jest potrzebny. Zwłaszcza takich małych. Wystarczy myśleć a potem postawić na tylnym siedzeniu samochodu. Woziłem tak nawet 55 cali, bez żadnych uszkodzeń.
Głupio tak mieszać w temat politykę, ALE... gdyby nie pewne nieco lobbystyczne i manipulacyjne zagrania i stawianie akcentu nie na to, co trzeba, to odpowiedź na to pytanie, które zadałeś Łukaszu, byłaby oczywista i mówiła - tak, możesz, a nawet powinieneś, a wręcz musisz.
Otóż z wielu różnych powodów Polska i kilka innych krajów przyczyniło się do odrzucenia tak zwanego "Zielonego ładu", mówiąc prawie wyłącznie o kwestii elektrycznych pojazdów. A to bynajmniej nie był największy gamechanger, a było nim coś, o czym prawie nikt nie mówił - czyli tak zwana dyrektywa naprawcza. Otóż aby walczyć ze zmianami klimatu i eliminować ilość śmieci, z naciskiem na złom elektroniczny - UE chciała narzucić na producentów sprzętu obowiązek zapewnienia tego, by ich produkty były łatwe w naprawie przez dowolny serwis, a nie tylko serwis producenta i/lub przez samych konsumentów. I wymusiliby to - co nie jest moim pobożnym życzeniem, a słusznym wnioskiem z tego, że nawet na apple'u wymusili USB-C, a od któregoś tam roku wszystkie telefony mają mieć wymienne baterie. Niestety dyrektywa naprawcza nie została przyjęta i nie będzie (przynajmniej póki co) wdrażana w żadnej formie.
z tego co wiem to weszła
i zielony ład też. tylko że z tego co rozumiem to zielony ład to tylko zobowiązanie do zerowej emisji do 2050 i o zredukowanie jej o 50% w porówniu z rokiem 1990 do 2030. I zielony ład to też zbiór działań mających doprowadzić do osiągnięcia tego celu a każde z nich jest głosowane osobno
i to o autach też przeszło z tego co wiem ale popraw mnie jeśli się mylę
Polski rząd ma obowiązek wprowadzić to prawo najpóźniej 31 lipca 2026 r. ale zawsze mogą to zignorować i zostać ukarani za to
Co do lutowania to przede wszystkim dobra lutownica, dobry topnik i brak pośpiechu :)
11:23 Powołujesz się na "wielkiego" elektronika. typ nie potrafi diagnozować usterek, często niepotrzebnie zamawia podzespoły (które mogą się znów uszkodzić bo faktyczna przyczyna nie jest wyeliminowana), naciąga klientów na czas i zbędne koszty lub wprowadza w błąd, że sprzęt jest nienaprawialny, a jak oglądający to zauważą, to ich blokuje!
(a akurat ceny podzespołów kupowanych od serwisów są ustalane przez serwisy. jak sam przyznałeś później, w innym serwisie taki zasilacz kosztował już o połowę mniej :P
już nie mówiąc o tym, że większość serwisów życzy sobie te 1500zł, choć tylko wymienią kilka komponentów w zasilaczu)
No i zdecydowanie powinieneś nagrać film z tv po jailbreaku - nawet nie wiedziałem, że tak można w telewizorach!
Jeśli chodzi o wskazówki co do lutowania. Nie trzymaj lutownicy za gorąca część urządzenia. Pozdrawiam bardzo serdecznie. ;)
to jest NAJWAŻNIEJSZA rzecz, jak to się ogarnie to potem już leci z górki ;P
Czekamy na filmik „ czemu znowu strzelił🎉??" Jeszcze szefie musisz usunąć przyczynę, bo usunąłeś tylko skutek awarii.
Nie odkryłeś Ameryki... Od dawna elektronika się psuje chwilę po gwarancji a naprawa kosztuje często tyle co pół sprzętu... Korporacje to sobie policzyły i to nie żadne foliarstwo... Ja miałem sytuację gdzie wiedziałem co było popsute w laptopie ale wolałem żeby zmienił to ktoś z doświadczeniem i idę do autoryzowanego serwisu żeby nie stracić gwarancji a on: wymiana całej płyty głównej...
Ja odpowiadam że pomierzyłem bo miernik w domu mam i trochę wiem co biega i że to najprawdopodobniej te elementy się popsuły i mówię jakie i gdzie. Serwisant odpowiada że tak mogło być ale i tak muszą wymienić płytę główną...
I ja na koniec zapytam: co z ekologią? Prąd z węgla be ale wyrzucanie tony elektrosmieci już nie? Ile materiału marnuje się bo osoba która jest profesjonalistą nie naprawi sprzętu bo nie może? Bo albo firma zabroni albo nie da schematu?
