Kiszony łosoś - przepis, który powstał z przypadku, ale jest zachwycający! [Sztuka mięsa]

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 4 янв 2025

Комментарии •

  • @wro75
    @wro75 4 года назад +10

    Bez zbędnego rozpisywania:
    Za Wikipedią i ogólnodostępnymi informacjami.
    Kiszenie, kwaszenie - sposób konserwacji żywności przeznaczonej do spożycia lub na paszę , opierający się na procesie fermentacji mlekowej przeprowadzanym przez bakterie mlekowe. (...) Prawidłowy przebieg kiszenia zależy od zawartości w surowcu cukrów (1-1,5%) i wody (ok. 70%), utrzymania w temperaturze 15-20 °C w początkowych dniach fermentacji, usunięcia powietrza (bakterie przeprowadzające proces są beztlenowe)....
    Z całym szacunkiem Panie Tomku, ale użycie wyrażenia "kiszony łosoś" (w tytule i w materiale) przez kogoś kto chwali się, że współpracował z Norwegian Seafood Export Council , do opisania procesu marynowania jest chyba nieprofesjonalne. Bo przyprawienie i owinięcie czegoś w folię aluminiową nie odetnie dopływu tlenu do danego produktu a taki jest wymóg by można było mówić o kiszeniu. A taki proces przygotowania, błędnie nazwany kiszeniem, jest tu i we wszystkich źródłach dotyczących smażalni Pani Natalii przytoczony.
    Kiszony łosoś "rakfisk" - norweskie danie, lub szwedzki śledź kiszony "Surströmming" to są przykłady kiszenia ryb. Gdzie proces kiszenia odbywa się w środowisku beztlenowym (solanka).
    A przedstawiony przepis, z całym szacunkiem do Pani Natalii i jej ojca, to jest zapomniany, zostawiony w chłodni ( bo w normalnym przepisie proces nie trwa miesiąca tylko kilka dni) i zmodyfikowany (przyprawy) przepis na gravlaks (gravlax, gravad lax......).
    I tu też jest mi się ciężko zgodzić z tym że , można coś wymyślić, jak twierdzi Pani Natalia, coś co jest znane od setek lat.
    Jednak się rozpisałem ;)

    • @KarolinaKaa
      @KarolinaKaa Год назад

      👏🏻👏🏻👏🏻👏🏻👏🏻👏🏻👏🏻

    • @zAtt1337
      @zAtt1337 8 месяцев назад

      proste fakty

  • @lampowy
    @lampowy 4 года назад

    Nie wiem czy identyczny, ale w Międzyzdrojach, w bazie rybackiej robią to samo, pod nazwą Marynarz. Kupuję tam od 25 lat.

    • @tvnpl
      @tvnpl  4 года назад

      Super :)

  • @TVN7
    @TVN7 5 лет назад

    Oglądaj program "Sztuka mięsa" w Food Network i na player.pl: player.pl/programy-online/sztuka-miesa-odcinki,13491/odcinek-8,S02E08,141043

  • @promujcieprogramwiedzyspoe3517
    @promujcieprogramwiedzyspoe3517 5 лет назад +1

    Kiszone mięso? Nie, podziękuję.

    • @Peterkowna1
      @Peterkowna1 5 лет назад +6

      Ja bym tak od razu nie podzIękował. Kto skosztuje tego łososia, ten od razu uzależnia się od jego wspaniałego smaku. Cała rzecz tkwi w przyjęciu nazewnictwa, które tutaj ma wybitnie marketingowy charakter. Kiszenie, to proces polegający na wytwarzaniu kwasu mlekowego przez odpowiednie bakterie, który dobrze konserwuje produkt i nadaje mu specyficzny wyborny kwaśny smak. Nic podobnego się z tym łososiem nie dzieje, który oczywiście nabiera smaczków od dobranych dobrze przypraw oraz doskonale konserwuje się przy stosowaniu do procesu sporej ilości czosnku. To wspaniały przysmak!