Mało tego konsumpcjonizm wraz z celowym wygaszaniem sprzętu to właściwie zarobek firm w tych czasach... Myślisz że nowy telefon sprzeda się jak stary będzie działać? Miałem sytuację z telefonem że po prostu po roku przestał się włączać tak o z dnia na dzień... Wymiana baterii i nic... Kupiłem nowy i mam go jakieś 5 lat? (Xiaomi mi 9t pro) I poza tym że mam zbitą obudowę z tyłu trzyma się dobrze... Dla porównania Samsung siostry (nie pamiętam numeru ale gdzieś rok 2019/2020) stał się niemożliwy do używania po skończeniu gwarancji... Zawieszał się a nawet resetował...
I jak tu wierzyć w ekologię świata?
35 s temu z wyłączonymi powiadomieniami xD
Brak jakiejkolwiek reakcji to dobra wiadomość - bezpiecznik, mostek prostowniczy, tranzystory mocy.
speedrun
Zmasło, nawet nie żartuj z tym ostatnim pytaniem. Takie materiały, w których dłubiesz w starym czy zepsutym sprzęcie są najlepsze. Świetnie się bawię patrząc jak przywracasz do życia jakiś komputer ze śmietnika, konsolę czy IBM-a z zamierzchłej przeszłości. Uważam też, że jesteś trochę za skromny. Może i nie jesteś profesjonalistą w dziedzinie naprawy sprzętu, ale amatorem też bym Cię nie nazwał. Fajnie, że masz skąd czerpać wiedzę. Tak się zastanawiam czy byłaby jakaś szansa stworzenia całego odcinka z Twoim tatą? Jesteście do siebie bardzo podobni, wygląda on bardzo sympatycznie, więc miło byłoby popatrzeć jak razem nad czymś siedzicie:)
Co do lutowania to polecam dobre światło żebyś widział co robisz 😅 a druga sprawa to jak to mówią „kto nie smaruje ten nie jedzie” - topnik obowiązkowo! Wtedy lutowanie to czysta przyjemność
Pozdro!
Co do lutowania polecam zaopatrzyć się w dobry topnik ułatwia lutowanie oraz czyścik do grotu gdyż podczas pracy zachodzi sadzą i traci termoprzewodność i zostaje też stara cyna która się wypala i pamiętaj dobra lutownica kolbowa z pojemnością cieplną to podstawa bo nawet jak ktoś potrafi to słabym sprzętem nie podziała patrz lutownice min 80wat ja zaczynałem lutując zwykłe kable a tera lecę w SMD a lutuje na poważnie od 4lat
Do niedawna mialem telewizor LG z 2006 roku. Jeden z pierwszych LCD na rynku z podświetleniem świetlówkowym. Pierwsza awaria wystąpiła po 10 latach, naprawa kosztowala kilka złotych - zużycie kondensatorów w zasilaczu. Wymieniłem i działał az do zeszłego tygodnia. Usterka znow ta sama, inne objawy - tym rwzem działał, ale musiał się "zagrzać". Oddałem komus innemu i sprawiłem sobie niewiele młodszy plazmowy. Teraz telewizorow już sie tak nie robi. W LG wszystko miało swój całkiem masywny radiator, w obecnie produkowanych praktycznie w ogóle ich nie ma.
Właśnie jest "rocket science" dla kogoś komu padło i jego doświadczenie kończy się na "nie da się włączyć" naprawa 4 tys nowy 3tys. 😄 świetny materiał, brawo za naprawę i postawę wobec zepsutego sprzętu.
miałem dosłownie ten sam problem z moim LG tylko że inny model. Wróciliśmy z wakacji i wieczorem chciałem odpalić TV. Włączam listwę zasilającą bo jak każdy Polak uważam że co będzie mi prąd zżerało jak mnie nie ma. I nic. Ani diody stanby ani nic. Mierzę miernikiem, zasilacz z gniazdka działa, bezpiecznik też był ok. Wchodzę na forum i okazało się że często pada płytka zasilająca w TV. Zamówiłem używaną za 100 zł i TV działa już 2 rok :) TV padł 6 miesięcy po gwarancji. Wg mnie jest coś na rzeczy, pozdr!
Miałem Samsunga 70cali. Dwa miechy po gwarancji padła matryca. Dobrze ze mialem możliwość z korzystania ubezpieczenia domu i otrzymalem polowe ceny telewizora.
Co do lutowania - grot lutownicy, polecam kształt ściętego stożka bo są duże więc dużo łatwiej się lutuje bo większa masa termiczna, do tego są ostro zakończone więc można nimi robić drobniejsze rzeczy.
Problem felernych konstrukcji zasilaczy ciągnie się od lat i najwidoczniej albo komuś się to opłaca, albo pewne wady pojawiają się w trakcie "życia" takiego urządzenia, czego w niektórych konstrukcjach nie da się przewidzieć. Często wadliwe partie komponentów powodują szybsze awarie. Ale wisienką na torcie w zasilaczach jest nagminne umieszczanie elektrolitów zaraz obok radiatorów ;)
Jestem elektronikiem z wykształcenia ale nie z zawodu 😅ale fakt, edukacja dała mi bardzo przydatne umiejętności naprawy sprzętu domowego- co prawda można czekać na serwisanta, ale czas w przypadku napraw gdy np. spali się płyta główna na piecu w kotłowni jest uciążliwa, tym bardziej gdy serwisant mówi, że najbliższy serwis z dostawą płyty będzie na +/- za tydzień.
Czas naprawy samodzielnej z pomiarami, wyjazdem do sklepu elektronicznego i wymiana przetwornicy, kondensatorów elektrolitycznych oraz bezpiecznika to 2h i 15zł zamiast 1200zł u autoryzowanego serwisanta.
To jest akurat standard przy padniętym zasilaczu w TV, sam kiedyś popełniłem ten błąd, bo oddałem TV do naprawy, podobno płytę głodna wymienili... Takiego wała, po równo 2 latach padł tak samo. Wtedy dałem za naprawę 400 zł. Za drugim razem sam go rozebrałem, okazało się że walnięty tranzystor o bezpiecznik, a płyta główną wcale nie była wymieniona. Zamówiłem z Chin tranzystor, wymieniłem co trzeba i teraz działa już ponad 3 rok bez problemu. To nie jest naprawdę jakaś wielka filozofia, tylko trzeba uważać przy naprawach zasilaczy. Za 10-20 zł sprzęt będzie znów działał.
W menu serwisowym B1, C1 ale też wszystkich OLEDów od LG jest podobno wiele ciekawych funkcji do odblokowania. Chętnie bym się dowiedział krok po kroku jak to zrobić😊
i nagrales super material, moze wiecej ludzi bedzie chetnych do naprawy rzeczy, co zwykle jest mega proste
Gratuluję sukcesu! Warto próbować.
Btw. Masz dwa lata rękojmi i rok na zgłoszenie wady od wykrycia usterki. Finalnie to daje 3 lata.
Ostatnio reklamowałem z tytułu rękojmi dysk który naprawdę zaczął szwankować po niecałych dwóch latach ale nie miałem pewności czy to nie mała wydajność zasilacza (mam 5 dużych dysków talerzowych w pc). Padł zupełnie po dwóch latach i 11 miesiącach (!). Zgłosiłem z tytułu rękojmi na morele z prawdziwą informacją że objawy pojawiły się jeszcze w czasie dwuletniej rękojmi.
Wymienione na nowy bez uwag.
Dobrze wiedzieć! Dzięki!
Zupełnie nie jestem zaskoczony. Z polskiego YT kojarzyłem 2ch pierwszych, a od wielu lat oglądam też kanał "Louis Rossmann" gdzie gość naprawia głównie sprzęt z jabłkiem. Tam problem soft blocków, braków manuali, dostępności części itp było już ładnych kilka lat temu na rzeczy. I koniec końców świadomość że producent np przyoszczędził na jakimś elemencie który w pewnym momencie pada i czasem ciągnie ze sobą kilka dodatkowych. I jakoś trudno mi uwierzyć że to przypadek że TV pada kilka miesięcy po gwarancji a prosty filmik dla konkretnego modelu faktycznie przypadkowo ma tyle wyświetleń ;)
Rakowiecki ! Fajne, że o Nim wspomniałeś ♥️. Swoją drogą to ja do obiadu puszczam filmy typu : naprawa agregatu , powerbanka czy laptopa :) pozdro
Witaj ZMASLO ! Na wstepie zaznacze, bo nie każdy o tym wie, do lutowania najlepiej użyć topnika lutowniczego ( zapobiega robieniu dużych kulek cyny i ladnie ją rozklada po powierzchni lutowanej). Mega robota, uniknąłeś kolosalnie przesadnych kosztów za co szacun, bo podjąłeś się zadania i wykonałeś je poprawnie. Fajnie opowiadasz zawsze na odcinkach za co kolejny plus bo dobrze się oglada twoją twórczość. Życzę ci samych udanych napraw i ciekawych kolejnych odcinków 🎉😉
To jak piszesz o topniku to wypada napisać, że potem trzeba go zmyć za pomocą alkoholu izopropylowego. Topnik ma kwaśny odczyn i powoduje korozję
jest zawsze radość jak coś naprawisz :) brawo :)
Główny problem to są dwa wyschnięte żółte kondensatory „Carli” na pierwotnej stronie zasilacza. Trzeba ich wymienić. Jeżeli ich nie wymienisz, problem powróci. W poprawnej wersji zasilacza, były niebieskie:). To jest wada produkcyjna. Rok temu LG przeprowadził akcje serwisową związaną z wymianą zasilacza w OLED serii B/C.
Film zapisany do ulubionych jak mi lgc1 padnie. Dzięki. A o jail breaku też chętnie obejrzę.
Twój Tata to Tony Stark😮 już zapominania wiedza. Brawo.
zdecydowanie łapa w górę za naprawę ! chcemy więcej ! no i nie dawajmy się dymać na kasę !
Mi elektorada pomogła w kilku naprawach a w przypadku samochodu na kierowania mechanika co ma zrobić. Naprawiłem za 60zl zmywarkę Bosh 2 tyg po gwarancji, odkurzacz nifkisk, 3 razy płyta główna kotła gazowego tu też płyta 1500zl a padają przekaźniki po 5zl a obecnie po 9zl. W samochodzie dzięki forum Hondy w civic naprawiłem rezystory dmuchawy, słynne przepalone druty oporowe wymienione na ceramiczne, oczywiście tego się nie po lutuje domowa lutownica tylko mechanicznie trzeba było zarobić. Internet to skarbnica wiedzy. Tak jak twój ojciec tak inny starszy elektryk po zwykłym telefonie mnie na prowadził gdzie szukać awari zasilania w domu, gdzie instalacja tydzień po obowiązkowym przeglądzie elektryka. Gniazdko było zweglone, przewody izolacja oberwała. Się okazało że pod jedna eske 8 gniazdek Max powinni być 3800W a tu podłączone lodówka pralka zmywarka kuchenka czajnik subwoofer, to musiało tak się skończyć. Poki nie poprawię developera wymieniłem gniazdko, skróciłem przegrzane końcówki przewodów. Teraz zakaz włączania więcej niż 2 czy 3 urządzeń na raz i chucham na zimne. Radia nie udało się naprawić części które latały w środku wymienione a i tak nie działa. Straciłem 20zl a rafio może warte 200zl. Trudno, mogłem więcej w szkole się uczyć. Mój ojciec zawsze probowal naprawić radio, telewizor itp rzeczy zanim wyrzucił na śmietnik. To nic nie kosztuje poza nerwami i czasem. Zawsze czegoś się nauczymy. Teraz będę nadrabiał mechanikę aut bo usługi tak wzrosły że szok. Proste wymiany wiaodmo każdy chłop potrafi, ale trzeba iść lvl wyżej. Dużo rzeczy jest na internecie trzeba tylko sporo szukać. I pamiętajcie nie wyrzucać nigdy sprzętow w całości. Przewody, śrubki zawsze się przydadzą. Jeszcze pralkę naprawiałem kilka razy grzałka, szczotki, łożysko silnika, jakieś przetarcie przewodu płynu do prania. Po 12latach kupiłem nowa i Kurcze po kolejnych 4 latach znowu szczotki 15min roboty i mamy z głowy. Mechanik chciał 200zl za robotę z dojazdem. Także polecam bo satysfakcja ogromna.
Aż się sam ucieszyłem z tej naprawy :) Brawo
Jeszcze taki problem mogą robić, i może się za jakiś czas powtórzyć, ta sama usterka kondensatory wstępne wejściowe. Luty wyglądają spoko, ważne w lutowaniu, to odpowiednia temperatura grota i odpowiednie rozgrzanie punktu lutowniczego, powodzenia w dalszych naprawach
Co do wymiany tranzystorów, to pewnie nie najgorszą opcją byłaby wymiana na mocniejsze, ale to zawsze warto zweryfikować, czy na pewno spasują i układ będzie działał poprawnie
Ja nie zalecam amatorowi wymiany na mocniejsze. To tranzystory kluczujace. Jest tam wysoka częstotliwość otwierania i zamykania złącza. Ważny jest parametr pojemnośi bramki ale amator nie wie. Spojrzy tylko na napięcie i prąd.
No i super, gratulacje! Też robię u siebie takie chałupnicze naprawy i jest to mega satysfakcjonujące!
Ogólnie tak to wygląda że sprzęt działa krócej niż kiedyś, bo firmy używają lekko użytych części i materiałów. Parę lat temu ( około 10) moim rodzicom popsuła się pralka i co śmieszne dzień po gwarancji. Łożyska do naprawy i wyświetlacz. Przyjechał facet ( było widać że to prawdziwy fachowiec )z nieautoryzowanego serwisu i naprawiając powiedział właśnie że producenci używają lekko użytych materiałów, aby sprzęt działał ileś tam godzin, a potem jak sprzęt się zepsuje to człowiek tak i tak kupi nowy sprzęt. Więc o psucie się sprzętów to po prostu jest robienie pod gospodarkę.